#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/12/2010 07:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κυβέρνηση: Βουλιάζουμε, δεν αλλάζουμε κι αράζουμε μέχρι να μας στείλουν σπίτι μας



Πολύς λόγος έγινε τις τελευταίες ημέρες για το άρθρο του Φαήλου Κρανιδιώτη εδώ στο antinews και τα σχετικά με τη Νέα Δημοκρατία. Όμως, κανείς από την πλευρά του ΠΑΣΟΚ δε μιλά για τους ... ντιντήδες της κυβέρνησης που διοικούν λες και είναι το μαγαζάκι του πατέρα τους, παίρνουν αποφάσεις αδιανόητες και οδηγούν το καράβι της χώρας στον γκρεμό.

Την ίδια στιγμή που οι πολίτες βλέπουν να έρχονται απανωτά χτυπήματα στην τσέπη τους, χωρίς μάλιστα οι θυσίες τους να πιάνουν τόσο, υπάρχουν κάποιοι υπουργοί και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που εμφανίζονται αμετανόητοι και συνεχίζουν να είναι υποτακτικοί της τρόϊκας. Όχι, ότι δεν υπάρχουν και οι επαγγελματικές ομάδες που ζουν σε βάρος του υπόλοιπου ελληνικού λαού, αλλά αυτό που κάνει η κυβέρνηση δεν έχει προηγούμενο. Γενικεύει και στοχοποιεί το σύνολο των εργαζόμενων στα κλειστά επαγγέλματα και στις ΔΕΚΟ έτσι ώστε να περάσει πιο εύκολα τις αλλαγές που προβλέπει το Μνημόνιο.

Πώς να χαρακτηρίσει για παράδειγμα κανείς τα στοιχεία που έδωσε το υπουργείο Οικονομικών για τους μισθούς των ΔΕΚΟ και τις θριαμβολογίες για τη μείωση κατά 143 εκατ. ευρώ του μισθολογικού κόστους;

Η τακτική είναι γνωστή: Ρίχνουμε στο ίδιο τσουβάλι τα ρετιρέ και τους χαμηλόμισθους, εμφανίζουμε μέσους μισθούς υψηλούς και δείχνουμε με το δάχτυλο τους «κακούς» εργαζόμενους. Γιατί δε μας λέει η κυβέρνηση π.χ. πόσοι είναι αυτοί που παίρνουν στις ΔΕΚΟ μισθούς πάνω από 2.500 ευρώ καθαρά;. Μήπως είναι οι βολεμένοι συνδικαλιστές και οι καρεκλοκένταυροι που έφτιαξε το ίδιο το ΠΑΣΟΚ; Διότι εμείς γνωρίζουμε ότι υπάρχουν και κακομοίρηδες στις εταιρείες αυτές που παίρνουν μισθό 1.000 ευρώ και είναι και ευχαριστημένοι αν τους μοιράσουν κανένα επίδομα.

Ανάλογη είναι η τακτική της κυβέρνησης και στο θέμα των κλειστών επαγγελμάτων. Ο κοινωνικός αυτοματισμός σε όλο του το μεγαλείο. Ρίχνουμε λάσπη κατά πάντων για να σιχαθεί ο κόσμος και να αρχίσει να βρίζει. Βεβαίως, να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα αλλά όχι με τους όρους που θέλει η τροϊκα αλλά με τους όρους που επιβάλλει η ελληνική κοινωνία. Βεβαίως, π.χ. να ξεβολευτούν ορισμένοι μεγαλοφαρμακοποιοί ή μεγαλοδικηγόροι και μεγαλοσυμβολαιογράφοι αλλά υπάρχει και η «μαρίδα», η πλέμπα που δεν έχει στον ήλιο μοίρα.

Από την άλλη, πόσο σταθερή είναι η πολιτική της κυβέρνησης φαίνεται στις διαπραγματεύσεις των τελευταίων ημερών. Συνεχείς κωλοτούμπες, θα δούμε, το συζητάμε, ανοίγουμε διάλογο, δίνουμε ένα και παίρνουμε ένα άλλο κ.λπ. Αντί να κάτσουν σοβαρά να δουν τι απαιτήσεις έχει η ελληνική κοινωνία κι εκεί να προχωρήσουν σε αλλαγές σηκώνουν σκόνη, ρίχνουν λάσπη και στο τέλος κάνουν και βήματα πίσω λες και περιμένουν πρόωρες εκλογές και φοβούνται μήπως τους μαυρίσουν.

Έγινε αυτό με τους σκουπιδιάρηδες οι οποίοι έκαναν απεργία, πνίγηκε η Αθήνα ση βρόμα και ξαφνικά σταμάτησαν μετά τη  συνάντηση με τον Ραγκούση. Ήταν η εποχή που ήταν στην Αθήνα η τρόϊκα και όταν τους ρώτησαν πώς και σταματούν την απεργία τι πιστεύετε ότι απάντησαν: «Ας φύγει η τρόϊκα και θα σας πούμε τι μας έδωσε ο υπουργός». Βέβαια ποτέ δεν είπαν τίποτε αλλά φαίνεται ότι η κυβέρνηση τους έδωσε ότι ήθελαν.

Ανάλογα με τους φαρμακοποιούς που τα βρίσκουν κάπου στη μέση, το ίδια θα συμβεί και με τους άλλους επαγγελματικούς κλάδους.

Κι έτσι πάμε από το κακό στο χειρότερο με την συμπεριφορά ορισμένων που δεν έχουν το θάρρος να πιάσουν τον ταύρο από τα κέρατα, να διοικήσουν σωστά το καράβι και να βγάλουν τη χώρα από το αδιέξοδο.

Βουλιάζουμε, δεν αλλάζουμε και αράζουμε μέχρι να μας στείλουν σπίτι μας είναι το σύνθημα των πράσινων ντιντήδων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/12/2010 08:00:52

    Τελικα εκεινο το σπιτι του Λαλιωτη... το πληρωσε το ΠΑΣΟΚ????? 100.000 Ευρω.
    Κοινωνικη πολιτικη...! ο ντιντης ο Λαλιωτης δεν ειχε φραγκα.. να σωσει το σπιτι του.
    Αφου το ΠΑΣΟΚ ειχε χορηγο τη Μιζενς μεσω Τσουκρατου.. εχει $$ και για τα δικα μας σπιτια. Να οργανωθουν ολοι οσοι χανουν τα σπιτια τους απο Τραπεζες να πανε στο ΠΑΣΟΚ να τους βολεψει !
    Στη δοξξ ολοι μαζι στη μασα χωρια..το ΠΑΣΟΚ ειναι εδω πληρωμενο δυνατο.

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/12/2010 08:06:23

    Ελληνικο Συνταγμα
    Αρθρο 7, παρ. 2.
    "2. Τα βασανιστήρια, οποιαδήποτε σωματική κάκωση, βλάβη υγείας, ή άσκηση ψυχολογικής βίας, καθώς και κάθε άλλη προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, απαγορεύονται και τιμωρούνται, όπως νόμος ορίζει."

    Δε μας εξηγουν οι κυβερνωντες πως θα πρεπει να τιμωτηθει!!!!! η ασκηση ψυχολογικης βιας που ασκουν σε ολους τους Ελληνες πολιτες ????? με το ΜΕΓΚΑ να σιγονταρει..

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/12/2010 08:15:30

    Καλο ειναι ολοι να εχουμε ενα αντιγραφο του Συνταγματος. Οι καιροι ειναι πονηροι...
    Syntagma ELLADOS 1.pdf
    http://www.filefactory.com/file/b4dhc00/n/Syntagma_ELLADOS_1.pdf

    Διαβαστε να ενημερωθειτε !!

    ΠΠ

  4. effie B. avatar
    effie B. 30/12/2010 09:54:17

    Ο Γιώργος Δελαστίκ εγραψε το ακολουθο εξαιρετικο αρθρο που δημοσιευτηκε στις 27/12 στο Εθνος. Αξιζει να διαβαστει.
    Ειδικα για την Ελλαδα ο τιτλος θα μπορουσε να ειναι:
    Η Ισλανδία γελά, η Ιρλανδία κλαίει και η Ελλαδα ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙ...
    --------------------------------------------------------------------------------
    Η Ισλανδία γελά, η Ιρλανδία κλαίει
    Από το Έθνος 27/12/10
    Γράφει ο Γιώργος Δελαστίκ
    Θεαματική είναι η ανάκαμψη της ισλανδικής οικονομίας μετά την επιβλητική αντίσταση του λαού της, ο οποίος με δημοψήφισμα συνέτριψε την ψοφοδεή πολιτική της σοσιαλδημοκρατικής κυβέρνησης που είχε υποκύψει στους ξένους δανειστές και την εξανάγκασε να μην πληρώσει στους ξένους καταθέτες τις οφειλές των ιδιωτικών ισλανδικών τραπεζών, αφήνοντας τες να χρεοκοπήσουν. «Η ύφεση αποδείχθηκε λιγότερο βαθιά από όσο προβλεπόταν», ομολογεί ο Μάρκ Φλάνιγκαν, επικεφαλής της αποστολής του ΔΝΤ στην Ισλανδία, δηλώνοντας εντυπωσιασμένος από το γεγονός ότι οι Ισλανδοί κατόρθωσαν να διαφυλάξουν «το πολύτιμο σκανδιναβικό μοντέλο κοινωνικής προστασίας».
    Η Ισλανδία, η οποία δεν ανήκει στην ευρωζώνη, αντιμετώπισε τη χρεοκοπία της χώρας με μια συνολική πολιτική.
    Πρώτον, υποτίμησε το εθνικό νόμισμα, την ισλανδική κορώνα, και επέβαλε ελέγχους και περιορισμούς στην κίνηση κεφαλαίων. Αρχικά η κορώνα υποτιμήθηκε έναντι του δολαρίου κατά 50%, αλλά ήδη η υποτίμηση έχει περιοριστεί στο 30% και συρρικνώνεται. Η χαμηλότερη ισοτιμία της κορώνας οδηγεί αμέσως στην αύξηση των εξαγωγών και στη μείωση των εισαγωγών, αντικαθιστώντας ένα τμήμα τους με τοπικά προϊόντα, με αποτέλεσμα το εμπορικό ισοζύγιο της Ισλανδίας να παρουσιάζει ήδη πλεόνασμα από ελλειμματικό που ήταν.
    Το ΑΕΠ της χώρας αυξήθηκε κατά 1,2% το τρίτο τρίμηνο του 2010. Ο πληθωρισμός, ο οποίος είχε εκτιναχθεί στο 18,6%, έπεσε ήδη κοντά στο 2,5%, που είναι ο στόχος της ισλανδικής κεντρικής τράπεζας. Το έλλειμμα του προϋπολογισμού θα είναι 6,3% φέτος, και ταχύτατα, ίσως και μέσα στο 2011, θα οδηγηθεί σε πλεόνασμα. Το δημόσιο χρέος, το οποίο έχει εκτιναχθεί στο 115% του ΑΕΠ, θα μειωθεί σταδιακά στο 80% του ΑΕΠ μέχρι το 2015.
    Το δεύτερο μέτρο που πήραν οι Ισλανδοί ήταν ότι άφησαν τις ιδιωτικές τράπεζες να χρεοκοπήσουν. Κατόπιν τις εθνικοποίησαν, αλλά υπό τους εξής όρους:
    Πρώτον, οι εθνικοποιημένες τράπεζες αναγνώρισαν όλες τις καταθέσεις των Ισλανδών πολιτών ώστε κανένας Ισλανδός να μη χάσει ούτε μία κορώνα από τις καταθέσεις του.
    Δεύτερον, τα δάνεια που είχαν πάρει οι Ισλανδοί μεταφέρθηκαν στις εθνικοποιημένες τράπεζες, αλλά επειδή το νόμισμα είχε υποτιμηθεί, μειώθηκε και το ονομαστικό ύψος των δανείων, πέρα από τις σοβαρές άλλες διευκολύνσεις αποπληρωμής που έκανε το κράτος στους Ισλανδούς οφειλέτες για να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που προκάλεσε η κρίση, ιδίως τον πρώτο καιρό (πάγωμα της πληρωμής δόσεων για μήνες κ.λπ.).
    Τρίτον, οι εθνικοποιημένες τράπεζες δεν αναγνώρισαν καμιά υποχρέωση των ιδιωτικών χρεοκοπημένων τραπεζών σε χώρες του εξωτερικού. Έτσι οι Ισλανδοί φορολογούμενοι φορτώθηκαν τα βάρη διάσωσης των καταθέσεων των δικών τους και των συμπατριωτών τους, ενώ φόρτωσαν στους ξένους επενδυτές και καταθέτες τον λογαριασμό των συναλλαγών τους με τις ιδιωτικές ισλανδικές τράπεζες που χρεοκόπησαν. Απολύτως σωστό.
    Η ανάκαμψη της ισλανδικής οικονομίας, γράφει το βρετανικό περιοδικό «Εκόνομιστ», δείχνει ότι «το έξτρα κόστος για μια χώρα που δεν στηρίζει τις τράπεζές της μπορεί να είναι εκπληκτικά μικρό. Η Ισλανδία άφησε τις τράπεζές της να χρεοκοπήσουν και το ΑΕΠ της έπεσε αθροιστικά κατά 15% από το ανώτατο στο κατώτατο σημείο πριν αρχίσει να ανακάμπτει. Η Ιρλανδία ''έσωσε'' τις τράπεζές της και είδε το ΑΕΠ της να πέφτει 14%».
    Αν συνυπολογίσει κανείς ότι το έλλειμμα του προϋπολογισμού της Ιρλανδίας απογειώθηκε στο ασύλληπτο 32% του ΑΕΠ και το δημόσιο χρέος της εκτινάχθηκε από το 25% του ΑΕΠ το 2007 στο 100% φέτος και θα φτάσει στο 120% του ΑΕΠ το 2013, με την ανεργία να ανέρχεται στην Ιρλανδία στο 14,1% έναντι 7,3% στην Ισλανδία, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι η «υπάκουη» Ιρλανδία βρίσκεται σε πολύ χειρότερη μοίρα από την «απείθαρχη» Ισλανδία.
    «Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι ότι αν το σοκ μιας υποτίμησης μπορεί να πυροδοτήσει μια βίαιη κρίση και πολύ επώδυνη, μια πολιτική λιτότητας και αποπληθωρισμού εξαιτίας του χρέους καταλήγει να προκαλεί περισσότερες ζημιές» συμπεραίνει η βρετανική εφημερίδα «Ντέιλι Τέλεγκραφ».
    «ΕΚΟΝΟΜΙΣΤ»
    Όταν το ευρώ γίνεται παγίδα
    Ένα μάθημα των αντίθετων επιλογών Ισλανδίας και Ιρλανδίας είναι ότι «τα οφέλη τού να ανήκει μια μικρή χώρα σε μια μεγάλη νομισματική ένωση δεν είναι καθόλου αυτά που κάποτε εκθειάζονταν ότι είναι» γράφει το περιοδικό «Εκόνομιστ» και συνεχίζει: «Όταν πανικόβλητοι επενδυτές εγκατέλειπαν τα μικρά νομίσματα το φθινόπωρο του 2008, το ευρώ φαινόταν καταφύγιο. Δύο χρόνια μετά, το ευρώ μοιάζει περισσότερο με παγίδα για χώρες που αγωνίζονται να ξανακερδίσουν εξαγωγική ανταγωνιστικότητα. Η Ελλάδα και η Ιρλανδία έχασαν την εμπιστοσύνη των αγορών, παρόλο που και οι δύο εκδίδουν ομόλογα σε ευρώ». Όσο για τους Ισλανδούς, που αρχικά θεώρησαν το ευρώ σωτηρία, τώρα δεν θέλουν ούτε να το ακούσουν!

    • Enzo avatar
      Enzo @ effie B. 30/12/2010 10:01:34

      effie τα ιδια θα μπορουσαμε να κανουμε και εμεις εδω περα αλλα που ηγεσια να τα κανει αυτα? αυτα θεωρουνται ολα ταμπου εδω.
      παλι εμεις θα πληρωσουμε τη νυφη.

      • effie B. avatar
        effie B. @ Enzo 30/12/2010 10:20:44

        Μην εισαι τοσο σιγουρος οτι θα πληρωσουμε εμεις τη νυφη!! Οι καιροι αλλαζουν πολυ γρηγορα....

  5. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 30/12/2010 09:55:43

    Τα χρήματα που μας δανείζει το ΔΝΤ φτάνουν μόνο για να ξεπληρώνουμε τα παλιά δάνεια. Για τα νέα ελλείματα χρειαζόμαστε νέα δανεικά από τις αγορές το 2011 και δεν πρόκειται να τα βρούμε. Μοναδική λύση για ένα νέο ξεκίνημα είναι η διαγραφή χρεών (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2251.aspx ). Αυτό όμως απαιτεί μία καινούργια κυβέρνηση, όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Όλα τα άλλα και κυρίως τα εσωκομματικά είναι δευτερέυοντα.

  6. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 30/12/2010 09:58:34

    σημερα το πρωι ο παπαδακης εβγαλε εναν πινακα με εισοδηματα που δηλωθηκαν,τον παραθετω εαν τον αντεγραψα καλα...1.μισθωτοι ,συνταξιουχοι,16937ε...2.ελευθεροι επαγγελματιες,10477ε...3.βιομηχανοι,εμποροι,βιοτεχνες,13056ε...4. εισοδηματιες,5000ε...5.αγροτες,1500ε...οι κρισεις δικες σας,το μονο που εχω να πω,ολοι οι μισθωτοι κ οι συνταξιουχοι πρεπει να κανουμε ερανο για να στηριξουμε οχι την χωρα αλλα τους ελευθερους επαγγελματιες που φυσικα διαμαρτυρουντε για την απελευθερωση κ φυσικα τους βιομηχανους κλπ,να μπορουν να θερμενουν τις πισινες τους κ να κινουν τα κοτερα τους οσοι εχουν αφορολογητα...προταση... σε ολους αυτους ανεξαιρετως φορο το ποσο που δηλωσαν εφαπαξ,γιατι αυτο το παραμυθι γινοταν χρονια τωρα...εαν ηταν γνησιοι πατριωτες ,καθε κλαδος μονος του επρεπε να προτεινει κ να δωσει αλλα επειδη η κοινωνια μας ειναι φυση κ θεση φιλοτομαριστικη,η κυβερνηση καλα κανει κ κτυπαει κ τα ιδια της τα παιδια γιατι ξερει οτι οι περισσοτεροι λαμογια...κ να μην κοβει συνταξεις των 600ε...εαν ολα αυτα δεν ισχυουν ζητω συγνωμη,μονο εχω να πω αυτοκριτικη κ υπομονη...καλη χρονια...

  7. aristeidis avatar
    aristeidis 30/12/2010 10:17:28

    Το ρουσφέτι πάει σύννεφο , το ΠΑΣΟΚ με την αβάντα των καθεστωτικών μέσων ενημέρωσης προκαλεί άνευ προηγουμένου την κοινωνία και αυτό δεν πρέπει να περάσει έτσι. Όταν τόσος κόσμος απολύεται , όταν συμβάσεις δεν ανανεώνονται , όταν οι δημόσιες συγκοινωνίες από δημόσιο αγαθό γίνονται εμπόρευμα , όταν τόσοι ηλικιωμένοι βλέπουν τη σύνταξή τους να πετσοκόβεται , ο ίδιος ο πρωθυπουργός στήνει πάρτυ εξυπηρέτησης προσωπικών ,πολιτικών και κομματικών φίλων.
    http://logia-starata.blogspot.com/2010/12/blog-post_6120.html

  8. ευτυχια avatar
    ευτυχια 30/12/2010 10:51:42

    +1000000 για τον τίτλο της ανάρτησης.Το ΠΑΣΟΚ δεν αλλάζει ποτέ και παραδόξως ούτε βουλιάζει. Είμαστε (οι νεοέλληνες) η χαρά του ψυχιάτρου: με Νταλάρα, Πάγκαλο, Ξενογιαν. και τον υπόλοιπο Θίασο, "εμπρός για νέες ήττες, για νέες συντριβές" που λέει κι ο αγαπητός Αγγελάκας.

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/12/2010 11:11:19

    ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΑΣ
    ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ.

    ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΕΖΟΥΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ,ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ,ΓΙΑΤΡΟΙ,ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ,ΜΗ-
    ΧΑΝΙΚΟΙ ΚΛΠ.

    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΙΕΖΟΥΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΠΡΕΣΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ.

    ΜΟΝΗ ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΟΙ ΟΛΟΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ,ΧΩΡΙΣ
    ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΠΕΛΟ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ
    ΤΗ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ...

  10. agioritis avatar
    agioritis 30/12/2010 12:15:09

    ΒΑΛΤΕ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ YUTUBE ΤΗΝ ΗΡΩΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΓΟΡΤΥΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΣΑΝΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΟΥ ΚΚΕ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ
    ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ ΠΟΥ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΑΠΑΘΗΣ

    • Enzo avatar
      Enzo @ agioritis 30/12/2010 12:29:23

      http://dexiextrem.blogspot.com/2010/12/blog-post_8931.html

  11. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 30/12/2010 13:28:47

    Ποιά κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ, βρε παιδιά;;;
    Από ποιούς θα πέσει;; από αυτούς που δεν τους ανανεώνονται οι συμβάσεις;; Αυτοί, όλως τυχαίως, είναι οι προσληφθέντες απ' τη νδ, τους οποίους διώχνει, και την άλλη μέρα κάνει κρυφά διαγωνισμούς και παίρνει πρασινοφρουρούς...
    Απ' τους υπαλλήλους του ΟΣΕ και των άλλων ΔΕΚΟ;; Δεν μαθαίνεται ότι οι πρασινοφρουροί συνδικαλιστές (70 % έχει το ΠΑΣΟΚ ) έχουν κάνει τη λίστα με τους προς απόλυση και μετάταξη, οι οποίες θα σταλούν στον υπουργό για μια τυπική έγκριση.. Ολως "περιέργως" οι λίστες περιέχουν κυρίως νεοδημοκράτες και κάτι λίγους ΚΚΕ.. Εσείς πέστε μου, ποιος πασόκος ο οποίος μετά από τέτοιο ριουσφέτι, δεν θα ψηφίζει πασοκ για όλη του τη ζωή, και ας μειωθεί κατά 10% ο μισθός του, και ας φθάνει η ελλάδα μέχρι τα Τεμπη...
    Ποιός ελεύθερος επαγγελματίας που του ανοίγουν το επάγγελμα θα ψηφίσει ΝΔ; Οι πασόκοι πρόεδροι των δικηγορικών συλλόγων διακινούν τις τελευταίες ημέρες με περισσή χαρά τη δήλωση της νδ ότι είναι κατ' αρχήν σύμφωνη με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων...
    Τι νομίζετε;; Με φρου φρου και αρώματα θα πέσει ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ;;;

    • Enzo avatar
      Enzo @ o aneksartitos 30/12/2010 14:00:15

      μονο απο το λεγαμενο πατριωτικο Πασοκ κινδυνευει ο Γαπ και η κυβερνηση του και απο κανεναν αλλον.
      απλα εχουμε ψευδαισθησεις οταν λεμε οτι ο Σαμ ή αλλοι θα ριξουν την κυβερνηση.κουβεντα να γινεται.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/12/2010 13:39:07

    Το ΓΑΠ ειχε να επιλεξει .. Αδυναμος ή Ενοχος.
    Επελεξε εξυπνα το Ενοχος, εσωτερικα και το Αδυναμος εκτος Ελλαδος.
    Βρηκε την ισοροπια κατω απο το ΓΑΠοχαμογελο κρυμενο στο μουστακι.
    Εαν ειχε επιλεξει Εοχος εκτος και Αδυναμος εντος... θα τον ειχαν φυγει μεσα εξω κλωτσιδον. Φυγε εσυ ελα εσυ.

    Ειναι πολυ πονηρο το ΓΑΠ.. γονιδια Ανδρεα.. γονιδια επιβιωσης, λασπης, πρασινης προπαγανδας, σοσιαλιστικου ηρωισμου και απο δω παν κ αλλοι.

    Ο Σαμαρας τι θα επιλεξει? Αδυναμος ή Ενοχος?............

    ΠΠ

  13. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 30/12/2010 13:47:19

    "Ένα ακόμη δείγμα της «α λα καρτ» συναίνεσης που υιοθετεί η Ρηγίλλης είναι η επιλογή της να στηρίξει το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων που αναμένεται να βρεθεί στο επίκεντρο της πολιτικής και κοινωνικής αντιπαράθεσης το προσεχές διάστημα.

    «Δεν είμαστε αρνητικοί στο άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων...» τόνισε χθες ο γραμματέας Πολιτικού Σχεδιασμού της ΝΔ κ. Μάξ. Χαρακόπουλος , αλλά έσπευσε να διευκρινίσει ότι όταν μιλάμε για κλειστά επαγγέλματα θα πρέπει να οριοθετηθεί η συζήτηση. "


    η δήλωση που οι πράσινοι και αριστερίζοντες πρόεδροι των δικηγορικών συλλόγων (μεγάλη πλειοψηφία) έχουν ήδη αναρτήσει στους δικηγορικούς συλλόγους θέλοντας να δείξουν πως η λύση δεν είναι η ΝΔ!!

    Για να ξέρουμε πως ασκείται αντιπολίτευση.. Αν πήγαινε η ΝΔ να ανοίξει το επάγγελμα των δικηγόρων, θα γινόταν πόλεμος, το πασοκ θα οδηγούσε σε αποχές διαρκείας και έμφραγμα τα δικαστήρια, κα...
    επί πασοκ, μέλημα των δικηγορικών συλλόγων είναι να στιλιτεύσουν τη θέση της ΝΔ επί του θέματος!!!
    αντε να δούμε πότε θα καταλάβει η νδ ποιούς έχει αντίπαλους..

  14. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 30/12/2010 13:53:51

    τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου,εδω ο κοσμος χανετε κ οι νδτες ασχολουνται εαν το πασοκ μετεθεσε τον εναν η τον αλλον κ εαν ο ΣΑΜ θα ψηφησει την απελευθερωση των επαγγελματων...φιλοι νδτες μονο την εξουσια θελετε κ τιποτε παραπανω...ξυπνηστε επιτελους κα τα στρε φο μα στε...τι να την κανετε την εξουσια, δεν καταλαβατε ακομη η μασα κ οι διορισμοι τελος,δεν βλεπετε ολοι απολυονται κ φορολογουνται...το ξερω εισθαι ευδαιμονες αλλα τωρα θα πληρωσεται,γιαυτο στενοχωριεστε αλλα τι να κανουμε θεια δικη...δεν το καταλαβατε οτι ο εθναρχης σας εσπρωξε στον κατηφορο...καλη χρονια...

  15. Johnys avatar
    Johnys 30/12/2010 14:26:27

    Εμπλεξες τις διακυβερνήσεις. Αλλος αραζε μέχρι να δραπετεύσει. Τα πρότυπα που υποστηρίζεις είναι βαθειά σκάρτα!