#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2010 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρύβονται από την κάλπη οι μετανάστες;



Συμπληρώνεται ένας μήνας και πλέον από την ημέρα εκκίνησης (1 Ιουνίου) εγγραφής στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους αλλοδαπών και ομογενών, που διαθέτουν τουλάχιστον πέντε χρόνια νόμιμης διαμονής στη χώρα μας, προκειμένου να λάβουν μέρος στις επόμενες δημοτικές εκλογές. Μέχρι τώρα έχουν κατατεθεί 2.300 αιτήσεις από τους 190.000 δικαιούχους. Εκστρατεία ενημέρωσης ξεκινά το υπ. Εσωτερικών.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=18868981#

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/07/2010 12:21:49

    Αν δεν νιώθεις ενσωματωμένος ο ίδιος, πώς να θεωρήσεις ότι σε αφορά αυτή η διαδικασία;

    Αν επιβεβαιωθεί αυτή η εξέλιξη, θα πρόκειται για ύψιστη αποτυχία της Νέας Τάξης. Τα υποτιθέμενα θύματα ρατσιστικής κλπ. αντιμετώπισης δεν φαίνεται να συγκινούνται από τα επιπλέον δικαιώματα.

    Ζούμε σε καθεστώς εικονικής πραγματικότητας, τι άλλο να πούμε;

  2. man8os avatar
    man8os 05/07/2010 12:26:14

    Αυτο που συμβαινει ειναι οτι φευγουν τρομοκρατημενοι απο την Ελλαδα,τρομοκρτημενοι αποτην πιθανοτητα της απολυτης πεινας. Το ΠΑΣΟΚ θα διωξει τους λαθρο παρ ελπιδα...
    Να κιενα καλο.

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ man8os 05/07/2010 14:30:29

      το αρχικό σχέδιο του ΠΑΣΟΚ ήταν να διώξει τους ανεπιθύμητους Έλληνες από την Ελλάδα και να κρατήσει τους λαρο, να τους κάνει Έλληνες και να τους καθοδηγεί όπως θέλει. Την πάτισε όμως ! φαίνεται ότι και οι λαθρο, τον πήραν είδηση

      • warum nicht? avatar
        warum nicht? @ Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 05/07/2010 20:57:00

        Κουράγιο φίλοι μετανάστες. θα φαγωθούμε μεταξύ μας κι έτσι θα μείνουν πολλές κενές θέσεις. Βλέπε Ερέτρια.
        Μάλλον εκεί υπολόγιζε το ΠΑΣΟΚ.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/07/2010 12:30:16

    Εξαιρετική ανάρτηση Antinews.
    Συγχαρητήρια για την οξυδέρκεια.
    Δεν χρειάζονται πολλά λόγια για να ειπωθεί το ουσιαστικό.

    Δεν έχουν καμία κυτταρική και πνευματική σχέση με τα Ιερά αυτά χώματα.
    Οι τάφοι των δικών τους προγόνων είναι αλλού.

    Ας καταλάβουν οι νεοταξίτες ότι οι λάθρο σήμερα δεν είναι αποκομμένοι από τις δικές τους πατρίδες και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ να ενταχθούν ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ, όταν ο καθένας από αυτούς διαθέτει δύο λάπτοπ wi fi και πέντε κινητά επικοινωνίας με τη ΔΙΚΗ του ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

    Είναι τέτοια η μανία των ΝΕΟΤΑΞΙΤΩΝ που στη Βέροια έχουν αναρτήσει μόνο στα αλβανικά τεράστια ανακοίνωση που τους προσκαλεί παρακαλεί εκλιπαρεί να προσέλθουν να εγγραφούν στους δημοκαταλόγους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/07/2010 12:43:46

      Δεν περναει η προπαγάνδα και η τρομοκράτηση πια, τελείωσε.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/07/2010 12:44:36

      τράβα να ενωθείς με τους φίλους σου τους αλβανους παραστρατιωτικούς που γάζωσαν τους ανθρώπους στο εστιατόριο.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ αλλενάκι 05/07/2010 13:05:44

      εγω τους σιχενομαι πιο πολυ απο εσενα αλλα δεν κοροιδεβω τον εαυτο μου μιλωντας για εθνικη καθαροτητα και κιταρα και αλλες σαχλαμαρες οταν ξερω πως μονο μεχρι τους παπουδες μας ξερουμε τους προγονους μας. πιο πριν το χαος.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Lalakis 05/07/2010 13:08:32

        δεν ανέφερα για εθνική καθαρότητα, μη διαστρεβλώνεις τα νοήματα, αν δε ξέρεις τι είναι κυτταρική μνήμη φρόντισε να μάθεις

        αν ξέρεις μέχρι τους παπούδες σου τι να κάνω εγώ τώρα ...

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Lalakis 05/07/2010 13:12:21

        εσυ εσαι σιγουρα απογονος βιζαντινών πριγκηπων ε;
        ε ρε σφαλιαρες που θελουμε μερικοι μερικοί. τοσοι πολεμοι για την θρησκεια και την φυλή και ακομα το μιαλο κουκουτσι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Lalakis 05/07/2010 13:12:54

        ούτε χρησιμοποίησα τη λέξη "σιχένομαι",
        και αν θέλεις χρησιμοποίησε διορθωτή για τα κείμενα, σιχαίνομαι, κύτταρα, κοροϊδεύω, αυγό,

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ Lalakis 05/07/2010 13:22:24

        Όποιος δεν γνωρίζει να διαβάζει, καλύτερα να σιωπά.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Lalakis 05/07/2010 13:24:00

        και επειδή αντιλαμβάνομαι ότι στους μη έχοντες κυτταρική γλωσσική μνήμη είναι δύσκολη η φωνητική ηχητική νοηματική διάκριση μεταξύ των ι, υ, η, οι, ει, ε, αι, ω, ο, της ελληνικής γλώσσας στους μη έχοντες κυτταρική γλωσσική μνήμη:

        βυζαντινός, μυαλό,

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Lalakis 05/07/2010 13:25:28

        τι κιταρική μνημη και μπαρμπουτσαλα αμολάς; Δελφίνι είσαι;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Lalakis 05/07/2010 13:34:23

        δεν ξέρω για το αλλενάκι, αλλά εσύ εκπέμπεις... φως

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Lalakis 05/07/2010 13:51:20

        αρχεοπτυρυγκα και συ απογονος του Κ. Παλαιολογου μηπως;

      • European avatar
        European @ Lalakis 05/07/2010 14:17:18

        To "lalakis" apo pou vgainei?

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Lalakis 05/07/2010 14:22:33

        Αγαπητέ η ουσία είναι ότι οι άνθρωποι έχουν τα δικά τους προβλήματα πολύ διαφορετικά από αυτά που δηλώνουν οι "εκπρόσωποι" και "φίλοι" τους και πολύ διαφορετικές ανάγκες από ότι μας διαφημίζουν και δεν δίνουν πεντάρα για το πανηγύρι των δικών μας εκλογών.... τώρα αν κάποιος τους σκάσει κανένα ευρουδάκι για να καταλάβουν πρακτικά σε τι θα μπορούσε να τους αφορά το θέμα των δικών μας εκλογών άλλο θέμα.... απλά ήρθαν για να βγάλουν λεφτά στη χώρα πιό πολλά από αυτά που μπορούν στη δική τους, όπως όλοι οι μετανάστες.... τα άλλα είναι αμπελοσοφίες

      • Roulis avatar
        Roulis @ Lalakis 05/07/2010 15:51:14

        Την πιθανοτητα να ειναι ανορθογραφος επειδη ειναι αλβανος ο lalakis την εχετε σκεφτει???

      • warum nicht? avatar
        warum nicht? @ Lalakis 05/07/2010 21:02:42

        Φίλε Lalaki:

        Υπάρχουν νομίζω Έλληνες που θυμούνται τη καταγωγή τους και πέρα απο τους παππούδες τους. Αν θέλεις κάνε μια καλή κίνηση και ασε αυτούς να επιβιώσουν, αν εσυ μπορείς να μετακινηθείς εκεί όπου ανακαλύψεις οτι προέρχονται οι πρόγονοι πριν τους παππούδες σου.
        Μια ψυχή που είναι να βγεί..

        Ευχαριστώ.

    • Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
      Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! @ αλλενάκι 05/07/2010 14:43:33

      lalaki είσαι και εσύ λαθρο; συμφωνώ απόλυτα με αλλενάκι, έχω παπού ήρωα της Ελλάδας!!!!!

  4. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 05/07/2010 12:30:36

    Θέλουν να τους δώσουν τα δικαιώματα με το ζόρι για να υφαρπάξουν την ψήφο τους! Οι μετανάστες ούτε είναι ούτε αισθάνονται Έλληνες, ούτε καν τους απασχολεί αυτό μπορώ να πω με σιγουριά! Θα τους κάνουν πλύση εγκεφάλου με τα χρήματά μας (!!!) για να επωφεληθούν εκλογικά! Έλληνας με το ζόρι, απίστευτη φαρσοκωμωδία!

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 05/07/2010 12:31:17

    γρήγορα να τους ενημερώσουν όλους μη και δεν έχουν τις απαραίτητες ψήφους όταν τους χρειαστούν...
    Ρε μεχρί και οι ξένοι σας πήραν είδηση τι απάτες είσαστε... ουτε αυτοί δεν θα σας ψηφίζουν...

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/07/2010 12:34:29

    Θέλω όμως να συμπληρώσω εδώ [για να μη ξεχνιόμαστε] ότι η ΔΡΑΓΩΝΑ προωθεί ανθελληνική διάταξη για να διδάσκεται στα Ελληνικά σχολεία η Ελληνική ως η 2η! [η ΔΕΥΤΕΡΗ βοηθητική] γλώσσα στα παιδιά των αλλοδαπών.

    Επομένως η ΞΕΚΑΘΑΡΗ πρόθεσή τους ΔΕΝ είναι να τους εντάξουν αλλά να τους ΑΝΑΔΕΙΞΟΥΝ ΩΣ ΕΘΝΟΤΙΚΕΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ στην πατρίδα μας!

  7. Greg avatar
    Greg 05/07/2010 12:34:53

    Τα ζητήματα της μετανάστευσης δεν λύνονται αμυντικά αλλά επιθετικά. Με επίθεση φιλίας..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 05/07/2010 12:38:34

      Τα ζητήματα της λαθρομετανάστευσης όμως λύνονται αμυντικά. Γιατί η λαθρομετανάστευση είναι εχθρική εισβολή, ειδικά με τις συνθήκες που γίνεται στην Ελλάδα.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/07/2010 12:36:03

    Δεν αναφέρεται στις αιτήσεις για Ελληνοποίηση, χορήγηση ελληνικής ιθαγένειας. Εκεί είναι το ψωμί.

  9. tiramola avatar
    tiramola 05/07/2010 12:38:38

    Πω πω κρίμα...
    Θα αποτύχει και το σχέδιο Παπανδρέου...

    • man8os avatar
      man8os @ tiramola 05/07/2010 12:41:10

      Θα αποτυχει λογω οικονομικης πολιτικης...

  10. Σαος avatar
    Σαος 05/07/2010 12:45:40

    Και γιατί πρέπει να πιστέψω πως έχουν γίνει μόνο 2300 αιτήσεις; Επειδή το λέει κάποια εφημερίδα ή κάποιος πράσινος κυβερνητικός εκπρόσωπος;

  11. anonymous avatar
    anonymous 05/07/2010 12:56:03

    Στις επαρχίες δε θα εγγραφούν γιατί υπάρχουν πάθη και δε θέλουν να ασχοληθούν επειδή φοβούνται ότι μετά δε θα βρίσκουν δουλειά.

    Στις πόλεις δεν έχουν να κερδίσουν τίποτε εκτός αν τους λαδώσουν και τους πουν πηγαίνετε να ψηφίσετε τον τάδε. Δεν υπάρχει άλλος λόγος να πάνε.

    Βέβαια κάποιοι μετανάστες θα εκτεθούν ως υποψήφιοι αφενός επειδή υποχρεώνει ο νόμος και αφετέρου για να πουλάνε νταβατζιλίκι στους δικούς τους καθώς και να βγάζουν κανένα φράγκο από συμμετοχή σε συνεδριάσεις κλπ.

  12. Greg avatar
    Greg 05/07/2010 12:59:05

    Η αντίφαση της ελληναρίασης. Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν διαζευτικά: Ή ο ελληνικός πολτισμός είναι ανώτερος -για το πούμε μονολεκτικά- άρα και θα απορροφήσει, θα ενσωματώσει τους υποδεέστερους πολιτισμικά βαρβάρους ή συμβαίνει το αντίθετο και πρέπει οι έλληνες να οχυρωθούν στην χώρα τους και να κλείσουν τα σύνορα για να διαφυλάξουν την τίμια πλην φτωχή και ασήμαντη υπόστασή τους.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Greg 05/07/2010 14:28:20

      Τίποτε από τα δυο δε συμβαίνει. Υπάρχουν απλά διαφορετικές νοοτροπίες.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Greg 05/07/2010 15:16:44

      Δεν υπάρχει σύγχρονος ελληνικός πολιτισμός πια. Υπερβολή βέβαια αλλά όποιος δει δυο ώρες ελληνική τηλεόραση με τις φοβερέςκαι τρομερές εκπομπές της και διαβάσει μια ελληνική εφημερίδα, περιοδικό κλπ θα αντιληφθεί τάχιστα ότι ο εξαμερικανισμός κοντεύει να ολοκληρωθεί.

      Λαϊκό και δημοτικό τραγούδι σιγοσβήνουν.
      Οι μύθοι (ταινίες, λογοτεχνία και τα παρόμοια) με τους οποίους τρεφόμαστε έχουν σχεδόν μόνο χολυγουντιανή προέλευση.
      Διατροφή, ενδυμασία, συνήθειες (λίστα γάμου, Αγ. Βαλεντίνος, Αη Βασίλης) έρχονται από αλλού.

      Από την λάμπα την ηλεκτρική πήγαμε στο πολύφωτο.
      Από το πολύφωτο πήγαμε στο φωτιστικό.
      Το ασύμμετρο πάντα. Αυτός είναι ο πολιτισμός μας.

      Ασυμμετρία και δυσαναλογία παντού όπου κοιτάξεις. Ζούμε τόσο μέσα στην ασκήμια (πολυκατοικίες, στενοί δρόμοι, αυτοκίνητα παντού) που δεν την νιώθουμε πια.

      Οι μάνες δεν μαγειρεύουν κι οι γιαγιάδες δεν κάνουν εργόχειρα. Και σιγά σιγά οι παπούδες παρατάνε και το τάβλι και παίζουν playstation.

      Πρέπει να επανελληνιστούμε πατριώτες.
      Διότι η πολύ ξιπασιά μας έφερε ως εδώ.
      Φιγούρα και σαλτανάτι είμαστε.

      Θραξ Αναρμόδιος

  13. enianos avatar
    enianos 05/07/2010 13:36:13

    Τόσα χρόνια σκάβανε υπογείως . Υποδυόμενοι την ελληνική εθνότητα υπονομεύανε συνεχώς αυτήν την χώρα, μέχρι σημείου να προκαλέσουν την αυτοκαταστροφή τους.
    Τώρα που το συνειδητοποιούν κάνουν κινήσεις πανικού!

  14. undercover gpr avatar
    undercover gpr 05/07/2010 13:59:32

    Πέρα από το Πασόκ και τις πολιτικές του.

    Υπάρχουν οι λάθρο- , υπάρχουν και νομιμο-

    Η διαλεκτική μερικών δείχνει ότι δεν είναι ικανοί να τους διαχωρίσουν και είναι κρίμα γιατί ο διαχωρισμός είναι αναγκαίος για όποιον θέλει να το παίζει δημοκράτης πατριώτης..

  15. donaE avatar
    donaE 05/07/2010 14:42:56

    Απλα οι αλλοδαποι κοιτανε για αν φυγουν,οχι για να γινουν πολιτες χρεωκοπημενης χωρας.Το μονο καλο της υποθεσης.

  16. Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! avatar
    Έλεος, φτάνει πια, ας σιχτίρ! 05/07/2010 14:50:03

    ποιός θα πληρώσει την εκστρατεία του Υπ Εσωτερικών; οι Έλληνες που δεν τους έχει μείνει σάλιο; γι αυτά υπάρχουν χρήματα; μόνο για τους Έλληνες δεν υπάρχουν; για να μαζευτούν στο δημόσιο, για να δει το ΔΝΤ που πετάνε τα λεφτά μας. Αλλά ξέχασα γι αυτό το έξοδο θα έχουν πάρει έγκριση από το ΔΝΤ γιατί είναι δικό τους σχέδιο, σχέδιο νεοταξίτικο

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2010 14:52:05

    Το 2000 οι Τσετσένοι και οι λοιποί που έρχονταν κατά χιλιάδες με τα τσάρτερ της χαράς (τα οποία επέστρεφαν άδεια) ψήφισαν και έβγαλαν κυβέρνηση. Σήμερα θέλουν παρακάλια, μιας και είναι ήδη μέσα στη χώρα.

  18. FRESCO avatar
    FRESCO 05/07/2010 15:43:47

    Μάθε πρώτα ορθογραφία. Έλεος!

  19. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 05/07/2010 15:49:58

    METANASTIS : ΑΠΟ ΤΟ ¨ZOON POLITIKON¨ ΣΤΟΝ ¨HOMO ECONOMICUS¨…
    ------------------------------------------------------------

    Από : http://doryforos.org/syzitiseis/viewtopic.php?p=446#446

    http://www.doryforos.org/syzitiseis/viewtopic.php?t=381

    =============================================

    Άποψη μου είναι , και την θέτω προς συζήτηση , ότι ο παλαιός και ο νέος Μετανάστης του παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού (¨οικονομικοί πρόσφυγες¨ ) είναι η μετατροπή του “HOMO POLITICUS “ σε “ HOMO ECONOMICUS “ .

    Παρά την ¨αριστερή¨ φιλολογία για ιδιαίτερα καταπιεσμένους και εκμεταλλεύσιμους ανθρώπους που μπορούν με την ¨ταξική τους συνείδηση¨ να γίνουν η ¨πρωτοπορία¨ της ¨επαναστατικής κοινωνικής αλλαγής ¨ και μάλιστα σε ένα ¨πανανθρώπινο-υπερεθνικό-πολυεθνικό ¨ περιβάλλον … , οι ¨οικουμενικές¨ , ¨ουμανιστικές¨ προγνώσεις διαψεύστηκαν μέχρι σήμερα .

    Η πραγματικότητα αυτή ισχύει ακόμα παραπάνω και για τους ¨πρόσφυγες ¨ ( την μη οργανωμένη μετανάστευση , σε σύγκριση με την οργανωμένη των δεκαετιών του 1950- 1970 ) που εισβάλλουν ¨ειρηνικά¨ στην Ελλάδα και τις άλλες χώρες της Ε.Ε.

    Η προσπάθεια ¨αριστερών¨ - ¨ουμανιστών¨ να τους μεταφράσουν σαν την ¨προλεταριακή πρωτοπορία ¨ που θα ¨απελευθερώσει¨ την Ευρωπαϊκή Ήπειρο από τον άγριο καπιταλισμό , με την παράλληλη λανθασμένη εκτίμηση για ¨ντόπιους¨ εργαζόμενους ( όρος από ¨αναρχικά ¨ κείμενα που παρουσιάζουν την εθνική καταγωγή των εργαζομένων της Ευρώπης σαν ¨πρόβατα ¨ - αλλά ¨ντόπια¨ …) που αποτελούν , σύμφωνα με την γνώμη τους , μία αστική – μικρό-αστική μάζα μικρό-ιδιοκτητών , ¨ελεύθερων¨- επαγγελματιών η οποία εκμεταλλεύεται και απομυζά το ¨παγκόσμιο προλεταριάτο¨ .

    Πρόκειται για μια ¨διαπίστωση¨ που είναι άδικη για τους ¨ντόπιους¨ και εκτός πραγματικότητας για τα ¨αδέλφια τους από τον τρίτο και τον λεγόμενο αναπτυσσόμενο κόσμο ¨.

    Αποτελεί η ¨θεωρητική¨ αυτή προσέγγιση μία έμμεση δήλωση ¨πτώχευσης¨ του Αριστερού ( ρεφορμιστικού και επαναστατικού ) Κινήματος της Ευρώπης.

    Μία παραδοχή ότι δεν μπορούν να περιμένουν τίποτα πια από τους ¨ντόπιους¨ εργαζόμενους , συνεπώς το ¨νέο επαναστατικό υποκείμενο¨ είναι οι νέο-εισερχόμενοι ¨πρόσφυγες¨ -δούλοι , οι νέοι ¨άθλιοι¨ του Βίκτωρ Ουγκώ.

    Βέβαια δεν είχε άδικο ο Λένιν όταν περιέγραφε στην ανάλυση του για τον ¨ιμπεριαλισμό ¨ την εργατική τάξη και το συνδικαλιστικό κίνημα της Ευρώπης σαν ¨εργατική αριστοκρατία ¨ που με ¨ένα κόκαλο παραπάνω ¨ από τις αστικές τάξεις της Ευρώπης συμμετέχει στην υπέρ-εκμετάλλευση του ¨τρίτου κόσμου¨ …, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ που γίνεται μέτοικος , μεταναστεύει , για μία ¨καλλίτερη ζωή¨ , είναι ψυχικά – κοινωνικά – πολιτικά αφοπλισμένος – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ , ο οποίος δεν βλέπει ¨καμία δυνατότητα ¨ για αλλαγή των συνθηκών στην ¨πατρίδα¨ με την δική του συμβολή. Στην ουσία , ανεξάρτητα από τις πολιτικές του προτιμήσεις , αμφισβητεί όλο το πολιτικό-οικονομικό σύστημα , ακόμα και τις πολιτικές δυνάμεις στις οποίες πρόσκειται…

    Ο ¨συμπαθής¨- απεγνωσμένος έχει πάρει απόφαση για ¨ατομική¨ μάχη επιβίωσης , δια μέσου της εργασίας ΣΕ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , και ψάχνει γεωγραφικούς χώρους που προσφέρουν ¨ ΕΤΟΙΜΕΣ -καλλίτερες λύσεις¨ ( χωρίς την δική του συμβολή ) διαβίωσης . Ούτε που σκέπτεται να υπερασπίσει τις κοινωνικές-εργατικές κατακτήσεις στην ¨νέα του πατρίδα¨ ( που ποτέ δεν τη βλέπει έτσι , αλλά σαν ένα ¨προνομιούχο στρώμα ¨ που του στερεί το δικαίωμα να έχει ¨τα ίδια προνόμια¨ ) , ούτε βέβαια τις ¨συλλογικές συμβάσεις¨.

    Δεν τον ενδιαφέρουν. Αυτός παλεύει για την ατομική ¨επιβίωση ¨.

    Οι ¨άλλοι¨ , οι ¨ντόπιοι¨ , σύμφωνα με την γνώμη του , έχουν σπίτια , ΙΚΑ , εργασίες , επιχειρήσεις … Ας χάσουν κάτι από αυτά …

    Αυτό λέγεται ¨ταξικό μίσος¨ . Όταν ΔΕΝ αποτελείς όπως πολιτικοποιημένη ¨τάξη¨ , τότε λέγεται ¨ατομική ζήλια ¨ , φθόνος και αδιαφορία για τους ¨προνομιούχους ¨ -¨ντόπιους¨ εργαζόμενους , για την ιστορία , τον πολιτισμό , τους αγώνες και τις κατακτήσεις τους.

    Παραιτείται δικαιωμάτων ( εκλογικών , πολιτικών , λόγου και έκφρασης ) εάν του ¨εξασφαλίζουν¨ ( ¨οι άλλοι ¨ ) ¨ένα κομμάτι ψωμί ¨ . Εάν μάλιστα είναι παντεσπάνι , σε σχέση με αυτά που θα μπορούσε να κερδίσει στην πατρίδα του , τότε ακόμα καλλίτερα.

    Στα πλαίσια αυτής της βιωματικής διαδικασίας γεννιούνται και απόψεις του τύπου : ¨εμένα κανείς δεν με βοήθησε , κανένας πολιτικός αγώνας και κανένα πολιτικό κόμμα , ότι έφτιαξα το πέτυχα μόνος μου –αποκλειστικά με τον μόχθο και την εργασία μου…¨ .

    Επί της ουσίας , ο μετανάστης , έλληνας και αλλοδαπός , περνάει πάντα καλλίτερα απ΄ότι περνούσε στην πατρίδα του ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΥΠΟΥΝ – ΟΥΤΕ ΤΑ ΑΝΑΠΟΛΕΙ …

    Η μόνη πολιτική άποψη που έχει για το μέλλον είναι το να επιθυμεί ¨κάποτε η πατρίδα του να αποκτήσει τις ίδιες ευκαιρίες εργασίας , τις ίδιες ¨καλές¨ , συνθήκες εργασίας και οργάνωσης της κρατικής μηχανής που συναντά στη χώρα υποδοχής του , στη ¨νέα του πατρίδα ¨.

    Διότι όπως λένε και οι ¨Μαρξιστές¨ : ¨Πατρίδα του εργαζόμενου είναι εκεί που μπορεί και εργάζεται ¨ ή όπως λένε οι οπαδοί της ιμπεριαλιστικής δημοκρατίας ( της ¨Αρχαίας Αθήνας ¨) ¨Ανδρών επιφανών – Πάσα γη τάφος¨ …

    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το πρώτο Κράτος των ¨ZOON A-POLITIKON ¨ , το κράτος των μεταναστών , οι ΗΠΑ, είναι και το πιο Α-πολιτικό κράτος ! Το κράτος της ¨ΑΤΟΜΙΚΗΣ προσπάθειας ¨ και ¨επιτυχίας¨ .

    Τα πράγματα σχετικά με την ¨πολιτική αποχή ¨ και πολλές φορές ¨αντικοινωνική¨ στάση των μεταναστών είναι ξεκάθαρα.

    Το αστικό κράτος τους έξω-πέταξε ανοίγοντας μια βαλβίδα από-συμπίεσης από το κοινωνικά εκρηκτικό δυναμικό της ανεργίας , το οποίο ζητούσε μεταρρυθμίσεις και θα κατέληγε στην Επανάσταση.

    Παράλληλα μετέτρεπε , με τον παγκόσμιο καταμερισμό της εργασίας και των κεφαλαίων , πολιτικά όντα σε δούλους της Μητρόπολης και στην συνέχεια σε ¨πράκτορες καλής θελήσεως ¨ υπέρ το κοινωνικού – πολιτικού συστήματος που τους προσέφερες ¨τόσες ευκαιρίες¨ .

    Οι ¨ομογενείς¨ από την καπιταλιστική – ιμπεριαλιστική μητρόπολη που επιστρέφουν στις ¨πατρίδες τους ¨ είναι οι καλλίτεροι πράκτορες που προσπαθούν να εγκαθιδρύσουν στην ¨καθυστερημένη¨ χώρα τους τα συστήματα οικονομικής εκμετάλλευσης και πολιτικής καταπίεσης – αλλοτρίωσης που ισχύουν στην Μητρόπολη .

    Τα παραδείγματα των ¨ελλήνων ομογενών¨ εξ Αμερικής , το παράδειγμα των Ανατολικό –Ευρωπαίων ομογενών εξ Αμερικής , των Κινέζων κ.λ.π. είναι μου φαίνεται αρκετά για την επιβεβαίωση του ¨ισχυρισμού μου¨.

    Τις πρώτες δεκαετίες της μετανάστευσης όπου οι νέοι σκλάβοι της Μητρόπολης είχανε έντονες μνήμες από τις άθλιες κοινωνικές συνθήκες και αδικίες των χωρών καταγωγής τους , το αστικό κράτος ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΓΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ , είτε στις χώρες καταγωγής τους , είτε στις χώρες υποδοχής . Εκτιμούσαν ότι η ψήφος τους θα είναι ΤΑΞΙΚΗ , μιας και οι περισσότεροι μετανάστες είχαν εργατική –αγροτική καταγωγή …

    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ¨ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ¨ σε σχέση με την μοίρα των Ομοεθνών τους στις χώρες προέλευσης , ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΛΑΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ του πολιτικού συστήματος των χωρών υποδοχής , ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΑΝ – ΑΦΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ – ΨΥΧΙΚΑ – ΠΟΛΙΤΙΚΑ - ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗ ¨ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ¨ - ΓΙΑ ¨ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ¨ ( ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΣΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ) !

    ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ , σε ότι αφορά τους έλληνες μετανάστες , ΠΩΣ ΘΑ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΝ , με την ψήφο τους , ¨Εσ-Πε –Ντέ ή Τσε-Ντε-Ού ¨ ή ¨ΝΟΥΔΟΥΠΑΣΟΚ¨…

    Και από αυτούς μόνο ένα μικρό ποσοστό , οι υπόλοιποι μάλλον θα προτιμούσαν μια ανοιχτή Μάνατζερ-ρική ¨δημοκρατία¨ , όπως στο πρώτο κράτος των μεταναστών , τις ΗΠΑ , όπου ότι κατακτά ο καθένας το κατακτά ¨με τον ιδρώτα του¨ …και δεν ξεχνά το χωριό καταγωγής του , φορώντας κάθε 25η Μαρτίου φουστανέλα στα παιδιά του…

    Πέρασαν εξήντα χρόνια ελληνικής μετανάστευσης στις πέντε Ηπείρους , ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ . Η πλειοψηφία των ελλήνων μεταναστών θα σκέφτεται ¨καλά τα πήγαμε ¨ …

    Αποταμιεύσεις , ακίνητα και μικρό-επιχειρήσεις στην Ελλάδα . Τα παιδιά μας σπούδασαν ¨στα καλλίτερα σχολεία του κόσμου¨ ( εδώ οι αστοί στην Ελλάδα πληρώνανε συνάλλαγμα για τα στείλουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό …Οι μετανάστες είχαν ¨απευθείας¨ την ίδια ευκαιρία … ).

    Επάνδρωσαν με επιστήμονες τα Α.Ε.Ι. εξωτερικού , γίνανε και στελέχη των κρατικών μηχανισμών στις ¨νέες τους πατρίδες¨ . Πολλοί υπηρετούν με περηφάνια στις στρατιωτικές δυνάμεις και σε άλλες υπηρεσίες ασφαλείας.

    Ω , τι ευτυχία , έγιναν και βουλευτές στα τοπικά Κοινοβούλια ! Θα τα καταφέρνανε όλα αυτά στην καθυστερημένη ψωροκώσταινα ;

    Το 1975 , μετά από την έντονη πολιτικοποίηση του απόδημου Ελληνισμού στον Αντιδικτατορικό Αγώνα , το ΠΑΣΟΚ και η Αριστερά κατάφεραν να περάσουν στο νέο Σύνταγμα άρθρο ( 52 , παρ. 4 ) που έλεγε πως με ένα απλό νόμο μπορεί να οριστεί ο τρόπος που θα συμμετάσχουν ( ψηφίζουν ) οι ¨εκτός επικρατείας Έλληνες¨ στις εθνικές – κοινοβουλευτικές εκλογές στην Ελλάδα !

    Έκτοτε πέρασαν 34 χρόνια και ¨δεν κατάφεραν¨ να περάσουν ένα τέτοιο νόμο !

    ΄Όχι μόνο η ¨Δεξιά¨ , η οποία πάντα φοβότανε ότι η ψήφος τους θα είναι ταξικά ¨αριστερή ¨ , αλλά και το ΠΑΣΟΚ –ΚΚΕ-ΕΑΡ-ΣΥΝ , δεν το ήθελαν !

    Κινδύνευαν ¨τα κουκιά ¨. Η ¨αλλοίωση¨ των αποτελεσμάτων στους ¨ημεδαπούς¨ τους οποίους έλεγχαν αποκλειστικά .

    Παράλληλα στο ΠΑΣΟΚ ( το οποίο το 1981 στο ¨Συμβόλαιο με τον Λαό ¨ είχε υποσχεθεί την άμεση καθιέρωση της ψήφου των ελλήνων μεταναστών ( εάν ίσχυε το ¨εμπορικό δίκαιο¨ για αυτό το ¨Συμβόλαιο¨ θα τους είχαν βάλει φυλακή για απάτη … ) πέρασε και η θεωρία της ¨ενσωμάτωσης ¨των ελλήνων στις ¨χώρες υποδοχής¨ .

    Έτσι θα αποκτούσαμε ελληνικό ¨λόμπι¨ ( όπως το ¨εβραϊκό ¨ ) στη Μητρόπολη…, μια μεταφυσική ανιστόριτη άποψη την οποία πρέσβευε και Ανδρέας Ανδριανόπουλος το 1984 στην Βουλή όταν απαντούσε στον Γ. Παπανδρέου με την συμβουλή να παραιτηθεί το ΠΑΣΟΚ απο την απόδοση ¨πολιτικών δικαιωμάτων στους έλληνες μετανάστες για τις κοινοβουλευτικές στην Ελλάδα¨, ΑΠΟΨΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΧΩΡΗΣΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Ο Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ...

    Μα το κυριότερο : Εάν υπήρχαν στην Ελληνική Βουλή απόδημοι αντιπρόσωποι , θα ήτανε υποχρεωμένο το ελληνικό κράτος να παρουσιάζει κάθε χρόνο ¨οικονομικό πρόγραμμα – δημιουργίας θέσεων εργασίας ΓΙΑ ΄ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΑΛΙΝΝΟΣΤΗΣΗΣ ελλήνων μεταναστών .

    Για παράδειγμα σας αναφέρω από το 1960 μέχρι την Δικτατορία του 1967 το προγράμματα της ΕΡΕ – Ε.Κ. και ΕΔΑ είχαν ¨πρόγραμμα δημιουργίας θέσεων εργασίας – για την παλιννόστηση των ελλήνων μεταναστών ! , που την θεωρούσαν ¨προσωρινή¨ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ !

    Μετά από το 1975 σκέφτηκαν ( παρά την πίεση του μεταναστευτικού Αντιδικταρικού Κινήματος ) ¨καλά είναι εκεί που είναι¨ . Τι τους θέλουμε ; Για να ενισχύσουμε την ανεργία (; ) . Και πως θα επιζήσει ο ελληνικός παρασιτικός κρατικός –ιδιωτικός καπιταλισμός ( ; ) .

    Στη συνέχεια οι ¨μάγκες¨ του Δεξιό- ¨Αριστερού¨ πολιτικού μας συστήματος σκέφτηκαν πως εάν δημιουργήσουμε θέσεις εργασίας και φέρουμε παλιννοστούντες έλληνες μετανάστες , ΤΟΤΕ αυτοί θα έλθουν και θα ζητάνε , σαν ¨ειδικευμένοι¨ , εργασιακά , ασφαλιστικά και κοινωνικά δικαιώματα που είχαν στην Μητρόπολη ( ! ) , ας μείνουν εκεί που βρίσκονται να γίνουν ¨λόμπυ¨...

    ¨Δεν σφάξανε¨ σκέφτηκαν οι κομπραδόροι – μεταπράτες του ελληνικού παρασιτικού εργολαβικού καπιταλισμού , παρά το γεγονός ότι επίσημα περίπου το 15 % των ελλήνων μεταναστών στην Γερμανία , Αυστραλία , Καναδά είναι δηλωμένοι στο ταμείο ανεργίας .

    Καλλίτερα να έλθουν τριτοκοσμικοί μετανάστες – δούλοι με μηδέν δικαιώματα.

    Διαφορετικά πως θα φτιάξουμε την ¨δυνατή Ελλάδα¨ της Ολυμπιάδας και του Χρηματιστηρίου ;

    Πως θα έκτιζαν , κατασκεύαζαν , οι έλληνες ¨μεροκαματιάρηδες¨ τις βίλες και τα εξοχικά τους με το 50 % το εξόδων που ίσχυε για μια κατασκευή το 1990 ( πριν την μαζική εισροή μεταναστών ) .

    Ποιος θα φρόντιζε τους ηλικιωμένους γονείς , τους αρρώστους και τα παιδιά των ελλήνων ¨μεροκαματιάρηδων ¨ για να μπορούν οι ίδιοι να έχουν μία δεύτερη και τρίτη απασχόληση και επιχείρηση ;

    Πως θα ανταγωνιστούν τα ελληνικά προϊόντα τους μισθούς της Κίνας , της Τουρκίας και γενικότερα του τρίτου ¨αναπτυσσόμενου κόσμου¨ ;

    Πως θα γινότανε η αναγκαία ¨συσσώρευση κεφαλαίου ¨ στην ¨δυνατή Ελλάδα¨ ;

    Μόνο με τα ¨ανοιχτά σύνορα¨ .

    Για λόγους ¨ισότητας¨ και ¨ανθρωπισμού¨ να τριτοκοσμοποιηθεί όλη η Υδρόγειος .

    Αυτά ζητά ο παγκοσμιοποιημένος καπιταλισμός από την εποχή του Κρόμγουελ . ¨Ελεύθερες θάλασσες ¨ , ¨Ανοιχτά σύνορα¨ . ¨Ανοιχτές κοινωνίες¨ . Ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ…

    ¨Για την οικονομία και την παραγωγικότητα ρε γαμώτο ¨ !

    ¨Τώρα¨ , μετά απο 50 χρόνια , λοιπόν η ¨Δεξιά¨ θέλει οι ενσωματωμένοι μικρό-αστικοποιημένοι έλληνες μετανάστες να ψηφίζουν στις εκλογές στην Ελλάδα .

    Τώρα η ¨Αριστερά¨ από την άλλη πλευρά θέλει να ψηφίζουν οι αλλοδαποί σκλάβοι στις ελληνικές εθνικές εκλογές ( ΠΑΣΟΚ – Ν.Δ. βέβαια στην συντριπτική τους πλειοψηφία που τους υπόσχονται ¨δικαιώματα¨ και ¨ανθρωπιά¨ , τι άλλο θα άλλο θα ψηφίσουν ; ) .

    Ένα βρώμικο συντηρητικό , ιμπεριαλιστικό παιχνίδι με πρόφαση τα ¨δικαιώματα¨ , την ¨πολιτική συμμετοχή ¨ και τα ¨πανανθρώπινα ιδανικά ¨ .

    Το πολιτικό-οικονομικό σύστημα χρειάζεται ¨ανανέωση¨ με ¨νέο αίμα¨ ...

    Και όταν οι κρατούντες και το κεφάλαιο λένε αίμα εννοούν και αίμα !

    --------------------------------------------------------------

    ΠΡΟΣΘΗΚΗ :

    Ένας επισκέπτης μου απάντησε ζητώντας να του κάνω ¨λίγο πιο λιανά¨ την άποψη μου , αφήνοντας το υπονοούμενο ότι του φαίνεται ¨κρυπτό-ρατσιστική¨, ενώ ένας άλλος συμφώνησε μαζί μολυ για το ¨a-politik¨ φαινόμενο των μεταναστών , διαφοροποιούμενος όμως με την άποψη ότι ¨μόνο η πρώτη γενιά ¨ των μεταναστών αδιαφορεί για την πολιτική , ενώ η ¨δεύτερη¨ πολιτικοποιείται και ενσωματώνεται στις ¨νέες πατρίδες¨ και εντάσσεται μάλιστα σε ¨προοδευτικά¨ κόμματα…

    Η σχετική απάντηση , συμπλήρωση , της τοποθέτησης μου είχε ως εξής :

    Από : http://www.politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?t=17533

    http://www.doryforos.org/syzitiseis/viewtopic.php?t=387

    ======================================================


    Σε ότι αφορά την δεύτερη – τρίτη γενιά από πρόσφυγες που προέρχονται από πρώην αποικίες και μεταναστεύουν στην ιμπεριαλιστική Μητρόπολη , έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για ¨Γενίτσαρους¨ , όπως και οι γονείς τους που πολλές φορές ακολούθησαν την αποχώρηση – υποχώρηση των αποικιοκρατικών στρατευμάτων.

    Το φαινόμενο αυτό το ζούμε κυρίως στη Γαλλία και την Αγγλία. Όλοι αυτοί διακατέχονται από συναισθήματα ευγνωμοσύνης για την ¨νέα τους πατρίδα ¨ και έχουν συνειδητά αποκοπεί από την κοινή μοίρα των λαών , εθνών και των κρατών απ΄όπου προέρχονται . Συναισθήματα οργής , αγανάκτησης και βίας νιώθουν μόνο όταν το ιμπεριαλιστικό κράτος συνεχίζει να τους κρατά στ περιθώριο και δεν τους προσφέρει ¨ίσες ευκαιρίες¨ με τους ημεδαπούς ( Γαλλία ) .

    Δεν παύουν όμως να είναι Γενίτσαροι , αποδεχόμενοι τα ¨καλά ¨της Μητρόπολης . Και μιλάμε πάντα για την πλειοψηφία , και όχι για τις φωτεινές εξαιρέσεις που πάντα υπάρχουν. ( η περίπτωση της Κούνεβας για παράδειγμα η οποία αγωνίσθηκε για ίσες και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα , χωρίς να παραιτείται από το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΑΛΛΙΝΟΣΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΑΙΗ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ¨ΤΥΡΑΚΙ¨ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ¨ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ¨ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ¨ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ¨ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ¨ΣΙΑ ¨… )

    Σε ότι αφορά τους μετανάστες από τις ¨ελεύθερες¨ χώρες της Ανατολικής Ευρώπης , την Αφρική και την Ασία η 2η – 3η γενιά ( για την 1η δεν το συζητάω… ) η λεγόμενη ¨πολιτικοποίηση ¨ που δέχονται είναι κυρίως ο ¨μιμητισμός¨ στα κυρίαρχα πολιτικά ρεύματα που υπάρχουν στις ¨νέες τους πατρίδες¨ .

    Στην Γερμανία , ας πούμε , είναι ¨Εσ-Πε-Ντέ ή ¨Τσέ-Ντέ-Ού ¨ , στην Ελλάδα ¨ΝΟΥΔΟΥΠΑΣΟΚ¨ .

    Μία χαρακτηριστική περίπτωση είναι η γνωστή έγχρωμη κυρία από τις διαφημίσεις ( ¨Όπως Αμερική¨…) , η ¨ Υβέτ¨ . Μία με το Πα-σόκ , μία με την ¨Νού-Νού¨ .

    Στην Ελλάδα αντιμετωπίζουμε βέβαια ακόμα το φαινόμενο της 1ης γενιάς , κυρίως από τις χώρες της Αν. Ευρώπης. Εδώ έχουμε να κάνουμε με λαούς που είχαν να κάνουν με την εμπειρία του ¨υπαρκτού – ανύπαρκτου¨ Σοσιαλισμού. Νιώθουν ¨αντικομουνιστές¨ - αντισοσιαλιστές .

    Αναπολούν θεούς και βασιλιάδες . Θαυμάζουν την ομογένεια τους στην Αμερική . Και είναι λάτρεις της ατομικής- επιχειρηματικής πρωτοβουλίας !

    Μα το κυριότερο : Στα περισσότερα αυτά παλαιά και νέα κράτη του πρώην ¨σοβιετικού μπλοκ ¨ υπάρχει για συγκεκριμένους ιστορικούς λόγους ( μία αιτία είναι και ο τρόπος που ο Σταλινισμός και ο Τιτοϊσμός ¨έλυσαν το εθνικό ζήτημα¨ ) υπάρχει ένα τεράστιο ρεύμα εθνικού σωβινισμού ΚΑΙ ΑΛΥΤΡΩΤΙΣΜΟΥ .

    Αυτά τα ¨πολιτικά στοιχεία¨ κουβαλάνε οι μετανάστες στην Ελλάδα και είναι θα έλεγα ¨φυσιολογικό¨ .

    Οι μεγαλύτερες ¨πολιτικές¨ συγκεντρώσεις που έκαναν οι μετανάστες στην Ελλάδα είναι δύο :

    Α) Η συγκέντρωση Αλβανών ¨ομογενών¨ στην Ομόνοια για να χαιρετήσουν – γιορτάσουν την ίδρυση του Νατοϊκού – Εοκικού Προτεκτοράτου στο Κόσοβο και την ¨απελευθέρωση ¨από τους Σέρβους . Σε αντίστοιχες μαζικές εκδηλώσεις στο ίδιο το Κόσοβο ζητούσαν σε αναγραφόμενα πανό την ¨απελευθέρωση ¨ και της Θεσπρωτίας.

    Β) Η μεγάλη συγκέντρωση χιλιάδων Γεωργιανών ¨ομογενών¨ στο Σύνταγμα για να καταγγείλουν τον ¨ρωσικό ιμπεριαλισμό ¨ , υποστηρίζοντας τον αμερικανό-νατοϊκό πρόεδρο τους , και να υπερασπίσουν το δικαίωμα διατήρησης της Οσσετίας ( στην οποία ζουν ρώσοι ) στην επικράτεια της Γεωργίας.

    Αντικειμενικά θα έλεγα ότι αυτό είναι το ¨πολιτικό επίπεδο¨ της συντριπτικής πλειοψηφίας των μεταναστών στην Ελλάδα.

    Το τι θα γίνει εάν κάποτε τους αποδοθούν πολιτικά δικαιώματα στο επίπεδο συμμετοχής τους σε εθνικές εκλογές στην Ελλάδα το αφήνω να το σκεφτεί ο καθένας μας. Απόδοση ιθαγένειας με πέντε χρόνια διαμονής στην χώρα σημαίνει και πλήρη εκλογικά δικαιώματα.

    Δύο ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ¨υπηρεσιακά καθήκοντα¨ του ¨George¨ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΔΑ ήταν να ¨καταγγείλει το ¨οικολογικό έγκλημα¨ του αγωγού Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη και η ψήφιση νόμου για απόδοση εκλογικών δικαιωμάτων και υπηκοότητας σε αλλοδαπούς οικονομικούς πρόσφυγες !

    Το τρίτο μέτρο ήταν η ένταξη της χώρας στο ¨Δ.Ν.Τ.¨ και η μετατροπήτης σε προτεκτοράτο της Ε.Ε. στα πρότυπα της Βοσνίας και του Κοσόβου. Έτσι έδιναν και δίνουν πάντα τα διαπιστευτήρια τους οι ¨ηγέτες¨ του ¨τρίτου κόσμου¨ στα ιμπεριαλιστικά κέντρα. Στην Ελλάδα από το ¨ψήφισμα της υποτέλειας¨ του 1826 μέχρι και σήμερα.

    Σε αυτή την περίπτωση ( στην απόδοση εκλογικών δικαιωμάτων και ιθαγένειας σε αλλοδαπούς πρόσφυγες ) η ¨ανθρωπιά¨ θα νικήσει , αλλά το δημοκρατικό κίνημα , ιδιαίτερα η ¨Αριστερά¨ , θα πάει εκεί που την έστειλαν οι εργαζόμενοι ( σήμερα μετανάστες στην Ελλάδα ) στην πρώην ¨Ανατολική Ευρώπη¨ , εκεί που την κατατάσ

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/07/2010 15:55:50

      ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ :
      ------------------------------------------

      Το τι θα γίνει εάν κάποτε τους αποδοθούν πολιτικά δικαιώματα στο επίπεδο συμμετοχής τους σε εθνικές εκλογές στην Ελλάδα το αφήνω να το σκεφτεί ο καθένας μας. Απόδοση ιθαγένειας με πέντε χρόνια διαμονής στην χώρα σημαίνει και πλήρη εκλογικά δικαιώματα .

      Σε αυτή την περίπτωση η ¨ανθρωπιά¨ θα νικήσει , αλλά το δημοκρατικό κίνημα , ιδιαίτερα η ¨Αριστερά¨ , θα πάει εκεί που την έστειλαν οι εργαζόμενοι ( σήμερα μετανάστες στην Ελλάδα ) στην πρώην ¨Ανατολική Ευρώπη¨ , εκεί που την κατατάσσουν επίσης τα ¨lite¨ και ¨σκληρά¨ πολιτικοθρησκευτικά μουσουλμανικά κινήματα , στην κόλαση των ¨απίστων¨ …

      Αυτό το γνωρίζουν τα ¨αντιρατσιστικά¨ ιδρύματα ¨Κανέργκι¨ , Ρόκφέλερ και Ωνάση ( με τις επικουρικές ουμανιστικές- ¨αναρχικές¨ δυνάμεις ) και προωθούν τις πολιτικές ¨ενσωμάτωσης¨ και ¨ίσων¨ δικαιωμάτων με την ανισότητα των ¨ντόπιων¨ .

      ¨Δεν το καταλαβαίνουν¨ ( ; ) όμως οι Αυτόχειρες της ¨Αριστεράς¨ .

      Δεν το καταλαβαίνουν ( ; ) ή ¨διοικούνται ¨ ;

      Καλά το Κ.Κ.Ε. θα οργανώσει όλα τα ¨ταξικά αδέλφια¨ στο ΠΑΜΕ και θα φέρει τον ¨Σοσιαλισμό ¨ ( συγνώμη την ¨Λαϊκή Εξουσία¨ , ο ¨σοσιαλισμός¨ δεν είναι ¨ακόμα¨ ώριμος… ) , όπως οργάνωσαν τα τελευταία 100 χρόνια τα Κ.Κ. της Δυτικής Ευρώπης και της Β. Αμερικής τους αλλοδαπούς μετανάστες και αντί να επέλθει η ο Σοσιαλισμός , σώθηκε – ισχυροποιήθηκε ο μητροπολιτικός καπιταλισμός με την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ , με την σωτήρια όπως λένε οι Αστοί οικονομολόγοι ¨κινητικότητα της εργασίας¨ … , αλλά ¨δεν ¨ καταλαβαίνουν… , ¨δεν¨ κατανοούν την ¨ευλογία της μετανάστευσης¨ ( Ευάγγελος Αβέρωφ , 1960 ) σαν απαραίτητο συστατικό στοιχείο επιβίωσης του καπιταλιστικού ιμπεριαλισμού .

  20. warum nicht? avatar
    warum nicht? 05/07/2010 21:25:40

    Εχω παρατηρήσει μια σημαντική μείωση των μεταναστών, ειδικά Αλβανών, Βουλγάρων, Σκοπιανών στις ανασφάλιστες εργασίες και μετακίνηση τους σε δουλειές με ασφάλιση αλλά εδω και τουλάχιστο 2χρόνια να είναι έντονο αυτό το φαινόμενο. Υπάρχει περίπτωση αρκετοί να γνώριζαν για τα επερχόμενα στην Ελλάδα?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ warum nicht? 05/07/2010 21:27:47

      Τους το είχε σφυρίξει ο Λαλάκης!

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2010 21:37:52

    Εχουμε κανένα κοινό με τους Πακιστανούς και τους Μπαγκλαντεσιανούς; Να πάνε όλοι τους από εκεί που ήρθαν. Στο Πακιστάν αλληλοσκοτώνονται με βομβιστές αυτοκτονίας. Η απόλυτη καφρίλα, ζωώδης κατάσταση. Οπου εγκαθίστανται φέρνουν υποβάθμιση.

  22. bgtrottel avatar
    bgtrottel 05/07/2010 22:51:32

    Σε ποιά υπηρεσία βρίσκονται οι πακιστανοί της φωτογραφίας και τι ακριβώς αιτούνται.

  23. Στράβων avatar
    Στράβων 07/07/2010 06:35:12

    Δεν έχει σημασία πόσοι αιτήθηκαν μέχρι τώρα. Στην ουσία κάθε μέρα αποικούν τα χωριά Αλβανοί με τις οικογένειες τους. Το νερό της διάλυσης μας έχει μπει στο αυλάκι. Αν σήμερα είναι 2.300 αύριο θα είναι εκατομμύρια.

    Χρειαζόμαστε οργανωμένη καταγραφή των αναγκών των αγροτών σε εργατικό δυναμικό ώστε να καλύπτονται οι θέσεις από Έλληνες άνεργους καθιστώντας έτσι τους Αλβανούς περιττούς ντε φάκτο.
    Όπως αυτοί ντε φάκτο μας επιβλήθηκαν ως "και καλά" αναγκαίοι, έτσι και εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι μας είναι περιττοί. Αυτό όμως απαιτεί οργάνωση και καταγραφή ώστε να μπορέσει στοχευμένα να καλλιεργηθεί η εσωτερική μετανάστευση Ελλήνων εργατών.

    Πχ, αν το χωριό τάδε χρειάζεται 500 εργάτες τους μήνες Αύγουστο, Σεπτέμβριο, αυτές οι θέσεις πρέπει να γνωστοποιούνται με κάποιον τρόπο ώστε να καλυφθούν από Έλληνες. Υπάρχουν πάρα πολλοί που θα έκαναν τα πάντα για να ξεχρεώσουν τα χρέη τους αλλά δεν βρίσκουν δουλειά. Το ίδιο και σε πόλεις, σε εργοτάξια κλπ. Υπάρχουν Έλληνες στα πρόθυρα της αυτοκτονίας και εμείς νταντεύουμε τους Αλβανούς. Έλεος.

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι η Ελλάδα είναι μια οικογένεια αλλά για να πάμε καλά χρειαζόμαστε συνεννόηση και επικοινωνία. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πεινάνε Έλληνες για να δουλεύουν οι Αλβανοί που στην τελική επιβλήθηκαν και εξακολουθούν να επιβάλλονται στις δουλειές με μαφιόζικες μεθόδους, διώχνοντας τους άλλους εργάτες. Αυτό το πράγμα πρέπει να σπάσει και αυτό θα γίνει μόνο με ενημέρωση και οργάνωση.