#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2014 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρυφές δημοσκοπήσεις δίνουν προβάδισμα στον ΣΥΡΙΖΑ



Μπορεί η κυβέρνηση να εμφανίζεται σίγουρη για την πρωτιά στις ευρωεκλογές και για αντιστροφή του αρνητικού κλίματος που προκαλεί η παρατεταμένη πίεση στα ελληνικά νοικοκυριά, ωστόσο, η κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη. Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews στο Μαξίμου επικρατεί μεγάλη ανησυχία καθώς κρυφές δημοσκοπήσεις που έχουν στα χέρια τους οι σύμβουλοι του πρωθυπουργού δείχνουν ότι τείνει να παγιωθεί η πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου ενώ ανοίγει η ψαλίδα υπέρ της Κουμουνδούρου στην παράσταση νίκης. Δηλαδή όλος και περισσότερος κόσμος είναι πεπεισμένος ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι πρώτο κόμμα, όποτε κι αν γίνουν εκλογές.

Μια τέτοια κρυφή δημοσκόπηση έχουμε σε γνώση και από τις περιφερειακές ερωτήσεις, πέραν δηλαδή από το τι θα ψηφίσουν, φαίνεται ότι ο κόσμος έχει μεγάλη οργή την οποία περιμένει να εκφράσει στην κάλπη.

Το συγκεκριμένο γκάλοπ έχει γίνει τις τελευταίες ημέρες κι έχει ενσωματώσει την ανάληψη της ελληνικής προεδρίας καθώς και τις εξελίξεις γύρω από τις υποθέσεις διαφθοράς που άνοιξε η δικαιοσύνη.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, ο ελληνικός λαός δεν δείχνει να καίγεται ιδιαίτερα για την Προεδρία της ΕΕ, προφανώς διότι πιστεύει ότι δεν θα αλλάξει κάτι στη ζωή του. Εντυπωσιακό είναι επίσης το γεγονός ότι οι πολίτες δεν συμφωνούν με την κυβερνητική άποψη ότι αντέχει η χώρα και ότι υπάρχει αχτίδα ανάκαμψης.

Αναφορικά με τις υποθέσεις διαφθοράς περισσότεροι από τους μισούς ερωτηθέντες πιστεύουν ότι πάει να γίνει κάτι σωστό αλλά υπάρχει ένα μεγάλο μέρος που εκτιμά ότι όσο και να θέλει η κυβέρνηση να δείξει ότι ανοίγει πόλεμο με τη διαφθορά αυτή θα συνεχίζεται και μάλιστα θα την γλιτώνουν συγκεκριμένα συμφέροντα.

Στα αμιγώς πολιτικά θέματα, η Νέα Δημοκρατία υπάρχει αυτή τη στιγμή διότι έχει ακόμη υψηλή δημοφιλία ο Σαμαράς ενώ παράλληλα, ο κόσμος δείχνει να μην πιστεύει πως ο ΣΥΡΙΖΑ με κάποιους συμμάχους θα μπορέσει να κυβερνήσει καλά τη χώρα.

Ίσως η ΝΔ πρέπει να επιμείνει στο δίλημμα ευρώ ή εκτός ευρώ καθώς φαίνεται να υπερτερεί κατά κράτος η άποψη πως εντός ΕΕ η Ελλάδα είναι καλύτερα.

Τέλος, από την κρυφή δημοσκόπηση φαίνεται ότι εκτός από τη Χρυσή Αυγή, που δείχνει να είναι τρίτο κόμμα, τα υπόλοιπα κινούνται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Ακόμη και η περίφημη κεντροαριστερά και η κίνηση των «58» δεν δείχνει να πείθει τους πολίτες ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι μεγάλο ποσοστό λέει ότι στις δημοτικές θα ψηφίσει με αυτοδιοικητικά κριτήρια κι όχι για να τιμωρήσει την κυβέρνηση.

Τέλος, στην πρόθεση ψήφου για τις ευρωεκλογές ο ΣΥΡΙΖΑ έχει σταθερό προβάδισμα πάνω από 1 μονάδα ενώ ξεπερνά τις 2 μονάδες όταν μιλάμε για εθνικές εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πέτρος avatar
    Πέτρος 17/01/2014 11:43:13

    Θα ήθελα να μου εξηγήσετε το πνεύμα της φωτογραφίας που συνοδεύει το κείμενο. Παραλληλίζει μήπως τα πρόβατα με τους ψηφοφόρους?

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Πέτρος 17/01/2014 11:55:09

      μπάαε ,ιδέα σου! 'Η μάλλον....μπέεε ιδέα σου!!!!!

    • Μεγάλη Ώρα avatar
      Μεγάλη Ώρα @ Πέτρος 17/01/2014 12:12:50

      Γιατί, θιχτήκατε; Άλλα πρόβατα πίπτουν εις τον γκρεμόν της ανοησίας και άλλα συνωστίζονται στο προαύλιο του Χασάπη. Διαλέγετε και παίρνετε....
      Άμα είσαι πρόβατο, δεν έχεις καμιά τύχη! Πολύ εύστοχη η εικόνα, αν δεν την ερμηνεύσετε ...επιφανειακά. Εκπέμπει πολλαπλά μυνήματα και είναι αντιπροσωπευτική της κατάστασης. Δείτε δε το κακοτράχαλο τοπίο!
      Ούτε γρασίδι, ούτε νερό....

    • Μητσιμπόνας avatar
      Μητσιμπόνας @ Πέτρος 17/01/2014 12:41:35

      Όχι, δείχνει τους προσκεκλημένους των ''Ζαππείων''...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Μητσιμπόνας 17/01/2014 14:09:10

        Ιχνος φαντασίας δεν έχετε: Θάλασσα είναι απο κάτω και κάνουν βουτιές να δροσιστούνε!

        • Insider avatar
          Insider @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/01/2014 14:54:06

          Μπορεί επίσης να υπάρχει από κάτω κι ένα υπέροχο τραμπολίνο!!! Πρόβατα είναι, εξασκούνται για το νούμερό τους στο Τσίρκο.

          • Akiverniti Argo avatar
            Akiverniti Argo @ Insider 17/01/2014 15:24:51

            Πολύ σωστό. Για τα τσίρκουλα είμαστε.

      • slowriver avatar
        slowriver @ Μητσιμπόνας 18/01/2014 01:51:55

        Ωραιος++++++++++

      • Απογοητευμένος Πολίτης avatar
        Απογοητευμένος Πολίτης @ Μητσιμπόνας 18/01/2014 12:45:38

        Μητσιμπόνα φοβερή απάντηση!

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 17/01/2014 12:16:21

    Ναι πάμε ολοταχώς για ένα νέο λεφτά υπάρχουν. Ο λαός, όπως πάντα, ψηφίζει με το στομάχι του.

    • Δημιος avatar
      Δημιος @ Jimakos 17/01/2014 14:13:15

      όλοι μας "λαός" δεν είμαστε;

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ Δημιος 17/01/2014 14:19:33

        Αν έλεγα το εκλογικό σώμα αντί για λαός, θα με ρώταγες αν είμαστε όλοι μας;

    • Jean-Claude DL avatar
      Jean-Claude DL @ Jimakos 17/01/2014 15:43:40

      εχεις δίκιο ρε φίλε ...

      δεν βλέπουν το λαμπρό μελλον που ανοίγεται μπροστά τους με την εμπνευσμένη πολιτική της λαμπρής αυτής κυβέρνησης ...

      κωλοέλληνες ... που έλεγε και ένας του Σημίτη ....

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Jimakos 17/01/2014 21:06:47

      Τζιμάκο, έχετε κάποιο εναλλακτικό όργανο να προτείνετε; Η καρδιά μας δεν αντέχει άλλο, το συκώτι μας πρήστηκε, το νεφρί μας επίσης, ο εγκέφαλος το έκαψε.
      Για....παρακάτω δε θα είχα αντίρρηση, αλλά λόγω κατάθλιψης κοντεύουμε να το ξεχάσουμε κι αυτό.

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ πολίτης 18/01/2014 00:12:48

        Τα στομαχια μας μας εφτασαν στο χαλι που ειμαστε, ο εγκεφαλος ποτε καηκε κι απο τι; Σε αδρανεια ηταν και ειναι.

  3. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 17/01/2014 12:29:48

    Δεν χρειαζονται οι "κρυφες δημοσκοπησεις" για να καταλαβει κανεις τι συμβαινει. Αρκει να μιλησει με τον κοσμο. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα ερθει πρωτο κομμα -ισως και με απολυτη αυτοδυναμια- οχι επειδη ξαφνικα εγιναν οι πολιτες "αριστεροι", αλλα γιατι εχουν σιχαθει με την κατασταση και θα ψηφισουν "το μη χειρον βελτιστον". Οσο για την δημοφιλια του πρωθυπουργου, παντοτε τα προβατα (της εικονας) δινουν προβαδισμα στις δημοσκοπησεις σε οποιον βρισκεται σ' αυτη τη θεση, γιατι ειναι εμφυτη μεσα τους η αναγκη για υπαρξη καποιου βοσκου. Κι ο Σημιτης κι ο ΓΑΠ εμφανιζοντουσαν ως "καταλληλοτεροι", μεχρι την τελευταια στιγμη.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Δαρβινος 17/01/2014 15:11:00

      ''Κοσμος''κατα την δαρβινικη εξελιξη ειναι οτι εκφραζει την κουτοπονηρη αποψη οτι ''του να μιλησει κανεις με κοσμο ''λες και ο ''κοσμος '' ειναι μονο η παλαβη αριστερα των συριζαυγητων.Οσο για τις δημοσκοπησεις να πω τουτο οτι στην δημοσκοπηση της GPO αυτην για την Αττικη ,Α& Β Αθηνων που κυκλοφορει πηρε τηλεφωνο καποια ερευνητρια την συζυγο μου και οταν εφτασε στην ερωτηση '' τι ηλικια εχετε ?'' ακουγοντας 64 ετων ειπε ''με συγχωρειτε αλλα η ερευνα μας περιλαμβανει μονο ατομα μεχρι την ηλικια των 60 ετων''.Απο κει και περα αξιολογειστε την αξιοπιστια των δημοσκοπησεων και βγαλτε συμπερασμα''.

      • Όνειδος απείρων avatar
        Όνειδος απείρων @ Ραβινος 17/01/2014 16:08:04

        Για πες όμως και τη συνέχεια του συλλογισμού...
        Αυτό που όλοι καταλάβαμε.

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Ραβινος 17/01/2014 19:30:42

        Την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων θα την διαπιστώσεις ,και μάλιστα με οδυνηρό τρόπο , το βράδυ της 25 Μαΐου 2014.

      • Yiannis avatar
        Yiannis @ Ραβινος 17/01/2014 19:38:29

        Προφανέστατα της είπαν ότι είχαν συμπληρώσει το δείγμα των ηλικιών 60+, όχι ότι δεν περιλαμβάνουν ηλικίες 60+ στη δημοσκόπηση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δαρβινος 17/01/2014 15:42:45

      "ισως και με απολυτη αυτοδυναμια"

      Τι ίσως; Σίιιιιιιιιιιιιιγουρα.........

  4. ΘΕΣΣΑΛΟΣ avatar
    ΘΕΣΣΑΛΟΣ 17/01/2014 12:31:07

    Αν μιλαμε για διαφορα 1-2 μοναδες στις ευρωεκλογες τοτε ο ΑΣ θα κανει παρτυ..παντως μεχρι τον Μαιο εχει πολυ δρομο ακομα..Αν καποιοι ξυπνησουν στη ΝΔ ισως να ανατρεψουν την κατασταση..

  5. ωρε μανα μου avatar
    ωρε μανα μου 17/01/2014 12:41:31

    "Τέλος, στην πρόθεση ψήφου για τις ευρωεκλογές ο ΣΥΡΙΖΑ έχει σταθερό προβάδισμα πάνω από 1 μονάδα ενώ ξεπερνά τις 2 μονάδες όταν μιλάμε για εθνικές εκλογές"
    Θα αστειεύεστε...πέντε και βάλε...

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ ωρε μανα μου 17/01/2014 15:22:04

      Ιδίως αν ρωτήσουν τους ανθρώπους της Εκκλησίας....Μονοκούκι στον Αλέξη. Δεν πάτε καλά μου φαίνεται. Στην επαρχία που ζω όλοι μιλάνε για πολιτικά με την ίδια επωδό: "Ολοι το ίδιο είναι. Είναι δυνατόν να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ που θα κάνει τις εκκλησίες πολιτιστικά κέντρα, και οι βουλευτές του φτάνουν μέχρι τους κουμμουνιστές της άκρας αριστεράς ;"Στα αστικά κέντρα που υπάρχει περισσότερη νεολαία ίσως ο ΣΥΡΙΖΑ επικρατήσει. κι αυτό συζητιέται
      Είμαστε όμως χώρα γερόντων και οι Μπεμπε Γκρίλο δεν νομίζω ότι έχουν τύχη. Εξάλου όπως λέει κι μπάρμπας μου "λεφτά δεν έχει να δώσει. Να μας πάρει και τις εκκλησιές μας;"

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γιαδικιάρογλου 17/01/2014 15:46:27

        Και πάλι η Εκκλησία και όσοι πιστεύουν θα σώσουν και τους υπόλοιπους. Όπως πάντα στα δύσκολα η πίστη μας κράτησε. Όχι στο χρήμα όμως. Εκείνη έστειλε πολλούς στον ΓΑΠ και υποφέρουμε όλοι τώρα.

      • Κωστας avatar
        Κωστας @ Γιαδικιάρογλου 17/01/2014 16:07:05

        Επειδη οι εταιρειες στοιχηματων θα δεχονται στοιχηματα να πονταρεις ολα τα λεφτα σου στον μπαρμπα σου.Και οι εκκλησιες θα του μεινουν και εσυ θα κονομησεις.

      • Μεγάλη Ώρα avatar
        Μεγάλη Ώρα @ Γιαδικιάρογλου 17/01/2014 16:12:22

        Άμα έχεις μπάρμπα τελικά, είτε αυτός είναι στην Κορώνη, είτε όπου αλλού επί της αγνής Ελληνικής επαρχίας, πάντοτε είσαι πληροφορημένος και μέσα στα πράγματα!
        Τυχαίο;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ωρε μανα μου 17/01/2014 15:45:16

      10 και βάλε...

      Επόμενως αλλιώς το παίρνω εγώ το δημοπραθέν.

    • dim avatar
      dim @ ωρε μανα μου 17/01/2014 21:23:04

      Πέντε και βάλε κάποιοι άλλοι είχαν τον Ιούνιο, και τελικά είδαν τη πλάτη του Σαμαρά με 3 μονάδες (θυμιζω VPRC & Public Issue έδιναν 5,5 και 4 μονάδες αντίστοιχα μπροστά τον Σύριζα 15 μέρες πριν τις εκλογές)...

      Τώρα όλες οι δημοσκοπήσεις δίνουν το πολύ 1 με 1,5 μονάδα μπροστά το Σύριζα. Ακόμα και αυτή η περίφημη δημοσκόπηση για το λεκανοπέδιο, αλλά και η άλλη για τη Θεσσαλονίκη τι έδειξαν? Στην Α’ Αθήνας, Β’Αθήνας, Υπόλοιπο Αττικής μποστά ο Σύριζα με 0,5% , 7,5% και 7,5% αντίστοιχα, και στη Θεσσαλινίκη απόλυτη ισοπαλία. Ποιά ήταν τα αντίστοιχα αποτελέσματα του Ιουνίου 2012? Α’ Αθήνας ΝΔ με +4%. Β’Αθήνας Σύριζα με 5,5%. Υπόλοιπο Αττικής Σύριζα με 4%. Και Θεσσαλονίκη ΝΔ με +1%. Άρα μεταβολές? Όλες υπερ του Σύριζα μεν αλλά: Ά Αθήνας 4,5% (αλλά βαρύτητα επί του δείγματος μόνο 15%), Β’ Αθήνας 2% (με βαρύτητα 50%), Υπ. Αττικής 3,5% (βαρύτητα 17%), Θεσσαλονίκη 1% (βαρύτητα 18). Μεσοσταθμική μεταβολή? 2,45%.

      Με δεδομένο ότι πανελλαδικά η ΝΔ είχε και ένα προβάδισμα 2,8% τον Ιούνη του 2012, ο Σύριζα πανελλαδικά με βάση τις τόσο φοβερές και τρομερές αυτές δημοσκοπήσεις των τελευταίων ημερών σε Αττική και Θεσσαλονίκη, υστερεί ακόμα κατά 0,35%. Εκτός και αν στην επαρχία είναι ακόμα δυσμενέστερη η εικόνα για τη ΝΔ, και άρα καλύπτει ο Σύριζα το 0,35% και πέρνει και κεφάλι 0,5%- 1% ή 1,5%... Αλλά μέχρι εκεί, ήμαρτον πια με αυτή την φημολογία, που καλλιεργείτε εντέχνως για να δημιουργήσει κλίμα... Τα πάντα παίζονται μέχρι τις ευρωεκλογές, και η πρώτη θέση είναι ακόμα ανοιχτή (και πάντως η διαφορά κατα 99% ανάμεσα στα δύο πρώτα κόμματα δε θα είναι πάνω από 3%)

      • Practical Joke avatar
        Practical Joke @ dim 17/01/2014 22:39:53

        Σωστό είναι αυτά που λες αλλά μόνο αν θεωρήσουμε ότι ενώ στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχει μεγάλη ανατροπή στην επαρχία είναι αμετάβλητα τα πράγματα. Συγνώμη που στο λέω αλλά δεν ισχύει. Θυμήσου τι έγινε το 2008-2009. Μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2008 ήταν μπροστά η ΝΔ. Με το θαύμα Βουλγαράκη τον Οκτώβρη πέρασε μπροστά το ΠΑΣΟΚ. Στις Ευρωεκλογές κέρδισε το ΠΑΣΟΚ με 4 μονάδες και ενώ του δίνανε οι δημοσκοπήσεις 1-2% Τότε λέγαμε ότι δεν πείθει. Αλλά πήρε εκλογικό προβάδισμα και τελικά το 2009 και αυτοδυναμία 43%. Το πιο έξυπνο θα ήταν να γίνουν οι εκλογές τον Νοέμβρη με λίστα. Από την στιγμή που χάθηκε η ευκαιρία κλάφ'τα Χαράλαμπε

  6. Nik avatar
    Nik 17/01/2014 12:46:29

    Διπλασιαζόμενα πρόστιμα 1000 Ευρώ για καθυστέρηση υποβολής δήλωσης ΦΠΑ, ακόμα και μηδενικής, και παρόμοιες βλακείες σπρώχνουν τον κόσμο μακριά.

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 17/01/2014 12:53:32

    Το προβάδισμα στον ΣΥΡΙΖΑ το έδωσε , η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ η ΣΥΓΚΑΛΗΨΗ και ο βενιζέλος .& -
    Καλό ξημέρωμα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΕΛΙΑΣ 17/01/2014 15:47:44

      Δηλαδή Τσοχατζόπουλος, Παπαγεωργόπουλος, Παπακωνσταντίνου, μίζες από οπλικά συστήματα που επιστρέφονται;

      Δεν έχεις αλλού να πας να παίξεις πιτσιρίκο; Και δε μιλάω για την ηλικία του σώματος...

      • ΠΕΛΙΑΣ avatar
        ΠΕΛΙΑΣ @ Γεώργιος Τ. 17/01/2014 17:13:01

        Αυτά που λές είναι στάχτη στα μάτια,ούτε καν ψίχουλα............ρινίσματα. Δεν υπάρχει η ΒΟΥΛΗΣΗ που περιμέναμε και η
        απαλλαγή βενιζέλου για τα υποβρύχια είναι πολύ σοβαρή ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ.

      • tassos.κ avatar
        tassos.κ @ Γεώργιος Τ. 17/01/2014 18:47:47

        Μήπως να συμπληρώσεις και το "κουκούλωμα" στο φαγοπότι των Αγροτοσυνδικαλ(η)στών; Αυτό το ξέχασες φίλε Γεώργιε Τ. Εκτός κι αν η μνήμη λειτουργεί επιλεκτικά..........

  8. Eva avatar
    Eva 17/01/2014 12:59:11

    Οι νοσταλγοι του παρελθόντος ας λάβουν υποψιν,

    ότι δεν υπάρχουν κοινοτικά κονδύλια (σαν αυτα του 85)

    που διαχειρίστηκε (καταλήστευσε το πασοκ) και μοίρασε

    τα ψίχουλά τους διορίζοντας κόσμο.

    • Lime avatar
      Lime @ Eva 17/01/2014 15:04:11

      Το Πασοκ συγκυβερνά, ή μήπως κάνω λάθος; Το παρελθόν είναι παρόν κι ίσως γίνει και μέλλον (αν το επιτρέψουμε).

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Lime 17/01/2014 15:49:45

        Αυτό το πασόκ δεν υπόσχεται θαύματα. Ο Τσίπρας υπόσχεται. Και τη ζημιά την κάνουν οι λάθος νοοτροπίες και επιλογές. Όχι ο τάδε ή ο δείνα οι οποίοι αλλάζουν και προσαρμόζονται στις συνθήκες.

        • Μεγάλη Ώρα avatar
          Μεγάλη Ώρα @ Γεώργιος Τ. 17/01/2014 18:38:13

          Σωστά. Το Πασόκ πια δεν υπόσχεται θαύματα. Τα έκανε όλα στο παρελθόν και ως επιβράβευση, μας κυβερνάει ακόμα. Εξάλλου τι να ...υποσχεθεί; Την επόμενη Βουλή απ΄ότι φαίνεται, θα την κοιτάνε απ΄έξω οι κακόμοιροι (όσο μπορούμε, θα βοηθήσουμε επ΄αυτού).

  9. Tassos avatar
    Tassos 17/01/2014 13:28:22

    Ο Σαμαράς θα πάει σε εκλογές το 15 κοιτώντας στα μάτια τον Λαό και λέγοντάς του: "ο,τι σας υποσχέθηκα το έκανα. Πρωτογενές πλεόνασμα, ανάπτυξη, κούρεμα του χρέους, τέλος τρόικα, τέλος μνημόνια". Αντε να δούμε ποιός θα ψηφίσει την αβεβαιότητα του ΣΥΡΙΖΑ και τον χουντικό υπόκοσμο.

  10. Ακυβέρνητη Αργώ avatar
    Ακυβέρνητη Αργώ 17/01/2014 13:33:26

    Οι δημοσκοπήσεις άλλους τους παραπλανούν και άλλους τους αποκοιμίζουν.
    Όταν θα φτάσει η ώρα της κρίσεως, τότε μόνο θα μάθουμε και την αλήθεια.

  11. kritwn avatar
    kritwn 17/01/2014 13:41:22

    Πως να μην έχει οργή ο κόσμος όταν κάθε μέρα έχουμε μια νέα εγκύκλιο από τον κ. Θεοχάρη. Τα φορολογικά μονοπωλούν την επικαιρότητα, έχει χαθεί κάθε μέτρο.

  12. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 17/01/2014 13:45:18

    "αντιστροφή του αρνητικού κλίματος που προκαλεί η παρατεταμένη πίεση στα ελληνικά νοικοκυριά"

    Στην Ν.Δ. και ειδικότερα στο στενό πρωθυπουργικό περιβάλλον πιστεύουν προφανώς σε θαύματα. Αλλιώς δεν εξηγήται η πεποίθηση ότι μπορεί να αλλάξουν τα αποτελέσματα χωρίς να αλλάξουν οι αιτίες οι οποίες τα προκαλούν.

    Ένα άλλο, χαρακτηριστικό παράδειγμα-τεκμήριο για τον ιδιότυπο συνδιασμό κρετινισμού, ηλιθιότητας, μοιρολατρείας και αλαζονείας ο οποίος φαίνεται να έχει επικρατήσει στα κυβερνητικά κέντρα (μή) λήψης αποφάσεων, πέρα του ζητήματος της οικονομίας είναι η λαθρομετανάστευση. Ενώ όλοι τους παραδεχόταν το βράδυ των εκλογών (εν μέρει και πιο πριν), ότι τα ποσοστά του Λαϊκού Συνδέσμου εκτινάχθηκαν λόγω της μή αντιμετώπισης και της προκλητικής αγνόησης των κινδύνων του λαθρεποικισμού, έρχονται τώρα και απορούν γιατί τα ίδια ποσοστά δεν πέφτουνμε την φυλάκιση της ηγεσίας μας.

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 17/01/2014 13:55:50

    Αν ξερατε τις δημοσκοπησεις ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ.....ειδικα στην Αθηνα και τα μεγαλα αστικα κεντρα θα παθετε την πλακα σας....Δεν μιλαω για εταιρειες δημοσκοπησεων στα εντυπα, αλλα στα κομματα.

  14. Jimakos avatar
    Jimakos 17/01/2014 14:32:45

    Τώρα πρέπει αλήθεια να κάνουμε αυτή την κουβέντα για το ποιός είναι αντικειμενικά μεγαλύτερος κρατιστής; Δε μιλάμε σοβαρά.

  15. Jimakos avatar
    Jimakos 17/01/2014 14:42:02

    Δεν συμπέρανα τίποτα για εσένα. Εσύ πως έβγαλες το συμπερασμα οτι ο Τσίπρας είναι light κρατιστής;

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Jimakos 17/01/2014 19:40:41

      Λάϊτ-ξελάϊτ θα φανεί στην πορεία. Πάντως κρατιστής είναι, όπως ήταν και ο ΚΚ ο πρεσβύτερος, όπως έιναι η συντριπτική τους πλειοψηφία. Έτσι έμαθαν, έτσι μεγάλωσαν, έτσι ξέρουν.

  16. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 17/01/2014 15:48:42

    Για να μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας, το ΣΥΡΙΖΑΡΙΟ δεν πηρε κεφαλι στις κρυφες δημοσκοπησεις (εχει κολησει στο ιδιο ποσοστο μηνες τωρα γιατι επιασε το απολυτο ταβανι του) ΑΛΛΑ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΠΕΣΕ χανοντας περαιτερω ποσοστο προς την Χρυση Αυγη, που με κανα-δυο ακομη δηλωσεις του Αντωνη υπερ των 'καυμενων' λαθρομεταναστων και δυο-τρεις ακομη αστηρικτες νομικα φυλακισεις χρυσαυγητων βουλευτων θα την εκτοξευσει ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑ που ειναι καθηλωμενο οπως ειπαμε...
    Ειναι απλο , οταν το Α και το Β κομμα εχουν το ιδιο ποσοστο και το Α χανει ενα κομματι που παει σε ενα τριτο κομμα (Γ) τοτε το κομμα Β μενει μονο του μπροστα ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΥΞΗΣΗ ΨΗΦΩΝ....
    Ο πολεμος δεν ειναι μεταξυ ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑΡΙΟΥ δεδομενου οτι το δευτερο δεν παει πιο πανω...ειναι η ΝΔ να συγκρατησει και να επαναπατρισει το ποσοστο που πηγε στην Χρυση Αυγη ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ.. ενω το ΣΥΡΙΖΑΡΙΟ δεν εχει αλλο να παρει απο πουθενα.
    Επομενως το τιμονι ΔΕΞΙΑ ΑΝΤΩΝΗ γιατι απο αριστερα δεν εχει ψιχουλο..
    ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑΡΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΨΗΦΟ (εκτος και αν καποιος πιστωσει χρυσαυγητικους ψηφους στο Συριζαριο !!) ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ....ΕΝΩ Η ΝΔ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΤΗΣ ΕΝΑ 20-25% ΨΗΦΩΝ (ΧΡ.ΑΥΓΗ + ΑΝΕΛ + ΛΑΟΣ + ΔΕΞΙΑ ΚΟΜΑΤΙΔΙΑ) ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΑ.......
    ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ??????????????????????????????

    • Practical Joke avatar
      Practical Joke @ Νικηφορος Φωκας 17/01/2014 22:28:27

      Ρε παλικάρι μου πραγματικά παίξε μια να ξεθολώσεις γιατί η παρατεταμένη περίοδος κάνει κακό. Τον Ιούνιο τα κεντροδεξιά έως ακροδεξιά κόμματα πήραν περίπου 40 κάτι % και το υπόλοιπο πήγε σε κεντροαριστερά (τρόπος του λέγειν) μέχρι ΚΚΕ. Τι δεν έχει παραπάνω να πάρει; Μέχρι πριν 20 μέρες λέγαμε ότι είμαστε μπροστά. Τώρα που φαίνεται ότι κερδίζουν θα δεις ξαφνικά άνοδο που θα τρίβεις τα μάτια σου. Θυμίσου πόσο έδιναν στον ΓΑΠ προ Βουλγαράκη ακριβώς ένα χρόνο πριν τις εκλογές.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Practical Joke 17/01/2014 22:32:40

        Γιατί χρησιμοποιείς το πρώτο πληθυντικό («λέγαμε ότι είμαστε μπροστά») όταν είσαι κραγμένος Συριζαίος εδώ μέσα;

      • dim avatar
        dim @ Practical Joke 17/01/2014 22:33:37

        48% πήρανε... Μάθε πρόσθεση και μετά έλα να ξανασχολιάσεις εδώ...

  17. aris.k. avatar
    aris.k. 17/01/2014 17:26:19

    Επειδή όμως αυτός που θεωρεί οτι πνίγεται,πιάνεται από τα μαλλιά του(στην περίπτωση μας από τα ευχάριστα λόγια),γιαυτό και πνίγεται τελικά.

  18. Ας κρατήσουν οι χοροί... avatar
    Ας κρατήσουν οι χοροί... 17/01/2014 20:46:25

    Όχι. Υπέρμαχος της ...αξιοκρατίας.

  19. Yiannis avatar
    Yiannis 17/01/2014 20:47:56

    Ο Κ.Κ έπρεπε να υφίστατο τους εκβιασμούς του Ωνάση και του Ανδρεάδη; Όχι, βέβαια!
    Χρέωσε τη χώρα για να κρατικοποιήσει; Όχι, βέβαια!
    Οι κρατικοποιηθείσες επιχειρήσεις, επί της εποχής του, λειτούργησαν επωφελώς για το Δημόσιο; Οπωσδήποτε, ναι!
    Άρα:
    Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα.

  20. Gria11 avatar
    Gria11 17/01/2014 20:48:40

    Για το ΚΚΕ δε λετε τιποτα και ανησυχω.προφανως εχει επαναπατρισει το 4% που εχασε απο το συριζα στις εκλογες ιουνιου και ενδεχωμενως να κερδισει και αλλο 1 τις εκατο απο ανποφασιστους.αλλωστε εχει τους πιο μπετον αρμε ψηφοφορους.εννοω πιστους..

    • ωρε μανα μου avatar
      ωρε μανα μου @ Gria11 17/01/2014 21:08:58

      ναι, αμέ, μπετόν αρμέ που τον Ιούνιο πήγε βόλτα...

  21. Andreas Geo avatar
    Andreas Geo 18/01/2014 11:01:30

    Λέτε να ζήσουμε το σενάριο μιας Σιριζοκυβέρνησης των τριών μηνών;
    (Γιατί περισσότερο δεν προβλέπεται να κρατήσει)
    Και ύστερα τί;
    -Ζητείται αξιόπιστος φιλοευρωπαίος να μας ξαναβάλει στην ΕΕ και την ΟΝΕ;

    Εγώ δεν το πιστεύω.... Δεν είμαι τόσο απαισιόδοξος!

  22. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 18/01/2014 12:06:37

    αγαπητέ μου, παραπλανάτε τους αναγνώστες. μιλάτε για παγιωμένη αντίληψη και μη αναστρέψιμο αποτέλεσμα και στη συνέχεια μιλάτε για προβάδισμα μιας ή δυο μονάδων. με όλο το σεβασμό, αν η κάλπη βγάλει συριζα 29, νδ 27 ή και 25 ακόμη αυτό θα σημαίνει δυσαρμονία; εξ αφορμής του σχολίου μου, αφήστε και τις μετριοπαθείς φωνές να ακουστούν. ας μη φιλοξενούμε μόνο την παλαβή δεξιά.

  23. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 20/01/2014 11:07:04

    Ο Σύριζα, μετά τις ευρωεκλογές, θα τραβά και για αυτοδυναμία.