#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2013 11:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κριτική από γαλάζιους βουλευτές που θέλουν να πιάσουν στασίδι



Και ξαφνικά επαναστάτησαν οι γόνοι των Αγίων Οικογενειών της Ελλάδας και ορισμένοι καλοβολεμένοι πολιτικοί της προηγούμενης περιόδου που ευεργετήθηκαν ουκ ολίγες φορές αναλαμβάνοντας υπουργικούς θώκους κι όχι μόνο.

Επαναστάτησαν κατά της κυβέρνησης και του πρωθυπουργού, όχι ασκώντας κριτική αλλά επιδιώκοντας τη νεκρανάστασή τους ή θέλοντας να πιάσουν «στασίδι» στη νέα εποχή. Αυτήν που οι ίδιοι σχεδιάζουν χωρίς να ρωτήσουν ούτε τον Σαμαρά ούτε τους Έλληνες.

Οι τιμητές των πάντων που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν έχουν κάνει ούτε μια δουλειά στη ζωή τους και δεν έχουν κολλήσει ούτε ένα ένσημο. Κι όλοι αυτοί, αντί να καταθέσουν προτάσεις, φωνασκούν, δημιουργούν πρόβλημα, διαγκωνίζονται ποιος θα πει την καλύτερη ατάκα.

Αίφνης ο κ. Ανδρέας Ψυχάρης εξαπέλυσε επίθεση στην κυβέρνηση για το νομοσχέδιο,  έκανε λόγο για «προχειροδουλειές» και «νομοσχέδιο γραμμένο στη λογική της κουρελούς, γεμάτο κενά και τρύπες», ενώ, όπως τόνισε, «θα έπρεπε να είναι απλό, κατανοητό και φιλικό προς τον πολίτη φορολογικό νομοσχέδιο, ώστε να τον έχουμε σύμμαχο στην προσπάθεια καταπολέμησης της φοροδιαφυγής».

«Η φορολογική επαναστατική μεταρρύθμιση που αναμέναμε δεν ήρθε ποτέ», σημείωσε ο «γαλάζιος» βουλευτής ασκώντας κριτική στο οικονομικό επιτελείο για καθυστερήσεις στις εξαγγελθείσες εδώ και καιρό ριζικές αλλαγές στο προβληματικό φορολογικό πεδίο. Όπως είπε μάλιστα αναφερθείς στο πρόσφατο αλαλούμ σχετικά με το θέμα της κατάργησης ή μη των αποδείξεων, «φτάσαμε στην κωμική κατάσταση στο καταργώ – δεν καταργώ τις αποδείξεις σε διάστημα λίγων ημερών, ενώ τώρα δίνουμε ραντεβού για τον Σεπτέμβριο, όπως οι χειμερινοί κινηματογράφοι, για τη νέα ρύθμιση και αν».

Ο κ. Ψυχάρης αναφέρθηκε και στα θέματα της δημόσιας διοίκησης λέγοντας ότι «έχουν περάσει 3,5 χρόνια από το πρώτο μνημόνιο και τις υποσχέσεις που δόθηκαν στον ελληνικό λαό ότι θα υπάρχει αξιολόγηση στο δημόσιο ότι οι υπάλληλοι θα κρίνονται αξιοκρατικά και θα απομακρυνθούν τουλάχιστον οι επίορκοι». Και συμπλήρωσε: «Μέχρι πότε πιστεύετε ότι μπορούμε να κοροϊδεύουμε εαυτούς και αλλήλους, μέχρι πότε θα μιλάμε για μεταρρυθμίσεις οι οποίες όμως θα ζυγίζονται με μονάδα βάρους το πολιτικό κόστος;». Όπως είπε «το δημόσιο πρέπει να απαλλαγεί άμεσα από τους επίορκους υπαλλήλους που έχουν χρησιμοποιήσει όλα τα μέσα μέχρι σήμερα, θεμιτά και αθέμιτα, για να παραμένουν στις θέσεις τους».

Κριτική χωρίς καμιά κατάθεση πρότασης, απλά και μόνο για να θυμίσει στον πρωθυπουργό ότι είναι εδώ κι ότι κακώς δεν υπουργοποιήθηκε. Προφανώς ο κ. Ψυχάρης πιστεύει ότι χάνει η Ελλάδα που στερείται των υπηρεσιών του. Είναι κάποιος άξιος μάνατζερ που διέπρεψε σε κάποιο κλάδο και μπορεί να προσφέρει με την εμπειρία του; Όχι βέβαια, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια όταν έχει από πίσω σου ολόκληρο ΔΟΛ που κάποτε ανέβαζε και κατέβαζε κυβερνήσεις.

Αλλά και η κ. Ντόρα Μπακογιάννη, γόνος κι αυτή μεγάλης και αγίας οικογένειας, βάζει όλα τα μεγάλα μέσα και τις γνωριμίες της στα μέσα ενημέρωσης προκειμένου να δείξει ότι είναι πολιτικά «ζωντανή». Και το κάνει για δύο λόγους. Προφανώς πιστεύει ότι η ιστορία της χρωστάει και μπορεί να πάρει πάλι το κόμμα ή γιατί πλησιάζει η απόφαση για την επιλογή Επιτρόπου στην ΕΕ. Σε ένα χρόνο η θητεία της Μ. Δαμανάκη τελειώνει και κάποιος πρέπει να την αντικαταστήσει.

Άρα η Ντόρα δηλώνει παρούσα κι εφόσον δεν υπάρξουν εξελίξεις θα παίξει το όνομά της. Εδώ πήγε ο Παπουτσής στην Παγκόσμια Τράπεζα δε θα πάει η Ντόρα στις Βρυξέλλες;

Στα κάγκελα και ο Νικήτας Κακλαμάνης γιατί δεν υπήρχαν υπουργοί να του απαντήσουν. Πράγματι πολλές φορές δεν πηγαίνουν υπουργοί για να απαντήσουν σε ερωτήσεις, όμως, αυτό δεν είναι σημερινό φαινόμενο. Σίγουρα το έχει κάνει και ο κ. Κακλαμάνης ως υπουργός. Επομένως άλλη είναι η αιτία της έκρηξής του. Όπως π.χ. ότι το 2014 θα έχουμε εκλογές στους δήμους και ο Νικήτας Κακλαμάνης έχει ήδη αυτοπροταθεί για την Αθήνα. Θέλει να πάρει τη ρεβάνς από τον Καμίνη, άσχετα αν ο κόσμος τον αποδοκίμασε πριν τρία χρόνια και έδωσε τη δημαρχεία στον άγνωστο, άγευστο, άχρωμο Καμίνη.

Όμως, ο κ. Κακλαμάνης βαράει συνεχώς την κυβέρνηση εδώ και λίγο καιρό, δημιουργώντας αλγεινή εντύπωση στη ΝΔ. Δεν του αρέσει η εικόνα της κυβέρνησης, του πρώην υπουργού, όμως, όταν είχε υπουργική θέση δεν ασκούσε κριτική για την κυβέρνηση της οποίας ήταν μέλος. Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Οι προσπάθειες υπονόμευσης της κυβέρνησης Σαμαρά θα συνεχιστούν, όμως, κάποτε πρέπει να καταλάβουν όλοι εκείνοι οι νεόκοποι και οι παλιές καραβάνες, ότι έτσι στρώνουν το χαλί στον Τσίπρα. Ας στρωθούν λοιπόν στη δουλειά για να γίνει καλύτερη η κυβέρνηση κι ας αφήσουν τις κορώνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 17/07/2013 11:42:06

    Το ερώτημα είναι: έχουν δίκιο ή άδικο σε αυτά που λένε?

    Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις.
    Το argumentum ad hominem πάντα είναι ένδειξη ένδειας επιχειρημάτων...

    • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ {Α}θανάσης 17/07/2013 12:14:56

      ΟΙ ΓΟΝΟΙ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΜΑΣ, Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΜΑΣ.
      ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ, ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ ΜΙΚΡΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ, ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ, ΔΗΜΑΣ, ...
      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗ Ν.Δ. ΕΝΑ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΖΑΚΙ.
      ΟΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ.
      ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ.
      ΟΜΩΣ ΘΑΝΑΣΗ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΘΕΣΩ. ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΛΟΓΟΠΑΙΓΝΙΟ ΟΤΙ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΟΥΤΣΟΥΡΑ Ή ΣΤΑΧΤΕΣ...
      ΘΕΛΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ {Α}θανάσης 17/07/2013 12:17:49

      Ναι, αλλα και το "cui bono" είναι ένδειξη πως δεν τρώμε κουτόχορτο...

      • {Α}θανάσης avatar
        {Α}θανάσης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/07/2013 13:17:23

        Συμφωνώ και επαυξάνω!
        Cui bono από το πολυνομοσχέδιο άραγε?

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ {Α}θανάσης 17/07/2013 13:25:17

          εεεε.....χμ.....θα δείξει!

  2. elikon avatar
    elikon 17/07/2013 11:58:01

    Ποιός πιστεύει πως ο κόσμος που πίστεψε στο Α.Σαμαρά επηρεάζεται απο τον κάθε Ψυχάρη ..Κακλαμάνη κλπ?? Έχει μάτια και βλέπει... Όταν έρθει η ώρα θα μιλήσουν δια της φήφου γι' αυτή την ονειρική Κυβέρνηση του Σαμαρά..

    Χαιρετώ σας..

  3. GO avatar
    GO 17/07/2013 12:00:32

    FactorX, γράφεις για τον Κακλαμάνη:
    "Στα κάγκελα και ο Νικήτας Κακλαμάνης γιατί δεν υπήρχαν υπουργοί να του απαντήσουν. Πράγματι πολλές φορές δεν πηγαίνουν υπουργοί για να απαντήσουν σε ερωτήσεις, όμως, αυτό δεν είναι σημερινό φαινόμενο. Σίγουρα το έχει κάνει και ο κ. Κακλαμάνης ως υπουργός".
    και τον αδικείς.
    Η χθεσινή έκρηξη του Κακλαμάνη δεν ήταν σε συζήτηση κάποιας ερώτησης. Ήταν στη συζήτηση του πολυνομοσχέδιου στην Ολομέλεια της Βουλής, στην οποία δεν παρίστατο κανείς από τους συναρμόδιους Υπουργούς, οπότε είχε απόλυτο δίκιο. Έτσι δεν είναι;

    • factorx avatar
      factorx @ GO 17/07/2013 12:31:40

      διυλίζουν τον κωνωπα και καταπίνουν την κάμηλο, τεράστιε, Την καλημέρα μου

      • GO avatar
        GO @ factorx 17/07/2013 12:48:56

        Ωσαύτως, τεράστιε!

      • {Α}θανάσης avatar
        {Α}θανάσης @ factorx 17/07/2013 13:05:43

        Έχεις απόλυτο δίκιο!
        Ο κώνωπας είναι οι οριζόντιες απολύσεις, τα ταξίδια με το Embraer και η αντισυνταγματικότητα.
        Η κάμηλος είναι το ξεπούλημα των εθνικών πόρων, το αμυντικό ξεβράκωμα απέναντι στους συμμάχους και γείτονες, το ξεπάτωμα υγείας-παιδείας και οι αυτοκτονίες και οι θάνατοι από την έλλειψη πρόνοιας.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ GO 17/07/2013 12:35:14

      Θέλω να πιστεύω πως υπάρχει μιά διαφορά: σήμερα οι απουσιάζοντες υπουργοί δεν είναι αραχτοί σε τίποτα τηλεοπτικές πολυθρόνες ,αλλα ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ!

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ GO 17/07/2013 13:10:48

      Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο!

      Ο κώνωπας είναι το πολυνομοσχέδιο.
      Η κάμηλος είναι το ξεπούλημα των πόρων, το ξεβρ@κωμα στους Τούρκους, το ξήλωμα της υγείας, η κατάργηση του Συντάγματος.

  4. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 17/07/2013 12:02:26

    Για τον κ. Ν.Κακλαμάνη (που γενικά εκτιμώ) και για την πικραμένη θυγατέρα, κατανοητό το ....μίνι αντάρτικο. Έχουν τα σχέδια και τις βλέψεις τους οι άνθρωποι!
    Αυτός ο απερίγραπτος κ. Α.Ψυχάρης όμως, ο μη δυνάμενος να αρθρώσει αξιοπρεπώς (αν δεν του την έχουνε γράψει) μία λογική πρόταση με ειρμό, σαφήνεια και πνεύμα, τι ακριβώς ....απαιτεί; Στις τηλεοπτικές συζητήσεις όπου τον καλούν (λόγω πατρός), η συνολική του εικόνα είναι επιεικώς θλιβερή....
    Δεν κατανοεί άραγε ο πατήρ του πως ο υιός δεν είναι παρά ένα ασήμαντο και στερούμενο στοιχειωδών ικανοτήτων άτομο; Ή μέσω αισχρών εκβιασμών προσπαθεί να μας επιβάλλει ως ''ταγό'' άλλη μιά χρυσοπληρωμένη μετριότητα, με το θράσος της απύθμενης χυδαιότητας που πάντα τον διέκρινε;
    Κακώς βρίσκεται εντός ελληνικού Κοινοβουλίου και αυτός ο άχρηστος ...γόνος. Αν ήταν ικανός, θα αναλάμβανε την επιχείρηση του μπαμπά και θα την έβγαζε από το τέλμα. Αλλά επειδή δεν είναι, απαιτεί να τον συντηρήσουμε εμείς, οι ...χρεοκοπημένοι!!
    Ποιός θα έχει την ...πυγμή να εξαφανίσει όλα ετούτα τα επιζήμια παράσιτα; Κανένας, ε;

    • DebbyTant avatar
      DebbyTant @ ΑπυθιΑ 17/07/2013 14:40:51

      Εσυ εχεις την πυγμη?

      • ΑπυθιΑ avatar
        ΑπυθιΑ @ DebbyTant 18/07/2013 13:10:20

        Εγώ και να την έχω, δεν είμαι ο Πρωθυπουργός Ντέμπυ Ταντ...
        Άκυρο το ερώτημα λοιπόν. Βρες κάτι πιό εμπνευσμένο!

    • Στήλη Αλατος avatar
      Στήλη Αλατος @ ΑπυθιΑ 17/07/2013 16:04:08

      "Δεν κατανοεί άραγε ο πατήρ του πως ο υιός δεν είναι παρά ένα ασήμαντο και στερούμενο στοιχειωδών ικανοτήτων άτομο;" O πατήρ -ως πατήρ- μπορεί να τον θεωρεί και νέο Ελευθέριο Βενιζέλο, ο Σαμαράς όμως ποιά δικαιολογία έχει??

  5. Hrissy avatar
    Hrissy 17/07/2013 12:11:03

    Για να στρωθούν στη δουλειά θα πρέπει να χουν μάθει να δουλεύουν...και ο διπλωμάτης ίδίως έχει μάθει να ζει μόνο εις βάρος του καημένου του τόπου μου.

  6. PELIAS avatar
    PELIAS 17/07/2013 12:11:28

    Το τίμημα για την ΝΔ όπως φαίνεται θα είναι ανάλογο με το πασοκ λόγω της ταύτισης απόψεων με το άχρηστο βενιζέλο, την προστασία που τον παρέχει ο Σαμαράς και τον θυμό που έχουν οι πολίτες ,οπότε το χαλί στον Τσίπρα το στρώνουν οι πασοκονουδου μεταλαγμένοι γόνοι.

  7. Hawk avatar
    Hawk 17/07/2013 12:36:16

    Μεγάλη εξέλιξη αυτή του κυρίου Ψυχάρη, μέχρι τώρα ουσιαστική ενασχόλησή του στο κοινοβούλιο ήταν το κυνήγι των καπνιζόντων και καπνιζουσών, όσο και να πούμε υπάρχει πρόοδος.......

  8. Νίκος Καπλάνης avatar
    Νίκος Καπλάνης 17/07/2013 12:43:56

    Η θυγατέρα για Επίτροπος της Ε.Ε;;;;;Με συγχωρείτε αλλά τη θέση την έχω ''καπαρώσει''.Νέος,Άνεργος,Πτυχιούχος,Ευρωπαιστής,Γόνος Μεγάλης & Τίμιας Λαικής Οικογένειας Μεταναστών!!!!!!Σας παρακαλώ πολύ μην διαστρεβλώνετε ειδήσεις!!!!Άκου εκεί η θυγατέρα & Γιαγιά στας Ευρώπας!!!!!Να μεγαλώσει τα εγγόνια της!!!!!

  9. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 17/07/2013 13:21:40

    Πάντως, μια φορά, δεν τον έκανα εγώ βουλευτή τον κ. Ψυχάρη.

    #σας_τα_λέγανε

  10. GO avatar
    GO 17/07/2013 13:38:09

    Μα η ΕΡΓΑΣΙΑ τους ήταν στην Ολομέλεια, όπου συζητείτο το πολυνομοσχέδιό τους. Εκεί έπρεπε να ήταν, να το συζητούν.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ GO 17/07/2013 15:37:38

      Ναι ,η Βουλή είναι χώρος σκληρής δουλειάς , μόχθου και τίμιου ιδρώτα!

  11. δημης avatar
    δημης 17/07/2013 13:59:47

    ΑΧΟΥ....ΕΚΠΛΗΞΗ!!!!!!! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΕΙ...
    -ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ (ΑΝΤΕ ΜΕ ΠΟΣΑ) ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ;;;;;;;;;
    ΑΥΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ ΤΙΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΜΕ..
    Η΄ΜΗΠΩΣ Η...ΔΑΚΕ ΦΤΑΙΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  12. periopos avatar
    periopos 17/07/2013 14:07:18

    Η ανάρτηση αφιερώνεται σε ορισμένους που μόνο καλά λόγια είχαν για τον υιό, και την κληρονομικότητα των νοοτροπιών και "πράξεων".

  13. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 17/07/2013 14:53:30

    - Γιατί αποτυγχάνουμε συνεχώς;-
    Γιατί αποτυγχάνουν συνεχώς τα φορολογικά συστήματα στην Ελλάδα;
    Πρώτον, γιατί δεν είναι «συστήματα», αλλά ένας περιστασιακός, ευκαιριακός «αχταρμάς» διατάξεων, με στόχο την εξυπηρέτηση ή τη διευκόλυνση τρεχουσών οικονομικών, πολιτικών αναγκών ή διευκολύνσεων. Αυτό που σήμερα ισχύει, αύριο (μερικές φορές και κυριολεκτικά) δεν ισχύει...
    Δεύτερον, ως εκ τούτου δεν υπάρχει «φορολογική ασφάλεια» και «κανονικότητα» για κανέναν φορολογούμενο. Αυτό δημιουργεί αφενός αβεβαιότητα που απωθεί τους επενδυτές και αφετέρου ωθεί τους φορολογούμενους σε συμπεριφορές παραβατικότητας, καθώς οι συνεχείς αλλαγές και οι «περαιώσεις» τη διευκολύνουν.

    Τρίτον, δεν υπάρχει δίκαιη φορολογική κατανομή βαρών. Σε άλλες περιπτώσεις έχουμε υπερφορολόγηση και σε άλλες υποφορολόγηση. Την περίοδο μάλιστα του Μνημονίου, αντί για άμβλυνση των ανισοτήτων έχουμε έξαρση με υπερφορολόγηση των ίδιων και των ίδιων, κυρίως μισθωτών, συνταξιούχων, μεσαίων εισοδημάτων και ιδιοκτητών ακινήτων χωρίς ακόμα σοβαρή διεύρυνση της φορολογικής βάσης. Ετσι έχουμε φτάσει σ' ένα σημείο -για πολλούς συνεπείς φορολογούμενους- αδυναμίας εκπλήρωσης των υποχρεώσεών τους, με αποτέλεσμα τα έσοδα παρά την υπερφορολόγηση να μειώνονται...

    Τέταρτον, οι έμμεσοι φόροι πολλαπλασιάζονται δημιουργώντας προβλήματα στην αγορά, στους καταναλωτές και στην είσπραξη, εντείνοντας τις φορολογικές αδικίες.

    Ολα αυτά λειτουργούν αντιαναπτυξιακά, διευκολύνουν τη φοροαποφυγή και ενισχύουν τη φοροδιαφυγή. Εάν προσθέσουμε και τη διαφθορά που ενδημεί στους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς έχουμε όλο το παζλ της ελληνικής «φορολογικής αποτυχίας». Το περίεργο είναι ότι και μετά το Μνημόνιο, υπό το άγχος της είσπραξης εσόδων, ακολουθείται γενικά το ίδιο μοντέλο, με πιο οξυμένες τις αντιφάσεις του. Κοντεύουν να περάσουν τέσσερα χρόνια και ακόμα να βρούμε και να υιοθετήσουμε ένα δίκαιο, σοβαρό, απλό και πλήρες φορολογικό σύστημα. Βρισκόμαστε ακόμα στη διαδικασία της έκτακτης φορολογικής (φορομπηχτικής) πολιτικής. Εισφορές, χαράτσια, φόροι σκέτης εισπρακτικής σκοπιμότητας κ.λπ.

    Παρ' όλα αυτά θα ήταν άδικο να μη δούμε μια προσπάθεια οργάνωσης και ορθολογικοποίησης του συστήματος που παράλληλα έχει αρχίσει να γίνεται και είναι σημαντική. Δεν είναι αυτήν τη στιγμή η «βασική εικόνα», όμως σιγά σιγά ενισχύεται μέσα όμως σ' ένα ακόμα αποκαρδιωτικό πλαίσιο.
    Δυστυχώς έχουμε ακόμα πολύ δρόμο αδικιών μέχρι να μπούμε στον σωστό δρόμο...
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ-ΕΘΝΟΣ

    Κάτι σοβαρότερο απο την κριτική του Κου Ψυχάρη

  14. Eva avatar
    Eva 17/07/2013 15:58:57

    Δεν πειράζει.
    Όποιος παρακολουθεί τη συζήτηση στη βουλή
    διαπιστώνει γι ακόμα μια φορά
    οτι η αντιπολίτευση, ούτε κριτική
    δεν είναι σε θέση να κάνει.
    Ίσως κάποιοι,
    ένοιωσαν την ανάγκη να συμπληρώσουν το κενό!!!!!

  15. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 17/07/2013 17:11:44

    ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ- ΦΛΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΑ........ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.........ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΑΥΤΟΣ ΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

  16. konstantinos avatar
    konstantinos 18/07/2013 15:49:12

    Το θέμα είναι αν η κριτική που κάνουν έχει ουσία και περιεχόμενο.
    Είναι εύκολο να συμφωνήσει μαζί σου κάποιος για τους γόνους των οικογενειών που ασχολούνται με την πολιτική. Ο καθένας θα κριθεί από το έργο και τις πράξεις του.
    Εμείς που στηρίζουμε το Σαμαρά δεν πρέπει να μιλάμε για παραλείψεις η αδικίες για μην κάνουμε κακάο στην κυβέρνηση ; Κακό κάνουν αυτοί
    που δεν προχωρούν την αξιοκρατία. και την αμφίδρομη αξιολόγηση στο δημόσιο όπως ο κύριος Μανιτακης. ένα χρόνο τώρα.Κακό κάνουν οι πολιτικές που φέρνουν ανεργία , φτώχεια και εξαθλίωση στην χώρα.
    Πιστεύουμε στον Α.Σαμαρά και θέλουμε να πετύχει αλλά έχουμε υποχρέωση να κάνουμε κριτική που θα βοηθάει την κυβέρνηση να πάρει σωστές αποφάσεις.