#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2011 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κραχ στο Χρηματιστήριο Αθηνών και εικόνα συνολικής κατάρρευσης



(Ανανεωμένο). Δεκατέσσερα χρόνια πίσω επέστρεψε η Οδός Αθηνών, καθώς όχι μόνο έχασε το ψυχολογικό όριο των 1.000 μονάδων, αλλά ουσιαστικά ο Γενικός Δείκτης βρίσκεται στις… 700 μονάδες, αν συνυπολογίσουμε ότι πολλές εταιρείες του Δείκτη εισήγαγαν τις μετοχές τους μετά το 2000 -όπως ο ΟΠΑΠ, η ΔΕΗ, η Μότορ Όιλ, η MIG...

Το σημερινό σκηνικό στο χρηματιστήριο ήταν η ημέρα του Αγίου Βαρθολομαίου, ενώ πτώση των αξιών στο ΧΑ στις τελευταίες έξι συνεδριάσεις ξεπερνούν τα 7 δισ. ευρώ

Αρχικά, το πρωινό άνοιγμα έδειχνε μια ψυχραιμία, καθώς τα spreads σε Ιταλία και Ισπανία έκλειναν επιθετικά και ο Γενικός Δείκτης σημείωνε οριακή πτώση. Μόλις, όμως η πτώση στην Ευρώπη εντάθηκε με απώλειες πάνω από 1%,  τότε στην Αθήνα ξεκίνησε η κατάρρευση.

Αμφιβολίες για την 6η δόση

Mετά το μεσημέρι η αγορά «κρέμασε» με απώλειες πάνω από 2% και σταδιακά η πτώση πήρε μορφή κατάρρευσης. Το κλίμα στράβωσε όταν σταδιακά μετά τις 11.30-11.45  εντάθηκαν οι ανησυχίες στην Αθήνα, με καλά ενημερωμένες πηγές να κάνουν λόγο για μειωμένη συνεισφορά του ΔΝΤ στο πρόγραμμα της επόμενης δανειακής σύμβασης με συνέπεια νέο γύρο μαζικών ρευστοποιήσεων από ισχυρά χαρτοφυλάκια.

Τελικά, ο Γενικός Δείκτης έκλεισε στις 998,24 μονάδες, σημειώνοντας πτώση 6%. Στα 84 εκατ. ευρώ ανήλθε ο συνολικός τζίρος.

Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημείωσε πτώση σε ποσοστό 5,84%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχώρησε σε ποσοστό 4,75% και ο δείκτης της μικρής κεφαλαιοποίησης σημείωσε πτώση 4,52 %.

Τις μεγαλύτερες απώλειες παρουσίασαν οι κλάδοι των εταιρειών Τηλεπικοινωνιών (-10,85%), Ταξιδίων και Αναψυχής (-8,75%) και Κοινής Ωφελείας (-7,30), ενώ με θετικό πρόσημο τερμάτισε μόνο ο κλάδος του Εμπορίου, ο οποίος σημείωσε κέρδη 1,78%. Ισχυρές πιέσεις δέχθηκε και ο κλάδος των Τραπεζών ο οποίος έκλεισε με απώλειες της τάξης του 4,31%.

Από το σύνολο των διακινούμενων τίτλων, 137 μετοχές κατέγραψαν πτώση, 24 σημείωσαν άνοδο, ενώ 97 παρέμειναν αμετάβλητες.

Τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι μετοχές: Κεραμεία Αλλατίνη +14,29%, Νάκας +9,43%, Παϊρης +8,0% και Γ.Ε. Δημητρίου +7,69%.

Στον αντίποδα, τη μεγαλύτερη πτώση κατέγραψαν οι μετοχές: Βιοκαπρέτ(κο) -18,75%, Ευρωσυμεμτοχές -16,67%, Paperpack [PPCr.AT] -14,29% και Pasal Real Etate -13,79%.

Ελάχιστη τιμή στα 4,05 ευρώ για τη μετοχή της Εθνικής, στα 2,62 ευρώ της Alpha Bank στα 2,30 της Eurobank που από τεχνικής πλευράς οδεύουν χαμηλότερα προς τα 2,20 και 2,00 ευρώ αντίστοιχα.

Απαξίωση των ασημικών

H καταγραφή αλλεπάλληλων ιστορικά χαμηλών τιμών για μετοχές της ΔΕΗ, ΟΤΕ και εσχάτως του ΟΠΑΠ αποδίδει σε μεγάλο βαθμό την απαξίωση που γνωρίζουν ( και επενδυτικά, χρηματιστηριακά) τα καλούμενα…ασημικά καθιστώντας δυσχερή ακόμη και την διαδικασία αποκρατικοποιήσεων σε σχετικά αξιοπρεπείς αποτιμήσεις.

Μετά βίας δύο δις. ευρώ η χρηματιστηριακή αξία του ΟΤΕ, στα μόλις 1,4 της ΔΕΗ και κάτω και από τα τρία δις. ευρώ του ΟΠΑΠ. Δηλαδή με κάτι λιγότερα από 6,5 δις. ευρώ αγοράζει (θεωρητικά πάντα) την τριάδα ΔΕΗ, ΟΤΕ και ΟΠΑΠ.

Εικόνα εγκατάλειψης σαν η χώρα να βρίσκεται ένα βήμα… μετά την στάση πληρωμών ή σαν να κολλάει το πρόγραμμα ανταλλαγής ομολόγων.

Προεξοφλητικός μηχανισμός το χρηματιστήριο φαίνεται πως πράγματι προεξοφλεί κάποια έντονα αρνητική εξέλιξη. Το να επικαλούμεθα και σήμερα (κυρίως) την αρνητική διεθνή συγκυρία θα εθελοτυφλούσαμε τα αίτια και οι αφορμές της ελληνικής κρίσης παραμένουν και βαθαίνουν άσχετα από το αν η ΕΚΤ αποφάσισε σήμερα να στηρίξει τις αγορές ομολόγων της Ιταλίας και Ισπανίας.

(Antinews, Πρώτο Θέμα,  Ναυτεμπορική, Euro2day)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 08/08/2011 13:19:26

    Αάααντε ΓειΑ !!!

  2. Enzo avatar
    Enzo 08/08/2011 13:23:22

    εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα' ρθεις!

  3. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 08/08/2011 13:27:40

    Mα ; γιατί ; πώς ;;
    δεν μάθανε για τις επιτυχίες τής κυβέρνησης ;
    πρίν μόλις είκοσι μέρες μοίραζε ο GAP ως νικητής OSCAR
    τίς ευχαριστίες σε όσους βοηθήσανε και σωθήκαμε !!!
    Είχαμε χαρμόσυνες κωδονοκρουσίες , περιμέναμε κανονιοβολισμούς
    εόρτιους από το πυροβόλο τού Λυκαβηττού , το Bennie στολισμένο δάφνες
    και τώρα ; τί ;
    Τα κανόνια από το Χρηματιστήριο !
    Και ο Bennie ;;; Μαααα .... στιφάδο !

  4. Enzo avatar
    Enzo 08/08/2011 13:36:51

    κατω απο τις 1000!

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/08/2011 14:10:14

    I couldn't care less, όπως θα έλεγε στη γλώσσα της και η Elena Panaritis. Όσο πιο κάτω πέσει, τόσο θα φοβούνται το Γουδί οι ξεπουληματίες του εθνικού πλούτου!

    • manos avatar
      manos @ Αυριανιστής 08/08/2011 14:14:11

      Αντε να πάει η Εθνική στα 0,50 για να αγοράσουμε.
      Και Eurobank παίρνω στα 0,15.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ manos 08/08/2011 14:17:25

        Βουρ για σταθεροποίηση στις 800 μονάδες. Όπως επί τριετίας Δρακουμέλ.

        • manos avatar
          manos @ Αυριανιστής 08/08/2011 14:21:23

          Πραγματικά το πιστεύω αυτό που λες. Δεν υπάρχουν καθόλου επιχειρηματικά νέα, τίποτα αισιόδοξο, και καμμία σοβαρή επένδυση.
          Ενας γαμ....... τζόγος ήταν. Καλύτερα να πας να τα φας στο Λας Βέγκας.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ manos 08/08/2011 14:37:19

            Στο Λας Βέγκας τουλάχιστον, θα το είχαν φχαριστηθεί με τη ρουλέτα και τις π&)^@#€$. Εδώ, τι φχαριστήθηκαν; Ότι μπήκαν στις 6.000 μονάδες και βγαίνουν στις 800;

            Γεια σου Γιάννο, που δούλεψες υποδειγματικά έναν προβατοποιημένο λαό!

          • manos avatar
            manos @ Αυριανιστής 08/08/2011 17:41:16

            Τελικά 6% κάτω το stock market.
            Η λέξη stock βγαίνει από το στόκος.
            Οπως για παράδειγμα ποιοί στόκοι μπήκαν, όπως είπες, στις 6000 μονάδες και πήραν ΕΤΕ στα 28 ευρά?

  6. katohos avatar
    katohos 08/08/2011 14:13:37

    άντε να ξεκινήσει το πανηγύρι γιατί πολύ άργησε...μα παρα πολύ....για να δούμε....(γιατί το σκηνικό έτσι όπως εξελίσσεται δεν έχει μέλλον, ας προκύψει κάτι νέο)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ katohos 08/08/2011 14:18:22

      Βλέπεις, Θείο, πόσο περισσότεροι από όσο νόμιζες είναι τελικά όσοι έχουν αηδιάσει από το ευρωμόρφωμα και περιμένουν πώς και πώς το πατιρντί;

      • drider avatar
        drider @ Αυριανιστής 08/08/2011 15:13:13

        Εγώ ένα ξέρω, χωρίς αγώνες δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα προς το συμφέρον των λαών. Δεν πρόκειται ΕΕ και Αμερική να εγκαταλείψουν αμαχητί τα καπιταλιστικά τους σχέδια. Το σχολιάζω για αυτούς που νομίζουν ότι το σύστημα θα καταρρεύσει από μόνο του.

        Θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές σε θεσμικό επίπεδο όσον αφορά τη λειτουργία των αγορών. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι λαοί θα πτωχύνουν, καθώς η μόνη ορατή διέξοδος από τη κρίση είναι η υποτίμηση των νομισμάτων διαμέσου του τυπώματος καινούργιου χρήματος.

        Επίσης οι λαοί θα χάνουν ολοένα και περισσότερα από τα κυριαρχικά τους δικαιώματα στο όνομα της σταθεροποίησης του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος, αλλά στην ουσία για να επιταχυνθεί περαιτέρω η μεταφορά πραγματικού πλούτου στις απανταχού οικονομικές ολιγαρχίες.

  7. The Saint avatar
    The Saint 08/08/2011 15:03:40

    Τα του χρηματιστηρίου του δικού μας (περισσότερο, και των ξένων λιγότερο) είναι μεγάλη ιστορία.
    Φταίμε και εμείς, που το είδαμε καθαρά σαν τζόγο, και εύκολη -και προπάντων γρήγορη- κονόμα.
    Ας προσέχαμε (και εμείς λίγο...)

  8. PANOS LESVOS avatar
    PANOS LESVOS 08/08/2011 17:45:21

    μην ακουται ρε παιδια εμεις κερδιζουμε...με το Γιωργο πρωθυπουργο μην σας νοιαζει τιποτε, ολοι θα χρεοκοπησουν στο τελος εκτος απο εμας!!!!
    Ζητω ο Γιωργος ο Βενιζελος και η αναπτυξη τους!!!!!

  9. Απορία avatar
    Απορία 08/08/2011 17:46:04

    Μη φοβάστε πατριώτες, όσο είναι ο ΓΑΠ πρωθυπουργός δεν πέφτει κάτω από τις 666 μονάδες.

  10. Tem avatar
    Tem 08/08/2011 18:25:13

    θα αγγίξει σύντομα και τις 500 μονάδες αλλά εγώ δεν φοβάμαι. Αισθάνομαι δυνατός με Γιώργο Παπανδρέου πρωθυπουργό.........Το πρόβλημα το έχουν οι άλλες χώρες που δεν διαθέτουν ηγέτες τέτοιου βεληνεκούς.........
    Πάμε γερά ΓΑΠ !

  11. Jimakos avatar
    Jimakos 08/08/2011 18:30:38

    Απαγόρευσαν το short selling και νομίζουν οτι θα φερουν αποτέλεσμα! Χαιρετηστε το χρηματιστήριο, Κούβα, Βιετνάμ θα γίνουμε.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Jimakos 08/08/2011 18:53:37

      χαζομαρες για μικρα παιδια! και η κουτση μαρια ηξερε σημερα οτι θα γινει αυτο.
      τα λεγαμε απο τα προχτες.
      ας κρατουσαν κλειστο σημερα το χρηματιστηριο.

  12. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 08/08/2011 18:35:22

    Το παρατημένο κτήμα του παππού μου στη ν. Κρήτη να το σκοτώσω για να αγοράσω Eurobank? 'Η να περιμένω κι άλλο?

    ΠΑΣΟΚ: Εμπιστεύομαι γαπ - επενδύω στη οικονομία μας

    • manos avatar
      manos @ Χαζούλης 08/08/2011 18:42:35

      Να μην σκοτώσεις το κτήμα. Είναι γη και δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται μπροστά μας.
      Αν έχεις συγγενείς προσπάθησε να διατηρήσεις επαφές, και άρχισε να το καλλιεργείς. Φύτεψε μερικές πατατούλες, και κανένα μποστανικό.
      Σιγά σιγά προσπάθησε να μάθεις για την γη και τους τρόπους καλλιέργειας.
      Μια αρκετά καλή περίπτωση είναι η αλόη η οποία δεν χρειάζεται και πολύ ποσότητα νερού και η οποία πιάνει καλό χρήμα στην φαρμακευτική αγορά.
      Τέλος αν έχεις δυνατότητα, στήσε μια τροχοβίλα και φτιάξε ένα last resort.
      Σου ξαναλέω, ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει.

      • The Saint avatar
        The Saint @ manos 08/08/2011 19:59:32

        Σωστή συμβουλή, σωστότατη θα έλεγα, υπο την εξής προυπόθεση:
        Οτι η κυβέρνηση ΓΑΠ, δεν θα καταφερθεί κατα όσων έχουν πάνω απο ένα οικόπεδο-σπίτι. (Οπως έχει ζητήσει ήδη η Μέρκελ) Γιατι αν καταφερθεί:
        1) Το οικόπεδο τελικά θα πουληθεί "σκοτωμένο" γιατι δεν θα μπορεί να το "συντηρήσει"
        2) Το πολύ πολύ να βάλει καμμιά-δυό γλάστρες στην υπάρχουσα βεράντα με λίγη φούντα....

  13. ΕγινεΚατολίσθησιΕπεσεΚαναςΒραχος;;;! avatar
    ΕγινεΚατολίσθησιΕπεσεΚαναςΒραχος;;;! 08/08/2011 19:03:36

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, εκποιείται ο πλανήτης!
    Η Γη εξαγοράζεται, οι Συνθήκες καταρρίπτονται, τα συμβόλαια και τα πρωτοκΩλλα σκίζονται, οι ...Ανουνάκι έρχονται να πάρουν τον χρυσό που συγκεντρώνεται μεθοδικά και εσπευσμένα, τα Κω λόχαρτα που αγόρασε ως συμφερότερα ένας κοντοπίθαρος χΑΤΖΙΑΒΑΤΗς εκποιώντας στα 206 δολάρια την ουγκιά 20 τόνους χρυσού, δεν κάνουν ούτε για σφουγκόκολαρόχαρτα, η ισχυρή Ελλάς αποδείχτηκε ισχνή ...ΑΓΕΛΑΣ και η αλληλοδιαδοχή "ξεφτιλισμένων" και "ξεπουλημένων" αφήνει άναυδους ακόμα και τους ...οραματιστές εργολάβους και τους υπηρέτες τους.

    Κατά τ΄ άλλα η παρέα της 4ης Οκτωβρίου διαπραγματεύεται την ...ανέλκυση του βυθισμένου τρι(σ)κατάρ(α)του, με άλλο πλήρωμα και κυρίως με άλλους καπεταναίους! Ναυλωμένο σε άλλες πορείες, με άλλες σημαίες και άλλα φλάμπουρα!
    Μ αμπάρια τίγκα στους δούλους-ερέτες, με μούτσους τους άχρηστους που τραβήξαν την τάπα να βουλιάξει το θαλασσοδαρμένο το σκαρί!
    Ο βυθός κατάπιε και θα καταπιεί όσους χρειαστεί, όσους θα "βοηθήσουν" να χαθούν στα σκοτεινά του βάθη, "επαναστάτες' και "υποταγμένοι", στο ρόλο των χρήσιμων ηλίθιων και κυρίως των χρήσιμων νεκρών. Στο βουνό από σθκατά που μας έβλεπε και «λυπόταν» ο Στρος "κάν", ήρθαν να μας συντροφέψουν εκτός απ αυτόν, ο κόσμος ολόκληρος!
    Κερδισμένοι όσοι δεν έχουν να χάσουν τίποτα, αφού δεν ήταν ποτέ αξιόλογοι "κάν", για…απόπατοι!

    Οι χαροΥμενοι και η σι λα!
    http://www.youtube.com/watch?v=TYKAbRK_wKA&feature=player_embedded#at=45

  14. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 08/08/2011 19:13:19

    Η αρχή πάντως έγινε στην Αντίπαρο με τα γιαουρτάκια που έφαγε ο pretender.Ο επόμενος ποιός θα είναι,ο Καψής ή ο Κώνστας?Πάντως το χειμώνα προβλέπεται πολύ ξύλο κατά ΜΕΓΚΑ-ΣΚΑΙ μεριά και όχι μόνο......

    • madprof avatar
      madprof @ Dee Jay Stelios 09/08/2011 08:21:13

      Έτσι μ' αρέσει, επιτέλους να αντιδράσουν οι πολίτες υγειώς δημοκρατικά: Μόνο όταν νοιώσουν την Αγιαστούρα των κομματοπολτοποιημένων "αμνών" στο κεφάλι, τα λαμόγια του χείριστου ΧουντοΦασιστοκαθεστώτος, θα συνειδητοποιήσουν ως πουλημένα τομάρια τα εγκλήματα που διέπραξαν σε βάρος της χώρας και των δύσμοιρων πολιτών της. Σε μία χώρα που δεν λειτουργεί η Δημοκρατία, η απόδωση Δικαιοσύνης και άρα η Κάθαρση επαφίεται στους Πολίτες.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ madprof 09/08/2011 11:50:15

        Σωστός

  15. Ariadne avatar
    Ariadne 08/08/2011 20:00:23

    Κύριοι ψυχραιμία !!! Θα ξαναβγεί ο Σημίτης (στην τηλεόραση εννοώ) και θα μας πεί πάλι οτι το χρηματιστήριο θα φθάσει τις 7.000 μονάδες. Το θυμόσαστε;;.

  16. Ariadne avatar
    Ariadne 08/08/2011 20:05:00

    Κύριοι ψυχραιμία ! Θαξαναβγεί πάλι ο Σημίτης (στην τηλεόραση εννοώ) και θα μας πεί πάλι οτι το χρηματηστήριο θα φθάσει στις 7.000 μονάδες. Το θυμόσαστε;

    • manos avatar
      manos @ Ariadne 08/08/2011 22:37:45

      Ο Σάλλας το είχε πει, και είχε δημοσιευθεί και σε εφημερίδες.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ manos 09/08/2011 02:35:16

        Για να μην ξεχνιόμαστε, το είχε πει on camera ο Γιάννος Παπαντωνίου, υπουργός εθνικής οικονομίας επί κυβέρνησης Σημίτη, χωρίς να υποστεί τη χλεύη και τις ποινικές συνέπειες που συνεπάγεται τέτοια δήλωση από το τόσο επίσημα χείλη.

  17. Ariadne avatar
    Ariadne 08/08/2011 20:06:27

    ...Στερεοφωνικό μήνυμα!

  18. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/08/2011 20:26:31

    Σχεδόν 11% έπεσε ο ΟΤΕ. Για να δούμε τώρα, ποιος θα τολμήσει να πουλήσει το υπόλοιπο 6% στους ναζί χωρίς να φοβηθεί το Γουδί;

  19. BlueSky avatar
    BlueSky 08/08/2011 23:10:49

    ΠΑΣΟΚΑΡΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΚΑΝΕΣ ΚΟΥΡΕΛΑ!!!!!!
    Άπαιχτοι πασόκοι, μόλις πάει ξανά σε κανά μήνα 1100 μονάδες θα μιλήσετε για αναστροφή του αρνητικού οικονομικού κλίματος, θα μιλήσετε για στροφή των επενδυτών στο ελληνικό χρηματιστήριο!!!
    Κώνστα θα χεις είδηση και θέλω να ακούσω με πολύ δίψα και την πρασινοσκουφίτσα μακρή!

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/08/2011 23:31:17

    ΓΑΠ-Μπένυ στο τιμόνι κι ο θάνατος ζυγώνει...

  21. Aggelos avatar
    Aggelos 08/08/2011 23:36:56

    που ειναι οι εποχες των 7000 μοναδων στο χρηματιστηριο..

    με τον Ακάλυπτο..
    και το Πούλα ,πούλα..

    πώς αλλαζουν οι καιροι..

  22. Δ.Μ. avatar
    Δ.Μ. 09/08/2011 01:10:57

    Συγκεκριμένοι άνθρωποι έχουν γίνει πλήρως προβλέψιμοι.
    Καιροφυλακτούν γιά να πανηγυρίσουν την όποια αρνητική είδηση γιά την Ελλάδα και πάντα αυτοανακηρύσσονται θεματοφύλακες του πατριωτισμού.
    Αναρωτήθηκαν αν υπάρχουν Αμερικανοί σήμερα, που να "πετάνε τη σκούφια τους" γιά την πτώση του D.J., ελπίζοντας αυτό να βλάψει την εικόνα του Ομπάμα;
    Πως συγκρίνονται με τους Ιταλούς που, στη δυσκολία της πατρίδας τους, δεν ζήτησαν την παραίτηση και την εξορία της άθλιας Κυβέρνησής τους, αλλά αποφάσισαν να βοηθήσουν εκτιμώντας ότι βοηθάνε τη χώρα τους και όχι τον Μπερλουσκόνι; Μπορείτε να βρείτε ένα παράδειγμα στην Ελλάδα εδώ και ενάμιση χρόνο κρίσης; ( και παλαιότερα, συμφωνώ...)

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Δ.Μ. 09/08/2011 04:42:45

      σιγα ρε πετριωτη, αφου εχουμε εσενα καθαρισαμε.
      οσο για το αν υπάρχουν Αμερικανοί σήμερα, που να “πετάνε τη σκούφια τους” γιά την πτώση του D.J., ελπίζοντας αυτό να βλάψει την εικόνα του Ομπάμα, αν διαβαζες λιγο αμερικανικο τυπο (και ο ελληνικος ομως τα γραφει), θα ηξερες οτι υπαρχουν εξαιρετικα πολλοι αμερικανοι που χαιρονται: ολοι οι οπαδοι του Tea Party!!!

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/08/2011 06:23:06

    Η Νέα Μέθοδος των Τριών:

    Όταν ο πλανήτης κρυολογεί, η Ελλάδα παθαίνει πνευμονία. Όταν ο πλανήτης παθαίνει φυματίωση με πνευμονία, τι παθαίνει η Ελλάδα;