#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2011 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρατικοδίαιτοι «συνδικαλιστές» και «επιχειρηματίες»



Σήμερα το σύνολο της κεφαλαιοποίησης των εισηγμένων ΔΕΚΟ στο Χρηματιστήριο δεν πιάνει ούτε 6 δισεκατομμύρια! Πολύ, μα πολύ μακριά από τα 50 δισεκατομμύρια που ψάχνει η πελαγωμένη κυβέρνηση…

Κι αν ανακοινώσουμε αύριο ότι πουλάμε, θα πέσουν οι τιμές των μετοχών τους 15-30% πιο κάτω! Γιατί; Γιατί προοπτική μαζικών πωλήσεων σε περίοδο βαθιάς ύφεσης - όταν υπάρχει buyers market - ρίχνει τις τιμές των μετοχών.

Ακόμα κι αν θέλαμε να πουλήσουμε τώρα, σίγουρα δεν θα έπρεπε να το ανακοινώσουμε δημόσια. Γιατί θα κερδοσκοπούσαμε μόνοι μας σε βάρος του εαυτού μας!

Ειδικά για ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ, ασφαλώς πρέπει να τηρηθούν και κάποιες ακόμα  προϋποθέσεις. Να ξέρουμε τι πουλάμε:

Πουλάμε εργοστάσια, δίκτυα, πελατολόγια, ορυχεία, εγκαταστάσεις, έλεγχο και διανομή; Τι απ’ όλα αυτά;

Και τι υποχρεωτικά κρατάμε; Γιατί αν δεν μείνουν κάποια υπό δημόσιο έλεγχο, όλα τα υπόλοιπα χάνουν μεγάλο μέρος της αξίας τους…

Κι ακόμα: Τι ενεργειακή στρατηγική υιοθετούμε; Πώς θα ρίξουμε το κόστος ενεργείας στο μέλλον; Πως θα γίνουμε ανταγωνιστική χώρα, αν δεν παράγουμε φτηνή ενέργεια;

Ποιο θα είναι το «ενεργειακό μας μείγμα»; Από ποιες πηγές; Έχει νόημα να βάζουμε τη ΔΕΗ να αγοράζει πανάκριβη «πράσινη ενέργεια» (και τον έλληνα φορολογούμενο να την επιδοτεί);

Ποιος θα ενδιαφερθεί να αγοράσει τη ΔΕΗ, αν δεν ξέρει που θα έχει ευκαιρίες να επενδύσει και σε ποιους να πουλήσει, με ποιες τιμές;

Αυτά τα προβλήματα όλες οι χώρες τα λύνουν πρώτα.

Αφού λύσουν αυτά, ύστερα απελευθερώνουν την αγορά ενεργείας σταδιακά.

Και μόνο μετά απ’ όλα αυτά, βγάζουν για πώληση υφιστάμενες ενεργειακές υποδομές.

Εμείς εξαγγέλλουμε το τελευταίο χωρίς τα δύο προηγούμενα. Και σε συνθήκες όπου δεν πλησιάζει επενδυτής ούτε με το κιάλι την Ελλάδα!

Κάτι τελευταίο: Πριν ιδιωτικοποιήσουμε κάποια κομμάτια της ΔΕΗ, χρήσιμο είναι να την…κρατικοποιήσουμε πρώτα! Γιατί δεν μπορείς να πουλήσεις κάτι που δεν ελέγχεις, ακόμα κι αν τυπικά είσαι «ιδιοκτήτης».

Το Δημόσιο δεν ελέγχει τη ΔΕΗ. Το Συνδικάτο την ελέγχει!

Που άλλου μπορεί να «μπουκάρει» ο Πρόεδρος του Συνδικάτου στο Γραφείο του Διοικητή της Εταιρίας και να του… πάρει ο διάολος το σόι (του Διοικητή);

Που αλλού συμβαίνουν αυτά;

Αυτό λέγεται Σοβιέτ! Όπου τα «εργοστασιακά συμβούλια» (τα τοπικά Σοβιέτ) έλεγχαν τις επιχειρήσεις…

Όμως, στην ίδια τη Σοβιετική Ένωση το σοβιετικό σύστημα ουσιαστικά καταργήθηκε από το 1929! Εδώ, στην Ελλάδα, πως διατηρήθηκε μέχρι σήμερα;

Κρατικοδίαιτοι «συνδικαλιστές» και κρατικοδίαιτοι «επιχειρηματίες» επί τέσσερις δεκαετίες ανεβάζουν την θεατρική παράσταση των «κοινωνικών κατακτήσεων», ενώ στο παρασκήνιο ξεσκίζονταν στο «μεγάλο φαγοπότι».

Η αποθέωση της αβελτηρίας αυτών που τα δέχθηκαν εξ αρχής.

Η αποθέωση του παραλογισμού, αυτών που τα ανέχονται ακόμα.

Το λυκόφως μιας κοινωνίας!

Που δεν μπορεί ακόμα, να αποτινάξει τις εμμονές ενός καθεστώτος που κατέρρευσε και τις ψευδαισθήσεις μιας εποχής που ξόφλησε οριστικά.

Ή μήπως μπορεί;

ΝΖ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 29/04/2011 21:24:16

    Μπορεί, αρκεί να τολμήσετε!!!

  2. aggelosview avatar
    aggelosview 29/04/2011 21:44:49

    Να τελειώσουν τα συδικαλιστικά ζόμπι. Όποιος θέλει συνδικαλισμό, το απογευματάκι που έχει ελεύθερο χρόνο. Αλήθεια ο ΓΣΕΕς που χάθηκε; Καιρό έχουμε να δούμε τη συμπαθητική φατσούλα, που έλεγε ότι η κυβέρνηση Καραμανλή ήταν νεοφιλελεύθερη.

    • ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
      ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ @ aggelosview 29/04/2011 22:20:01

      Από το να εξαφανιστούν δεν θα ήταν προτιμότερο να επιτελέσουν σωστά τον ρόλο τους με γνώμονα το αποκλειστικό όφελος του κοινωνικού συνόλου ;
      Όπως όλοι άλλωστε, από τους πολιτικούς που εκλέγονται με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν το τηρούν ούτε κατά διάνοια ,ως και τους επιχειρηματίες από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο που μοναδικό τους μέλημα είναι με παντοίο τρόπω αισχροκέρδεια ο μη ανταγωνισμός και η δημιουργία επαίσχυντων καρτέλ ;

      Εκτός αν είσαι οπαδός του η ιστορία επιβάλλεται να επαναλαμβάνεται και θες να δεις καινούργιους http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/04/2011 22:28:11

    Κρατικοποιηση Τραπεζων ΤΩΡΑ !
    Δικαστικη Αποφαση Χρωστουμενων απο Γερμανια ( μιζενς-Διστομο-κατοχικο δανειο-χρυσος )
    Με τη δικαστικη αποφαση!!!! παμε και τιτλοποιουμε τα διεκδικουμενα! 200Δις+
    Τι εχουμε εγγυηση στον τιτλο?? Τα $$ της Γερμανιας !!!
    Γιατι η Δικαστικη Αποφαση?? Με οι Δικαστικες αποφασεις ειναι η δυναμη του Χρηματος!! πανω σ αυτες βασιζονται ολα τα Δανεια και οι απαιτητοι Τοκοι !!!
    Θα παιξουμε το παιχνιδι τους!! Σαν Τραπεζιτες !! παλι να τα πω??

    Αν δεν μπορουν να το κανει ο λαος !! και αναλαμβανω εγω τη διαδικασια !..
    Α-Ω

    ΠΠ

  4. thpr avatar
    thpr 29/04/2011 22:45:59

    Απο τα 15 μελη της διοικησης της ΓΣΕΕ (απο προεδρο ως την εκετελεστικη επιτροπη) τα 9 ειναι υπαλληλοι η στελεχη δημοσιων επιχηρησεων και οργανισμων)Εθνικη Τραπεζα,ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ,ΕΛΤΑ,ΕΘΕΛ)
    Απο τα 9 αυτα "ρετιρε" τα 6 ειναι ΠΑΣΟΚ και 3 ΝΔ.
    Ας περιμενουν οι συναταξιουχοι του ιδιωτικου τομεα ,οι βιομηχανικοι εργατες, οι εμπορουπαλληλοι να διασφαλισουν τα συμφεροντα τους τα παλληκαρια της ΓΣΕΕ.
    Μειωση του πραγματικου μισθου κατα 9% (το πρoυγουμενο ρεκορ το κατειχε παλι το ΠΑΣΟΚ 8,9% το 1986) συμφωνα με στοιχεια της τραπεζας της Ελλαδος.
    Αυτο ντε.. που εξασφαλιζουν ολοι οι ΓΣΕΕ-δες τα τελευτσαι 30 χρονια xaxaxaxa

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ thpr 29/04/2011 23:15:12

      αυτο το δρακο εξεθρεψε το ΠΑΣΟΚ και μ αυτο το δρακο πορευομαστε !
      Συνδικαλισμος για παρτη μας και ολα για το κομμα! Γκρουεζες!!!
      Αηδια.

      ΠΠ

  5. nestor avatar
    nestor 29/04/2011 22:54:50

    Ασχετο αλλα σαν σήμερα το 1941: Ορκίζεται η πρώτη κατοχική κυβέρνηση, με πρωθυπουργό τον στρατηγό Γεώργιο Τσολάκογλου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ nestor 29/04/2011 23:15:59

      καθολου ασχετο !!!
      σημερα που μιλαμε μας ραβουν τη γουνα και παλι οι Γερμανοι !

      ΠΠ

  6. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 30/04/2011 03:01:07

    Σε πολλά σημεία σωστό το άρθρο.
    Εκεί που τα μπερδεύει λίγο και πώς να μη τα μπερδεύει βέβαια κανείς είναι στη διαφορά καθαρού συνδικαλισμού και καπελωμένου κομματικού συνδικαλισμού. Όσο για την ΓΕΣΕΕ φίλε thpr μην τα ψάχνεις αν δεν προταθείς κομματικά δεν φτάνεις ούτε στην εξώπορτα. Μεγάλη κομπίνα η υπόθεση. Και δεν γνωρίζω γιατί τόσα χρόνια δεν μιλάει κανένας. Φαίνεται βολεύονται οι ΠΑΝΤΕΣ.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2011 07:24:24

    Η ενεργειακή μας στρατηγική είναι, δυστυχώς, συνοθύλευμα των συμφερόντων των κρατικοδίαιτων. Άλλος θέλει πολλά φωτοβολταϊκά για να κάααθεται, άλλος θέλει πολλά αιολικά γιατί έχει γραφείο συμβουλών και εμπορίας δικαιωμάτων ρύπων, άλλοι φουκαράδες ονειρεύονται κινέζικα εργοστάσια κατασκευής φτερωτών, αλλοι ονειρεύονται προμήθειες από υποβρύχια καλώδια, άλλοι ανυπομονούν γιατί έχουν μπουλντόζες και κάθονται, μερικοί ευχαρίστως θα έπαιρναν προμήθειες από τουρμπίνες, εάν κάποιος τους βρει αέριο, και ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν σκέφτεται ότι χρειαζόμαστε τόσα GW φτηνής ισχύος βάσης. Και τα Υ/Η κάπως εξαφανισμένα απο τα μάτια του κόσμου. Να τα ξεχάσουμε να μην πάρουμε χαμπάρι ότι έκαναν φτερά.

    Η πρώτη περίληψη είναι ότι είχαμε χαμηλή οριακή τιμή συστήματος και φτηνό ρεύμα, και 10 αλήτες αποφάσισαν ότι πρέπει να ανέβει και να μοιραστούνε τα λεφτά.

    Η δεύτερη περίληψη είναι ότι υπάρχει ολόκληρη γενιά ανθρώπων που έχει χάψει και το παραμύθι του Φαινομένου του Θερμοκηπίου, που απασχολει ΜΟΝΟ Ευρωπαϊκές χώρες και όπου αλλού φτάνει ο δάκτυλος των Γερμανών εξαγωγέων. Έτσι, όλος ο κόσμος θα έχει φτηνή ενέργεια εκτός από τους πελάτες της Ζήμενς και της ΑΒΒ και της Βέστας. Ενεργειακή πολτική φτιαγμένη από την Iberdrola την EDF. Έμαθαν ότι απαυτονόμαστε και πλάκωσαν.

    • Κεφαλλονίτης avatar
      Κεφαλλονίτης @ archaeopteryx 30/04/2011 09:35:20

      Συμφωνώ απόλυτα archaeopteryx!

  8. spiros avatar
    spiros 30/04/2011 07:35:23

    Αρχαίε Αν αυτό το ονομάζεις ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ τότε ο Φάκτορ είναι αστρονάυτης.
    Όσο δε αφορά το άρθρο είναι απολύτως διαπιστωμένο ότι ο ΓΑΠ θέλει να κρατήσσει τον κρατικό συνδικαλισμό τώρα σε κατάσταση καταστολής και στη συνέχεια σε κατάσταση πολέμου. Αυτό έκανε και με τον ΟΑΣΑ ( Κολομπαρίτση )

  9. t0p avatar
    t0p 30/04/2011 10:05:33

    Το πρόβλημα στις ΔΕΚΟ είναι το μεγάλο φαγοπότι που γίνεται χρόνια τώρα από τους γνωστούς <> που έχουν χωρίσει μεταξύ τους τα πεδία δράσης και τα πάντα σχεδιάζονται με βάση τα συμφέροντα τους.
    Το λειτουργικό κόστος με τις πλάτες επίορκων υπαλλήλων είναι αυξημένο κατά
    + 500% και πλέον και τα μεγάλα έργα είναι υπερτιμημένα κατά +300 % και πλέον και οι διαγωνισμοί φωτογραφίζονται για τους γνωστούς σε όλους νταβατζήδες.
    Όλο αυτό βέβαια το αφύσικο κέρδος το πληρώνει ο λαός και γιαυτό κύριοι 16 μήνες τώρα ο ΓΑΠ και οι περί αυτόν δεν τολμούν να πειράξουν το κατεστημένο που εν μέσω κοινωνικής δυστυχίας συνεχίζει να αρπάζει το δημόσιο χρήμα.
    Ο φερόμενος ως <> υπουργός υγείας που είχε κάνει δηλώσεις για διαφάνεια στα νοσοκομεία και γενικότερα στο σύστημα υγείας ,ακόμη ψάχνει στα κανάλια να καταλάβει πως γίνεται το μεγάλο φαγοπότι.
    Αν κύριοι δεν αλλάξει η υπάρχουσα μέχρι σήμερα ατιμωρησία του ανευθυνουπεύθυνου υπαλλήλου μέσω του οποίου λειτουργεί ο μηχανισμός της απόλυτης λαμογιάς τίποτε δεν θα αλλάξει.
    Για ότι κλεψιά έχει γίνει κάποιοι <> έχουν γράψει και υπογράψει ,αυτοί φωτογραφίζουν προδιαγραφές ,αυτοί μαιμουδεύουν πορίσματα ,αυτοί είναι σε επιτροπές διαγωνισμών ,εμπειρογνωμόνων ,παρακολούθησης καλής εκτέλεσης έργων, παραλαβής κλπ και χωρίς αυτούς το σύστημα αρπάζω δεν μπορεί να λειτουργήσει.
    Το σύστημα αρπάζω έχει εξασφαλίσει γιαυτούς ασυλία και ατιμωρησία και έτσι κανένας δεν φοβάται και όλα δουλεύουν ρολόι.
    Το να μιλάμε να τιμωρηθεί ο <> ή <> υπουργός κλπ είναι τρικ των νταβατζήδων μέσω των δικών τους ΜΜΕ για να μένουν εκτός επικαιρότητας οι δικοί τους επίορκοι υπάλληλοι ,μέσω των οποίων χρόνια τώρα δουλεύει ο μηχανισμός <> ανεξαρτήτως πρωθυπουργού ,κόμματος ,υπουργών κλπ πολιτικού συστήματος.

  10. dimos avatar
    dimos 30/04/2011 10:29:57

    Τα έχουμε ξαναπεί - η ελλάδα είναι κομμουνιστική χώρα με μάσκα ελευθερης αγοράς , έτσι για να κλείνουνε τα μάτια των ξένων. παντού ανομία, κολλητιλίκια, τεμπελοσυνδικαλιστές μιζάτοι και πολιτικοί για τα μπάζα. Αλλά μας πήρανε χαμπάρι, αργά βέβαια . Τώρα ήλθε η ώρα της πληρωμής - θα χάσουνε βέβαια και αυτοί κατιτίς. Αν το πολιτικό σύστημα δεν σωριαστεί και ο κόσμος δεν καταλάβει τι τον περιμένει, θα πέσει πείνα που δεν έχετε φανταστεί. Τέρμα τα δίφραγκα. ΠΠ τότε θα κρατικοποιήσεις και τις τράπεζες, έτσι για να σου φύγει το χουνέρι- δεν θα βρείς τίποτα μέσα όμως- το πουλάκι θα έχει πετάξει.

  11. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 30/04/2011 11:22:35

    top σωστός αλλά δεν μας λες με ποιο τρόπο μπορεί να ξεφύγει κανείς από αυτόν τον πραγματικά κυκεώνα. Πως διάολο να βρεί κανείς άκρη όταν οι περισσότεροι από αυτούς που αναφέρεις έχουν δώσει «εξετάσεις» και έχουν περάσει από διακόσια κόσκινα για να πιάσουν τις θέσεις κλειδιά; Θέλει κινήσεις χειρούργου για να μπορέσεις να βγάλεις κάποια άκρη, αν βγάλεις. Ξέρεις πόσο εύκολα μια σωστή κίνηση στη γυρνάει το υπάρχον σύστημα στα μούτρα; Και προ πάντων χρειάζεται χρόνος που είναι το χειρότερο όλων. Το σύστημα διοίκησης γενικά έχει σαπίσει πλήρως, και στα δύο κόμματα εξουσίας και σε κάποιους κολαούζους εδώ και χρόνια. Εμάς πάλι βρήκαν τον τρόπο να μας φτιάξουν χωρίς σκέψη ΑΠΟΛΩΛΑ έχουμε γίνει.
    Έτσι ένα παράδειγμα: Από τα νοσοκομεία ποιος μέχρι τώρα ήταν ευχαριστημένος; Ποια παράταξη, ή ποια οργάνωση κατέβηκε ποτέ για διαμαρτυρία; Μόνο για άμεσες ή έμμεσες αυξήσεις μισθών εκοπτόμεθα. (sic έ;). Τώρα που το φίδι έγινε τέρας τι γίνεται;
    Έχεις δεί κανέναν υπουργό υγείας να κατάφερε κάτι; Σκέψου ότι παρά το οικονομικό πάρτι όσον αφορά την περίθαλψη τσιμπάγανε και ενισχυμένα φακελάκια οι ξεδιάντροποι. Και τώρα ξέρεις τι θα σου πούνε κολλώντας το σύστημα οι μεγαλογιατροί, η Αρια φυλή, οι κομπλέξες του κερατά, ενώ εσύ κοιτάς να γίνεις καλά; Ο τάδε υπουργός φταίει, ή η τάδε κυβέρνηση φταίει. Στο θέμα της υγείας θα έπρεπε κάποια στιγμή όλες οι παρατάξεις να βοηθήσουν να ξεβρομίσει επιτέλους η κατάσταση. Την ζωή μας παίζουνε και εμείς κοιτάμε σαν αποχαυνωμένοι. Τότε μόνο θα μπεί μαχαίρι. Αλλιώς δεν γίνονται και πολλά πράγματα. Πρέπει καμιά φορά να ξυπνήσουμε επιτέλους. Πολλά έχουν δει τα μάτια μας. Νισάφι πια.

  12. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 30/04/2011 18:19:04

    ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΥΣΚΟΛΑ
    ΘΑ ΕΒΓΑΖΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ