#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/03/2011 14:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρατικοδίαιτη διαπλοκή εναντίον Σαμαρά με όπλο τον ...Καρατζαφέρη

[caption id="attachment_90703" align="alignnone" width="600" caption="Εκτός από την διαπλοκή χρειάζεται και η επιφοίτηση του Εφραίμ"][/caption]

Το είδαμε λοιπόν κι αυτό. Τον Γιώργο Καρατζαφέρη να στηρίζει τον Γιώργο καλύτερα από τον ...Πεταλωτή και να τον καλεί να προχωρήσει σε ανασχηματισμό με την συμμετοχή του ιδίου για να εξυπηρετήσουν καλύτερα τα συμφέροντα της Τρόικας και της εγχώριας διαπλοκής.

"Από την Ευρώπη μπορεί να μην πετύχαμε το μάξιμουμ των επιδιώξεων μας, αλλά πήραμε πολλά περισσότερα από όσα υπολόγιζαν οι πεσιμιστές. Το θέμα είναι τώρα ποιος θα διαχειριστεί τη νέα ευκαιρία που μας δόθηκε. Προφανώς η δομή αυτής της κυβέρνησης που απέτυχε παταγωδώς στο δεκάμηνο του Μνημονίου, δεν αποτελεί την καλύτερη εγγύηση για το μέλλον της Ελλάδος, που τόσο έχει ανάγκη ο ελληνικός λαός", δήλωσε χθες

Η δήλωση Καρατζαφέρη έρχεται μετά το γνωστό γκάλοπ προώθησής του στην κυβέρνηση από την "Καθημερινή" και την προκλητική αρθρογραφία στήριξής του από τον κ. Παπαχελά

Και είναι πλέον προφανέστερο του προφανούς ότι η κρατικοδίαιτη διαπλοκή σπεύδει να στηρίξει τον αποτυχημένο διαχειριστή των συμφερόντων της Γ. Παπανδρέου με μια συμμαχία των προθύμων με Καρατζαφέρη και Μπακογιάννη. Τους μόνους διαθέσιμους, δηλαδή, επειδή όλοι οι άλλοι φεύγουν μακριά.

Είναι επίσης προφανές γιατί το κάνουν αυτό οι τράπεζες, οι εκδότες και οι μεγαλοεργολάβοι που πλουτίσαν τόσα χρόνια τώρα με το ΠΑΣΟΚ και την πρόθυμη να τους συμπαρασταθεί Νέα Δημοκρατία. Επειδή η νέα ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά αρνείται να υποκύψει. Αρνείται να συναινέσει στην χρεοκοπία της χώρας και να διασώσει το πολιτικό σύστημα που παραπαίει μόνο και μόνο για να διασφαλίσουν την κυριαρχία τους εκείνοι που νέμονται τόσα χρόνια τον πλούτο της χώρας και τον ιδρώτα του λαού της.

Μόνο ένας αφελής πολιτικά δεν μπορεί να αντιληφθεί τους λόγους για τους οποίους ο "ασταθής" Καρατζαφέρης και η αποτυχημένη Μπακογιάννη έγιναν ξαφνικά το μήλον της έριδος και της αγάπης των διαπλεκομένων. Οι οποίοι αφουγκράστηκαν υποτίθεται την αγωνία του λαού και την αποδοκιμασία του πολιτικού συστήματος που οι ίδιοι χρηματοδότησαν και προωθούν τώρα κυβερνήσεις συνεργασίας δυο και περισσότερων κομμάτων. Ο Σαμαράς είναι ο στόχος τους και η ΝΔ. Το Σαμαρά θέλουν να συγκυβερνήσει και για να περάσουν όσο μπορούν πιο ανώδυνα τα μέτρα, να ελαχιστοποιήσουν τις αντιδράσεις και για να τον "τελειώσουν" πολιτικά.

Και επειδή έχουμε ξαναπεί οτι όποιος δεν παίρνει θέση σε αυτήν την πουτάνα την ζωή θα καεί στο μεγαλύτερο καζάνι της κόλασης θα πούμε και κάτι άλλο: Μόνο σε δούρειους ίππους μέσα στη ΝΔ μπορούν να ελπίζουν για τα σχέδιά τους. Μόνο σε όσους παριστάνουν τον φίλο στον Σαμαρά αλλά στην πραγματικότητα προωθούν άλλων ατζέντες μπορούν να βασίζονται.

Επαγρύπνηση λοιπόν. Να στηρίξουμε τον Σαμαρά και σε αυτή την δύσκολη μάχη. Το κίνημα που τον ανέδειξε αρχηγό σε πείσμα όλων είναι εδώ.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 13/03/2011 15:07:17

    "Ελλάς-Ελλάς, Αντώνης Σαμαράς". Άντε πρόεδρε, βγες μπροστά και ακολουθούμε. Και ωραία τα νέα γραφεία, δεν λέω, αλλά φοβάμαι ότι αυτά τα πολλά τα τζάμια απορροφούν και τους κραδασμούς από την βάση που σε στηρίζει. Και επειδή είναι διαφανή βλέπω κάτι διαπλεκόμενες ουρές πίσω από κάποιους δήθεν ανανηψαντες ιδρυματικούς που σου σιγοψιθυρίζουν στο αυτί ότι αυτοί θα σε κάνουν πρωθυπουργό....

  2. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 13/03/2011 15:11:38

    Ένας μήνας δουλειά του Προέδρου χαλάνε σε ένα λεπτό από Σταικούρες. Δυστυχώς για τους σκεπτόμενους, ο απλός κοσμάκης δεν καταλαβαίνει τις περισπούδαστες αναλύσεις. Καταλαβαίνει (ότι καταλαβαίνει) από αυτά που βλέπει και ακούει. Σε μεταβατικούς καιρούς- όπως αυτούς που ζούμε- οι "ευγενικές και συγκαταβατικές" ηγεσίες οδηγούν στα Τάρταρα.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ TASSOS IA 13/03/2011 15:26:17

      χθες ηταν ενα Βατερλω!!!
      δεν ξερω τι μπορει να σωθει, αλλα ελπιζω στην κοντη μνημη.....

  3. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 13/03/2011 15:19:55

    Δώστε του ενα υπουργείο να ησυχάσει ο άνθρωπος...Βαρεθήκαμε να τον ακούμε..
    Πόσο χειρότερος υπουργός θα είναι...?

    • Αστος avatar
      Αστος @ Φακ Κωστας 13/03/2011 17:55:50

      Δεν ξερω κατα ποσο εσυ θες να μαθεις , αλλα εγω πρωσοπικα δεν βιαζομαι....

      • Αστος avatar
        Αστος @ Αστος 13/03/2011 17:56:28

        προσωπικα*

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/03/2011 15:20:50

    Μπράβο Αδέξιε!
    με μεγάλη...δεξιοτεχνία περιγράφεις την ουσία του προβλήματος!

  5. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 13/03/2011 15:24:53

    μας διαβαζει ο προεδρος?
    η αρκειται στις πληροφοριες που παιρνει για τον εξω κοσμο απο τον Κωνσταντινο τον ωραιο, αυτον που το πρωτο πραμα που κανει πριν βγει φωτογραφια ειναι να σηκωνει τον γιακα αλα Χαμφρευ Μπογκαρντ, τρομαρα του!!
    αν περιμενει απ' αυτον να τον κανει πρωθυπουργο, την κατσαμε τη βαρκα...

  6. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 13/03/2011 15:33:19

    Φάκτορα δεν μας τα λες όλα. Γιατί δεν γράφεις για το σενάριο που θέλει αρχηγό της ΝΔ τον ....Χατζημινέρβα που λέει και ο Φαήλος. Ναι δεν κάνω πλάκα. Να τα βαλω σε ταξη:

    Καταρχήν ο κ. Τίποτα της ΝΔ είναι πίσω από τα σενάρια επανένωσης της κεντροδεξιάς και αβαντάρει κι αυτός τον Καρατζαφέρη. Παράλληλα εκτός του Αλαφούζου παίζει μπάλα και το άλλο ευαγές ίδρυμα που προώθησε τον Ριρή και ποντάρει τώρα στον Χατζημινέρβα για να επανενώσει την κεντροδεξιά. Από δήμαρχος ...πρωθυπουργός δηλαδή. Ναι δεν κάνω πλάκα και διαβάστε προσεκτικά πίσω απο τις εφημερίδες και τις τηλεοπτικές εμφανίσεις στο Μέγκα για να καταλάβετε.

    Το θέμα είναι τι ρόλο παίζουν όλοι αυτοί οι πρώην "καραμανλικοί" που μάζεψε γυρω του ο Αντώνης για να κρατήσει ισορροπιες. Του σκάβουν τον λάκο κθημερινά.

    Παράδειγμα: Τι θα κάνει ο Στυλιανίδης με τον Παπαμιμίκο (που οργάνωσε την ΟΝΝΕΔ σε συγκριση με τον ανεκδιήγητο Αγγέλακα) αν παρ΄ελπίδα δεν φέρεις καλό εκλογικό αποτέλεσμα ΑΝΤΩΝΗ;

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ Αυτόνομος 13/03/2011 15:49:37

      Παραδειγμα:
      πεστα χρυσοστομε γιατι τα φωναζω και δεν ακουει κανεις!!!
      εχει εδραιωσει με διαρροες ο Στυλιανιδης οτι θα ειναι ο επομενος, και εχει βαλει ακραιφνεις δικους του σε ολες τις τοπικες. Ρωτα και μας απο την περιφερεια!!
      Αυτοι θα ειναι οι δυο πρωτοι, που την επομενη ενος κακου αποτελεσματος, θα το γυρισουν το παραμυθι.
      Αν προλαβει να παει σε εκλογες βεβαια ο Σαμ και δεν του ετοιμαζει κανενα αλλο χουνερι ο Μιστερ Τιποτα!!!

  7. Αιας Τ. avatar
    Αιας Τ. 13/03/2011 15:40:58

    "Μόνο σε δούρειους ίππους μέσα στη ΝΔ μπορούν να ελπίζουν για τα σχέδιά τους. Μόνο σε όσους παριστάνουν τον φίλο στον Σαμαρά αλλά στην πραγματικότητα προωθούν άλλων ατζέντες......"

    και ειναι παρα πολυ εκει μεσα. το χειροτερο ειναι οτι πολλοι απο αυτους ανηκουν στους "εμπιστους"!!!!!!!

    Περυσι οι Αβραμοπουλος, Αρβανιτοπουλος, Στυλιανιδης τον πιεζαν να πει Ναι στο Μνημονιο. Θα του στερουσαν το ισχυροτερο του αντιπολιτευτικο χαρτι, που επιβεβαιωθηκε πανηγυρικα!!!!!!
    Καθε μερα βλεπουμε ανακοινωσεις και πληροφοριες οτι αυτος ειναι δελφινος, ο αλλος ετρωγε συνομωτικα με τον διπλα, καποιος αλλος σχεδιαζει διασπαση!!
    Τωρα διαβαζουμε οτι ο Αβραμοπουλος, ο Αρβανιτοπουλος και ο Αρουλης παλι τον πιεζουν για συγκυβερνηση!!
    Σημερα η Real news γραφει για προσπαθεια απο Μειμαρακη, Αρουλη, Ρουσοπουλο, για comeback Καραμανλη.

    Πολλοι μαζευτηκαν οι οχτροι Αδεξιε Δεξιε, και πολλοι φορουν προβιες για να μην αναγνωριζονται.
    Εμεις οπως παντα θα παραταχτουμε για μαχη. Θα τον βοηθησουμε τον Σαμαρα οπως και τοτε.
    Φτανει μονο, τωρα, να το θελει και ο ιδιος,!!!!!!!!!

    • Misha avatar
      Misha @ Αιας Τ. 13/03/2011 17:02:38

      Η αλήθεια είναι μία και οφείλετε να την δεχθείτε οι εντός ΝΔ φίλοι του Α.Σαμαρά
      (έχει πολλούς κι εκτός ΝΔ):

      Ο Αντώνης Σαμαράς ίσως και να θέλει αλλά η ΝΔ, ως πολιτικός οργανισμός , ως στελεχιακό δυναμικό , και κυρίως ως δεξαμενή σκέψης ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ !!!

      Το ΟΧΙ στο Μνημόνιο ,ενω ήταν γενναία πραξη για τον αρχηγό ενός δεξιού κόμματος, υπονομεύτηκε εξ αρχής από τα στελέχη που αναφέρονται από τους φίλους συν-σχολιαστές και συνεχίζει να υπονομεύεται από παλινωδίες, θολές τοποθετήσεις, υπαναχωρήσεις με κερασάκια στην τούρτα κάτι παρεμβάσεις σαν την χθεσινή του παλαιού στελέχους της Εurobank.

      H NΔ δεν θέλει και γι αυτό δεν μπορεί να κοντράρει τα γιγαντιαία συμφέροντα που έφεραν εδώ το κατοχικό Μνημόνιο , και αυτά τα συμφέροντα που ωφελούνται κατεξοχήν από την παρουσία του (τραπεζίτες , εργολάβοι, μεγαλοεπιχειρηματίες κλπ).

      Αν ο Αντώνης Σαμαράς θέλει να ξεκαθαρίσει την ομιχλώδη εικόνα μπορρεί να το κάνει με δυο τρεις καθαρές κουβέντες :
      Μιλωντας για την ΑΚΥΡΟΤΗΤΑ του Μνημονίου και τών αποικιοκρατικών συμβάσεων που το συνοδεύουν .Ο Μιχελάκης και ο Τζαβάρας κατι είπαν τις τελευταίες εβδομάδες αλλά αυτές τους οι δηλώσεις χάθηκαν από «προσώπου γής ».

      Όσο δινει την εικόνα πως είναι «και με τον αστυφυλαξ και με τον χωροφύλαξ» δε βοηθά ούτε τον εαυτό του, ούτε το κόμμα του και κυρίως στερεί από τον τόπο μια πατριωτική φωνή που την έχει ανάγκη σήμερα ανάγκη περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

  8. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 13/03/2011 17:12:48

    Η χρυσή οκταετία του Κωσταντίνου Καραμανλή άρχισε με σαρωτικές κινήσεις από τον ίδιο τον Κωσταντίνο Καραμανλή. Έχει λοιπόν από που να αντλήσει μαθήματα ο Αντώνης Σαμαράς. ΘΕΛΕΙ?

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ TASSOS IA 13/03/2011 17:29:28

      πρεπει να θελει γιατι στο τελος κινδυνευει να χαρακτηριστει ως συνενοχος του Παπανδρεου απο τον κοσμο .

      • αντιλαικος avatar
        αντιλαικος @ Εnzo 13/03/2011 17:43:16

        το υποψιαζεσαι η προσπαθεις να διακρινεις διαθεσεις?

        με αλλα λογια ρωτας αν τοχει η δεν τοχει

        αυτο καταλαβαινω εγω

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 13/03/2011 17:30:33

    Εαν το σύστημα έχει εναποθέσει την σωτηρία του στον Καρατζαφέρη τότε τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.

    Είναι τέτοια η αλαζονεία του αντι Σαμαρικού μετώπου που πιστεύουν ότι μπορεί να υποκαταστήσουν την ΝΔ με το Λαος.

    Ο Σαμαράς πρέπει να σηκώσει το γάντι να ξεκαθαρίσει ότι λέει όχι στην συγκυβέρνηση και στις λύσεις τουρλού τουρλού.

    Οσοι θέλουν από την ΝΔ κυβέρνηση συνεργασίας ας πάνε στο καλό.

    Ο λάκος είναι μεγάλος και τους χωράει όλους.

  10. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 13/03/2011 18:31:33

    Οπωσδηποτε ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρεπει να τσακισουμε το εκτρωμα του Λάος.
    ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΜΕΤΙΚΟ ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ πασοκ

    Ο τροπος κατα τη γνωμη ειναι ενας.
    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ

    Η αναφορα και μονο στο λαθρονομοσχεδιο του πασοκ που υπονομευει την υπαρξη την ιδια της ελλαδος με τη φραση ΜΟΝΟ"θα το αλλαξουμε οταν γινουμε κυβερνηση" ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΔΙΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ ΤΗΛΕΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΔΟΤΗ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ

  11. BABIS avatar
    BABIS 13/03/2011 18:41:31

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ πρέπει να πει τα αυτονόητα που ισχύουν στα άλλα Ευρωπαϊκά κράτη. Έλεγχος εάν δικαιούνται άσυλο. Εάν όχι επιστροφή στα κράτη τους. Δεν μπορεί κανείς να αφήνει τους Νιγηριανούς με το λαθρεμπόριο την ποαρνεία και τα ναρκωτικά να αλωνίζουν την Αθήνα. Δεν μπορούμε να έχουμε τα σύνορά μας χωρίς φύλαξη. Που είναι ο στρατός μας? Που είναι η αστυνομία μας. Δυστυχώς τελευταία έχουν διαλυθεί όλα.

  12. xbab avatar
    xbab 13/03/2011 18:58:44

    Και η ΝΔ για μια ακόμη φορά που είναι;
    Δεν βλέπει, δεν ακούει;

  13. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 13/03/2011 19:10:04

    Nα στηρίξουμε τον Σαμαρά (κι όποιον άλλον) στον πόλεμο κατά του μνημονίου, αλλά να στηρίξουμε τι ακριβώς;

    Δεν ζητάει εκλογές, γιατί είναι υπέυθυνος.
    Δεν κάνει αντιπολίτευση, γιατί είναι υπεύθυνος. (Τα δελτία τύπου δεν είναι αντιπολίτευση)

    Ενα "αλλο" μείγμα μας ζητάει να υποστηρίξουμε που δεν το υποστηρίζουν τα ίδια τα στελέχη!

    Ο ΓΑΠ έκανε διάγγελμα πριν από λίγο και μας είπε και "καταστημένο" και βολεμένους! Ειμαι εργάτης αποθήκης από τα 920 € έχω πάει στα 700€ και λέει ότι με "καταλαβαίνει" ο "αντιεξουσιαστής" για τις "θυσίες" μου!

    Λεει ότι βάζω και πλάτη για να τον βοηθήσω!

    Αντε θα βγάλει κι ο Μιχελάκης, μια ανακοίνωση για να κάνει το καθήκον του σαν αντιπολίτευση και τα λέμε πάλι στις εκλογές του 2013!

    Πες μου ρε Αδέξιε Δεξιέ, τι να γράψω στο βλογκ μου; Πως μου τι να στηρίξω κι εγω θα το στηρίξω με όλο μου το είναι! Αλλά τι;

    • Franklin S. avatar
      Franklin S. @ netakias.wordpress.com 13/03/2011 19:49:20

      "Nα στηρίξουμε τον Σαμαρά (κι όποιον άλλον) στον πόλεμο κατά του μνημονίου, αλλά να στηρίξουμε τι ακριβώς;"

      netakias.wordpress.com, δεν το καταλαβα αυτο, ΚΙ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ??
      αρχισαμε να αποσυρουμε την στηριξη τωρα???

      ΑΝΤΩΝΗ, μας λαμβανεις????

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 13/03/2011 19:10:18

    Aπλά πράγματα Αντώνη κάνε και παίρνουμε κεφάλι:

    1) "Αναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου". Αλά Κένι(Ιρλανδία). Βγες και πες συγκεκριμένα ποιούς επαχθείς όρους θέλουμε να αλλάξουμε. Ολοι ξέρουμε πως η δανειακή σύμβαση θα συνεχίσει να είναι επαχθής, αλλά να δηλώσει η ΝΔ ποιά δεδομένα του Μνημονίου θέλει να αλλάξει.

    2)Καταγγελία της αστείας(αλλά πιάνει στους αφελείς και στους έχοντες κοντή μνήμη) πολιτικής του καιροσκοπικού, πατριδοκάπηλου, μνημονιακού και λιγουρευόμενου υφυπουργεία ΛΑΟΣ. Ναι, κοινωνικά τους αξίζει η περιφρόνηση. Ναι, είναι σούργελα. Αλλά στην πολιτική μετράμε κουκιά. Και για να μειωθούν τα κουκιά αυτού του κόμματος-τσίρκου χρειάζεται πλατειά διαφώτιση και σύγκρουση. Σίγουρα οι τηλεγκεμπελίσκοι που το απαρτίζουν δεν θα διστάσουν να πλατσουρίσουν στην λάσπη, όταν νοιώσουν τον καταγγελτικό λόγο της ΝΔ. Δεν πειράζει...Ας το κάνουν. Υποτελείς ενός αγράμματου πλασιέ βιντεοκασετών είναι...Αλλά το να ανέχεται να παρουσιάζεται από ΜΜΕ ως "υπεύθυνη στάση" ο καιροσκοπισμός του ΛΑΟΣ και το σύμπλεγμα του αγράμματου αρχηγού του για υπουργοποίηση, πάει πολύ. Η ΝΔ πρέπει να συγκρουστεί με αυτό το φασίζων τηλεμόρφωμα που δυσφημεί τον πατριωτισμό ως στάση και αντίληψη ζωής.

    3)Το πιο δύσκολο..:ΝΑΙ Ή ΟΧΙ στην πώληση της ΔΕΗ; Όπως φαίνεται θα είναι το θέμα της χρονιάς. Με τα ΜΜΕ να θολώνουν το τοπίο και να παραπληροφορούν αναδεικνύοντας σε μείζον θέμα την συμπεριφορά των συνδικαλιστών της ΔΕΗ, ενώ το θέμα είναι η πώληση της Δημόσιας Επιχείρησης Ηλεκτρικού στους δανειστές μας.
    Ένα ξεκάθαρο "οχι" πες Αντώνη στην πώληση της ΔΕΗ και μετά όλα θα ξεκαθαρίσουν....

  15. Wolf avatar
    Wolf 13/03/2011 19:24:08

    Να ξεκαθαρίσουμε ένα - δυο πράγματα.

    1) Τα δεκανίκια του ΠΑΣΟΚ-μνημονίου -βλέπε Καρατζαφέρη, Μπακογιάννη-, θα παραμείνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο έτσι στη συνείδηση του λαού. Όλοι ξέρουν και αυτό δεν αλλάζει πλέον, ότι μιλάμε για αχυράνθρωπους της διαπλοκής στην Ελλάδα και όχι μόνο. Πάει αυτό. Τελεία και παύλα.-
    2) Το σύστημα της Ελλάδας (δηλ. λαδιάρικα επιχειρηματικά σχήματα, τράπεζες, διαφημιστάδες, δημοσιογράφοι που έχουν πουλήσει την ψυχή τους στο διάβολο, καναλάρχες και υποτιθέμενοι διαμορφωτές της κοινής γνώμης) είναι σαφές ότι θέλει το Σαμαρά -γιατί αυτός τους ενδιαφέρει, όπως σωστά λέει ο Αδέξιος- υποχείριο του. Θέλουν να τον βάλουν κι αυτόν στο ίδιο κάδρο της ανομίας και του ελέγχου της νομής της εξουσίας για να μπορέσουν ανώδυνα να "περάσουν" τα μέτρα τους.

    Αυτά είναι τα δυο θέματα που πρέπει να έχουμε σαν εικόνα στο μυαλό μας.

    Από εκεί και μετά εκείνο που έχει αξία για τους καθαρούς και αδιάφθορους αυτού του τόπου είναι ότι:
    Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗ ΖΩΗ -όπως λέει πιο πάνω ο Αδέξιος-, ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΙΑ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΟΧΙ ΜΑΣ και όχι ΜΕ ΤΑ ΝΑΙ ΜΑΣ.
    Με τις δύσκολες αποφάσεις που θα κληθούμε να πάρουμε στο διάβα μας.
    Και ένας ΗΓΕΤΗΣ δεν κρίνεται από την ιστορία μόνο για τις πράξεις του κατά τη διάρκεια που θα κυβερνήσει, αλλά και απ αυτές στο δρόμο προς την εξουσία.

    Η ιστορία καταγράφει εκείνους που στα δύσκολα πήραν τις σωστές αποφάσεις για τους λαούς τους, ως ΗΓΕΤΕΣ και εκείνους που στα δύσκολα δείλιασαν και έσκυψαν για να συρθούν και να κερδίσουν για τους εαυτούς τους, αγνοώντας τους λαούς του, ως ΜΕΙΟΔΟΤΕΣ και διαχειριστές μιας διεφθαρμένης εξουσίας.

    Ο Σαμαράς στην προκειμένη περίπτωση αυτό που πρέπει να κάνει είναι να αγνοήσει τις Σειρήνες, να εμπιστευθεί το ένστικτο του για το καλό του τόπου και να πορευτεί με το λαό που τον στήριξε και τον στηρίζει. Οι φυσικοί του σύμμαχοι είναι όλοι αυτοί που τον εμπιστεύθηκαν και του έδωσαν δύναμη να αλλάξει τη ρότα της χώρας, όλοι εκείνοι που του είπαν "πάρε τη δύναμη μας και βγάλε μας από το τέλμα".
    Ας θωρακίσει με εκείνους που αυτός ξέρει καλά, το περιβάλλον του και που πάντα υπήρχε αμοιβαία εκτίμηση, εμπιστοσύνη μεταξύ τους και ανιδιοτέλεια, ώστε να έχει τη σιγουριά ότι δεν θα τον αδειάσουν στην πρώτη ευκαιρία και ας αφήσει όλους τους άλλους που γλιστρούν σε επικίνδυνα προσωπικά μονοπάτια μιας δήθεν μελλοντικής εξουσίας, να πορεύονται στη λάσπη τους.

    Συναντά ήδη αντιδράσεις από τους βολεμένους αυτής χώρας, αλλά τη λύση ακόμη μια φορά θα την δώσουν αυτής της ΓΗΣ ΟΙ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΙ, δηλαδή όλοι εμείς. Αν θέλουμε να έχουμε τύχη πρέπει να μείνουμε και να στηρίξουμε αυτό που ξεκινήσαμε κινηματικά πριν ενάμισι χρόνο εκλέγοντας το Σαμαρά, αρχηγό στη ΝΔ.
    Γιατί κουραστήκαμε από τα παιχνίδια του κατεστημένου και των λιγδιάρηδων βολεμένων.
    Τώρα είναι η πιο δύσκολη μάχη που το σύστημα πάει να κερδίσει και να επιβάλλει τις ορέξεις του.
    Και επειδή εμείς δε θέλουμε το Σαμαρά, έναν ακόμη διαχειριστή της εξουσίας με ημερομηνία λήξεως και επειδή πάνω του έχουμε ακουμπήσει τις ελπίδες μας για το αύριο των παιδιών μας και της χώρας μας, του λέμε ότι ο σύμμαχος του είμαστε εμείς και όταν ο ΗΓΕΤΗΣ έχει δίπλα του, στήριγμά του το ΛΑΟ ΤΟΥ, δεν πρέπει να φοβάται κανένα σύστημα οργανωμένο ή μη.

  16. καινός avatar
    καινός 13/03/2011 22:48:03

    Αδέξιε Δεξιέ...

    Μιλάς για νέα ΝΔ. Αυτό το κατάλαβες από το σταϊκούρα και τον Αβραμό και όλους τους άλλους (που με τον αέρα της ανανέωσης, βεβαίως - βεβαίως) προβάρουν καθημερινά θέσεις στο έκτρωμα της ντώρας υποσκάπτωντας τις όποιες καλές κινήσεις του Σαμαρά και άλλων 5-6;

    Το άρθρο, μολονότι απόλυτα εύστοχο, έχει να κάνει με την αντιμετώπιση από το υπόλοιπο πολιτικό σύστημα της "νέας" Νέας Δημοκρατίας!!!!

    Ενώ ο τίτλος θα έπρεπε να είναι "σχέδια συγκυβέρνησης με σκοπό την ολοκληρωτική παράδοση της Ελλάδος" οι αρθρογράφοι αναλώνεστε στο να βάζετε και τη (νεα, of cource) Νέα Δημοκρατία στο κάδρο, ενώ εμείς οι σχολιαστές, ντροπή μας, να λέμε "αντώνη σώσε μας" και "αντώνη βοήθα μας" και "μπράβο αντώνη" και "μόνος σου είσαι αντώνη"

    ΔΕΝ
    ΠΑΕΙ
    ΑΛΛΟ

    Κάθε μέρα που περνάει, η Ελλάδα βυθίζεται όλο και περισσότερο στα ΣΚΑΤΑ που λέει και ο στρος καν.

    Και στη ΝΔ ακολουθούν χαλαρούς τόνους... μια χαρά! Δεν μπορούν να καταλάβουν στη (νέα, μη χ3σw) ΝΔ ότι όσο δε μιλάνε, ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ;

    Ε λοιπόν, να σας πω και εγώ τη γνώμη μου... ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΙΟ εκεί στην N. D.
    Περιμένουν... περιμένουν να τα κάνει όλα γης μαδιάμ ο "son of a... Magg" για να βγούνε μετά, να συμμαζέψουν ΟΣΑ συμμαζεύονται, όσο μπορούν... Και να φανούν σωτήρες... και να κάτσουν στην εξουσία... Είναι του δόγματος "να σε κάψω Γιάννη να σ' αλείψω λάδι".

    Και ΟΚ, δέχομαι ότι ο "Αντώνης" έχει αγνές προθέσεις. ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ γυρίσουμε στα ίδια;;


    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ!!!

    Προτείνω να συντάξουμε ένα email και να το στείλουμε 1000 άτομα στον "αντώνη". Να του ζητάμε να πάρει θέση και να μην είναι απλός θεατής. ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, να σταματήσει να είναι τόσο "ουδέτερος" και τόσο "ήπιος". Να πει τα πράματα με το όνομά τους. ΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ? Ο κόσμος έχει ξυπνήσει πια, και απλά αναλώνεται σε σπίθες και αυτοοργάνωση! Ας δείξει ότι έχει αλλάξει την (νεα?) Νέα Δημοκρατία, ας βγει στον κόσμο να ζητήσει εκλογές, ας εμπνεύσει εμπιστοσύνη, ας δώσει ελπίδα και όραμα σε ένα λαό που πριν 2-3 χρόνια ήταν χαρούμενος και περήφανος... και σήμερα ντρέπεται να ακούει τη μέρκελ και το στρος καν να μιλάνε έτσι για τη χώρα του!!!

    Γιατί σε λίγο, πολύ-πολύ λίγο ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ.

    (και θα είμαι - όπως και οι περισσότεροι πιστεύω - μαζί με τους λιθοβόλους)

  17. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 14/03/2011 16:56:24

    Δεν θα περάσει στο εκδοτικό κατεστημένο να σύρουν τον Σαμαρά σε συγκυβέρνηση . Το ξέρουμε ότι θα φριάξουν και με τις πληρωμένες γραφίδες ,θα παρουσιάζουν τον Καρατζαφέρη ώς σωτήρα του Έθνους. Στις εκλογές θα πάρουν την απάντηση όπως την πήραν με τις εσωκομματικές. Θα μείνει η Καθημερινή παρέα με την public issue

  18. oldmen avatar
    oldmen 14/03/2011 18:49:18

    Ωρα είναι να μας πείτε ότι και η ΝΔ δεν είναι μέρος του συστήματος!!!
    Χα χα χα...