#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2008 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κρατάμε αρχείο με τις μίζες σε πολιτικούς»

Θυμάστε τι γράφαμε στο post «Το άγχος και ο φόβος που δεν κρύβονται πλέον»; «Μόλις τελειώσει η δίκη του Σίκατσεκ στην Γερμανία (και θα έχουν τελειώσει και τα μπάνια του λαού) θα απελευθερωθούν παράγοντες των μαύρων ταμείων που δεν μπορούν να μιλήσουν τώρα και θα γίνει της γνωστής κυρίας το κάγκελο». Φτάνει λοιπόν κι αυτό, οσονούπω. Δύο «βαθιά λαρύγγια» των μαύρων ταμείων της Siemens και πρόσωπα που διαφέντευαν τα τελευταία 20 χρόνια τις «ωφέλιμες πληρωμές», αποφάσισαν να λύσουν τη σιωπή τους και δίνουν μια πρόγευση στην αυριανή «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία» και λένε ότι:

- Κρατούν ένα παγκόσμιο αρχείο με πληρωμές σε πολιτικούς, κόμματα και κρατικούς αξιωματούχους. Πολλά μυστικά είναι σε θυρίδες και σε δικηγόρους.

- Θα έλθουν να καταθέσουν, «αν δικαστούν οι υφιστάμενοί μας στην Αθήνα και τότε πολλοί θα εκπλαγούν».

- Θύμωσαν όταν διάβασαν από τις ελληνικές εφημερίδες ότι ξέπλυναν τους πολιτικούς στην Αθήνα και μάλιστα με επίσημες δηλώσεις και θα έλθουν εδώ για να διαψεύσουν τους πολιτικούς, επειδή το οφείλουν στους συνεργάτες τους (αυτό βέβαια μπορεί να εκληφθεί και ως απειλή για να μην δικαστούν ο Χριστοφοράκος και οι άλλοι).

- Δηλώνουν απολογητικά  ότι δεν πρόδωσαν αυτοί τους συνεργάτες τους, αλλά πιάστηκαν με τις εταιρείες, τα παραλογιστήρια και τα μαύρα χρήματα στα χέρια.

- «Πολιτικοί σας συνωμότησαν για να κρύψουν τις παροχές τους». Υπουργοί και κόμματα εξουσίας είχαν σταθερή χρηματοδότηση, «όχι μόνο από τη Siemens αλλά και από ανταγωνιστές της ή άλλους μεγάλους αντισυμβαλλόμενους με το κράτος… Εμείς, δηλαδή η εταιρεία, δίναμε. Οι πολιτικοί έπαιρναν. Πολλές φορές απαιτούσαν προκαταβολικά και με εκβιαστικό τρόπο. Έτσι μας έλεγαν αυτοί που κινούσαν τα projects. Η δωροδοκία και η δωροληψία ολοκληρώνουν τις συναλλαγές. Δωροδοκούσαμε τις κυβερνήσεις που είχαν την ισχύ να παίρνουν αποφάσεις, ενώ συμβάλλαμε στηρίζοντας κάποιες δικές σας πολιτικές προσωπικότητες ή ιδρύματά τους που μας υποδείκνυαν».

- Πόσα τελικά έδωσαν; «Το αμιγώς πολιτικό χρήμα τα τελευταία χρόνια μπορεί να φθάνει και τα 200 εκατ. ευρώ. Αυτά τα ποσά τα έχουν ήδη στα χέρια τους οι Έλληνες εισαγγελείς που μπορούν να βρουν τους περισσότερους αποδέκτες, έστω κι αν είναι παρένθετα πρόσωπα πολιτικών ή κομμάτων. Δεν θα βρουν το cash. Όμως, τα 100 εκατ. ευρώ που συνολικά προϋπολογίστηκαν για «ωφέλιμες πληρωμές» στην Ελλάδα και στον τομέα των τηλεπικοινωνιών, οι εισαγγελείς τα βλέπουν….»

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=32626944

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 19/07/2008 22:38:36

    Ωχ, ωχ! Θα έχουμε που θα έχουμε οικονομικό κράχ μεταξύ Σεπτέμβρη 2008 - Φλεβάρη 2009, θα βγούν και στη φόρα ό,τι κρυβόταν εδώ και 30+ χρόνια.

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 19/07/2008 23:00:27

    χαχαχαχααα
    ολα ειναι πιθανα. μα ολα. ειδωμεν.

    ΠΠ

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/07/2008 23:39:46

    Περισσοτερο σαν απειλη με συγκεκριμενο αποδεκτη μου μοιαζει αλλα βεβαια ΜΑΚΑΡΙ ν ανοιξει το στομα του να κελαιδησει Ραχμανινοφ...

    Μονο οχι μισολογα. Εδωσα τοσα εκει σ αυτον. Οχι ο ετσι μου ειπε πως ο αλλοιος θα λαδωνε τον παραετσι....Αυτο ειναι διαβατηριο προς την ατιμωρησια...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2008 00:50:35

    Προς Siemens, Μόναχο

    Σας στέλνω την συμπαράστασή μου από την Αθήνα.

    Έχετε μπλέξει. Οι Αμερικάνοι τσιμπολογάνε στο παντελόνι σας με σημαία την διαφάνεια και τις μίζες που για αυτούς είναι παράνομες. Εδώ στην Μπανανία την δουλειά σας κάνατε και πολλοί είναι υποχρεωμένοι σε εσάς για την γενναιοδωρία σας.

    Αν σας βοηθαέι στον καημό σας, πιστεύω ότι ο άποδέκτης της μίζας είναι πιο ποταπός από τον παροχέα.

    Θα στενοχωρηθεί κόσμος πολύς αν αποσυρθείτε από την Ελληνική αγορά. Εμένα δεν μου καίγεται καρφάκι. Μας αντιμετωπίσατε σαν σκουληκιάρηδες (που είμαστε) αλλά εγώ θίγομαι. Αν φύγετε απο την Ελλάδα, σαγιονάρα. Πάρτε και την DT μαζί σας γιατί και αυτή μας θεωρεί κουνούπια.

    Αν, φεύγοντας, μας πείτε ποιους πληρώνατε, θα αρχίζω να ψωνίζω προϊόντα σας στο ebay.de

    (κάτι τέτοια ασυνάρτητα έγραψα κάπου αλλού και με διαβάζουν από το Μόναχο, επιμελώς. Αν το κάνουμε όλοι, θα τους τρελλάνουμε στο διάβασμα)

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/07/2008 02:24:31

    Ευγε!

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 08:05:47

    @archaeopteryx
    καλημερα,
    να προσθεσω...?

    " Κλεινοντας να σημειωσω το γεγονος οτι μας οφειλετε και αμοιβες εκπαιδευσης ( on the miza training OMT ) που σας παρειχαμε εδω στην μπανανια. Στα μελλοντικα σχεδιά σας στο παγκοσμιο επιχειρηματικο περιβαλλον το Μπανανόκτρατός μας απαιτει options σε κοινη με εμας εταιρια με προτεινομενο ονομα ΜΙΖΕΛΛΑΣ INVESTMENTS Ltd, διοτι πλεον μαθατε πως να κρυβεστε τοσο απο τοπικους δικαστες αλλα και απο τους ανταγωνιστες σας. Λογικο ειναι να εχουμε μερος της υπεραξιας αυτης και να μοιραστουμε το κοινο πλεον ΟΡΑΜΑ. Για τα περετερω νομικα ζητηματα θα ερθει σε πεικοινωνια μαζι σας ο εγκριτος Νομικος Κ. Γλυκουρετζος. "

    ΠΠ

  7. archaeopterix avatar
    archaeopterix 20/07/2008 08:57:42

    Π Π

    η μίζα δεν θέλει πολλά μαθήματα. Υπάρχει η άμεση και η έμμεση. Οι Ελληνες και υποψιάζομαι και άλλοι, είμαστε πρύτανεις στο θέμα. Το δύσκολο είναι η εμφάνιση της άμεσης, κοινώς το ξέπλυμα. Μπερδεύεται λιγάκι με την φοροδιαφυγή, τα covert operations και ατυχώς και την τρομοκρατία.

    υπάρχει ένα καταπληκτικό paperback στο amazon με τίτλο money launderers ή κάτι τέτοιο. Είμαι εκτός έδρας, αλλά αυρίο μεθαύριο, αν το θυμηθώ θα στο γράψω. Εγκυκλοπαίδεια.

    καλή μέρα

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 09:06:02

    ΑΠ
    οκ. εχω πολλα και διαφορα σχετικα. αναμενω το δικο σου. θα στο θυμισω εγω.

    Ενα θεμα που δεν επιασε κανεις ακομη ειναι οι σχεσεις Μιζ/Ιντακ με πολυτεχνειο και καθηγηταδες!
    2 2 σαν τους Χιωτες ερχονταν στο γραφειο μου. ΟΛΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣΠΟΥΔΕΣ !! να δεις σπιτια σε νησια... χαχα 20-30 στρεμματα οικοπεδα.

    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ????

    ΠΠ

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 09:12:42

    "The money screamed across the wires, its provenance fading in a maze of electronic transfers, which shifted it, hid it, broke it up into manageable wads which would be withdrawn and redeposited elsewhere, obliterating the trail."

    ΠΠ

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2008 09:17:18

    αυτός ο κοινός παρονομαστής «Γερμανία» ομολογώ ότι με έχει εκπλήξει. Αν το δεις από ψηλά, φαίνεται ξεκάθαρα. Είχαν σχέδια εκει περί τον WW2, δεν τους βγήκαν, και επανήλθαν πιο «πολιτισμένα». Ευτυχώς που είναι αλαζόνες και τους ξεφεύγει.

    αν είσαι σε διαβαστερή φάση, να δεις τρια βιβλία του Peter Hopkirk: the Great Game, the Fire Within και άλλο ένα που θα το δεις αν μπεις στο amazon.

    Περιγράφουν τις προσπάθειες των Αγγλων να προστατέψουν την «αυτοκρατορία» τους στην Νότια Ασία, και τις προσπάθειες των Ρωσων και των Γερμανών να τους τα χαλάσουν. Πλακατζίδικο και επίκαιρο.

    Έχει φάση που ο Κάϊζερ γίνεται μουσουλμάνος για να εμφανιστεί ηγέτης των αντιάγγλων μουσουλμάνων. Από τότε που το διάβασα, παρατήρησα ότι μετά τους δίδυμους πύργους στην ΝΥ, η Λουφτχάνσα έγινε μεγάλη και τρανή (και εγώ μόνο με αυτήν πετάω. καμμία αίσθηση ανασφαλειας για τους χασισένιους σεϊχουλισλάμηδες)

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2008 09:22:08

    που είμαι; μα όπου με βολεύει...μην μου πεις ότι θελεις την αλήθεια... Birmingham? Ζάκρος; Κουκουβάονες; (Κουκουβάωνες;;)

    άντε, για σένα μόνο: στην Ελλάδα είμαι, μεταξύ Αθηνών και ανεμοδαρμένων νησιών.

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 09:45:20

    μια χαρα εισαι.
    καλο αυτο με τον ΚΑΙΖΕΡ ! τι να πρωτοδιαβασω... εχω πολυ θεμα. θα τα παρω απο αμαζον αυτα που λες.

    τωρα διαβαζω " η περιπετεια του μελλοντος-νικος πρατζος" συμπαν κλπ.

    παρε το " Η ζωη σε Επιπεδο Μοριων, 2 τομοι, Αλεξ. Σταυροπουλος" απιστευτο βιβλιο. Τελικα ειναι στο ντι εν ει τα παντα !!! χαχαα

    παω να παρω καμια φυλλαδα να συγχιστω ( δεν κανει και μεταγραφες ο γαυρος!!! ). wifi αντινεα.

    ΠΠ

  13. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 10:19:02

    Καλημερα ΠΠ και Αρχαιο. Σχετικά με τη συζήτηση περι Νέας Γερμανικής Αυτοκρατορίας, γράφει διάφορα ενδιαφέροντα στο:

    alkimosarchive.blogspot.com/2008/02/blog-post_29.html

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 10:27:15

    kalimera fidias.

    PP

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/07/2008 12:13:53

    ΠΠ

    Αυτος ο Πραντζος καταγεται νομιζω απο τον Βολο και ο Hubert Reeves ο γαλλος αστροφυσικος την δεκαετια του 90 τον θεωρουσε διαδοχο του στο CNRS.
    Καποια μερα θα πω και ενα #ωραιο# κουτσομπολιο σχετικα με τον Ν.Π.

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/07/2008 12:42:13

    Είναι δεδομένο ότι έχουν κρατήσει αρχεία. Το πάρνομο κύκλωμα χρηματοδοτήσεων εξασφάλιζε αποδείξεις και λογιστικό έλεγχο. Αν είναι δυνατό να μην έχουν κρατήσει αρχεία. Επίσης πριν το 2000 ή λίγο αργότερα μπορούσαν να εκπέσουν τις μίζες ως έξοδα από την εφορία.

    Αυτό σημαίνει ότι τους πολιτικούς και γενικά τους δωρολήπτες τους έχουν στο χέρι. Επίσης τις πληροφορίες τις έχουν οι μυστικές υπηρεσίες τους που επίσης τους έχουν στο χέρι. Όλα ήταν σε επίσημη γνώση. Απλά τους έβαλα το μαχαίρι στο λαιμό οι Αμερικάνοι και προσπαθούν να ξεμπλέξουν. Μόλις ξεμπλέξουν θα διαμορφώσουν τα πάντα αλλιώς.

    Ο Γερμανοί είναι σκληροί αδίστακτοι ψυχροί, χαίρονται με την ατυχία σου και αλαζόνες. Η ιστορία που έβγαλαν δεν είναι τυχαία και με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν σε επίπεδο ενστίκτων στην κοινωνία τους. Ένα πράγμα σαν πολλούς Έλληνες που το παίζουν δημοκράτες αλλά είναι χουντικοί. Μόλις λοιπόν καθαρίσουν θα αμολήσουν με τρόπο τη μπανανόφλουδα και θα γελάνε στα κρύα μέρη που εδώ θα γλυστράνε.

  17. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 22:57:07

    Άκουσα να λένε στις ειδήσεις οτι ακόμα κι αν κελαηδήσουν οι γερμανοί και εμφανίσουν καταλόγους "θα είναι δύσκολο να στοιχειοθετηθεί κατηγορία για πολιτικά πρόσωπα" γιατι οι μίζες δίνονταν σε μετρητά. Λέγε-λέγε μας ψήνουν για τη συγκάλυψη

    1ο παραμύθι: Δεν μπορώ να πιστέψω οτι εκατομύρια ή και (πολλες) χιλιάδες ευρώ κυκλοφορούσαν σε χαρτοσακούλες - καποιο τραπεζικό ίχνος θα υπάρχει

    1ο παραμύθι: Με τους πολιτικούς τουλάχιστον που μας ενδιαφέρουν περισότερο (οι επιχειρηματίες ας κάνουν ότι θέλουν, δεν τους ψηφίζουμε) υπάρχει και το γ@μhμ*νο "πόθεν έσχες". Απλό δεν είναι; Πόσα είχε πρίν γίνει π.χ. υφιπουργός; Πόσα έχει τώρα; Και αυτα τα "πήρα προίκα απο τη γυναίκα μου 3 δισεκατομύρια δολαρια" καταρίπτονται γιατί σε αυτή την περίπτωση πρεπει να εφαρμοστεί αυστηρό πόθεν έσχες και στην οικογένει της γυναίκας του.

    Αρκετά μας έχουν περάσει για μακάκες. Κοινή λογική θέλει. Όχι επιστήμη. Αν ζορίζονται οι σπουδαγμένοι εισαγγελείς ας βάλουν ένα τυχαίο μπακάλη να τούς τα βρεί σε χρονο dt.

    Φιδιας

  18. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 23:31:39

    porta porta, καλησπέρα (έστω καθυστερημένα)

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2008 23:56:04

    καλησπέρα,

    εγω έχω ακούσει για «νάϋλον σακκούλες». Τίθεται θέμα ΠΟΥ βρέθηκε τόσο μετρητό. Αυτό πρέπει να ενδιαφέρει τους υπεατλαντικούς, γιατί αυτό έιναι πραγματικό ξέπλυμα χρηματος με άγνωστη προέλευση. Η προέλευση ενδιαφέρει.

  20. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/07/2008 00:35:11

    Τραπεζικά ίχνη υπάρχουν αλλά η υπόθεση τσουκάτου κατέδειξε ότι χρησιμοποιήθηκαν ενδιάμεσοι και αχυράνθρωποι. Οπότε εν τέλει όντως τα πήραν μετρητά και μετά το κατέθεσαν σε άλλη τράπεζα.

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/07/2008 01:38:21

    Μία είναι η λύση. Αχυράνθρωπος και ενδιάμεσος στον οποίο σταματάει η αλυσίδα της διακίνησης, ΙΣΟΒΙΑ. Και να σου πω εγώ, μετά, ποιος είναι ο μάγκας που θα πει "δεν ξέρω τι γινόταν πριν και μετά από μένα, μια εξυπηρέτηση φιλική έκανα".

    Τον βοσκό στην Κρήτη τον προφυλάκισαν, μόνο και μόνο γιατί, λένε, βρήκαν αποτύπωμα και DNA σε ...φορητά αντικείμενα. ΕΝΩ τα θύματα που έφαγαν τις σφαίρες ΔΕΝ τον αναγνώρισαν. Κι αυτό έγινα γιατί ήθελαν να τον προφυλακίσουν και ας ξέρουν ότι δεν είναι αυτός ο δράστης. ΓΙΑΤΙ ξέρουν ή πιστεύουν ότι τον ξέρει και δεν τον λέει. Γι' αυτό η κατάθεση των θυμάτων αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να είναι άλλος ο δράστης.

    Η μέθοδος είναι γνωστή, λοιπόν. ΓΙΑΤΙ δεν την χρησιμοποιούν και στην περίπτωση που κλέβονται δις από τον λαό, για να αγοράζουν οι πολιτικοί και οι συν αυτοίς, "φρου φρου κι αρώματα";;;