22/03/2009 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κρίση» a la Graeca

Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος της κρίσης, όπως προκύπτει από τα δημοσιεύματα του Τύπου:

Όψη πρώτη: Έστω και με τον «κουτσουρεμένο» τρόπο που το έκανε, η κυβέρνηση ίδρυσε το λεγόμενο Ταμείο Εγγυοδοσίας Μικρών και Πολύ Μικρών Επιχειρήσεων (ΤΕΜΠΜΕ) με στόχο να ενισχυθούν οι μικρές επιχειρήσεις στο πρόβλημα ρευστότητας που αντιμετωπίζουν εξ αιτίας της κρίσης. Πώς νομίζετε ότι έσπευσαν να «αξιοποιήσουν» αυτή την ενίσχυση ουκ ολίγοι "συμπολίτες" μας, ιδίως στην επαρχία; Χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες, που από τον κύκλο των εργασιών τους δεν επηρεάζονται από το πρόβλημα ρευστότητας, όπως φαρμακοποιοί, γιατροί, ιδιοκτήτες φροντιστηρίων, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, ακόμα και... μεσίτες πήραν τα χαμηλότοκα δάνεια που "δικαιούνται" από το ΤΕΜΠΜΕ και αμέσως τα τοποθέτησαν σε προθεσμιακές καταθέσεις υψηλού επιτοκίου, βγάζοντας άκοπα τρελές υπεραξίες!

(Πώς έλεγε το σύνθημα; «Δεν θα γίνεις άνθρωπος ποτέ, ελληναρά μικροαστέ» ; Φταίω εγώ μετά να πω ότι για κάποιους... φαρμακοτρίφτες χρειάζεται... «φαρμακοχέρης»;)

Όψη δεύτερη: Η χορήγηση του σκανδαλώδους «πακέτου» των 28 δισ. ευρώ στις τράπεζες από τον κρατικό προϋπολογισμό υποτίθεται ότι έγινε προκειμένου αυτές να διαχύσουν το χρήμα στην αγορά, μειώνοντας τα επιτόκια των δανείων τους και ξαναρχίζοντας τις δανειοδοτήσεις τις οποίες είχαν διακόψει με πρόσχημα την κρίση. Φυσικά, οι τράπεζες «παντελόνιασαν» τον πακτωλό χρημάτων που τους δόθηκε, αλλά ούτε τα επιτόκια μείωσαν κατά το αναμενόμενο, ούτε τις στρόφιγγες των δανείων άνοιξαν. Και σα να μην έφτανε που έγραψαν εις τα παλαιότερα των υποδημάτων τους το σκοπό για τον οποίο τούς χορηγήθηκε το «πακέτο», τι άλλο νομίζετε ότι έκαναν; Επειδή η (υπό κρατικό έλεγχο) Αγροτική Τράπεζα άνοιξε πράγματι τις στρόφιγγες και άρχισε να μοιράζει δάνεια, οι μεγάλες ιδιωτικές τράπεζες απαίτησαν από την κυβέρνηση να... βάλει φρένο στην Αγροτική με το επιχείρημα ότι... τους παίρνει τους πελάτες! Και η κυβέρνηση, σαν καλό γιουσουφάκι των τραπεζιτών, υπέκυψε μονομιάς στις απαιτήσεις τους υποχρεώνοντας την Αγροτική να δανειοδοτεί μόνον όσους είχε πελάτες της από πριν!

Αυτή είναι η "κρίση" a la Graeca, κύριοι. Πλήρωνε εσύ, ηλίθιε φορολογούμενε, το πάρτι των τραπεζών αλλά και του κάθε "πολυμήχανου" επαγγελματία, εις υγείαν των κορόιδων!

Αυριανιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 22/03/2009 16:49:42

    Επειδη αυτο που γραφεις,το εχω φαει,σε πληροφορώ,οτι αν ο κοσμος,ετρωγε κατι τετοια,δε θα χρειαζοταν ουτε γιατρους,αλλα ουτε και νοσοκομεια,στο βαθμο που τα χρειαζεται τωρα.
    Τωρα για τις Τραπεζες,δεν το κατεχω το θεμα και δε θα γραψω κατι,για να μη γραψω μπουρδες,ομως,και προφανως,θα πρεπει να υπαρχουν και καποια κριτηρια για να δοθουν τα δανεια αυτα,γιατι το δημοσιο εγγυαται μονο το 80% των δανειων.Τα υπολοιπα,τα ρισκαρουν οι Τραπεζες.
    Και βεβαια ,θα επρεπε να παρακολουθηθουν αυτοι που τα πηραν,γιατι ακουστηκε οτι πηραν το μπαγιοκο καποιοι,και το πηγαν στο αλλο γκισέ και το κατεθεσαν προθεσμια με καλο επιτοκιο.
    Ετσι δεν ειναι;

  2. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 16:55:07

    σωστά ο φίλος επέλεξε αυτό το nickname.
    επιπέδου Αυριανής το πρώτο μέρος του ποστ.
    η συκοφάντηση της μεσαίας τάξης που έγραφες factor.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2009 17:01:57

    @3 aionios
    To "πρώτο μέρος του ποστ" (όπως και το δεύτερο) δεν είναι παρά h συμπύκνωση δημοσιευμάτων του Τύπου. Αλλά, αν θεωρείς αυτό "επιπέδου Αυριανής" και όχι την κατσαπλιάδικη συμπεριφορά των "πολυμήχανων" που έτρεξαν να βγάλουν λεφτά σε βάρος της δικής σου και της δικής μου φορολογίας, τότε πάω πάσο. I rest my case...

  4. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 17:08:12

    "γιατροί, ιδιοκτήτες φροντιστηρίων, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, ακόμα και… μεσίτες"

    επιμένεις για αυτούς ότι πήραν δάνεια από ΤΕΜΠΜΕ?

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2009 17:10:44

    Ναι, επιμένω, αιώνιε. Ή μάλλον δεν επιμένω εγώ. Ο τύπος επιμένει. Και τυχαίνει να παραθέτει και συγκεκριμένους αριθμούς ανά κάθε επάγγελμα από τα προαναφερθέντα.

  6. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 17:13:40

    για δώσε ένα λινκ που να λέει ότι δικηγόρος πήρε δάνειο?

  7. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 17:19:37

    καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ επιχειρηματία-επιτηδευματία και επαγγελματία?
    μόνο ΑΕ,ΟΕ,ΕΠΕ,ΕΕ και Ατομικές Επιχειρήσεις παίρνουν δάνεια.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2009 17:24:26

    Λινκ που ζητάς, δεν υπάρχει, Αλλά υπάρχει εφημερίδα, αριθμός φύλλου και απόσπασμα. Λοιπόν, εφημερίδα "Σημερινή" της Παρασκευής 20/3, σελ. 9: "...σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία αναφέρονται 450 φαρμακοποιοί, 160 ιδιοκτήτες φροντιστηρίων, 131 γιατροί, συμβολαιογράφοι κα μεσίτες".

    Γκέγκε;

  9. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 17:34:31

    τι γκέγκε ρε καημένε?
    πώς θα το τσεκάρουμε αυτό που ισχυρίζεσαι?

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2009 17:39:02

    Θέλεις κι άλλα; Πάρε και το πλήρες άρθρο:
    http://www.simerini.gr/?section=32&category=1&newsid35=14738

  11. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 22/03/2009 17:51:18

    Το έχω διαβάσει και εγώ εδώ.
    http://www.capital.gr/news.asp?id=696859

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/03/2009 18:22:29

    @9 Αφού σου παραθέτει παραπομπή. Ψάξτο. Μόνο με λινκ έμαθες εσύ; Κι`αν συμβεί κανένα μπλακ άουτ; Έκλεισες;

  13. peripeton avatar
    peripeton 22/03/2009 18:31:33

    Κλασσική η συνταγή αλλά δεν είναι μόνο αλά Γκρέκα. Είναι η συνταγή "ο τιμιος και τα χαμηλά στρώματα πάντα πληρώνουν τους αετονυχιδες και τους κεφαλαιουχους". Κι εμείς το δεχόμαστε και μάλιστα τους ενθαρρύνουμε και τους δίνουμε και πλήρη εξουσία. Καλά κρασα...αυτός ο κόσμος δεν θ'αλλάξει ποτέ....

    άιντε ψώνιο, άιντε σύμβολο αιώνιο,
    αν ξυπνήσεις μονομιάς θά'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

    αλλά που...εμείς τον ύπνο τον βαθύ

  14. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 19:09:09

    @11
    η εφημερίδα είναι πατρινή,
    το ξέρεις ανίκητε?

  15. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 19:10:22

    "μόνο ΑΕ,ΟΕ,ΕΠΕ,ΕΕ και Ατομικές Επιχειρήσεις παίρνουν δάνεια."
    αυτό δεν ακούγεται αρκετά λαικίστικο και δεν αρέσει έτσι?

  16. γνώστης του αντικειμένου avatar
    γνώστης του αντικειμένου 22/03/2009 19:39:20

    ΟΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ (ΚΑΔ) ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ, ΒΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΕΕ -ΕΠΑΝ ΙΙ (ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ 81,5% ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ -ΕΤΠΑ- & ΚΑΤΑ 18,5 ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ). ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ (ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΛΠ) ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΤΕΓΗ, ΕΞΟΔΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΕΩΣΤΟΥΜΕΝΑ.ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΕΣ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ (ΕΕ C244/1-10-2004)

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/03/2009 19:47:10

    από parapolitika

    Για μια βδομάδα θα μείνει κλειστή η Βουλή με αφορμή τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου. Την σχετική απόφαση έλαβε ο πρόεδρος του Σώματος Δημήτρης Σιούφας, έχοντας την σύμφωνη γνώμη όλων των πτερύγων της Βουλής. Επί της ουσίας οι εθνοπατέρες θα παίρνουν επταήμερη άδεια, επιβεβαιώνοντας όσους πιστεύουν ότι το Κοινοβούλιο αποτελεί τον καθρέπτη της ελληνικής κοινωνίας. Είναι όμως δυνατόν σ' αυτή την κρίσιμη συγκυρία η Βουλή να κλείνει για μια βδομάδα χωρίς μάλιστα να υπάρχει σοβαρός λόγος; Κι' όμως είναι! Μάλιστα, εκείνο που εξοργίζει περισσότερο έχει να κάνει με την διακομματική συναίνεση που επιτυγχάνεται όταν πρόκειται για τέτοιου είδους αποφάσεις. Ουδείς αντέδρασε. Ούτε ο Παπανδρέου, ούτε η Παπαρήγα, ούτε ο Αλαβάνος, ούτε φυσικά ο υπερπατριώτης Καρατζαφέρης. Όλοι είπαν ΝΑΙ στην λούφα!

    Ελληνική αντιμετώπιση της κρίσης:

    -στη χώρα του τριχίλιαρου
    -στη χώρα της κωλοτούμπας

    Αρχίσαμε να έχουμε ελαστικοποίηση του ωραρίου ....

  18. osaperas avatar
    osaperas 22/03/2009 19:53:09

    @18
    Και που ειναι στη βουλη τι κανουν ρε συ ιθαγενη; Παραγουν κανενα εργο;
    Καλύτερα που θα λείπουν και έτσι θα εχουμε λιγοτερη καταλανωση ρευματος τηλεφωνου νερού στη βουλή και καμια πεντακοσαριά αυτοκίνητα λιγότερα στο σύνταγμα.

  19. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 20:12:24

    @19
    δεν άφησα τυχαία απ' έξω τα φαρμακεία γιατί είναι ατομικές επιχειρήσεις.
    οι άλλοι είναι επιστήμονες και ασκούν ελευθέριο επάγγελμα.
    δεν είναι επιτηδευματίες.
    είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά που αναφέρεις για οφειλές του δημοσίου και επαγγελματικές στέγες?
    θα τρελαθούμε τελείως?
    “μόνο ΑΕ,ΟΕ,ΕΠΕ,ΕΕ και Ατομικές Επιχειρήσεις παίρνουν δάνεια.”
    ΤΕΛΟΣ

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/03/2009 20:23:38

    @19 καμία αντίρρηση αλλά αφού μειώνουν το χρόνο ...εργασίας τους να μειωθεί και ο μισθός ανάλογα, του βουλευτή, του συνεργάτη, των εξόδων κλπ.

  21. marta avatar
    marta 22/03/2009 21:13:53

    @ aionios
    Φιλαράκο έχει πολλούς γιατρούς που τα ιατρεία τους είναι "εταιρεία" ούτε έναν ούτε δύο, και φαρμακοποιούς κλπ..... Συμφέρει φορολογικα να είσαι εταιρεία δεν το πολυκατάλαβα όταν μου το εξηγούσανε... αλλά είναι γεγονός... ολοι εδώ μέσα κλαίγεστε για τον καημένο τον ιδιωτικό τομέα που υποφέρει από την κρίση, σιγά μην πιάσει η κρίση την μαύρη οικονομία και την κομπίνα... Για όσους ελπίζουν ότι η κρίση μπορεί να είναι και ευκαιρία για κάτι καλύτερο να τους ενημερώσω από προσωπική πείρα σε άλλες χώρες που πέρασαν κρίση για άλλους λόγους και το οικονομικό σύστημά τους κατέρρευσε ότι η κρίση είναι ευκαιρία μόνο για τα λαμόγια και την μεγάλη απάτη. Η μαγκιά στην ελλάδα είναι ότι έχουμε σοσιαλιστική λαμογιά, είναι όλοι....

  22. boom avatar
    boom 22/03/2009 21:35:51

    Ποια κυβέρνηση ίδρυσε το ΤΕΜΠΜΕ, μωρέ; ΄Εχει ιδρυθεί από το 2002 !...

  23. aionios avatar
    aionios 22/03/2009 21:43:51

    ωραία το εμπεδώσαμε επιτέλους:
    άλλο επιτήδευμα-επιχείρηση άλλο επάγγελμα.

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 22/03/2009 21:45:59

    @23 boom
    Όταν γράφω "κυβέρνηση" δεν εννοώ κατ' ανάγκη την παρούσα. Mea culpa όμως που λησμόνησα ότι στην Ελλάδα έχουμε μάθει να μη θεωρούμε ότι οι θεσμοί του κράτους έχουν μια συνέχεια. Γράψε λοιπόν ότι "...η παρούσα κυβέρνηση χορήγησε μέσω του ΤΕΜΠΜΕ δάνεια, με στόχο... (κ.λπ. κ.λπ.)".

    Αλλά, εκεί είναι το θέμα μας ή στο γεγονός ότι κάποιοι "έξυπνοι" έσπευσαν να επωφεληθούν από την ενίσχυση που παίρνουν με το φόρο το δικό σου και το δικό μου;

  25. aionios avatar
    aionios 23/03/2009 12:59:28

    factor άμα χαλάμε καμμία κατάσταση να μας το λες να πηγαίνουμε πάσο.
    εγώ είμαι της άποψης όπως βρήκες όχι όπως έμαθες.
    δεν θα έχω κανένα πρόβλημα,
    δικό σου είναι το μαγαζί.

  26. Factorx avatar
    Factorx 23/03/2009 14:23:58

    @ 26 aionios: Δεν σε αντιλήφθηκα