31/08/2010 12:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουϊζ για αδύναμους λύτες

Ποια εταιρία του δημοσίου ανέλαβε να υλοποιήσει 15 έργα συνολικού προϋπολογισμού 56.000.000€, τα οποία θα κάλυπταν 83 Νοσοκομεία, 67 Κέντρα Υγείας και 194 Περιφερειακά Ιατρεία και μετά  από οκτώ χρόνια, το σύνολο των έργων που συμβασιοποίησε  ανήλθαν σε 47.201.475€  για τη παραγωγική λειτουργία (με μικρές αποκλίσεις, όπως λέει η ίδια) 29 Νοσοκομείων , 24 Κέντρων Υγείας και 20 Περιφερειακών Ιατρείων ;

Ποια εταιρία του δημοσίου, θεωρώντας μεγάλη επιτυχία της ότι με το 85%  του προϋπολογισμού  ενός φορέα υλοποίησε το 21%  του έργου, απαιτεί / διεκδικεί από τον ίδιο φορέα, να αναλάβει την ευθύνη σχεδιασμού και υλοποίησης έργων, συνολικού προϋπολογισμού 160.000.000€  από το ΕΣΠΑ ;

Ποια εταιρία του δημοσίου, με μετοχικό κεφάλαιο 5.000.000€, ζημιές 4.410.000€  και αποδοτικότητα κεφαλαίου -88%, αντί να σταματήσει τη λειτουργία της και να μπει σε διαδικασία εκκαθάρισης, γιγαντώνεται με τη ενσωμάτωση άλλων εταιριών του δημοσίου, προκειμένου να αποτελέσει το κεντρικό σημείο διαχείρισης των κονδυλίων του ΕΣΠΑ για τα επιχειρησιακά προγράμματα ‘’Διοικητική Μεταρρύθμιση’’ και ‘’Ψηφιακή Σύγκλιση’’ ;

Θ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 31/08/2010 12:26:06

    Εγώ πιστεύω πως μιλάμε για την μεγάλη επιστοφή είτε της ΤΖΟΝ ΜΟΛΚΣ, ΟΥΛΕΝ & ΦΑΟΥΝΤΕϊΣΟΝ (νυν ΕΥΔΑΠ) είτε για την ΠΑΟΥΕΡ & ΤΡΑΞΙΟΝ (νυν ΔΕΗ).

    Κερδίζω κάποια χορηγία?

  2. Asterix avatar
    Asterix 31/08/2010 12:59:48

    Κανείς;

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 31/08/2010 13:30:14

    Θα την καταγγείλει το βράδυ η Τρέμη, ως αποκλειστικότητα!

  4. Factorx avatar
    Factorx 31/08/2010 13:34:25

    Κοινωνία της Πληροφορίας ΑΕ

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Factorx 31/08/2010 17:22:26

      O Σκανδαλίδης ξέρει κάτι;

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Factorx 31/08/2010 18:20:31

      "Κοινωνία της Πληροφορίας ΑΕ"

      Ο κλάδος μου.
      Πέφτουν τα εκατομμύρια σαν το χαλάζι...

      Δώστε ρε παιδιά κάνα έργο και σε μένα.

      Σας φέρω πέντε τσακάλια της αγοράς, σας το φτιάξουμε με το 1/4 του κόστους σε 8 μήνες. Σιγά τα έργα και τις τεχνολογίες.

      Τίποτε δεν δουλεύει. Πήγα να κάνω αναζήτηση στο αρχείο της ΕΡΤ και μου πέσαν τα μαλλιά. Γελούσα μισή ώρα. Επεσα κάτω από την καρέκλα. Σπουδαστές των ΤΕΙ το φτιάξανε; Από αυτούς που τους διδάσκετε 4 εξάμηνα database normalization; Και την Pascal των πατέρων μας;

      h**p://www.ert-archives.gr/

      Μοναχοφάηδες, ε μοναχοφάηδες!

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Στο ΙΚΑ πότε θα τελειώσει ρε παίδες η μηχανογράφηση; Εφτά χρόνια περιμένουν. Είχαν αγοράσει και κομπιούτορες τότενες (καλή μπίζνα, δε λέω). Σε Windows 3.11 το φτιάχνετε;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Θραξ Αναρμόδιος 31/08/2010 18:30:30

        Από πότε έχει σχέση κι η ΕΡΤ;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 31/08/2010 18:39:51

        Σχέση με τι;

        ΘΑ

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ Θραξ Αναρμόδιος 31/08/2010 19:07:58

        Ξέρεις πότε βάλαν υπολογιστές να γράφουν, έγινε η μηχανογράφηση στο Πασόκ ?

  5. Asterix avatar
    Asterix 31/08/2010 14:02:02

    Σοβαρά μιλάς; Αν είναι δυνατόν!
    Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι εκεί ήταν ειδικός σύμβουλος και ο Παπακωνσταντίνου... Οπότε τα πράγματα μπαίνουν στη θέση τους.

  6. Vicky avatar
    Vicky 31/08/2010 14:17:10

    Για τον Asterix, εκ του Βιογραφικού του Κου Παπακωνσταντίνου...

    ''Με την επιστροφή του στην Ελλάδα το 1998 εργάστηκε ως σύμβουλος του Πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη για θέματα Κοινωνίας της Πληροφορίας. Δυο χρόνια μετά, ορίστηκε Ειδικός Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών για την Κοινωνία της Πληροφορίας (2000-2002). ''

  7. 11888 avatar
    11888 31/08/2010 14:17:58

    Τα μεγαλα δημοσια εργα τελειωσαν.Την σκυταλη παιρνει το διαδυκτιο και οι "τεχνολογιες της πληροφοριες".Με τοσο χρημα και μιζα που θα πεσει θα ξεπερασουμε και την silicon valley σε τεχνολογια.

  8. apis22 avatar
    apis22 31/08/2010 15:26:06

    Συναναγνώστες, μήπως πρέπει να σκεφθούμε όλοι γιατί υπήρξε αυτή η δυσκολία ολοκλήρωσης των έργων πληροφορικής στον συγκεκριμένο τομέα της Υγείας;

    Μήπως υπήρξε αντίσταση του προσωπικού στην εγκατάσταση τεχνολογιών πληροφορικής που θα επέτρεπαν στις διοικήσεις των νοσοκομείων να ελέγχει την αποδοτικότητα του προσωπικού (ώρα προσέλευσης, ώρες εργασίας, αριθμός αρρώστων που εξέτασε ο κάθε γιατρός, ιατρικό υλικό στις αποθήκες, φάρμακα στο Φαρμακείο κλπ.);

  9. Drifty avatar
    Drifty 31/08/2010 18:14:12

    Αγαπητέ / η apis22, δεν υπήρξε αντίδραση του χρήστη στα περιβόητα ΟΠΣΥ, τουλάχιστον σε βαθμό που να δικαιολογεί την πλήρη αποτυχία τους. Ήταν συνδυασμός παραγόντων, από τον αρχικό σχεδιασμό τους (επι χάρτου) μέχρι και τη διαχείριση τους. Είχα προσωπική εμπλοκή καιέχω ολοκληρωμένη άποψη για αυτό. Πικραμένη ιστορία και κλασσικό παράδειγμα κατασπατάλησης πόρων, όταν το Κράτος θέλει να κάνει τον manager, βασιζόμενο σε πανεπιστημιακούς δασκάλους και τις υπηρεσίες τους, όπως γίνεται και τώρα. Δυστυχώς.

  10. fantomas avatar
    fantomas 31/08/2010 22:55:47

    Συντροφε...Θ.Α. δεν θα προκανουμε!!!!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ fantomas 01/09/2010 00:14:35

      @FANTOMAS

      πάμε στο rent a coder (h**p://www.rent-acoder.com) και δίνουμε το έργο φασόν σε μια μεραρχία Ινδών προγραμματιστών. Πάμε κι εμείς ένα ταξιδάκι Ινδία εν ανάγκη, γιατί εγώ τα φασόν δεν τα εμπιστεύομαι, ούτε και τους Ινδούς προγραμματιστές, και κάνουμε το project management εκ του σύνεγγυς. Μια χαρά μαχαραγιάδες θά μαστε (λολ).

      Το κόστος της ινδικής μεραρχίας estimated κάνα 100-ευρω την ημέρα (lol), plus bonus, και το πήραμε το έργο στην ώρα του. Ασε που ποιος παραδίνει έργο στην ώρα του στην ελλάδα; Στο δημόσιο κιόλας; Τους τραβάμε και μια αναθεώρηση της σύμβασης στο τέλος, ala C4I και μετά Βραζιλία for ever με τα κέρδη...Στις ξαπλώστρες.

      Εν ανάγκη κάνουμε και καμμιά χορηγία σε κάναν αναξιοπαθούντα μη φανούμε και φαταούλες. Δεν μπορώ να τους βλέπω να κλαίνε στις τηλεοράσεις ρε συ. Συγκινούμαι γμτ μου.

      Θές πλήρη ROI μελέτη (λολ);

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Αμα σου πω τι ιστορίες ξέρω για "μηχανογράφηση" δημοσίων, εδώ της γειτονιάς μας, από πρώτο χέρι, δεν θα με πιστεύεις.