28/11/2008 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουτόχορτο λιμνοθάλασσας Βατοπεδίου

Δεν ξέρω, αλλά κάτι αρχίζει και μου λέει στο δεξί μου αυτί ότι μας τάισαν πολύ κουτόχορτο από εκείνο που φυτρώνει κοντά στο Βατοπέδι.

Όλοι, δεξιοί, αριστεροί, κεντρώοι, κεντροδεξιοί και κεντροαριστεροί, προσπαθούν να μας πείσουν ότι για όλα φταίνε μερικοί αδίστακτοι καλόγεροι. Που έμπλεξαν στα δίκτυα τους κάτι επιρρεπείς προς την αμαρτία υπουργούς, που ήθελαν να μετανοήσουν και επειδή τα συγχωροχάρτια τα έχει κόψει η ορθόδοξος ημών εκκλησία,  αγόρασαν μεζονέτα στον παράδεισο, υπογράφοντας για κάτι οικόπεδα.

Αυτό λέγεται και «πολιτική ευθύνη», καθώς μας εξήγησε και ο κ. Μειμαράκης.

Όπως όμως επιμένουν μερικοί αναγνώστες μας από τις εργασίες της Εξεταστικής αρχίζει και δημιουργείται μια άλλη εικόνα:

(1) Κάποιοι λιμπίστηκαν κάτι οικόπεδα της ΚΕΔ που όμως δεν μπορούσαν να τα φάνε.

(2) Στη συνέχεια έβαλαν το Βατοπέδι να αγοράσει την λιμνοθάλασσα.

(3) Μετά την έκαναν τράμπες με τα οικόπεδα.

(4) Και στο τέλος μεταβιβάζουν και τα οικόπεδα.

Οι χορεύτριες, ο Νομάρχης, οι καλόγεροι, οι Κύπριοι, ο αγωνιστής της ΝΔ Μανώλης, ο Τράγκας, ο Μάγκας, το ποντίκι, η γάτα, είναι όλα προπετάσματα καπνού. Λείπει ο νάνος που ασέλγησε σε ερμαφρόδιτη καμήλα.

Οι υπουργοί, αν έκαναν οτιδήποτε μεμπτό, το έκαναν με την αόρατη καθοδήγηση του αόρατου χεριού;

Για ποιον έγινε όλη αυτή η φασαρία;

Η υπόθεση Βατοπεδίου είναι το μοναδικό σκάνδαλο από γενέσεως ελληνικού κράτους στο οποίο δεν υπάρχει διαπλοκή;

Τα 30 - 50 εκατομμύρια ευρώ που τζόγαρε η Μονή στο χρηματιστήριο με ποια χρηματιστηριακή και με ποια τράπεζα τα έπαιξε;

Η χρηματιστηριακή έχει μπλεχθεί και σε δυο άλλα και πολύ μεγάλα πρόσφατα σκάνδαλα;

Δουλεύει εκεί κανείς συγγενής πρώην υπουργού;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 28/11/2008 18:58:27

    Μια φωτογραφια χιλιες λεξεις.Απο το βλεμμα kai mono του πατερα Εφραιμ καταλαβαινεις πολλα.
    Αν μου επιτρεπεις Factorx να δουμε και το link αυτο,http://makelio.blogspot.com/2008/11/blog-post_3961.html (απο το makelio.blogspot.com)

  2. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 28/11/2008 19:02:58

    Ο Αρσένιος ή ο Εφραίμ δεν ήταν σε θέση να καταστρώσουν τέτοιο business plan και να εχουν τέτοιες γνώσεις, εδω χρειάζονται πολλοί, και συντονισμένοι. Και ο Νονός να εχει μεγάλη εξουσία.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/11/2008 19:05:56

    Αυτά τα λέμε εδώ και καιρό. Το κόλπο το εφαρμόζουν παντού. Αν θέλουν να φάνε λεφτά από το δημόσιο βρίσκουν ή φτιάχνουν έναν ενδιάμεσο περνάνε σε αυτόν το προς φάγωμα ποσό και μετά χάνονται τα ίχνη. ΜΚΟ, Σωματεία, Ιδρύματα, Εταιρίες κλπ. Τώρα είδαμε και μοναστήρι.

  4. Factorx avatar
    Factorx 28/11/2008 19:07:33

    Anonymous2: οχι και πολύ.αυτής της λεηλασίας

  5. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 28/11/2008 19:14:58

    Το ζουμί της υπόθεσης ειναι αυτό ακριβώς. Κάποιοι πουλούσαν δημόσια γη σε ιδιωτες παρακαμπτοντας τα συνταγματικά κολληματα μέσω Βατοπεδίου. Ο Εφραιμ κονομαγε από την τραμπα σαν μεσάζοντας. Κανεις δεν παει παραπέρα ολως περιεργως, παρόλο που οι αγοραστες -και οι διασυνδεσεις τους ειναι γνωστοί λιγο πολύ.
    Παρεπιπτοντως με την Torasco Investments τι έγινε?? Ειναι μπλεγμενος υπουργός του ΠΑΟΣΟΚ ή ο Βουλγαράκης??

  6. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 28/11/2008 19:39:58

    Το θέμα της Torcaso ειναι νομίζω σοβαρό. Όλα τα μπλογκς χθες αναπαρήγαγαν ενα ποστ του NONpaper με αποτέλεσμα να εχουμε μεινει όλοι με την εντυπωση πως καποιος μεγαλοΠΑΣΟΚος ειναι μπερδεμένος στο Βατοπαιδι. Παρόλο που χθές τα ΝΕΑ εγραψαν πως η εταιρεια αυτή ειναι η εταιρεία που αγορασε το ακινητο του Βουλγαράκη και παρόλο που υπαρχουν παλαιότερα δημοσιευματα γι αυτό κανείς δεν μπηκε στον κοπο να τα παραθεσει.
    Αν προκειται για επιχειρηση παραπληροφόρησης από το αγνωσρων προθέσεων μπλογκ η ελαφρότητα με την οποία η ειδηση αναπαραχθηκε και διαδόθηκε, χωρίς διασταύρωση και χωρίς επιφυλάξεις από τους περισσότερους -οχι απο το αντι- μετατρέπει το διαδικτυο από χώρο πληροφόρησης σε χωρο συκοφαντικής παρα-πληροφόρησης. Εκτός κι αν κάποιος πει τα πραγματα με το ονομά τους συντομα.

  7. tiramola avatar
    tiramola 28/11/2008 19:43:21

    Οποιοσδηποτε υπουργος οποιασδηποτε παραταξης μπορει να ειναι μπλεγμενος οπουδηποτε.
    Ειναι τετοιο το μεγεθος της αθλιοτητας στη χωρα μας που δυσκολα θα βρεις στον πλανητη!
    Εκεινο το ρημαδι το φτωχοταμειο φασουλι το φασουλι και απο την αλλη εκατονταδες εκατομμυρια κανουν βολτες απο το ενα λαμογιο στο αλλο.

  8. nas avatar
    nas 28/11/2008 19:45:31

    Φακτωρα, είναι όπως το είπες: μας δουλεύουν, όλοι, ακροδεξιοί, δεξιοί, σοσιαλιστές, λάϊτ αριστεροί, κομμουνιστές και ακροαριστεροί.
    Παρακολουθώντας την υπόθεση με το Βατοπέδι, έχω την αίσθηση, πως "φωνή μεν Κυβέρνησης, χείρες δε διακομματικές". Θέλω να πώ δηλαδή, πως το σκάνδαλο του Βατοπεδίου διαχύθηκε σε πολλά επίπεδα, επειδή στη Δράμα φώναζαν ΠΑΣΟΚοι και αριστεροί, στη Θεσσαλονίκη διαπλέκονταν ΠΑΣΟΚοι και δεξιοί και οι κομμουνιστές ήταν παρατηρητές, στην Αθήνα, μίλαγαν οι αριστεροί και συγκάλυπταν οι δεξιοί και πάει λέγοντας. Δυστυχώς η θεοποίηση των "τοπικών κοινωνιών" με εκπροσώπους "ευάλωτους" τοπικούς παράγοντες, είτε στο χρήμα, είτε λόγω επαγγέλματος, είτε και λόγω μιάς στρεβλής άποψης για την θρησκεία, δεν είχε κομματικούς ή παραταξιακούς διαχωρισμούς και στεγανά, αλλά ήταν πολλοί πιασμένοι σε ένα ιδιότυπο χορό του Ζαλόγγου. Όμως πάνω απ' όλα ήταν η παρακρατική αντιμετώπιση όσων (δεξιών, αριστερών και κεντρώων)δημόσιων υπαλλήλων, προσπάθησαν να αντισταθούν. Όσοι δεν ενσωματώθηκαν, απειλήθηκαν, υπέκυψαν, ή εξωβελίστηκαν. Οι ευθύνες είναι τεράστιες και δεν επιμερίζονται πλέον. Κάποιος πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ! Καλώς ή κακώς, αυτό θα το λουστεί ο πρωθυπουργός. Διότι αυτός επέλεξε να κινηθεί μεταξύ της ηθικής της δήθεν ταπεινότητας και της ταχα μου εντιμότητας....

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/11/2008 19:56:30

    Καρχιμάκης Μιχάλης - Μονή Τοπλού - Κάβο Σίδερο

    Έφτιαξε καινούργιο site ο Μιχάλης Καρχιμάκης και είπα να το επισκεφθώ για να δω πως είναι. Τι λογικότερο παρά να δω ερωτήσεις που κατά καιρούς έχει καταθέσει. Μου ήρθε η ιδέα να ψάξω για την λέξη "Τοπλού", αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Ετσι έψαξα με διάφορους άλλους τρόπους και πέτυχα μερικά αποτελέσματα. Ο Μιχάλης Καρχιμάκης δεν αφαίρεσε όλες τις αναφορές του, αλλά τις αλλοίωσε.

    Διαβάστε περισσότερα...


  10. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 28/11/2008 20:26:08

    @nas
    Ειπες...
    Κάποιος πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ! Καλώς ή κακώς, αυτό θα το λουστεί ο πρωθυπουργός.
    Το Σαμπουαν τι μαρκα θα ειναι;Διακομματικο λες;

  11. tiramola avatar
    tiramola 28/11/2008 21:08:05

    Οταν φτασει η δυσκολη ωρα θα αρχισουν να δινουν κοσμο...
    Αν δεν παει καποιος φυλακη ουτε και τωρα....

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/11/2008 21:19:30

    Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω τι είναι τόσο τρομακτικό στο θέμα του Βατοπαιδίου. Σκάνδαλα κι αν δεν έχει δει αυτή η χώρα. Αποτιμήθηκαν τα ακίνητα του δημοσίου σε χαμηλότερη αξία από αυτήν που έπρεπε να αποτιμηθούν. Το αν η Μονή Βατοπαιδίου χρησιμοποιούσε εταιρίες (που δεν είναι off-shore, μιας και οι περισσότεροι μοναχοί είναι Κύπριοι, off-shore είναι κάτι που επίτηδες το βγάζεις έξω από τη χώρα που αφορά), είναι δικό της θέμα. Πρέπει να ψάξουμε να βρουμε αν κάποιος επεδίωξε να ζημιωθεί το ελληνικό δημόσιο. Όταν τον βρούμε αυτόν τον κάποιον (έκανε κάποιους υπαινιγμούς αυτή εδώ η σελίδα), τότε θα έχουμε και τον ένοχό μας. Μέχρι τότε, όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες. Όσο για τη Μονή, το είπε καθαρά: δεν με νοιάζουν οι ανταλλαγές, δεν τις ζήτησα, πάρτε τα όλα πίσω. Θέλω να μπορώ μόνον να συνεχίσω να εισπράττω τα ποσοστά που εισέπραττα μέχρι σήμερα από τους ψαράδες τις Βιστωνίδας. Αυτό είναι όλο.

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι γύρω από έναν πραγματικό πυρήνα σκανδάλου σε σχέση με τις αποτιμήσεις των ανταλλαγών, χτίστηκε πάρα πολύ πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και είναι μόνον κραυγές. Ας μένουμε προσηλωμένοι στα γεγονότα και ας προσπαθούμε να τα ερμηνεύσουμε όσο γίνεται χωρίς προσωπικές ή κομματικές συμπάθειες.

  13. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 28/11/2008 21:37:22

    @ tiramola
    ποιος θα παει φυλακη αφου και ο Γιωργακης ανεγνωρισε την "εντιμοτητα" του Κωστακη.
    Κορακας Κορακου ματι,βγαζει;

  14. βαγγελης avatar
    βαγγελης 28/11/2008 21:39:50

    @Επώνυμος
    πως ειναι δυνατον να εχουν φαγωθει τεραστιες εκτασεις πανακριβες του δημοσιου, να εχουν γινει δικες ή να εχουν 'αναβληθει', να εχει γνωμοδοτησει φορεας του κρατους για ανταλλαγες παρατυπες και αδικες προς το συμφερον του κρατους,να εχουν μπει υπογραφες υπουργων σαυτες τις ανταλλαγες, να εχουν μαζεψει εκατομμυρια οι μοναχοι, να συμμετεχουν 'τυχαια' δικηγοροι οικογενειας βουλευτη-υπουργου, να ειναι ολα γνωστα απο το 1999 και να συνεχιζονται ως σημερα παροτι καποιες φωνες τα εφεραν στην επιφανεια το 2003,2005,2006,2007 .....
    και να λες οτι ειναι εικασιες και δεν ειναι μειζον σκανδαλο;
    Ολα οσα σου ανεφερα εχουν γινει ... απλα οι πολιτικοι μας θεωρουν εαυτους εξαπατηθεντες (δε λενε οτι δεν εγιναν) και επιπλεον οι υπολοιποι που κονομησαν ειναι απεξω....

  15. βαγγελης avatar
    βαγγελης 28/11/2008 21:43:01

    Το πιο σημαντικο ωστοσο ειναι οτι η κυβερνηση αυτη ειναι ανικανη να ανταπεξελθει στα σημεια των καιρων και δη στην οικονομικη κατασταση. Ενω ολοι στον υπολοιπο κοσμο κοιτανε να σωσουν τον πολιτη εδω κοιταμε να σωσουμε τις ηδη παμπλουτες τραπεζες που τοσα χρονια εχτισαν την 'σταθεροτητα' τους στις πλατες τις δικες μας....
    ολα τα αλλα ειναι πταισμα μπροστα την απαθεια και 'κακια' που πηγαζει απο ΟΛΟΥΣ τους κυβερνητικους βουλευτες .... 'κακια' προς τον πολιτη (ο οποιος βεβαια δεν ειναι αμοιρος ευθυνων)
    Βεβαια οχι πως το ΠΑΣΟΚ ειναι αξιοπιστο .... απλα αυτη τη στιγμη κρινεται η κυβερνηση και οχι καποιο αντιπολιτευομενο κομμα

  16. tiramola avatar
    tiramola 28/11/2008 21:50:45

    Δηλαδη Μακρη τι επρεπε να κανει?
    Να πει ευθεως οτι ειναι βλακας και ανικανος?
    Ασε που μπορει η "ανεξαρτητη" δικαιοσυνη να βρει καμια καραμανλικη off shore...
    Μεχρι τοτε εντιμος λεει , ανικανος εννοει!
    Οταν ο ΓΑΠ μιλησε πρωτη φορα πριν 1 χρονο για συμμορια επεσαν οι "ηθικοι" να τον φανε...

  17. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 28/11/2008 21:55:37

    Αν θυμάμαι καλά ο ΓΑΠ κάλεσε δημόσια στη Βουλή τον ΚΚ τον Β τον ασήμαντο να ξεκαθαρίσουν το τοπίο οι δυο τους σε ότι αφορά τη διαφθορά, σε ανυποπτο χρόνο πριν να σκασει το βατοπεδι. Ο ΚΚ ομως και τότε και στη συνέχεια κάνει τον αδιαφορο. Με όλα αυτά που εγιναν και γίνονται ειναι ή ένοχος ή ανίκανος.

  18. thanos avatar
    thanos 28/11/2008 22:57:54

    Μα και ο Τατουλης δεν τον αποκαλεσε με δυο ονοματα? "Ενοχο και ανικανο?"

  19. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 28/11/2008 23:17:50

    @ tiramola @ περαστικος
    οταν θελης να καθαρισης ξεκινας απο την αυλη του Γειτονα; Οταν η Βασω,ο Παγκαλος και μπραβο τους ανεγνωρισαν τις κλεψιες των δικων τους,δεν φτανει;Σε τετοια μεγεθη διαφθορας δεν φθανει η πολιτικη τιμωρια,ουτε αρκει η ισως εντιμη διαθεση του. Ας επεξεργαστει μετρα και θεσμους,ας δεσμευτει οτι εαν γινει κυβερνηση θα τα ψηφισει,εαν οι αλλοι δεν δεχθουν να τα ψηφισουν. Απλο δεν ειναι; Η Γυναικα του Καισαρα δεν αρκει να ειναι τιμια,πρεπει και να το δειχνει,ετσι δεν λενε; Ο Καθενας πρεπει να ειναι πιο αυστηρος και απαιτητικος απο το κομμα του πρωτα, για να μην αισθανονται οτι οι ψηφοφοροι τους ειναι υποχειρια τους. Διαφωνειτε;

  20. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 28/11/2008 23:37:42

    Στον ΚΚ πέστα. Ο ΓΑΠ τον Τσουκατο τον εστειλε με τη μια, δεν τον κάλυπτε οπως ο ΚΚ τον Βουλγαρακη στη ΔΕΘ. Μια πιθανη διακομματική συνενοηση δεν θα ηταν ασχημη εξελιξη στο θέμα Διαφωνείς??

  21. George avatar
    George 29/11/2008 00:26:06

    Τον έστειλε σπίτι; Γιατί τι ήταν; Τέλος πάντων, ακόμα και να τον έστειλε σπίτι δεν επέστρεψε το 1.000.000 μάρκα. Αυτά μείνανε στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ....


  22. Μακρης κ. avatar
    Μακρης κ. 29/11/2008 00:59:01

    @ περαστικος
    Εγω τα λεω σε ολους γιατι δεν ανηκω πουθενα. Θα "ανηκω" μονον σε αυτον που πει οχι μονον οι Πρωθυπουργοι αλλα και οι Προεδροι της Δημοκρατιας ακομη θα πηγαινουν φυλακη, οπως συμβαινει σε ολες τις πολιτισμενες χωρες, οτι οι πολιτικοι δεν θα εχουν ασυλια παρα μονο λογου, και θα επεξεργαστει και θα προτεινει νομους σαφεις και καθαρους για την χρηματοδοτηση των κομματων και την διαφανεια του Δημοσιου Χρηματος. Απλα και Καθαρα να τα καταλαβαινω και να το νοιωθω. "Διακομματικες συνενοησεις" το γνωστο παιχνιδι. Ας προτεινει καποιος αυτα και να διαβεβαιωσει οτι εαν γινει κυβερνηση θα το ψηφισει και εγω θα ειμαι ο πρωτος που θα τον ψηφισω. Βλεπεις τιποτε αλλο πιο καθαρο και ειλικρινες; Αυτο δεν ζητα και ο κοσμος που τους γυρισε την ¨πλατη;Δεν τον θελουνε και αυτον τον κοσμο μαζι τους; ετσι θα τον εχουν.Διαφωνεις;

  23. tiramola avatar
    tiramola 29/11/2008 01:10:46

    @22 George
    Εγινε διαλογος σε ολη την χωρα εξεφρασαν ολοι τις αποψεις τους για τον τροπο χρηματοδοτησης του ΠΑΣΟΚ.
    Με την αναληψη της ηγεσιας απο τον Παπανδρεου εγινε και η αρχη της διαφανειας χρηματοδοτησης του ΠΑΣΟΚ.
    Ας προχωρησουν και οι αλλοι....
    Αν θελεις λεπτομεριες να σε ενημερωσω...

  24. Μακρης κ. avatar
    Μακρης κ. 29/11/2008 01:19:21

    @ tiramola
    ενημερωσε εμενα οταν θα αποφασισετε για αυτα που λεω στον Περαστικο , γιατι εκει ειναι το ζουμι,αυτα που λες ειναι σιροπακια για τον βηχα. Το Βαζουν το κεφαλι κατω απο την αγχονη η οχι, γιατι εμεις οι "χωριατες" αυτη την γλωσσα καταλαβαινουμε. Λιτα λογια να καταλαβαινωμαστε.

  25. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/11/2008 13:21:48

    @ βαγγέλη.

    1. Το να μαζέψουν εκατομμύρια οι μοναχοί από μόνο του δεν είναι σκάνδαλο. Σκάνδαλο είναι αν τα μαζέψουν παράνομα. Μπορεί να μην μας φαίνεται και πολύ χριστιανικό το να έχουν μαζέψει εκατομμύρια οι μοναχοί, αλλά για να κρίνουμε επ' αυτού θα έπρεπε να ξέρουμε και τι τα κάνουν. Πάντως αυτό από μόνο του δεν είναι ζήτημα σκανδάλου.

    2. Ο πεθερός του βουλευτή-υπουργού είναι δικηγόρος της Μονής για λόγο τελείως άσχετο με το ποιον έκανε πεθερό του. Ποτέ δεν υπήρξε η παραμικρή υπόνοια ή καταγγελία ότι κάτι έκανε ο Βουλγαράκης υπέρ της Μονής. Ό,τι έκανε ο Πελέκης το έκανε ως νομικός εκπρόσωπος της Μονής.

    3. Καμία έκταση δεν φαγώθηκε. Οι ανταλλαγές ακινήτων ως θεσμός είναι καθόλα νόμιμες. Έχω υπόψη μου υπόθεση συγγενών μου με Δήμο πρωτεόυσας νομού της χώρας, όπου είναι οι συγγενείς μου συνιδιοκτήτες 50-50 με το Δήμο σε ένα ακίνητο και παρόλο που θέλουν να το αγοράσουν το άλλο 50% του Δήμου, τους λέει ο Δήμος, δεν έχω δικαίωμα να το πουλήσω, μπορώ μόνον να το ανταλλάξω. Νομίζω ότι υπάρχει γενική απαγόρευση να πουλάει το Δημόσιο ακίνητα που κάμπτεται μόνον σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, οπότε πάντοτε πάει με τη μέθοδο της ανταλλαγής, όταν θέλει να τακτοποιήσει ένα ζήτημα σχετικό με ακίνητα.

    4. Οι επιτροπές και οι φορείς που γνωμοδότησαν, ομόφωνα παντού, ήταν οι αρμόδιες επιτροπές και οι αρμόδιοι φορείς. Οι Υπουργοί υπέγραφαν σε συμφωνία με τις γνωμοδοτήσεις. Ευθύνη των υπουργών υπάρχει μόνον αν αποκαλυθφεί ότι είχαν δώσει "γραμμή" στις επιτροπές και τους λοιπούς αρμοδίους να γνωμοδοτοήσουν με το συγκεκριμένο τρόπο.

    5. Οι δίκες ούτε αναβλήθηκαν, ούτε κανένα άλλο ζήτημα υπάρχει γύρω από αυτές. Εκεί είναι κυρίως οι κραυγές και διαβάζοντας τα περιστατικά της δίκης έχω μείνει άφωνος με το πώς παρουσιάζονται: Η διάσκεψη ήταν όντως 2-1 υπέρ του να απορριφθεί η αγωγή της Μονής, αλλά γιατί; Διότι, λέει, η Μονή δεν είχε "έννομο συμφέρον" να ασκήσει την αγωγή, διότι, λέει, το Δημόσιο ουδέποτε αμφισβήτησε την κυριότητα της Βιστωνίδας και προϋπόθεση για την άσκηση της αγωγής είναι να υπάρχει αμφισβήτηση!!! Καταλάβατε γιατί πράγμα μιλάμε; Μας έχουν φλομώσει για τη διάσκεψη και για τη δίκη και και πώς "παραιτήθηκε" το δημόσιο από τη δίκη. Αν κέρδιζε το Δημόσιο, θα "κέρδιζε" με αποδοχή του Δικαστηρίου ότι ουδέποτε υπήρξε αμφισβήτηση της κυριότητας της Βιστωνίδας! Το ζήτημα όμως ήταν ότι με ένα τέτοιο αποτέλεσμα δεν μπορούσε η Μονή να αποκτήσει νόμιμο τίτλο επί της λίμνης, άσχετα που στην ουσία τη δικαίωνε η απόφαση, γι' αυτό βγήκε το πρακτικό συμβιβασμού, για να ξεκαθαρίσει το θέμα και να υπάρχει νόμιμος τίτλος κυριότητας, αφού η αλήθεια ήταν ότι πράγματι ποτέ δεν υπήρξε ουσιαστική αμφισβήτηση των δικαιωμάτων της Μονής επί της λίμνης. Το δημόσιο ποτέ δεν έχασε αυτό που ποτέ δεν διεκδίκησε. Κάποιοι τοπικοί φορείς στην Ξάνθη μόνον επέμεναν να αμφισβητούν τα δικαιώματα της Μονής πάνω στη λίμνη. Σκάνδαλο είναι για μένα ο τρόπος που παρουσιάζεται η δίκη στα ΜΜΕ.

    6. Τα μόνα ζητήματα που απομένουν, είναι τα σχετικά με την ανταλλαγή. Έχουμε και λέμε: σχέση ανταλλαξίμων ακινήτων, δασικός χαρακτήρας ή μη της έκτασης στην Ουρανούπολη, ανταλλαξιμότητα Ολυμπακού ακινήτου. Αυτό είναι όλο το ζήτημα. Κι εκεί ψάχνουμε να βρούμε σκάνδαλα ή "σκάνδαλα".

    Αν θέλετε τη γνώμη μου, κανένας δεν με έχει πείσει μέχρι σήμερα ότι αξίζει να ασχολούμαστε τόσο με αυτό το θέμα. Δεν λέω να μην ασχολούμαστε καθόλου, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι έχει σοβαρότερα προβλήματα η Ελλάδα. Η δημιουργία τόσων κραυγών γύρω από μια, ως προς τη φύση της, καθόλα φυσιολογική διαδικασία ανταλλαγών, μου φαίνεται εξωφρενική και εκεί είναι για μένα το μεγαλύτερο σκάνδαλο. Το όλο ζήτημα δημιουργείται από επί μέρους πτυχές της διαδικασίας ανταλλαγών και εκεί, ναι, να ψάξουμε να βρουν τι έγινε. Αλλά όχι να ασχολούμαστε τρεις μήνες με αυτή την ιστορία για χάρη του Κοντομηνά! Για να μην πάει φυλακή ο Κοντομηνάς που είναι χολωμένος που δεν τον προστάτεψε ο σύζυγος της υπαλλήλου του από την παραπομπή για κακούργημα!

  26. Μακρης κ. avatar
    Μακρης κ. 29/11/2008 13:52:33

    @ Επώνυμος
    γιατι κουραζεσαι να γραφεις, μας τα διδαξε ο Βουλγαρακης "το νομιμο ειναι και ηθικο" αν ξερεις πες πως και απο κει που γυρναγε με ενα σαραβαλιασμενο καντεντακι οταν μπηκε στην NΔ,τοσο τσιφουτης ηταν ο πατερας του και ξαφνικα στα πισω πισω τον επιασαν οι γαλαντομιες και τον γεμισε ακινητα. Και πες μας οχι για το "ποθεν εσχες" των βουλευτων αλλα το "ποθεν εσχες" του ποθεν. Κλεισε και το καζανακι γιατι πλημμυρησε η κολυμπηθρα του Σιλωαμ.

  27. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 29/11/2008 14:37:49

    Θέεελω κι εγώωω ένα οικόπεδο απ' τη μονή βατοπεδίου σε εξευτελιστική τιμή. Γιατί μόνο οι άλλοι; Θέλω να 'χω κι εγώ. ("Φιλέτο" όμως, έτσι;)

  28. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/11/2008 15:08:04

    Ρε παιδιά είπα εγώ ότι δεν υπάρχει θέμα με τη σχέση ανταλλαγών που πράγματι πλούτισε τη Μονή; Είπα εγώ ότι το νόμιμο είναι και ηθικό; Βεβαίως και δεν είναι. Αυτό που δεν γουστάρω είναι η διόγκωση του όποιου πυρήνα πραγματικού σκανδάλου, η συνειδητή ή ασυνείδητη δημιουργία ανύπαρκτων θεμάτων γύρω από τα πραγματικά. Που είναι συνειδητή είναι κι αυτή σκάνδαλο.

    Το ότι το νόμιμο δεν είναι ηθικό αποδεικνύεται από την ίδια την ανηθικότητα πολλών νόμων. Το θέμα είναι τεράστιο και είναι πολύ κρίμα που ακούστηκαν οι λέξεις αυτές από "εκπροσώπους" μας. Είναι ενδεικτικό της κατάπτωσης. Δεν έχω επίσης καμιά αμφιβολία, μέσα μου, ότι και ο Βουλγαράκης, όπως και οι περισσότεροι υπουργοί διαχρονικά, έφαγαν με χρυσά κουτάλια στα υπουργεία τους και ότι από εκεί έγιναν τα κότερα και τα πόθεν έσχες που δεν έχουμε στοιχεία για το πόθεν, παρά μόνον για το έσχες.

    Με ΑΥΤΑ όμως, το πραγματικό φαγοπότι, δεν βλέπω να ασχολείται κανείς. Ασχολούμαστε με το Βατοπαίδι όπου δεν βλέπω εγώ τουλάχιστον να υπάρχει φαϊ υπουργών, δεν έχουμε ούτε μια ένδειξη δηλαδή να έχει πλουτίσει υπουργός από τις συναλλαγές του Δημοσίου με τη Μονή. Rassadel ξε-Rassadel, τα λεφτά προερχόταν από μια καθόλα νόμιμη αιτία, την αγοραπωλησία του ολυμπιακού ακινήτου ή τις άλλες αγοραπωλησίες. Τι ξέπλυμα μαύρου χρήματος και τι ιστορίες έχουμε ακούσει. Πού είναι αυτό το μαύρο χρήμα και δεν το είδαμε; Αντίτιμο μιας καθόλα νόμιμης συναλλαγής είναι. Και η Μονή το είπε από την αρχή. Τα δίνω πίσω τα χρήματα μέχρι το τελευταίο ευρώ, δώστε μου τη Βιστωνίδα, που είναι το μόνο που πραγματικά διεκδικώ. Τον έχουμε σκίσει τον Εφραίμ, έχει γίνει συνώνυμο του εγκληματία, από πού κι ως πού. Αν εσείς είχατε στα χέρια σας παλιούς τίτλους για κάποιο περιουσιακό στοιχείο, δεν θα το διεκδικούσατε; Ποια κολυμβήθρα Σιλωάμ και ιστορίες. Επιχειρήματα θέλω, να μου απαντήσει κάποιος σε αυτά που λέω.

  29. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/11/2008 15:16:34

    @ Βασιλόπουλος

    Η Μονή δεν τα πούλησε σε εξευτελιστική τιμή τα οικόπεδα. Να μην διαστρεβλώνουμε τα γεγονότα. Η Μονή τα πούλησε στην κανονική τους τιμή. Το Δημόσιο τα έδωσε στη Μονή σε χαμηλή τιμή (δεν θα την πω εγώ εξευτελιστική για τον απλούστατο λόγο ότι δεν γνωρίζω πόσο πιο χαμηλή ήταν σε σχέση με την αγοραστική, μπορεί πράγματι να ήταν εξευτελιστική, αλλά δεν θα το πω αν δεν το ξέρω πράγματι) και εκεί είναι ο πυρήνας του ζητήματος. Στο τι πήρε το Δημόσιο ως αντάλλαγμα (τη χαμηλότερης αξίας Βιστωνίδα), όχι στο πόσο τα πούλησε η Μονή. Η Μονή τα πούλησε στην κανονική τους αξία. Τα πήρε σε χαμηλότερη και εκεί είναι το κέρδος 15 εκ. ευρώ που ανέφερε ο μοναχός Ευδόκιμος στην κατάθεσή του.

  30. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 29/11/2008 16:25:50

    Προς Επώνυμος

    Δεν κατάλαβες ότι ήταν χιούμορ;

    Μπορώ να το κάνω και αλλιώς το χιούμορ:

    Θέεελω κι εγώωω να αγοράσω ένα οικόπεδο από το δημόσιο σε εξευτελιστική τιμή και μετά να το πουλήσω στην κανονική. :)

  31. Μακρης κ. avatar
    Μακρης κ. 29/11/2008 16:59:04

    @ Επώνυμος
    τι επιχειρηματα ζητας,
    Αναρωτησου μονον γιατι ολες οι Ευρωπαικες Χωρες ,εχουν κτηματολογιο και εδώ, μονον στα Δωδεκανησα δεν γινονται καταπατησεις γιατι το φτιαξαν οι «κατακτητες» Ιταλοι ,ενώ οι δικοι μας ακομα το βασανιζουν. Επιχειρηματα και αναλυσεις ψαχνεις στα ολοφανερα εξηγησιμα. Καταπατησεις ,βρωμικο πολιτικο χρημα και διεφθαρμενη αλληλοεξαρτηση με τον κομματικο Ποπολο . Η εντιμοτης δεν χρειαζεται εξηγησεις γιατι είναι παντοτε κρυσταλλινη και διαυγης. Σ`ένα οικοπεδακι για την «φτωχολογια» και μια αντιπαροχουλα , εξαργυθωθηκε η συναινεση στην διαφθορα και στην σαπιλα, σχεδον ολοκληρου του Λαου, και εσυ μας λες να ασχοληθουμε με τα ``Χρυσοβουλα``.

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/11/2008 19:40:04

    Αντιθέτως, ακριβώς αυτό λέω. Όλα αυτά που λες είναι το θέμα, Μακρή Κ. Όλα αυτά. Είναι η ρίζα του προβλήματος, μια χαρά τα λες.