#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2011 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουτουρού …management!



Εγώ μέχρι σήμερα ήξερα και πορευόμουν με τη δήλωση του Πρωθυπουργού ότι τα μέτρα μας τα …παίρνει η τρόϊκα!

Ο νέος τσάρος της Οικονομίας  απεκάλυψε στην ΚΤΕ του ΠΑΣΟΚ ό,τι η τρόϊκα απέρριψε τα μισά  μέτρα του μεσοπρόθεσμού επειδή δεν την είχε ενημερώσει ο …προηγούμενος τσάρος! Δηλαδή ο Παπακωνσταντίνου μας επέβαλε ότι μέτρα ήθελε!

Και έγινε τόσος χαμός για μέτρα…εμπνεύσεως Παπακωνσταντίνου;

Κάτι  τρέχει εδώ:

Μήπως ο νέος τσάρος, θέλει να φορτώσει όλα τα στραβά στον προηγούμενο τσάρο;

Οπότε έχουμε έναν εμφύλιο εν όψει και μια υπονόμευση του Πρωθυπουργού δεδομένου ότι όλα τα μέτρα είχαν τύχει της απολύτου στηρίξεώς του!

Μήπως, η τροϊκα μας λέει περίπου τι θέλει και τα μέτρα τα παίρνει η κυβέρνηση, οπότε ο πρωθυπουργός μας δούλευε για μια ακόμα φορά;

Μήπως τελικά, τρόϊκα και κυβέρνηση, έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια και δεν ξέρουν τι τους γίνεται και πορεύονται με την αθάνατη ελληνική συνταγή «βλέποντας και κάνοντας;»

Ύστερα …θυμώνουν όταν το Σαμαράς τους  λέει ότι δεν ξέρουν τι κάνουν…

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 09:16:18

    Oi FT γραφουν οτι ο Μπεννυς τα σκατωσε !!

    το ΠΑΠΑΚι με το ρευμα και τα αυθαιρετα θα εχει μεγαλο μπεξιμο !
    εχει και την ουρα του ΥΠΟΙΚ.. και βολευτηκε απο το φιλο του για να ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ !!!.... αν ηταν εκτος.... χαχαχαχαα

    Οπως και ο Παγκαλος... εντος..... για ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΔΑΝΕΙΟΥ.

    Πολιτικοι Τριτεγγυητες. Πολιτικα Κολατεραλ τ.κ.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 09:32:35

      Πότε πρόλαβε βρέ θηρίο;
      Για την ακρίβεια λένε οτι τα νέα μέτρα δεν επαρκούν και διατυπώνουν φόβους οτι επειδή ο Βενιζέλος δεν έχει ...οικονομικό υπόβαθρο, τα μέτρα θα χαλαρώσουν για πολιτικούς λόγους!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 09:37:14

        "It remains unclear how Mr Venizelos intends to implement austerity measures.."

        ΠΠ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 10:02:45

        Λεφτά εδώ, λεφτά εκεί, λεφτά και παραπέρα
        Κι οι πράσινοι ζαϊμηδες φωνάζανε αέρα

        Μα τα λεφτά δε βρέθηκαν! Χαθήκαν όλως διόλου
        Και όλο το Ελληνικόν πήγε κατά διαβόλου

        Μα για σταθείτε…

        Στον εφιάλτη του λαού αυτός θα δώσει τέλος
        Ο νέος μας πρωθυπουργός, Βαγγέλης Βενιζέλος

        Φόρους πολλούς εις το χαρτί ακόπως καταγράφων
        Ώσπου ο δόλιος μισθωτός να έμβει εις τον τάφον

        Τότε το έλλειμμα σαφώς και θα το μηδενίσει
        Κ' η Ελλάδα δίχως Έλληνες, μάλλον θα καταλήξει

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:07:26

          πρωϊνός ποιητικός οίστρος!
          Ευγε!

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 10:17:04

            Ροδινέ λιγότερα για τους ποιητικούς οίστρους του φίλου μου!Άντε γιατί έτοιμοι είμαστε να σου συνθέσουμε "ποιητική αδεία" τη Ροδινιάδα και να σου την απαγγείλουμε εν χορδαίς και οργάνοις!!!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 24/06/2011 10:21:09

            Αυτό το έργο το έχει αναλάβει ο Μικρός Όμηρος, αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει ούτε την πρώτη ραψωδία...

          • danaos avatar
            danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:32:11

            Να βοηθήσουμε λίγο ρε Γιάννη!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 10:17:12

            Αποτελούν αστείρευτη πηγή έμπνευσης! Merci!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:24:21

          Βγάζεις Συνθήματα !! Συνθηματίααααα

          ΠΠ

          • danaos avatar
            danaos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 10:30:07

            ΠΠ καλημέρα!Πάρε το πρώτο:
            "Λεφτά εδώ, λεφτά εκεί, λεφτά και παραπέρα
            Κι οι πράσινοι ζαϊμηδες φωνάζανε αέρα!"

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 10:35:53

            Μια μέρα θα το γράψει η ιστορία,
            πως έφερε μες στην Αθήνα τα θηρία!
            Έφερε Φράγκους και Γερμαναράδες
            Τους μασκαράδες και τους κατσαπλιάδες

            Και του εκσυγχρονισμού εκεί,
            όλοι οι αξιωματικοί.
            Προχωράει κι ο Μπενυζέλος
            που αυτός θα φέρει τέλος
            και ο κάθε πατριώτης
            θα ψοφήσει απ' τη λιτότης!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:38:07

            Της πλατείας τα παιδιά
            Διώξανε τον ψευταρά!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:41:14

            χαχαχααα

            αγοραζω Ποιηματα Χοντρικη !!

            ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:44:22

            Σε ένα άρθρο! Τα εφαρμοστικά ποιήματα αργότερα!

          • danaos avatar
            danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 11:14:56

            Πολλά,πάρα πολλά!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 10:42:32

            Καλημερα danae !

            3 το λαδι 3 το ξυδι 15 το λαδοξυδο !

            ΠΠ

          • danaos avatar
            danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 11:01:36

            Η συνέχεια.Δεύτερο κουπλέ και ρεφραίν:

            Είναι χοντρός μα ούτε που τον νοιάζει
            αν τρώει το λαό της φτώχειας το μαράζι
            αυτός πρωθυπουργός μόνο να γίνει
            και η Ελλάδα μας μισή ας απομείνει

            Δίδασκε στη Νομική
            μα στην εξεταστική
            τρέμαν όλα τα κορίτσια
            για του Μπένυ τα καπρίτσια
            βάζαν τσίγκινο βρακάκι
            για να παν στο Βαγγελάκη!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 24/06/2011 11:10:42

            Κάτι ξέρεις, κάτι ξέρεις...

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 13:24:11

          Εύγε!

          • danaos avatar
            danaos @ victoria (true) 24/06/2011 13:59:58

            Βλέπω σ'αρέσουν τα σουξέ victoria (true) !

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ danaos 24/06/2011 14:10:31

            Δαναέ, Φαίλτορα και λοιποί εκκολαπτόμενοι ποιητές,
            Θα αναλάβω την διοργάνωση ..ποιητικής βραδυά σε κάποια
            παραλία!
            Νέα ...προσεχώς!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 14:16:42

            Φανφάρεια 2011!
            Θα απαγγελθούν μεταξύ άλλων ποιήματα του ποιητή Φανφάρα καθώς και του Στέφανου Αυγερινού (Ήσυχο, ήσυχο το ποταμάκι, κλπ)

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 14:16:45

            :-)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 14:19:21

            Γιάννη,
            Θα μας κυνηγάει ο Δαναός μ΄ αυτόν τον τίτλο!

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 14:39:54

            Φανφάρεια 2011! Τέλειο! Θα λέμε ότι γουστάρουμε και αν μας κυνηγήσουν θα δηλώσουμε Ντανταϊστές!!!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 24/06/2011 19:27:11

            Καλησπερα,
            τι οργανωνετε διαπλεκομενοι σχολιαστες?

            ΠΠ

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/06/2011 09:35:38

    Για το πρώτο Μνημόνιο έφταιγε η προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ, για το δεύτερο που δεν μπορούν να τα ρίξουν πια στη ΝΔ φταίνε πάλι οι... προηγούμενοι, δηλαδή οι ίδιοι τους! Ο Βενιζέλος έχει, ακόμη, αυτή την πολυτέλεια, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα την έχει για πολλές ημέρες.

    Το ερώτημα, τελικά, είναι πότε θα ξεφουσκώσει επικοινωνιακά και αυτός. Ίσως αυτό να συμβεί πολύ νωρίτερα από όσο περιμένουμε.

    • danaos avatar
      danaos @ Επώνυμος 24/06/2011 10:35:33

      Επώνυμε καλημέρα! Ολόκληρος είναι μια φούσκα για όσους τον ξέρουν καλά! Και δε θα ξεφουσκώσει απλά! Θα σκάσει με κρότο!!!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Επώνυμος 24/06/2011 11:01:13

      Πήρε ο Γιωργάκης μια βραδιά
      το Βαγγέλα στην παρέα,
      κάνοντας φίλους και γνωστούς πέρα.
      Γιατί να τόκανε αυτό
      είχε καμιά υποψία;
      Μπα... θάταν μονάχα η δόλια του καχυποψία!

      Αφιερωμένο στον Επώνυμο.
      Καλημέρα.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Επώνυμος 24/06/2011 23:09:27

      Ξεφούσκωσε ήδη.

      Απόψε στο ΑΛΤΕΡ μου θύμιζε συνταξιούχο θεολόγο που δίνει σεμινάρια για την αξία του ενάρετου βίου και της παρθενίας σε μαντραχαλάδες.

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/06/2011 10:17:49

    Μέχρι σήμερα το σχέδιο της κυβέρνησης ήταν πάμε όπου πάμε , ότι βρεθεί βρέθηκε και ότι χαθεί ΑΣ ΤΟ ΨΑΞΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ. Τώρα το σχέδιο είναι μέσω των πωλητηρίων των ΔΕΚΟ ότι φάμε ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο κ..λος μας , ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΡΙΟ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/06/2011 10:40:07

    Μία απορία έχω¨
    Όλοι αυτοί οι κύριοι Βενιζέλοι- Παπατζήδες και ΣΙΑ έχουν τελειώσει κάτι πανεπιστήμια Harvart - London school of economics και άλλα τέτοια σπουδαία ιδρύματα για να παίρνουν τα μέτρα που παίρνουν; Δηλαδή αν είχαν τελειώσει τα Τ.Ε.Ι. της Δραπετσώνας και την σχολή λογιστών του Ι.Ε.Κ. ΜΑΝΩΛΑ τι μέτρα θα έπερναν; Tέτοια μόρφωση και να πηγαίνει χαμένη; ΑΜΑΡΤΙΑ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 10:57:56

    *Στα 97,5 δισ.ευρώ έφθασε ο δανεισμός των ελληνικών τραπεζών από την ΕΚΤ τον Μάιο από 86,8 δισ. ευρώ που ήταν τον Απρίλιο σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποίησε η Τράπεζα της Ελλάδος.

    *Σενάριο για την πτώχευση της Ελλάδας θα περιλαμβάνουν για πρώτη φορά τα νέα τεστ αντοχής για τις τράπεζες, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας Financial Times Deutschland.( ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΛΕΜΕ ! )

    *Η ιρλανδική οικονομία σημείωσε το α' τρίμηνο του 2011 ρυθμό ανάπτυξης 1,3%, χάρη στην πολύ καλή πορεία των εξαγωγών αλλά και την ισχυρή κερδοφορία των πολυεθνικών εταιριών της χώρας( !!!!!!! ). Σημειώνεται ότι στο δ' τρίμηνο του 2010 η ιρλανδική οικονομία είχε συρρικνωθεί κατά 1,4%.

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 11:02:18

    Μερος των χθεσυνων "ΕΠΙΣΗΜΩΝ Συμπερασματων ΕΕ"..!

    "Το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο καλεί όλα τα πολιτικά κόμματα στην Ελλάδα να στηρίξουν τους βασικούς στόχους του προγράμματος και τα βασικά μέτρα πολιτικής, ώστε να διασφαλιστεί η αυστηρή και ταχεία εφαρμογή του."
    ( ΑΛΛΟ ΣΤΗΡΙΖΩ ΣΤΟΧΟΥΣ !!! ΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑΙ, ΚΑΙ
    ΑΛΛΟ ΣΤΗΡΙΖΩ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΔΑΝΕΙΑΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕ ΥΠΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΓΥΨΟ ! ) Ολη η Φασαρια γινεται για να στηριξουμε τους ΣΤΟΧΟΥΣ ??? αχαχαχ ειναι στα καλα τους ?? ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ ???

    "Λαμβάνοντας υπόψη τη διάρκεια, το μέγεθος και τη φύση των απαιτούμενων μεταρρυθμίσεων, η εθνική ενότητα αποτελεί προϋπόθεση για την επιτυχία."
    ( Προυποθεση για την ΕΠΙΤΥΧΙΑ !! οκ . ΟΧΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για EKTAMIEΥΣΗ!!! )
    ( Στηριζουμε τους στοχους 100%. Χωρις Συνδεση Δανειακης με Μνημονιο )

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΩ !!
    ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΣΤΗΝ ΕΕ !!....

    ΠΠ

  7. m.s avatar
    m.s 24/06/2011 11:45:47

    Ευτυχώς που ανέλαβε ο Βενιζέλος.
    Τύχη βουνό είχαμε!!
    Σου λέει τι φορομπήχτες και χαζομάρες , εδώ με τις αποδείξεις του Παπακωνσταντίνου πήρε ο κάθε πικραμένος επιστροφή.
    Τώρα θα δείτε τι εστί βερίκοκο!!! Θα δικαιώσουμε όσα τόσο καιρό μας καταλογίζετε δηλ ερασιτεχνισμό, βαρβαρότητα , αναλγησία, σοσιαλισμό...
    Χάρηκες πριν ε;;
    Πάρε μια έκτακτη εισφορά και φέρτα πίσω !!
    ΥΣ ΑΠΟΡΙΑ :ανταποδοτικό τέλος επιτηδεύματος!! δηλαδή; που είναι η ανταπόδοση ;

  8. player avatar
    player 24/06/2011 22:58:43

    Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ
    ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ.