#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2013 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουράκης: Οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι να πληρώνουν τη μισθοδοσία ιερέων!!!



Την κατάργηση της μισθοδοσίας των ιερέων από το κράτος και την επιβολή φόρου υπέρ της Εκκλησίας που θα επιβάλλεται μόνο στους πολίτες που οικειοθελώς θα δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι, πρότεινε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Τάσος Κουράκης.

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, παρουσίασε αναλυτικά προτάσεις για διάλογο αναφορικά με την Εκκλησία και την αντιμετώπισή της από το κράτος.

Δύο από τις προτάσεις είναι οι εκκλησίες και οι ενορίες να μετατραπούν σε πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου, αλλά και να καταργηθεί η μισθοδοσία των ιερέων από το κράτος.

Εκτός από το γεγονός πως πρόκειται για μια εξόχως νεοφιλελεύθερη άποψη (νέοι φόροι για τον απλό λαό κύριε Κουράκη;) η λογική να πληρώνουν μόνο οι χριστιανοί τους χριστιανούς ξεφεύγει από το πλαίσιο λειτουργίας μιας ευνομούμενης πολιτείας που θέλει να ανήκει στην Ευρώπη.

Με την ίδια παράλογη σκέψη θα πρέπει και τους μισθούς των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ να τους πληρώνουν μόνο τα μέλη και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ!!!

Ωστόσο ο κύριος Κουράκης πιστεύει πώς κάτι ανάλογο πρέπει να γίνει και με τους Μουσουλμάνους; Να πληρώνουν δηλαδή μόνο αυτοί τους Μουσουλμάνους ιερείς;

Ας σοβαρευτούμε κύριοι....

Ανακοίνωση της ΝΔ

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με τις δηλώσεις του Βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Τάσου Κουράκη, για την επιβολή ειδικού φόρου σε όσους δηλώνουν Χριστιανοί, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Οι χαοτικές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ, χτύπησαν ξανά. Οι δηλώσεις του Βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Τάσου Κουράκη για την φορολόγηση όσων δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι, προκαλούν έκπληξη, προβληματισμό και δικαιολογημένο αναβρασμό! Γιατί:

Πρώτον ο ΣΥΡΙΖΑ, στην πιο δύσκολη συγκυρία για τον Ελληνικό λαό, ζητά την επιβολή νέου ειδικού φόρου, προφανώς για το σύνολο του πληθυσμού, μια που  οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι στη χώρα μας ξεπερνούν το 90%. Περιμένουμε με ενδιαφέρον από τον ΣΥΡΙΖΑ να διευκρινίσει το ύψος του ειδικού φόρου και τον τρόπο καταβολής του.

Δεύτερον, ζητά την φορολόγηση  των Ελλήνων ανάλογα με την πίστη τους, θέση που θυμίζει τα πιο σκληρά χρόνια των απολυταρχικών, σταλινικών καθεστώτων,  όπου διώκονταν οι πιστοί, ή την Τουρκοκρατία, όπου και διώκονταν αλλά και φορολογούνταν κατ’ αποκλειστικότητα μόνον οι Χριστιανοί.

Τρίτον, είναι προφανές ότι κινείται εκτός των ορίων του Συντάγματος, αφού διαχωρίζει τους Έλληνες ανάλογα με την πίστη τους.

Τέταρτον, έστω με καθυστέρηση πολλών ετών, και με λάθος τρόπο, ανατρέπει την απόλυτη θέση του κόμματός του κατά της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες, αφού το θρήσκευμα θα είναι προσδιοριστικό χαρακτηριστικό για την φορολόγηση των πολιτών.

Περιμένουμε άμεσα από τον κ. Τσίπρα να ξεκαθαρίσει το βασικότερο: Σε περίπτωση που οι χριστιανοί δεν πληρώσουν τον “ειδικό φόρο ΣΥΡΙΖΑ”, τι ποινή θα τους επιβάλει ο ίδιος; Επιτίμιο, αφορισμό ή κατάσχεση περιουσίας;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikos avatar
    Nikos 27/01/2013 15:26:16

    Πάει καλά?

    Σε μια μοντέρνα κοινωνία είτε διαχωρίζεις πλήρως κράτος και εκκλησία, οπότε ουδεμία εμπλοκή μπορεί να έχει το κράτος με τα της εκκλησίας και ουδεμία αρμοδιότητα ή δικαιοδοσία να επιβάλλει φόρους (δήθεν) υπέρ αυτής (και προφανώς μετά δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι οι εκκλησιαστικοί παράγοντες δεν μπορούν να εκφράζουν πολιτικές ή/και κομματικές θέσεις) ή μένει το καθεστώς ως έχει.

    Αλήθεια, αυτό που προτείνει, δηλαδή να χρηματοδοτείται η εκκλησία μόνο από τους πιστούς, αλλά το κουμάντο στο πώς θα χρηματοδοτείται δεν θα το κάνουν οι πιστοί αλλά το κράτος, πώς ακριβώς διαφέρει από το μνημόνιο (εσύ Ελλάδα μάζευε φόρους, αλλά το τι θα τους κάνεις θα σου λέει η τρόικα)????

    • Τάκης Τσιρυπότης avatar
      Τάκης Τσιρυπότης @ Nikos 28/01/2013 04:50:21

      καλά, όχι ότι περιμένω να δημοσιυτεί στο site που αναπαρήγαγε την αισχρη προπαγάνδα περί mall και εκείνου του βλάκα του μουσάτου του Σύριζα, χωρίς να ΖΗΤΉΣΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ από τους αναγνώστες του, αλλά καλόν είναι η αλήθεια να λέγεται. Το λέει άλλωστε και η θρησκεία μας. Όποιος λέει αλήθεια έχει το θεό βοήθεια όποιος λέει ψέματα πέφτει μες στα αίματα.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Nikos 28/01/2013 16:15:45

      Και στην Γερμανία έτσι γίνεται. Ο πολίτης πληρώνει κάποιο μικρό φόρο για την συντήρηση της εκκλησίας, στην οποία έχει δηλώσει ότι ανήκει. Αν δηλώσει άθρησκος, δεν πληρώνει τίποτα.

      • Απαισιόδοξος avatar
        Απαισιόδοξος @ Επισκέπτης 31/01/2013 09:14:50

        Λάθος: αν δηλώσει άθρησκος, τα χρήματα της φορολογίας που του αναλογούν, τα παίρνει το Υπουργείο Πολιτισμού.

  2. Λύκος avatar
    Λύκος 27/01/2013 15:43:39

    Μισσαλόδοξες απόψεις.
    Επίσημη θρησκεία του κράτους είναι η ορθοδοξία. Αν υπάρχει τέτοιο ζήτημα κατάργησης μόνο με δημοψήφισμα θα έπρεπε να τεθεί οποιαδήποτε αλλαγή.
    Η πολιτική δεν μπορεί να ασκείται με εμπάθεια προς τα θεία ή με μικροκομματικές σκοπιμότητες.

    • Konstand avatar
      Konstand @ Λύκος 28/01/2013 02:29:02

      Διάβασε πάλι το Σύνταγμα. Δεν υπάρχει καμμιά αναφορά σε επίσημη θρησκεία.

    • evan avatar
      evan @ Λύκος 28/01/2013 15:53:44

      Μα και ετσι να ειναι τοτε ειναι λαθος το συνταγμα και πρεπει να το αλλαξουν αυτο στην επομενη αναθεωρηση. Γιατι πρεπει να εχει επισημη θρησκεια ενα κρατος?

      • Λύκος avatar
        Λύκος @ evan 29/01/2013 21:20:47

        Σε μία ανώτερη εποχή για τις ανθρώπινες κοινωνίες ίσως η ρητορική σου ερώτηση να είχε νόημα. Προς το παρόν σε μία συνοριακή περιοχή της Ευρώπης που μαστίζεται από λαθρομετανάστευση η υιοθέτηση επίσημης θρησκείας είναι απλώς η καλύτερη εναλλακτική απέναντι στο σκοταδιστικό ισλάμ.

  3. Αντιφών avatar
    Αντιφών 27/01/2013 15:49:52

    Πολύ ωραία! Συνεπώς, τους αριστερούς βουλευτές να τους πληρώνουν οι αριστεροί πολίτες, τους δεξιούς οι δεξιοί κ.ο.κ

  4. Nike avatar
    Nike 27/01/2013 15:52:20

    Γιατί; Άσχημα θα'ταν;

  5. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 15:55:24

    Αν και δεν ειμαι με κανενα κομμα πιστευω οτι ο βουλευτης του ΣΥΡΙΖΑ εχει δικιο!!Γιατι να πληρωνουν οι Ελληνες τους τεμπεληδες παπαδες ??Να τους πληρωσει η εκκλησια!!Αυτα μονο στο Ελλαδισταν γινονται, οι ληστες με τα μαυρα θα πρεπει να παψουν να κλεβουν τον Ελληνα πολιτη!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 16:17:49

      Ἦλθε κύριε κανείς παπᾶς στό σπίτι σας καί σᾶς λήστεψε;!
      Καί ἐσεῖς ἤσασταν τόσο ἀφελῆς πού τόν ἀφήσατε κι ἔβαλε τό χέρι του στίς τσέπες σας;
      Ρέ,καντήλια πού χρειαζόμαστε μερικοί...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/01/2013 19:10:55

        Κυθήριε Κυθήριε, εις ώτα μη....

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Δαναός 27/01/2013 19:44:35

          Ἀγαπητέ μου Δαναέ,τό φῶς τῆς ἀλήθειας ὅσους δέν φωτίζει τούς τυφλώνει...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/01/2013 19:24:33

        Δε διάβασες το όνομα που διάλεξε; Τι περίμενες;

        • Αντάμ Παπαντάμ avatar
          Αντάμ Παπαντάμ @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:00:30

          Γεώργιε Τ ,απο ότι καταλαβαίνω σε τυφλώνει το Απολλώνιο φώς

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Αντάμ Παπαντάμ 27/01/2013 23:04:17

            Πάνε δεκαετίες από τότε που ήμουν παιδάκι και διάβαζα μύθους και συγκλονιζόμουν. Είπαμε να ερχόμαστε στην πραγματικότητα μεγαλώνοντας.

          • Nike avatar
            Nike @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:45:49

            Ναι, ναι, έκτοτε διαβάζεις την... αλήθεια αμόρφωτων Εβραίων ραβίνων στα Ευαγγέλια και είδες "το φως το αληθινόν" εκ της ερήμου αμαθείας!

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 27/01/2013 21:03:45

        και αγιαστουρες Κυθηριε...

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 19:51:23

      Σε όλες τις χώρες του κόσμου οι παπάδες πληρώνονται από την εκκλησία. Ο διαχωρισμός εκκλησίας και κράτους πρέπει να γίνει ταχύτατα.

      Οι κραυγές τύπου "θα βάλουνε τους χριστιανούς να πληρώνουν και άλλους φόρους" είναι εκ του πονηρού.

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ ο Μήτσος 27/01/2013 21:53:04

        και σ΄ όλες τις χώρες του κόσμου οι εκκλησίες δεν διαθέτουν τις περιουσίες τους και τα ακίνητά τους στο κράτος.
        Να τα γυρίσει το ελλαδικό κράτος πίσω όλα όσα πήρε από την Εκκλησία και να μας βάλει στην Εφορία οικειοθελή προσφορά είτε για τα κόμματα, είτε για την Εκκλησία. Και τότε να δούμε μάγκα μου πόσοι Έλληνες θα επιλέγουμε την Εκκλησία και πόσοι τα κόμματα!
        Ανιστόρητοι ανίδεοι νεοέλληνες!

        • Αντάμ Παπαντάμ avatar
          Αντάμ Παπαντάμ @ Β.Κ.Σ. 27/01/2013 23:02:34

          B.K.Σ ,μπορείς να μας ενημερώσεις πως απέκτησε η Εκλησία αυτή την τεράστια περιουσία ;

          • Β.Κ.Σ. avatar
            Β.Κ.Σ. @ Αντάμ Παπαντάμ 27/01/2013 23:31:16

            αναντάμ παπαντάμ που λένε και στο στέϊτ μου.

          • Karenin avatar
            Karenin @ Β.Κ.Σ. 27/01/2013 23:48:22

            Προτρέχεις, πόσο ανίδεοι και ανιστόρητοι είναι δηλ. αυτοί που δεν τους κάθεται εκκλησία με περιουσία μαζί, τι δεν διαβάσαμε και κατανοήσαμε σωστά;

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 28/01/2013 11:46:58

      Ο Κουράκης είναι μόνιμος καθηγητής στο ΑΠΘ και πληρώνεται με λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων, με μηδενικό ερευνητικό και πανεπιστημιακό έργο. Με την ίδια λογική, θα πρέπει όλοι οι προοδευτικάριοι καθηγητές στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, οι περισσότεροι των οποίων παράγουν και μηδενικό έργο, πρέπει αφού πρώτα αξιολογηθούν για το έργο τους, να απολυθούν άμεσα.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 28/01/2013 16:29:24

      Μερικοί παπάδες ίσως δουλεύουν παραπάνω από σένα, Απολλώνιε. Καμμία αντίρρηση να πληρώνει η Εκκλησία τους ιερείς, αλλά τότε πρέπει να τής επιστρέψει το δημόσιο την περιουσία που τής έχει πάρει για τον σκοπό αυτό. Είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις νέα χαράτσια, για να μαζευτούν τα λεφτά αυτά, το οποία δεν είναι καθόλου λίγα;

  6. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 16:03:25

    Μια χαρά τα λέει ο Κουρακης γιατί να πληρώνω εγώ που δεν είμαι Χριστιανός τον ανθέλληνα ΡΑΣΟ-ΦΟΡΟ ??

    Η εκκλησία να πληρώνει τους τεμπέληδες παπάδες και οι Χριστιανόπληκτοι!!

    • rolling stone avatar
      rolling stone @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 16:32:19

      περα του οτι εισαι προφανως εκτος εκκλησιας, αν δε θες τραβα Αλβανια, Νιγηρια, Αιγυπτο, παιζει και Ευρωπη αν θες δυτικη κουλτουρα...απ'ολα εχει ο κηπος...

      • Nikon avatar
        Nikon @ rolling stone 29/01/2013 15:32:59

        διώχνεις κόσμο απο τα χωράφια σου?

    • Μηχανολόγος avatar
      Μηχανολόγος @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 18:26:03

      Σε παρακαλώ,εξήγησε μου κάτι:
      Από τους φόρους μου ή τον ΟΠΑΠ ή το Υπουργείο Πολιτισμού επιχορηγούνται θέατρα,πολιτιστικές παραστάσεις,σβήνονται τα χρέη των ΠΑΕ,κτίζονται στάδια,χωρίς βέβαια να με ρωτάει κανείς.
      Ε λοιπόν εντέλλομαι το Ελληνικό κράτος να μου καλύπτει τις θρησκευτικές μου ανάγκες.Δυστυχώς δεν αθλούμαι και η Οπερα δεν ξέρω που πέφτει. Πηγαίνω όμως την Κυριακή στην Εκκλησία και εννοώ να καλύπτει τους Ναούς η κυβέρνηση.
      Φιλικά

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Μηχανολόγος 27/01/2013 21:04:52

        ευστοχος μηχανολογος!!!!!!!!

      • dim avatar
        dim @ Μηχανολόγος 28/01/2013 02:11:46

        Μια χαρά τα λες εσύ, αλλά οι αριστεροί εθνομηδενιστές αυτά πιστεύουν, γιατί μας φαίνεται περίεργο? Πρώτη φορά τα ακούτε αυτά από τους αριστερούς???... 'Ο,τι είναι συνδεδεμένο άρρηκτα με το Ελληνικό Έθνος οι άνθρωποι της Ριζοσπαστικής Αριστεράς θέλουν να το διαλύσουν... Είναι εναντίον του συνόλου, των θεσμών και των παραδόσεων που διαμορφώνουν από γενιά σε γενιά τους δεσμούς ενός Έθνους... Τι νομίζετε ότι σημαίνουν οι έννοιες "αριστερός" και "δεξιός" στον εθνικο-κοινωνικό-πολιτισμικό άξονα? (αφήνω τον οικονομικό άξονα απέξω, γιατί εκει το αριστερός - δεξιός έχει άλλη ανάλυση)

        Ακροαριστερός σε αυτόν τον άξονα σημαίνει ότι το άτομο, οι ελευθερίες του και τα δικαιώματα του είναι πέρα και πάνω από τις επιθυμίες και τους κανόνες του συνόλου… Κανένας κανόνας, κανένας θεσμός, πατρίδα, εκκλησία, οικογένεια, και καμία κοινωνική ομάδα δεν έχει καμία σημασία, σημασία έχουν μόνο οι επιθυμίες και τα δικαιώματα του ατόμου… Δε μπορεί η κοινωνία να επιβάλλει κανένα κανόνα ή περιορισμό στο άτομο… Στην ακρότερη μορφή της ακροαριστεράς οδηγούμαστε στην αναρχία, στη μορφή της ριζοσπαστικής αριστεράς «περιοριζόμαστε» σε θέματα παραχώρησης ονομάτων και εδαφών σε σχέση με τη πατρίδα μας, σε αλλοίωση πληθυσμού σε σχέση με την ενσωμάτωση λαθρομεταναστών, στην κάλυψη αναρχικών και αντιεξουσιαστών, στην επίθεση στην εκκλησία και την ορθοδοξία, στην αλλοίωση της έννοιας της παραδοσιακής οικογένειας μέσα από αναγνώριση γάμων μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου κλπ κλπ κλπ….

        Και για να μη λέω μόνο τα της μιας πλευράς, ο ακροδεξιός από την άλλη, έχει ακριβώς την αντίστροφη προτεραιότητα… Πλήρη συμμόρφωση και υποταγή του ατόμου στα προστάγματα του συνόλου, έτσι όπως αυτά διαμορφώνονται από τα πιστεύω ενός ολοκληρωτικού καθεστώτος που θα έχει αναλάβει την εξουσία… Μηδενική ανοχή στη διαφορετικότητα, αυστηρή συμμόρφωση στους κανόνες, στρατιωτική πειθαρχία, καμία ανοχή στην ελευθερία του αντίθετου λόγου κλπ κλπ κλπ…

        Κάθε τι ακραίο είναι καταδικαστέο… Ανάμεσα στα δυο άκρα, υπάρχουν όμως και οι φωνές οι κεντρώες, οι μετριοπαθείς φιλελεύθερες και οι συντηρητικές… Χωρίς να κατακρίνω και να απορρίπτω φωνές κεντρώες και μετριοπαθείς φιλελεύθερες φωνές, πιστεύω ότι λόγω της ιδιαιτερότητας, της ιστορίας, του παρελθόντος, του πολιτισμού και του δεσίματος που υπάρχει με τις παραδόσεις και τους θεσμούς του Ελληνικού Έθνους, η σωστότερη και καταλληλότερη προσέγγιση τέτοιων θεμάτων είναι αυτή που γίνεται από τη μεγάλη συντηρητική κεντροδεξιά παράταξη της πατρίδας μας…

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ dim 28/01/2013 16:24:59

          Dim εξοχη η αναλυση σου!

      • Πατωματζής avatar
        Πατωματζής @ Μηχανολόγος 28/01/2013 23:33:53

        Καλησπέρα Μηχανολόγε, εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (ΟΚ της κακιάς ώρας).
        Δεν πατάω εκκλησία για πολλούς και διάφορους λόγους.
        Για πρόσθεσε όμως στο ερώτημα ΓΙΑΤΙ εγώ να φορολογούμαι και να πληρώνονται κάτι ξεβράκωτες στη Γιουροβίζιον???
        Για να μην πω εκείνες τις ΜΚΟ του ΓΑΠ.
        Βάλε και την ΕΡΤ.
        Ναι ας πληρώσουν μόνο οι Χριστιανοί το παππαδαριό Απολλώνιε αλλά να κοπούν και τα άλλα νταβατζιλίκια.
        Να μην έχουμε ένα μέτρο και δύο σταθμά, αλλά δύο μέτρα.

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Πατωματζής 28/01/2013 23:41:58

          Απλά τα πράγματα. Δημοψήφισμα. Αν θέλει το 50+1% κρατική τηλεόραση την πληρώνουμε αλλιώς όχι. Αν θέλει το 50+1% να πληρώνουμε όλοι την Ορθόδοξη Εκκλησία την πληρώνουμε όλοι ανεξαιρέτως αλλιώς όχι. Διαφωνεί κανείς;

    • Egon avatar
      Egon @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 19:04:52

      Απολλώνιε, ευτυχώς που ήρθε ο Χριστός και οι ρασοφόροι υπηρέτες Του και μας έσωσαν από τα χάλια του θεού σου.

      Θυμάσαι την ιστορία με τον βασιλιά Μίδα που προτίμησε τη μουσική τού Μαρσύα από τη μουσική τού θεού σου, κι αυτός όλο μίσος και κακία σαν μικροπρεπής στρίγγλος τού άλλαξε τα αυτιά σε γαϊδουρινά; Και θέλεις να τον λατρεύουμε και να του αποδίδουμε και τιμές από πάνω; Δόξα τω Θεώ που τον έριξε στα Τάρταρα, κι αυτόν και τους ομοίους του!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 27/01/2013 19:25:51

      Νομίζεις πως θα επιστρέψουμε ποτέ στην ειδωλολατρεία; Αφού δεν υπάρχει περίπτωση τι το παλεύεις να δείξεις πως υπάρχετε ακόμη;

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 27/01/2013 16:22:32

    Ο Κουράκης θέλει να δημιουργήσει φοροαπαλλαγή-κίνητρο για όσους ασπάζονται τη θρησκεία του αριστερισμού.

    Πέρα από την καζούρα όμως, η ουσία είναι ότι η μισθοδοσία των ιερέων από το κράτος (τα'χουμε ξαναγράψει κι εγώ κι άλλοι πολλοί αλλά, μια ακόμα επανάληψη δεν βλάπτει) γίνεται ύστερα από δέσμευση του κράτους προς την Εκκλησία, ως ελάχιστη ανταπόδοση, όταν κρατικοποίησε ολόκληρη σχεδόν την εκκλησιαστική περιουσία. (Την υφάρπαξε, σχεδόν, ασχέτως άν η Εκκλησία δεν εναντιώθηκε, προκειμένου να συνδράμει το κράτος να βγει από τα συντρίμια.) Η οποία περιουσία φαγώθηκε, και κυρίως από «προοδευτικές κυβερνήσεις». Άν θέλει να κόψει τους μισθούς των παπάδων, το εχθρικό αυτό προς τους στυλοβάτες της πατρίδας κράτος, ας επιστρέψει λοιπόν πρώτα όλα όσα τότε υφάρπαξε (καλά κρασά!). Αλλιώς, οι Κουράκηδες παντός χρώματος κάνουν μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα.

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/01/2013 16:28:03

    Στην Ελβετία πάντως ξέρω από πρώτο χέρι ότι έτσι γίνεται. Όποιος θέλει εγγράφεται σε όποια εκκλησία θέλει (καθολικός/προτεστάντης/τίποτα) και πληρώνει φόρο. Ανάλογα έχει και παροχές (γάμος, κηδεία κλπ).

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Νικόλας 27/01/2013 17:34:07

      ..ε.. αφου γινεται εκεί να το κάνουμε και εμείς

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ rally monkey 27/01/2013 17:58:34

        Για να βγάζουν οι Ελβετοί 8πλάσιο μέσο εισόδημα από το μέσο Έλληνα ίσως κάτι να ξέρουν παραπάνω σχετικά με θέματα οργάνωσης κράτους.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Νικόλας 27/01/2013 19:29:50

          Το Ελληνικό κράτος έχει σύνταγμα που στο πρώτο άρθρο δηλώνει ως επίσημη την ορθόδοξη πίστη. Και αυτό έχει αποφασιστεί από αυτούς που μας ελευθέρωσαν. Και αυτοί αξίζουν σεβασμό για την απόφασή τους επειδή έχυσαν αίμα για να λεγόμαστε Έλληνες ακόμη και όχι γκιαούρηδες. Ακόμη και αυτοί που δεν πιστεύουν λοιπόν, επειδή η Εκκλησία της Ελλάδας όταν έχει συσσίτια που υπάρχουν από τις εισφορές των ορθοδόξων, τρώνε όλοι πιστοί και μη, και όταν δώριζε εκτάσεις στους ακτήμονες δεν κοίταξε θρήσκευμα, να πάψουν να βλέπουν εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν. Άλλοι μας διέλυσαν. Η Εκκλησία μας κράτησε ζωντανούς και ενωμένους 360 χρόνια.

          • Agriemenos avatar
            Agriemenos @ Γεώργιος Τ. 28/01/2013 00:59:33

            Επικρατούσα, όχι επίσημη! Κάνεις λάθος!

        • Β.Κ.Σ. avatar
          Β.Κ.Σ. @ Νικόλας 27/01/2013 21:55:57

          το οποίο τους το πρωτοργάνωσε ο Καποδίστριας.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Β.Κ.Σ. 27/01/2013 23:06:18

            Σημαντική λεπτομέρεια και ευχαριστώ που το θύμησες. Μιλάμε για τον κορυφαίο Έλληνα πολιτικό της σύγχρονης ιστορίας μας.

  9. Διογενης (ο αλλος) avatar
    Διογενης (ο αλλος) 27/01/2013 16:34:32

    και συ τραβα πληρωσου τοτε απο οσους σε ψηφιζουν. νουμερο
    ουτε θρησκοληπτος ειμαι ουτε κ θυμαμαι απο ποτε εχω να παω στην εκκλησια. αλλα, διαολε, υπαχουν ενα καρο αλλα θεματα που χρειαζονται να διορθωθουν. αλλα εσεις εκει. με τα μουτρα πεφτετε στις παραδοσεις κ τα εθιμα του λαου. οτι πρεπει να τα ξεχασουμε, να τα αποτιναξουμε απο πανω μας λες κ ειναι βδελες. πως θα σταθεις χωρις ριζες ρε κακοριζικε!
    επικινδυνος....

  10. kwstas avatar
    kwstas 27/01/2013 16:50:16

    Προτείνω τον καθηγητικό μισθό του κ. Κουράκη να τον πληρώνουν αποκλειστικά όσοι φοιτητές παρακολουθούν το μάθημά του. Επίσης Χριστούγεννα & Πάσχα, εορτές χριστιανικές και υποχρεωτικές αργίες, να εισπράττει τα κάκαλά τους μιας και οι πελάτες του θα βρίσκονται μακριά. Το δε καλοκαίρι, summerime and the living is easy...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ kwstas 27/01/2013 22:55:08

      !!!!!

  11. πολίτης avatar
    πολίτης 27/01/2013 16:57:12

    Είμαι σαφώς υπέρ του διαχωρισμού κράτους εκκλησίας.
    Το θρησκευτικό συναίσθημα είναι προσωπική υπόθεση και δεν αφορά τις δοσοληψίες του πολίτη με το κράτος.
    Όσο για τα ήθη και τα έθιμα του λαού μας, πάνε πολύ πιο πίσω. Υπήρχαμε και λάμψαμε στον παγκόσμιο πολιτισμό χιλιετίες πριν την εμφάνιση του Χριστιανισμού ως θρησκεία.
    Εσείς σαν Διογένης θα έπρεπε να το ξέρετε..

  12. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 27/01/2013 16:59:03

    H ευθύνη ανήκει αποκελειστικά σε όσους κάλεσαν τον φαιδρό ποιητή στο συνέδριο και στην διαχρονική ελλαδική νοοτροπία που επέτρεψε ο εν λόγω ασόβαρος να καταλαμβάνει έδρα ΑΕΙ.

    υγ: ας μπούμε για ένα λετπό στο μυαλό του φαιδρού ποιητή. Λέει: "μόνο στους πολίτες που οικειοθελώς θα δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι,". Έ τότε μόνο γι' αυτούς να είναι αργίες οι χριστιανικές εορτές. Οι υπόλοιποι να εργάζονται, ε κ. Κουράκη; Ακόμη και μέσα στην τρέλα τους οι συριζαίοι τύπου φαιδρού ποιητή την υποκρισία και τα "δύο μέτρα και σταθμά" δεν τα ξεχνάνε ποτέ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kώστας ΜΠ 27/01/2013 19:31:19

      Σωστό αυτό με τις αργίες. Εκεί να δεις υποκρισία από άθεους να σου φύγει το κεφάλι...

  13. Απορών avatar
    Απορών 27/01/2013 17:15:41

    Ο Κουράκης απλά αντιγράφει τη γερμανική πρακτική όντας τελείως άσχετος. Η μισθοδοσία των κληρικών δεν έχει να κάνει με το διαχωρισμό ή μή Εκκλησίας και Κράτους, αλλά βασίζεται σε νόμο / συμφωνία του Κράτους με την Εκκλησία σύμφωνα με τον οποίο η Εκκλησία παραχώρησε (πρακτικά το κράτος δήμευσε) τεράστιες εκτάσεις εκκλησιαστικής περιουσίας (πέρα από όση η Εκκλησία οικειοθελώς είχε προσφέρει το 1922 αλλά και παλαιότερα). Η Ιερά Σύνοδος έθεσε το θέμα επιβίωσης των κληρικών της και το κράτος δεσμεύθηκε να αναλάβει αυτήν την υποχρέωση.
    Άρα: ΑΝ γίνει αυτό που λέει ο Κουράκης, η σύμβασις λύεται, και η Εκκλησία μπορεί να διεκδικήσει ΑΜΥΘΗΤΑ ΠΟΣΑ ΤΟΚΙΣΜΕΝΑ και ΑΝΑΤΟΚΙΣΜΕΝΑ από το 1952 έως σήμερα και μόνο το κράτος δεν συμφέρει να το κάνει αυτό.
    Ο κ. Κουράκης αν δεν το γνωρίζει αυτό θα πρέπει να είναι πιο διαβασμένος πριν διατυπώσει άποψη και αν το γνωρίζει απλά λαϊκίζει...

    • Απορών avatar
      Απορών @ Απορών 27/01/2013 17:19:04

      Ωστόσο, είμαι υπέρ του πλήρους διαχωρισμού Κράτους/Εκκλησίας (ό,τι και αν σημαίνει αυτό π.χ. απάλειψη θρησκευτικού όρκου) όχι επειδή θεωρώ ότι δεν είναι διαχωρισμένα και ότι η όλη φασαρία δεν έχει αντικείμενο, αλλά επειδή η Εκκλησία "εξ ορισμού" δεν θα πρέπει να έχει σχέση με κάθε μορφής εξουσία (άποψη που έχω ως ακραία φιλελεύθερος ως προς τα πολιτικά και ως ταπεινός ορθόδοξος χριστιανός ως προς τα πνευματικά).

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Απορών 27/01/2013 19:32:36

        Ο Κολοκοτρώνης και οι ήρωες του 1821 θα διαφωνούσαν νομίζω, αλλά σημεία των καιρών και αυτά.

        • τραπεζιτης avatar
          τραπεζιτης @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 20:46:00

          Και θα καταδίκαζαν και τη βία επίσης!

        • Απορών avatar
          Απορών @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 21:43:51

          Δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς κατά ποίον τρόπο θα πρέπει να μας δεσμεύει η άποψη των ηρώων του 1821 ως προς το πως θα οργανώσουμε τη ζωή μας σήμερα, μετά από 200 έτη, πόσο μάλλον αν η άποψή τους έρχεται σε αντίθεση τόσο με τις βασικές αρχές μιας φιλελεύθερης αστικής δημοκρατίας όσο και με τους κανόνες της Εκκλησίας (προσωπικά δεν πιστεύω ωστόσο ότι οι ήρωες αυτοί πίστευαν σε κάποιου είδους θεοκρατία, άλλο τί νομίζουμε... αντιθέτως. Και όπως είπα δεν θεωρώ ότι δεν υπάρχει ήδη επαρκής διαχωρισμός κράτους εκκλησίας και ότι γίνεται πολύς χαμός για το τίποτα).

    • Geros avatar
      Geros @ Απορών 27/01/2013 19:42:12

      Αγαπητέ δεν είναι έτσι , ο νόμος του 1952 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι για ανάληψη της μισθοδοσίας των κληρικών από το κράτος. Επίσης είναι ένας νόμος από τον οποίο η εκκλησία δεν βγήκε ζημιωμένη ούτε στο ελάχιστο , βγήκε ΩΦΕΛΗΜΕΝΗ και τα περί δήμευσης είναι απλά αστήρικτα. Πήρε αστικά ακίνητα και μετρητά και έδωσε γη που δεν χρησιμοποιούσε , γη καταπατημένη και σε πολλές περιπτώσεις και γη της οποίας δεν είχε καθαρούς τίτλους.
      Αλλά γιατί δεν το αναφέρει ο νόμος του 1952? Γιατί απλούστατα το θέμα είχε λυθεί πολύ νωρίτερα με άλλον νόμο , από το 1945 για την ακρίβεια με τον νόμο 536. Σε αυτόν τον νόμο το κράτος αναλαμβάνει την μισθοδοσία των κληρικών , αναλαμβάνει δε και η εκκλησία από την πλευρά της να δίνει στο κράτος το 25% των εσόδων των ενοριών. Αυτή είναι λοιπόν η αλήθεια , η εκκλησία ΔΕΝ παραχώρησε γη για να πληρώνονται οι κληρικοί από το κράτος , παραχώρησε το 25% των εσόδων των ενοριών.
      Και που πάνε αυτά τα λεφτά του 25% των εσόδων?
      ΠΟΥΘΕΝΑ , απλά η εκκλησία ουδέποτε εκπλήρωσε την υποχρέωση της που προκύπτει από τον νόμο 536 του 1945 παρουσιάζοντας τα έσοδα των ενοριών σαν δωρεές που δεν μπορούν να φορολογηθούν! Αυτή η υποχρέωση καταργήθηκε δε τελείως με τον νόμο 3220 του 2004. Εκείνη την χρονιά το κράτος εισέπραξε από τα έσοδα των ενοριών 6 εκατομμύρια ευρώ , ενώ έδωσε για μισθοδοσία κληρικών 190 εκατομμύρια ευρώ.
      Όσοι εδώ μέσα λέτε με πολύ ... άνεση να έρθει το δημόσιο να λογαριαστούμε να δείτε πόσα χρωστάει στην εκκλησία , ας μαζευτείτε λίγο. Η πραγματικότητα μπορεί να σας εκπλήξει.

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ Geros 27/01/2013 20:04:29

        H ιστορία δεν αρχίζει το 1952.
        Εδώ η απάντηση του Μεσσηνίας στο εν λόγω συνέδριο στον Κουράκη.
        http://www.amen.gr/article12165

        • Geros avatar
          Geros @ Kώστας ΜΠ 27/01/2013 21:35:55

          Αν διαβάσεις τι λέει ο Μεσσηνίας θα δεις ότι τα ίδια λέμε. Είναι μύθος τα περί νομικής υποχρέωσης του κράτους να πληρώνει τους μισθούς λόγω της περιουσίας που αφαίρεσε από την εκκλησία. Τέτοιος νόμος απλά δεν υπάρχει. Είναι κάτι που η εκκλησία θέλει να συνδέσει αλλά από κανένα νόμο αυτό δεν προκύπτει.
          Ακόμα θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο , μέσα στα ατέλειωτα νούμερα που παρουσιάζει ο Μεσσηνίας "ξεχνάει" να μας απαντήσει σε ένα απλό ερώτημα: μα καλά , μετά από τόσες και τόσες αρπαγές , απαλλοτριώσεις και δημεύσεις (τις αναφέρει σχολαστικότατα) που το κράτος έκανε στην εκκλησιαστική περιουσία , πως στο καλό και έμεινε τόση περιουσια στην κατοχή της εκκλησίας?
          Η απάντηση είναι απλή , ουδέποτε η εκκλησία εκπλήρωσε τις συμβατικές υποχρεώσεις της που προέκυπταν από τα νομοθετήματα αυτά. Και ενώ και πολύ σωστά ο Μεσσηνίας θυμάται μέχρι τελευταία δεκάρα το ποσό που το κράτος δεν κατέβαλε στην εκκλησία βάση του νόμου του 1952 , πολύ βολικά "ξεχνάει" όλες τις συμφωνίες που η εκκλησία αθέτησε.

          Τέλος παραθέτω ένα κομμάτι του κειμένου γιατί πιστεύω ότι εδώ μιλάμε για κανονικό δούλεμα :
          "Η συμβατική αυτή υποχρέωση δυστυχώς και κυρίως η ανταποδοτική λειτουργία της, η οποία ήδη από το 1833 έως και το 1952 εμφανίζεται με αυτήν την νομική κατοχύρωση δηλαδή ως συμβατική υποχρέωση, καταστρατηγήθηκε όταν συσχετίστηκε το 1945 όχι πλέον με την παραχωρηθείσα εκκλησιαστική περιουσία αλλά με την κάλυψη φορολογίας επί των ακαθαρίστων εσόδων των Εκκλησιαστικών Νομικών Προσώπων αρχικά 25% και 20 χρόνια αργότερα περίπου, το 1968, με το ποσόν των 35% ."

          Ο φόρος που αναφέρει ο Μεσσηνίας είναι .... αυτά που δεν δίνουν. Είναι ο λόγος που όταν πληρώσετε ένα μυστήριο στην εκκλησία παίρνετε απόδειξη ΔΩΡΕΑΣ και όχι παροχής υπηρεσιών. Τέλος αυτά που λέει για ανταποδοτική και συμβατική υποχρέωση που προκύπτει από νομοθετήματα από το 1833 έως το 1952 είναι απλά αναληθή. Προφανώς δεν ξέρει ότι κανείς από τους νόμους που αναφέρει δεν λένε ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ για τους μισθούς.

          • Kώστας ΜΠ avatar
            Kώστας ΜΠ @ Geros 27/01/2013 23:41:26

            "Προφανώς δεν ξέρει ότι κανείς από τους νόμους που αναφέρει δεν λένε ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ για τους μισθούς"....
            To ξέρει και πολύ καλά. Και το αναφέρει. Ίσως διέλαθε. Όλο το ζουμί είναι εδώ:
            "Το ελληνικό δημόσιο έπρεπε να καταβάλλει στην Εκκλησία της Ελλάδος για όλες συλλήβδην τις εκτάσεις και τις καλλιέργειες το ποσόν των 97.601.000.000, το οποίο έπρεπε να εξοφλήσει σε τρεις δόσεις μετρητά, μέχρι το 1954-1955, και το υπόλοιπο ανεξόφλητο ποσό να δοθεί σε αστικά ακίνητα του δημοσίου, τα οποία σημειωτέον αναφέρονται ονομαστικά στη Σύμβαση. Αντί όλων αυτών των υποχρεώσεων η Ελληνική Πολιτεία εφαρμόζει: άνιση φορολογία επί της εκκλησιαστικής γης, χωρίς ορθολογιστικές και αναλογιστικές αξιολογήσεις, και προβάλλουσα ως επιχείρημα την κάλυψη της μισθοδοσίας και της συνταξιοδότησης του κλήρου, ουδέποτε εξόφλησε τις υποχρεώσεις της, οι οποίες απορρέουν από την παραπάνω σύμβαση (σε ρευστό και σε παραχώρηση αστικής ακίνητης περιουσίας)."

      • Απορών avatar
        Απορών @ Geros 27/01/2013 21:39:58

        Σωστά ως προς τις ημερομηνίες... http://www.egolpion.com/mis8oi_ierewn.el.aspx εδώ αναφέρεται όλη η ιστορία η οποία ξεκίνησε από το 1945. Ο Νόμος του 1952 ρύθμιζε θέματα εκκλησιαστικής περιουσίας κατά βάση.
        Ως προς το ποιος βγήκε κερδισμένος ωστόσο, επιμένω: το κράτος ΔΗΜΕΥΣΕ πρακτικά τεράστιο μέρος της εκκλησιαστικής περιουσίας. Στο ενδεχόμενο αθέτησης όλων των συμφωνιών το κράτος θα βγει απίστευτα ζημιωμένο. Οι δημεύσεις άρχισαν από τους Βαυαρούς και κατά καιρούς λάμβαναν χώρα, δεν μπορεί κανείς να το αρνηθεί αυτό: με τα αυτιά μου άκουσα το Στ. Μάνο να αναρωτιέται γιατί να είναι η Εκκλησία κατά του διαχωρισμού κράτους / εκκλησίας αφού η εκκλησία θα βγει πολλαπλώς κερδισμένη. Όποιος έχει στοιχειώδη γνώση των σχέσεων κράτους Εκκλησίας αντιλαμβάνεται τί θα συμβεί... και δεν είμαστε πλέον σε εποχή "αποφασίζομαι και διατάζομεν", υπάρχει και το ΕΔΑΔ και χίλιοι δυο άλλοι ευρωπαϊκοί φορείς οι οποίοι δεν καθιστούν απλή μια τέτοια υπόθεση. Είμαι πεπεισμένος 99% ότι το κράτος θα χάσει πάρα μα πάρα πολλά...

      • Απορών avatar
        Απορών @ Geros 27/01/2013 21:46:38

        Α και να συμπληρώσω, ότι σε επίπεδο αρχών συμφωνώ! Το γεγονός που αναφέρω δεν σημαίνει ότι θεωρώ ότι είναι σωστό οι ιερείς να είναι "δημόσιοι υπάλληλοι"! Αντιθέτως! Έτσι, μάλιστα, προσελκύονται στον κλήρο και διάφοροι αργόσχολοι... Θέλω να πω ότι δεν θεωρώ ορθή αυτή τη ρύθμιση, απλά επισημαίνω το γεγονός ότι το κράτος θα βγει ζημιωμένο και για αυτό δεν αγγίζουν το θέμα οι πολιτικοί εκτός και αν πιστεύουμε ότι όλοι όσοι πέρασαν από θέσεις ευθύνης ήταν του... κατηχητικού...

      • Απορών avatar
        Απορών @ Geros 27/01/2013 21:50:21

        Και εδώ μια ανασκόπηση: http://www.amen.gr/article12153

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Απορών 27/01/2013 21:31:26

      Τον τεως ΟΔΕΠ να ρωτησεις, η καλυτερα ο Κουρακης να ρωτησει να ενημερωθει κιολας.

  14. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/01/2013 17:22:56

    Μάλιστα, κ. Κουράκη. Δεν είμαστε αρκετά διαιρεμένοι ήδη και καλό θα ήταν να είχαμε και άλλες διαφορές.
    Τι να πω...
    Ενδημική, αριστεροπαθής βλακεία;
    Ιδεολογική εγκύστωση και διανοητική ακινησία;
    Ανικανότητα να υπολογίσει πιθανές συνέπειες;
    Κουράκης και Κύριος οίδε.

  15. Mak avatar
    Mak 27/01/2013 17:24:13

    Και οι οπαδοί του Σύριζα να πληρώνουν το δικό του μισθό. Συμφωνώ!

    Να δούμε ποιος θα αντέξει...

  16. tpe avatar
    tpe 27/01/2013 17:37:24

    Πολύς ντόρος για τις σαχλαμάρες του κάθε "αριστερίσκου". Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουμε να γίνουν ΒασιλικΣτώτεροι του Βασιλέως. Σε πόσα κράτη ανά τον πλανήτη ισχύει ο πλήρης διαχωρισμός εκκλησίας κράτους;
    Και τι σημαίνει άραγε αυτό;
    Αλήθεια, στις ΗΠΑ, έτσι είναι; Στη Ρωσία; Στην Ισπανία; Στην Τουρκία; Στην Αυστρία;

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ tpe 27/01/2013 21:02:48

      Μου πήρες κι εσύ σοβαρά κράτη. Ρωσία, Ισπανία και Τουρκία. Για δες Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία τι γίνεται. Το μόνο σοβαρό κράτος που παρέθεσες και ίσως δε γίνεται αυτό που λέει ο Κουράκης (ίσως να γίνεται, δεν ξέρω) είναι οι ΗΠΑ.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Νικόλας 27/01/2013 23:21:28

        Πάντως στα κράτη που θες να μιμηθούμε ποτέ η Εκκλησία δε διαδραμάτισε σωτήριο ρόλο στην επιβίωση του Έθνους. Ούτε ανέλαβε ποτέ να ταΐζει χιλιάδες πεινασμένους κάθε μέρα ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Επομένως εδώ είμαστε πολύ ιδιαίτερη περίπτωση για να μιμούμαστε τους δυτικούς...

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ Νικόλας 28/01/2013 19:51:23

        Ρε Νικόλα, στα δυτικά και "πολιτισμένα" δυτικά κράτη που αναφέρεις, ισχύουν και πολλά άλλα πράγματα... π.χ. υψηλοί μισθοί, αναλογικά χαμηλές τιμές, καλύτερη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα κλπ κλπ. Ας τους μοιάσουμε σε αυτά πρώτα και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα... Νομίζεις ο Κουράκης ενοχλείται που ένα μικρό μέρος των φόρων του πάει στους παπάδες; Δεν έχεις καταλάβει τι παίζεται;

  17. rally monkey avatar
    rally monkey 27/01/2013 17:39:15

    περισσοτερο δε με ανυσηχει τι λεει 'ο Κουράκης' του Συριζα
    περισσοτερο με ανυσηχει που ο κόσμος εκπλησσεται οταν τα ακουει αυτά
    αποδεικνυει το γεγονος οτι δεν εχουν καταλαβει τι εστί Συριζα
    (οπως δεν ειχαν συνηδειτοποιησει και τι εστί ΓΑΠ)
    μετά θα κλαίμε παλι...

  18. BIΣ avatar
    BIΣ 27/01/2013 17:46:03

    Να ξεκαθαρίσουμε δυο πράγματα:
    1. Ας επιστρέψει το κράτος την περιουσία που άρπαξε από την Εκκλησία ή που διακατέχει, και τότε να μας επιβληθεί, σε όσους είμαστε πιστοί χριστιανοί, έκτακτος φόρος.
    2. Αν μπει έκτακτος φόρος, αυτό σημαίνει ότι ΜΟΝΟ όσοι πληρώνουν τον φόρο έχουν δικαίωμα σε θρησκευτικό γάμο, θρησκευτική κηδεία και βάπτιση των παιδιών τους. Όχι πληρώνουν άλλοι, αλλά μετά εμείς, που δηλώσαμε μη Ορθόδοξοι για να αποφύγουμε τη φορολογία, απαιτούμε μυστήρια και ιεροπραξίες. Δηλαδή, οι συνηθισμένες ελληνικές κουτοπονηριές, τέλος! Δεν πλήρωνες για τους παπάδες; Δεν κηδεύεσαι. Να πας στον Κουράκη και τον Στρατούλη να σου κάνουν πολιτική κηδεία και δώσε και στον δεύτερο να κρατάει πατερίτσα για εφέ!
    Και για να το ξεκαθαρίσουμε:
    Κάποιος που δηλώνει μη Ορθόδοξος γραπτώς προκειμένου να γλιτώσει τη φορολογία υπέρ της συντήρησης του κλήρου, από τους Κανόνες της Εκκλησίας θεωρείται "πεπτωκώς" και γίνεται δεκτός στην Ορθοδοξία κατόπιν ειδικής ακολουθίας, που περιλαμβάνει εξομολόγηση, δημόσια αποκήρυξη της πλάνης, ίσως και το μυστήριο του χρίσματος.
    Να διευκρινίσω ότι ένας Ορθόδοξος Χριστιανός που προσχωρεί σε άλλο δόγμα, αν επανακάμψει στην Ορθοδοξία, απαιτείται η χρίση του με Άγιο Μύρο, δηλαδή να του ξαναγίνει το μυστήριο του χρίσματος (το οποίο είχε λάβει μετά το Βάπτισμα).
    Αυτά για να γνωρίζουμε ότι δεν είναι όλα σούπα και a la carte. Αν θέλουμε Εκκλησία όπως στην προ-κωνσταντίνεια περίοδο, να ετοιμαστούμε να επιβληθούν και περιορισμοί που ίσχυαν για χριστιανούς και μη χριστιανούς στην προ-κωνσταντίνεια περίοδο από την ίδια την Εκκλησία. Και ανέφερα ελάχιστους από αυτούς, τους πλέον ελαφρούς...

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ BIΣ 27/01/2013 19:33:42

      Εντάξει και εμένα με εξοργίζουν οι συγκεκριμένες θέσεις του Κουράκη, αλλά να μην το παρακάνουμε κιόλας με την υπεράσπιση της εκκλησίας.
      Στο σχόλιο 1 έχω να αντιπροτείνω: ας μου επιστρέψει το κράτος (και εσένα και ολονών), τους φόρους και τα χαράτσια που τόσο άδικα μας έχει επιβάλλει τα τελευταία χρόνια (σε εισοδήματα, σε ακίνητα κ.ο.κ.) και μετά θα δεχθώ -ή μαλλον θα απαιτήσω- να γίνει το ίδιο και με την εκκλησία. Καλώς ή κακώς είμαστε σε κρίση, άρα δε μπορεί να υπερασπιζόμαστε μόνο την εκκλησία για τις αδικίες εις βάρος της.
      Στο σχόλιο 2 θα γίνω λίγο "αιρετικός". Αφού όλοι πληρώνουμε εξτρά (πέραν της μισθοδοσίας των ιερωμένων) την εκκλησία για οποιοδήποτε μυστήριο, αυτό σημαίνει ότι τελικά βαφτίζεται κηδεύεται ή παντρεύεται (άντε αυτό γίνεται και σε δημαρχείο) αυτός που ούτως ή άλλως πληρώνει. Συνεπώς προς τι η αντίδραση; Και φυσικά πιστεύω ότι θα πρέπει επιτέλους να σταματήσει το μονοπώλιο τελετουργιών (ειδικά των κηδειών κλπ) από την εκκλησία. Όσοι δεν πιστεύουν στο Θεό, πρέπει να έχουν τρόπο να τελέσουν αντίστοιχες διαδικασίες και φυσικά να μην διαπομπεύονται για την απόφαση αυτή.
      ΥΓ. Για να μην αναφέρω το γεγονός ότι πολλές φορές η πληρωμή των ιερέων που τελούν μυστήρια γίνεται χωρίς απόδειξη, κάτι που θεωρώ τελείως ανήθικο και φυσικά αντιχριστιανικό. Αν θέλω να δώσω εγώ δώρο είναι δικιά μου δουλειά, αν όμως κάποιος μου ζητήσει συγκεκριμένο ποσό για να πράξει κάτι, τότε διαιούμαι απόδειξης και φυσικά αυτός που εισέπραξε πρέπει να φορολογηθεί.
      ΥΓ2. Θεωρώ (εντελώς ειλικρινά), ότι η εκκλησία πλέον θα έπρεπε να δωρίσει τα ακίνητά της για το καλό του Έθνους. Καταλαβαίνω ότι η τότε ανάγκη ήταν η εξασφάλιση των ιερωμένων, αλλά οι καιροί αλλάζουν (όπως και τότε είχαν αλλάξει και απαιτούσαν τέτοιες κινήσεις). Η λειτουργία της εκκλησίας ως οργανισμού με πλεονασματικό ταμείο με βρίσκει πλήρως αντίθετο, θεωρώ δε ότι και η εκκλησία έπεσε θύμα της ίδιας "λούμπας" που ταλανίζει το κράτος, δηλαδή της διεκδίκησης/διατήρησης των κεκτημένων κάποιων εργασιακών ομάδων τύπου δημοσίων υπαλλήλων. Ας θυμηθούν επιτέλους ότι είναι λειτουργοί, όχι υπάλληλοι.

      • BIΣ avatar
        BIΣ @ Κώστας Χ. 27/01/2013 21:02:09

        Και εγώ δεν θέλω να ζητούν τυχερά οι ιερείς που τελούν μυστήρια. Αλλά εσύ θες και την πίτα γερή και τον σκύλο χορτάτο. Δηλ. και να κάνεις όσα μυστήρια επιθυμείς στην εκκλησία, και να μην δηλώνεις ΧΟ για να μην φορολογείσαι. Όχι αγαπητέ. Εδώ τίθεται θέμα ομολογίας. Αρνείσαι να δηλώσεις ότι είσαι ΧΟ; Τότε δεν θα τύχεις των ιεροπραξιών που απευθύνονται μόνο σε ΧΟ. Πολύ απλά.
        Λυπούμαι, επίσης, που ψεύδεσαι εσκεμμένα. Ποια ιεροπραξία ή μυστήριο της Εκκλησίας είναι υποχρεωτικό; Η βάπτιση; Όχι προφανώς, ονοματοδοσία γίνεται χωρίς βάπτιση και γνωρίζω περιπτώσεις. Ή χωρίς ορθόδοξη βάπτιση ή χωρίς βάπτιση γενικά.
        Ο γάμος; Όχι. Η κηδεία; Μα υπάρχει και η πολιτική κηδεία και αρκετοί αριστεροί κηδεύονται έτσι. Ποια λοιπόν ιεροπραξία ή μυστήριο είναι υποχρεωτικό;
        Από την άλλη, πρέπει να πω ότι θεωρώ άκρως υποκριτικό να ξοδεύει ο γονιός εκατοντάδες ευρώ για μπαλόνια, στολίσματα κολυμβήθρας (γελοιότητες που κακώς δεν απαγορεύει η Εκκλησία), φωτογράφο, ακριβές μπουμπουνιέρες και δεν ξέρω και γω τι άλλο έχει εφεύρει η ματαιοδοξία μας και, την ίδια ώρα, να μην θέλει να δώσει ούτε ένα φιλοδώρημα στον ψάλτη ή τον νεωκόρο που θα έρθει στην εκκλησία εκτός ωραρίου και θα πρέπει μετά (ο νεωκόρος) να καθήσει μέχρι αργά για να ευπρεπίσει τον χώρο...Η να δώσει ένα μικρό ποσό στον ναό. Είναι άθλια υποκρισία. Δεν μου αρέσουν καθόλου οι παπάδες με το χέρι απλωμένο (και εγώ έχω ενοχληθεί), όπως δεν μου αρέσουν και οι υποκριτές χριστιανοί των γάμων και των βαφτίσεων και οι ανάδοχοι που δεν μπορούν ούτε το Πιστεύω να διαβάσουν....

        • Κώστας Χ. avatar
          Κώστας Χ. @ BIΣ 28/01/2013 00:48:19

          Νομίζω δεν πρόσεξες την έκφρασή μου "να μην διαπομπεύονται για την απόφαση αυτή", διότι εδώ είναι το ζουμί. Το πρόβλημα είναι ότι όλες οι αποφάσεις που κινούνται εκτός εκκλησίας (ειδικά στην επαρχία) γίνονται αντικείμενο αμφισβήτησης για να μην πω χλεύης από κάποιους όψιμους "χριστιανούς" και δυστυχώς, οι συγγενείς αυτών που παίρνουν τις αποφάσεις τα πληρώνουν (να θυμίσω κάποια επώνυμα όπως Ανευλαβής στα νησιά;).

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Κώστας Χ. 28/01/2013 10:41:55

            Συγγνώμη, αλλά εσύ ζητάς μήπως από την Εκκλησία να συστήσει στους χριστιανούς να μην κηδεύονται εκκλησιαστικά, προκειμένου να συνηθίσουμε στην ιδέα; Νομίζω συγχέεις πολύ τα πράγματα. Δεν θέλεις μόνο να υπάρχει η πολιτική κηδεία (σε αυτό συμφωνώ), θέλεις και η κοινωνία να χειροκροτεί την πολιτική κηδεία (αυτό δικαίωμά σου) και θέλεις και η Εκκλησία να βοηθήσει σε αυτό!!! Τίποτα άλλο μήπως; Μάλλον θέλεις μία μορφή "Ζώσας Εκκλησίας", την προσοομοίωση "Εκκλησίας" που έφτιαξαν οι μπολσεβίκοι για να υποσκάψουν τη Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ BIΣ 27/01/2013 20:29:10

      Ακριβώς ΒΙΣ. Όποιος δηλώνει Χ.Ο. δικαιούται ορθόδοξο γάμο/βάπτιση/κηδεία (αν θέλει το αλλάζει πληρώνοντας αναδρομικά φυσικά). Οι άλλοι προφανώς και όχι. Αυτό θα ήθελα κι εγώ.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Νικόλας 27/01/2013 21:15:09

        Αὐτό πού λές Νικόλα δέν στέκει!
        Ἀπ' ὅ,τι ξέρω οἱ κανόνες τῆς Ἐκκλησίας δέν ἐπιτρέπουν σέ κάποιον μή Ὀρθόδοξο νά τελέσει Ὀρθόδοξο γάμο ἤ κηδεία.
        Ἄρα ἐκ τῶν πραγμάτων,οἱ Χ.Ο.,οἱ βαπτισμένοι,ἐλεύθερα μποροῦν νά συμμετέχουν σέ ὅλα τά μυστήρια.Ἐκτός ἄν κάποιος ἔχει τελέσει πολιτικό γάμο,πάλι δέν μπορεῖ νά λάβει μέρος σέ ὁρισμένα μυστήρια,ἐκ δικῆς του ὅμως ἐπιλογῆς.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ BIΣ 27/01/2013 21:36:30

      Πολυ σωστα ΒΙΣ και η πολιτικη κηδεια ειναι να σε φυτευουν σαν το λαχανο...

  19. δημης avatar
    δημης 27/01/2013 18:19:18

    ...ΟΤΑΝ Η ΒΛΑΚΕΙΑ Ή Η ΑΓΝΟΙΑ ΜΙΣΘΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ....

  20. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 27/01/2013 18:34:55

    Να σου πω κάτι Κουράκη συμφωνώ υπο 3 όρους:

    1)Να σταματήσουν να πληρώνονται οι Μουφτήδες και οι "Ιεροδιδάσκαλοι" Κορανίου από το Ελληνικό Κράτος.
    2)Να γίνει ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΙΣΡΑΗΛΙΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ (Κ.Ι.Σ) Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου, όπως ζητά ο Κουράκης για την ΟΡΘΟΔΟΞΗ Εκκλησία
    3)Να πληρώνει το κάθε κόμμα, μέσω των οπαδών του, τους βουλευτές του

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυψελιώτης 27/01/2013 19:35:13

      Τι είπες τώρα; Μουσουλμάνοι και Ισλαηλινοί να μην έχουν κρατική προστασία; Θες να σε πουν ρατσιστή τα αριστερόστροφα παιδιά; Ποτέ τέτοιες κουβέντες... Μόνο ο Χριστός τους διαολίζει. Και έτσι αποδεικνύεται πάντα ποιος είναι ο μόνος Θεός που όσοι δεν Τον πιστεύουν τον μισούν.

  21. tpe avatar
    tpe 27/01/2013 18:40:04

    Κοίτα, το Left.gr είναι ελεύθερο(;) να φιλοξενήσει (είναι;) τις απόψεις (σου).

    • Stratis avatar
      Stratis @ tpe 28/01/2013 07:45:08

      tpe,,,,απουσιάζω 64 χρόνια από την ελλάδα αλλά την έχω επισκευτεί 19 φορές και υπηρέτησα την πατρίδα μου για 43 μήνες ως υπαξιωματικός στην 3η Μοίρα καταδρομών και σε καιρούς που πιθανόν ο πατέρας σου να είχε πάρει απαλλαγή. Αλλά εσύ να πας στην ιστοσελίδα της ορθοδοξείας όπου μπορείς ανερυθρίαστα να δηλώσεις την υποταγή σου στον ιουδαϊσμό τον οποίον και πρεσβεύεις Χριστιανέ εχθρέ της Ελλάδος

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Stratis 28/01/2013 11:01:54

        Οποιος θελει να αποσταθεροποιησει ενα λαο τον χτυπαει στα ελαττωματα του.Εμεις εχουμε ενα ΜΕΓΑΛΟ ελαττωμα που αναφερεται και στον εθνικο μας υμνο: τη διχονοια. Ενα ενα ανοιγουμε τα θεματα που μπορουν να φερουν το διχασμο στις κρισιμες μερες που περνα η Ελλαδα. Εμεις τα ανοιγουμε; αλλοι; θα δειξει.....

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Ρηνα 28/01/2013 11:34:44

          Έχεις δίκιο!
          Θεωρώ ότι οι άνευ λόγου και ουσία αντιπαραθέσεις στην κοινωνία και την πολιτική υπήρξαν η μάστιγα του νεοελληνικού Κράτους.

  22. Karenin avatar
    Karenin 27/01/2013 18:40:43

    Τουλάχιστον να αξιολογούνται!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Karenin 27/01/2013 19:59:28

      Ποιός σᾶς εἶπε ὅτι δέν ἀξιολογοῦνται!
      Καί ἀξιολογοῦνται ὄχι μόνο ἀπό τήν ὑπηρεσία τους,ἀλλά καί ἀπό ἐμένα κι ἀπό σᾶς κι ἀπ' τόν καθένα καθημερινά,κι ἄν δέν μᾶς κάνουν ὅ,τι γουστάρουμε ὅταν ἀποφασίσουμε νά πατήσουμε τό πόδι μας στήν Ἐκκλησία,ἐκεῖ νά δεῖς ἀξιολόγηση πού πέφτει...

  23. Nεστωρίδης avatar
    Nεστωρίδης 27/01/2013 18:41:14

    είναι ανοησία να ασχολούμαστε με τις πομφόλυγες ενός εθνομηδενιστή οπαδού της κοσμικής θρησκείας του Μάρξ.
    Με την ίδια λογική να φορολογήσουμε όλους τους Μαρξιστές για να μπορούν να συμμετέχουν σε αυτή την θρησκεία και τους Μουσουλμάνους επίσης
    Το επιχείρημά του "συντρόφου" Κουράκη για φορολόγηση των Ορθοδόξων έχει εσωτερικές λογικές αντιφάσεις απο την μία δεν διαχωρίζει εκκλησία απο το κράτος και απο την άλλη ζητά κρατική φορολόγηση σαν τιμωρία για την πίστη τους, που βεβαίως τους διαχωρίζει θρησκευτικά όπως επί Τουρκοκρατίας

  24. greekfournaris avatar
    greekfournaris 27/01/2013 19:05:47

    Καλεσμένος σε ένα συνέδριο ήταν, διατύπωσε την άποψη του!!!!!!!!!!
    Είναι τόσο κακό??????
    Μακάρι να γίνονταν περισσότερες τέτοιες ημερίδες προβληματισμού και να συμμετείχαν εκπρόσωποι από όλα τα κόμματα και ας διατύπωναν απόψεις διαφορετικές από αυτές που εκφράζει ο πρόεδρος του εκάστοτε κόμματος. Δηλαδή, επειδή παράγινε το κακό, η Συγγρού σε κάθε δήλωση κάθε βουλευτή του Συριζα θα ζητεί να την επιδοκιμάσει ή να την αποδοκιμάσει η ηγεσία του Συριζα? Και πείτε ας πούμε ότι την αποδοκιμάζει... Τι πρέπει να κάνει? Να τον διαγράψει? Να του κόψει το μισθό? Να τον βάλει με τό πόδι στη γωνία?
    Ολοι κάποια στιγμή θα πρέπει σε αυτή τη χώρα να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση περί ενδοκομματικής δημοκρατίας. Το 'χε θέσει νομίζω παλιότερα το ζήτημα κι ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Δυστυχώς, από ότι καταλαβαίνω από τα σχόλια που διάβασα, οι περισσότεροι θεωρούν αυτονόητο ότι ένας βουλευτής πρέπει να εκφράζει σε όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού του βίου μόνο και απαρέγκλιτα τις επίσημες θέσεις του κόμματος του. Και πως αν δεν το κάνει, εκθέτει το κόμμα του και το κόμμα του πρέπει να του τραβήξει το αυτί. Αυτό είναι όχι απλά λάθος, αλλά συνιστά αλλοιωμένη ερμηνεία του Συντάγματος των Ελλήνων που απλά (και λαθεμένα φυσικά) έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια στην πολιτική ζωή της χώρας μας.

    • Nikos avatar
      Nikos @ greekfournaris 27/01/2013 21:17:33

      Και ο Βορίδης (κοιν. εκπρόσωπος ΝΔ θυμίζω) βγήκε προχθές και έκανε ανάλυση για τη θανατική ποινή και γιατί και πότε είναι υπέρ. Τόνισε όμως ότι:
      α) είναι προσωπική του άποψη.
      β) την θεμελίωσε με κάποια (καλά ή κακά δεν έχει σημασία) επιχειρήματα.

      Είδες κανέναν να εγκαλεί τη ΝΔ?
      Όχι, για τον απλούστατο λόγο ότι όταν κρατάς ένα μίνιμουμ αρχών (συμπεριφοράς, εικόνας, λόγου, κλπ), ουσιαστικά επιβάλεις αυτές τις αρχές στον τρόπο που θα σου απαντήσει ο άλλος.

      Από την άλλη έχουμε έναν καθηγητή Ιατρικής που κυκλοφορεί με κοτσίδα, πετάει μια μπαρούφα στον αέρα, θίγει το δημόσιο αίσθημα χωρίς επιχειρήματα, μήπως και δημιουργήσει θέμα εκεί που δεν υπάρχει και καταφέρει να σταματήσει την πτωτική πορεία του ΣΥΡΙΖΑ στις δημοσκοπήσεις.
      Και βέβαια, λοιπόν, στην περίπτωση αυτή έχεις το δικαίωμα να εγκαλέσεις τόσο τον ίδιο όταν λέει εύκολα ότι λέει, και το κόμμα του για να δώσει εξηγήσεις γιατί και πώς.

      • greekfournaris avatar
        greekfournaris @ Nikos 28/01/2013 00:20:40

        Φίλε Νίκο, δεν ήξερα τη δήλωση του Βορίδη και αν και διαφωνώ με τη θέση που (όπως μου είπες) πήρε, πολύ καλά έκανε και την εξέφρασε σαν προσωπική του άποψη. Είναι ζήτημα δημοκρατίας οι εκπρόσωποι μας στο κοινοβούλιο να μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα, χωρίς να πρέπει να πέρνουν γραμμή από την εκάστοτε κομματική ηγεσία. Άλλωστε ο πλουραλισμός και η σύνθεση των απόψεων βοηθά την εξομάλυνση κάθε είδους διαφοράς που ανακύπτει.
        Στα του Κουράκη, το ότι έχει κοτσίδα και ότι είναι λίγο, πολύ ή καθόλου γραφικός δεν του αφαιρεί το παραπάνω δικαίωμα. Συμφωνώ μαζί σου, ότι το επικοινωνικό πλαίσιο ''παίζει'' μεγάλο ρόλο και γι αυτό θεώρησα υπερβολή της ΝΔ να εγκαλέσει το Συριζα γι αυτό το θέμα.
        Κι αυτό γιατί, οι απόψεις αυτές (όπως διάβασα) δεν διατυπώθηκαν πχ σε μια εκπομπή, αλλά σε μια διημερίδα (Αριστερά και Εκκλησία) που συμμετείχαν και πολύ ιερείς, μητροπολίτες κλπ. Συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις εκπρόσωποι της μίας πλευράς λένε κάτι από τη δική τους την πλευρά (πιο τραβηγμένο), οι εκπρόσωποι της άλλης πλευράς κάτι από τη δική τους σκοπιά και στο τέλος συνοψίζουν βρίσκοντας τα κοινά τους σημεία και τις αποκκλίσεις τους. Στην προκειμένη, με τόσους εκπροσώπους της εκκλησίας, φαντάζομαι καποιος από αυτούς που ανέβηκαν στο βήμα μετα από αυτόν, μπορεί να τον παρατήρησαν και να κατέδειξαν το ανεφάρμοστο των όσων υποστήριξε. Τόσο απλά και το θέμα θα μπορούσε να τελιώσει εκεί. Κακώς δηλαδή έγινε κατά τη γνώμη μου τόσος ντόρος...

  25. Jim Bim avatar
    Jim Bim 27/01/2013 19:29:54

    Τότε να πληρώνεστε και εσείς από τους ψηφοφόρους σας, να δούμε τι θα παίρνατε .....

  26. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 27/01/2013 19:35:50

    Και ο Στρατος! Να βαλουμε επιπλεον φορους για το Στρατο και οποιος δεν πληρωνει, να τον ανεβαζουμε στο βουνο και να τον πυροβολουμε!

    • m.s avatar
      m.s @ ΝΕΚΚ 27/01/2013 22:00:11

      δεν τολμώ να φανταστώ τι θα παθαίνουν όσοι δεν πληρώνουν τους φόρους του ναυτικού και της αεροπορίας ...

  27. ΚΛΜ avatar
    ΚΛΜ 27/01/2013 19:37:31

    Το ενα λαθος μετα το αλλο κανουν οι τυποι της ΝΔ. "Δεύτερον, ζητά την φορολόγηση των Ελλήνων ανάλογα με την πίστη τους, θέση που θυμίζει τα πιο σκληρά χρόνια των απολυταρχικών, σταλινικών καθεστώτων, όπου διώκονταν οι πιστοί, ή την Τουρκοκρατία, όπου και διώκονταν αλλά και φορολογούνταν κατ’ αποκλειστικότητα μόνον οι Χριστιανοί." Μα, σε Γερμανια, Ελβετια και αλλου (γνωστα... Απολυταρχικα σταλινικα καθεστωτα) ετσι γινεται. Ενα σωστο αντεπιχειρημα θα ηταν αφ´ ενος η γνωστη ιστορια με τις απαλλοτριωσεις, που εχει οντως βαση, και αφ ετερου η ιδιαιτερη φορολογικη κατασταση του Ελληνα.

    Επισης, στην πραξη οντως ο καθεις πληρωνει τα του κομματος του λιγο-πολυ, αν εξαιρεσουμε το εκλογικο μπονους: κατα διαιρεση, εν τελει οι ψηφοφοροι του ΣΥΡΙΖΑ συνεισφερουν για τους μισθους των βουλευτων του, οι της ΝΔ για τους δικους της κλπ. Μονοι ριγμενοι οι απεχοντες και οι ψηφοφοροι εξωκοινοβουλευτικων κομματων.

  28. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 27/01/2013 19:50:25

    και στη Γερμανία έτσι γίνεται, ίσως είναι ηλίθιοι αυτοί.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 27/01/2013 19:54:10

      Εκεί δεν αρπάξαν με το ζόρι την εκκλησιαστική περιουσία. Από αυτή ακριβώς την υφαρπαγή (ως ελάχιστο αντιστάθμισμα) προκύπτει η υποχρέωση του κράτους να μισθοδοτεί τους παπάδες. Πέραν αυτού, ό,τι γίνεται στην Γερμανία δεν σημαίνει a priori ότι πρέπει να εφαρμόζεται κι εδώ.

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ ΚΜ 27/01/2013 20:27:29

        Μήπως να πληρώνουν και οι Γάλλοι extra φόρο στο Βατικανό ως ελάχιστο αντιστάθμισμα της απαγωγής του πάπα από τον Φίλιππο της Γαλλίας;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 27/01/2013 21:22:10

      Ναι ειμαι σε θεση να γνωριζω οτι γινεται στη Γερμανια και μαλιστα καθε ενας δηλωνει ποια εκκλησια θελει να επιχορηγει με τις κρατησεις του, αλλα αν καποιος αλλαξει θρησκευμα, πχ απο Παπικος γινει Ορθοδοξος, ΔΕΝ ΔΙΑΝΟΕΙΤΑΙ να ζητησει παυση της κρατησης απο τους Παπικους-για τους Ορθοδοξους δεν τιθεται θεμα δεν υπαρχουν οργανωμενα-γιατι θα υποστει τα πανδεινα.
      Αλλωστε ειναι γνωστο οτι η περισσοτερη Ευρωπη ουσιαστικα ειναι αθεη. Εδω τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα και πιστευω ακραδαντα οτι αν παρουσιαστει θεμα ομολογιας των Ελληνων θα εκπλαγουν πολλοι.Κυριως απο τα κομμουνιστικα κομματα. Το μονο που δεν εχουν καταφερει με τους οπαδους τους ειναι να τους κανουν αθεους. Το παλευουν με τους νεους αλλα οταν αυτοι μεγαλωσουν αλλαζουν.
      Καθε τετραγωνικο χιλιομετρο της Ελλαδας εχει και απο εναν Αγιο η Μαρτυρα.Οι περισσοτεροι μαλιστα απο Τουρκους.Ειναι δυνατον ο Θεος να λειψει απο αυτα τα καθαγιασμενα με αιμα χωματα;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ρηνα 27/01/2013 22:20:25

        Ἀγαπητή Ρήνα,πράγματι,ἑάν παρουσιαστεῖ θέμα ὁμολογίας ἐδῶ στήν Ἑλλάδα θά ἐκπλαγοῦν πολλοί.Δυσάρεστα ὅμως..
        Διότι ναί μέν πολλοί πού φαίνονται ἄθεοι ἤ ἀδιάφοροι γιά τήν θρησκεία,θά ἀποκαλυφθοῦν πολύ πιό κοντά στήν Ἐκκλησία ἀπό πολλούς ''δῆθεν'' καλούς χριστιανούς.Πολύ περισσότεροι ὅμως-κι ἐδῶ εἶναι τό δυσάρεστο- πού κόπτονται ὑπέρ τῆς Ἐκκλησίας,θεωροῦν τούς ἑαυτούς τους τούς καλύτερους τῶν χριστιανῶν,ἔτοιμους γιά τόν Παράδεισο,ἑάν θιγεῖ λίγο τό ἐγῶ τους γίνονται θηρία ἀνήμερα,χειρότεροι κι άπ' τούς μακράν τῆς Ἐκκλησίας χριστιανούς...

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/01/2013 10:26:24

          Καλημερα Κυθηριε. Το εγω του καθε ανθρωπου και του Χριστιανου, ειναι ενα θηριο που το πολεμα ο καθενας μεχρι να κλεισει τα ματια του.Το ποσο το επιτυγχανει θα το μαθουμε μετα...

      • Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
        Νεοδημοκράτης συνδρομητής @ Ρηνα 27/01/2013 22:39:31

        Πρώτον στη Γερμανία το μέτρο ισχύει για Ευαγγελιστές και Καθολικούς, όχι για τους Ορθόδοξους, προφανώς γιατί τι κράτος δεν μισθοδοτεί τους τελευταίους. Επίσης να θυμίσω ότι τα σχολεία που ίδρυσε ο Πατροκοσμάς έγιναν με χρήματα των Τούρκων, καθώς επίσης ότι ο Αλή Πασάς όταν εκοιμήθη, έχτισε στη μνήμη του μέγα μοναστήρι.

  29. alex23 avatar
    alex23 27/01/2013 19:55:48

    μηπως δεν ειναι τυχαιες οι δηλωσεις και μερικες συνιστωσες αρχισανε τα οργανα με σκοπο να σταματησει/εμποδιστει ο κ.τσιπρας στην 'φιλομνημονιακη' στροφη του?
    γιατι απο μονη της ειναι χαζη προταση, αφου και νομικα,αλλα και λογικα δεν μπορει να σταθει..ασε που συσπυρωνει τους ορθοδοξους γυρω απο το δυνατοτερο κοινοβουλευτικα κομμα που μπορει να εμποδισει τετοιες αποψεις, δηλαδη την ΝΔ..

  30. drider avatar
    drider 27/01/2013 20:20:26

    Αν ο Σαμαράς υιοθετούσε αυτές τις απόψεις ο θεός θα του έκοβε την καλημέρα...

    • Christos avatar
      Christos @ drider 27/01/2013 22:16:53

      Και η Παναγία δεν θα μας έδινε την βοήθεια της για να τα καταφέρουμε.

  31. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/01/2013 20:22:03

    Με βάση ποιο ιστορικό χρηστής διαχείρισης της περιουσίας που πήρε το κράτος θα ξαναδώσει στο κράτος περιουσία η Εκκλησία; Για να εξαφανιστεί από λαμόγια πάλι; Να δώσει όπως είπε ο Αρχιεπίσκοπος εκτάσεις σε νέους να καλλιεργήσουν. Μέχρι εκεί!

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ Γεώργιος Τ. 28/01/2013 00:57:15

      Με το ίδιο ιστορικό που τα παίρνει από εμάς μονομερώς χωρίς καν να ρωτήσει την άποψή μας για το πως θα τα διαχειριστεί, ή μάλλον αφού δήθεν μας ρωτάει στις εκλογές για να μας "γράψει" μετά.
      (Προφανώς το διακωμωδώ).

  32. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/01/2013 20:24:54

    Δεν κατάλαβες το σημείο που διαφωνείς: η ΝΔ απαντά επειδή ο Κουράκης, όπως και όλοι οι αντικληρικαλιστές, μιλάνε για προνόμια της Εκκλησίας της Ελλαδος ενώ για τους 240 ιμάμηδες στη Θράκη που πληρώνονται από εμάς πάλι, κουβέντα. Για τα προνόμια των Ισραηλινών στην Ελλάδα, κουβέντα. Αυτή είναι διάκριση και ρατσισμός και αντίχριστο μίσος και καλά έκανε η ΝΔ και το καταγγέλλει.

  33. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/01/2013 20:26:01

    Μα τόσο καιρό κάθε 2-3 μέρες βγαίνει ένας συριζαίος-στέλεχος και λέει τα τρελά του. Σταμάτησαν ποτέ για να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πουν πάλι ότι τους κατεβαίνει στο κεφάλι;

  34. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2013 20:28:44

    Ήταν τραγικό λάθος το ότι η Εκκλησία δέχτηκε να χάσει την αυτονομία της και να μπει υπό την επιτροπεία ενός κράτους προτεκτοράτου με σημαίνουσες προσωπικότητες τους Κουράκηδες. Χάθηκε μια παράλληλη δομή που χρησιμοποιούσαμε σε ώρα ανάγκης.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ anonymous 27/01/2013 23:24:22

      Και τα συσσίτια που ταΐζουν χιλιάδες κάθε μέρα τι είναι;

    • Απορών avatar
      Απορών @ anonymous 28/01/2013 02:54:05

      Δεν το δέχθηκε... πραξικοπηματικά έγινε αυτό από τον Όθωνα με την ίδρυση της Εκκλησίας της Ελλάδος η οποία ήταν σχισματική εξ αιτίας αυτού του λόγου για καμμία 50αριά χρόνια, όπως ακριβώς σήμερα είναι σχισματική η Εκκλησία των Σκοπίων. Με άλλα λόγια το βαυαροκρατούμενο "ελληνικό" κράτος έφτιαξε μια κρατική εκκλησία κατά τα αγγλικανικά πρότυπα με αρχηγό τον... καθολικό Όθωνα!

  35. η Dimi avatar
    η Dimi 27/01/2013 20:36:01

    "Το μεγαλύτερο ευτύχημα στον κόσμο είναι η αδυναμία του μυαλού να συσχετίσει όλα τα περιεχόμενά του." ~Χ.Π. Λάβκραφτ (1890-1937), Αμερικανός συγγραφέας ιστοριών τρόμου

    • Cult of St Ur Nara avatar
      Cult of St Ur Nara @ η Dimi 28/01/2013 00:28:08

      Το Εσωτερικό Τάγμα του Δαγών πάντως δεν επιβάρυνε τον αμερικάνικο λαό ούτε άμεσα με μισθοδοσίες ούτε έμμεσα μέσω φορολογίας. Αντιθέτως, κάλυπτε τις ανάγκες του μέσω υγειούς επιχειρηματικής δραστηριότητας (υπερπόντια ταξίδια, αλιεία, κτλ). Ίσως αυτό το μοντέλο να πρέπει να αναπτύξει και η Ορθόδοξη Εκκλησία.

  36. Sofaditis avatar
    Sofaditis 27/01/2013 20:40:00

    Μέγιστε Ιουλιανέ, μόνο εσύ θα μπορούσες να σώσεις την Ελλάδα! Αν και δεν πιστεύω να σε εκτιμάει ο Κουράκης και τόσο...

  37. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 27/01/2013 20:48:22

    Βασικά, πρόκειται για εσωκομματική αντιπολιτευτική κόντρα στον κ. Τσίπρα.
    Αντιπολίτευση στον "μακροοικονομικό" κ. Τσίπρα του πανεπιστημίου Κολούμπια (δια φωνής Τσίπρα, "ομιλούσαν" οι κ. Σταθάκης, Δραγασάκης, Μηλιός).
    h**p://www.antinews.gr/2013/01/25/200788/#comment-1116243
    Απλό: Ο κ. Τσίπρας είπε, ότι πρέπει να ανεβαίνει η φορολογία για αντικυκλική πολιτική και για να κατέβει ο λόγος χρέους προς ΑΕΠ, στις ανοδικές, δηλ. "αναπτυξιακές" φάσεις του οικονομικού κύκλου. Όχι στις φάσεις ύφεσης. Τουλάχιστον για τα ευρύτερα στρώματα.
    Ο κ. Κουράκης πρότεινε το ακριβώς αντίθετο: Νέο φόρο τώρα, που θα πληρώνει το το 90 % του πληθυσμού.
    Άν γίνει πλήρης θεσμικός διαχωρισμός κράτους και εκκλησίας και το κληρικό προσωπικό χρηματοδοτείται από το σώμα της εκκλησίας με ειδικό φόρο (όπως γίνεται π.χ. στη Γερμανία), οι εκκλησίες των διάφορων δογμάτων πρέπει να λειτουργούν με μορφή οργανισμών - ΝΠ (ΙΔ ή ΔΔ) και ανάλογα να φορολογούνται. Είναι κάτι πολύ διαφορετικό, από αυτό που πρότεινε, αφού αυτό συνεπάγεται αφαίρεση άλλων φόρων που μας βαρύνουν τώρα όλους: Ο κ. Κουράκης δεν μίλησε για μείωση των σημερινών φόρων, που θα ήταν σ' αυτή τη λογική.
    Τα θρησκευτικά θέματα και τα σχετικά ιδεολογήματα είναι απλώς πρόσχημα. Ο κ. Κουράκης είχε επιτεθεί και παλιότερα στον κ. Τσίπρα, π.χ. για τη συνάντησή του με τον Ισραηλινό υπουργό.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Uncle Stgm 27/01/2013 21:14:38

      Ο οικονομικός πυρήνας της φραξιονιστικής διαμάχης είναι τόσο παλιός, όσο η κόντρα των Λαπαβίτσα-Καζάκη εναντίον Μηλιού (2010).
      Ξαναζεσταμένο φαγητό, ήδη για πέταμα, γαρνιρισμένο αυτή τη φορά με ...λιβάνια και ράσα.

  38. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 27/01/2013 20:51:21

    Σωστός ο Κουράκης!

    Να πληρώσουν η Αρχιεπισκοπή και οι Μητροπόλεις τους μισθούς των δεσποτάδων, των αρχιμανδριτών και των εφημέριων.

    Και τώρα..;;;

    Στα κάγκελα η ακροδεξιά!

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ tzagerCrete 27/01/2013 21:18:23

      Οι εναπομείναντες οπαδοί του ανύπαρκτου πια μητσοτακαίικου και με τον Κουράκη θα συμφωνήσουν...
      Και βέβαια όποιος διαφωνεί μαζί τους, έτοιμη η ταμπέλα: "ακροδεξιός". Είναι τόσο "φιλελεύθεροι"...
      Μια φορά η Ντορίτα είναι η μόνη που κάνει παρέα με τη Ζαρούλια.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Kώστας ΜΠ 27/01/2013 22:42:55

        Πόση ανακολουθία! Τί φιλελεύθερος είναι αυτός που υποστηρίζει την δήμευση περιουσίας από το κράτος! Παγκόσμια πατέντα! Σημειωτέον ότι εγώ δεν είμαι φιλελεύθερος (δεξιός είμαι, απλώς) αλλά σέβομαι το δικαίωμα στην ιδιοκτησία και αποδοκιμάζω την δήμευση της περιουσίας από το κράτος χωρίς αποζημίωση. Η αποζημίωση εν προκειμένω (όσο κι αν είναι ελλιπής) συνίσταται στην μισθοδοσία του κλήρου. Τυχόν υπαναχώρηση του κράτους συνιστά απάτη και εκ των υστέρων καταστρατήγηση της συμφωνίας που το ίδιο επέβαλε.

      • tzagerCrete avatar
        tzagerCrete @ Kώστας ΜΠ 27/01/2013 22:53:41

        Μα και η Ζαρούλια συμφωνεί με τον Κουράκη αγαπητέ...

  39. cp avatar
    cp 27/01/2013 21:06:41

    Εκανε το τραπέζι στην οικογένεια μου ο επίσκοπος Γερμανιας στην Βοννη ,ο γνωστός αείμνηστος Ειρηναίος.Θυμάμαι -το συζητούσαμε στο τραπέζι- ότι είχε εφαρμοστεί ήδη το μέτρο στην Γερμανία , μονο για τους γερμανούς . Φοβόταν ότι άμα επεκτεινόταν και στους Ορθόδοξους δεν θα πλήρωνε κανείς.......
    Αλήθεια άμα δεν πληρώσεις τον φόρο με αυτό το σύστημα ,δεν κάνεις και τα μυστήρια?

  40. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 27/01/2013 21:26:08

    Απάντηση στη δριμύτατη επίθεση που εξαπέλυσε η ΝΔ κατά του ΣΥΡΙΖΑγια τις δηλώσεις του Τάσου Κουράκη σχετικά με τις σχέσεις κράτους - Εκκλησίας έδωσε ο βουλευτής του πολιτικού σχηματισμού. «Η ΝΔ έχοντας εξαθλιώσει τον ελληνικό λαό με συνεχή και άδικη φορολογία και μείωση των εισοδημάτων, αναζητά τώρα συνενόχους στην πολιτική της αυτό και προς το σκοπό αυτό ανακάλυψε δήθεν πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ μέσω της επιπλέον φορολογίας των Ορθοδόξων Χριστιανών» σημειώνει και παραθέτει σχετικό απόσπασμα της ομιλίας του αναφορικά με το ενδεχόμενο αλλαγής στη μισθοδοσία του κλήρου σε πρόσφατο συνέδριο στη Θεσσαλονίκη:
    «Προτείνουμε να καταργηθεί η μισθοδοσία των ιερέων από το κράτος. Είναι προφανές ότι, όταν ζητούμε τον διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας, δεν νοείται μισθοδοσία ιερέων οποιασδήποτε θρησκείας ή δόγματος από την Πολιτεία. Θα έλεγα ότι εάν αυτό είναι δύσκολο να γίνει, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε μια εναλλακτική πρόταση. Η εναλλακτική πρόταση είναι να επιβληθεί ειδικός φόρος σε όσους πολίτες δηλώνουν κατά την υποβολή της φορολογικής τους δήλωσης ότι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και ο οποίος θα αποδίδεται στην εκκλησία.
    »Σε αυτή την περίπτωση οι πολίτες θα πρέπει να είναι απολύτως ενημερωμένοι ότι η δήλωσή τους ότι είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι συνεπάγεται την επιβολή αυτού του φόρου. Πρέπει να σας πω ότι αυτή η λύση δεν είναι καινοφανής, δεν την ανακάλυψε ο ΣΥΡΙΖΑ. Πάρα πολλές αστικές δημοκρατίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν μισθοδοτούν τους κληρικούς. Πιο συγκεκριμένα, σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Ιρλανδία) δεν τους μισθοδοτούν διόλου, έχουν όμως επιβάλει τον λεγόμενο «εκκλησιαστικό φόρο» που τον καταβάλλουν οι δεδηλωμένοι πιστοί και τον αποδίδει το κράτος στις αντίστοιχες Εκκλησίες. Πρέπει να σας πω ότι η Αγγλία περιορίζεται αποκλειστικώς και μόνο στο να συντηρεί με κρατική δαπάνη τους ναούς που έχουν χαρακτηριστεί ιστορικά μνημεία. Στη δε Γαλλία όχι μόνον δεν μισθοδοτούνται οι κληρικοί, αλλά και η πάσης φύσεως επιχορήγηση προς τις Εκκλησίες απαγορεύεται ρητά από το Σύνταγμα».
    Ο κ. Κουράκης τονίζει πως «είναι αστείο να δηλώνει η ΝΔ σε δελτίο Τύπου ότι η ανωτέρω θέση συνιστά επιπλέον φορολόγηση των Χριστιανών Ορθοδόξων και ότι τάχα αυτή η φορολόγηση συνιστά διωγμό των πιστών». Όπως αναφέρει, μιλά για χρήματα που ούτως ή άλλως συνεισφέρουν οι πολίτες μέσω της φορολογίας, απλώς αλλάζει ο τρόπος είσπραξής τους, αναλόγως των θρησκευτικών πεποιθήσεις των πολιτών. «Άλλωστε εάν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε αυτός ο διαχωρισμός και ο διωγμός θα αφορούσε την πλειονότητα των ευρωπαϊκών λαών, πράγμα εξ’ ολοκλήρου ανυπόστατο» σημειώνει.
    Απαντώντας στις βολές της ΝΔ περί αντίφασης της θέσης του του ΣΥΡΙΖΑ για τη μη αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες, και την αναφορά των θρησκευτικών πεποιθήσεων των πολιτών στη φορολογική τους δήλωση, τονίζει πως τόσο στις ευρωπαϊκές χώρες όσο και στη χώρα μας υπάρχουν τρόποι για να διαφυλαχτεί αυτό το προσωπικό δεδομένο.
    Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ τονίζει πως, όπως ανέφερε και στη δευτερολογία του, σε κάθε περίπτωση «η όποια λύση για τη μισθοδοσία του κλήρου θα είναι προϊόν εξαντλητικού διαλόγου με την διοίκηση της εκκλησίας και με το σύνολο της κοινωνίας, ώστε όλα τα ζητήματα που σχετίζονται με τον διαχωρισμού κράτους και εκκλησίας να προχωρήσουν με τη μέγιστη δυνατή συναίνεση και βεβαίως με τις αναγκαίες αλλαγές του συντάγματος». Επισημαίνει ακόμη πως και από τον γραμματέα του κόμματος και από τον ίδιο αναφέρθηκε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ εγγυάται τη μισθοδοσία του κλήρου, ανεξάρτητα από τη λύση που θα προκριθεί.
    Ο κ. Κουράκης αναφέρει πως ακόμη πως «είναι αυτονόητο ότι στα πλαίσια της διαδικασίας διαχωρισμού Εκκλησίας από το Κράτος θα πρέπει να θεσμοθετηθεί μια διαδικασία χρονικής μετάβασης από το υπάρχον νομικό καθεστώς στο νέο ώστε να υπάρξει δυνατότητα ευχερούς προσαρμογής της Εκκλησίας στο καινούριο σύστημα μισθοδοσίας μέσα από κατάλληλη αξιοποίηση του τμήματος εκείνου της εκκλησιαστικής περιουσίας που πραγματικά της ανήκει, αφού προηγουμένως θα έχει ολοκληρωθεί και η συναφής διαδικασία αποσαφήνισης του περιεχομένου της (κτήματα, αστικά ακίνητα, μοναστηριακή περιουσία κλπ) ύστερα από συνεννόηση με την Πολιτεία και πάντοτε ως προϊόν κοινής προσπάθειας επακριβούς προσδιορισμού της.
    »Στο πλαίσιο μιας τέτοιας συνεννόησης σχετικά με το τμήμα της εκκλησιαστικής περιουσίας που θα συνεχίσει να ανήκει στην Εκκλησία και να το διαχειρίζεται αυτόνομα ύστερα από την ολοκλήρωση διαπραγματεύσεων εντός μιας μικτής και αποτελούμενης και από τα δύο μέρη Επιτροπής διερεύνησης του θέματος, είναι προφανές ότι θα υπάρξει σε κάθε περίπτωση η κατάλληλη μέριμνα ούτως ώστε τα περιουσιακά στοιχεία που εν τέλει θα συμφωνηθεί να παραμείνουν υπό την κυριότητα της Εκκλησίας, να επαρκούν απολύτως για τη μισθοδοσία των ιερέων, ενώ σε περίπτωση που κάτι τετοιο συναντήσει πρακτικές δυσχέρειες να υπάρξει συνδρομή της Πολιτείας με βάση την προαναφερθείσα πρόταση για εθελοντική φορολογία των πιστών της Ορθόδοξης Εκκλησίας κατά τα δοκιμασμένα και επιτυχημένα ευρωπαϊκά πρότυπα.
    Καταλήγοντας, καλεί τη ΝΔ «αντί να επιτίθεται σε κάθε ριζοσπαστική πρόταση που αρθρώνει ο ΣΥΡΙΖΑ, διαστρεβλώνοντας μάλιστα το περιεχόμενό της, να λύσει την αντίφαση που προκύπτει στη ρητορική της από την αφενός συχνή και κατά το δοκούν επίκληση των ευρωπαϊκών αντιλήψεων και ιδεωδών, των οποίων αυτοπαρουσιάζεται υποκριτικά ως μονοπωλιακός και προνομιακός υπερασπιστής, και αφετέρου από τη λυσσαλέα αντίδραση της απέναντι σε κάθε νεωτερική πρόταση που στοχεύει στη διεύρυνση των ελευθεριών και των δικαιωμάτων των πολιτών θέτοντας παρακαταθήκες για τη θεμελίωση και την εμπέδωση σύγχρονων δημοκρατικών θεσμών και αξιών».
    »Συνεπώς, οι κατά κανόνα φτωχές οικογένειες των ιερωμένων της Ελλάδας, που μαζί με τον υπόλοιπο λαό βιώνουν τη φτώχεια και την εξαθλίωση εξαιτίας των περικοπών της συγκυβέρνησης, δεν κινδυνεύουν από το ΣΥΡΙΖΑ αλλά από τις μνημονιακές πολιτικές που προωθεί και εφαρμόζει η Ν.Δ. με τους κομματικούς συνεταίρους της».

  41. ΝΠ avatar
    ΝΠ 27/01/2013 21:30:18

    Ηρεμήστε.
    Χωρισμό εκκλησίας-κράτους συζητάνε και οι χριστιανοί.(απόψεις).
    Η όχι;
    Δεν είναι θέμα ,όμως, του παρόντος.
    Αυτό μας μάρανε;
    αλήθεια,αυτό είναι το πρόβλημα του άνεργου και του μικρομεσαίου...κ.ά....
    Να μείνουν τα πράγματα ως έχουν.
    Ποιον βλάπτει η σημερινή κατάσταση;
    Προς τι οι νέες πρόσθετες διαιρέσεις;
    Έλεος,νισάφι πια.
    Δε μας φτάνει η δεινή μας κατάσταση;

  42. ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС avatar
    ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 27/01/2013 21:44:35

    Να επιβληθεί φόρος και σε όσους αφήνουν κοτσίδα...!

    Με τα έσοδα να χρηματοδοτούνται οι φαλακροί για να κάνουν εμφύτευση...

    • m.s avatar
      m.s @ ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 27/01/2013 22:19:20

      και για τους έχοντες χρείαν επιμήκυνσης ανάλογος φόρος με τον πόντο ...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ m.s 27/01/2013 22:23:31

        Μή σ' ἀκούσει ὁ Τατσό,γιατί θά μᾶς φορολογήσει μέ τό στρέμμα...

  43. Nikos avatar
    Nikos 27/01/2013 22:03:06

    Όλη η ομιλία βρίσκεται εδώ:
    http://www.youtube.com/watch?v=ZQ0EpXe1JL8

    Στο 13.20 αναφέρεται για πρώτη φορά στη μισθοδοσία των κληρικών. Αναλύει επί δεκάλεπτο ότι η εκκλησία "φοροδιαφεύγει".
    Πρόταση Α: Η εκκλησία φοροδιαφεύγει

    Στη συνέχεια και μέσα σε ένα λεπτό αναφέρει (χωρίς επιχειρήματα) ότι το πρόβλημα λύνεται επιβάλλοντας φόρο μισθοδοσίας των ιερέων στους Χριστιανούς:

    Πρόταση Β: Άρα, ο φόρος μισθοδοσίας λύνει το πρόβλημα της φοροδιαφυγής.

    Παρακαλούνται όλοι οι απόφοιτοι Φιλοσοφίας να παραδώσουν τα πτυχία τους στον κ. Κουράκη ως ελάχιστο φόρο τιμής στον άνθρωπο που καταργεί 2500 χρόνιας Αριστοτέλειας Λογικής.

  44. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/01/2013 22:03:11

    Μωραίνει ο Κύριος ων βούλεται απωλέσαι !
    Το μυρμήγκι που θέλει να χαθεί βγάζει φτερά!!
    Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν τόσο παθιασμένος υπέρ των λαθρομεταναστών και τόσο κατά της Ορθοδοξίας , τα δημοσκοπικά του ποσοστά θα ήταν τουλάχιστον 10 μονάδες πιο πάνω .
    Πάντως έχω μια ενδιαφέρουσα συμπληρωματικά πρόταση.
    Όποιος είναι υπέρ των λαθρομεταναστών , να το δηλώνει στην φορολογική του δήλωση ώστε να του παρακρατείται ως φόρος το αναλογούν για τα έξοδα και τις τυχόν ζημίες που αυτοί θα προκαλούν.
    Το αυτό να συμβεί και με τους φιλάθλους που να κάνουν και αυτοί σχετική δήλωση.
    Και γιατί όχι , το αυτό να συμβαίνει και σε άλλες ομάδες πολιτών που χρησιμοποιούν (ή εκμεταλλεύονται) Κρατικές Υπηρεσίες!!
    Και για να σοβαρολογούμε, δεν θα ήταν καθόλου κακό να συμμετείχαν στις δαπάνες του Κράτους, οι Βουλευτές, Δημοσιογράφοι, Επιχειρηματίες και κάθε είδους μεγαλοσχημόνων , για τους άνδρες ασφαλείας που απασχολούν!!

  45. Ραβινος avatar
    Ραβινος 27/01/2013 22:03:23

    Μηπως ειναι καλυτερα να ασχοληθουμε με τον ποιητη βαψομαλλια Κουρακη παρα με τις παπαροβλακειες που αμολαει καθε τοσο ? Αποτελει διαχρονικη ποιητικη αξια ! Να ενα απο τα ευπρεπη δειγματα δουλειας του ως ποιητη για να βγαλετε νοημα για το τι γραφει οταν του ερχεται η εμπνευση ! '' «Η βροχή δεν είναι ποτέ ανορθόγραφη / η καμπύλη σου δεν επιδέχεται συνταγματική αναθεώρηση / μόνο το κερί ανανεώνεται / για να φωτίζει με το άχραντο φως του / και την καμπύλη και τη βροχή»

  46. Atlas avatar
    Atlas 27/01/2013 22:22:29

    Πότε θα απαλλαγούμε από τις μπίζνες της "Οικουμενικές Σύνοδοι Α.Ε." ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Atlas 27/01/2013 23:29:11

      Όταν αλλάξεις χώρα. Ανοιχτά είναι τα σύνορα. Εδώ θα είναι ορθόδοξη χώρα που απλά θα ανεχόμαστε και εσάς. Και σε όποιον αρέσει. Αν μπορέσετε να αλλάξτε το σύνταγμα εκεί που αφορά την επίσημη θρησκεία του κράτους γράψτε μου...

      • Christos avatar
        Christos @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:57:38

        Αγαπητέ Γεώργιε πως αντιλαμβάνεστε την Ελλάδα και κάθε χώρα; Κάτι σταθερό και αμετάβλητο που λειτουργεί βάσει κάποιων δογματικών κανόνων;

        Αν η κοινωνία μας δηλαδή κάποια στιγμή αποφασίσει πως δεν επιθυμεί να έχουμε κάποια επίσημη θρησκεία, θα διαφωνούσατε με την απόφαση της αυτή;

      • greekfournaris avatar
        greekfournaris @ Γεώργιος Τ. 28/01/2013 00:30:48

        Όταν λες εσάς (πέρα από την επιθετικότητα της διατύπωσης σου) ποιους εννοείς; Όποιον τολμάει να θέτει ζήτημα διαχωρισμού εκκλησίας-κράτους; Γιατί να ξέρεις ότι πολλοί το υποστηρίζουν ανεξάρτητα αν είναι αριστεροί ή δεξιοί, φιλελεύθεροι ή κομμουνιστές, ανεξάρτητα αν πιστεύουν στο Θεό (και δεν εννοώ να λένε απλά ένα ''ναι, πιστύω στο Θεο ή όχι, αλλά να το εννοούν πραγματικά) ή όχι.
        Αλίμονο κι αν δε μπορούμε να εκφράσουμε την έστω και μειοψηφική άποψη μας και πρέπει να αλλάξουμε χώρα!

  47. tasos avatar
    tasos 27/01/2013 22:29:32

    Πωπω ο Κουρακης συμφωνει με τον Στουρναρα που εχει πει τα ιδια
    http://www.youtube.com/watch?v=gSAxRHI8imI&feature=youtu.be

  48. m.s avatar
    m.s 27/01/2013 22:46:02

    χαχαχαχαχαχαχα

  49. ΚΜ avatar
    ΚΜ 27/01/2013 22:50:33

    Πηγές για τα παραπάνω ντεμέκ-Νεοδημοκράτη;

    ΥΓ: Υπονοείς ότι ο Αλή-Πασάς χάρηκε όταν ο Άγιος του αποκάλυψε ότι θα πάει μεν, στην Πόλη αλλά με κόκκινα γένεια; Άμα τον είχε σε τόση συμπάθεια γιατί δεν τον προστάτεψε από τον μαρτυρικό θάνατο;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΜ 27/01/2013 23:07:48

      Από τύψεις που τα πήρε από τους εβραίους για να τον παραδώσει έκανε ότι έκανε...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΚΜ 28/01/2013 10:36:42

      Ετσι ειναι ΚΜ. Οι Αγιοι δια στοματος Θεου προφητευουν και επαφιεται στους ανθρωπους να καταλαβουν αναλογα με τη ψυχη τους και τη καθαροτητα της. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι ασχολουνται με τις προφητειες και ιδιως του Αγ.Κοσμα του Αιτωλου.Ακομα και η CIA. Αν ο Θεος ηθελε να ξερουμε τα παντα με λεπτομερειες θα τα ελεγε ετσι.Αλλα τα παρουσιαζει συσκιασμενα ωστε ο καθενας να προσβλεπει αναλογα με τις δυνατοτητες του.Μην ξεχναμε αλλωστε οτι οι προφητειες εκπληρωνονται και διαφορετικα στον καθενα και αυτο ειναι το θαυμαστο.

  50. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:09:09

    Κάποιοι από εμάς σέβονται τους ήρωες και τις παραδόσεις του έθνους βλέπεις. Δεν εξηγείται. Βιώνεται. Σαν την πίστη ένα πράγμα. Εκ του αποτελέσματος κρίνονται αυτά. Όχι από πριν.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:23:28

      Πολύ σωστά, όπως μπορεί το ίδιο να ισχύει και με εμένα. Αυτό δεν έχει όμως καμμία σχέση με το πως θέλω να οργανώσω το κράτος εφόσον θα πρέπει να σεβαστώ και αυτούς για τους οποίους δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω και δεν μπορώ να εξαναγκάσω κανέναν σε κανένα σεβασμό. Δύσκολο είναι να γίνει αυτό κατανοητό;

  51. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/01/2013 23:15:00

    Αυτό θα συνεχισει να γίνεται. ΑΝ κάποιος δε θέλει να είναι Ορθόδοξος, θα έχει μια έκπτωση φόρου και δε θα μπορεί να παντρευτεί/κηδευτεί/βαπτίσει παιδί σε ορθόδοξο ναό. Δε θα ανήκει στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Εγώ δεν το βρίσκω κακό αυτό. Σε τέτοια περίπτωση θα συνέχιζα να πληρώνω φόρους αλλά δίνω το δικαίωμα σε όποιον θέλει να μην πληρώνει φόρους κατά τα Δυτικά πρότυπα (τα οποία -θέλουμε να- ακολουθούμε). Εκτός αν δε θέλουμε να ανήκουμε στη Δύση να το ξέρω κι εγώ δηλαδή.

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ Νικόλας 28/01/2013 01:08:08

      Προφανώς αντιλαμβάνεστε ότι η απόφαση να βαφτίζουμε τα παιδιά μας σε ηλικία που δεν αντιλαμβάνονται τίποτα, είναι υπεύθυνη κατά μεγάλο μέρος για το τεράστιο ποσοστό των Χ.Ο. στην Ελλάδα. Άρα δεν τίθεται θέμα επιλογής (παρά μόνο αν κάποιος αποφασίζει να αποχωρήσει), άσε που έτσι όλοι θα πληρώνουν φόρους.

  52. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:17:53

    Γέρο, έγιναν απαλλοτριώσεις το 1922 και μετά στη Μακεδονία τεραστίων εκτάσεων των μονών του Αγίου Όρους που δόθηκαν στους ξεριζωμένους μικρασιάτες για να έχουν να φάνε ΝΑΙή ΟΧΙ; Σε εκείνη την τραγική κατάσταση του έθνους ποιος κράτησε όρθιο το λαό λοιπόν; Ποιος απαλλοτρίωσε μέρος της περιουσίας του το 1821 και με αυτά πήραν όπλα και πολεμοφόδια οι αγωνιστές μας; Και εσύ έρχεσαι ως παιδί χωρίς ιστορική μνήμη και ισοπεδώνεις τον κρισιμότατο ρόλο της Εκκλησίας στην επιβίωση του Έθνους μιλώντας για φόρους και δωρεές και ποσοστά. Φτωχά επιχειρήματα έχεις. Αλλά αυτό πρέπει κάποιος να αγαπάει την Ελλάδα πολύ για να το ζυγίσει σωστά. Και ποιος θα δώσει τώρα που πεινάει κόσμος στα συσσίτια αν όχι η Εκκλησία; Εσύ; Ο Κουράκης; Ο Τσίπρας; Ποιος; Γιατί αν η Εκκλησία αναλάβει να πληρώνει τους ιερείς από τα έσοδα των ναών, θα πεθάνει πολλές χιλιάδες κόσμος που τώρα ζει χάρη στην Εκκλησία. Και Εκκλησία είναι ο κλήρος και ο λαός. Η πίστη στο Χριστό λοιπόν φταίει που έχουμε πατρίδα και λεγόμαστε Έλληνες ακόμη. Και αυτό δεν αλλάζει.

    • Karenin avatar
      Karenin @ Γεώργιος Τ. 27/01/2013 23:52:58

      Μην ανησυχείς, γιατρούς και παπάδες ξέρει ο λαός πάντα να τους φροντίζει. Για τα σισίτια δεν χρειάζεται η εκκλησία να πουλήσει περιουσία, παίρνει απο τους πλουσιους πιστούς και δίνει στους αδύνατους.

  53. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 27/01/2013 23:49:06

    Και δίκιο νάχει αφου το λέει ο Κουράκης...
    Απ' την άλλη όμως όσοι τον κριτικάρουν δεν συνειδητοποιούν οτι δικαιώνουν όσους δημοσίους υπαλλήλους πληρώνονται χωρίς να παράγουν τίποτε πέραν της παραμυθίας προς τους συγγενείς και φίλους τους...

  54. stamoschios avatar
    stamoschios 27/01/2013 23:59:18

    Είναι φανερό ότι στο ΣΥΡΙΖΑ επιθυμούν τη ριζοσπαστικοποίηση μεγάλου τμήματος της εθνικόφρονης δεξιάς (κλασσικό παράδειγμα δράσης - αντίδρασης). Θέλουν να οδηγήσουν ψηφοφόρους της Νέας Δημοκρατίας στις αγκάλες της Χρυσής Αυγής για να επιτύχουν την πρώτη θέση και το μπόνους των πενήντα εδρών. Εάν η Νέα Δημοκρατία αρχίσει επιτέλους να υπερασπίζεται δεόντως τα ιερά και τα όσια της φυλής δεν έχει να φοβάται τίποτα. Όσο για τους εθνομηδενιστάς θα έλθει η ώρα τους θα πάρουν τη δέουσα απάντηση και τιμωρία.

  55. Zugzwang avatar
    Zugzwang 28/01/2013 00:03:22

    Απορών
    Γηρασκω αει διδασκομενος! Και εγω που πιστευα οτι οι εννοιες ουλτραφιλελευθερος και χριστιανος (πραγματικος χριστιανος) ειναι ασυμβιβαστες...

    • Απορών avatar
      Απορών @ Zugzwang 28/01/2013 02:48:17

      Ματθαίος (16: 24): "Εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν". Ο ορισμός του κοσμικού κράτους (ή μή κράτους) προ 2000 ετών. Το αν είμαι ακραία φιλελεύθερος πολιτικά ή μή δεν έχει σχέση με το αν είμαι φιλελεύθερος ή συντηρητικός στην ιδιωτική μου ζωή. Απορώ γιατί αυτό είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουν οι περισσότεροι στην Ελλάδα... Μπορεί να έχω συντηρητικότατες πεποιθήσεις και να θέλω μια υπερσυντηρητική οικογένεια, αλλά ως χριστιανός δεν θεωρώ ότι έχω κανένα δικαίωμα να αυτό να το επιβάλω και σε άλλα 10 εκ. πολίτες, άρα στο πολιτικό πεδίο είμαι ακραία φιλελεύθερος.
      Εγώ θεωρώ κάθε επιβολή δια της κρατικής εξουσίας σε τρίτους ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του χριστιανού... κάνω λάθος;

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Απορών 28/01/2013 13:54:21

        Ο ορος "ουλτραφιλελευθερος" οριζει καποιον ο οποιος ειναι υπερ της απολυτης ελευθεριας στην οικονομια αλλα και υπερ της απολυτης ελυθεριας στην ηθικη της κοινωνιας. Για τον ουλτραφιλελευθερο, ολα επιτρεπονται εκτος εαν τα απαγορευει ο νομος που εχει ο ιδιος κατασκευασει. Π.χ οι νομοι που επιτρεπουν σε διαφορες δυτικες χωρες τον γαμο μεταξυ ομοφυλοφιλων, την υιοθεσια παιδιων απο ζευγαρια ομοφυλοφιλων, τις εκτρωσεις χωρις περιορισμους αλλους απο ιατρικους, την ευθανασια κλπ, ειναι νομοι που προωθηθηκαν απο ουλτραφιλελευθερους και, θα συμφωνησετε νομιζω, ειναι σε αντιθεση με την χριστιανικη ηθικη. Καποιος ο οποιος ειναι φιλελευθερος στην οικονομια και συντηρητικος στην ηθικη, θελει και την πιττα γερη και τον σκυλο χορτατο.

  56. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 28/01/2013 00:29:40

    "Mα και οι γερμανοί το ίδιο κάνουν"...
    Ο ελληναράς που κατεβαίνει στους δρόμους γιατί ...ήρθε η Μέρκελ στη χώρα, ο ελληναράς που ακούει Τράγκα και ηδονίζεται με τις λαικίστικες κραυγές περί "λύκαινας του Βερολίνου" βρήκε επιχείρημα: οι Γερμανοί κάνουν αυτό που λέει ο Κουράκης! Μάλιστα...Υποκρισία από τα μπατζάκια. "Αυτό κάνουν και οι γερμανοί, αυτοί ξέρουν"....Ή το ακόμη καλύτερο: " πουθενά στην Ευρώπη δεν συμβαίνει να πληρώνει το Κράτος". Ό,τι και καλά το ξέρει ο ελληναράς τι συμβαίνει στην Ευρώπη...Λοιπόν:
    - Οι Βέλγοι δεν κάνουν ό,τι κάνουν οι γερμανοί: στο Βέλγιο το Κράτος χρηματοδοτεί όλους τους θρησκευτικούς λειτουργούς.
    - Το Λουξεμβούργο δεν κάνει ό,τι κάνουν οι Γερμανοί: το Σύνταγμά τους καθορίζει πληρωμή μισθών και συντάξεων κληρικών όλων των δογμάτων.
    - Οι Τσέχοι δεν κάνουν ό,τι κάνουν οι Γερμανοί: το κράτος πληρώνει τη μισθοδοσία των κληρικών. Το ίδιο και οι Σλοβάκοι.
    - Στη Ρουμανία τα ίδια. Το Κράτος καταβάλει μισθούς στους ιερείς.

  57. jordan avatar
    jordan 28/01/2013 00:51:40

    Με έκπληξη ενημερώθηκα για την πρόταση του βουλευτή του ελληνικού κοινοβουλίου Κουράκη για την μισθοδοσία των κληρικών της ορθοδόξου εκκλησίας να γίνεται από το κράτος μεν αλλά από ειδικό νέο φόρο μόνο από τον δηλωθέντα πιστό ορθόδοξο λαό!!! Έκπληξη διότι είχα την εντύπωση ότι εκείνοι οι οποίοι φώναζαν να μην αναγράφεται στις ταυτότητες το θρήσκευμα το έλεγαν για να μην υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα στους πολίτες και διότι πίστευαν ότι η πίστη δεν δηλώνεται απλά σε νομικά έγγραφα. Έκπληξη διότι οι ίδιοι βουλευτές είναι αντίθετοι γενικά με νέους φόρους. Έκπληξη διότι θεωρούσα μέχρι σήμερα ότι οι βουλευτές μας, γνωρίζουν και στηρίζουν το σύνταγμα και την ισοπολιτεία η οποία οφείλει να πηγάζει εξ αυτού. Έκπληξη διότι ήξερα ότι κάποιοι μπορεί να είναι μεν εμπαθείς με την Εκκλησία και είναι όντως ενοχλητικό να σε ελέγχει η συνείδηση σου για αυτό αλλά να φτάνεις εξ αιτίας αυτού ακόμα και στο σημείο του παραλογισμού ;

    Έκπληξη διότι είχα την εντύπωση ότι το κοινωνικό έργο της εκκλησίας σήμερα όσο κρυφά και αν προσπαθεί εκείνη να το κάνει, είναι ολοφάνερο και αναγνωρίσιμο στις δύσκολες αυτές εποχές από τον κάθε στοιχειώδη εχέφρονα Έλληνα. Ένα έργο που δεν μετριέται με μερίδες φαγητού μόνο ούτε με τις ευρώ-φιλανθρωπίες αλλά με την ελπίδα κυρίως που παρέχει σε τόσους απελπισμένους και απογοητευμένους Έλληνες. Είναι πάρα πολλοί εκείνοι που έχουν βαδίσει την οδό της επιστροφής από την οδό της σχεδιασμένης αυτοκτονίας γιατί απλά έκαναν μια κουβέντα με έναν παπά, γιατί άκουσαν έναν λόγο ελπίδας μια Κυριακή, γιατί έπεσε μια τριμμένη φυλλάδα εκκλησιαστική στα χέρια τους. Αν και οι αυτοκτονίες είναι πολλές και οι ψυχολογικές επιπτώσεις της κρίσεως ακόμα περισσότερες σήμερα όπου οι εκκλησιές είναι ανοιχτές, τα πετραχήλια συνεχίζουν να στεγνώνουν δάκρυα, οι τσέπες των ιερέων να αδειάζουν στις κρύες παλάμες εκείνων που είναι κουβαριασμένοι στα πεζοδρόμια της Αθήνας και εκείνων που χτυπούν τις πόρτες των ενοριακών γραφείων, αν σήμερα που τα παγκάρια αδειάζουν αμέσως στα πολυποίκιλα έργα αλληλεγγύης πόσο μάλλον εάν δεν θα υπήρχαν όλα αυτά. Ομολογώ από προσωπική πείρα ότι ακόμα και εδώ στην Σαντορίνη δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που έρχονται σήμερα στην εκκλησία όχι γιατί μετανοήσαν αλλά γιατί δεν μπορούν να επιβιώσουν και ζητούν βοήθεια, μια βοήθεια η οποία φτάνει στο σημείο της αναζήτησης ενός λόγου για παραμονή στην ζωή.

    Έκπληξη λοιπόν με διακατέχει όταν συμβαίνουν αυτά κάποιοι να αλαλάζουν άναρθρες κραυγές σαν να μην ζουν στην ελληνική πραγματικότητα αλλά σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα που οι προτάσεις αυτές συμβαίνουν εκεί μεν αλλά …. εκεί βουλευτά μου δεν έδωσε η εκκλησία την περιουσία της στο κράτος αλλά την αυτοδιαχειρίζεται, εκεί δεν είναι όπως η Ελλάδα κατά 90% (δυστυχώς για σας) μονοθρησκειακή χώρα. Η πρόταση σας είναι κλεμμένη από άλλα ευρωπαϊκά δεδομένα σε άλλα κοινωνικά εκκλησιαστικά και πολιτιστικά περιβάλλοντα μιας δυτικής φιλοσοφίας. Δεν είναι καν πρωτότυπη. Πολιτεύεστε στην Ελλάδα αλλά μάλλον ζείτε αλλού!!! Είναι σαν να θέλει κανείς στην Σαντορίνη να ξεριζώσει για παράδειγμα τα αμπέλια (αφού ορθολογικώς δεν είναι τρομερά «αποδοτικά») και να βάλει αντ΄αυτων φωτοβολταίκα!!!!! Φοβερή ιδέα… αλλά για την Σαντορίνη; Μπορείτε βουλευτά μου να πολιτεύεστε εδώ αλλά η όλη σας φιλοσοφία και ο όλος σας στοχασμός δεν είναι ούτε ελληνικός ούτε φιλελληνικός. Ζείτε αλλού!!!

    Έξαλλου εάν οι πιστοί , βουλευτά μου ήθελαν και μπορούσαν να στηρίξουν οικονομικά την Εκκλησία θα έπρεπε για αυτό να μεσολαβήσει το κράτος με τις φοροεκλπηκτικές του μεθόδους άραγε; Δεν θα μπορούσε ο ίδιος ο πιστός άμεσα να στηρίξει τον παπά της ενορίας του όπως σε παλαιότερες εποχές; Γιατί δια μέσου των εισπρακτικών μεθόδων του κράτους;

    Βρίσκω όμως λογικό το επιχείρημα το οποίο εκφράζετε πως δήθεν γιατί να συμμετέχει ένας αλλόθρησκος ή ετερόδοξος στην μισθοδοσία των ορθοδόξων κληρικών; Φυσικά θα ήταν άδικο τούτο στο βαθμό βεβαία της αδικίας που π.χ. ένας φορολογούμενος Έλληνας που δεν έχει παιδιά στο πανεπιστήμιο πληρώνει φόρους για αυτό κλπ. Αλλά έστω ας το θεωρήσουμε άδικο για τον πολίτη. Μα αντίθετα ο πολίτης δεν συμμετέχει διόλου στο κόστος αυτό. Η μισθοδοσία του κλήρου υποτίθεται ότι δεν προκύπτει από τους φόρους των πολιτών αλλά από την αξιοποίηση της περιουσίας που έχει χορηγήσει η εκκλησία στο κράτος. Τώρα εάν την αξιοποιεί η όχι το κράτος (για να μην πω εάν ξέρει καν που είναι αυτή η περιουσία που της δόθηκε μιας και δεν έχει εθνικό δημόσιο κτηματολόγιο και ποιοι καρπώνονται οφέλη από αυτήν) αυτό είναι …. αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Τόσες φορές ο Αρχιεπίσκοπος έχει απλώσει το χέρι συνεργασίας ώστε να συζητηθούν τα οικονομικά θέματα για την σχέση κράτους εκκλησίας πάντα βέβαια με στοιχεία, αριθμούς και τετραγωνικά. Γιατί μόνο απλά κάποιοι σκούζουν και δεν έρχονται τότε να συζητήσουν σοβαρά άραγε; Ο χωρισμός κράτους και εκκλησίας δεν συμφέρει όχι την εκκλησία αλλά το κράτος και ιδιαίτερα την ελληνική κοινωνία.

    Σε μια εποχή όπου η ελπίδα για πολλούς αδελφούς τρεμοσβήνει, σε μια εποχή που η εκκλησία αποτελεί στυλοβάτη σιωπηλό της ελληνικής κοινωνίας οι προτάσεις αυτές επιβεβαιώνουν όσους κατηγορούν πολλούς βουλευτές ότι δεν ξέρουν ούτε τι ζητούν ούτε και τι θέλουν και μοναδικός στόχος τους είναι η υφαρπαγή ψήφων δια του λαϊκισμού. Η μόνη απάντηση σε όλους αυτούς είναι εκείνη του Κυρίου επι του Σταυρού σε αναλογία σήμερα όπου η χώρα σταυρώνεται: «Πάτερ ἄφες αὐτοῖς· οὐ γάρ οἴδασι τί ποιοῦσι» (Λκ. 23,34)
    Ένας ιερέας απο την Σαντορίνη

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ jordan 28/01/2013 11:02:39

      Άξιος πάτερ μου, να σου δίνει δύναμη ο καλός Θεός!

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ΒΙΣ 28/01/2013 16:53:17

        Οι αξιοι ιερεις ειναι διπλο κερδος για τη πατριδα γιατι πρωτον στηριζουν το ποιμνιο τους και το ανακουφιζουν και δευτερον οι εγγαμοι εξ αυτων δημιουργουν εξαιρετες και μεγαλες οικογενειες που κοσμουν τη κοινωνια μας.Για να μη μιλησω για τα πνευματικα οφελη που αποκομιζουν οσοι τους πλησιαζουν καθως και τα ορθοδοξα μοναστηρια μας.
        Ζουμε σε μια ευλογημενη χωρα που εχει πολλα αποκουμπια στους δυσκολους καιρους αλλα δυστυχως τα απαξιωνουμε.
        Ο Θεος να μας ελεησει και να παραβλεψει....

    • athorivos avatar
      athorivos @ jordan 28/01/2013 23:21:57

      ++++++++++++++++++++++++++

  58. omen avatar
    omen 28/01/2013 00:52:21

    Και τον Κουράκη να τον πληρώνει μόνο όποιος έχει όρεξη να τον ακούει..... πληρώνεται και παχυλά ο εξυπνος... Και έχει και άλλους δημόσιους λειτουργούς του συναφιού του, που τους πληρώνει ο μέσος ορθόδοξος χριστιανός έλληνας χωρίς να φταίει σε κάτι...

  59. Σπαζοκεφάλας avatar
    Σπαζοκεφάλας 28/01/2013 01:07:27

    Δεν καταλαβαίνω, γιατί θίγονται ορισμένοι. Διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους λέγεται και ισχύει σε ένα τεράστιο μέρος του κόσμου. Τώρα για το πόσοι είναι Χριστιανοί και το πόσοι δηλώνουν είναι άκυρο με το θέμα και πονεμένη ιστορία. Όσοι μιλάνε για συμβάσεις Εκκλησίας-Κράτους από το 1952 μόνο "περαστικά" μπορώ να πώ. Το 1952 δεν υπήρχε Ελληνική Δημοκρατία, αλλά Βασίλειο της Ελλάδας και συνεπώς μπορεί να τα ζητήσει μόνο από αυτό η Εκκλησία τα χρήματα. Ακόμα και αν έχουμε αναλάβει τις υποχρεώσεις του Βασιλείου της Ελλάδας, επειδή το θεωρούμε συνέχεια του τωρινού καθεστώτος τότε το ίδιο ισχύει και με τις υποχρεώσεις της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, της οποίας επίσης είμαστε συνέχεια. Δεν λέω να "ξεσκονίσουμε" ότι συνθήκη είχε γίνει από τον Μέγα Κωνσταντίνο, απλώς ότι η Σύμβαση αυτή ισχύει όσο και η συνθήκη του 1439 περί Ένωσης Εκκλησιών, δηλαδή καθόλου, γιατί ο ένας από τους δύο που συμφώνησαν δεν υπάρχει πια. Μπορώ να βρώ άλλες δέκα τέτοιες συμβάσεις που θα θέλαμε όλοι να ξεχάσουμε, γιατί οι "πεφωτισμένοι" ηγέτες του τόπου υπέγραφαν ότι τους δίναν στα χέρια. Πάω στοίχημα ότι αν δεν το έλεγε ο Κουράκης, αλλά κάποιος πιο σοβαρός θα συμφωνούσατε πολλοί περισσότεροι. Δυστυχώς όμως υπάρχουν "σύνδρομα" στην κοινωνία μας που σχεδόν καταργούν την λογική και δημιουργούν ανύπαρκτα νομικά "προβλήματα".

    • Απορών avatar
      Απορών @ Σπαζοκεφάλας 28/01/2013 03:00:57

      Μα τί λέτε; Αμφισβητείτε τη συνέχεια του ελληνικού κράτους επειδή άλλαξε πολίτευμα; Δηλαδή για να καταλάβω δεν ισχύει ας πούμε η συνθήκη της Λωζάνης; Τί παράλογα πράγματα είναι αυτά;
      Επιπλέον: ο διαχωρισμός κράτους / εκκλησίας δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τη μισθοδοσία του κλήρου.
      1. Και οι παλαιοημερολογίτες ορθόδοξοι είναι αλλά δεν μισθοδοτούνται.
      2. Θα πρέπει το κράτος να διαχωριστεί και από το Ισλάμ και τον Ιουδαϊσμό κτλ; Γιατί μισθοδοτεί τους κληρικούς κάθε αναγνωρισμένη θρησκείας παρόλο που δεν το κάνει για τους παλαιοημερολογίτες και παρόλο που μόνο η Εκκλησία της Ελλάδος προσέφερε πολλά περισσότερα από αυτά που πήρε από το κράτος.

      • Σπαζοκεφάλας avatar
        Σπαζοκεφάλας @ Απορών 28/01/2013 11:56:43

        Η Ελληνική Δημοκρατία αποτελεί εδαφική συνέχεια του Ελληνικού Βασιλείου, για αυτό και ισχύει η Συνθήκη της Λοζάνης. Εδώ μιλάμε για μία σύμβαση άλλης μορφής που έχει να κάνει με εσωτερικά του κράτους και της οποίας η ισχύ απορρέει από το Σύνταγμα (το οποίο από τότε άλλαξε). Αυτό που λές πέρι προσφοράς της Εκκλησίας μεγαλύτερης από αυτής του κράτους πρέπει να το αποδείξεις και μάλιστα από ανεξάρτητες πηγές. 60 και πλέον χρόνια είναι πολύς χρόνος για να λές ότι δεν έχει υπάρξει προσφορά από το κράτος χωρίς ακράδαντα στοιχεία. Εγώ θεωρώ ότι έχει υπάρξει, άρα η συνέχιση της μισθοδοσίας πρέπει να γίνει από τους ίδιους τους πιστούς που νιώθουν την ανάγκη να συνδράμουν. Αυτό σημαίνει ότι ο καθένας θα πληρώνει τους δικούς του όχι γιατί τους χρωστάει, αλλά γιατί έτσι νιώθει σωστό. Το κράτος αναλάμβάνει το ρόλο αυτού που θα συγκεντρώσει αυτή την βοήθεια, γιατί διαθέτει αυτούς τους μηχανισμούς αντίθετα με τη θρησκεία (ορθώς κατά την γνώμη μου μιάς και δεν είναι εταιρεία). Έτσι και αλλιώς αφού υποστηρίζουν ορισμένοι ότι η ορθόδοξη εκκλησία πράγματι έχει οπαδούς την συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δεν έχει τίποτα να φοβάται και της δίνεται η ευκαιρία να κάνει πολλούς να σιωπήσουν χωρίς να υπάρξει μεγάλη απώλεια στα εισοδήματά της. Αυτό λέω.

  60. Christos avatar
    Christos 28/01/2013 03:55:26

    Τέλος, το επιχείρημα που μπλέκει τον εκκλησιαστικό φόρο με την επιλεκτική φορολόγηση υπέρ της χρηματοδότησης των κομμάτων, της παιδείας ή της υγείας, το αποδίδω στη βαθιά ριζωμένη πεποίθηση του Έλληνα ότι η εκκλησία είναι ένας «εθνικός» θεσμός, εξίσου σημαντικός με το πολίτευμα, το κοινωνικό κράτος ή την εκπαίδευση για την κοινωνική συνοχή. Όχι, δεν μπορείς να επιλέγεις αν θα συνεισφέρεις, στο σύστημα υγείας και στην εκπαίδευση. Η ευελιξία στην εισφορά και η συνύπαρξη του ιδιωτικού τομέα είναι άλλη συζήτηση, αλλά η καθολική συμβολή είναι προυπόθεση του κοινωνικού συμβολαίου και της κοινωνικής ειρήνης. Επίσης η χρηματοδότηση των κομμάτων κατανέμεται με βάση την εκλογική τους επιρροή.

    Η θρησκεία είναι κάτι βαθιά προσωπικό και η εκκλησία είναι ένας φορέας που οργανώνει τους πιστούς. Δεν απολαμβάνουμε εμείς οι μη Χριστιανοί κάποιο απο τα προνόμια που απολαμβάνουν οι πιστοί. Και είμαστε και εμείς Ελληνες πολίτες, μέλη αυτής της κοινωνίας.

    Απόσπασμα από το άρθρο του Αντώνη Καλογερόπουλο: "Θυμίζει Δύση ή Στάλιν η φορολόγηση των πιστών; "

  61. Stratis avatar
    Stratis 28/01/2013 07:28:12

    Τόσα σχόλεια για μια απλή και λογική τοποθέτηση επάνω στο εκκλησιαστικό; Καταντήσατε την θρησκεία επιβεβλημένη και υποχρεωτική και λέτε παπαρδέλες για εκκλησιαστική περιουσία και κανείς δεν έψαξε να βρει το πως την απέκτησε και με τι επίσημους τύτλους την καταίχει. Να σας πω εγώ. Την μεγαλύτερη περιουσία της την έχει αποκτήσει με την μαγάλη της προδοσία με τα συμφωνηθέντα με τον εκπορθητή Μωάμεθ για την αναγνώρηση στα χρυσόβολα τίτλων που είχε από τους Βυζαντινούς οι οποίοι ήταν και ο υπ΄αριθμόν ένα εχθρός του Ελληνισμού για να προσφέρουν την συνεργασία της εκκλησίας και το άνοιγμα της Κεκρώπορτας από τον Επίσκοπο Σχολάριο. Αλλά και όταν επικράτησε η επανάσταση παρόλους τους αφορισμούς τις κατάρες και τα ανάθεμα της ορθόδοξης εκκλησίας ανάντια στην επανάσταση και τους επαναστάτες και οι τούρκοι σύμμαχοι της ορθοδοξείας έφευγαν διωκόμενοι από τους έλληνες αυτοί οι τούρκοι ότι περιουσία είχαν νόμιμα και παράνομα μια και ήταν κατακτητές την παραχωρούσαν στην σύμμαχο τους και φοροεισπράκτορα ορθόδοξη εκκλησία με τα γνωστά σε όλλους Κιτάπια και ενώ η εκκλησία ήταν σφόρδα εναντίον της πελευθέρωσης του έθνους στο τέλος καρπώθηκαν τα πάντα και σήμερα προτοστατούν σε κάθε εκδήλωση μνήμης για αυτούς που πολέμησαν για την λευτεριά καταραμένοι και αφορισμένοι. Πότε επιτέλους θα ξυπνίσει αυτός ο λαός; Πότε θα καταλάβει πως αυτή η θρησκεία είναι ένα παρακλάδι του ιουδαϊσμου; και γιατί τόσες απειλές από τους επιστολογράφους για μη τέλεση των μυστηρίων γάμου βάπτήσης και κηδείας; όλλα αυτά γίνονται στο εξωτερικό από τις πολιτικές αρχές και με μηδαμινά έξοδα. Αλλά τι να περιμένει κανείς από Ρωμιούς, Ραγιάδες Χριστιανούς και απόγονους των εβραίων όπως σας επιβάλλουν οι ιερωμένοι; Άντε και καλό ξημέρωμα!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Stratis 28/01/2013 15:33:21

      Μᾶς ζητᾶτε ἀγαπητέ stratis νά μείνουμε νυχτωμένοι βαθειά,ὅπως εἶστε κι ἐσεῖς!Ἀφοῦ ὥς γνωστόν,ὅταν μᾶς εὔχεστε καλό ξημέρωμα ἀπό τό Ἀστράλια,ἐδῶ ἐμεῖς νυχτώνουμε ἐκείνη τήν ὥρα...
      Κατά τά λοιπά,διαβάστε λίγη ἱστορία,ἐνημερωθεῖτε λίγο περισσότερο γι' αὐτά μέ τά ὁποία καταπιάνεστε,γιά νά μήν ἐκτίθεστε ἔτσι...
      Φιλικά,ἀπό τά ἀξημέρωτα Κύθηρα.

  62. Probato avatar
    Probato 28/01/2013 08:52:10

    1)Οι Άθεοι να δουλεύουν υποχρεωτικά σε όλες τις αργίες και τις χριστιανικές εορτές, (Πάσχα - Χριστούγεννα κλπ)

    2)Θα απαγορεύσω επίσης να τρώνε οι Άθεοι κατσικάκι - αρνάκι στη σούβλα και κοκορέτσι το Πάσχα..

    3)Θα πληρώνουν διόδια κάθε φορά που θα περνούν από δρόμους και πλατείες με παρακείμενες Εκκλησίες καθώς και δρόμους, πόλεις, περιοχές, χωριά που έχουν χριστιανικά ονόματα (πχ Αγία Παρασκευή, Άγιος Παντελεήμονας, Άγιος Νικόλαος κλπ) και όσοι μάλιστα Άθεοι μένουν σε αυτές τις περιοχές θα πληρώνουν και δεκαπλάσια δημοτικά τέλη.

    4)Όσες ζημιές προκαλούν αλλοδαποί και κουκουλοφόροι σε πορείες, ή με γκαζάκια και τρομοκρατικές επιθέσεις, θα τις χρεώνεται αυτομάτως ο ΣΥΡΙΖΑ.

    5)Κάθε φορά που θα χάνει τις εκλογές ο ΣΥΡΙΖΑ, θα χρεώνονται οι ψηφοφόροι και τα μέλη του κόμματος με ειδικό τέλος ήττας ίσο με το 150% της κρατικής κομματικής επιχορήγησης που παίρνει από το κράτος.

    • Stratis avatar
      Stratis @ Probato 30/01/2013 04:33:01

      Για σένα δεν βλέπω να ξημερώνει ποτέ!

  63. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/01/2013 10:53:16

    Προς τι ο όλος θόρυβος!
    Αυτό εφαρμόζεται σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες.

  64. Nike avatar
    Nike 28/01/2013 16:52:53

    Μερικοί, που έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου ιουδαϊκών Γραφών και υπέρ του Θεού τους, ξεχνούν ότι Ελλάδα υπάρχει από τότε που υπάρχει και άνθρωπος, και ότι οι Έλληνες ήταν το ΠΡΩΤΟ φύλο που έγινε "ΓΕΝΟΣ" και, έτσι, πέρασε από την Βαρβαρότητα στον Πολιτισμό. Τότε, που οι βάρβαροι Ιουδαίοι και λοιποί Ασιάτες, Ευρωπάιοι και Αφρικανοί άκουγαν αστραπή και άνοιγαν λάκκους να μπουν να σωθούν.

    Ας ανοίξουν κανένα βιβλίο, πέραν των ευαγγελίων της αίρεσης των Ιουδαίων που αποκλήθηκαν, αργότερα, Χριστιανοί, ή του... "Πηδαλίου", του "Σωτήρα" κλπ κατηχητικών αριστουργημάτων.

    Η Ελλάς υπήρξε ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρόνια ΠΡΙΝ τον Χριστιανισμό και η ενδοξότερη περίοδός της, αδιαμφισβήτητα, ήταν η ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ.

    Η αρχαία Ελλάς ήταν ΚΑΙ εξακολουθεί να είναι το ΛΙΚΝΟ, αλλά και το λυχνάρι, του νυν γήινου Πολιτισμού.

    ΑΝ αφαιρεθούν, πχ, οι ελληνικές λέξεις απ' όλες τις γλώσσες του κόσμου, η ΕΠΙ_ΚΟΙΝΩΝΙΑ και ο φοβερός και τρομερός πολιτισμός μας του 2013, απανταχού της γης, σε Ρωσίες, Αμερικές, Ευρώπες, Κίνες, Αφρικές, Ινδίες, Λαπωνίες, Ιαπωνίες, κατα- κατακάτα- καταρρρρρρρρρρέει, πάραυτα.

    Όπως βλέπετε, αγαπητοί συμπατριώτες Χριστιανοί, δεν έχει να κάνει, μόνο με σας η διαπίστωση της ανωτερότητας της Αρχαίας Ελλάδας, όσον αφορά τον ΓΗΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Είναι εκτός συναγωνισμού και μόνον θαυμασμού και ΣΙΩΠΗΣ τής αξίζει.

    Σσσσσσσσσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς...............................

    • Nike avatar
      Nike @ Nike 28/01/2013 17:29:13

      ..και μόνον ΣΙΩΠΗΣ θαυμασμός τής αξίζει.

      • Stratis avatar
        Stratis @ Nike 30/01/2013 04:42:36

        Αγαπητέ ΝΙΚΕ με αντέγραψες διαβάζοντας τις σκέψεις αλλά και τις γνώσεις που έχω αποκτήση στα 85 χρόνια της ζωής μου και στην γνωρημία μου με τον μισό πλανήτη όπου και διάβασα αλλά και ανέλυσα για να μάθω και όχι να τυφλωθώ σαν κάποιους που διαβάζουν την αγία γραφή του αίσχους του ψεύδους και της απάτης για να παραμείνουν τυφλοί γιατί έτσι το θέλει ένας δήθεν θεός που δημιούργησαν οι εβραίοι και υποδούλωσε τον Ελληνισμό

        • Nike avatar
          Nike @ Stratis 31/01/2013 00:46:41

          Τιμή μου (και κουράγιο) τα λόγια σου,
          Στρατή!

          Υγίαινε και χαίρε!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Nike 28/01/2013 20:33:59

      Μεῖνε ἐσύ στά μεγαλεῖα τῆς Ἀρχαῖας Ἑλλάδας καί ἄσε ἐμᾶς στήν πλάνη τῆς μετά Χριστόν ἐποχῆς...

      • Nike avatar
        Nike @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/01/2013 16:37:20

        Διαφωνείς, δηλαδή, για το μεγαλείο της αρχαίας (= παλαιάς) Ελλάδας;

        Πού και σε τι ακριβώς;

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Nike 29/01/2013 21:34:39

          Διαφωνῶ μέ σένα πού διαφωνεῖς μέ τό μεγαλεῖο καί τῆς ἀρχαίας καί τῆς νεότερης Ἑλλάδας,στήν πρό Χριστοῦ καί στήν μετά Χριστόν ἐποχή.

          • Nike avatar
            Nike @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/01/2013 22:14:54

            Άμα δεν έχεις απάντηση, Κυθήριε αγαπητέ, μην απαντάς.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Nike 29/01/2013 23:42:38

            Έχεις δίκιο,είμαστε σε διαφορετικό μήκος κύματος και χάνω τα λόγια μου...Την καλησπερα μου.

          • Nike avatar
            Nike @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 31/01/2013 00:47:43

            Να'σαι καλά!

  65. Nεστωρίδης avatar
    Nεστωρίδης 28/01/2013 17:11:29

    Κάποιοι σχολιαστές που θεωρούν τους εαυτούς τους οπαδούς της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας πρέπει να δείχνουν μεγαλύτερο σεβασμό στην Ελληνορθοδοξία και να γνωρίζουν ότι οι εχθροί του έθνους μας σήμερα είναι οι ισλαμοφασίστες και λιγότερο οι μαρξιστοκομμουνιστές που η ιδεολογία τους έχει πεθάνει και δεν το γνωρίζουν.
    ΟΧΙ στον διαχωρισμό εκκλησίας από το κράτος γιατί ακολουθούμε την αρχαία Ελληνική παράδοση (η θρησκεία ήταν τότε και στο Βυζάντιο κρατική)

    • Nike avatar
      Nike @ Nεστωρίδης 29/01/2013 16:42:20

      Όσοι " θεωρούν τους εαυτούς τους οπαδούς της αρχαίας Ελληνικής θρησκείας" είναι περισσότερο νούμερα και από τους... προστάτες της ελληνικής παιδείας, Τρεις Ιεράρχες, και λοιπούς Χριστιανούς "Έλληνες".

  66. Απορών avatar
    Απορών 28/01/2013 17:59:09

    Πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι που βρίσκετε το ζήτημα και το πρόβλημα; Ένας χριστιανός θα πρέπει δηλαδή να επιβάλει στους άλλους τί να κάνουν; Θα πρέπει να είναι κρατιστής στην οικονομία και υπέρ των υψηλών φόρων; Και αν τελικά αυτό δεν είναι οδηγεί σε ευημερία πάλι θα πρέπει να είναι γιατί του το επιβάλλει ο χριστιανισμός;
    Ενδεχομένως άλλο να έχει ο καθένας κατά νου όταν ομιλεί περί χριστιανισμού. Και φυσικά δεν θα πω εγώ στους ομοφυλόφιλους τί θα κάνουν: "μην κρίνετε ινά μην κριθείτε". Μόνο στην υιοθεσία και στην έκτρωση θα μπορούσα να έχω κάποιο λόγο στο βαθμό που θεωρούμε ότι τα παιδιά σε αυτές τις περιπτώσεις έχουν δικαιώματα τα οποία είναι αδύνατο να υπερασπιστούν, και επιπλέον αν εκ του γάμου προκύπτουν οικονομικά δικαιώματα τα οποία θεσπίστηκαν λόγω της υπογεννητικότητας κτλ. Αλλά προφανώς και ούτε έχω λόγο ούτε θα έπρεπε να έχω λόγο για το αν δυο ομοφυλόφιλοι μένουν μαζί.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Απορών 28/01/2013 19:08:36

      Και απο που ο χριστιανος θα προσφερει στους συνανθρωπους του αν οχι μεσω των φορων και της κρατικης αλλhλεγγυης; Μηπως μεσω της ατομικης ελεημοσυνης για να εχει απλως ησυχη την συνειδηση του;
      Εγω σας μιλησα για νομους περι γαμων ομοφuλοφiλων κλπ και οχι για σχεσεις μεταξυ ανθρωπων στην ιδιωτικη τους ζωη. Να καταλαβω οτι εγκρινετε τον πολιτικο γαμο μεταξυ ομοφυλοφiλων και σε δευτερη φαση και τον θρησκευτικο; Για εμενα τοτε θα ειστε συνεπης φιλελευθερος αλλα μη συνεπης χριστιανος.

  67. Απορών avatar
    Απορών 28/01/2013 18:02:00

    Μα δεν φοβάται η Εκκλησία αν υπάρξει διαχωρισμός, εγώ φοβάμαι ως φορολογούμενος γιατί το κράτος θα πρέπει να υπογράψει 10 μνημόνια!

  68. Απορών avatar
    Απορών 28/01/2013 18:09:49

    Για τα στοιχεία κτλ. είναι αυταπόδεικτο, όποιος γνωρίζει λίγο την ιστορία αυτού του τόπου γνωρίζει ότι είναι αστείο να το συζητούμε καν... Αν η Εκκλησία γίνει ΝΠΙΔ και αν διεκδικήσει ό,τι της πήρε το κράτος τη βάψαμε... δεν χρειάζεται να προσκομίσω καν στοιχεία... google it...

  69. stamoschios avatar
    stamoschios 28/01/2013 18:24:20

    Φίλτατε Nike δεν διαβάζεις και εσύ λίγο Φαλμεράυερ.

    • Nike avatar
      Nike @ stamoschios 29/01/2013 16:35:15

      Η ελληνικότητα, από τον 4ο πΧ αι, ΔΕΝ συνδέεται με την φυλετική καταγωγή, αγαπητέ φίλε. Είναι ΠΝΕΥΜΑ, ΜΟΡΦΩΣΗ, ΠΑΔΕΙΑ.

      'Αλλο επιχείρημα έχεις;

  70. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 28/01/2013 18:56:08

    Η υπόθεση αυτη αρχίζει να έχει ενδιαφέρον πολιτικό παρά θρησκευτικό.. Ο, τι ήθελε να πεί ο ποιητής, διαμορφώνει μια πρόταση σε ένα ας πούμε συνέδριο της αριστεράς περί της εκκλησίας.
    Μέχρις εδώ όλα καλά...Μπορεί να έχει ο καθένας βουλευτής και κόμμα μια θέση για την σχέση κράτους εκκλησίας και να την προοθήσει στην κοινωνία.
    Ο τσίριζα είναι πια εκ των πραγμάτων,όσο και αν δεν μπορούν να το πιστέψουν οι ίδιοι, ένα κόμμα κάτι παραπάνω απο μερικούς γραφικούς που μπορούν μία ωραία πρωία και χωρίς λόγο και αιτία να αμπελοφιλοσοφούν.Τώρα υποτίθεται ότι βάζουν πλώρη για κυβερνήτες, επομένως και οι ίδιοι αλλά και ο κόσμος πρέπει να τους βλέπει στα σοβαρά και να πέρνει στα σοβαρά τα όσα ξεφουρνίζουν.
    Εκανε την δήλωση ο ποιητής, υπεύθυνος του κόμματος περι τα εκκλησιαστικά κατά το υπάρχον πολιτικό πλαίσιο...Φυσικό είναι η νδ να εκμεταλευτεί τις όποιες πατάτες ξεφουρνίζουν οι τσιριζαίοι...Εντρομοι ,άρχισαν να ψελίζουν απο την μια ότι είναι προσωπικές απόψεις,ότι θα συνεχίσουν να πληρώνουν τους παπάδες και αυτοί...και συγχρονως να προσπαθούν να δικαιολογήσουν τον ποιητή και τις απόψεις του ..
    Για μια ακομη φορά εμφανιζεται μια ομήγυρις πλακατζήδων,ούτε καν παρέα , να θέλει να κυβερνήσει την χώρα...Συμπεριφέρονται ωσάν να προκειται για θέματα που αφορούν την κόβα της ρόζας και οχι την κοινωνία.
    Με την ίδια σοβαρότητα και ελαφρότητα που μπλέκουν τα καδρόνια με τα κατσαρολικά, μιλούν δημοσίως αντι σε μια ταβέρνα για ολα τα θέματα της κοινωνίας. Καμιά σαφής πολιτική γραμμή και θέση...Ο καθένας μπορεί ακόπως και ασκόπως να φουρνίζει και να ξεφουρνίζει επί παντος επιστητού και η επίσημη θέση του εν δυναμει κυβερνητικού κομματος είναι...Αυτά είναι προσωπικές απόψεις και τέλος.
    Είναι σωστά, είναι λάθος, είναι και συλλογικές απόψεις δεν παίζει κανένα ρόλο και σημασία...
    Το τι λέει λοιπόν ο κουράκης πραγματικά δεν έχει καμιά σημασία,αν ο μικρός αλέξης λέι και σκέφτεται διαφορετικά ,αφού αυτός είναι ο αρχηγός ...Είναι?
    Οσο αυτό δεν θέλουν να το παραδεχτούν και να αναλάβει ο καθένας και όλοι μαζί τον νέο τους ρόλο,εν δυνάμει κυβερνήτες και οχι μια παρέα πλακατζήδων και σαματατζήδων που τα πίνουν σε ένα μπαράκι και αμπελοφιλοσοφούν περί επανάστασης η νέα δημοκρατία θα κάνει πάρτυ με τους ατζαμήδες και ο κόσμος θα τους πάρει χαμπάρι.
    Οταν πάρουν χαμπάρι και οι ίδιοι το τι συνέβη θα είναι αργά..Ηδη έχουν μπεί στο ασανσέρ για το υπόγειο και μαλώνουν αν πρέπει να πατήσουν το κουμπί για να ανεβούν στον πρώτο ή στον τέταρτο όροφο..
    Για αυτο καθαυτό το θέμα κράτους και εκκλησίας ο μόνος που δεν μπορεί να εκφράσει σοβαρή γνώμη είναι ο ποιητής και οι συνπλακατζήδες του τσίριζα..Ούτε στο κράτος πιστεύουν ούτε στην εκκλησία..
    Αστο το ρημάδι και πιάσε κανένα στίχο...Ετσι και αλλιώς πάλι πατάτες θα βγούν αλλά τουλάχιστον ποιητική αδεία φαίνονται τουλάχιστον στιχοι..
    Μέχρι και οι κατακαμένοι τους πήραν στο ψιλό...
    Εκαναν ολόκληρο συνέδριο,το διαφήμισαν κιόλας για να τους πάρουν μετά στο δούλεμα οι χρυσόαυγοι και οι κατακαμμένοι?
    Ποιηταρά μου ...Ωχριά ο Κάλβος ,μπροστά στις κουράκιες ωδες και πορδές δια το βάψιμο των πασχαλινών αυγών..Ανευ φόρου και φοράς..

  71. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 29/01/2013 09:20:57

    Οι Ελληνες πολίτες θα κληθούν να δηλώσουν το θρήσκευμα τους στην φορολογική τους δήλωση. Μήπως θυμόσαστε ποιό κόμμα και ποιός πολιτικός χώρος πρωτοστάτησε στην μη αναγραφή του θρησκεύματος στην Αστυνομική ταυτότητα;

    Οπως επισημαίνεται και σε άρθρα επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας συνέβαινε κάτι ανάλογο. Φαίνεται πως πραγματικά ο ΣΥΡΙΖΑ εχει αναγάγει την Ιστορική μνήμη σε πυξίδα επίλυσης σημαντικών ζητημάτων της Ελληνικής Κοινωνίας

    Πράγματι ο Διαχωρισμός Εκκλησίας- Κράτους αν πραγματοποιηθεί ως απόρροια ενός σοβαρού διαλόγου έχει πολλά θετικά να προσφέρει στην Ελλάδα και την Ελληνική κοινωνία

    Ο ρόλος της Ελληνικής Εκκλησίας είναι ιδαίτερα σημαντικός για τον Ελληνισμό και ξεπερνά τα στενά όρια του Ελλαδικού χώρου.Στα πλαίσια μιας Εθνικής στρατηγικής δύναται να συμβάλλει τα μέγιστα στην εξυπηρέτηση Εθνικών συμφερόντων.Ομως ελλοχεύει ο κίνδυνος αν δεν υπάρχει Εθνική Στρατηγική (ορισμός του Εθνικώς απαράβατου και απαραβίαστου) να ξαναζήσουμε παλιές "ένδοξες στιγμές"

    Οφείλουν δε να γνωρίζουν άπαντες πως η Ορθοδοξία αποτελεί πυλώνα του Ελληνικού Εθνους και όποιος κάτω απο το κάλυμμα της δήθεν θρησκευτικής ελευθερίας κρύβει το μίσος του για αυτήν, αποτελεί και εχθρό του Εθνους .

    Θέλουν μεγάλη προσοχή συλλογικότητες οι οποίες δεν θεωρούν τα Ελληνικά ιδεώδη ως συνδετικό κρίκο της Ελληνικής κοινωνίας

    Βέβαια δεν περιμένει κανείς απο τον Κο. Κουράκη και απο πολλούς συνδαιτημόνες του να γνωρίζουν την ρήση του Θουκυδίδη «Ακόμη και την καθιερωμένη σημασία των λέξεων άλλαξαν για να δικαιολογούν τις πράξεις των».Ο Ηλίας Ηλίου γνώριζε όμως, φυσικά η ηγετική του μορφή αποτέλεσε προιόν συστηματικής πνευματικής εργασίας και η δράση του επικεντρώθηκε σε ζήτηματα που αφορούσαν τον Ελλαδικό χώρο χωρίς να υπηρετεί ο λόγος του διχαστικές λογικές.Ο πολιτικός λόγος του Ηλία Ηλιού δεν ήταν προιόν του "δέν" ούτε της "αρνησης" ηταν προιον δημιουργικής διαδικασίας .

    Δυστυχώς αυτή την ιστορική μνήμη δεν βολεύει την "προοδευτική αριστερά" λόγω του οτι αγνοούν την πραγματική έννοια της λέξης αριστερός

    Αριστερό δεν σε κάνει η στήριξη στην όποια πολιτική αριστερά
    αλλά η δημιουργική κριτική σκέψη, η αναζήτηση της αλήθειας, η αμφισβήτηση στερεοτύπων και προτύπων, η σύνθεση και η ανασύνθεση, ο δημοκρατικός χαρακτήρας.

    Στην βάση της πραγματικής Αριστερής λογικής σε συλλογικό επίπεδο πρέπει να βρίσκεται ότι «Το έθνος πρέπει να θεωρεί εθνικό ότι είναι αληθές». Οχι να θυσιάζεται το Εθνικόν στον βωμό της διεθνιστικής λογικής , στον βωμό της λογικής "Πολίτες του κόσμου"

    Και κάτι τελευταίο επειδή ο κοινωνικός Αγωνιστής Τάσος Κουράκης δεν φαίνεται να έχει αναλάβει δράση και να γνωρίζει -ως και πολλοί όμοιοι του και συνδαιτυμόνες του - και επειδή μπορεί να χαρακτηριστώ ως παρωχημένος αν ανατρέξω στο χτές , καταθέτω τούτο το ερώτημα χωρίς να περιμένω απάντηση; Στην Ελληνική Βόρεια Ηπειρο τι σημαίνει να είσαι και να δηλώνεις Χριστιανός Ορθόδοξος και να μιλάς Ελληνικά;

  72. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 29/01/2013 13:09:14

    Ολα τα είχε επιλύσει ο ΣΥΡΙΖΑ η εκκλησία του έλειπε για να βγει στην κυβέρνηση.
    Εγώ πάλι προτείνω αγαπητέ κ. Κουράκη να λειτουργήσουμε όπως το πολύ εξελιγμένο πολιτισμικά κράτος η γνωστή σε όλους μας Ιαπωνία η οποία κοιτάτε να δείτε τι κάνει η παλιο ρατσίστρια, φασίστρια και πάνω απ όλα αντιδημοκρατική .

    TΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ;
    Τελικά να που οφείλεται η πρόοδος της Ιαπωνίας και να γιατί είναι πολύ εξελιγμένη αυτή η χώρα.
    Έχετε διαβάσει ποτέ σ’ εφημερίδα ότι πολιτικός ηγέτης ή ένας πρωθυπουργός από ισλαμικό κράτος έχει επισκεφθεί την Ιαπωνία; Έχετε ποτέ ότι ο πρωθυπουργός π.χ. του Ιράν, βασιλιάς ή πρίγκιπας
    της Σαουδικής Αραβίας έχει επισκεφτεί την Ιαπωνία;
    Η Ιαπωνία έχει θέσει αυστηρούς περιορισμούς σχετικά με το Ισλάμ και όλους τους μουσουλμάνους και αυτοί δεν τολμούν να πλησιάσουν.
    Οι λόγοι που δεν πάνε είναι οι εξής:
    α) Η Ιαπωνία είναι η μόνη χώρα που δεν δίνει ιθαγένεια στους μουσουλμάνους.
    β) Στην Ιαπωνία μόνιμη κατοικία δεν δίνεται σε μουσουλμάνους.
    γ) Υπάρχει αυστηρή απαγόρευση για τη διάδοση του Ισλάμ στην Ιαπωνία.
    δ) Στα Πανεπιστήμια της Ιαπωνίας, αραβική ή οποιαδήποτε ισλαμική
    γλώσσα δεν διδάσκεται.
    ε) Απαγορεύεται η εισαγωγή «Κορανίου» στη χώρα, στην αραβική γλώσσα.
    στ) Σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύθηκαν από την ιαπωνική κυβέρνηση, έχει δοθεί προσωρινή κατοικία μόνο σε 2 τυχερούς Μουσουλμάνους, οι οποίοι πρέπει να ακολουθούν τον ιαπωνικό νόμο του ομόσπονδου κράτους
    στο οποίο βρίσκονται.
    Οι μουσουλμάνοι θα πρέπει να μιλούν Ιαπωνικά και να τελούν τις θρησκευτικές τελετές τους μόνο στα σπίτια τους.
    ζ) Η Ιαπωνία είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που έχει έναν αμελητέο αριθμό πρεσβειών ισλαμικών χωρών.
    η) Οι Ιάπωνες δεν επηρεάζονται καθόλου από το Ισλάμ.
    θ) Οι μόνοι Μουσουλμάνοι που κατοικούν στην Ιαπωνία είναι οι υπάλληλοι
    ξένων εταιρειών.
    ι) Ακόμα και σήμερα, δεν χορηγούνται βίζες στους μουσουλμάνους γιατρούς, μηχανικούς ή σε στελέχη που αποστέλλονται από ξένες εταιρείες.
    ια) Στην πλειονότητα των εταιρειών, αναφέρεται στους κανονισμούς τους, μόνο μη μουσουλμάνοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση για εργασία.
    ιβ) Η ιαπωνική κυβέρνηση είναι της γνώμης ότι οι Μουσουλμάνοι είναι φονταμενταλιστές, ακόμα και στην εποχή της παγκοσμιοποίησης, και δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάξουν τους μουσουλμανικούς νόμους τους.
    ιγ) οι μουσουλμάνοι δεν τολμούν να σκεφτούν ότι μπορούν να νοικιάσουν σπίτι στην Ιαπωνία.
    ιδ) Αν κάποιος καινούργιος έρθει σε μια γειτονιά και γνωρίζουν οι υπόλοιποι ότι ο καινούργιος είναι μουσουλμάνος τότε όλη η γειτονιά είναι σε συναγερμό.