12/05/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουμπούρες σήμερα, αφεντικά και εθνικοί σωτήρες αύριο

Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον να δημοσιεύονταν τα ονόματα των επιφανών οικογενειών της Αθήνας, εφοπλιστών και επιχειρηματιών που αγόρασαν τα θέματα στις εξετάσεις του Ιnternational Βaccalaurea όπου το πτυχίο αποτελεί διαβατήριο για μεγάλα πανεπιστήμια του κόσμου. Οι καθηγητές ιδιωτικής εκπαίδευσης κατήγγειλαν τα γεγονότα και 21 άτομα θα δικαστούν για το μεγάλο βαθμολογικό σκάνδαλο που για δύο χρόνια είχε κάνει διεθνώς ρεζίλι την Ελλάδα.

Τρεις καθηγητές είχαν αποσπάσει πάνω από 5 εκατ. ευρώ για τα θέματα που διέρρεαν. Λέγεται ότι για ολόκληρο το πακέτο των θεμάτων κάποιοι επιφανείς πολίτες έδιναν έως 400 χιλ. ευρώ.

Και αναρωτιέται κανείς; Αν τα παιδιά τους ήταν έτσι κι αλλιώς «χαϊβάνια» και δεν ήταν ικανοί να περάσουν στις εξετάσεις του ΙΒ, πώς στο καλό θα στέκονταν σε πανεπιστήμια όπως της Οξφόρδης; Μήπως κι εκεί η μακρά χειρ του εφοπλισμού θα έφτανε;

Αν δε αυτά τα καλόπαιδα των Βορείων προαστίων είχαν μάθει από τόσο νωρίς να κάνουν λαμογιές φανταστείτε τις θα κάνουν όταν μεγαλώσουν.

Και μη νομίζετε ότι δεν θα τους δείτε ποτέ. Είναι ανάμεσά μας, μας κυβερνούν με διάφορους τρόπους και από διάφορα πόστα, μας δίνουν δουλειά, έχουν παρτίδες με το κράτος, υψώνουν ξένες σημαίες στα πλοία τους, διώχνουν τους Έλληνες ναυτικούς κ.λπ. Είναι οι μελλοντικές γενιές των ταγών αυτής της χώρας η οποία φανταστείτε τι μέλλον έχει στα χέρια τέτοιων φυντανιών.

Είναι οι απόφοιτοι γνωστών σχολών που πιάστηκαν με τα θέματα στα χέρι.

Θα τους δείτε σε λίγα χρόνια να είναι τα αφεντικά σας και αφεντικά μας…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. yangoolas avatar
    yangoolas 12/05/2010 09:13:54

    και καλά αυτοί, αγόρασαν, πήραν. Το Yorgo που τα πήρε τσάμπα??! Ο άνθρωπος είναι τούβλο. Αγράμματος. Ζήτημα αν μπορεί να γράψει μία φράση (να την πει αν δεν κάνει πρόβα δύσκολο).

    Ο βλάκας που θα αναμορφώσει την Ελλάδα με τους κομπλεξικούς, και τα ξυλάγγουρα. Θα μας κλάσει και θα αφήσει τον λογαριασμό. Πασόκ.

    • zonitis avatar
      zonitis @ yangoolas 12/05/2010 09:58:47

      Μη λες τετοια! Εχει και μορφωμενα ατομα το ΠΑΣΟΚ. Καθηγητες πανεπιστημιων. Ο προφεσορας Δρουτσας ας πουμε. Ε ρε φουρκα που χρειαζεται (οπως λενε και στο χωριο μου)

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ yangoolas 12/05/2010 10:02:01

      "...και καλά αυτοί,αγόρασαν,πήραν.." (no problem!)

      "...το Υοrgo....." (problem!)

      Αφερίμ!

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ klausevitz 12/05/2010 10:33:14

        Ασχετο, τώρα που έφυγε το σχόλιο, επι του οποίου κι ο σχολιασμός!
        ...άρα ας μην μπει καλύτερα.

    • public_enemy avatar
      public_enemy @ yangoolas 12/05/2010 13:43:23

      όσα πλουσιόπαιδα δεν γίνονται δεκτά στα Πανεπιστήμια, φοιτούν σε Κολλέγια της Αμερικής, όπως το Αμχερστ,
      ενώ τα ικανά και αριστούχα ελληνόπουλα εισάγονται στα ελληνικά άσυλα που έχουν γίνει buffer της ανεργίας, όπως ήταν παλιά ο στρατός.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ public_enemy 12/05/2010 13:55:58

        τα ΑΕΙ μας ειναι για τα μπάζα. Μεχρι και η Σομαλια μας περνάει σε καταταξη. μην κρυβοματσε ως ελληναραδες πισω απο το δακτιλο μας.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/05/2010 09:16:30

    Άραγε, η ακροαματική διαδικασία θα γίνει ανοιχτά ή κεκλεισμένων των θυρών; Αν είναι ανοιχτή, όλο και κάποιος blogger δεν θα βρεθεί να πάει να την παρακολουθήσει και να βγάλει στη φόρα τα ονόματα που θα ακουστούν κατά τη διάρκειά της;

  3. otilaxei avatar
    otilaxei 12/05/2010 09:42:10

    Το σκάνδαλο ξέσπασε όταν μαθητής πιάστηκε με τα θέματα εξετάσεων στην τσάντα του μέσα στη Σχολή Ζηρίδη, από την οποία ο Οργανισμός IB (με έδρα στην Ελβετία) αφαίρεσε την άδεια να οργανώνει το σχετικό πρόγραμμα. Πληροφορίες κάνουν λόγο ότι παιδιά πέντε οικογενειών με ισχυρή οικονομική επιφάνεια, δύο εκ των οποίων δραστηριοποιούνται στη ναυτιλία, βρήκαν την πολυπόθητη άκρη για να πάρουν τα θέματα των εξετάσεων του IB, δίνοντας 300.000 ευρώ για το πακέτο των θεμάτων. Κεντρικό πρόσωπο στη συναλλαγή φέρεται να είναι ο πρώην υπεύθυνος του προγράμματος IB στη Σχολή Ζηρίδη, κ. Κωνσταντίνος Μήτσιου, τον οποίο συνέδραμε φίλος του, εκπαιδευτικός που παλιότερα είχε φροντιστήριο στους Αμπελοκήπους και τώρα δραστηριοποιείται στο χώρο των ιδιαίτερων μαθημάτων σε γόνους των βορείων προαστίων. Οι προσβάσεις στα σαλόνια υπήρχαν όπως και τα χρήματα. Οι τόποι συναλλαγής ποικίλλουν αλλά είναι αξιοσημείωτο ότι ορισμένοι γονείς και μαθητές αναγκάστηκαν να περάσουν από το ιατρείο συγγενούς των εμπλεκομένων για να καταβάλλουν το ποσό.

  4. donaE avatar
    donaE 12/05/2010 09:57:25

    Δεν ξυπναει καποιος μια μερα λαμογιο,αυτο διδασκεται μεσα στις οικογενειες και ταυτιζεται με υπερηφανια κιολας με τα λεφτα και την οποια κοινωνικη επιτυχια.Θεωρειται κεκτημενο δικαιωμα τυος,το να εξαγοραζουν.

  5. Lalakis avatar
    Lalakis 12/05/2010 10:03:31

    Θα τους δείτε σε λίγα χρόνια να είναι τα αφεντικά σας και αφεντικά μας…

    Μα δεν είναι ήδη;

  6. yangoolas avatar
    yangoolas 12/05/2010 10:58:13

    Εμένα θα βλάψει ο ? Την Ελλάδα βλάπτει!
    Πες του να πει μια πρόταση χωρίς να έχει καρτούλα.
    Ζήτα και βιογραφικό


    πήγε στην παραλία με την Μπιρμπίλη να γκρεμίζει παρατημένα αυθαίρετα. Είχε και ΤιΒι Τσαφ! Σπίρτο! Τσακμάκι!

    Οι περισσότεροι στην Ελλάδα την έχουν βγάλει με σκονάκια και φυλλάδες και αντιγραφές και απάτες (δες τον καθρέφτη). Το Πασόκ τις κατάργησε γιατί είπε "δεν πειράζει, βλάκας ξεβλάκας πέρασες". Οι πλούσιοι δίνουν και κάτι.

  7. δημητρης avatar
    δημητρης 12/05/2010 12:05:26

    ΤΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ;
    ΕΔΩ ΣΑΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΚΑΘΕ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ.
    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ.
    ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.
    ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ Η ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΠΟΙ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
    ΤΟ ΤΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΞΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΕΚΛΕΓΟΥΜΕ;
    ΑΥΤΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΙΩΠΟΥΝ.
    ΑΥΤΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ.
    ΚΑΙ ΠΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΜΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΕΙΣ ΕΚΛΕΓΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ.
    ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥΓΚΑ.

  8. Mary avatar
    Mary 29/07/2010 23:06:45

    Pragmatika ti zwa iparxun . Xaxaxa a re elinares pou milate anarwtiemai an exete vgei pote apo to xwrio sas... Eimai sto panepiatimio athinwn Kai lipamai poli Gia ta xiliarika pou spatalisan oi goneis mou Gia na mpw se ayto to "mpou....lo" . Makari na min ta eixame petaksei etsi apo to parathiro wste na mporusa na paw twra se ena kseno panepistimio mpas Kai Kanw Kati Sri zwi mou , giati signomi alla ta dika mou oneira den prosegizun kan tin kseftila pou legetai dimsios ipalilos . Oso Gia ton FILO pou koroidevei ton papandreou Mallon otan diavaze to viografiko tou , ton pire o ipnos kapou Sti mesi epeidi logika kurastike apo tis toses agnostes lekseis k kiriws agnosta panepistimia .. Mallon sto xwrio tu den exei tetoia terastia panepistimia opote pou na ta mathei? Oute sta oneira mas file de vgazume tetoia panepistimia . Kai mi peis to gnosto pou lene tipoi San k esena "AMA exeis lefta perneis oti thes " .. asto ... Afta stin elladitsa mas ... Suidies amerikes k agglies den exei tetoiA ... A k se periptwsi pou eisai toso tuvlo Kai ta Les afta xwris na ksereis kan to viografiko tu ( nai lew Afto pou esi de tha emploutiseis pote ) wikipedia papandreou giorgos Kai ksestravwsou . Kai meta efxisu na parei kana politiko kostos afti I kivernisi Kai na Ferei o giorgAkis edw tin paideia pou eixe tin efkairia Kai timi na parei ekeinos ekei sta ksena. Ainte pia enimerwthite prin to aniksete ...