#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2010 19:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουλοχέρηδες για τους... κοψοχέρηδες της κάλπης



Επανέρχονται τα φρουτάκια

Όλη η Ελλάδα ένα απέραντο... φρουτοκομείο για να παραφράσουμε τον αείμνηστο Κ. Καραμανλή. Η κυβέρνηση, σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να γεμίσει τα κρατικά ταμεία και κάτω από την πίεση της Κομισιόν, η οποία έχει επιβάλλει 31.000 ευρώ πρόστιμο ημερησίως στην Ελλάδα, αποφάσισε να βάλει επαναφέρει τα φρουτάκια. Ο ηλεκτρονικός τζόγος θα μπει παντού στη χώρα με στόχο να παίζει ο κόσμος τα χρήματα που (δεν) έχει και να εισπράττει η πολιτεία έσοδα. Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο και για on line διασύνδεση όλων των κουλοχέρηδων που θα παρακολουθούνται από ειδική υπηρεσία του υπουργείου Οικονομικών έτσι ώστε να γνωρίζει τι παίζεται και πόσα πρέπει να εισπράξει.

Το ερώτημα που τίθεται είναι ποιοι θα προμηθεύσουν με κουλοχέρηδες όλη τη χώρα και ποιοι το λογισμικό; Μήπως οι γνωστοί εθνικοί προμηθευτές;

Επίσης, η κυβέρνηση πρέπει να μας απαντήσει στο εξής: Σκοπός της με τα φρουτάκια είναι να βγάλει τα χρήματα που υπάρχουν κάτω από το στρώμα του κάθε Έλληνα και να πολεμήσει έτσι το “μαύρο χρήμα” ή μήπως να παίζει ο λαός ελεύθερα τζόγο για να ξεχνά την πείνα του;

Ωραίο το σχέδιο: Βάζουμε κουλοχέρηδες στους... κοψοχέρηδες της κάλπης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/01/2010 19:42:41

    Επί ΠΑΣΟΚ κάποτε γεμίσαμε και από καζίνο...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/01/2010 19:48:47

    "31.000 ευρώ πρόστιμο ημερησίως στην Ελλάδα"

    ...αν αθροίσουμε και για κλειστά επαγγέλματα, χωματερές, επιδοτήσεις, ΑΕΙ, κτηματολόγιο, κλπ λύσαμε το εισπρακτικό....

  3. falkonbee avatar
    falkonbee 04/01/2010 19:50:21

    Ο ΓΑΠ είπε δεν χρωστάει σε κανέναν.Μήπως χρωστάει στα φρουτάκια;

  4. falkonbee avatar
    falkonbee 04/01/2010 19:50:23

    Ο ΓΑΠ είπε δεν χρωστάει σε κανέναν.Μήπως χρωστάει στα φρουτάκια;

  5. Orestios avatar
    Orestios 04/01/2010 21:20:04

    Επιτέλους! Η χώρα θα αποκτήσει παραγωγή. Θα παράγουμε! Το καταλαβαίνετε? Αέρα κοπανιστό βέβαια αλλά θα μαζέψουμε το χρήμα κάθε σωστής δραστηριότητας.
    Τρελή μπίζνα με τους προμηθευτές. Το Λας Βέγκας θα ωχρειά μπροστά στην Αθήνα της γης το δακτυλίδι. Πράσινη ανάπτυξη δεν λέγεται αυτό?

  6. Eastrader avatar
    Eastrader 04/01/2010 21:39:30

    Σωστος

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2010 22:04:01

    Παλιο δοκιμασμενο κολπο σε ολες τις τελειωμενες χωρες.

    παρτα ολα. Πρασινη ( τσοχα ) ξεφτυλα σε ολο της το μεγαλειο.

    ΠΠ

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/01/2010 22:12:37

    Αν ο παράνομος τζόγος είναι δείγμα κατάπτωσης μια κοινωνίας, ο επίσημος τζόγος είναι εθελούσια φορολογία, που εκμεταλλεύεται την καταπεσμένη κοινωνία. Λυπάμαι που υπάρχουν συνάνθρωποί μας που θεωρούν ψυχαγωγία να πληρώνουν εκούσια πρόσθετο φόρο. ¨Οπως το είπε ο ΠΠ: πράσινη ξεφτίλα, με θύματα ανθρώπους.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/01/2010 22:15:43

      Στο συνολο του ο τζογος ειναι δειγμα Α-κοινωνιας. Ειναι καλο το μαρκετινγκ. ΑΝ τους ελεγαν τα ποσοστα επιτυχιας 1/36.000.000 κλπ... χαχαχα δε θα εισεπρατταν.

      ελπιζω να ξυπνησουν για το καλο ολων μας.

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/01/2010 22:24:00

      ο δε τζογος "πουλαει" με το σεξ... λες να εχουμε τπτ πρασινα κολπα???

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/01/2010 23:13:25

        Σε κάθε κοινότητα που θα βάζει πράσινες ΑΠΕ, θα τις δίνουν και από 3 φρουτιέρες, για το κοινοτικό κατάστημα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ archaeopteryx 04/01/2010 23:21:57

          Πράσινη ανάπτυξη στο τετράγωνο. Και όσοι χάνουν τα λεφτά τους να κρεμιούνται στις φτερωτές. Εξαιρετικό

  9. karenin avatar
    karenin 04/01/2010 23:05:49

    Ας μην υποκρινόμαστε, τα φρουτάκια ποτέ δεν σταμάτησαν, όλα τα καφενεία της επαρχίας είναι γεμάτα απο αυτά. Τα εκμεταλέυται το κάθε λαμόγιο της περιοχής , και αποκομίζουν τεράστια ποσά μαύρου χρήματος,
    αφου τα μηχανάκια είναι πειραγμένα, και οι τοπικές αρχές ως συνήθως αδυνατούν να ελέγξουν.
    Πιο σοφό είναι λοιπόν να είναι κρατικά, αφού και οι παίκτες δεν θα παίζουν με σημαδημένη τράπουλα, αλλά και τα κέρδη θα πηγαίνουν για κοινωφελούς σκοπούς.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ karenin 04/01/2010 23:09:24

      τελευταία είμαι υπέρ του να πηγαίνουν τα λεφτά σε ιδιωτες λαμόγια παρά σε δημόσια λαμόγια. Οι ιδιώτες λαμόγια τα καταναλώνουν και χαίρεται και κανένα κορίτσι, ενώ με τα δημόσια λαμόγια καταστρέφουν τα δάση και τα βουνά και ενοχλείται η πανίδα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 04/01/2010 23:11:52

        ...μα πάντα τα λεφτά πηγαίνουν σε ιδιωτικά λαμόγια και τα δημόσια να idiotεύσουν περιμένουν....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ karenin 04/01/2010 23:11:36

      σού είπε κανείς ότι τα κρατικά μηχανάκια είναι απείραχτα; απλά έχουν, ίσως, άλλο payout. Γιατί νομίζεις έχουν φρουτάκια και όχι μπαρμπουτιέρες; τα εξάρια είναι δεδομένα, τα φρουτάκια δεν είναι.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 04/01/2010 23:13:04

        εξαρτάται αν έχουν μολύβι μέσα ή όχι, γαιατί πολλές φορές τα κόκαλα τα τρώνε λάθος σκύλοι

        ;-)

  10. nik avatar
    nik 05/01/2010 20:22:04

    Τα φρουτακια θα γεμίσουν τα κρατικά ταμεία ….. και θα αδειάσουν τα οικογενειακά ταμεία ,μπράβο σοσια…ληστές του τζόγου ,σε ότι σας πουν οι της ΕΕ βαράτε προσοχή !!!!!!
    Ορθώστε καμιά φορά το ανάστημα ,αλλά που να το βρείτε .