#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2012 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουκουλοφόροι διαλύουν τα πανεπιστήμια



Ομάδα κουκουλοφόρων και κρανοφόρων, έκανε έφοδο στην πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου και συγκεκριμένα έσπασαν το πρωί, την πόρτα του κέντρου διαχείρισης των υπολογιστικών συστημάτων του Ιδρύματος για να εμποδίσουν την διεξαγωγή της «ηλεκτρονικής» ψηφοφορίας. Η αίθουσα παρέμενε αρκετή ώρα, σε κατάληψη και η εφορευτική επιτροπή των εκλογών αποφάσισε 24ωρη  παράταση προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Η ψηφοφορία πλέον, συνεχίζεται κανονικά ενώ οι καθηγητές μπορούν με ειδικό κωδικό που διαθέτουν να ψηφίζουν και από το σπίτι ή το γραφείο τους.

Υπήρξε κίνδυνος να καταστραφεί εξοπλισμός εκατομμυρίων, αλλά προς το παρόν δεν έχουν γίνει μεγάλες ζημιές.

Η δράση των κουκουλοφόρων στα πανεπιστήμια δεν είναι τωρινό φαινόμενο αλλά έχει ενταθεί με αφορμή την εφαρμογή του νόμου για τα ΑΕΙ και την εκλογή νέων διοικήσεων. Όμως, εκτός από τους κουκουλοφόρους, φοιτητές ή εξωπανεπιστημιακούς, υπάρχει αφενός και μια μερίδα πανεπιστημιακών καθηγητών που αν και δεν είναι κουκουλοφόροι δρουν ως τέτοιοι, αλλά και συγκεκριμένα κόμματα και πολιτικοί που αποφάσισαν ετσιθελικά να μην εφαρμοστεί ένας νόμος που ψήφισαν πάνω από 250 βουλευτές στην προηγούμενη Βουλή.

Για παράδειγμα τι έχουν να πουν για τις εκλογές ορισμένοι πρυτάνεις που χάνουν τα προνόμια, τις θεσούλες και την εξουσία τους με το νέο νόμο; Και φυσικά πολλοί από αυτούς ανίκανοι να είναι πρυτάνεις, αντιδρούν σε μια ψηφοφορία που ουσιαστικά αξιολογεί ανθρώπους για να γίνουν οι νέες διοικήσεις των ΑΕΙ.

Άραγε ο κ. Μυλόπουλος αλλά και ο νυν υφυπουργός Παιδείας, κ. Παπαθεοδώρου τι λένε για τη συμμετοχή στις εκλογές που έχει ξεπεράσει το 80%, δείγμα της αποδοχής στη συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημιακών;

Και τι λένε για τους κουκουλοφόρους που δρουν όποτε θέλουν διαλύοντας τα ήδη διαλυμένα πανεπιστήμια;

Από την άλλη, κομματικοί μηχανισμοί όπως ο ΣΥΡΙΖΑ που «αγκαλιάζουν» κουκουλοφόρους (με ή χωρίς κουκούλες) τι λένε γι’ αυτά που γίνονται;

Κι όταν γίνουν κυβέρνηση θα καταργήσουν το νόμο για να επαναφέρουν το σημερινό καθεστώς διαπλοκής αδιαφάνειας και ρεμούλας που κυριαρχεί;

Έχει πρόταση ο ΣΥΡΙΖΑ για πανεπιστήμια ανοικτά στην κοινωνία και διασυνδεδεμένα με την αγορά εργασίας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 12/11/2012 16:36:22

    Όχι βρε παιδιά, ασφαλίτες είναι ντυμένοι κουκουλοφόροι και ψάχνουν για το σέρβερ του indymedia

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 12/11/2012 16:47:58

    Να μπουν τα ΕΚΑΜ τώρα! Η περιουσία μας δεν επιτρέπεται να πέφτει στα χέρια βανδάλων! Να δείξουν τώρα οι ιθύνοντες πως εχουν τη θέληση και τη δύναμη να επιβάλλουν την τάξη. Και θα σου πω μετά που θα πάει το ποσοστό της ΧΑ που φοβίζει επειδή ανεβαίνει διαρκώς...

    • AndreasLP avatar
      AndreasLP @ Γεώργιος Τ. 12/11/2012 19:36:57

      Δεν είναι περιουσία σου. Δεν είσαι πολίτης. Δεν αποφασίζεις για την τύχη της πόλης σου. Ζεις την αιώνια επιστροφή μιας κοινωνίας με αρρωστιάρικη ζωή. Βλέπεις το καλό, όμως επειδή προέρχεται από ανοίκεια πρόσωπα κι όχι από κουμπάρους, δεν το επαυξάνεις. Ζούμε ή νομίΖουμε;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ AndreasLP 12/11/2012 22:30:17

        Είναι περιουσία ΜΟΥ, από τη στιγμή που αυτά τα ρημάδια είναι πληρωμένα από τους φόρους ΜΟΥ. Να πας να χαλάσεις το σαλόνι της μαμάκας σου, κακομαθημένο αριστερούλικο, αφού θες να ξεσπάσεις κάπου....

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/11/2012 16:50:56

    Αυτούς κανείς δεν έχει τολμήσει να τους αποκαλέσει 'τάγματα εφόδου'.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 12/11/2012 17:04:47

    Αν και όταν αναφέρεστε σε "Πανεπιστημιούπολη" Ζωγράφου, είναι προφανές ότι αναφέρεστε στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, θα ήταν σκόπιμο να προσδιορίζετε το Ίδρυμα για να μην μένουν αμφιβολίες για ποιό Ίδρυμα πρόκειται.

    Δεν διανοούμαι κάτι αντίστοιχο να έχει συμβεί στην "Πολυτεχνειούπολη" Ζωγράφου, δηλαδή στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο!!!

    Διευκρινείστε παρακαλώ!!!

  5. Karkampounas avatar
    Karkampounas 12/11/2012 17:20:02

    Καλά δεν κυβερνάει αυτός που θα έβγαζε τις κουκούλες από τα καθάρματα? Να υποθέσω ότι θα το κάνει μετά από την επαναδιαπραγμάτευση και λίγο πριν την ανάπτυξη.

  6. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 12/11/2012 18:27:27

    Οι απόγονοι των κλεφτών τόυ προηγούμενου αιώνα που στεκόταν στα περάσματα και έκλεβαν τον κόσμο που δούλευε και πήγαινε να πουλήσει την πραμάτια του,δεν τέλιωσαν. Ζουν ανάμεσά μας. Βάζουν κουκούλες και καταστρέφουν. Σταματούν τον νόμο ,τον έλεγχο,την διαφάνεια. Θα τους αφήσουμε;Ως πότε οι άχρηστοι χαραμοφάηδες θα ζούνε εις βάρος του συνόλου;

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/11/2012 18:55:04

    Παραμένει σε κατάληψη η αίθουσα; Πως;;; Αφού "άσυλο" δεν υφίσταται και παράνομοι κάνουν κατάληψη εμποδίζοντας δημοκρατική διαδικασία υψίστης προτεραιότητος και πρυτανεία και αστυνομία, υπεύθυνοι κατ' ύλη φορείς και οι δύο, σφυράνε κλέφτικα, άρα...
    Άρα κυβερνάνε παραλυμένοι και καραγκιόζηδες. Δεν έμεινε τίποτα άλλο να συμπεράνουμε... Κρίμα στους λεονταρισμούς του παρελθόντος.

  8. c avatar
    c 12/11/2012 20:21:58

    η ειδηση οπως εχει δοθει ειναι παραπλανητικη. δεν εχει γινει καμια καταληψη καποιας "αιθουσας" ΟΛΑ τα site του πανεπιστημιου αθηνων ειναι αυτη την στιγμη εκτος λειτουργιας!!!

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ c 12/11/2012 20:35:35

      Προφανώς εννοούμε το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο στου Ζωγράφου. Τώρα στο αν δεν έχει γίνει κατάληψη όπως κάποιοι ισχυρίζονται, είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ότι όχι μόνο φοιτητές κατέλαβαν το κτίριο με τους υπολογιστές και μπλόκαραν την ηλεκτρονική ψηφοφορία αλλά μαζί τους βρέθηκαν και κάποιοι πανεπιστημιακοί. Καθηγητές - συνδικαλιστές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ που έτρεξαν να... συμπαρασταθούν στους καταληψίες. Ξέρουμε και ονόματα αλλά δεν είναι της παρούσης. Καμιά παραπλάνηση λοιπόν. Εγινε «ντου» γιατί κάποιοι νομίζουν ότι μπαίνουν στο σπίτι τους και καταστρέφουν την περιουσία του πατέρα τους.

  9. Αιμίλιος avatar
    Αιμίλιος 12/11/2012 22:30:49

    Αφήστε τα μωρά να παίξουν και να χαρούν λίγο ακόμα. Για όσο τους παίρνει!!!
    Στα τελευταία τους είναι.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/11/2012 22:34:20

    Αν δεν κάνω λάθος, ο Συριζα έβγαλε ανακοίνωση και δικαιολογεί τις εφόδους. Για όσους νομίζουν ότι αυτό το ΕΚΝΟΜΟ ακροαριστερό συνοθύλευμα έχει αλλάξει και ότι διαφέρει σε κάτι από τη ΧΑ.
    Το δράμα της Ελλάδας για να ολοκληρωθεί και να επέλθει η κάθαρση προϋποθέτει άνοδο της Ακροαριστεράς στην εξουσία, για να ικανοποιήσει επιτέλους τις ονειρώξεις της που χρονολογούνται από την Κατοχή και να μεταβάλει τη χώρα σε ένα απέραντο ερειπιώνα. Με τη διαφορά, πως αυτή τη φορά, θα θαφτεί οριστικά κάτω από τα ερείπια που η ίδια έχει προκαλέσει. Τότε θα έρθει η κάθαρση στην ελληνική τραγωδία.

  11. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 12/11/2012 22:46:58

    Χρυσαυγίτες είναι που ντύθηκαν κουκουλοφόροι, για να εκθέσουν το άριστο μέχρι σήμερα έργο του ΠΡΟ.ΠΟ.

  12. 321 avatar
    321 13/11/2012 04:09:27

    Μα αν δεν κάνω λάθος, τα πανεπιστήμια τα έχουν ήδη διαλύσει άνθρωποι, χωρίς κουκούλες και με ονόματα, όπως η γνωστή δημοσίως και άγνωστη σε μένα, Κυρία Διαμαντοπούλου.

    Αφού λοιπόν, η Βουλή, με αυτές τις γνωστές και τεράστιες πλειοψηφίες, ενέκρινε το, επίσης γνωστό Νόμο-πλαίσιο, τώρα λέμε ό,τι θέλουμε.

    Ενώ, την ίδια στιγμή, καταστρέφεται η υποδομή των Ιδρυμάτων με το Μνημόνιο ΙΙΙ, με τις άκριτες απολύσεις διοικητικού προσωπικού.

  13. tpe avatar
    tpe 13/11/2012 08:03:47

    Όπου πας στη γραμματεία και το "διοικητικό" προσωπικό "εργάζεται" για να προσφέρει στην πανεπιστημιακή κοινότητα, ας πούμε!

  14. TARAMAS avatar
    TARAMAS 13/11/2012 11:13:43

    Αποδεικνύει κάτι που ήταν εμφανές από παλιά, ότι ο φασισμός εδράζεται και σε πολιτικούς χώρους πιο παλιούς και παραδοσιακούς από τη ΧΑ.

  15. lotofagos avatar
    lotofagos 13/11/2012 12:10:04

    Εχει καταβει ΟΛΟ το δικτυο του Πανεπιστημιου!
    Αυτο ειναι χειροτερο απο το να κλεισεις τις πορτες. Τα παιδια θελουν να δουλεψουν και καποιοι λιγοι τα εμποδιζουν...

    Και δεν υπαρχει κανενας να βαλλει την ταξη, να συνειδητοποιησει το μεγεθος της ζημιας...