31/05/2011 17:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουίζ: Ποιός πολιτικός αρχηγός είπε ότι η κρίση δεν οφείλεται στο Μνημόνιο;

Ποιος πολιτικός αρχηγός είπε: «η κρίση υπάρχει. Δεν είναι εφεύρημα, ούτε πρόσχημα, ούτε τίποτα άλλο. Και δεν τη δημιούργησε το μνημόνιο»

α) Παπανδρέου

β) Σαμαράς

γ) Παπαρήγα

δ) Καρατζαφέρης

ε) Τσίπρας

στ) Μπακογιάννη

ζ) Κουβέλης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/05/2011 17:39:36

    (γ) αμα

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:41:29

    Αλεκα !!
    εχει πολυ καλους οικονομικους συμβουλους.... και μιλαω σοβαρα !
    Αληθεια ΓΙΑΤΙ τα ΜΜΕ "εχασαν" αυτη τη δηλωση ???
    για να μην συναινεσει με αλλους??? χαχαχαααααααααααααα

    ΠΠ

  3. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 31/05/2011 18:06:53

    !!?
    Να ψηφίσει η αλέκα το μεσοπρόθεσμο επι της αρχής τοτε!χα χα χα..
    Αλλά είστε και αντιμνημονιακοί πανάθεμα σας,
    Για το θεαθήναι μια χαρά το δουλεύετε το μαγαζάκι σας στον περισσό..

  4. man8os avatar
    man8os 31/05/2011 18:30:23

    στ!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/05/2011 18:30:42

    Ομονοούμεν, βλέπω, "τρείς και η Αγία Τριάδα". Και μνήμην έχομεν καλήν. h**p://www.antinews.gr/2011/05/27/103059/#comment-720827
    Είπε και άλλα σωστά πάντως η κυρία κι έβαλε σε μερικούς τα γυαλιά: "Όχι έξοδος από το Ευρώ", ναι αυτή το είπε, η κα Παπαρρήγα!
    Ειδικά για τη σχέση μνημονίου και κρίσης πάντως, δεν χρειαζόταν ούτε συμβούλους, ούτε "Κεφάλαιο" ούτε Μπίνι Σμάγκι.
    Αλλά τη βρίσκεις εύκολα, την σήμερον ημέραν;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Ο Θείος 31/05/2011 18:52:59

      Υπο τις παρούσες συνθήκες η επιστροφή στη δραχμή θα ήταν καταστροφική.
      Αυτή ήταν η δήλωση της Αλέκας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ εναςάσχετος 31/05/2011 19:07:47

        Ακριβώς.

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ εναςάσχετος 31/05/2011 21:50:43

        .. για τους Ε.Ε. ΄΄οχι για εμάς. για αυτό και δεν θα μας διώξουν. Αυτό είπε η Αλέκα. Έλεος.

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/05/2011 18:31:37

    Ειδικά για τη σχέση μνημονίου και κρίσης πάντως, δεν χρειαζόταν ούτε συμβούλους, ούτε “Κεφάλαιο” ούτε Μπίνι Σμάγκι. Μόνον απλή λογική.
    Αλλά τη βρίσκεις εύκολα, την σήμερον ημέραν;
    Συγγνώμη.

  7. Sofie avatar
    Sofie 31/05/2011 18:36:05

    Δεν ξέρω ποιος το είπε....αλλά όποιος και να το είπε δίκιο είχε.

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 31/05/2011 18:47:50

    Η Αλέκα και έχει δίκιο.
    Το μνημόνιο είναι η συνέπεια όχι η αιτία της κρίσης.

  9. zap-zap avatar
    zap-zap 31/05/2011 19:27:47

    κάνει και μερικές χαριτωμενιές η Αλέκα και αμέσως ανταποδίδουν το Μέγκα και ο Σκάι σε άφθονο πολιτικό χρόνο.

  10. zame avatar
    zame 31/05/2011 19:38:30

    σε ποια κριση αναφερεται ?
    γιατι εδω χαθηκε η μπαλα απο τις πολυεπιπεδες κρισεις..
    Αν και κατα μια ενοια η Κριση σκοτωνει ολους αυτους που παρασιτουσαν εις βαρος του συνολου..και καταδιωκαν τις υγιεις δυναμεις & την αριστεια..οπως πολυ σωστα μας λεει μια εικαστικος.Λ.R

  11. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 31/05/2011 19:50:57

    28 Μαϊου (μετά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών).

    Δημοσιογράφος: Φαντάζομαι ότι μέσα στη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών ετέθη το δίλημμα ότι κινδυνεύουμε να κατεβάσουμε ρολά στις 15 Ιουλίου, όπως είπε ο κ. Παπακωνσταντίνου.
    Α. Παπαρήγα: Κοιτάξτε, η κρίση υπάρχει. Δεν είναι εφεύρημα, ούτε πρόσχημα, ούτε τίποτα άλλο. Και δεν τη δημιούργησε το μνημόνιο. Το μνημόνιο πέτυχε να αφαιρεθούν λαϊκές κατακτήσεις. Η κρίση είναι υπαρκτή, όπως είχαμε πει, στην Ελλάδα θα είναι βαθύτερη, οξύτερη, θα κρατήσει περισσότερο. Η ανάκαμψη θα είναι αναιμική και θα έρθει καινούργια κρίση. Αυτό που εμείς τουλάχιστον τονίσαμε ότι αν τολμήσουν να κάνουν στάση πληρωμών στο λαό, μια ώρα αρχύτερα ο λαός πρέπει να ξεσηκωθεί

    • man8os avatar
      man8os @ αναγνωστης 31/05/2011 20:07:08

      !!!!????

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ αναγνωστης 01/06/2011 00:55:38

      Αυτή είναι η ολοκληρωμένη δήλωση: Το άρθρο μου θυμίζει αυτά των τηλεοπτικών καναλιών και συγκεκριμένων εφημερίδων της κυβερνήσεως, το οποίο ενώ κατηγορείτε απο αυτό το site, βλέπω πως χρησιμοποιείται τη μέθοδο τους. Προς όλους τους συντρόφους μην απαντάτε υπέρ του ΚΚΕ, φακέλωμα γίνεται καθημερινά.... έχει και απο ένα άρθρο για ψάρεμα κουμμουνιστων.

  12. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 31/05/2011 20:04:54

    Στις 30 Μαϊου όμως (στον Παπαδάκη του ΑΝΤ1) είπε τα παρακάτω:

    «Καταρχήν εμείς είμαστε γενικά υπέρ της αποδέσμευσης από την ΕΕ, η λύση έξω από το ευρώ και δραχμή στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική. Αλλά εθελοντικά να φύγει η Ελλάδα από την ευρωζώνη και αυτή τη στιγμή να τη διώξουν από την ευρωζώνη δεν το βλέπουμε. Αυτό μπορεί να γίνει στο μέλλον, όταν η κρίση θα είναι ακόμη πιο βαθιά και αποφασίσουν οι ισχυρότεροι να μικρύνουν την ευρωζώνη και γενικότερα την ΕΕ. Αυτή τη στιγμή πιστεύουμε ότι θα γίνει μία ελεγχόμενη χρεοκοπία εντός της ευρωζώνης. Αν φτάσει η ΕΕ να διώχνει χώρες, σημαίνει ότι βρίσκεται σε σήψη και βαθιά κρίση αξεπέραστη, πολύ πιο πριν απ’ ότι εμείς περιμένουμε τουλάχιστον»

  13. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 31/05/2011 20:06:02

    Έβαλα το προηγούμενο απόσπασμα επειδή μαζί με το απόσπασμα του Antinews δείχνει οτι η Αλέκα μιλάει σαν τον Καρατζαφέρη: αριστερούλικος λαϊκισμός

  14. sauraki avatar
    sauraki 31/05/2011 20:17:33

    οι δύο γυναίκες της παρέας αλλά η κάθε μια για διαφορετικό λόγο...

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/05/2011 20:26:05

    Η Αλέκα βεβαίως βεβαίως. Και αφού το μνημόνιο δεν είναι η αιτία της κρίσης, ούτε και η κατάργησή του αποτελεί λύση του προβλήματος. Έτσι δεν είναι?

  16. Μέλλον Αγρότης avatar
    Μέλλον Αγρότης 31/05/2011 20:44:38

    Όχι δεν είναι έτσι Φαίλτωρ. Το μνημόνιο είναι ένα επιπλέον πρόβλημα στην κρίση Χρέους. Η κρίση δεν είναι κρίση μνημονίου και σε αυτό έχει δίκιο. Το μνημόνιο επιβάρυνε την κρίση και θα την μετατρέψει σε κοινωνική κρίση. Η απαλλαγή από το μνημόνιο είναι ένα βήμα προς την λύση. Μην προσπαθούμε με απλές αριθμητικές ισότητες να αποτυπώσουμε ανώτερα μαθηματικά.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Μέλλον Αγρότης 31/05/2011 20:54:47

      Εντάξει, είναι προφανές αυτό που λές. Απλά θέλω να πω, με τη λεκτική αυτή ακροβασία, ότι επικεντρωμένοι μόνο στην απαλλαγή από την αποικιοκρατική σύμβαση, ξεχνάμε πολλές φορές τον πυρήνα του προβλήματος που δεν είναι άλλος από το φαυλοκρατικό χαρακτήρα του πολιτικού μας συστήματος. Το Μνημόνιο επιδείνωσε ένα ήδη οξύ οικονομικό πρόβλημα. Το μόνο "καλό" που έκανε στην μέχρι πρότινος κοιμώμενη και αφασική ελληνική κονωνία είναι ότι χάρη σε αυτό, άρχισε να αφυπνίζεται.

  17. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 31/05/2011 21:24:47

    Το ΚΚΕ δυστυχώς εδώ και ενάμιση χρόνο αποτελεί ιδιοτύπως, τον καλύτερο πόλο σταθεροποίησης του συστήματος.
    Σε μια περίοδο που η χώρα ζει συνθήκες κατάλυσης των όρων εθνικής κυριαρχίας, πρωτοφανούς αναδιανομής εισοδήματος εις βάρος των ασθενέστερων κοινωνικών στρωμάτων και βίαιης φτωχοποίησης το ΚΚΕ περιέργως:
    -Μεταθέτει διαρκώς την απόδοση ευθυνών από το συγκεκριμένο (κυβέρνηση ΓΑΠ) στο γενικό ( καπιταλιστική κρίση)
    -Διασπά την οποιαδήποτε κινηματική διαδικασία μέσα από την περιχαρακωτική και μοναχική ''καθαρότητα'' του ΠΑΜΕ με ασκήσεις επαναστατικής γυμναστικής εκτόνωσης.
    -Παραπέμπει στο αόρατο - απώτερο μέλλον της επαναστατικής ανατροπής
    του συστήματος την όποια ελπίδα του λαού για βελτίωση των συνθηκών ζωής του .
    Μέχρι να γίνει η επανάσταση γαία πυρί μειχθήτω.
    Καληνύχτα Σύντροφοι.....

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 31/05/2011 22:25:41

      Μα τη ...νύχτα πάντα προτιμούσαν οι σύντροφοι. Εκεί ευημερούν.

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 31/05/2011 22:24:08

    Εξαρτάται από το αν θεωρείται κρίση η συντεταγμένη αποσύνθεση ενός εθνικού κράτους. Για όσους βέβαια έχουν καταλάβει ότι τα εθνικά κράτη υπάρχουν και είναι κατασκευασμένα από τις κοινωνίες τους κι όχι το αντίστροφο.
    Δεν πειράζει πάντως, θα μας σώσει το μουσουλμανικό ...προλεταριάτο.

    • Ένας avatar
      Ένας @ Δημήτρης 01/06/2011 00:45:20

      "Δεν πειράζει πάντως, θα μας σώσει το μουσουλμανικό …προλεταριάτο."

      Η απελπισία τους έγκειται στο γεγονός ότι το παραπάνω το πιστεύουν.

  19. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 01/06/2011 01:22:33

    Ε ! ΚΟΨΟΧΕΡΗΔΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΗΣ Ν.Δ. ΚΑΙ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ. "ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΜΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, ΑΠΟΣΤΗΘΗΖΟΥΜΕ ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΛΟΣΤΟΧΑΖΟΜΑΣΤΕ" Λ Ε Ν Ι Ν !!!

    • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
      ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ ΔΗΜΟΣ 01/06/2011 02:03:35

      Φίλε Δήμο για τους συντρόφους που την ένδεια την μετατρέπουν σε επαναστατική γυμναστική και την επανάστασρατική στάση, σε επιχείρηση, το έλεγε αυτό ο ΛΕΝΙΝ.

  20. zame avatar
    zame 01/06/2011 15:00:10

    Αν δεν ειχαν ραντεβου η κριση με το μνημονιο...μηπως αυτος που την διαβασε ? αν ειναι καποιος ..γιατι εδω
    Χαθηκε η "μπαλα"..ποικιλοτροπως ποτε στο μνημονιο..ποτε στην οικονομικη κριση..ποτε στην Ηθικη κριση..ποτε στην κριση αξιων..ποτε στους ΚΡΑΥΓΑΛΕΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ..ποτε στην ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ..ποτε στην ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ..
    και αυτοι που δεχτηκανε και υπογραψανε το μνημονιο το ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ ?
    γιατι εδω http://www.youtube.com/watch?v=qqyKxyCP_oY&NR=1
    αλλα λενε για την δανειακη συμβαση.