23/04/2010 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κουΐζ για τις δηλώσεις Παπανδρέου

Αν τις σημερινές δηλώσεις από το Καστελλόριζο, τις έκανε ο πρωθυπουργός κυβέρνησης της ΝΔ  μπορείτε να γράψετε, το πολύ σε 50 λέξεις,  την απάντηση του …Γιώργου Παπανδρέου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 14:12:46

    Θα είχε κηρύξει επανάσταση όπως άλλωστε στάθηκε εμπόδιο κάθε τι επιχείρησε να αλλάξει η ΝΔ

  2. akatanomastos avatar
    akatanomastos 23/04/2010 14:15:37

    Σημερα απο τον πρωθυπουργο ανακοινωθηκε η υποδουλωση του ελληνικου λαου!!!
    ο μονος δρομος ειναι ξεσηκωμος και αμεση προσφυγη στις καλπες!! ειδικο δικαστηριο για την κυβερνηση... ειναι λιγα απο αυτα που θα λεγοντουσαν αν την εκανε αυτην την ανακοινωση η Ν.Δ.

  3. nikolas avatar
    nikolas 23/04/2010 14:25:44

    ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Γ.Α.Π ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΈΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΈΛΕΓΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ Ν.Δ. ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!
    ΈΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΟΝΤΡΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ nikolas 23/04/2010 14:32:44

      Κάνεις το κουϊζ πιό ενδιαφέρον, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα επαναλάμβαναν από το πρωϊ μέχρι το βράδυ τις δηλώσεις του κ. Παπανδρέου

  4. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 23/04/2010 14:35:28

    Σοσιαλισμός η Βαρβαρότητα...

  5. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 23/04/2010 14:46:46

    ΤΟ ΗΛΙΘΙΟ ΒΛΕΜΑ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ?

  6. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 23/04/2010 14:46:56

    "Η Κυβέρνηση της ΝΔ έκανε σήμερα μια πράξη εσχάτης προδοσίας. Η χώρα μας δεν έχει την ανάγκη των ξένων κατακτητών αφού λεφτά υπάρχουν, αλλά ακόμη και αν δεν τα βρούμε μπορούμε να βάλουμε το όπλο πάνω στο τραπέζι για να διώξουμε τους κερδοσκόπους. Άρες μάρες κουκουνάρες. Α μπε μπα μπλομ".

    50 λέξεις ακριβώς.

    Κερδίζω τίποτα ή θα πάρω κι εγώ έναν εισαγόμενο πάσαλο στήριξης;

  7. Mak avatar
    Mak 23/04/2010 14:54:08

    "Ο λαός δεν ξεχνάαααα τι σημαίνει δεξιάααααα..."

    Και μετά ήρθε το ΔΝΤ...

  8. Lewnidas avatar
    Lewnidas 23/04/2010 15:10:33

    "Η αποτυχημενη κυβερνηση της δεξιας ακολουθοντας τις νεοφιλολευθερες διεθνης πρακτικες. [καπου εδω θα γινοταν το πρωτο σαρδαμ] παρεδωσε την χωρα στο αντιλαϊκο οργανο της διεθνους καπιταλιστικης. "

  9. Areti avatar
    Areti 23/04/2010 15:38:56

    Το μήνυμα του ΓΑΠ θα έλεγε
    "Σήμερα είναι μια ημέρα προδοσίας για την πατρίδα. Το κόμμα της ΝΔ οδηγεί τον ελληνικό λαό σε μια οδύσσεια, χωρίς όμως το τελικό προορισμό, την Ιθάκη. Ξέρουμε ότι λεφτά υπάρχουν· το ΠΑΣΟΚ έχει σηκώσει τα μανίκια κ'έχει χαρτογραφήσει όλες τις πισίνες των βορείων προαστείων. Πάμε για τρέλες στις Σεϋχέλες!"

  10. panagiotis avatar
    panagiotis 23/04/2010 16:03:05

    ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΟΣΚΟΠΗΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟ ΣΑΡΔΑΜ...!!!! ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ GAP ( ΚΕΝΟ ) ΛΕΜΕ...!!!

  11. giorp avatar
    giorp 23/04/2010 16:05:50

    Την πορεία της Ελλάδας την είχαν προγραμματίσει ΕΕ και Έλληνες Πολιτικοί.
    βλ
    http://anatropi.pblogs.gr/

  12. george avatar
    george 23/04/2010 17:19:43

    "Το διάγγελμα του Πρωθυπουργού αποτελεί την πιο ξεκάθαρη ομολογία χρεοκοπίας, όχι όμως της χώρας, αλλά της νεοφιλελεύθερης πολιτικής που ακολούθησε η κυβέρνηση της ΝΔ. Ο κ. Καραμανλής είναι εθνικός μειοδότης διότι παραδίδει την εθνική κυριαρχία της χώρας μας στο ΔΝΤ, είναι υπεύθυνος για τα σκληρά και αντιλαικά μέτρα που θα λάβει το επόμενο διάστημα. Αυτή η κυβέρνηση έβαλε την υπογραφή της για χιλιάδες απολύσεις εργαζομένων, για μειώσεις μισθών και συντάξεων για το ξεκλήρισμα των αγροτών, των μισθωτών, των συνταξιούχων. Η σημερινή κυβερνητική λαίλαπα αποτελεί κίνδυνο για τη χώρα και την εθνική υπερηφάνια όλων των ελλήνων. Το Πασοκ θα αγωνισθεί με κάθε μέσο, ώστε ο κ.Καραμανλής και οι αποτυχημένοι υπουργοί του να αποτελέσουν σύντομα παρελθόν. Η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ όχι μόνο δεν θα αναγνωρίσει τις επαίσχυντες συμφωνίες με το ΔΝΤ , αλλά θα φροντίσει έτσι ώστε όσοι είναι υπεύθυνοι για το κατάντημα της χώρας να λογοδοτήσουν στην ελληνική δικαιοσύνη."

  13. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 23/04/2010 17:21:48

    Ολοι να λεμε τι θα ελεγε αν και αν - και κλασικα φταιει ο προηγουμενος
    αμαν πια

  14. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 23/04/2010 17:39:35

    Mega:Η δεξιά κατάπιε την τελευταία σταγόνα αίματος.
    Χατζηλαλάκης:Εμελλε να το δούμε κι αυτό.Η χώρα σβύνει απ'το χάρτη.
    ΑΝΤΕΝΑ:(όμως,με Εισαγγελάτο)Αίσχος προδότες δεξιοί.
    ΑΛΦΑ:(Με... Ανεση και...Βερύκοκο )μας ξεπούλησαν στους ξένους.
    ΕΞΤΡΑ :(παπαγαβ)Από πότε σας τα λέγαμε;;;;
    ΝΕΤ:Ολοήμερα αφιερώματα Νταλάρα και Μπακαλάκου.

  15. milkman avatar
    milkman 23/04/2010 18:07:34

    Τι φάρα είναι αυτοί οι πολιτικοί !
    Τη μεγαλύτερη συμφορά την παριστάνουν εθνική επιτυχία,
    και μάλιστα με καταπληκτική άνεση.
    Ολες αυτές οι βλακείες με τα γεμάτα περίστροφα που δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν, ξεχάστηκαν ως δια μαγείας. Τώρα άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
    Τώρα όλοι εξυμνούν το ΔΝΤ

  16. ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ avatar
    ΣΜΠΟΥΛΝΤΟΥΜ 24/04/2010 13:20:50

    ΑΦΟΥ Η Ν.Δ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΚΟ;
    ΑΦΟΥ ΤΟ "ΛΑΟΣ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΟΚΟ;

    ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑ.ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

    ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.
    ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΣΕΙ ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΑΝΟΔΟ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΣΕΝΤΟΥΚΙΑ ΤΟΥΣ.

    ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΑΤΥΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΩΝ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΙΔΡΩΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ.

    ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ "ΛΑΟΣ" ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ;

    Ο ΑΝΕΡΓΟΣ, Ο ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ, Ο ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ, Ο ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΣ, ΑΥΤΟΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΛΑΟΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
    ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΓΡΑΣΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ, ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΑΣΤΡΩΜΑΤΩΣΗ, ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΝΑ ΠΛΑΙΣΙΩΣΟΥΜΕ ΥΓΙΕΙΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΗΚΩΤΟΙ.
    ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΡΘΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ.