#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2011 00:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοτούλες στο υπουργικό



Μην περιμένετε κατά τα φαινόμενα συνταρακτικές εξελίξεις από το εν εξελίξει υπουργικό.

Ο Γ. Παπανδρέου αφού ξεκαθάρισε πρώτος ότι εμμένει στην γραμμή του δημοψηφίσματος έβαλε στη συνέχεια το "βαρύ πυροβολικό" των υποστηρικτών του (Μπεγλίτη, Παπουτσή, Καστανίδη και Ρέππα, Χρυσοχοϊδη και Ξενογιαννακοπούλου) να τον στηρίξουν. (Οι τέσσερις πρώτοι αποκαλούνται και "οι τέσσερις σωματοφύλακες του ΓΑΠ")

Από τους άλλους μόνο ο Λοβέρδος εξέφρασε σοβαρές επιφυλάξεις για τη νέα δανειακή σύμβαση και το δημοψήφισμα. "Δεν μπορεί να τίθεται ένα τόσο θεμελιώδες ερώτημα σε δημοψήφισμα το οποίο θα δέσμευσε τη χώρα για τα επόμενα τριάντα χρόνια...να δω πρώτα το περιεχόμενο του δημοψηφίσματος για να τοποθετηθώ" είπε

Η αναμενόμενη να τα χώσει Διαμαντοπούλου περιορίστηκε  σε διαδικαστικά θέματα (γιατί κ. πρόεδρε να μην ενημερωθούμε από πριν κλπ), αλλά ξεκαθάρισε ότι υποστηρίζει τον πρωθυπουργό.

Διαδικαστικός και ο Κώστας Σκανδαλίδης που είπε σε έντονο αντιστασιακό ύφος ότι «έπρεπε να έχουμε ενημέρωση και να εμφανιστούμε ομογενοποιημένοι ως προς το δημοψήφισμα», και αυτός έσπευσε να δηλώσει ότι υποστηρίζει κι αυτός τον πρωθυπουργό.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες εξηγούν ότι οι υπουργοί έκαναν τις ...κότες για να μην ανοίξουν τα χαρτιά τους με το επιχείρημα ότι περιμένουν  να δουν πρώτα τις αποφάσεις των G20 για να απαντήσουν. Γι αυτό και λένε ότι σήμερα περιορίστηκαν να απαντήσουν στον χθεσινό εκβιασμό του ΓΑΠ με τους "στρατιώτες"" (Μιλένα, Καϊλή),

Η γνώμη μας είναι ότι τα έχουν ...χάσει με τον Παπανδρέου που έχουν μπλέξει και δεν ξέρουν τι να κάνουν καθώς όλοι υποθέτουν ότι παίζει κάποιο μεγάλο διεθνές παιχνίδι που δεν καταλαβαίνουν.

Σε αυτό προσθέστε τον κατακερματισμό απόψεων και την απουσία ηγετικής προσωπικότητας που να μπορεί να του συσπειρώσει όλους στο ΠΑΣΟΚ εναντίον του ΓΑΠ για να αρχίσετε να σκέφτεστε ότι ο τελευταίος μπορεί και να πάρει ψήφο εμπιστοσύνης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 02/11/2011 00:05:46

    Τελικά εκλογές θα γίνουν;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 02/11/2011 00:18:38

      Ουόχι δι θα γίνουν εικλουγιές. Σε κανα χρόνου ιδού θα μαστει.

    • ΤΙDI87 avatar
      ΤΙDI87 @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 02/11/2011 10:31:49

      ΠΟΙΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΛΕΞΑΜΕ(ΓΙΩΡΓΑΚΗ) ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ...ΔΕΙΤΕ ΤΙ 'ΑΝΘΡΩΠΟΣ' ΕΙΝΑΙ http://astrapinews.blogspot.com/2011/10/blog-post_9777.html

  2. anonymous avatar
    anonymous 02/11/2011 00:06:27

    Λέτε ρε παιδιά η μοναδική χαμένη να είναι το Μιλενάκι; Το μεσημέρι οργίαζαν οι φήμες για ανεξαρτητοποίηση Αντωνίου, Καϊλή και μερικών άλλων. Ξαφνικά την έκαναν όλοι γυριστή. Αν ήταν κοινή απόφαση τότε το πούλησαν το Μιλενάκι, αν όχι μας δούλευαν.

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 02/11/2011 00:19:28

    Νομίζω ότι πλέον μπορούμε να μοιράσουμε ρόλους:

    Πονηρούλης ο Γιώργος Παπανδρέου όλο χαζοφέρνει και όλο αποκάτω τους έχει.

    Χαζούλης ο Βαγγέλης Βενιζέλος. Τα κατάφερε να μπλέξει με τον Γιώργο και την τρόικα να διαφημίζει το δημοψήμισμα την άλλη μέρα να τα γυρίζει.
    Μπερδεύτηκε και ο ίδιος από το τι έχει πει τον βλέπω να βγάζει και χολή.
    Τελικά κατάφερε να είναι ποιο χαμένος από τον Γιώργο.

    Εξυπνούλης ο Ραγκούσης από κολητός του Γιώργου νασου και μέλος τρόικας και σημείο αναφοράς.

    Χαμηλοβλεπούσα πολλά υποσχόμενη όλο αναστολές η Διαμαντοπούλου.
    Ολο πρωτοβουλίες αλλά δεν ολοκληρώνει η κακομοίρα. Θα της μείνει ο τίτλος του πουλέν.

    Ψευτονταής ο Λοβέρδος. Ολο καθαρίζει αλλά στο τέλος τζίφος.

    Ξεγελασμένη και αποπλανημένη γεροντοκόρη η Βασούλα.
    Ολο θέλει να αγιάσει να παρατήσει τα εγκόσμια και πάντα κάπου στραβώνει το πράγμα.

    Παπανδρεικήμαχαιροβγάλτες σε ρόλο Καλογήρου Παπουτσής και Καστανίδης με το όρτσα βλέμμα και την κοιλάρα.

    Μονίμως εκνευρισμένος με την νεολαία σε ρόλο δημοδιδάσκαλουο Απόστολος Κακλαμάνης.

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 02/11/2011 00:21:33

    Είναι προφανές τι έγινε. Όλα πάγωσαν μόλις ανακοινώθηκε ότι θα πάει ο ΓΑΠ στους G20. Εδώ που τα λέμε θα ήταν άκομψο και ξεφτύλα να πήγαινε αύριο να συναντήσει τους Σαρκοζύ και Μέρκελ και να τον έχουν ήδη ρήξει. Πιστεύω λοιπόν ότι υπάρχει μία παύση για αύριο και τα ωραία από Πέμπτη πάλι.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 00:36:29

    Η ΝΔ και τα λοιπά κόμματα της αντιπολίτευσης θα πρέπει σε τούτες εδώ τις ώρες να διαφυλάξουν τους θεσμούς και τις λειτουργίες.

    -Θα πρέπει να καταθέσουν πρόταση μομφής εναντίον της Κυβέρνησης: έτσι θα απαιτούνται 150+1 ψήφος και όχι η πλειοψηφία των παρόντων και όχι κάτω από 120 που απαιτεί η ψήφος εμπιστοσύνης. Η πρόταση μομφής δεν συσπειρώνει το ΠΑΣΟΚ στην παρούσα στιγμή αλλά θέτει τον τύπο επί των ύλων, να ξεκαθαρίσουν οι 152 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ τη θέση τους. Να αποφασίσουν οι 152 αν υποστηρίξουν το δημοψήφισμα μια επιλογή μιας Κυβέρνησης που αποφεύγει τη λαϊκή ετυμηγορία με πολιτικές κινήσεις τακτικής.

    -Θα πρέπει στη Βουλή να ακουστεί η φωνή της κοινωνίας δια μέσο των εκπροσώπων της έναντι των καρεκλοκενταυρικών σκοπιμοτήτων.

    -Θα πρέπει απλά και φανερά όπως η Δημοκρατία ορίζει να έχουν το σθένος 150+1 βουλευτές να ψηφίσουν υπέρ μιας Κυβέρνησης που θέτει το μέλλον της χώρας σε τρίμηνη αναβολή .

    Οχι μόνο για λόγους θεσμικούς και λειτουργίας του πολιτεύματος, όπως το καθήκον της θέσης τους επιτάσσει και το Σύνταγμα με τους νόμους ορίζει, αλλά γιατί η Ιστορία πρέπει ξεκάθαρα να γράψει τα ονόματα των 300 και τη θέση τους.

  6. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 02/11/2011 00:43:26

    Δυστυχως για την Ελλαδα αυτη η οικιγενεια ειναι επταψυχη μην ελπιζετε σε πτωση. Ειθε να μην βγω αληθινος.

  7. WR avatar
    WR 02/11/2011 00:50:56

    Δε λέει κ σ΄εμάς τους ιθαγενείς, ποιο είναι αυτό το μεγάλο διεθνές παιχνίδι που ξέρει μόνος αυτός για να καταλάβουμε τι γίνεται? Ο γαπ κ όλοι οι κακοί του κόσμου.....το δούλεμα πάει σύννεφο!

  8. ΜΑΚΑΡΟΣ avatar
    ΜΑΚΑΡΟΣ 02/11/2011 00:51:21

    ουχουχου εκτροπες και κουραφεξαλα. Δεν πιστευω καποιος γνωστικος να θελει εκτονωση της κρισης;
    Θα αστειευεται ή ειναι αγαθος…
    Λοιπον μαγκες ακουστε τον μακαρο:
    Επιτελους ερχεται κοντα η χρεοκοπια. Οχι η δικη μας μην μασατε.
    Ολου αυτου του συρφετου που τοσα χρονια μας επρηξε τα απαυτα.
    Τα πουλακια μου, τα βλεπω να σκουζουν, πλεον δεν μπορουν να συνιθησουν στα λιγα και το κυριοτερο δεν εχουν δουλεψει ποτε.
    Αδερφια δεν φοβαμαι τιποτα. Εχω κανει φτωχος, εως ρακενδητος και εχω δουλεψει αρκετα. Εχω παρει υστερα απο 20 χρονια δουλειας 340 μερες τον χρονο επι 12 ωρες την ημερα απειρως λιγοτερα απο την γυρω μου πλεμπα.
    οΛΑ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ που ανεβαιναν χωρις μετρο και ικανοτητες τα βλεπω πλεον κλαταρισμενα.
    Τωρα τους βλεπω να πεφτουν ενας ενας σαν κοτοπουλα.
    Ξερω οτι πεφτουν και ατομα που αξιζουν. Δεν τους φοβαμαι ομως ετουτους. Στο γυρισμα θα ειναι μπροσταρηδες.
    Δεν θελω εκλογες τωρα. Θελω αργοτερα. Θελω να τα κανει μπουρδελο πρωτα και υστερα να ερθει ο γκαβακας να συνεχισει την καταστροφη.
    Μονο ετσι θα ξυπνησει το ποπολο και θα σοβαρευτει.
    Οπου σοβαροτητα: δεν ξεχναμε τα εγκληματα των εδω δυναμεων κατοχης τις τελευταιες δεκαετιες. Ολα πρεπει να πληρωθουν αναδρομικα και με τον κανονικο τοκο. Να μην ξεχασουμε τον παπαρα που η μοναδικη του δουλεια ηταν να παιζει PS2 , ουτε τον κοντο που στην οκταετια του αναδειθηκε ολη η βρωμα των τζακιων και του καυεσυημενου. Να μην ξεχασουμε τον κατασυροη γκαντεμη με την ηλιθια κορη του και τις ματσακουνιες με οτιδηποτε βρωμικο υπηρχε στο εδω συστημα.
    Καμια παραγραφη, καμια αμνηστια κανενα ελεος. Αιμα αιμα και παλι αιμα θα πρεπει να ρεει στους δρομους ωστε να ξεβρωμισει το μπουρδελο.
    Ουτε δημευση περιουσιων ουτε τιποτα, δεν φτανουν αυτα. Ειναι πλεον λιγα.
    Σκεφτομαστε σαν λαος οτι καποια στιγμη πρεπει να παραγουμε εστω και φασολια και αφηνουμε τις παπαριες με τα σκουπιδια που εισαγουμε.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΜΑΚΑΡΟΣ 02/11/2011 02:09:05

      Μάκαρε, προς ενίσχυση αυτών που λες, στη γειτονιά μου δύο Καγιέν εξαφανίστηκαν...τα πήραν οι Τράπεζες...τα χιλιαράκια όμως κυκλοφορούν ακόμη...

    • parsifal avatar
      parsifal @ ΜΑΚΑΡΟΣ 02/11/2011 10:45:14

      Γλαφυρός και πάνσωστος !

  9. Greco avatar
    Greco 02/11/2011 01:40:40

    Παιδια ο Μακεδονας μας εχει δειξει τη λυση εδω και αιωνες
    Αν δουμε οτι το παιδευουνε πολυ το θεμα, το μαχαιρι πρεπει να πεσει στο γορδιο δεσμο
    Αποχωρηση ολων των βουλευτων της Αντιπολιτευσης απο τη Βουλη και αμεση προκηρυξη εκλογων
    Πιστευω να το εχει στο μυαλο του ο Σαμαρας

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Greco 02/11/2011 02:03:34

      ποσο λαθος σκεφτεσαι!
      ο Σαμαρας δεν πρεπει να ανακατευτει καθολου στο σικε παιχνιδι που παιζεται.
      Οταν καθισει ο κουρνιαχτος θα κανει την κινηση ματ!

      • Greco avatar
        Greco @ stanley@gr 02/11/2011 02:33:53

        οταν καθισει ο κουρνιαχτος μπορει να ναι αργα για τη χωρα
        το παιχνιδι παιζεται στις πλατες των ελληνων

  10. κωστής avatar
    κωστής 02/11/2011 01:44:29

    πόσο καιρό αλήθεια το γράφω από εδώ; εκλογές δεν γίνονται, διότι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι πολιτικό κόμμα. είναι βιομηχανία εξουσίας.

  11. Lewnidas avatar
    Lewnidas 02/11/2011 02:05:15

    τελικα ειναι ποιο λιγοι οι πασοκοι και απο τους υπουργους του τσολακογλου! πρεπει να πεσει ειται με το καλο ειτε με το κακο! οσο μενει κακο κανει. το μπαλακι πλεον ειναι στον Σαμαρα εχει 2 μερες να το ψαξει γιατι την παρασκευη θα πρεπει να τον τελειωσει! ισως ειναι το γραφτο του ανθρωπου! με επανασταση στην αρχηγια με επανασταση στην πρωθυπουργια. Ισως ιστορια πρεπει να γραψει οτι θα ειναι ο πολιτικος που τελειωσε τισ 2 απο τις 3 πολιτικες οικογενειες.
    Αν τον αφησει και το συρει σε δημοψηφισμα τον τελειωνει και ο γιωργακης ειναι καβαλα στο αλογο.

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 02/11/2011 02:07:48

    κανονικά αυριο δεν θα επρεπε να του επιτρέψουμε να κανει βόλτες στην Κρουαζέτ και να εκπροσωπεί την Ελλάδα - ήμαρτον
    δεκτό ο'τι η ΝΔ δεν μπορουσε να κάνει πολλά για να αποτρεψει το συγκεκριμενο
    ελπίζω τουλάχιστον το θεμα 'εκλογές' να μην εγινε πάλι outsource στην 'Κ.Ο. ΠΑΣΟΚ Α.Ε'
    (σκεφτειτε να τον 'τσαλακώσουν' αυριο οι 20 και να γυρισει και να πει..ΟΚ θα 'το ξανασκεφτούμε' για το δημοψηφισμα.. να καθυσηχασει τους εσωκομματικους που δεν το θέλουν, ψηφο εμπιστοσύνης με 150,5 βουλευτες ..και η Ελλάδα συνεχιζει με το πιστόλι στον κροταφο)
    αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι απλά επικύνδινος - πρεπει και να φυγει ά.μ.ε.σ.α

  13. Jimakos avatar
    Jimakos 02/11/2011 02:47:03

    Εβαλαν ενα σωρο φορους, εκαναν μειωσεις μισθων, συνταξεων, περασαν το αρθρο 37 και ολα αυτα για να παρουμε, λεγανε, την ΕΚΤΗ ΔΟΣΗ. Και ερχεται και πεταει τη βομβα με το δημοψηφισμα και παγωνει η ΕΚΤΗ ΔΟΣΗ. Θεατρο και εκβιασμος λαου αλλα και βουλευτων! Και τωρα δε θα του πουν λογικα οι Ευρωπαιοι, αν θες τη δοση παρε πισω το δημοψηφισμα;

    • ΑΝΝΑ ΚΟΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ avatar
      ΑΝΝΑ ΚΟΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ @ Jimakos 02/11/2011 10:03:39

      Nα αγιάσει το στόμα σου, καθόλου βαθυστόχαστο και τόσο απλό, μας μπεγλερίζει κάθε δεκαπενθύμερο και αυτός έτσι αγοράζει χρόνο, χρήμα κατά πάσαν πιθανότητα και κάνει ότι θέλει.Είναι βλάκας ? Είναι σατανικός? Περνάει την τάξη αντιγράφοντας ,επιτυχώς όμως, απεδείχθη πάντως ιδιότυπος μάνατζερ έστω σκουπιδιών

  14. popolaros avatar
    popolaros 02/11/2011 07:55:24

    Οι φαγανούληδες ΓερμανοΓάλλοι του πέταξαν σωσίβιο για να τον σώσουν και αυτή τη φορά.
    Που θα βρουν άλλο υπάκουο σαν και αυτόν.
    Κάθε φορά που κινδυνεύει εντός, πάει στα ξένα για help.
    Το ξεπούλημα πρέπει να ολοκληρωθεί χωρίς επικίνδυνα πάρε-δώσε με το πόπολο.

    Νομίζω ότι το παρακάτω αντικατοπτρίζει τη συμπεριφορά τους.
    ---
    Η γνώμη μας είναι ότι τα έχουν …χάσει με τον Παπανδρέου που έχουν μπλέξει και δεν ξέρουν τι να κάνουν καθώς όλοι υποθέτουν ότι παίζει κάποιο μεγάλο διεθνές παιχνίδι που δεν καταλαβαίνουν.
    ---

  15. ειδησεις avatar
    ειδησεις 02/11/2011 08:17:16

    δε νομίζω η κυβερνηση να κερδίσει τελικά το στοιχημα με το δημοψηφισμα.

  16. γιαννης avatar
    γιαννης 02/11/2011 08:18:31

    εκλογες εδω και τωρα

  17. κωστής avatar
    κωστής 02/11/2011 08:24:59

    καλημέρα (παρ' όλο που ούτε είναι ούτε θα 'ναι). πιστεύω πλέον να έχετε πεισθεί ε; ότι οι άνθρωποι είναι masters του manipulation. κι ειλικρινά του πετώ το καπέλο. ο άνθρωπος με μία κίνηση ματ, κατάφερε να διαλύσει την αντιπολίτευση, να πάρει την ψήφο εμπιστοσύνης των αθλίων, να τον στηρίξουν οι ξένοι και να εκθέσει και τον λαό (αφού ο τελευταίος θα ψηφίσει ΝΑΙ στο δημοψήφισμα).
    ειλικρινά φίλε, υπάρχουν όπλα να τους πολεμήσεις πλέον χωρίς να κατηγορηθείς και να φας κατραπακιά εν τέλει.
    κάνουμε απλά υπομονή έως το 2013 που θα γίνουν οι εκλογές.

    Έλληνες καλό κουράγκιο!

    • dim avatar
      dim @ κωστής 02/11/2011 13:32:56

      Κωστη αν εχει καταφερει ολα αυτα που λες ποιος ο λογος να τον αλαξουμε ; ειναι δυνατον να βρεθει ικανοτερος ;

  18. antonis1 avatar
    antonis1 02/11/2011 09:14:08

    Πολύ εύστοχος τίτλος....
    Γεμίσαμε κοτούλες όμως και στα υπόλοιπα συστήματα...
    Μόνο ένα κοκοράκι αρχίζει να φωνάζει κάπως θαραλέα, ο μικρός αλέξης.
    Στο τσίρκο μας, η παράσταση έχει μόνο κολοτούμπες...
    Θεατές, αφεντικά,υπάλληλοι όλοι έχουν αρχίσει να κάνουν τούμπες περιωπής, να φτύνουν όπου έγλειφαν και να γλείφουν εκεί που μέχρι τώρα έφτυναν...
    Ούτε ο καραγκιόζης δεν θα κατάφερνε παρόμοιο τσίρκο..
    Και όλα αυτά μέσα σε μιά ώρα...
    Τώρα πότε πρόλαβαν και άλλαξαν τα λάβαρα της επανάστασης και σηκώθηκαν οι ευρωπαικές σημαίες κανείς δεν κατάλαβε...
    Παραζαλισμένοι όλοι προσπαθούν να καταλάβουν τι έγινε ,και αν καθίσει κάποιος ψύχραιμα να μαζέψει όσα έχουν λεχθεί δημοσίως ,τον τελευταίο μήνα στη χώρα μας θα τρελλαθεί εντελώς ...
    Μιλάμε για πλήρη παράνοια και αντιστροφή ρόλων.
    Οχι μόνο ο γιωργάκης ,όλος ο θίασος του ελλαδιστάν θέλει ψυχίατρο, τουλάχιστον να δώσει μια εξήγηση στα παρανοικά και σχιζοφρενικά αντανακλαστικά...
    Ο γιωργάκης είναι πιά ο αηγιώργης που πατά το φίδι του καπιταλισμού και όλοι οι άλλοι τον πολεμάνε απεγνωσμένα μην τυχόν και γίνει καμιά στραβή.
    Πριν δυό μέρες , οι επαναστάτες έριχναν τον καπιταλισμό και ο γιωργάκης ήταν ο στυλοβάτης...
    Πριν ένα μήνα έμπλεοι ενθουσιασμού διάφοροι τηλεεπαναστάτες διακήρυταν ότι ο λαός ομίλησε και είπε έξω οι τρόικα, είναι ανεπιθύμητοι, ενώ ο γιωργάκης προέτρεπε να κυριαρχήσει η ευρέπεια και η λογική..
    Σήμερα ο γιωργάκης μας λέει ότι ανένηψε και θα προτείνει στο λαό να αποφασίσει αν θέλει να διώξει την τρόικα...
    Αγανακτισμένοι οι τηλεαστέρες διερωτώνται αν είναι σοβαρά πράγματα να αποφασίζει ο λαός για τόσο σοβαρά θέματα,και βρίζουν τον γωιργάκη για την ανευθυνότητα....
    Και δεν έχουν τελειωμό...
    Μετά απο όλα αυτά ένα είναι σίγουρο...Είμαστε μια φοβερή χώρα που δεν σε αφήνει ποτέ να πλήξεις, ακόμη και στην απογνωση σου...
    Τέτοιο κλάμα για το κυρίαρχο λαό έχω να ακούσω απο την εποχή του δημοψηφίσματος για την Κύπρο και τον Ανάν.
    .
    Μια αναδρομή στα παλαιότερα ιστολόγια εδώ μέσα είναι ένα ταξίδι στο τσίρκο μας...
    Τσίρκο Ελλάδα.
    Παραστάσεις καθημερινά.