15/11/2010 14:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κορυφαίο: συγχαρητήρια επιστολή ΛΑ.Ο.Σ στο νέο Δήμαρχο Ικαρίας

Συγχαρητήρια επιστολή του Εκπροσώπου του ΛΑ.Ο.Σ στο νέο Δήμαρχο Ικαρίας που έκανε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της Μεταπολίτευσης

   

   

    Αμέσως μόλις έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα στην Ικαρία και η θριαμβευτική εκλογή με 53,3% του Καθηγητή Παιδιατρικής Χρ. Σταυρινάδη ως Δημάρχου Ικαρίας, ο Εκπρόσωπος του ΛΑ.Ο.Σ (και ανιψιός τού νέου Δημάρχου) Κωστής Αϊβαλιώτης τού απέστειλε την ακόλουθη επιστολή :

   

    «Αγαπημένε μου θείε,

   

    Η πανάξια εκλογή σου ως Δημάρχου στο νέο Ενιαίο Δήμο Ικαρίας αποτελεί δικαίωση ενός αγώνα ετών για έξοδο του νησιού μας από τη μιζέρια και την υπανάπτυξη στις οποίες την είχαν βυθίσει μουχλιασμένες ιδέες και πρακτικές. Η χθεσινή ημέρα είναι ιστορική για το ακριτικό νησί μας, το οποίο ταλαιπωρήθηκε επί 36 χρόνια από ιδεολογικές αγκυλώσεις και από τον ασφυκτικό εναγκαλισμό του από το ΚΚΕ. Από σήμερα η Ικαρία παύει να είναι η περιθωριοποιημένη «Κούβα του Αιγαίου». Οι πολίτες που στήριξαν το ενωτικό και ανεξάρτητο ψηφοδέλτιό σου περιφρόνησαν τα «πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων» που τους ζητούσαν κάποιοι και πάλεψαν ενωμένοι μαζί σου (είτε ήταν δεξιοί είτε αριστεροί) πετυχαίνοντας μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές και εκπλήξεις της Μεταπολίτευσης, κι όλα αυτά παρά την απίστευτη αντίδραση και πίεση του ΚΚΕ.

    Σου στέλνω τα πιο θερμά συγχαρητήρια για τη νίκη σου (που είναι νίκη όλων όσων παλέψαμε για τη συγκρότηση του ανεξάρτητου ψηφοδελτίου) και σου εύχομαι καλό κουράγιο στο δύσκολο έργο σου.

   

   

    Με αγάπη

Κωστής Αϊβαλιώτης»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Count Cagliostro avatar
    Count Cagliostro 15/11/2010 14:57:56

    Oooo Oooooh!
    Καπνίζω μπάφους και παίζω Προ!

    Δηλαδή αντί για όμιλους προβληματισμού για την πορεία του Μπουχάριν θα πήξει το νησί από εκδρομές ΚΑΠΗ?

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 15:51:18

    Μενσεβίκοι - Μπολσεβίκοι 2-1, άν κατάλαβα καλά.
    Ή μήπως Λουξεμβουργιανοί εναντίον Λενινιστών;
    Πάει, η Κούβα του Αιγαίου έγινε ρεβιζιονιστική Τζαμάικα, μπούκαραν και οι μαρξιστές στον Λαος, φτιάξαν λιμάνι και στα Τρίκαλα, τα ύστερα του κόσμου!

  3. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 15/11/2010 16:21:55

    Ζήτω η παλινόρθωση του καπιταλισμού στην Ικαρία!
    Ευτυχώς που δεν χρειάστηκε να εισβάλουμε στο Να (a.k.a. Ο Κόλπος των Χοίρων του Αιγαίου) γιατί δεν έχει πάει και στρατό το άξιο τέκνο του κοινοβουλίου Αιβαλιώτης και έτσι άκαπνος που είναι θα είχαμε τραβήγματα....

    Τί πίνεις και δεν μας δίνεις;

  4. Damokles avatar
    Damokles 15/11/2010 16:26:46

    "Αγαπημένε μου θείε, είμαι καλά... το αυτό επιθυμώ και δι υμάς..."

    Ούτε για το τσίρκο ο... Κωστής...

    • anonymos avatar
      anonymos @ Damokles 15/11/2010 20:58:04

      Αντε και στο κομα της Ντόρας, όλοι οι πρακτορες του ΔΝΤ

  5. aengus avatar
    aengus 15/11/2010 17:52:05

    Σύμπραξη σε κοινό ψηφοδέλτιο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ και Συνασπισμού…. Τα βρώμικα παιχνίδια (Καμμένος…..) εξακολουθούν να πιάνουν κόσμο στα δόκανά τους.

  6. προδικος avatar
    προδικος 15/11/2010 21:56:37

    κυβερνηση βουνου..με Καρατζαφερη !!

  7. Σπαρτιατης avatar
    Σπαρτιατης 16/11/2010 13:57:25

    O ΣΥΝ (ΔΕΚΑΝΙΚΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ)+ΔΗΜ. ΑΡΙΣΤΕΡΑ+ΛΑΟΣ+ΝΔ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΙΚΑΡΙΑΣ .

    • Greg avatar
      Greg @ Σπαρτιατης 16/11/2010 14:13:35

      Μπα, οι μόνιμοι κάτοικοι, οι επαγγελματίες, είχαν φρικάρει με τις δημοτικές αρχές που κυνηγούσαν τους τουρίστες. Μη δει τσουτσούνι ή βυζάκια ο ικαριώτης κουκουές, γίνεται πύραυλος. Σκηνές, κάμπινγκ, ελεύθερο ή οργανωμένο, στην πυρά. Το ποτήρι ξεχείλισε φέτος με το πογκρόμ εναντίον κατασκηνωτών, που προκάλεσε πρωτοφανή δυσφήμιση στην ιστορία και στο τουριστικό προφίλ του νησιού. Αυτό ήταν όλο..

  8. Τρόχαλος Νικόλαος avatar
    Τρόχαλος Νικόλαος 16/11/2010 20:29:31

    Κρίμα που ο θείος είναι ένας άξιος άνθρωπος και λαμπρός επιστήμων,ενώ ο κκκ Αϊβαλίωτης δεν έχει πάει ούτε φαντάρος και το παίζει τιμητής των πάντων,η απόλυτη ξευτίλα.

  9. stalingrad avatar
    stalingrad 08/12/2010 09:48:29

    @Greg

    Σιγά ρε μεγάλε! Μας πιτσίλισες! Σου χάλασε το τηλεσκόπιο που κάνεις μάτι και σου φταίει το ΚΚΕ!!! Μπράβο! Μάλον το βρώμικο 89 σου φταίει και ο χαλασμένος μπάφος σου! Καλή συνέχεια με το συνοθύλευμα που ψήφισες!!