22/10/2008 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοντεύει στο …2.000 ο Δείκτης

Ισχυρές πτωτικές τάσεις επικράτησαν στη σημερινή συνεδρίαση του Χρηματιστηρίου Αθηνών, εν μέσω αρνητικού κλίματος στις διεθνείς αγορές. Ο Γενικός Δείκτης Τιμών έκλεισε στις 2.025,93 μονάδες (ενδοσυνεδριακά έφτασε μέχρι τις 2.004 μονάδες), παρουσιάζοντας μεγάλες απώλειες (5,28%).

Πρωταγωνιστής και πάλι ο τραπεζικός κλάδος, ο δείκτης του οποίου έχασε 7,88%. Η πτώση οφείλεται κυρίως σε πληροφορίες για μαζικές πωλήσεις μετοχών της Εθνικής από την Μorgan Stanley. Η μετοχή της Εθνικής Τράπεζας έκλεισε στα 16,2 ευρώ σημειώνοντας μεγάλη πτώση κατά 9,7%.

Εθνική Τράπεζα -9,70%  στα 16,20 ευρώ, -7,44% η Alpha Bank, - 5,97% η Eurobank, -10% η Τράπεζα Κύπρου, -4,91% η Τράπεζα Πειραιώς, -6,86% η Marfin Popular.

Mεγάλη πτώση  8,44% και για την Βιοχάλκο. Απώλειες άνω του 10% σε ΕΧΑΕ και πτώση 17% στην Proton Bank.         

Στις βασικές ευρωπαϊκές αγορές, η πτώση υπερβαίνει το 3%, ενώ ανάλογη είναι η εικόνα στη Νέα Υόρκη, με επίκεντρο την υποχώρηση μετοχών εταιρειών που δραστηριοποιούνται σε ενέργεια και βιομηχανία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 22/10/2008 23:01:00

    ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ ΜΑΣΤΟΡΑ!!!

    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ???

  2. εκλεκτή αναγνώστρια avatar
    εκλεκτή αναγνώστρια 22/10/2008 23:05:13

    @Ελέφαντε

    κάτσε να πέσει στο..1000 και ν' αρχίσουμε τα κλάμματα όλοι μαζί.

  3. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 22/10/2008 23:07:36

    " Ο Παίκτης " του Ντοστογιέφσκι θα ήταν μία καλή αρχή ...

  4. asxetos avatar
    asxetos 22/10/2008 23:13:24

    πουλατε πανικοβλητα.
    δεν εχει αρχισει ακομα η πραγματικη πτωση.
    μεχρι τωρα πουλουσε το εξυπνοτατο χρημα.
    σε λιγο θα αρχισει το εξυπνο,και στο τελος το ηλιθιο.
    το 99 εγιναν μαξιλαρι οι μικροι,και ξεπουλησαν οι μεγαλοελληνες.
    σημερα δεν υπαρχουν μικροι για μαξιλαρι.
    οι ξενοι φευγοντας θα το ισοπεδωσουν.
    πουληστε τωρα και ξανααγοραστε μισοτιμης.

  5. asxetos avatar
    asxetos 22/10/2008 23:21:09

    οταν οι ξενοι θεσμικοι καταλαβουν οτι εχουν εγκλωβιστει σε μια αγορα χωρις αγοραστες,χωρις ρευστοτητα,και χωρις ηλιθιους για να αγορασουν τις μετοχες τους,θα πανικοβληθουν και θα τα ισοπεδωσουν ολα.
    θα πουλανε στο -20,-40,για πλακα.
    τοτε να μπειτε και να αγορασετε καλες εταιρειες για ψιχουλα.

  6. asxetos avatar
    asxetos 22/10/2008 23:26:40

    βεβαια ,ποτε οι μικροεπενδυτες δεν πουλανε γιατι ειναι χοντροκεφαλοι,και εγωιστες.
    φοβουνται να αναγνωρισουν το λαθος τους,καταγραφοντας ζημιες.
    θα μεινουν για παντα εγκλωβισμενοι.
    οι περισσοτεροι σε μετοχες που θα φυγουν απο το ταμπλο.

  7. t avatar
    t 22/10/2008 23:34:23

    DJI Industrials=8,519.21 -514.45 (-5.69%)

  8. Keep Talking avatar
    Keep Talking 22/10/2008 23:51:38

    Και που εισαι ακομα! Σε ποσες μερες θα πιασει 1700;
    ολοι θα κλαινε εκτος παο τις Τραπεζες. πριν απο λιγο , Υπ. Οικονομιας και τραπεζιτες συμφωνησαν οτι "Έως τις αρχές του επόμενου χρόνου θα έχουν περιθώριο οι τράπεζες για να ενταχθούν στο σχέδιο στήριξης τους από το Δημόσιο". σ αυτο συμφωνουν ολες οι μεγαλες τραπεζες , οτι διαβαζω.

    Η "υλοποίηση του σχεδιου θα γίνει όχι γιατί έχουν ανάγκη οι τράπεζες αλλά για να αυξήσουν την ρευστότητα τους και την πιστωτική τους επέκταση, ώστε να αντιμετωπίσουν καλύτερα τις προκλήσεις της διεθνούς κρίσης."

    Το σχεδιο θα κατατεθει τις επομενες μερες στη βουλη. (clopypaste)

    Αντε και σε καλη μερια και ελπιζω να μας θυμουνται οταν θα τα τρωνε.
    (Βρε ουστ!)

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 23/10/2008 00:06:21

    Μα τι περιμένατε, η κυβέρνηση να μην στηρίξει τους τραπεζίτες;
    Όταν οι τραπεζίτες έδιναν τα ζεστά τους ευρουλάκια στις προεκλογικές περιόδους στα μαύρα (sic) ταμεία των κομμάτων για να ναυλώνονται αεροπλάνα, πούλμαν ψηφοφόρων και να διοργανώνονται ρωμαϊκές φιέστες για ποιόν λόγο το έκαναν λέτε;
    Εδώ ο Εφραίμ δεν χαρίζει ευρώ, θα χαρίζουν οι τραπεζίτες;

  10. t avatar
    t 23/10/2008 00:15:03

    Η Αργεντινή φαίνεται να βρίσκεται στα πρόθυρα στάσης πληρωμής χρέους.
    Η Ουγγαρία αναζητά βοήθεια από το ΔΝΤ

  11. ΚΟΜ avatar
    ΚΟΜ 23/10/2008 00:31:46

    Tελικά στην Ελλάδα οι Τράπεζες είναι οι μόνες που δεν θα χάσουν από την κρίση ,αλλά θα κερδίσουν περισσότερα από τον Αλογοσκούφη .
    Την ίδια ώρα
    Ο Αλογοσκούφης πέρασε νόμο για προκαταβολή φόρου 80% στο 2009 αντί του 40% του 2008 ,δηλαδή κανένας σεβασμός στις χιλιάδες μικροεπιχειρήσεις που κινδυνεύουν να κλείσουν και να μείνει κόσμος άνεργος
    Την άρση του αφορολογήτου ορίου στους ελεύθερους επαγγελματίες
    Οι τράπεζες έκοψαν την ροή χρήματος και στέγνωσαν την αγορά
    Η εφορία κάνει τις περαιώσεις με σπαραγμό ψυχής γιατί δεν θα έχει αυτή την ευκαιρία να κάνει κλείσιμο των ετών αυτών,,,, ….. ,την ίδια ώρα εισπράττει για τις περαιώσεις ,άλλα δεν συμφίζει τις ήδη εισπραχθείσες προκαταβολές φόρου ,που αφορούν τα έτη αυτά …………,γιατί έτσι γουστάρει
    Για να εισπράξει κάποιος επιστροφή ΦΠΑ ,πρέπει να κάνει δέηση στον Θεό ή να καταβάλλει το απαραίτητο ποσοστό σέ νταβατζήδες εφοριακούς
    Για να πληρωθεί κανείς από το Δημόσιο για υπηρεσίες που προσέφερε ή προϊόντα που παρέδωσε ύστερα από διαγωνισμούς και υπογραφή σύμβασης ,του βγαίνει η πίστη ,παρά τα προβλεπόμενα στο Δημόσιο λογιστικό ,ότι για να υπογραφεί σύμβαση θα πρέπει να έχουν εξασφαλισθεί/δεσμευθεί τα απαιτούμενα χρήματα.
    ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ ΟΠΟΥ Ο ΕΝΤΙΜΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ,ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΩΡΑ ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΕ ……..ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΥ,ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ,ΤΗΣ ΑΔΙΚΙΑΣ,ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ,ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ,ΤΟΥ ,ΤΟΥ,ΤΟΥ,…………………………………

  12. leon avatar
    leon 23/10/2008 10:26:05

    Ποτε θα βαρεσει κανονι η Πειραιως?

  13. Nick avatar
    Nick 23/10/2008 10:27:06

    @t:

    Ισλανδία
    Ουκρανία
    Πακιστάν
    Αργεντινή
    ΗΠΑ (;)
    Ελλάδα (σίγουρα!)
    Γαλλία

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/10/2008 10:59:44

    Κάτω από 2000 προς το παρόν και ακόμα το 4ο τρίμηνο δεν έχει κάνει κάνει εμφάνιση ...

  15. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 23/10/2008 11:18:25

    Τελος το Πειραιως - ΠΡΟΤΟΝ !!!!!!!

    Παμε γι αλλα....

    3-4 Τραπεζες θα μεινουν σε 2 χρονια παο σημερα στην Ελλαδα.

    και κατω απο 2.000 και καντω απο 1800/1.500. Σημασια δεν εχουν να νουμερα στο Δεικτη, αλλα να κατανοησουμε οτι η οικονομια μας ειναι φουσκα !

    Οταν δανειζεσαι ως εισηγμενος με ενεχειρο τις μετοχες σου, ή επιταγες... τι περιμενεις ? Οραμα αναπτυξης απο τους μετοχους? και μετα ξυπνησανε..

    Αν δεν ηταν θα εμεναν οι θεσμικοι δειχνοντας επμιστοσυνη ή εστω κερδοσκοπικά. Στις 1.500 ποιος θα εχει $$ ν αγορασει?? Θα βγουν Μετοχοδανεια παλι?? χαχα για γελια και για κλαμματα.

    ΠΠ

  16. sotos avatar
    sotos 23/10/2008 13:27:10

    Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως βρεθηκαν τα 26 δις για τις τραπεζες οταν:
    1. Κλεινουν τα νοσοκομεια (καλα για τα επαρχιακα κεντρα υγειαε του ΕΣΥ ουτε να το συζηταμε)
    2. Σχολεια για κλαματα (μεχρι και ο .... Ψωμιαδης κλαψουριζει)
    3. Η αγορα γενικως παει για φουντο...
    Ε, πως ;;;;;;;;;
    ΥΓ. Δηλαδη στις 1500 ειναι καλα για αγορες μετοχων ;

  17. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 14:53:05

    τελικα μονο 2(δυο) ξενες τραπεζες λειτουργουν στο Ελλαδισταν,κατα τα αλλα οι ξενες δυναμοις μας επιραιαζουν