#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2010 18:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κομμένη στα δυο η χώρα



Μετ' εμποδίων διεξάγονται οι μετακινήσεις των οδηγών που κινούνται στο εθνικό οδικό δίκτυο, λόγω των αγροτικών κινητοποιήσεων.

Μπλόκα έχουν στηθεί στο Κάστρο Βοιωτίας και την Αλαμάνα. Η κυκλοφορία των οχημάτων διεξάγεται από παρακαμπτήριες οδούς υπό τις οδηγίες της Τροχαίας.

Κλειστή παραμένει από το μεσημέρι της Παρασκευής η Εγνατία Οδός Σερρών-Καβάλας στον κόμβο των Κερδυλλίων από το μπλόκο των αγροτών.

Η κυκλοφορία των οχημάτων διεξάγεται από τους παράπλευρους δρόμους της παλιάς Εθνικής Οδού Σερρών-Θεσσαλονίκης.

Στο μπλόκο των Κερδυλλίων έχουν παραταχθεί περισσότερα από 180 τρακτέρ και σύμφωνα με το μέλος της Πανελλήνιας Συντονιστικής Επιτροπής Αγροτών ν. Σερρών Γιάννη Παναγή, η Εγνατία Οδός θα παραμείνει κλειστή.

Ανέστειλαν τον αποκλεισμό της εθνικής οδού Σερρών-Θεσσαλονίκης οι αγρότες των ομοσπονδιών Ο.Α.Σ. (Oμοσπονδία Aγροτικών Συλλόγων) και Ο.Δ.Α.Σ. (Ομοσπονδία Δημοκρατικών Αγροτικών Συλλόγων), που από την Παρασκευή το απόγευμα παρέταξαν τα τρακτέρ τους παραπλεύρως του κόμβου Στρυμονικού, επί της εθνικής οδού Σερρών - Θεσσαλονίκης.

Οι κινητοποιήσεις των αγροτών στις Σέρρες θα εντατικοποιηθούν την προσεχή Δευτέρα, όπου η Ομοσπονδία Αδέσμευτων Αγροτών νομού Σερρών αποφάσισε τον αποκλεισμό του οδικού δικτύου από και προς τον μεθοριακό σταθμό του Προμαχώνα.

Περίπου πενήντα παρατεταγμένα τρακτέρ ελαιοπαραγωγών βρίσκονται στον κόμβο της Νέας Τρίγλιας (στο δρόμο Θεσσαλονίκης- Νέων Μουδανιών Χαλκιδικής).

Τρακτέρ συγκεντρώθηκαν επίσης στη διασταύρωση Βογατσικού Καστοριάς (στον κάθετο άξονα της Εγνατίας), καθώς και στα τελωνεία Δοϊράνης Κιλκίς και Προμαχώνα Σερρών, στα σύνορα με την ΠΓΔΜ και τη Βουλγαρία, αντίστοιχα.

Στον Έβρο οι αγρότες ξεκίνησαν προσυγκεντρώσεις στα τελωνεία Ορμενίου και Κήπων και στην περιοχή Κορνοφωλιά (Σουφλί), ενώ την Κυριακή θα αποφασίσουν εάν θα προβούν σε αποκλεισμούς.



Στο τελωνείο της Κρυσταλλοπηγής θα συγκεντρωθούν την Κυριακή οι αγρότες των Πρεσπών.

Στο χορό των κινητοποιήσεων «μπαίνουν» από τη Δευτέρα, με σημείο συνάντησης τον κόμβο της Νίκαιας Καρδίτσας, οι αγρότες της Παναγροτικής Αγωνιστικής Συσπείρωσης (ΠΑΣΥ) και την Τετάρτη οι συνδικαλιστικές ενώσεις, που πρόσκεινται στη ΝΔ, συγκεντρώνουν τις δυνάμεις τους σε κομβικά σημεία του οδικού δικτύου του Νομού Λάρισας.

Οι αγρότες μεταξύ άλλων, διεκδικούν την άμεση καταβολή των δικαιωμάτων, εγγυημένες τιμές για τα προϊόντα τους, μείωση του κόστους παραγωγής και πάγωμα των χρεών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ι Δ. avatar
    Ι Δ. 16/01/2010 18:45:49

    Λεs και δεν ήταν κομένη στα δυο η χώρα στα Τέμπη ελέω εργολάβων.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/01/2010 19:57:12

    Γιατί ρε γαμώτο δεν πάνε να αποκλείσουν τη βουλή; Τι τους φταίνε οι υπόλοιποι ταλαίπωροι Έλληνες;

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Strange Attractor 17/01/2010 02:12:54

      Μα και τη Βουλή να αποκλείσουν δε θα προκαλέσουν πρόβλημα σε όλη τη χώρα;

  3. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 20:41:24

    Άσχετο με το θέμα . Αντιγράφω απο το τρωκτικό:
    «ΔΕΝΔΡΙΤΕΣ» ΜΕ ΑΦΜ
    Επίδομα αλληλεγγύης πήραν λίγο πριν από τα Χριστούγεννα 22.000 «σκηνίτες» και «δενδρίτες»! Στην αγωνία της να δείξει κοινωνικό πρόσωπο, η κυβέρνηση δεν προχώρησε σε διασταύρωση στοιχείων, αλλά θεώρησε ως δικαιούχους του επιδόματος των 800 ευρώ όλους τους χαμηλόμισθους που είχαν ΑΦΜ...

    Με τον τρόπο αυτό, όμως, δεν ελήφθη υπόψη ότι οι λαθρομετανάστες -στην προσπάθειά τους να αποκτήσουν πράσινη κάρτα- είχαν νωρίτερα προχωρήσει σε έκδοση ΑΦΜ, με αποτέλεσμα οι κατά τόπους Εφορίες να τους αναζητούν για να τους δώσουν την πρώτη δόση του επιδόματος (400 ευρώ) σε
    σκηνές ή και σε δέντρα! Με άλλα λόγια, την ώρα που η χώρα διέρχεται τη χειρότερη οικονομική κρίση, μοιράζουμε 18 εκατ. ευρώ σε λαθρομετανάστες…
    Χ. Μπ.
    ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ διαβάστε επίσης αύριο - "Πάνω από 60.000 νεκροί παίρνουν σύνταξη και ΕΚΑΣ"
    Είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα (αν πραγματικά συμβαίνουν). Μήπως έχουμε πιάσει πάτο και δεν το ξέρουμε; Γιωργάκη και γιωργάκη τι έχετε να πείτε; Αν και δε φταίτε μόνο εσείς!!! Να λέμε και του στραβού το δίκιο!!!!

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ ΠΕΤΡΟΣ 17/01/2010 00:28:19

      το τραγικό δεν είναι να πιάσεις πάτο. Μπορεί να συμβεί και αν είσαι παιδί καμαρώνεις να πιάσεις τον πάτο της θάλασσάς σου. Τραγικό είναι με τα νύχια σου να σκάβεις για να κάνεις το λάκκο σου βαθύτερο. Φίλε μου, εκεί έχουμε καταντήσει!

  4. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 17/01/2010 00:33:40

    Βρασίδα!!!!
    Δεν πιάσαμε μόνοι μας πάτο!!! Μας βοήθησαν, οι πολιτικοί μας τόσα χρόνια!!!!

  5. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 17/01/2010 00:52:18

    Πέτρο σου μιλάω για τον πάτο του λάκκου! Και δεν είναι πρόβλημα οι "πολιτικοί" μας. Έχουμε πρόβλημα ως κοινωνία. Γι αυτό έχουμε αυτούς ως πολιτικούς, γι αυτό κάποιοι καραγκιόζηδες κλείνουν τους δρόμους, γι αυτό κάποιοι άλλοι ξεφτίλες μας αρμέγουν στα διόδια, γι αυτό χαιρόμαστε στην ικανοποίηση των μικροσυμφερόντων μας, γιατί έχει ξεφτίσει ο κοινωνικός ιστός όπως είπε και ο Κωσταντόπουλος σήμερα. Στενοχωριέμαι που νόμιζα 20 χρόνια πριν ότι σε 20 χρόνια θα ήταν η Ελλάδα ψηλά.
    ΥΓ. Μην με εντάξεις με ΣΥΡΙΖΑ, καμμία σχέση.