19/09/2011 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κομισιόν και Στρος Καν λένε τώρα ότι φώναζε ο Σαμαράς μήνες

Όπως διαβάζουμε, αποστάσεις από τις επιλογές του οικονομικού επιτελείου της Ελλάδας, και προσωπικά από τον κ. Βενιζέλο, παίρνει η Κομισιόν, η οποία θεωρεί ότι είναι εσφαλμένο το μείγμα πολιτικής που εφαρμόζεται με στόχο τη δημοσιονομική προσαρμογή. Με κάθε ευκαιρία το τελευταίο διάστημα και κυρίως ενόψει της σημερινής τηλεδιάσκεψης με την Τρόϊκα, η Επιτροπή καθιστά σαφές στις ελληνικές αρχές ότι το βασικό στοίχημα είναι η βελτίωση των εισπρακτικών μηχανισμών στην προσπάθεια αύξησης των φορολογικών εσόδων και όχι η “εύκολη λύση” των περικοπών μισθών και συντάξεων. Διαφωνώντας ανοιχτά με τις αποφάσεις της κυβέρνησης, στελέχη της γενικής διεύθυνσης οικονομικών υποθέσεων της Κομισιόν κάνουν λόγο για “μοναχικό δρόμο” που ακολουθεί πλέον ο κ. Βενιζέλος στις επιλογές του και διαπιστώνουν έλλειψη συναίνεσης εντός και εκτός κυβέρνησης. Μάλιστα, στις Βρυξέλλες εκφράζουν ενόχληση για το γεγονός ότι ο υπουργός οικονομικών κάνει βήματα μόνος του, για τα οποία φέρουν αντιρρήσεις στενοί του συνεργάτες, μέλη της κυβέρνησης καθώς και συνομιλητές του στην Κομισιόν.

Dominique Strauss-Kahn : his first interview on French TV Vidéo LCIWAT sélectionnée dans Actualité
Εξάλλου στην πρώτη συνέντευξη του στο γαλλικό τηλεοπτικό δίκτυο TF1, ο Strauss - Kahn κατηγόρησε τους Ευρωπαίους ότι «δεν έχουν εκτιμήσει το εύρος» της κρίσης σε  ερώτημα εάν το σχέδιο για την Ελλάδα μπορεί να θεωρηθεί επαρκές, απάντησε: «Μπορούμε να αντιδράσουμε. Σε ό, τι δε αφορά στην Ελλάδα, βλέπουμε ότι το χρέος είναι τεράστιο και θα πρέπει οπωσδήποτε και με κάθε τίμημα να το μειώσουμε. Με κάθε τίμημα εκτός από το τίμημα της στασιμότητας και της ύφεσης», Στην παρατήρηση δε της δημοσιογράφου εάν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαγραφεί το ελληνικό χρέος, ο κ. Στρος Καν αναγνώρισε ότι «αυτή είναι κατά κάποιο τρόπο η ιδέα» και εξήγησε: «Η Ελλάδα έχει πτωχύνει. Μπορούμε να πούμε ότι οι Έλληνες θα πρέπει να πληρώσουν μόνοι τους, όμως δεν μπορούν. Μπορούμε επίσης να πούμε ότι εφ’ όσον είμαστε σε μια ένωση θα τα μοιραστούμε. Και πρέπει να το κάνουμε.

Η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να καταφεύγει συνεχώς σε ολοένα και υψηλότερους φόρους, σημειώνει τέλος ο Μπομπ Τράα, επικεφαλής της μόνιμης αντιπροσωπείας του ΔΝΤ στην Ελλάδα, μιλώντας σε συνέδριο του Economist.  "

Τι έγινε ρε παιδιά; Για λάθος μίγμα πολιτικής κάνει λόγο η Κομισιόν; Ο Στρος Καν καταδικάζει την ύφεση; Μα αυτοί δεν τα επέβαλαν στον ελληνικό λαό; Δική τους πολιτική δεν ήταν; Ποιός άλλος όμως τα φώναζε από την αρχή; Δεν γνωρίζουν το όνομά του για να το πουν;

Α.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Kωστας Ε. Χριστοδουλου 19/09/2011 13:26:04

    Αντώνης Σαμαράς , νομίζω .........

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/09/2011 13:34:05

    Το βίντεο με την εκπομπή το έχουν ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

    ολα τα βιντεο του TF1 παιζουν κανονικα.. ΕΚΤΟΣ της Συνεντευξης Στρος Καν!!!
    Το βιντεο δεν ειναι διαθεσιμο στη Χωρα σας !!!

    h**p://www.wat.tv/video/dominique-strauss-kahn-his-4694b_2exyh_.html

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/09/2011 13:44:02

    Αλλενάκι, σε Mozzilla παίζει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/09/2011 14:00:54

      το πρωί δεν έπαιζε έβγαζε το μήνυμα απενεργοποίησης και μου το είπαν πολλοί, ίσως είδαν ότι είναι δώρο άδωρο η φραγή...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ αλλενάκι 19/09/2011 14:05:00

        Λες και τους νοιάζει. Αφού δεν υπάρχουν αντιδράσεις. δεν τους καίγεται καρφί.

  4. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 19/09/2011 13:50:59

    Μπραβο αλλενακι για το λινκ. Οσοι νιωθουν μοναξια χωρις Α.Παπανδρεου και του υφους του (αρε διδακτορα της Σοσιαλιστικης αλλαζονιας) ας το παιξουν το βιντεακι,αξιζει! Βαλτε με την φαντασια σας το δικο μας το χαμενο να μιλα με τετοιον ψευτη και υποκριτη!Αρε κακομοιρη ΓΑΠ μετα απο ενα πιθανο τετοιο διαλογο με τον Στρος θελεις κανα δυο μερες κανο για να ηρεμησεις.

  5. φωνη avatar
    φωνη 19/09/2011 14:01:41

    Το παιξε μάγκας και έδιωξε την τρόικα και τώρα την παρακαλάει, σέρνεται για να γυρίσει. Τα έχουν σπάσει εντελώς με την Ευρώπη. Όλοι παίρνουν αποστάσεις από τον Τσολάκογλου, εκτός από τους τοκογλύφους.

  6. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 19/09/2011 14:30:17

    Το βιντεο που λέει το αλλενάκι μπορείτε εσείς στο Antinews να το βρείτε και να το παίξετε σίγουρα μπορείτε και περιμένουμε μα αγωνία.

    • factorx avatar
      factorx @ ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 19/09/2011 14:41:09

      το ανέβασα, αλλά τα γαλλικά μου έχουν σκουριάσει από το 1990...όποιος μπορεί ας δει προσεκτικά τι λέει

  7. miden_agan avatar
    miden_agan 19/09/2011 14:45:04

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα δεξιό κόμμα και μάλιστα στην παρούσα φάση να φοβάται να τα βάλει με το τεράστιο Δημόσιο. Άλλωστε και "στενά" κομματικά να το δει από εκεί μεριά δεν πρόκειται να πάρει ψήφους (ποτέ δεν πήρε).

    • lampros avatar
      lampros @ miden_agan 19/09/2011 18:17:05

      Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα δεξιό κόμμα και μάλιστα στην παρούσα φάση να φοβάται να τα βάλει με το τεράστιο Δημόσιο.

      Ποιό «τεράστιο Δημόσιο»; Σε υπαλλήλους και σε έξοδα, το ευρύτερο δημόσιο είναι στο μέσο όρο ―και προς τα κάτω― της Ε.Ε.

      Τα άλλα είναι κουτόχορτο που ταϊζει τον κόσμο ο κάθε Μάνος και ο κάθε Πάγκαλος.

      Α, και που είσαι, από τα ―στον μέσο όρο της Ε.Ε― έξοδα του δημοσίου (μισθοί, συντάξεις), τα συντριπτικά περισσότερα πάνε για το σετ: καθηγητές, στρατό, αστυνομία, υγεία και καθαριότητα.

      Θέλεις απολύσεις και περικοπές σε αυτά;

  8. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 19/09/2011 14:48:05

    Καποιος παρακαλω γρήγορα μεταφραση.

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 19/09/2011 14:49:04

    Κανένας από την Πασοκική Κυβέρνηση δεν έχει τη ψυχική δύναμη να το αναγνωρίσει στον Αντώνη Σαμαρά. Μικροί και μέτριοι σ'όλα τους.

  10. tpe avatar
    tpe 19/09/2011 14:54:29

    Τι θα ήθελες να ακούσεις; Ένα παράδειγμα δηλαδή θέλω.

  11. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/09/2011 14:55:24

    Εσύ δεν άκουσες το Σαμαρά, μάλλον άκουσες την "ερμηνεία" ορισμένων καναλιών.

    Ή αν τον άκουσες, τα αυτιά δεν πήγαν την πληροφορία στον εγκέφαλο, παρενέβησαν άλλα φίλτρα προκαταλήψεών σου, κρίμα. Δεν δικαιολογείται τόση απόσταση.

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/09/2011 14:57:05

    Τα έλεγε ο Σαμαράς εδώ και ΠΟΛΥ καιρό...Τι λάσπη και τι συκοφαντία δέχτηκε...Και τώρα,αργά και σταθερά ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ.Γενικά,η μεγάλη και ιστορική παράταξη της Νέας Δημοκρατίας,η ιδεολογία και οι πεποιθήσεις που πρεσβεύει,έχουν δεχθεί,κατά καιρούς,ατελείωτη ΛΑΣΠΗ,ΟΧΕΤΟ ύβρεων και ακατάσχετη ΧΥΔΑΙΟΛΟΓΙΑ εκ μέρους των παπανδρεϊκών φερεφώνων και της πασοκικής παράταξης.Τα έχουμε δει και ζήσει από πολύ παλαιά....Το πασοκικό καθεστώς,ΠΑΝΤΑ,στην αρχή ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙ την αλήθεια και φέρεται με προκλητικό ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟ και απύθμενη ΘΡΑΣΥΤΗΤΑ.Στη συνέχεια,όταν βλέπει πως η στρατηγική του δεν του βγαίνει,μετατρέπεται σε ΜΩΡΗ ΠΑΡΘΕΝΑ,δείχνοντας δήθεν ''μεταμέλεια'' και ''καλό'' πρόσωπο...και τώρα τα ίδια δεν βλέπουμε;Στην αρχή,λάσπη εναντίον Σαμαρά και ΝΔ και κατόπιν ''επιθέσεις φιλίας''(με δόλο,πονηριά και καιροσκοπισμό),όταν διέβλεπαν πως η πολιτική τους είναι καταστροφική...Πασοκική κυβέρνηση και πολιτικός χαμαιλεοντισμός είναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ έννοιες....

  13. alakran avatar
    alakran 19/09/2011 15:08:02

    Μια ολόκληρη ημέρα πέρασε από τη συνέντευξη τύπου. Και το μόνο που κατάφεραν είναι να σου δώσουν να στείλεις ένα τόσο φτωχά γενικόλογο σχόλιο στοχεύοντας πάλι στη σπορά ψεύδους και ηττοπάθειας.Τσ,τσ.τσ.
    Πες τους να ξαναπροσπαθήσουν και ίσως είναι πιο τυχεροί.

  14. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 19/09/2011 15:22:37

    τοτε τρεχα να υποκλιθεις στο βενιζελο.αυτος σου αξιζει.

  15. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/09/2011 15:33:55

    Ο Τιραμόλα τι έγινε παίδες; Άκουσε κανείς τίποτα ή τον έφαγε η "μαρμάγκα"...

  16. Kostas avatar
    Kostas 19/09/2011 16:02:54

    Τι είναι πάλι τούτο με τον Μπέννυ κάθε Κυριακή;
    Αναβίωση του Benny Hill Show;
    Και τότε την ίδια μέρα και ώρα έπεζε. Για γέλια και για κλάματα μιας και στη θέση του καρπαζοεισπράκτορα γεράκου προσπαθούν να βάλουν όλους εμάς.
    Άλλωστε από χτες το βράδυ έγραψα σε σχόλιο την αλλαγή στάσης της Τρόϊκα, καθώς επίσης ότι τα δήθεν μέτρα που ζητάει είναι αποτέλεσμα της ανικανότητας ΓΑΠ-Benny, oι οποίοι τα ρίχνουν όλα στην Τρόϊκα για να καλύψουν την αποτυχία τους.
    Πριν λίγο βγήκε και ο εκπρόσωπος του Όλι Ρεν λέγοντας ότι δε ζητάνε νέα μέτρα λιτότητας αλλά να πιαστούν οι στόχοι!
    Τελικά είδαν τον Σαμαρά και εκτός χώρας εχθές!
    Μιλάμε για στροφή 180 μοιρών και αναγνώριση στο πρόσωπο του Σαμαρά, τον επόμενο συνομιλητή τους ως πρωθυπουργό λίαν συντόμως!

  17. Αλέξης avatar
    Αλέξης 19/09/2011 18:30:14

    Στον τίτλο σας το "ότι" θα πρέπει να γραφτεί "ό,τι" γιατί πρόκειται για το αναφορικό ότι.

  18. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 19/09/2011 18:33:38

    «…κάνουν λόγο για “μοναχικό δρόμο” που ακολουθεί πλέον ο κ. Βενιζέλος στις επιλογές του και διαπιστώνουν έλλειψη συναίνεσης εντός και εκτός κυβέρνησης.»
    Τους είχαμε παρεξηγήσει. Όταν ζητούσαν συναίνεση, θα εννοούσαν εντός της κυβέρνησης !!!
    Όσον αφορά τον Μπένυ, τον ρήτορα, να ξέρει, «γλώσσα λανθάνουσα, αλήθεια λέει».

    http://www.youtube.com/watch?v=AnL4CWATMfk&feature=player_embedded

    (Εάν πιστεύει ο κ. Σαμαράς ότι μπορεί να πάει και να γοητεύσει τους Ευρωπαίους συνομιλητές του, παρουσιάζοντας ένα πρόγραμμα το οποίο είναι απολύτως αντίθετο με όλες τις απόψεις που κυριαρχούν διεθνώς, μέσα σε ένα συσχετισμό ο οποίος είναι πάρα πολύ βαρύς για όλη την Ευρωζώνη και όλη την διεθνή οικονομία, τότε, λυπάμαι που το λέω, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ, για το τι αντιμετωπίζει μπροστά του, Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ,ο οποιοσδήποτε Υπουργός Οικονομικών, οποιασδήποτε χώρας της Ευρωζώνης, οποιασδήποτε χώρας του κόσμου. Ακόμα και μεγάλων χωρών–μελών της Ευρωζώνης.)

    Τουλάχιστον κάποιες φορές βλέπει πολύ μπροστά!!!

  19. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 19/09/2011 19:38:02

    Ας μου απαντησει καποιος γιατι θα τρελλαθουμε.Το Δημοσιο , απο εκει που η ΝΔ ελεγε πως ειναι τεραστιο, ξαφνικα εγινε '' ο μεσος ορος της ΕΕ΄΄? Την δε λουφα και αντιπαραγωγικοτητα του κι αυτη την ξεχναμε?Την συζυγο Λοβερδου και ΟΛΕΣ τις αντιστοιχες περιπτωσεις απο ΟΛΑ τα κομματα ο κυριος Σαμαρας θα τις διατηρησει την ωρα που ο Ιδιωτικος τομεας οδηγειται στην πεινα? Οι ΜΚΟ, κλασσικη ευκαιρια για μασα απο ΟΛΑ τα κομματα θα συνεχισουν την βασιλεια τους? Ο Λαθρονομος ειπε θα καταργηθει, ωραια, οι αλλοδαποι λαθραιοι θα συνεχισουν να ειναι δεκτοι απο το ΕΣΥ? Θα παιρνουν επιδοτηση ενοικιου οπως μεχρι σημερα?Θα συνεχισουν να εγγραφονται στον ΟΑΕΔ αντι καποιος να τους πει πως αν δεν εχουν και δεν βρισκουν δουλεια, εντος τριμηνου να φευγουν γιατι η χωρα δεν ειναι πλεον ο γνωστος ''παραδεισος''?Θα αναστειλουμε μονοι μας την Σενγκεν οπως η Δανια με το προσχημα του ελεγχου της εγκληματικοτητας?Για αυτα και πολλα αλλα δεν ακουσα λογο πειστικο απο τον κυριο Σαμαρα γιαυτο φοβαμαι πως γινεται απλως ενας αγωνας για την νομη της εξουσιας.Ευχομαι ως πρωθυπουργος να με διαψευσει ολοκληρωτικα.

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/09/2011 19:45:44

    Προς τον ΟΧ: Καλα σου λενε οτι δεν ακουσες τον Σαμαρα αλλα τις αναλυσεις των αγαπημενων σου Καναλιων! Δεν καταλαβες λοιπον οτι ο Σαμαρας ειπε κατι που το αυτι της ΤΡΟΙΚΑ το ακουσε, πιστεψε με! Ειπε οτι , αν δεν θελετε να διαπραγματευτουμε τοτε και εμεις δεν μπορουμε να πληρωσουμε, παρ οτι το επιθυμουμε. Να ειστε σιγουροι οτι δεν θα φερει αντιρρηση κανενας, γιατι σε ενδεχομενη σταση πληρωμων η Ελλαδα θα πληρωσει πανακριβα, αλλα και οι αλλοι θα υποστουν τρομακτικες ζημιες. Ο Ομπαμα , ο Τρος Καν , και τοσοι αλλοι δεν ειναι οτι μας αγαπουν οταν συμμεριζονται την ιδια γνωμη! Αν οι Ευρωπαιοι θελουν να πτωχευσουμε, θα ειχαμε πτωχευσει προ πολλου.

    • Ελένη avatar
      Ελένη @ ΝΤΙΝΟΣ 19/09/2011 21:22:17

      Ντίνο έχεις δίκιο. Για ένα καί μόνο λόγο. Αυτά που γράφει ο ΟΧ δεν απευθύνονται σε εσένα. Απευθύνονται σε αυτούς που έχουν κάποια, έστω και ελάχιστη, εγκεφαλική λειτουργία.