02/10/2008 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κολλημένος στην «γραμμή» της ΔΕΘ

(Ενημερωμένο). Σε δηλώσεις του μετά τη σημερινή συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου ο Πρωθυπουργός ανακοίνωσε την άμεση ενεργοποίηση του ταμείου κατά της φτώχειας, το οποίο προβλέπει μεταξύ άλλων τη χορήγηση επιδόματος θέρμανσης και την αύξηση της προστασίας στους δανειολήπτες.

Να σημειωθεί οτι παρόλο που όπως τόνισε "ο αγώνας κατά της φοροδιαφυγής συνεχίζεται", η τοποθέτηση του για το ταμείο φτώχιας στρέφεται έστω και σε επίπεδο δηλώσεων εναντίον της πολιτικής Αλογοσκούφη (!). Να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια με τις δηλώσεις Αλογοσκούφη

Ζήτησε επίσης από τους υπουργούς «προσήλωση στην πραγματική πολιτική» και «να σκύψουν στα καθημερινά προβλήματα που σήμερα καίνε τους πολίτες, στις πραγματικές δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο πολίτης από το πρωί μέχρι το βράδυ».

Επί της ουσίας, τώρα, επειδή εξ ορισμού αυτοί οι υπουργοί κι αυτή η κυβέρνηση δεν μπορούν να σκύψουν στα προβλήματα του λαού:

Προανάγγειλε και πάλι τον ανασχηματισμό, αλλά τον παρέπεμψε ταυτόχρονα στις εσωκομματικές καλένδες (διαίρει και βασίλευε) ζητώντας από τους υπουργούς «να καταγράψουν με λεπτομέρειες τους στόχους ο καθένας στον τομέα του με σαφές χρονοδιάγραμμα». Δηλώνει με άλλα λόγια αδυναμία να τον κάνει.

Επανέλαβε το γνωστό «αν θέλουν ας με ρίξουν» λέγοντας: «Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του ενώπιον των Ελλήνων πολιτών και της Ιστορίας ... Είμαι εδώ για να προχωρήσω τα πράγματα προς το συμφέρον της χώρας προς το συμφέρον του πολίτη, προς όφελος των πολιτών, με πρώτη μας έννοια όσους πραγματικά έχουν ανάγκη».

Προανήγγειλε εκτός ημερησίας διατάξεως συζήτηση στη Βουλή για την παγκόσμια οικονομική κρίση, η οποία θα λάβει τον χαρακτήρα ψήφου εμπιστοσύνης

Επανέλαβε τα γνωστά περί οργανωμένων συμφερόντων που «πολεμούν» μια  κυβέρνηση που τέθηκε από την αρχή στην υπηρεσία τους, λέγοντας: «Οι μεταρρυθμίσεις θα συνεχιστούν παρά τις αντιδράσεις των οργανωμένων συμφερόντων, των λίγων βολεμένων. Η χώρα δεν μπορεί να μείνει πίσω»

Ούτε κουβέντα φυσικά για τα βασικά προβλήματα που έχουν φέρει την κυβέρνησή τουν σε κατάσταση παράλυσης. Τα σκάνδαλα, το Βατοπέδι και το περιβάλλον του. Παραμένει πιστός στη γραμμή της ΔΕΘ, προσφέροντας ασυλία σε εκείνους που προκάλεσαν τα προβλήματα και την αγανάκτηση των βουλευτών και της βάσης.

Το παιχνίδι συνεχίζεται λοιπόν και δεν πρόκειται να ξεκαθαρίσει πλήρως πριν από τη συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας την Δευτέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sotos avatar
    sotos 02/10/2008 13:49:19

    Ας ειμαστε ομως και πολυ προσεκτικοι!
    Μεσα σε ενα χρονο αυτη η κυβερνηση των 151+1 εχει καταφερει να περασει τα παντα (σχεδον), χωεις ουσιαστικη λαικη αντιδραση!
    Ενα θεατρο σκιων με περιορισμενο και επαναλαμβανομενο δραματολογιο μας εβαλε την θηλια στον λαιμο!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2008 13:53:35

    Για οποιον εχει διαβασει το "48 Laws of Power" ( το συστηνω ανεπιφυλακτα ! ), θα καταλαβει πολλα απ τη στρατηγηκη του ΚΚ.

    Φυσικα δεν ειναι δικη του, εχει κατι γονιδια το μεγαλου Θειου φυσικα αλλα, ειναι σε "καλο δρομο" οπως τονιζει ο ιδιος. Μονο που το δρομο αυτο αλλοι του τον εχουν στρωσει...

    Ρουσσω ευλογημενε.

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2008 13:56:59

    Ενα εισαγωγικο για ενημερωση !

    "Μερικοί παίζουν με τη Δύναμη και τα χάνουν όλα εξαιτίας κάποιου θανάσιμου λάθους. Μερικοί το παρακάνουν και άλλοι δεν κάνουν όσα πρέπει. Ωστόσο, κάποιοι άλλοι προχωρούν στις κατάλληλες κινήσεις και έλκουν τη Δύναμη με μια υπερφυσική επιδεξιότητα. Διαμέσου των αιώνων, οι συγγραφείς και οι φιλόσοφοι έχουν αναρωτηθεί: Ποια είναι τα μαθήματα που πρέπει να αντλήσει κανείς από τις επιτυχίες και τις αποτυχίες των προγόνων μας; Παρόλο που τα διάφορα γραπτά που πραγματεύονται την απόκτηση της Δύναμης καλύπτουν μία περίοδο που ξεπερνά τα τρεις χιλιάδες χρόνια, βλέπουμε να επαναλαμβάνονται τα ίδια μοτίβα ξανά και ξανά, γεγονός που υπονοεί ότι υπάρχει μια Πεμπτουσία της Δύναμης, η οποία διέπεται από συγκεκριμένες ιδιότητες που ρυθμίζουν την αύξηση και τη μείωσή της. Οι 48 Νόμοι είναι διαχρονικοί και αναλλοίωτοι..."



    Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα ύπουλα θελκτικό βιβλίο. Μέσα θα βρείτε όντως μερικά από τα σημαντικότερα κλειδιά Δύναμης. Αν και η αίσθηση που βγάζει ως βιβλίο τείνει προς τη "μαύρη" πλευρά, παρόλα αυτά, σας το παρουσιάζουμε γιατί είναι ένα χρήσιμο βοήθημα. Κι αυτό γιατί θεωρούμε ότι αυτοί που βλάπτουν συνειδητά τους άλλους δεν έχουν ανάγκη το συγκεκριμένο βιβλίο ενώ εκείνοι που βλάπτονται θα βρουν ενδεχομένως κάποιους τρόπους άμυνας.

    ΠΠ

  4. prasina-aloga avatar
    prasina-aloga 02/10/2008 13:58:53

    Είναι ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ελπίδα να προσπαθείς να κάνεις δύσκολες μεταρρυθμίσεις με 151 βουλευτές.
    Η τραγική διεθνής οικονομική αναστάτωση είναι το κερασάκι στην τούρτα για την αναγκαιότητα των εκλογών ΤΩΡΑ.
    Ή 160 βουλευτές και φρέσκια εντολή ή τίποτε.
    Εάν έρθει το δίδυμο πασόκ-σύριζα θα έχουν πέσει σε 12 μήνες, θυμηθείτε τί έγινε με την κυβέρνηση Πρόντι, έπεσαν σε 11.
    Τα οικονομικά δεν θέλουν εντυπώσεις θέλουν ουσία, που μόνο η Ν.Δ. μπορεί να προσφέρει.
    Απαιτείται βέβαια ο Καραμανλής να διώξει ΠΡΩΤΑ το Ρουσόπουλο, ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνει στρατηγική επικοινωνία, είναι μόνο για μικροπολιτική.

  5. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 02/10/2008 14:03:52

    Να δούμε πως πάλι θα βάνει τον Φώλια να δικαιολογεί την αύξηση στη βενζίνη που είδη η Shell την πέρασε στα πρατήρια .

  6. Le canard avatar
    Le canard 02/10/2008 14:05:04

    Ο τελευταίος πρόεδρος της ΕΣΣΔ. Μιχαήλ Γκορμπατσόφ, μπαίνει σε κόμμα υπό τον Ρώσο δισεκατομμυριούχο, Αλεξάντρ Λέμπεντεφ. Την ίδρυση του κόμματος ανακοίνωσε ο Ρώσος «ολιγάρχης», όπως χαρακτηρίζονται στη Ρωσία οι μετά-σοβιετικοί «Κροίσοι», ο οποίος έκανε λόγο για κόμμα ανεξάρτητο από το Κρεμλίνο. Το ενδιαφέρον είναι πάντως, ότι η είδηση αγνοείται απόλυτα σχεδόν από όλα τα ρωσικά ΜΜΕ, ακόμα και τα αντιπολιτευτικά στο Κρεμλίνο. Α, ρε Μίσα (Μιχαήλ), μετά τις διαφημίσεις που έκανες για τα «Μακ Ντόναλντς» και τις τσάντες Louis Vuitton, τώρα και υπάλληλος μεγαλοβιομήχανου;

  7. aris avatar
    aris 02/10/2008 14:14:53

    πρασιναλογα ούτε στα πιο τρελά σας όνειρα πλεον οι 160 βουλευτές(εκτός αν συνυπολογίζεις και του ΛΑΟΣ)
    Απλώς άρχισε η πτωτική σας πορεία και ο ηγέτης σας θα έχει την εξέλιξη του άλλου ηγέτη του Σημίτη...
    καλόν πάτο σας εύχομαι

  8. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 02/10/2008 14:16:56

    Ο ΚΚ Κολλημένος στην «γραμμή» εγώ αυξάνω την προσωπική μου περιούσια (αν δεν το βλέπετε π.χ. Τουρκία ,Βουλγαρία ) και ξεπουλάω την κρατική μιας και δεν είναι κανενός .

  9. Αργόσχολος αριστερός avatar
    Αργόσχολος αριστερός 02/10/2008 14:24:44

    Ο Γκορμπατσόφ ήταν γ.γ του ΚΚΣΕ, Ο Γιέλτσιν π.γ του ΚΚΣΕ, Πούτιν ταγματάρχης της ΓΚΑ ΓΚΕ ΜΠΕ. Ίσως ένα ενδιαφέρον προς μελέτη γι'αυτούς που ασχολούνται με την ανάδειξη στελεχών

  10. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 02/10/2008 14:26:51

    Η φωτογραφία άψογη και στο χρόνο και στο πρόσωπο .

  11. Theodore avatar
    Theodore 02/10/2008 14:28:18

    Εγω τελικα πιστευω, οτι ο ΚΚ,απλως δεν εχει τις ικανοτητες και τα κοτσια να κανει κατι καλο.
    Και αντε και ηθελε.Με ποια δημοσια διοικηση θα το εκανε;
    Αυτη, κατα 80%, ειναι αχρηστη και διεφθαρμενη.Εδω, ουτε υπολογιστη δεν ξερουν οι περισσοτεροι να δουλεψουν.
    Και οπως ειπε ο βλαχος που ηθελε να διορισει το καμαρι του, στο βολευτη, που γκρινιαζε, οτι το παιδι, δεν ηξερε τιποτα,"μα αν ηξερε, δε θαρχομουνα σε σενα"!
    Καταλαβατε γι τι πραμα μιλαμε;
    Σημερα, κανανε διαδηλωση, οι λεγομενοι συμβασιουχοι.Οι γλειψιματιες δηλαδη διαφορων κομματων και βολευτων, που πιεζουν, με τη συνδρομη καποιων γλιτσιδων δημοσιοκαφρων,και καποιων μεγαλοδικηγορων-καθηγητων,που ολο και καποιες δικες θα "τρεχουν", οτι πρεπει να τους μονιμοποιησουν, με το ετσι θελω, αν και δεν εχουν περασει απο κανενα ΑΣΕΠ, και εις βαρος ολων των αλλων Ελληνων πολιτων, που εχουν τα προσοντα, αλλα δεν προκρινονται, γιατι ετσι θελει ο μαλακας ο πατερας τους, και ο πιο μαλακας ο βολευτης.
    Κι εσεις, καθοσαστε και κοιτατε με απλανες βλεμμα.
    Τι να πω εγω,ο ταλας;
    Δεν εχω παιδι.Αν ειχα, θα ειχα κανει διαφορα για την φοβερη αυτη διακριση, που γινεται, εις βαρος των ικανων και σε αντιθεση με το Ελληνικο Συνταγμα.

  12. Helmut avatar
    Helmut 02/10/2008 14:35:29

    canard,

    Ο Μίσα δεν έκανε διαφήμιση για τα McDonalds, αλλά για την Pizza Hut.

    Έχουμε και ένα επίπεδο...

  13. Factorx avatar
    Factorx 02/10/2008 14:41:10

    Το δείπνο προς τους βουλευτές της ΝΔ που μετέχουν στο Γ Θερινό Τμήμα, πιθανότατα αναβάλλεται επ αόριστον.

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 02/10/2008 14:48:13

    Μέχρι τώρα σκεφτόμουν ότι ο κυβερνητικός εκπρόσωπος μοιάζει με τον Κουτσόγιωργα της κυβέρνησης. Αλλά μάλλον ο πρωθυπουργός είναι φτυστός ο Αθνάρ.

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2008 14:52:56

    Μολις ενημερωθηκα με SMS οτι συμφωνα με το Μεκγα, μια πολυ σημαντικη ομιλια στο Μεγαρο της Σεγκολεν Ρουαγιαλ, για το μελλον της Αριστερας στην Ευρωπη !!!!

    Χαχαχαχαααα

    ξερετε ποιον παντρευτηκε η Σεγκολεν μετα τον Σαρκοζι? Δεν ξερει ποσα εχει και που ! Θα ερθει δηλαδη η κυρια να μας ενημερωσει για την Αριστερα? χαχαχααααα

    Να δω ποιοι θα περευρεθουν και τα σχολια τους μετα την ομιλια. Μιλαμε οτι ειμαστε για τα μπαζα.

    ΠΠ

  16. mia-sto-karfi avatar
    mia-sto-karfi 02/10/2008 14:54:57

    Δύο ερωτήσεις ΜΟΝΟ για το Γιωργάκη:
    1. Εάν επανέλθει το σχέδιο Ανάν θα το ψηφίσεις (όπως το 2005) ή όχι;
    2. Συμφωνείς για τις συμφωνίας Ελλάδας-Ρωσίας ή όχι;
    ΕAN ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΗΛΕ-ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΛΑΚΕΣ θα ρωτούσε αυτές τις δύο ΑΠΛΕΣ ερωτήσεις, αλλά κανείς δεν το τολμάει να το κάνει ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟΥ ΠΑΝΥΒΛΑΚΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Βλέπεις τα υπερατλαντικά αφεντικά παρακολουθούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ, τόσα λεφτά δίνουν για τη σκηνοθεσία.

  17. g-stabolis avatar
    g-stabolis 02/10/2008 14:56:20

    Ότι και να κάνουν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης και ο Κοντομηνάς δεν τραβάει το ψοφίμι τους.
    ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ο "φιλέλληνας" Γιωργάκης φαίνεται πολιτικό μυρμύγκι!
    Άντε πίσω στην πατρίδα σου άνθρωπέ μου, δεν είμαστε πιά προτεκτοράτο των Αμερικανών.

  18. nas avatar
    nas 02/10/2008 14:57:10

    Τοποθετήσεις σαν του Theodore θυμίζουν τους βολεμένους που κατήγγειλε ο αρχιερέας του βολέματος, αλλά δίνουν και άλλοθι σε επιχειρήματα του τύπου "διώξτους όλους"! Δηλαδή όταν "κάποιος" υπουργός έδινε εντολή σε υπηρεσιακούς παράγοντες να προχωρήσουν την λαμογιά με το Βατοπαίδι, αυτοί μετά μαλάκες είναι να μην στήσουν τα δικά τους βατοπαίδια; Όταν στη βουλή περνάνε φωτογραφικές διατάξεις για φορολογικές αμνηστείες, μαλάκες είναι οι εφοριακοί να μην τα πάρουν όταν βρούν ευκαιρία; όταν υπουργοί στήνουν βίλες χωρίς να δικαιολογούν το πόθεν, όλοι οι υπόλοιποι που είναι μέσα στη δημόσια διοίκηση γιατί να μην κάνουν το ίδιο; Λοιπόν, μην ζητάτε(με) κάποιος να μείνει στις επάλξεις της ηθικής, όταν αυτοί που δίνουν τον τόνο είναι ανήθικα ξετσίπωτοι... η καταγγελία είναι εύκολη... και βολεύει τα νεολαμόγια να κάνουν τη δουλειά τους...

  19. Παραμυθιασμένος avatar
    Παραμυθιασμένος 02/10/2008 14:57:30

    Αφού όλο το παιχνίδι με τον Καραμανλή το παίζει ο Ρουσόπουλος είναι δυνατό να τον αποχωρισθεί; Οσοι περιμένουν να φύγει ο Ρ. είναι βαθιά νυχτωμένοι!!!
    Οταν πάρει επάνω του ο Ρ. και ξεχασθεί το θέμα θα έχουμε εκλογές αν οι δημοσκοπήσεις είναι ευνοϊκές. Διαφορετικά θα ο Ρ. θα περιμένει. Θυμηθείτε ότι σε 6 μήνες αν δεν έχουμε εκλογές ο Δαιλάκης θα είναι πίσω!!! Η διαγραφή θα ακυρωθεί.

  20. Ζαγκάλο avatar
    Ζαγκάλο 02/10/2008 14:58:35

    Δυστυχώς ακόμα και στις μεγάλες χώρες του κόσμου τη σημερινή εποχή υπάρχει πολιτικό έλλειμμα, βλέπε πολιτικούς του ύψους (ή μάλλον βάθους) των Μπους, Μέρκελ, Μπράουν, Σαρκοζί.

    Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν μιλάμε πλέον για πολιτικό έλλειμμα, μιλάμε για πολιτική ανυπαρξία.
    Τι να πούμε:

    Για έναν πρωθυπουργό που δεν έχει τους στοιχειώδεις πολιτικούς όρχεις να απαγγιστρωθεί από κάποιους συμφεροντολόγους, παρασιτούντες αυλικούς.

    Για έναν αρχηγό αξιωματικής αντιπολίτευσης που δεν μπορεί να διαβάσει σωστά δυό αράδες που του έχουν γράψει κάποιοι άλλοι αγράμματοι κι αυτοί συμβουλοί του και που περιμένει να του πει ποιο θα είναι το επόμενο βήμα του η μαμά του.

    Για την θαυμάστρια του Στάλιν, εν έτει 2008, αρχηγό του ΚΚΕ.

    Για τον νεαρό πρώην σχολικό καταληψία του ΣΥΡΙΖΑ που άλλωστε τώρα θα είναι στην Ουρανούπολη και θα διαδηλώνει κατά των καλογήρων.

    Για τον όπου φυσήξει ο άνεμος χουντο-βασιλο-δεξιο-αριστερο-κεντρώο αρχηγό του ΛΑΟΣ επίσης τι να πούμε;

    Κάπου άκουσα ότι στη μαύρη ήπειρο ανοίγονται ευκαιρίες αυτή την εποχή. Μήπως τελικά πρέπει να την κοπανήσουμε για Ουγκάντα και να αρχίσουμε να πουλάμε εμείς πειρατικά cd εκεί;

  21. γάλλος avatar
    γάλλος 02/10/2008 15:02:39

    πορτοπαράθυρο μπέρδεψες τη Σεγκολέν με τη Σεσίλια πρώην γυναίκα του Σαρκοζί

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2008 15:14:35

    Σωστα. Γαλλε.
    Μπερδευτηκα.

    εξκιουζε μουα.

    Η Σεγκολεν θα ερθει.

    ΠΠ

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2008 15:34:20

    Ασχετο...
    360 Τρις Δολλαρια !!!!!!!!!! ειναι το ανοιγμα Παγκοσμιως σε Χρημ/κα Προιοντα. Απο Στεγαστικα μεχρι Ομολογα.

    588 Δις Δολλαρια ειναι ο κουβας των Χρημ/κων Ιδρυματων μεχρι σημερα Παγκοσμιως.

    Το Διατραπεζικο σε $ ανεβαινει συνεχεια στο Λονδινο.

    Αρα ακομη και σημερα οι Τρ δεν εχουν φθηνο ή καθολου ρευστοτητα σε χρημα.

    Πεφτει Δολλ. 1,38, πεφτει Πετρελαιο.

    Αναπτυξη χωρις φθηνο χρημα δεν υπαρχει.

    ΠΠ

  24. Νίκος M. avatar
    Νίκος M. 02/10/2008 15:38:16

    Ζαγκάλο,
    Τον Παπαθεμελή πως τον βλέπεις; Προέρχομαι από ΠΟΛΑΝ και τη λαϊκή δεξιά. Η ΝΔ του μεσαίου χώρου δε με εκφράζει. ΔΥΣΤΥΧΏΣ δημοσίως μονο ο ΛΑOΣ φαίνεται να εκπροσωπεί την τάση μου, όμως όλο το κόμμα άκρο-δεξιοφέρνει και λαϊκίζει και μου φέρνουν αλλεργία όλα αυτά. Δε γουστάρω να με εκπροσωπεί ο Καρατζαφέρης (κι ας μην τον έχω ψηφίσει) και ψάχνω αντικαταστάτη. Νομίζω ότι αν ο Παπαθεμελής πάρει 3% στις ευρωεκλογές, υπάρχει μια πιθανότητα να τον υπερκεράσει στο μέλλον.

  25. Στελιος® avatar
    Στελιος® 02/10/2008 15:41:02

    "Διπλα στον Καραμανλη ο Χ,Υ,Ω φαινεται μυρμηγκι"

    που τα βρισκετε παιδια αυτα τα ανεκδοτα? βαλτε λινκ.
    Καπακια μια μικρα λιστα οποιος μπορει απο τα πολιτικα κατορθωματα του ΚΚ τα οποια τον εχουν αναγαγει σε τετοιο υπερφυσικο μεγεθος της πολιτικης σκηνης.

    Ρε κοιτα να δεις ποσο αρεσουν σε καποιους οι τεμπεληδες φωνακλαδες. Μαλλον τον εαυτο τους βλεπουν στον καταλληλοτερο.

  26. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 02/10/2008 15:53:58

    Anonymous –τέτοια δύσκολη ώρα ο ΚΚ κοιμάται που να βρεις κανέναν Ρουσοπουλο να σου απαντήσει ,εμείς πάλι που να θυμόμαστε όταν δεν άνοιξε τότε το στόμα του

  27. Ζαγκάλο avatar
    Ζαγκάλο 02/10/2008 15:57:09

    @ Νίκος Μ.

    Μάλλον θα φύγω για Ουγκάντα τελικά...

  28. bill avatar
    bill 02/10/2008 16:14:55

    δεν πάει σε εκλογές γιατί ο γαλάζιος συρφετός δεν έχει ακόμη χορτάσει....

  29. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 02/10/2008 16:35:33

    Ζαγκάλο-στη Ουγκάντα που είναι ωραία, να πάνε οι ΚΚ με ΓΑΠ χέρι χέρι για σαφάρι ..

  30. Annan avatar
    Annan 02/10/2008 16:55:22

    Ο ΚΚ ήταν σαφώς ΚΑΤA του Σχεδίου Aνναν, ίσως όμως λόγω κόμπλεξ από φόβο μήπως συνδεθεί το όνομα του με απρόβλεπτες εξελίξεις στην Κύπρο (όπως ο θείος του).

    Αποδείξεις:

    1. έκανε εκτεταμένη καθυστέρηση, πάνω από 10 κρίσιμες ημερες (50% του χρόνου από την Ελβετία μέχρι το δημοψήφισμα), ώστε να έχει άνεση ο Τάσσος να καλλιεργήσει κλίμα υπέρ του OΧΙ

    2. όταν τελικά μας είπε τη γνώμη του, χωρίς να αναφέρει ούτε το ΝΑΙ, ούτε το OΧΙ, είπε πράγματι ότι "τα θετικά φαίνεται να υπερτερούν των αρνητικών", προσέθεσε όμως αμέσως μετά ότι "με την επικείμενη πλήρη ένταξη στην ΕΕ, τα θετικά θα έρθουν έτσι κι αλλιώς" (τα λέω με δικά μου λόγια).

    3. η πίεση από τους Αμερικανους ήταν πολύ μεγάλη, και ήδη τα 2 πρώτα είναι αρκετά για να καταλάβει ο νοήμων ότι ήθελε το ΌΧΙ και παζάρευε το πως θα το πει. Ούτε δέκα λεπτά μετά την ανακοίνωση Καραμανλή (που επαναλαμβάνω έγινε ΤΕΛΕΥΤΑIΑ και μετά από όλα τα κόμματα σε Κύπρο και Ελλάδα), βγήκαν οι Αμερικανοι και έβγαλαν επίσημη ανακοίνωση μες στην καλή χαρά ότι "ορίστε, και η Ελλάδα λέει ότι τα θετικά είναι υπέρτερα των αρνητικών". Κάτι που σημαίνει ότι η έκφραση ήτανε αντικείμενο παζαριού - οι φήμες τότε λέγανε για 5 τηλεφωνήματα μεταξύ Αθηνών-Ουάσιγκκτον εκείνες τις 2 ημερες. Μέσα σε 10 λεπτά, δεν ετοιμάζεται καμια ανακοίνωση, ειδικά στις ΗΠΑ.

    Από την άλλη πλευρά, ας θυμίσουμε ότι ο Γιωργάκης βγήκε μιάμιση ώρα πριν το προγραμματισμένο διάγγελμα του Τάσσου και δεν είπε απλώς ότι "στηρίζω το σχέδιο Aνναν", αλλα συμπλήρωσε και ότι "καλώ τον πρόεδρο της Κύπρου να το στηρίξει"!!

  31. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 02/10/2008 19:23:35

    @ Νίκος M (25)
    Για την περίπτωσή σου συνιστώ (με κάποιες επιφυλάξεις McCain. Λαικός δεξιός, όχι ακραίος, ανάλογες απόψεις στα οικονομικά με το Σαμαρά (ελαφρώς πιό νεοφιλελεύθερες), εθνοκεντριστής, θα πάρει σίγουρα ένα 3 %.
    Μειονεκτήματα: 1. Η αντιπρόεδρος Σάρα Πέιλιν (κάποτε συμμετείχε σε αυτονομιστική οργάνωση της Αλάσκα - ξέρεις, μειονότητες, Εσκιμώοι κτλ). 2. Κάποιες δυσκολίες στην απόκτηση Αμερικανικού διαβατηρίου.
    Άν πάντως μπορείς ν' αντέξεις τα γραφειοκρατικά και δεν σ' ενοχλεί η συνύπαρξη με μειονότητες, τον συνιστώ.