#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2011 11:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κολαστήριο σωμάτων και ψυχών»



Επίθεση δέχθηκε λίγα μέτρα από το σπίτι του στην Πλατεία Βικτωρίας, στο κέντρο της Αθήνας ο  ηθοποιός Στέλιος Μάινας
Λίγο μετά τις οκτώ το απόγευμα της Παρασκευής, ένας μελαψός άνδρας όρμησε πάνω του για να του αρπάξει το κινητό του  τηλέφωνο, όταν εκείνος αντιστάθηκε βρέθηκε περικυκλωμένος από ομάδα συμπατριωτών του που άρχισαν να τον χτυπούν ακόμη και με μπουκάλια. Δύο από τους μετανάστες κρατούσαν μαχαίρια.

Την είδηση αποκάλυψε ο ίδιος σε συνέντευξη που έδωσε το Σάββατο στην εκπομπή της Γεωργίας Ευσταθίου και του Γιώργου Ντουδεσκέα, στο ραδιόφωνο «Real fm». Όπως είπε ο πρωταγωνιστής του «Νησιού» μπορεί το συγκεκριμένο γεγονός να τον σόκαρε, αλλά σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο δεν θα τον έκανε να αλλάξει την αγάπη που νιώθει για την πόλη του. “Είναι λογικό οι άνθρωποι που “παστοποιούνται” σε ένα τετραγωνικό, να θέλουν να ξεσπάσουν την οργή τους στο διπλανό τους”, δήλωσε μάλιστα ο ηθοποιός δικαιολογώντας την πράξη των μεταναστών.

Με στωικότητα  δέχθηκε το συμβάν ο γνωστός ηθοποιός. Δεν παύει όμως να είναι ένα τεράστιο ζήτημα, το οποίο πρέπει να αντιμετωπισθεί με ψυχραιμία και νηφαλιότητα στην γενικότητα του και όχι περιπτωσιολογικά. Οι κάτοικοι του κέντρου και πέριξ αυτού έχουν συνηθίσει να ζουν με τους μετανάστες, λάθρο και νόμιμους. Θα έλεγα ότι έχουν ζήσει όλα τα επεισόδια της μεταναστευτικής  ιστορίας τα τελευταία 20 χρόνια. Κοινός τόπος η απουσία σοβαρής, συνεχούς και συνεπούς μεταναστευτικής πολιτικής, σε μια χώρα που είχε παράδοση στην αποστολή και όχι στην υποδοχή μεταναστών.

Αλλά μήπως και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν φταίει μόνο η κρατική δυσλειτουργία;  Πολλές γειτονιές του κέντρου γκετοποιήθηκαν όταν οι αλλοδαποί έγιναν  απλά διακριτοί. Ένα ντόμινο μετακομίσεων άδειασε ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα από γηγενή πληθυσμό, λες και είχε πέσει τύφος. Πολλοί ιδιοκτήτες δεν δίστασαν να νοικιάσουν δυάρια και τριάρια με το κεφάλι. 10 άτομα επί 50 ευρώ ένα πεντακοσάρικο παντελονάτο, για τον «ιδιοκτήτη», «ας  το διαλύσουν το σπίτι, αποκλείεται να το χρειαστώ προσωπικά». Δέκα  τέτοιες περιπτώσεις σε μια γειτονιά συγκέντρωναν τουλάχιστον 100 άτομα μεταναστών και άλλαζαν τη φυσιογνωμία της. Ήταν επόμενο να ακολουθήσουν όσοι είχαν τη δυνατότητα (στα χρόνια της αφειδούς τραπεζικής χρηματοδότησης στεγαστικών δανείων) το δρόμο προς μια ποιοτικότερη περιοχή και καθημερινότητα.

Προ ολίγων ημερών η Άννα Βαγενά, κάτοικος Μεταξουργείου, απέστειλε μια δραματική επιστολή στον Πρωθυπουργό χαρακτηρίζοντας τhν περιοχή της «κολαστήριο σωμάτων και ψυχών». Πιο παλιά η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών είχε αγοράσει ένα διαμέρισμα κοντά στην Ομόνοια. Η ελληνική διανόηση, στο σύνολο της απαρτισμένη από υπέρμαχους των δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων που βρέθηκαν σε αυτή τη γη, έφριξε μετά από λίγο καιρό από τα «εμπορικά» τεκταινόμενα μετά τη δύση του ηλίου στα πέριξ. Άλλαξε διεύθυνση, πιθανόν και νομό…

Οι κορώνες περί άμεσης απέλασης, αλλά και η όποια νομοθετική πρωτοβουλία δεν επιλύουν κανένα ζήτημα. Ούτε και οι επιχειρήσεις «σκούπα». Σε μια βδομάδα ξαναγεμίζουν οι χώροι που «εκκαθαρίστηκαν» από παλιούς και νέους μετανάστες. Μια συνεπής αντιμετώπιση του τεράστιου κοινωνικού φαινομένου και αγαστή συνεργασία των εμπλεκομένων φορέων θα χρειαστεί ένα τουλάχιστον χρόνο για να δώσει ορατά αποτελέσματα.  Είναι δύσκολο για την νοοτροπία μας, αλλά η κάθε περίπτωση θα πρέπει να αντιμετωπισθεί ξεχωριστά, με τον κόπο και τις ανθρωποώρες που αυτό συνεπάγεται. Είναι  μονόδρομος, για ένα σύγχρονο κράτος δικαίου.

Η στωική αντιμετώπιση φαινομένων βίας από επιφανείς  πολίτες όπως ο Στέλιος Μάινας (ο πιο χαρισματικός ηθοποιός της γενιάς του), δίνουν και μια άλλη πτυχή του θέματος. Την απόφαση πολλών πολιτών να μην εγκαταλείψουν τη γειτονιά τους. Ιδίως αυτών που δεν το πράττουν, αν και έχουν τη δυνατότητα.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/02/2011 11:42:32

    Άλλο στωϊκότητα, άλλο μαζοχισμός. Όλοι αυτοί οι "διανοούμενοι" που έβλεπαν μέσα από την βιτρίνα, ή από το προάστιο, τον λαθραίο εποικισμό και έβλεπαν σε αυτούς το νέο προλεταριάτο, γιατί το παλιό τους τέλειωσε, ας βιώσουν τώρα στο πετσί τους την κόλασή τους. Είναι διακινητές λαθραίων ιδεών, λαθραίων αυταπατών, λαθραίων παραισθησιογόνων. Αποβλάκωσαν και αποχαύνωσαν δυό γενιές με τα ληγμένα που πουλούσαν. Ας αρχίσουν τώρα τις μανούβρες βίρα-μάϊνα για ξεφύγουν.

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ Professor Moriarty 15/02/2011 12:49:40

      Ο μαζοχισμός είναι απλή διαστροφή. Αυτοί το κάνουν από ιδεολογική διαστροφή, δηλαδή είναι διπλά διεστραμμένοι.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Blut und Tränen 15/02/2011 13:28:52

        Η εικόνα της διαστροφής που οραματίζονται είναι σε μικρογραφία στο μέγαρο Υπατία. Νεοκλασικό κτήριο και γυφτομαχαλάς. Οι σκηνοθέτες είναι γνωστοί.

        Και μια και μιλάμε για σκηνοθέτες και ηθοποιούς της νέας φουρνιάς και τα λοιπά, αν κάποιος ξένος δει ταινίες του νέου ελληνικού "κινηματογράφου" αποκομίζει την εντύπωση ότι οι σύγχρονοι νεοέλληνες είναι κακομούτσουνες αδερφές και τραβεστί, νταβατζήδες και περιθωριακά παράσιτα. Τέτοια νοσηρότητα δεν έχω ξαναδεί. Και μερικά από αυτά τα σκουπίδια γυρίζονται με λεφτά φορολογουμένων και τα στέλνουμε σε διεθνή φεστιβάλ για να μας εκπροσωπήσουν. Αυτό είναι το "όραμα" που σκηνοθετούν για το μέλλον μας. Θα τους αφήσουμε, ή θ' αλλάξουμε σεναριογράφους και σκηνοθέτες;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Professor Moriarty 15/02/2011 15:52:40

          Eλαχιστοι ομως πανε να τις δουν στους κινηματογραφους ενω οι παλιες ταινιες του κινηματογραφου σκιζουν.
          Η αντιθεση μεταξυ του παλιου κινηματογραφου της δεξιας μεταπολεμικης Ελλαδος και του νεου της αριστερης μεταπολιτευσης χαρακτηριζει την αντιθεση των δυο εποχων : η πρωτη ειναι μια λογικη και αισιοδοξη χωρα με θετικες αξιες και η δευτερη μια παρακμιακη μιζερη χωρα αριστεροθολουρας.

    • Γιώργος αδέδωρος avatar
      Γιώργος αδέδωρος @ Professor Moriarty 16/02/2011 13:35:19

      Μπράβο ρε φίλε συμμφωνώ απόλυτα. Ο άνθρωπος γούσταρε που τον έδειραν. Ο φυσιολογικός άνθρωπος ακόμη και στέλεχος της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς να ήταν πριν, αν είχε στοιχειώδη λογική, πατριωτισμό και αντίληψη της όλης κατάστασης, αμέσως μετά το περιστατικό θα χρησιμοποιούσε την αναγνωρισημότητά του για να ευαισθητοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερους πολίτες στην αντιμετώπιση της λαίλαπας τους ξενόφερτου εποικισμού.

  2. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 15/02/2011 11:49:37

    Στωϊκή αντιμετώπιση... μήπως αυτό σημαίνει απλά "υποβάθμιση της σημασίας" ; Στρογγύλεμα, ίσως ; Πολιτική ερμηνεία ;

    Τον κίνδυνο για τα παιδιά μας που πάνε στο σχολείο μ'ένα ρολόϊ στο χέρι ή μ'ένα κινητό στ'αυτί τους, το συνειδητοποιεί κανείς ; Ξέρει ο κ. Μάϊνας τί ζημιά κάνει το μπουκάλι μιάς μπύρας - που πέρασε ξώφαλτσα δίπλα του - στο κρανίο ενός ηλικιωμένου ;

    Τα χοντρόπετσα πλάσματα που μας κυβερνάνε, τέτοιες "στωϊκές" και τάχα μου ψύχραιμες και ήρεμες φωνές περιμένουν για να συνεχίσουν τη δουλειά τους : να μήν αγγίζουν τα προβλήματα ! Φτάσαμε πιά στα όρια του "ανθρωπιστικού μαζοχισμού" φοβούμενοι οτι οι ριζικές και ρεαλιστικές λύσεις πονάνε. Ε, τί να κάνουμε !

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ τσώφλι πασατέμπου 15/02/2011 14:51:48

      Ό, τι και να πεις έχεις δίκιο ρε αδερφέ, πραγματικά.
      Το πράγμα ξεχείλωσε...
      Και εγώ είμαι ανθρωπιστής, αλλά απέναντι στις οικογένειες που διαβιούν στο μαρτυρικό κέντρο της Αθήνας, και ΝΑΙ!
      Δεν είμαι ρατσιστής ή φασίστας...
      Δεν αντέχεται άλλο αυτή η απανθρωπιά, που υποτιμά τις ζωές των (φτου κακά) ελλήνων, προς όφελος ενός παρερμηνευμένου "ανθρωπισμού" που καταντάει τουλάχιστον ύποπτος.
      Είμαστε έλληνες, ανεκτικοί, βοηθάμε τον πλησίον αλλά όχι να μας γ@.. κιόλας!
      Το μεταναστευτικό κίνημα, το συκοφάντησαν και το ρεζίλεψαν οι ΙΔΙΟΙ οι υποστηρικτές του, που μετά μανίας σπρώχνουν το κόσμο στη ξενοφοβία, πέρα από τα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται.
      Αν το ανεχτούμε υπό αυτές τις συνθήκες, τι να πω;
      Ντροπή μας!

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/02/2011 11:50:52

    Δεν αργεί ο καιρός να νιώσουν στο πετσί τους οι διανοουμενίστικες εταίρες του πολυπολιτισμού τις επιπτώσεις των ενεργειών τους. Τα τρυφηλά τους οπίσθια θα φαντάζουν ωσάν μπριζολίτσες γάλακτος στα πειναλέα μάτια των ανά τις γειτονιές της Αθήνας ταλιμπανοειδών... Θα τους φτύνει κι ο Θεός και αυτοί θα λένε βρέχει...

    • lampros avatar
      lampros @ TopGunZ 15/02/2011 12:53:54

      Γιατί, βλάκες είναι να ζουν στο κέντρο; Από τα Βόρεια Προάστια, δεν θα νιώσουν απολύτως τίποτα. Για τα δικά μας οπίσθια δεν ξέρω...

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/02/2011 11:54:41

    Τόσον καιρό ληστεύουν μεγάλες γυναίκες, τις ρίχνουν κάτω για ένα σταυρό, οικογενειακό κειμήλιο, δεν κουνιέται φύλλο.
    Και ξαφνικά ασχοληθήκαμε με το κινητό του αξιότιμου Συριζαίου και ενεργού υποστηρικτή των λάθρο κ. Στέλιου Μάινα.
    Οχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω ούτε απο Μάινα, ούτε από στωικότητα.
    Οι ληστές του Μαγκρέμπ και του Αφγανιστάν, οι κουτοπόνηροι ψευτοχαμογελαστοί Πακιστανοί και Μπαγκλαντεσιανοί ΔΕΝ καταλαβαίνουν από στωικότητα. Για το Ισλάμ η στωικότητα είναι ηλιθιότητα. Την αφήνω να την χαίρεται ο κ. Μάινας και οι όμοιοί του αριστερούληδες .
    Και κρίμα στα 2 παλληκάρια που κινδύνεψαν τη ζωή τους για ένα πουκάμισο αδειανό.
    Η λύση είναι μία: Τους κάνεις με νόμιμα και νομοτυπα μέσα ΤΟΝ ΒΙΟ ΑΒΙΩΤΟ, δεν τολμούν ούτε για τσιγάρα να ξεμυτίσουν γιατί τους γίνονται διαρκώς έλεγχοι, και στο τέλος ξεκουμπίζονται οι ακάλεστοι μουσαφιραίοι απο μόνοι τους. Και όσοι δεν ξεκουμπιστούν, τους διώχνεις με απέλαση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 15/02/2011 11:55:48

      Μικρέ Οδυσσέα, το κείμενό σου μάλλον με απογοήτευσε, πρέπει να το πω...

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ ΒΙΣ 15/02/2011 14:31:49

        Καλά κάνεις και το λες. Θα σου πω μόνο, ότι δεν είμαι των Βορείων ή άλλων προαστείων. Τη ζω καθημερινά την κατάσταση και εν πολλοίς την έχω απομυθοποιήσει.
        Ουσιαστικά η Αθήνα (το κέντρο εννοώ) έχει χωρισθεί σε ζώνες. Υπάρχουν σημεία που δεν τα περπατάς τη νύχτα, όχι επειδή θα σε κλέψουν (που είναι πιθανό) αλλά επειδή θα φρίξεις με αυτά που θα δεις

    • Blut und Tränen avatar
      Blut und Tränen @ ΒΙΣ 15/02/2011 12:46:34

      Αυτή οι διανούμενοι της αριστεράς είναι τόσο πειραγμένοι που μπορεί να τους βιάσουν και να πουν ότι ήταν εκδήλωση αγάπης προς το άτομό τους. Πρώτα έρχεται η ιδεολογία τους και μετά η πραγματικότητα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Blut und Tränen 15/02/2011 12:53:35

        Είχε βγει και ο παπάς του Αγίου Παντελεήμονα, ο παπα-Μάξιμος, και είπε ότι ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ έρχονται στην εκκλησία γυναίκες μεγάλης ηλικίας με πληγωμένα γόνατα. Και το ξέρω και από την παλιά γειτονιά μου, όπου συνέβη επανειλημμένα. Τις παραφυλάνε νεαροί Μπερμπερίνοι από το Μαγκρέμπ νωρίς το πρωί και τις ρίχνουν κάτω για να τους κλέψουν το σταυρό, που θα τον πουλήσουν μετά στο Μοναστηράκι.
        Για μενα, άνθρωποι που δεν σέβονται γυναίκες που θα μπορούσαν να είναι γιαγιάδες τους στην ηλικία, είναι για να κάνουν παρέα στα κατσίκια στα Ίμια. Αν υπάρχουν πλέον κατσίκια εκεί. Αν όχι, να βοσκάνε το χορτάρι μόνοι τους. Μέχρι να γίνουν άνθρωποι. Αλλωστε, οι πρόγονοί τους κάτι ήξεραν από ελληνικά νησιά, τα είχαν καταληστεύσει πολλές φορές. Δεν θα τους είναι άγνωστο το μέρος...
        Οσο για τον κ. Μάινα, μου είναι παντελώς αδιάφορος, αυτός και το κινητό και οι μελαμψοί του. Κατά τα έργα του αλληλούια, έλεγε η γιαγιά μου.

    • Dora avatar
      Dora @ ΒΙΣ 15/02/2011 14:19:09

      www.youtube.com/watch?v=R_v-B5W0mv8&feature=related
      Ο δοκτωρ Sakir Naik που θεωρειται ενας απ' τους σπουδαιοτερους ισλαμ πνευματικους,σε ερωτηση του δημοσιογραφου γιατι δεν επιτρεπεται να χτιζονται εκκλησιες στην αραβια ενω στην δυση επιτρεπονται τα τζαμια,απαντησε:
      Aν πρεπει να προσλαβω εναν μαθηματικο για ενα σχολειο κι ερθουν τρεις και απαντησει μονο ο ενας σωστα στην ερωτηση ποσο κανουν 2+2,τοτε θα προσλαβω αυτον που θα μου απαντησει 4 κι οχι τους αλλους δυο οι οποιοι θα δωσουν μια διαφορετικη απαντηση.
      Εμεις λοιπον,πιστευουμε ΑΠΟΛΥΤΑ οτι το ισλαμ ειναι η μονη αληθινη θρησκεια και οτι οι αλλες ειναι φαλσες θρησκειες κι ετσι δεν τις επιτρεπουμε.

      Η Δυση επιτρεπει τζαμια στο εδαφος της γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ για την αληθεια της δικης της θρησκεια ( ο εδω επιβαλλομενος ρελατιβισμος δηλαδη)!

      Καταλαβαμε τωρα γιατι οι βαρβαροι αυτοι εχουν τοσο θρασος στον τοπο μας και δερνουν,σκοτωνουν και βιαζουν???? Γιατι ΔΕΝ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ επειδη δεν τους φερομαστε με τον ιδιο τροπο που φερονται αυτοι στους αλλοδοξους.
      Κοντολογης,αν δεν σεβεσαι εσυ το σπιτι σου και τον εαυτον σου,μην περιμενεις να στο σεβαστουν οι αλλοι!!!!
      Οι ανθρωποι αυτοι ετσι κατανοουν την ελευθερια της Δυσης!!!!!!!!!!!

      Οχι κυριε Μαινα μας,ο πεινασμενος και ο απελπισμενος ουτε σκοτωνουν,ουτε βιαζουν.Αν κλεψουν,θα κλεψουν ψωμι,οπως ο Γιαννης Αγιαννης στον Δουμα,ξερετε εσεις για ποιον μιλαω,ηθοποιος ειστε.
      Η βαρβαριλα και η βια ειναι συνεπεια μεταξυ αλλων και της απολυτης περιφρονησης που αυτοι οι ανθρωποι εχουν για εναν λαο ο οποιος δεν υπερασπιζεται τις δικες του αξιες και επιπλεον δειχνουν ΜΗ ΑΝΟΧΗ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ που εσεις και οι δικοι σας με τοσο παθος προπαγανδιζετε.
      Επιπλεον εσεις ο ιδιος μετα τις δηλωσεις σας,πρεπει να δειτε εναν ψυχολογο.
      Συνδρομο της Στοκχολμης λεγεται η παθηση σας,οπου δηλαδη το θυμα ερωτευεται τον βιαστη του.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Dora 15/02/2011 14:50:51

        Αν ο Γιάννης Αγιάννης είναι στον Δουμά, τότε και ο Μάϊνας μπορεί να παίξει τον τέταρτο σωματοφύλακα των αθλίων του Ουγκώ.

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 15/02/2011 15:08:34

        Στον Ουγκω,ηθελα να πω,προφεσορε,καλα εκανες και με διορθωσες.
        Λογω συναισθηματικης φορτωσης.... ελαθεψα .Εδω το εχω το βιβλιο.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Dora 15/02/2011 17:06:08

          Σε καταλαβαίνω... με αυτά που ακούμε και βλέπουμε τώρα τελευταία θα αρχίσουμε να αμφιβάλλουμε αν 2 και 2 κάνει τέσσερα.

  5. NIKOS avatar
    NIKOS 15/02/2011 11:55:50

    σαν τηλεοπτικη διαφημιση του νησιου μου φαινεται γιατι αρχισε να πεφτη η ακροαματικοτιτα του.μπορει να κανω και λαθος και να παραπονεθηκε γιατι τον κλεψαν μονο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ NIKOS 15/02/2011 12:58:20

      Στο επόμενο επεισόδιο του σήριαλ, πέντε τεράστιοι δίμετροι μαύροι την πέφτουν στον γνωστό σκηνοθέτη Γιάνναρη στην Πλατεία Βικτωρίας. Οι δύο Έλληνες που τυχαία περνούν από εκεί δεν επεμβαίνουν, οι μαύροι αρπάζουν από τον Γιάνναρη όχι μόνο το κινητό, αλλά "ό,τι πολυτιμότερο έχει" (όπως λέγανε παλιότερα για τις άδολες κορασίδες). Στο τέλος, ο Γιάνναρης βγαίνει στα κανάλια και καταγγέλλει τη ρατσιστική κοινωνία που δεν φροντίζει να εκτονώνει σεξουαλικά τους "μετανάστες" και αυτοί αρπάζουν ό,τι βρουν μπροστά τους (εννοώντας τον ίδιο). Κοινώς, η ρατσιστική και εθνικιστική κοινωνία τους αναγκάζει να γίνονται σαβουρογ...ς, αφού πηγαίνουν μέχρι και με τον Γιάνναρη.

      • butcher avatar
        butcher @ ΒΙΣ 15/02/2011 13:16:58

        ΒΙΣ.
        Ευγε! Ξερεις τι μουρθει στο μυαλο? Δεν ξερω αν εχει σημασια...
        Αυτο το ..μουσι μου θυμισε καποιον αλλον ,νομιζω ηθοποιος ητανε και αυτος και ..μουσατος.
        Και καπου εκει στην Βικτωριας ξεκινησε και αυτουνου το ...στορυ.

      • Dora avatar
        Dora @ ΒΙΣ 15/02/2011 14:24:14

        ΒΙΣ, Συγχαρητηρια! Ουτε γω θα μπορουσα να το σκηνοθετησω αυτο κι απο οτι λενε αυτοι που με ξερουν εχω μια πολυ καλη τετοια δυνατοτητα!

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/02/2011 11:58:19

    Την αδυναμία μας τη βαφτίσαμε "στωικότητα". Και την υπεκφυγή επίσης. Ολα στο βωμό της πολιτικής ορθότητας, που θα μας καταπιεί σύσσωμους ως κοινωνία, αν συνεχίσουμε έτσι.
    Ας αφήσουμε τον κ. Μάινα να χαίρεται στο Νησί του για το κινητό του που γλίτωσε. Δεν αξίζει να ασχολούμαστε με χρήσιμους ηλίθιους που τα περίεργα pets που τόσα χρόνια έτρεφαν, καθυβρίζοντας το σύνολο της κοινωνίας, γυρνάνε και τους δαγκώνουν.
    Too bad for them....

    • lampros avatar
      lampros @ ΒΙΣ 15/02/2011 12:52:24

      Το αγγλικό τι το ήθελες;

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/02/2011 12:04:05

    Συγχαρητήρια στον Σ.Μάινα για την φιλοσοφημένη και ψύχραιμη στάση του και στην ανάλυση του κυρίως άρθρου.

    • Dora avatar
      Dora @ Κάποιος 15/02/2011 14:25:37

      Καποιε,αντε και στα δικα σου με υγεια.
      "Το συνδρομο της Στοκχολμης" λεγεται αυτο στην ψυχιατρικη.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Dora 15/02/2011 18:28:49

        Η απάντηση σου στο πρώτο σκέλος εντάσσεται στα πλαίσια της περίφημης χριστιανικής ηθικής, που διαφημίζεις με κάθε ευκαιρία ;

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Κάποιος 15/02/2011 19:05:02

          Το τι είναι "χριστιανικό" φίλε κάποιε, άστο, είναι μεγάλη ιστορία και πολύ πικραμένη...

          Υπάρχουν ψυχοπαθείς ρατσιστές που εκμεταλλεύονται τον χριστιανισμό (να τους σφάξουμε όλους τους μετανάστες)
          Υπάρχουν και ψυχοπαθείς "αγαπούληδες" που δε λένε να πάρουν χαμπάρι πως και η Ελλάδα εποικίζεται, και ο κοινωνικός ιστός διαλύεται αλλά και οι μετανάστες εκ των πραγμάτων θα εγκληματίσουν.

          Άστο λοιπόν, γιατί τώρα τελευταία κοντεύουν και οι πιο μισάνθρωποι να μας πλασαριστούν ως χριστιανοί.

          Ο Χριστός είπε "ο έχων δύο χιτώνες να δώσει τον έναν"

          Ούτε να τους κρατήσει για πάρτη του, ούτε να ξεβρακωθεί δίνωντας και τους δύο...

          Εσύ σαν έξυπνος άνθρωπος που είσαι, κατέταξε σε ποια κατηγορία βρίσκονται οι μεν και σε ποια οι δε.

          Γιατί "χριστιανούς" δεν τους λες...

          • Dora avatar
            Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 15/02/2011 22:07:14

            Ειναι μισανθρωπος Γιωργο, οποιος λεει καποιες αληθειες που δεν ειναι ευπροσδεκτες και δεν χαιδευουν αυτια?
            Θυμησου την παραβολη με τον καλο σαμαρειτη.Ο καλος ανθρωπος τον περιποιηθηκε,τον πηγε στο πανδοχειο,πληρωσε τα εξοδα του για να μεινει μεχρι να γινει καλα,αλλα δεν τον πηρε να τον εγκαταστησει σπιτι του.
            Συνεχισε τον δρομο του.
            Επειτα,αυτοι ολοι που σφαζουν στις χωρες τους χριστιανους ,εδω στην δυση,οι ιδιοι οι χριστιανοι και οι εκκλησιες τους δινουν να φανε,ετσι?

        • Dora avatar
          Dora @ Κάποιος 15/02/2011 22:00:23

          Σου ειπα "με υγεια",αρα δεν το εννοουσα.Παντως να ξερεις οτι αν σε ηξερα κι εβλεπα να σε δερνουν,εγω θα ρισκαρα και την ζωη μου για να σε γλυτωσω και δεν το λεω για δικαιολογια.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 15/02/2011 22:59:14

            Συζήτηση κάνουμε εδώ ανταλλάσοντας απόψεις και επιχειρήματα.Δεν παρεξηγούμαι γιατί δεν σε γνωρίζω ως άνθρωπο, όπως άλλωστε και συ εμένα.

            Γνωρίζω πολύ καλά ότι η πραγματική ζωή βρίσκεται έξω από το διαδίκτυο και το οποιοδήποτε φόρουμ.
            Οι ταλιμπάν του πληκτρολογίου μπορεί κάλλιστα να είναι αρνάκια έξω και αντίστροφα οι μετριοπαθείς να είναι είναι τραμπούκοι στην πραγματική ζωή(Το παράδειγμα αυτό είναι γενικό και δεν απευθύνεται σε σένα).

  8. man8os avatar
    man8os 15/02/2011 12:09:40

    Κι εμενα με απογοητευσε. Γιατι να μην δουμε τι εκανε ο Μπερλουσκονι στην Ιταλια?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ man8os 15/02/2011 14:41:01

      Μάνθο το ξέρω ότι θα απογοητεύσει πολλούς η προσέγγιση του θέματος. Όμως προσεγγίζω ένα φαινόμενο που ζω και όχι όπως το παρουσιάζουν τα μέσα.

  9. BABIS avatar
    BABIS 15/02/2011 12:32:33

    Ένας συρφετός απο ανθρώπους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους. Απο το 1974 υπάρχουν σκουλίκια πράσινα η μπλέ που τους ταϊζει ο Ελληνικός Λαός και το μόνο που κάνουν είναι να του ληστεύουν , να τον απαξιώνουν σαν πολίτη να του παίρνουν το μέλλων αυτού και των παιδιών του. Τώρα δεν παίρνουν και μέτρα για την λαθρομετανάστευση και υποθηκεύουν το μέλλων της πατρίδας. Εάν η ΠΑΤΡΙΔΑ σημαίνει για τα σκουλίκια τίποτα. Στείλτε πίσω την αραπιά και τους ασιάτες πακιστανούς ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Κατεβείτε σε δημοψίφησμα εάν σκουλίκια εσείς δεν έχετε τα κότσια να το κάνετε.

  10. zap-zap avatar
    zap-zap 15/02/2011 12:37:08

    μια χαρά τα είπε ο Μάινας.

  11. butcher avatar
    butcher 15/02/2011 12:47:17

    Τι περιεργη ..ληστεια!
    Δηλαδη του ορμησανε οι αραπαδες για να του παρουν μονο το κινητο??
    Και βγηκε στο ραδιοφωνο και το ..κατηγγειλε??'

    Ω! τεμπορα! Ω! μορες!

    • lampros avatar
      lampros @ butcher 15/02/2011 12:57:08

      Τι το περίεργο έχει ρε Σέρλοκ;

      Κρατούσε ένα κινητό και όρμησαν να του το αρπάξουν. Πρώτη φορά το έχεις ακούσει δηλαδή αυτό, κλασσική μεθοδός τους είναι, το κάνουν κυρίως σε γυναίκες... ―όπως παλιά οι τσαντάκηδες...

      • butcher avatar
        butcher @ lampros 15/02/2011 13:09:20

        Χου. ΧουΧου.. Οπως "παλια οι τσαντακηδες" λεει ρε!
        Δηλαδη δεν αποκλειεται να ειναι οι ..ιδιοι. Εξελιξη ας πουμε.

        Τελικα δεν αντεληφθην ..(σερλοκ ειπες?) το κλεψαμε το κινητο η τζαμπα μας ζαλιζει τα ... αει σιχτιρ να μην πω τωρα?!@

        Η μηπως σκοπευει να το παιξει σε ...επεισοδια?
        Να παει και σε κανενα μεσημεριανο και να το αναπτυξει με ολες τις αποκρυφες στιγμες..

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ butcher 15/02/2011 13:32:50

          Θα είχε πλάκα μία περιγραφή της σκηνής του στυλ: "Το μυώδες σφριγηλό χέρι του μελαμψού ρωμαλέου ψηλού άντρα μου σφίγγει τον καρπό με κίνηση που έδειχνε αποφασιστικότητα μαζί με έναν ακόρεστο πόθο για το κινητό μου. Τον κοίταξα στα μάτια και αντίκρυσα έντρομος το αποφασισμένο βλέμμα του να φωτίζει το σοκολατί πρόσωπο με το θεληματικό πηγούνι και τα σαρκώδη χείλια σφιγμένα, ερμητικά κλειστά και κατάλαβα ότι δεν είχα άλλη επιλογή: Έπρεπε να παραδοθώ στην υπέρτερη ρώμη του".

          Αλήθεια, εκείνοι οι Αφγανοί "απεργοί πείνας" στα Προπύλαια, στο γυφτομαχαλά που έστησαν, με τα ραμμένα στόματα, έκλεισαν τους 3 μήνες "απεργίας πείνας" ή ακόμα;
          Ολα τα ιατρικά δεδομένα κονιορτοπιούνται μπροστά στο ελληνικό θαύμα. Οι μόνοι που δεν αναρωτιούνται είναι οι αριστερούληδες, διότι με τη λογική έχουν πάρει προ πολλού διαζύγιο.

          • butcher avatar
            butcher @ ΒΙΣ 15/02/2011 13:46:28

            Χα! Χα! Καταπληκτικο.

            Έπρεπε να παραδοθώ στην υπέρτερη ρώμη του.
            ==
            Να παραδοθω στο ..πεπρωμενο μου.
            Εισαι το πεπρωμενο μου της μοιρας το γραμμενοοοο,ετσι το τραγουδα ο Τολης..

            “απεργοί πείνας” στα Προπύλαια, στο γυφτομαχαλά που έστησαν, με τα ραμμένα στόματα
            ==
            Καπου μπερδευτηκα μα την αληθεια.
            Καλα πως τρωνε με ραμμενα στομματα?
            Καποιες "προοδευτικες" οργανωσεις τους ταιζουν λενε..
            Και τοσες μεριδες καθε μερα και τετοια..
            Ποιος ξερει. Ισως εχουν βαλει μανταλακια ,τα βαζουν τα βγαζουν.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ butcher 15/02/2011 13:58:20

            Μα δεν τρώνε. Αφού είναι "απεργοί πείνας". Εδω βρισκόμαστε μπροστά σε ένα ανεξήγητο θαύμα που μόνο κακοπροαίρετοι εθνικιστές και φασίστες μπορούν να αμφισβητήσουν.
            Είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο όπου μπορεί κανείς να μην τρώει τίποτα για πολλούς μήνες χωρίς κανένα απολύτως σύμπτωμα! Ενα θαύμα της φύσης συντελείται μπροστά στα μάτια μας στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου!
            Είναι τον νερό, λένε οι ειδικοί (Καματερός).

          • butcher avatar
            butcher @ ΒΙΣ 15/02/2011 14:11:39

            Μπα! Εγκαθετοι της ΝΑΣΑ θα ειναι!!
            Τους ταιζουν με υποθετα εν ειδει
            "πειραματοζωων"..
            "Φονιαδες των λαων Αμερικανοι" ,δεν θα σας περασει.

        • lampros avatar
          lampros @ butcher 15/02/2011 14:38:02

          Είσαι γελαδερός, δεν λέω...

          Και δεν σε γελάει κανείς, μιλάμε ξέρεις όλα τα μυστικά του μάρκετινγκ: δεν πήγε να τον ληστέψει κανείς, για την AGB τα είπε όλα...

          • butcher avatar
            butcher @ lampros 15/02/2011 14:47:27

            Ειπα και γω!
            Μπινγκοοο!!

            Για τα λεφτα τα κανεις ολα ,για τα λεφτα τα κανεις ολα για τα λεφταααα
            Πραγματι το γελαδερος φταιει,το πιασες το υπονοουμενο?

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ butcher 15/02/2011 18:27:13

      o ανθρωπος για αλλο παραπονεθηκε εμεισ δεν τον καταλαβαινουμε την αλλη φορα να σβησουμε τα φωτα.

  12. sakis avatar
    sakis 15/02/2011 13:34:44

    Με την ίδια λογική που δικαιολογείται εκληματίες αλλοδαπούς που θα μπορούσαν να είχαν αφαιρέσει και ανθρώπινη ζωή γιατί δεν διακαιολογείται με την ίδια »ανθρωπιστική» λογική και την αστυνομική βία κατά ανήμπορων ηλικιωμένων,μικρών παιδιών,φοιτητών και άλλων τέτοιων περιπτώσεων λέγοντας πως και οι αστυνομικοί που τα διαπράττουν αυτά άνθρωποι των 700 ευρώ είναι με οικογένεια και παιδιά που θα μπορούσαν να ήταν και συγγενείς μας και πρέπει να τους δικαιολογήσουμε γιατί είναι άνθρωποι πιεσμένοι οικονομικά άι θέτουν την ζωή τους αρκετές φορές σε κίνδυνο και μερικές φορές παραστρατούν.Με την ίδια λογική γιατί δεν δικαολογείται και τους χρυσαυγίτες λέγοντας άνθρωποι είναι και αυτοί μάνα τους γέννησε απλώς η ανεξέλεγτη μετανάσταση και η υποβάθμιση της ποιότητας ζωής τους τους ώθησε να ξεφύγουν από την πεπατημένη και να οδηγηθούνε σε πιο εξτρεμιστικά κόμματα;
    Γιατί είστε τόσο »φιλεύσπλαχνοι» με ακραίες μορφές βίας ειδικά των αλλοδαπών και δεν είστε το ίδιο φιλεύσπλαχνοι με ακραίες μορφές βίας άλλων κοινωνικών ομάδων;Και τέλος τέλος αφού θέλετε να δείξετε έμπρακτα την αλληλεγγύη σας γιατί δεν προβαίνετε σε μια απόλυτα αλτρουιστική και ανθρωπιστική πράξη φιλοξενώντας μια οικογένεια λαθρομεταναστών που ζούνε υπό άθλιες συνθήκες σπίτι σας για μερικούς μήνες δίνοντας τους αγάπη και στοργή ή έστω να πουλήσετε την περιουσία σας και να την μοιράσετε στους »κακόμοιρους» αυτούς ανθρώπους και να αποστομώσετε όλους εμάς τους »κακούς» και »ρατσιστές» Έλληνες που είμαστε τόσο »απάνθρωποι» σε αυτούς τους ανθρώπους γιατί ο ανθρωπισμός όταν συνοδεύεται από αντίστοιχες πράξεις έχει αξία γιατί αλλιώς είναι κούφια λόγια και αφήστε τώρα τις υποκρισίες

  13. juliet avatar
    juliet 15/02/2011 14:11:13

    ισως την επόμενη φορά που τον δείρουν προλάβει και φωνάξει,οσο ποιο πολύ με κάνετε μαύρο τόσο ποιο πολύ θα σας βγάλω ασπροπρόσωπους....υποκρίτες,αγαπάτε ,δίνετε άφεση αμαρτίων σε κάθε σκουπίδι και πετάτε πέτρες στο παπά που υπερασπίζεται την εκκλησιά του,(δε είμαι της εκκλησιά),στο δάσκαλο που πονά για το σχολείο του,στον μπάτσο που πιάνει τον αλλοδαπό...,σωστά δώστε να φάνε οι πεινασμένοι,γιατί η καταγγελία ;εναγκαλισμός ήταν,παρανόησε κ.Μάινα.

  14. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 15/02/2011 14:31:46

    Την επομενη φορα να παει βολτα το σκυλο του στη Σοφοκλεους ...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Ιωαννης 15/02/2011 22:54:59

      Το σκυλάκι τι φταίει να πληρώνει τις μακακίες του αφεντικού του;

  15. απλώστρα avatar
    απλώστρα 15/02/2011 14:48:28

    Μοιαζει (εμφανισιακά) εύκολο θύμα (με την έννοια του αδύναμου) και του την έπεσαν.
    Ποιο το περίεργο;

    Μια τέτοια σκηνή, επαναλαμβάνεται τουλάχιστον 50 φορές κάθε μέρα.

    'Εγραφα σχολιάζοντας την ρεαλιστική ανάρτηση "Δρομοι της Αθηνας το 2010" στις αρχές Δεκέμβρη (www.antinews.gr/2010/12/01/74029/):

    Και είναι ελάχιστες μπροστά στην έκταση του φαινομένου.
    Εκτείνεται σε τουλάχιστον 150 οικοδομικά τετράγωνα. Γκάζι, Κεραμεικός, Θησείο, Πετράλωνα, Μεταξουργείο, Ομόνοια, Κουμουνδούρου, Ψυρρή, Μοναστηράκι, Κλαυθμώνος, Σταθμός Λαρίσης, Βικτώρια, Μουσείο…

    Αβοήθητοι φτωχοί, πρεζόνια, άστεγοι και παράνομοι μετανάστες, διογκώνουν ένα εκρηκτικό μείγμα με βασική φιλοσοφία την αλήθεια του “Δεν έχω να χάσω τίποτα”.

    Οι σύγχρονοι “κολασμένοι” πέραν της ανθρωπιστικής κρίσης που αντικειμενικά βιώνουν, αποτελούν και το απόκοσμο σοσιαλοφανές ντεκόρ φρίκης στους δρόμους της πρωτεύουσας σε όλα, τον καιρό του global thinker.

    Η κοινωνά φοβάται, γιατί το reality τρόμου της καθημερινότητας έχει μουδιάσει τα κύτταρά της, εμάς, τους πολίτες. Οι σκηνοθέτες είναι διεθνούς φήμης, τα φώτα των media ζαλίζουν, μέχρι να πέσουν οι τίτλοι
    θα χρειαστεί να χρωστάς άλλα 10 χρόνια και να πηδάς όποτε λέω jump!

  16. anna avatar
    anna 15/02/2011 14:51:04

    Άλλωστε γι αυτό έχει δημιουργηθεί και ειδική σελίδα στο facebook: "Βάλτε μηχανή στη βάρκα του Μάινα"

    • juliet avatar
      juliet @ anna 15/02/2011 14:53:14

      καλοοοοοοό

  17. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 15/02/2011 15:49:38

    Θα ήταν παράλειψη να μη δώσω τα εύσημα στον φάκτορα, καθώς αναρτά κείμενα με τα οποία διαφωνεί...
    Να τα λέμε και αυτά...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Μικρός Οδυσσέας 15/02/2011 16:15:10

      Αστα αυτά και στείλε μου το τηλέφωνο της κυρίας που ξέρεις, αν θες να με ικανοποιήσεις

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Factorx 15/02/2011 17:49:58

        Τα τηλέφωνα είναι προσωπικά δεδομένα

  18. panatha avatar
    panatha 15/02/2011 16:17:27

    Aς μην ασχολουμαστε με ενδοοικογενειακες υποθεσεις.
    Μακαρι να τα βρει ο Στελιος με τους φιλους του.
    Περαστικα.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/02/2011 17:03:58

    Η Τζούλια έβγαλε ειδικό εκπαιδευτικό ντι βι ντι για το πως θα πρέπει να αντιδρούμε όταν μας τη πέφτουν 2 μελαμψοί.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Strange Attractor 15/02/2011 17:16:00

      ..με αυτή την αντι-πολεμική τέχνη θα εξαλειφθούν οι βιασμοί και η βία.

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 15/02/2011 17:49:52

      καλοοοοοό!!!!!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 15/02/2011 17:53:41

      Δείτε το άλλο ντι βι ντι από τις δημοτικές. Πως με τις υστερίες για τους λαθρο βγάζεις τον Καμίνη δήμαρχο.
      Τελικά όλοι για τον ΛΑΟ(Σ) δουλεύουμε...

  20. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 15/02/2011 17:48:05

    Πριν το ρίξουμε στο καλαμπούρι, πολιτικές καριέρες -να μην πω και κόμματα-φτιάχτηκαν με βάση αυτό το ζήτημα. Αν ως δια μαγείας εξαφανιστεί το φαινόμενο, τι θα κάνουν; Μήπως θα καταποντιστούν;
    Και εδώ η οικον. κρίση έχει παίξει το ρόλο της. Άνθρωποι που δεν έβρισκαν πλέον δουλειά έφυγαν και μας έμειναν οι "περίεργοι¨.

  21. ο ξένος avatar
    ο ξένος 15/02/2011 18:37:11

    Αν γινόταν κάτι τέτοιο (ομαδική επίθεση σε πολίτη) στην πόλη που ζούσα στα "βόρεια", η αντίδραση της αστυνομίας θα ήταν τόσο αδυσώπητη, που θα τη θυμόντουσαν όλοι για χρόνια. Θα εντυπωνόταν στην κοινωνική μνήμη τόσο έντονα, που ευκολότερα θα αποφάσιζε κάποιος να κάνει ληστεία στο φορτ νοξ παρά κάτι παρόμοιο.
    Η ευθύνη γι'αυτά που συμβαίνουν στο κέντρο της Αθήνας βαρύνει αποκλειστικά την ελληνική αστυνομία με την αδιαφορία που δείχνει στα περιστατικά "μικρο-εγκληματικότητας".
    Όλοι μπορούμε να συνυπάρξουμε, αρκεί μια πολιτεία να βάζει ξεκάθαρα τους κανόνες, οι οποίοι να γίνονται εύκολα "κατανοητοί" απ' όλους, ανεξαρτήτως γλώσσας, θρησκεύματος ή οικονομικής κατάστασης τους καθενός.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ο ξένος 15/02/2011 18:55:09

      Εδώ στην Ελλάδα η ύπαρξη των προβλημάτων είναι για το "σύστημα" σημαντικότερη από τη λύση τους, ξένε

  22. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/02/2011 18:57:13

    Οταν αφήνεις ως κράτος να μπαίνουν ανεξέλεγκτα χιλιάδες μετανάστες από τις αρχές του 90 μέχρι σήμερα και δεν κάνεις κάτι εσκεμμένα, γιατί πολλοί βολεύονται από την εκμετάλλευσή τους (μεροκάματα της πλάκας, ανασφάλιστη εργασία, συχνά απλήρωτοι, χωρίς εργασιακά δικαιώματα, ενοικιαστές με μίνιμουμ απαιτήσεις) είναι λογικό κάποια στιγμή να βγουν στην επιφάνεια και οι παρενέργειες.

    Μπαίνει λοιπον και σχολιάζει ο καθένας - που κατάφερε να αγοράσει σπίτι έστω και με 360 δόσεις, γιατί το κόστος κατασκευής στην οικοδομή έπεσε κατακόρυφα με την μαύρη εργασία των μεταναστών, που καταφέρνει ακόμα να αγοράζει φρούτα και λαχανικά γιατί στα θερμοκήπια και στα χωράφια δουλεύουν κάποιοι "μαύροι" με μεροκάματα για γέλια και συχνά απλήρωτοι, που μπορεί ακόμα και τρώει ψάρια γιατί η ίδια κατάσταση επικρατεί στα ψαροκάικα και τις σκάλες, που δεν έχουμε βρωμίσει στις πολυκατοικίες και στους χώρους εργασίας γιατί κάποιες τα καθαρίζουν για ψίχουλα - και μας λέει για την εγκληματικότητα και την υποβάθμιση που προκαλεί το μεταναστευτικό.
    Δηλαδή να τους "πηδάμε' κυριολεκτικά και μεταφορικά, να τους "στίβουμε" και παράλληλα να μην υπάρχουν.

    Να πάνε όλοι αυτοί από εδώ και μπρος να ξεφορτώνουν ψάρια, να μαζεύουν γεωργικά προιόντα, να σοβαντίζουν, να βάφουν και να περνάν πλακάκια ή να σφουγγαρίζουν και να καθαρίζουν "καλλιόπες" για 3 κι 60, ανασφάλιστοι, μένοντας 10 νοματαίοι σε 40 τετραγωνικά και μετά ευχαρίστως να διώξουμε τους μετανάστες.

    Από το pc πάντως δεν γίνονται όλα αυτά.

    • butcher avatar
      butcher @ Κάποιος 15/02/2011 19:28:47

      Δεν τους θελουμε εδω .
      Μας γινανε τσιμπουρι και πρεπει να φυγουν..
      Δεν θελουμε την φτηνη τους εργασια ,δεν θελουμε να πλενουν τζαμπα τις σκαλες ,δεν θελουμε να δουλευουν στα χωραφια και στα θερμοκηπια δεν θελουμενα δουλευουν στα ψαροκαικα ....

      ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ.
      Να τσακιστουν να φυγουν. Τωρα αν κατι "καποιος" θα παθουν κανενα στερητικο συνδρομο που δεν θα τους εχουν εδω ???

      Να τσακιστουν να φυγουν και αυτοι η να τους παρουν στο σπιτι τους!!!

      Ρε "καποιος" αυτα που λεω εγω τωρα πρεπει να τα εχουν πει 10 εκατ Ελληνες και εσυ πρεπει να τα εχεις ακουσει αλλες τοσες φορες!!

      Τι διαολο λοιπον θελεις τωρα και "αναμοχλευεις" δυσαρεστες καταστασεις??
      Μπινελικια θελεις βραδιατικα αχρηστεεεεςωφ

      Σιχτιρ συγχιστηκα.
      Παω να δω το "κ.πεταλοτη" να ξεχαρμανιασω...
      Ασε θα περιμενω να δω το "κ.τρεμηπρετεντερ" αργοτερα.
      Μα! τι λεω ?!?! Και να μην δω το "κ.καψη"?? Αδυνατον !
      Δεν θα κοιμηθω αποψε. Το τι ακουει καθε μερα αυτο το .λημα δεν λεγεται...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ butcher 15/02/2011 22:48:00

        Ο γέρος στην παλιά διαφήμιση του παγωτού magnum είσαι ;
        "Να φύγετε, να πάτε αλλού!"

        • butcher avatar
          butcher @ Κάποιος 16/02/2011 09:54:46

          Δεν την ξερω την διαφημηση αλλα αμα σε ενδιεαφερει ειμαι και πιο Ευρωπαιος αμα λαχει, οσον αφορα τους μαυρους η ασπρους μαυρους φτωχους μεταναστες .
          Ακουσες τελευταια τι καναν καποιοι κακοι Ιταλοι?
          Τους βουλιαξανε ανοικτα.
          Καποιοι επισης κακοι Γαλλοι τους φορτωσανε σε καμιονια και σε πλοια μετα . Τους βγαλανε ανοικτα να παρουν καθαρο αερα.

  23. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 15/02/2011 20:14:53

    Δεν κατάλαβε ότι οι μπύρες ήταν κέρασμα;

  24. πάνος avatar
    πάνος 15/02/2011 20:38:45

    Το Μάινα θα τον βι.σουν και θα τρέχει να ζητάει συγγνώμη.
    Η ψυχή βγαίνει, το χούι δεν βγαίνει.
    Αφου του αρέσει η κατάσταση με τους λαθρο γιατί πήγε και εκανε μήνυση κατά αγνώστων;
    Αφού δεν του αρέσει η δημόσια ασφάλεια τι γύρευε στους μπάτσους;

  25. Tassos avatar
    Tassos 15/02/2011 21:46:52

    Τύπους σαν τον Μάϊνα στην Αμερική του 60 τους αποκαλούσαν "nigger lovers". Λευκοί που προσκολλούνταν σε οργανώσεις για τα δικαιώματα των μαύρων. Δεν πα να λέγαν θα συντρίψουμε τους λευκούς θα του κάνουμε θα τους ράνουμε? Οι "nigger lovers" αποχαυνωμένοι τρίβονταν δίπλα τους.

    • Dora avatar
      Dora @ Tassos 15/02/2011 22:15:03

      Ε ακριβως αυτους απεκαλεσαι ο Μαρτιν Λουθερ Κινγκ ρατσιστες οταν ελεγε οτι ρατσιστης δεν ειναι εκεινος μονο ο οποιος μισει τους μαυρους επειδη ειναι μαυροι,αλλα κι εκεινος που τους αγαπαει μονο και μονο επειδη ειναι μαυροι.

      Δεν ηταν δηλαδη καλος χριστιανος ο Μαρτιν Λουθερ Κινγ που ηταν και παστορας σε βαπτιστικη εκκλησια?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 15/02/2011 22:42:18

        απεκαλεσε,παει,γερασα....

  26. Dora avatar
    Dora 15/02/2011 22:19:05

    Για το ποιος ειναι χριστιανος η οχι,εκεινος που ειναι σε θεση να το κρινει Γιωργο απ' την Μεσσηνα,δεν εισαι ουτε συ,ουτε γω,ουτε ο καποιος.Μονο ο Θεος που γνωριζει τις καρδιες και τα εργα των ανθρωπων,κρυφα και φανερα,ειναι σε θεση να κρινει...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 15/02/2011 22:50:36

      Πουθενά δε διαφωνώ σε όσα είπες Dora, άσε που έχω την αίσθηση πως μάλλον παρεξήγησες την ανάρτησή μου.
      Προφανώς δεν θα κρίνουμε εμείς, όλα αυτά τα είπα όσο πιο... κομψά γινότανε (σε σημείο παρεξηγήσεως τελικά), μπας και κατανοήσουν οι φίλοι όπως ο "κάποιος" ότι ο ανθρωπισμός και δη ο αργυρώνητος, δε θα καλύψει τη γύμνια της υποκρισίας του με ένα προκάλυμμα χριστιανικής ευσέβειας ,ανάλογα με το πως μας συμφέρει.
      και ξανατονίζω, πως "ανθρωπιστές", όλοι αυτοί έπρεπε να είναι και για τους κατοίκους των μαρτυρικών περιοχών της κεντρικής Αθήνας και όχι μόνο.
      Ήταν σκόπιμα light, το ύφος μου μήπως και καταλάβουν.
      Πάντως επιμένω πως συμφωνώ μαζί σου, γιατί ζω από κοντά την ασυδοσία και το κατάντημα της ανύπαρκτης μεταναστευτικής πολιτικής!
      Θα έπρεπε να ντρέπονται όσοι συντηρούν αυτή τη χυδαιότητα κρυμμένοι πίσω από ιδεαλίστικες π@π@ρες...

      • Dora avatar
        Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 15/02/2011 23:01:40

        Γιωργο, ζητω συγνωμη,σε παρεξηγησα.Διαβασα πολυ γρηγορα και κατω απο δυνατη ψυχολογικη πιεση.Δουλευω σε ενα ιδρυμα κακοποιημενων γυναικων σαν κοινωνικη λειτουργος και παραλληλα παρακολουθω μαθηματα θεολογιας στο vu Αμστερνταμ. Ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι και μ'αυτα που διαβαζω οτι συμβαινουν στην πατριδα σε σχεση με την εισβολη του ισλαμ,οσο και για την βλακεια με την οποια υπερασπιζονται μερικοι εδω καταστασεις, που ουτε ιδεα εχουν προς τι αποσκοπουν κι απο που διακινουνται, τι τα θες...ποτε ποτε αντιδρω αυθορμητα με τις γνωστες συνεπειες....

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Dora 15/02/2011 22:52:27

      Ο θεός σου θα κρίνει εσένα που είσαι χριστιανή και πιστεύεις σ'αυτόν.
      Εγώ δεν κατατάσσομαι στο κοπάδι του, οπότε μπορώ άνετα να κρίνω οποιονδήποτε και να κρίνομαι από οποιονδήποτε άνθρωπο, μιας που δεν έχω παρτίδες μαζί του.

      • Dora avatar
        Dora @ Κάποιος 15/02/2011 23:04:19

        Δεν εννουσα εσενα,απευθυνομουν (ανοητως) στον Γιωργο.
        Οσο για σενα,ειχα απο καιρο καταλαβει οτι μαλλον στον θεο του ισλαμ προσανατολιζεσαι και οχι στον δικο μου.
        Ας ειναι,να εισαι καλα.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 15/02/2011 23:30:08

        Dora, δεν μου αρέσει το πιλάφι, ούτε οι παρθένες (προτιμώ τις περπατημένες), οπότε κι ο Αλλάχ μου τελείωσε.

  27. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 15/02/2011 22:43:18

    "Οι κάτοικοι του κέντρου και πέριξ αυτού έχουν συνηθίσει να ζουν με τους μετανάστες, λάθρο και νόμιμους" Με το μπαρδόν κ. Φάκτορα αλλά μου φαίνεται αστεία η ουσία της πρότασης.
    μου εξηγείτε την διαφορά μεταξύ του "λαθρό" και του "΄νόμιμου";; Στην καθημερινότητα όσων τους συναναστρέφονται, εννοείται, εννοώ.

  28. ο ξένος avatar
    ο ξένος 15/02/2011 22:48:43

    @Κάποιος

    Έχεις δίκιο, δίκιο, δίκιο...
    Αλλά κάνεις κι ένα λάθος - σε μόνιμη βάση.
    Όταν πιάνει φωτιά, τρέχουμε να σβήσουμε τη φωτιά. Άμα τη σβήσουμε, αμέσως μετά, θα κυνηγήσουμε το νομάρχη που δεν είχε φροντίσει να φτιάξει αντιπυρικές ζώνες.
    Εσύ λες: δεν πάω να σβήσω καμία φωτιά γιατί φταίει ο νομάρχης. Δίκιο έχεις, αλλά, εν τω μεταξύ, καιγόμαστε...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ο ξένος 15/02/2011 23:07:55

      Αυτοί που παραβαίνουν τον νόμο να τιμωρούνται, είτε είναι Ελληνες, είτε αλλοδαποί.
      Η ανομία δεν είναι εγγενές ούτε αποκλειστικό χαρακτηριστικό των λαθρομεταναστών.
      Αν κάποιοι Κρητικοί ή Μανιάτες διαπράξουν ένα έγκλημα στην Αθήνα, δεν εισηγούμαστε απέλαση όλων των Κρητικών ή Μανιατών αντίστοιχα από την πρωτεύουσα.

      Οσον αφορά κάποιους νυν "άρειους" πρώην αρβανιτο-βλαχο-σλαβο-λαζογενείς που τρέμουν μην επιμολυνθεί το ανώτερο dna τους από τις ελληνοποιήσεις μεταναστών, ας μην φοβούνται.
      Οπως ελληνοποιήθηκαν οι προπαπούδες και προγιαγιάδες τους, έτσι θα ελληνοποιηθούν και οι νυν μετανάστες στο πέρασμα των χρόνων.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Κάποιος 15/02/2011 23:19:48

        Σύμφωνοι. Νόμιζα ότι έκανες το σχόλιο 6:57, με αφορμή το δικό μου σχόλιο 6:37, όπου δεν είχα αναφερθεί σε Έλληνες ή αλλοδαπούς, αλλά στην εγκληματικότητα στο κέντρο.

      • Dora avatar
        Dora @ Κάποιος 15/02/2011 23:27:39

        Οι παπουδες και οι γιαγιαδες που λες, ηταν χριστιανοι.
        Ετουτοι εδω ειναι ισλαμιστες.Γιατι θελεις και λαχταρας τοσο πολυ να δεις χριστιανικο αιμα να τρεχει στους δρομους???
        Θελεις να χαιρεσαι στον παραδεισο με τις 72 παρθενες που σου ταζει ο "προφητης"?

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Dora 15/02/2011 23:52:08

          Σου απάντησα και παραπάνω:
          Δεν μου αρέσει το πιλάφι, ούτε οι παρθένες (προτιμώ τις περπατημένες), οπότε κι ο Αλλάχ μου τελείωσε.

          • Dora avatar
            Dora @ Κάποιος 16/02/2011 00:03:19

            Παψε καλε μου ανθρωπε με τις "περπατημενες"!
            ξερεις τι τις κανουν αυτες οι προστατευομενοι σου?
            Τις θαβουν μεχρι την μεση και μαζευονται αλλαλαζοντας τα γνωστα σλογκαν(ξερεις εσυ) και τις κανουν κιμα με τις κοτρωνες(ετσι γραφεται αυτο?)

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 16/02/2011 00:21:10

            Γι' αυτό σου λέω δεν μου κάνει ο αλλάχ.
            Ο δικός μας απ' την άλλη είναι ανέραστος.

            Μιας που ασχολείσαι με τα θεολογικά, τον ινδουισμό τoν προτείνεις ;
            Αν δεν κάνω λάθος, αυτοί δεν είναι που έχουν το kama sutra ;

      • Dora avatar
        Dora @ Κάποιος 15/02/2011 23:44:50

        Παντως,Καποιε, εδω στην ευρωπη εστω και μετα 40 χρονια,οχι μονο δεν εχουν εξευρωπαιστει,αλλα οι απογονοι τους μας απειλουν κιολας πολυ ανοιχτα και χωρις περιστροφες.
        Δεν ακους εσυ τι λενε οι διαφοροι πολιτικοι των ευρωπαικων κρατων που τους εχουν εδω απο το 60?
        Εδω δεν εχουν αφομοιωθει οι μουσουλμανοι της Θρακης,οι πακιστανοι κι οι αφγανομαροκοιρακινοι θα αφομοιωθουν?Ποιον δουλευεις,τον εαυτο σου η εμας?
        Σε 10 χρονια αυτοι ολοι(μεγαλη σου χαρα) θα ειναι ποιο πολλοι απ' τους ελληνες.

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 15/02/2011 23:45:37

          πιο πολλοι

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Dora 16/02/2011 00:14:22

          Οποιος δεν θέλει να ενταχθεί, θα πάει από κει που 'ρθε.
          Για να φτάσουμε όμως σε αυτό το στάδιο, θα πρέπει πρώτα να τους δώσουμε την ευκαιρία να ενταχθούν.

          Αυτήν την στιγμή στην ελληνική πραγματικότητα συμβαίνει το εξής παράδοξο.
          Από την μία τους αφήνουμε να μπαίνουν ανεξέλεγκτα στην χώρα μας, στην συνέχεια τους εκμεταλλευόμαστε στυγνά ως εργατικό δυναμικό, στοιβάζοντας τους σε τρύπες που δεν μένουν ούτε ζώα και μετά τους κατηγορούμε ότι δεν προσαρμόζονται στον ελληνικό τρόπο ζωής.
          Εδώ δεν μπορούμε να προσαρμοστούμε στο χάλι της Αθήνας εμείς που μένουμε εδώ και δεκαετίες, θα προσαρμοστούν αυτοί πού είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά ;
          Και στην τελική αφού δεν χρειαζόμαστε 1.000.000 και βάλε μετανάστες γιατί εδώ και 30 χρόνια, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ τους αφήνουν να μπαίνουν στην χώρα χωρίς έλεγχο ;
          Ανάμεσα σε αυτούς που έρχονται πραγματικά από ανάγκη για να δουλέψουν και να βρουν στέγη, δεν θα υπάρχουν και κακοποιά στοιχεία από την στιγμή που δεν γίνεται μεταναστευτικός έλεγχος ;
          Ποιος φταίει γι' αυτό, εγώ,εσύ, ο θεός,ο αλλάχ ή οι ανίκανοι και πουλημένοι πολιτικοί που μας κυβερνούν ;

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 16/02/2011 01:49:07

          Γλυκε μου καποιε, οι αντιπροσωποι του Χριστου ειναι οι τηρουντες τις εντολες,ειτε ειναι λαικοι ειτε κληρικοι.Οσοι δεν τις τηρουν πολυ απλα δεν ειναι αντιπροσωποι Του.
          "Δεν θα σωθει ο καθε ενας που Με επικαλειται Κυριε,Κυριε,αλλα ο τηρων τας εντολας Μου" ειπε ο Χριστος.
          Στον δε Πετρο που Τον ρωτησε τι θα γινει με τον Ιωαννη του απαντησε οτι δεν πρεπει να τον νοιαζει για το τι θα γινει μ'αυτον.
          (ελευθερη αποδοση) Συ δε ακολουθησε Με,ηταν η απαντηση Του.
          Η Σωτηρια του καθενος μας ειναι προσωπικη υποθεση.Ενας ενας θα παμε μπροστα στον Κριτη και θ'απολογηθουμε μονο για μας κι οχι για τους αλλους.

  29. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 15/02/2011 23:14:35

    @Dora

    "ιδρυμα κακοποιημενων γυναικων σαν κοινωνικη λειτουργος και παραλληλα παρακολουθω μαθηματα θεολογιας στο vu Αμστερνταμ"

    Και μόνο γι αυτά είσαι αξιέπαινη, να γνωρίζεις πως η σιωπηρή πλειοψηφία ,οι "καταραμένοι" πολίτες που το σάπιο σύστημα ενοχοποιεί για να αποποιηθεί το βάρος των ευθυνών του, συμφωνούν με τις ιδέες σου.
    Δεν είναι όλοι τσιράκια της παγκοσμιοποίησης (τουλάχιστον της κακής της όψης)
    Μη συγχύζεσαι, έχεις 100% δίκιο, επικεντρώσου στην επιστήμη σου και όλα θα πάνε καλά με τη χάρη Του Θεού.
    Τι να κάνουμε;
    Ο σύγχρονος φαρισαϊσμός είναι πιο εξελιγμένος και καλά επιδοτούμενος, σε σημείο που να σου σπάει τα νεύρα, ΥΠΟΜΟΝΗ!

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 15/02/2011 23:38:06

      Δεν βαριεσαι Γιωργο,τι αξιεπαινη,οι αναγκες της ζωης με εσπρωξαν να στρωθω στο διαβασμα οταν ηρθα,γιατι μεσα στα εργοστασια τον πρωτο καιρο,ενα πραγμα καταλαβα: Η αδερφοσυνη των λαων κλπ,ουδεποτε προκειται να επιτευχθει.
      Δουλευα με τουρκους αλλα και αλλους μουσουλμανους.Δεν εχεις ιδεα το ποσο μας μισουν.Εγω σαν κοτοπουλο(αριστεριζων) τους πλησιασα με τις ωραιοτερες διαθεσεις του κοσμου.Ε, λοιπον,το ποσο πονηροι και μοχθηροι ειναι το πληρωσα πανακριβα για να το καταλαβω.Μπροστα σου βεβαια ειναι ολο γλυκες.Το μαχαιρι το τρως πισοπλατα.
      Τοτε πηρα αποφαση να σπουδασω και να δουλεψω σε μια δουλεια που θα μου επετρεπε να μην εχω αναγκη κανενα.Η θεολογια ηρθε αργοτερα, πιο πολυ απο μια τρομερη περιεργια που παντα ειχα για το τι συμβαινει στο πεδιο εκεινο, για το οποιο η επιστημη δεν μπορει να δωσει καμμια εξηγηση...

  30. ΚΜ avatar
    ΚΜ 15/02/2011 23:57:14

    Dora, αυτό θέλει ο τύπος!

    • Dora avatar
      Dora @ ΚΜ 16/02/2011 00:04:52

      Μωρε θελει ο ισλαμολαγνος να κρυφτει,τον αφηνει ομως το παθος του?

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Dora 16/02/2011 00:15:01

        Πάντως, δεν πρόκειται για πρωτογενή «λαγνεία» προς τους λαθρό. Αυτοί είναι απλώς (στο θολερό μυαλό των χαβιαροαριστερών) ένα ακόμα εργαλείο (εξ ου άλλοι σχολιογράφοι τους αποκαλούνε δουλέμπορους) προκειμένου να εξυπηρετηθεί το πραγματικό τους πάθος:

        Το μίσος προς τον ίδιο τον λαό από τον οποίον προέεχονται, τις παραδόσεις του, την πίστη του, την ταυτότητα του. Αυτό είναι που δεν κρύβεται με τίποτα!

        Όμως, Το αψύ το ξύδι, τ' αγγειό του χαλάει, εξ ου και η λύσσα τους!

  31. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 16/02/2011 00:35:15

    δες αυτό "http://www.youtube.com/watch?v=uFwtB3d37OE&feature=feedlik"
    σαν πρώην αριστερή, εκτός από χιούμορ έχει και ηθικά διδάγματα.!

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 16/02/2011 01:17:21

      To ειχα δει αυτο ηδη.Συγκλονιστικο.
      Με την σειρα μου λοιπον,εαν δεν γνωριζεις ηδη αυτην την ιστιοσελιδα σου δινω κι εγω μια αλλη παρα πολυ ενδιαφερουσα και για τους αθεους εδω.Καντε κλικ στα ορθοδοξα ακουσματα κι απο κει στον π.Ν.Λουδοβικο που ειναι και ψυχολογος.
      Σπουδαζω σε προτεσταντικο πανεπιστημιο κι εχω να σου πω εγω ως παλια κομμουνιστρια και αθεη του σκοτωμου,οτι η ορθοδοξη θεολογια ειναι σ' εμας τους ελληνες τελειως αγνωστη.Αν την γνωριζαμε κανενας ελληνας δεν θα ηταν αθεος.
      Ξερω τι σου λεω. Το προβλημα της καταντιας στην χωρα μας ειναι η απολυτη αγνοια στο θεμα της πιστης μας.Γνωριζουμε μονο το τυπικο και τελετουργικο μερος,τιποτ'αλλο.Μεγαλο κριμα!!!!

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 16/02/2011 04:44:56

        Καλά θα με τρελάνεις τώρα;;;;;;;

        Αυτή είναι η αρχική μου σελίδα όταν μπαίνω στο διαδίκτυο, την οποία έχω κυρίως για να ακούω τις διαλέξεις του π. Νικόλαου Λουδοβίκου!!!!!!

        Εντάξει, τώρα "έμεινα"...

  32. Dora avatar
    Dora 16/02/2011 00:40:28

    O χριστιανισμος δεν ειναι εναντιον της σεξουαλικης επαφης.Λαθος το εχουν ερμηνευσει.
    Ειναι εναντιον του σεξ χωρις αγαπη,χωρις συναισθημα,ετσι σαν ζωο.
    Υπαρχει πολυ μεγαλη παρεξηγηση απο πολλους θεολογους πανω σ'αυτο το θεμα,δυστυχως.
    Ο γαμος δυο ανθρωπων στην εκκλησια που στηριζεται στα συμφεροντα ειτε αυτα ειναι υλικα ειτε ψυχολογικα,ειναι μεγαλη υποκρισια.Επισημοποιηση πορνειας δηλαδη ακομα κι αν οι μελλονυμφοι ειναι παρθενοι.
    Ο Θεος δεν εχει καμμια σχεση μ' εναν τετοιο γαμο.
    Μονο οταν οι δυο αγαπιουνται πραγματικα κι εχουν ψυχικη ταυτιση μπορουν να προχωρησουν σε σωματικη επαφη,η οποια τοτε γινεται και ειναι ενα πραγματικο δωρο Θεου.
    Δυστυχως,ο χριστιανισμος οπως δοθηκε σε αυτο το σημειο ειναι λαθος. Ο δε Ιησους ειπε για την Μαρια Μαγδαληνη οτι της συγχωρεθηκαν πολλες αμαρτιες γιατι ειχε αγαπησει πολυ.

  33. Dora avatar
    Dora 16/02/2011 00:46:29

    ΚΜ,γι'αυτο τους δερνουν και οι λαθρομεταναστες.
    Γιατι το ξερουν και δεν τους σεβονται.Οι ανθρωποι αυτοι (οι λαθρο) καθολου ηλιθιοι δεν ειναι.
    Ξερεις τι λενε εδω για μας μολις καταφερουν να μπουν στην ευρωπη?
    Οτι ειμαστε δειλοι,και ενδιαφερομαστε ο καθενας για την παρτη του και οχι για τους αλλους ελληνες.
    Κι οτι εμεις εχουμε πραγματα που δεν αξιζουμε ενω αυτοι(οι καλυτεροι απ' ολους καθ'οτι πιστοι του Αλλαχ,συμφωνα με τα γραφομενα του κορανιου)δεν εχουν τιποτα.Εξ 'ου και οι επιθεσεις και το μισος.

  34. Κάποιος avatar
    Κάποιος 16/02/2011 01:02:00

    Ο λαθρομετανάστης είναι ξεχωριστό είδος ανθρώπου, όπως λέμε homo erectus, homo sapiens ,που έχει μάλιστα κοινά χαρακτηριστικά, όπως να δέρνει κατά προτίμηση δειλούς, να είναι φανατικός πιστός του αλλάχ, να πλακώνει στο ξύλο τις γυναίκες του(sic), και να μισεί τους πάντες ;

    H μήπως λαθρομετάναστες γίνονται συγκεκριμένες μόνο κατηγορίες ανθρώπων, που συγκεντρώνουν όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά ;

  35. Dora avatar
    Dora 16/02/2011 01:02:35

    Αυτοι που τους βαζουν μεσα ειναι αυτοι που θελουν σκλαβους.Δηλαδη οι δουλεμποροι.Δεν τους βαζει η πλειοψηφια του ελληνικου λαου αλλα μονο αυτοι που εχουν να κερδισουν απ' αυτο(βλεπε και τα επιδοματα της εε για το μεταναστευτικο).
    Η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν τους καλεσε.Ερχονται μονοι τους γιατι ελπιζουν απο κει να περασουν στην ευρωπη.
    Στην ευρωπη ΔΕΝ εχουν ποτε ενταχθει εδω και 40 χρονια λεμε κι αιτιο γι 'αυτο ειναι η φυση της θρησκειας τους οπως επεσημανε και η διασημη κοινωνιολογος (τουρκαλα παρακαλω) της Γερμανιας Necla Kelek.Λες να ειναι ρατσιστρια κι αυτη?

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Dora 16/02/2011 01:14:23

      Να συμπεριλάβεις τους παραγωγούς, τους κατασκευαστές και τους εργολάβους, τους ιδιοκτήτες ακινήτων (αποθηκών, τρωγλών και υπογείων κατά προτίμηση), τους επιχειρηματίες, τους διαχειριστές, τους πόρνους(sic), και θα δεις ότι μαζεύονται πολλοί.

      Οσον αφορά το "κανεις δεν τους καλεσε" δεν αποτελεί επιχείρημα.
      Αν αφήσω ανοιχτή και αφύλακτη την πόρτα του σπιτιού μου, θα πρέπει να μου κάνει εντύπωση αν κάποια στιγμή δω κάποιους να κάθονται στην κουζίνα και να τρώνε, άλλους στο σαλόνι να βλέπουν τιβί και άλλους στην κρεβατοκάμαρα να κοιμούνται ;

      • Dora avatar
        Dora @ Κάποιος 16/02/2011 01:19:36

        Συμφωνω εδω σε ολα!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Κάποιος 16/02/2011 01:41:26

        Άν φταίει ότι είναι «ανοιχτή και αφύλακτη» η πόρτα του σπιτιού, τότε γιατί αντιτίθεστε όλες οι προοδευτικάντζες σε κάθε προσπάθεια να κλείσει; (Πχ φράκτης)

        Το «φταίει η ανοιχτή πόρτα», εν προκειμένω, εξυπηρετεί μόνο την κουτοπόνηρες «λογικές» του στυλ:

        «Φταίμε που μπήκαν άρα τώρα πρέπει να μείνουν!» Δηλαδή, από'δω το φέρνουμε, από κει το φέρνουμε, ούτως ώστε να γεμίσουμε λαθρομετανάστες, που τους θέλει μόνο το 3%. Αυτό επιδιώκετε.

  36. Κάποιος avatar
    Κάποιος 16/02/2011 01:04:52

    Δεν ξέρω αν ο χριστιανισμός είναι κατά της σεξουαλικής επαφής, το σίγουρο είναι ότι οι επίσημοι αντιπροσωποι του κρυφίως είναι φανατικά υπέρ, και χωρίς διαχωρισμούς φύλων.

  37. Dora avatar
    Dora 16/02/2011 01:18:42

    www.pigizois.net ειναι η ιστιοσελιδα

  38. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 16/02/2011 01:28:32

    @κάποιος

    "Να συμπεριλάβεις τους παραγωγούς, τους κατασκευαστές και τους εργολάβους, τους ιδιοκτήτες ακινήτων (αποθηκών, τρωγλών και υπογείων κατά προτίμηση), τους επιχειρηματίες, τους διαχειριστές, τους πόρνους(sic), και θα δεις ότι μαζεύονται πολλοί."

    Τώρα αδερφέ είσαι ΜΑΓΚΑΣ!
    Με "τάπωσες",
    τώρα μίλησες σωστά...
    Μπράβο, να που συμφωνούμε κάπου!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργος Μεσσηνία 16/02/2011 01:49:04

      Γιώργο, αυτές τις σοφιστείες, ο κύριος τις επικαλείται για να μπορεί μετά να απαιτεί την παραμονή των λάθραίων και αθροιστική συσσώρευση τους στην χώρα μας.

      Δηλαδή, επειδή έχουμε ως λαός ευθύνη για ένα κακό (που ένα 97% αφήσαμε να μας καβαλήσει το 3% του Σύριζα της Σαλέχ και να μας τους φορτώσει στην καμπούρα), νομιμοποιούνται τώρα να μας αποτελειώσουν με ένα μεγαλύτερο κακό, και δη μη αναστρέψιμο;

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ΚΜ 16/02/2011 04:42:04

        όχι, σε καμία περίπτωση, απλά συμφώνησα στο συγκεκριμένο θέμα γιατί όντως κάποιοι ελληνάρες το ξευτίλισαν το θέμα εδώ που τα λέμε...

  39. sakis avatar
    sakis 16/02/2011 02:01:35

    Συμφωνώ μαζί σου DORA εδώ οι τσιγγάνοι που είναι μια μικρή μειοψηφία 300 χιλ. και ζούν στην Ελλάδα για 1000 χρόνια πάνε στρατό,ψηφίζουν είναι Έλληνες πολίτες και όχι μόνο δεν αφομοιώθηκαν αλλά ούτε καν εντάχθηκαν στην Ελληνική κοινωνία το ίδιο ισχύει και με 120.000 μουσουλμάνους της δυτ.Θράκης που ζούν τουλάχιστον 100 χρόνια στην Ελλάδα και αν πάς στην Θράκη νομίζεις ότι ζείς σε Τουρκική επαρχία και υποτίθεται είναι πιο μετριοπαθής και μου λέτε εμένα ότι υπάρχει περίπτωση να αφομοιωθούν στην Ελλάδα 2.000.000 Πακιστανοί,Μπαγκλαντιανοί και Αφγανοί από ακραίες,θρησκόληπτες σκληροπυρηνικές χώρες όπου τις γυναίκες τις θεωρούν στο ίδιο επίπεδο με τα ζώα και τις λιθοβολούν ,τους ομοφυλόφιλους τους κρεμάνε και τους άπιστους τους αποκεφαλίζουν που ζούνε σε έναν δεύτερο μεσαίωνα.

  40. Dora avatar
    Dora 16/02/2011 02:04:49

    Απαντωντας στον Καποιο.Λαθρομεταναστης ειναι αυτος που μπαινει παρανομα σε μια χωρα καταπατωντας ετσι τους νομους της και γι αυτο εχει ο ιδιος επισης ευθυνη. Ενα μεγαλο (οπως λενε στατιστικες) ποσοστο διαπραττει αδικηματα ελαφρα εως βαρια κακουργηματα. Οποια και να ειναι η αιτια αυτης της συμπεριφορας ,πρεπει ο παρανομα εισελθων να απελαυνεται. Οσο για το θεμα της ασυλιας εχω να πω ,απο την εδω εμπειρια,οτι οι πραγματικα αιτουντες ασυλο, εχουν και εγγραφα και λενε την αληθεια.Ολοι οι υπολοιποι δεν χριζουν βοηθεια ασυλιας.Κοινως,εξαπατουν.

  41. Dora avatar
    Dora 16/02/2011 02:10:16

    Παω να κοιμηθω τωρα γιατι αυριο εχω γενεθλια(καποιοι στη δουλεια μου το υπενθυμισαν)δεν εχω καμμια ορεξη, αλλα πρεπει αυριο να σηκωθω νωρις και να μαγειρεψω,γιατι θα μου ερθουν πολλοι.

    Σας αγαπω ολους,συμφωνουντες και διαφωνουντες και σας ευχομαι του Θεου την προστασια.
    Στους δε εισβολεις ευχομαι φωτιση και βοηθεια αλλα πισω στις πατριδες τους.Να αγωνιστουν και να φτιαξουν τις χωρες τους.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 16/02/2011 04:40:03

      Να τα εκατοστήσεις Dora!!!!!!!!!

      Χρόνια σου πολλά, με υγεία
      και μην τα παίρνεις όλα κατάκαρδα...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Dora 16/02/2011 10:40:46

      Χρόνια πολλά! Να σε έχει ο Θεός καλά, να σε χαίρονται οι δικοί σου και ό,τι επιθυμείς! Και καλά να περάσετε απόψε.

  42. sakis avatar
    sakis 16/02/2011 02:12:04

    Συμφωνώ μαζί σου DORA εδώ οι τσιγγάνοι που είναι μια μικρή μειοψηφία 300 χιλ. και ζούν στην Ελλάδα για 1000 χρόνια πάνε στρατό,ψηφίζουν είναι Έλληνες πολίτες και όχι μόνο δεν αφομοιώθηκαν αλλά ούτε καν εντάχθηκαν στην Ελληνική κοινωνία το ίδιο ισχύει και με 120.000 μουσουλμάνους της δυτ.Θράκης που ζούν τουλάχιστον 100 χρόνια στην Ελλάδα και αν πάς στην Θράκη νομίζεις ότι ζείς σε Τουρκική επαρχία και υποτίθεται είναι πιο μετριοπαθής και μου λέτε εμένα ότι υπάρχει περίπτωση να αφομοιωθούν στην Ελλάδα 2.000.000 Πακιστανοί,Μπαγκλαντιανοί και Αφγανοί από ακραίες,θρησκόληπτες σκληροπυρηνικές χώρες όπου τις γυναίκες τις θεωρούν στο ίδιο επίπεδο με τα ζώα και τις λιθοβολούν ,τους ομοφυλόφιλους τους κρεμάνε και τους άπιστους τους αποκεφαλίζουν που ζούνε σε έναν δεύτερο μεσαίωνα.Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει η βιομηχανική υπερδύναμη Γερμανία,η προοδευτική Γαλλία και Αγγλία, η σύγχρονη και ανοιχτή Ολλανδία και Σουηδία, το Βέλγιο και η αυστρία που ζούνε δεκαετίες στις χώρες αυτές θα το καταφέρει η πτωχευμένη,υποανάπτυκτη,φτωχή, μικρή ,η μπανανία, το τσίρκο ο γελωτοποιός της Ευρώπης Ελλάδα.Ειλικρινά αν υπάρχει ανθρωπος που να το πιστεύει πραγματικά ξεφεύγει το πράγμα από το πραγματικό και ρεαλιστικό κόσμο και μεταφέρεται στον κόσμο των αισθήσεων από εκεί και πέρα σηκώνω ψηλά τα χέρια.

  43. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 16/02/2011 04:49:58

    Υ.Γ. Πρώτη φορά κοιμάμαι 2 και ξυπνάω 4 χωρίς καμιά κούραση...

    Το μεσημεράκι κλαίμε!

    Καλημέρα σε όλους!

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 16/02/2011 23:39:51

      Kαταγελασα μ' αυτην την συμπτωση αλλα απο χαρα. Κι ο π.Κυριτσης ειναι πολυ καλος.