#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2013 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοινό μέτωπο κατά της τρομοκρατίας!



Σήμερα το μεσημέρι γίνεται η κηδεία του Γ. Φουντούλη και θα ακολουθήσει του Μ. Καπελώνη. Ευτυχώς, όπως δείχνουν τα πράγματα, σταματάμε στα δύο θύματα καθώς ο Αλέξανδρος Γέροντας φαίνεται να κερδίζει τη μάχη για τη ζωή του.

Όπως και στην περίπτωση των γονιών του Π. Φύσσα, έτσι και τώρα βλέπουμε με πόση αξιοπρέπεια, με πόσο θάρρος και με πόση διάθεση για να ενώσουν αντί να διχάσουν, αντιμετωπίζουν τις δολοφονίες των παιδιών τους.

Ωστόσο, πριν από 50 ημέρες είχαμε μια σχετικά διαφορετική εικόνα. Είχε ξεσηκωθεί μια ολόκληρη περιοχή και με τη βοήθεια της Αριστεράς, που πάντα θέλει να «καπελώνει» τέτοιες καταστάσεις, διοργανώθηκαν διαδηλώσεις. Έγιναν πορείες, ακούστηκαν συνθήματα κατά του φασισμού, γράφτηκαν πανό και συνθήματα στους δρόμους. Ένας ολόκληρος κόσμος κινητοποιήθηκε για να διαμαρτυρηθεί, να αντιδράσει, να εξοργιστεί και να φωνάξει για τη δολοφονία του Π. Φύσσα. Ο ΣΥΡΙΖΑ κατά κύριο λόγο βγήκε να εκμεταλλευτεί το φόνο του 34χρονου, αλλά επειδή η αντίδραση της κυβέρνησης ήταν άμεση, κάπου έχασε το πλεονέκτημα.

Όπως όλοι ξέρουμε, κατά καιρούς η Αριστερά «καπελώνει» νεκρούς και μ’ αυτούς πορεύεται. Θυμηθείτε τι έκανε με τον 15χρονο Αλέξη το 2008 και θα καταλάβετε τι εννοούμε.

Όμως, επειδή ο φασισμός είναι ένας και δεν έχει χρώμα, περιμένουμε από τα κόμματα της Αριστεράς, αλλά και από τα κόμματα της κυβέρνησης να οργανώσουν διαδηλώσεις αντιφασιστικού χαρακτήρα. Να κάνουν εκδηλώσεις κατά της τρομοκρατίας, να κινητοποιήσουν τον κόσμο.

Περιμένουμε από τον ΣΥΡΙΖΑ να βγει, όχι μόνο να καταδικάσει όπως είναι αυτονόητο, αλλά και να βγει στους δρόμους.

Περιμένουμε από όλους εκείνους που «ξεσάλωσαν» στο Κερατσίνι, να το κάνουν και στο Νέο Ηράκλειο. Το αίμα είναι κόκκινο σε κάθε άνθρωπο. Και το αίμα που χάθηκε τις τελευταίες εβδομάδες είναι ελληνικό. Περιμένουμε επομένως να δούμε πώς θα αντιμετωπιστεί η δολοφονία των δύο παιδιών. Εκτός κι αν επειδή ήταν Χρυσαυγίτες αυτό δεν τους κάνει ήρωες – θύματα ενός τυφλού φανατισμού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 04/11/2013 08:58:47

    Θα περιμένεις αιώνια για να συμβεί αυτο

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/11/2013 08:59:08

    Γιατί μιλάμε για φασισμό και όχι για ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟ; Μήπως επειδή αυτή η λέξη ενοχλεί τους μαρξιστές, αφού εξ ορισμού ο μαρξισμός είναι ένα ολοκληρωτικό σύστημα, με την προσωπική σφραγίδα του ίδιου του Μαρξ;
    Όσο για τον Δένδια, μίλησε και πάλι για "ξεκαθάρισμα λογαριασμών". Αυτό οι δεξιοί πρέπει να το θυμόμαστε του χρόνου στις εκλογές...

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/11/2013 09:13:12

    "....ο φασισμός είναι ένας και δεν έχει χρώμα...."

    Να που το μάθαμε κι αυτό!

  4. Mariana avatar
    Mariana 04/11/2013 09:13:21

    Κι αν βγουν και οι νεοδημοκράτες στους δρόμους, νέοι, γέροι κλπ και αρχίσουν να "καταδικάζουν" διάφορα πράματα γενικώς ενωμένοι με τους Συριζαίους? Σάμπως οι δεξιοί δε δικαιούνται να καταδικάζουν τους φασισμούς με διαδηλώσεις ? Επικίνδυνα πράματα προτείνετε... Επικίνδυνα για τη "σταθερότητα".

  5. kotstak avatar
    kotstak 04/11/2013 10:01:00

    “Περιμένουμε επομένως να δούμε πώς θα αντιμετωπιστεί η δολοφονία των δύο παιδιών”
    Θα αντιμετωπιστεί με τέτοιο τρόπο, ώστε και να μην δυσαρεστήσουν τους ακραίους ψηφοφόρους τους και να μην πέσει η “μάσκα” τους και χάσουν τους άλλους.
    Όπως αντιλαμβάνεστε θα περιμένετε πολύ.

    Όποιος βρει τη λύση στο παρακάτω κουίζ, θα καταλάβει ότι περιμένει αδίκως.
    “Ακραίο” … κουίζ:
    Εάν υπάρχουν δυο άκρα, πόσα άκρα βλέπει το ένα άκρο;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ kotstak 04/11/2013 10:19:28

      Το ποιά είναι τα δύο άκρα είναι πλέον φανερό. Οι "επικοινωνιολόγοι" και τέως αριστεροι τύπου Χρύσανθου που σιτίζονται στο πυτανείο, την πάτησαν.
      Το ένα άκρο είναι η εγκληματική οργάνωση της Χ.Α, και το άλλο άκρο οι τρομοκρατικές εγκληματικές οργανώσεις που προσπαθούν να φτάσουν τη 17 Ν χωρίς να τα καταφέρνουν.
      Ούτε ο Τσίπρας ούτε ο Σαμαράς είναι άκρα κι ας αλληλοκατηγορούνται γι' αυτό, προφανώς καθ' υπόδειξιν των "επικοινωνιολόγων".

  6. Νίκη avatar
    Νίκη 04/11/2013 10:45:06

    "Εάν υπάρχουν δυο άκρα, πόσα άκρα βλέπει το ένα άκρο;" Φίλε! Αυτό ήταν πολύ καλό!!!

  7. Hawk avatar
    Hawk 04/11/2013 11:16:26

    Πολύ επιλεκτική είναι η τρομοκρατία στην χώρα μας, χτυπά πάντα στην κατάλληλη στιγμή, μετά εξαφανίζεται ως δια μαγείας, και μετά πάλι ξαναεμφανίζεται με καινούργια ονόματα, καινούργια όπλα, και πάντα τα μέλη της είναι του αναρχοαριστερού εξωκοινοβουλευτικού χώρου με ένα μανδύα ομίχλης να τους καλύπτει.... Η ιστορία είναι όσο χιλιοπαιγμένη όσο και οι Ελληνικές ταινίες στην δημόσια τηλεόραση, χάθηκε βρε παιδί μου κάτι νέο, ένα καινούργιο πλάνο, μιά άλλη οπτική... βαρέθηκα.