#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2013 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοινός υποψήφιος δήμαρχος ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ για την Αθήνα;

Πώς ο νέος δήμαρχος Αθηναίων «σώζει» την κυβέρνηση



Αν δει κανείς προσεκτικά τις κινήσεις της ΔΗΜΑΡ τον τελευταίο καιρό θα διαπιστώσει ότι επικρατεί η νηφαλιότητα. Ούτε άναρθρες κραυγές κατά της κυβέρνησης, ούτε εντάσεις αλλά και στήριξη σε νομοσχέδια. Ακόμη και η στάση της στην υπόθεση των φαρμάκων ήταν υπεύθυνη και βοήθησε την κυβέρνηση. Μάλιστα η ΔΗΜΑΡ ψήφισε και το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης,

Προφανώς όλη αυτή η «καλοσύνη» δεν προέρχεται από τα… ντολμαδάκια που κέρασε η Ντόρα τον Φώτη, ούτε από το προσκλητήριο που του απηύθυνε να συμμετάσχει ξανά στην κυβέρνηση.

Ίσως κρύβεται κάτι διαφορετικό που έχει να κάνει με τις δημοτικές εκλογές αλλά και που συνδέεται με την προσπάθεια που κάνει η κυβέρνηση να μην… πέσει σε ατύχημα.

Οι πληροφορίες του antinews αναφέρουν ότι υπάρχει προσέγγιση ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ προκειμένου να κατεβάσουν κοινό υποψήφιο στις δημοτικές εκλογές για το δήμο της Αθήνας. Άλλωστε, όλοι λίγο – πολύ θέλουν να απαλλαγούν από τον… ανεξάρτητο Γιώργο Καμίνη.

Οι ίδιες πληροφορίες τονίζουν ότι το πρόσωπο που προτάθηκε και στο οποίο συμφωνούν και τα τρία κόμματα είναι ο γραμματέας της ΔΗΜΑΡ, Σπύρος Λυκούδης ο οποίος έχει πολλές συμπάθειες σε όλους τους χώρους. Ποτέ δεν υπήρξε ακραίος, ποτέ δεν προκάλεσε και θεωρείται αρκετά ικανός προκειμένου να συμμαζέψει την Αθήνα. Από την άλλη και ο Φ. Κουβέλης θα ήθελε να τον απομακρύνει από την Αγίου Κωνσταντίνου καθώς είναι ο μόνος που θα μπορούσε να του πάει κόντρα και να οδηγήσει το κόμμα σε διάσπαση.

Βεβαίως, αν ισχύει το σενάριο αυτό ίσως δημιουργηθεί πρόβλημα στη ΝΔ που θα ήθελε «δικό» της το δήμο της Αθήνας. Θα πικραθεί πιθανότατα ο Νικήτας Κακλαμάνης που ζει με το όνειρο της «επιτυχημένης» 4ετίας που θέλει να επαναλάβει. Θα πικραθεί και η Ντόρα που προωθούσε δικούς της ανθρώπους. Μέχρι και ο Κώστας Μπακογιάννης ακούστηκε ότι θα έρθει από το Καρπενήσι να σώσει την Αθήνα. Από την άλλη, ο Ν. Δένδιας δεν θα ήθελε να πάει στο δήμο αφού έχει κάνει καλή δουλειά στο Δημόσιας Τάξης ενώ και η Ολγα Κεφαλογιάννη θεωρείται επιτυχημένη στον τουρισμό ο οποίος θα καταγράψει νέο ρεκόρ του χρόνου.

Άρα, λοιπόν, τελικά δε θα στεναχωρηθεί τόσο η ΝΔ όσο κάποιοι που είχαν προσωπικές φιλοδοξίες. Ίσως, το σενάριο αυτό να είναι και το «μαξιλάρι» της κυβέρνησης για τους επόμενους μήνες ώστε να μην πέσει σε κάποια ψηφοφορία. Έτσι και δεν θα κατηγορήσουν τον Κουβέλη ότι επέστρεψε και θα «βολέψει» την κυβέρνηση.

Αν δεν γράψαμε λέξη για το ΠΑΣΟΚ είναι διότι στις δημοσκοπήσεις για το δήμο απλά… δεν υπάρχει κόμμα με τέτοιο όνομα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. martios avatar
    martios 05/12/2013 10:13:36

    Αυτοκτονικός ιδεασμός.Με τζαμί,αντιρατσιστικό και σύμφωνο ομοφυλοφίλων ανοι
    κτά καλύτερα να παραδοθεί από τώρα ο Δήμος στον Κασιδιάρη για να αποφύγου
    με και τα έξοδα των εκλογών.

    • Tassos avatar
      Tassos @ martios 05/12/2013 21:54:39

      Ναι, το πρόβλημα του Ελληνα είναι το ...Γενί τζαμί. Και για να το λύσει θα βάλει τον μαυριδερό Αρειο με τα αναρίθμητα τικ.

  2. ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚ. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚ. 05/12/2013 10:36:51

    Πολύ ΄΄ευχάριστη΄΄ είδηση φακτορα
    μήπως να κατεβαίναμε με κοινά ψηφοδέλτια και στις Εθνικές εκλογες? Αν δεν δεχτεί ο λυκούδης ας βάλουμε την ρεπούση υποψήφια

    • κ.σ.μαυρόπουλος avatar
      κ.σ.μαυρόπουλος @ ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚ. 05/12/2013 18:47:37

      -γιατί όχι τον Κωνσταντίνου;

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚ. 06/12/2013 11:28:21

      αγαπητέ, καλύτερα η ρεπούση παρά ο κασσιδιάρης. σίγουρα θα βαράει λιγότερο. υποθέτω όμως ότι στη δική σας λογική το βρωμόξυλο υπερέχει ως αξία.

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 05/12/2013 11:11:47

    Ο κ. Λυκούδης είναι συγκροτημένος,μετριοπαθής και διαθέτει "κοινό νού"...
    το τελευταίο,άν και έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο,παραμένει ουσιώδες εν
    ανεπαρκεία...η ενδεχόμενη υποψηφιότητα του περιορίζει τίς προσδοκίες των
    πάσης φύσεως "αερισμένων" και ωθεί σε διάλογο επι του συγκεκριμμένου...
    οι σκληρές κομματικές και ιδεολογικές θέσεις δεν δουλεύουν πλέον!

  4. Eva avatar
    Eva 05/12/2013 11:27:23

    Με την κ. Ρεπούση του συνωστισμού?....ΠΟΤΕ.

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 05/12/2013 11:49:48

    Αλί αμπντουλ σαλεχ. Την κατσαμε τώρα

  6. Wolf avatar
    Wolf 05/12/2013 11:59:34

    Νομίζω ότι ο Φ. Κρανιδιώτης είναι ο καλύτερος για Δήμαρχος Αθηναίων

  7. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 05/12/2013 13:25:09

    Ετσι εκαναν παντοτε. Τους καλους τους αδρανοποιουσαν σαν πρεσβεις σε μακρυνες πολιτειες. Ο Φαηλος εχει σημαντικο ρολο και ευθυνη στην Εθνικη Πολιτικη σκηνη.

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 05/12/2013 13:53:51

    Τρομερά έξυπνο. Θα σαρώσει απέναντι στον Κασιδιάρη.

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/12/2013 15:16:19

    Δεν έχεις καθόλου άδικο. Με δεδομένη την ανάγκη που νοιώθουν οι Αθηναίοι για ασφάλεια και νοικοκύρεμα, ο Φ.Κ. θα ήταν ένα εχέγγυο, που θα τραβούσε ακόμα και από τον ΣΥΡΙΖΑ (αυτούς τους πολλούς, που έχουν νοιώσει την ανάσα των "πολυπολιτισμικών" και διεθνιστικών ασυδοσιών στο σβέρκο τους -αν μη τι άλλο χειρότερο). Γιατί, μπορεί η τσέπη τους να τους οδηγεί στον ΣΥΡΙΖΑ αλλά η σούφρα τους θα ζητάει "πεζοναύτη" για προστάτη.

    • Νάρκισσος avatar
      Νάρκισσος @ ΠΗΛΕΑΣ 07/12/2013 22:05:35

      Ομολογείς δηλαδή ότι ο καταλληλότερος Δήμαρχος αυτή την στιγμή είναι ο ΚΑΣΙΔΙΑΡΗΣ.

  10. Ίδας avatar
    Ίδας 05/12/2013 16:23:47

    Ο Φαήλος είναι Πειραιώτης ρε παιδιά...

  11. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 05/12/2013 21:31:58

    Αφου ο "καταληλότερος" ,ο "πάρτα όλα",είναι ο "ένας και μοναδικός"....Δένδιας!!!
    Γιατί βάζετε τον Φαήλο τώρα μπροστά? Θέλετε να δημιουργήσετε πρόβλημα στην ΝΔ?

  12. Κατερίνα Σ.Μ. avatar
    Κατερίνα Σ.Μ. 06/12/2013 10:18:42

    ----Ακόμη και η στάση της στην υπόθεση των φαρμάκων ήταν υπεύθυνη και βοήθησε την κυβέρνηση.----

    Όποιος βοηθάει την όποια κυβέρνηση δεν κερδίζει αυτομάτως και τα εύσημα της "υπεύθυνης στάσης".

  13. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 06/12/2013 11:24:43

    κύριοι, αν είναι να έχω δήμαρχο κασσιδιάρη, 1000 φορές καλύτερος ο Λυκούδης. Να μη σας πω και ο Καμίνης. Αντιλαμβάνομαι ότι όσοι δε ζουν στο κέντρο θα μειδιάσουν ή ακόμη - ακόμη θα πουν τι καλό παιδί είναι ο Λιάκος... Στα σοβαρά όμως, δε σηκώνει η πρωτεύουσα και κοιτίδα του δυτικού πολιτισμού τέτοιο ρετάλι.

  14. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 06/12/2013 23:47:19

    Mε τον νεροβραστο αριστερο κυριο τιποτα Λυκουδη του σοβαροφανη (πλην τσαρλατανου) Κουβελη υποψηφιο , ειτε κανενος του αρεσει ειτε οχι ο Δημος παει στον Κασιδιαρη απο την πρωτη Κυριακη.... ολα τα αλλα ειναι για να χουμε να λεμε, να θυμησουμε μηπως πως πατωσε ο βλακας ο Τζανετακος (αλλη...εμπνευση του 'κουρασμενου') τον οποιο ξεφτυλισε ο Καρατζαφερης στο χαλαρο και τον εβγαλε με συνοπτικες διαδικασιες στην συνταξη ?
    Ειλικρινα ρε παιδια οχι μονο δεν καταλαβαινω τι γινεται στα ψηλα πατωματα της ΝΔ αλλα ηδη πια εχω εξοργισθει μαζι τους τοσο οσο δεν φανταζεσθε , μια με την αθλιοτητα να κτισουν ντε και καλα Τζαμι (εκει θα ειναι το τελος της ΝΔ) , μια να μας προετοιμαζουν για απιθανους τυπους σαν υποψηφιους στην Αθηνα μας, μια με το φιασκο της σχεδον κομμουνιστικης ΔΤ του αθλιου Καψη , μια με το διαβοητο 'αντιρατσιστικο' οπου αναγνωριζουμε τις ξενες γενοκτονιες και τις επιβαλουμε στον Ελληνα με βαρυτατες ποινες αν τις αρνηθουν ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΑΡΝΟΥΜΕΘΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΟΥΜΕ ΡΗΤΩΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ την γενοκτονια των Ποντιων... το μονο που καταφερνει η ΝΔ ειναι να μεγαλωνει καθημερινα το κομμα της Χρυσης Αυγης ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΩΣ - ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΠΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ και αυτο μεχρι το καλοκαιρι του 2014 οπου Η ΒΟΜΒΑ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ και η σεμνη τελετη της κυβερνησης και της μεταπολιτευσης θα λαβει τελος.
    ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΝΕΙΣ να δει την εκδηλη οργη των ΕΛΛΗΝΩΝ ? Ειναι τοσο δυσκολο ρε Αντωνη να καταλαβεις ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΕΡΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ 15-20% ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ?
    Ημαρτον πια ρε , ΗΜΑΡΤΟΝ !
    YG
    Oι χαρακτηρισμοι μου για λυκουδη-κουβελη και τζανετακο ειναι οι ηπιοτεροι που καταφερα να βρω, κανονικα επρεπε να τους στολισω ακομη περισσοτερο τοσο για την ανθελληνικη πορεια τους οσο και για τα γελοια πολιτικα 'κατορθωματα' τους...

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ Νικηφορος Φωκας 07/12/2013 22:25:20

      έχεται δίκιο να έχεται νεύρα με τη ΝΔ. δίωξε και θα διώκει τον πολιτικό σας χώρο. λυπάμαι αλλά τα όσα αναφέρεται δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο μας. η χρυσαυγίτικη ρητορική σας, σας προδίδει.