#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2010 20:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοινωνικά άδικο το Μνημόνιο τόνισε ο Σαμαράς στον Στρος Καν



Πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ η συνάντηση του Αντώνη Σαμαρά με τον Στρος Καν. Κατά την διάρκεια της συνάντησης ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας εξήγησε στον Γενικό Διευθυντή του ΔΝΤ γιατί το Μνημόνιο είναι, εκτός από κοινωνικά άδικο, και οικονομικά αναποτελεσματικό.

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας επέμεινε στην ανάγκη αλλαγής πορείας με ανάκαμψη και ανάπτυξη.

Υπογράμμισε ότι, χωρίς αυτά θα υπάρξουν μεγαλύτερα αδιέξοδα, που δεν τα αντέχει ούτε η οικονομία ούτε η κοινωνία.

Τα αδιέξοδα αυτά δεν μπορεί να τα αποσοβήσει από μόνη της η επιμήκυνση της αποπληρωμής του δανείου.

Στην επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου η Νέα Δημοκρατία λέει «ναι», αρκεί να περιλαμβάνει όλο το ποσό (τα 110 δισ. ευρώ) και να μην περιλαμβάνει νέα επαχθή μέτρα.

Κατά τα άλλα δείτε το ύφος του Σαμαρά στη συνάντηση για να καταλάβετε και το κλίμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 07/12/2010 20:59:13

    Θα τού δανείσει ο Γιώργος ,τό μαύρο..ξέρεις από τον μαραθώνιο.....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ παγωτατζής 07/12/2010 21:09:34

      Ποιο, το σκισμένο, που έσκισε στο Καστελόριζο λες?
      Η το άλλο, που έσκισε στην Ουάσιγκτον?

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ παγωτατζής 08/12/2010 01:42:35

      παγωτατζής
      ο ANEΠΙΘΥΜΗΤΟΣ dominique, προφανώς είχε τη ψευδαίσθηση ότι όλοι οι Ελληνες πολιτικοί είναι ασκιά φουσκωμένα, γεμάτα φιλαυτία.

      Οτι όλοι τρέχουν με στενά μαύρα κολάν jogging, γυαλιά Oakley, πορτοκαλλί snickers, σε στάση διάστασης και πολύ φαντασία, ως δήθεν σύγχρονοι marathon-men των 10000m, μέσα σε δήθεν "πνεύμα Ολυμπιακής Εκεχειρίας των Ολυμπιακών Αγώνων". Ημαρτον!

      Μου άρεσε πολύ, το γεγονός ότι η συνάντηση έγινε "on α SAME LEVEL Meeting Table", καθώς και η σημειολογία έλλειψης νερού/αναψυκτικών στο τραπέζι. Ενδειξη, ότι ο χρόνος συνάντησης ήταν αυστηρά συγκεκριμένος και σύντομος. Straight to the point. NO beating around the bush. ΝO chit-chat..

      Καμία ψευδαίσθηση του φύλαρχου που απευθύνεται από το podium της Βουλής στους πολιτικούς ιθαγενείς υποτακτικούς, όπως ακριβώς συνέβη λίγο νωρίτερα, στο Ναό της Ελληνικής Δημοκρατίας.

      Ακόμα ένα τεράστιο επικοινωνικό λάθος (από τα άπειρα), το οποίο δεν αποκλείεται να έγινε από πρόθεση υποτίμησης του Ιερού Χώρου, από τον εκπρόσωπο της κατοχικής οικονομικής δύναμης του ΔΝΤ .

      Θεωρώ ότι, ο κ. Αντώνης Σαμαράς έπραξε ΑΡΙΣΤΑ που συναντήθηκε κι επανέφερε στη πραγματικότητα τον ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ. Η δε αμηχανία/νευρικότητα Paul Τhomsen πασιφανής, καθώς, οι εκφράσεις προσώπου του κ. Σαμαρά και των συνεργατών του, μιλούσαν Τόμους!.. Eύγε!

  2. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 07/12/2010 21:06:51

    EΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑΝ ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ...ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..

    • man8os avatar
      man8os @ περήφανος δεξιός 07/12/2010 21:13:06

      Να ξεκουνησει και τον κοσμο απο τους καναπεδες χρειαζεται...

    • Johnys avatar
      Johnys @ περήφανος δεξιός 08/12/2010 11:20:09

      Μαζί σου, Αντώνη
      για μια Ελλάδα ????. !

  3. loretta avatar
    loretta 07/12/2010 21:09:03

    ....αλλοι φορανε τα καλσον για να τα σκιζουν και αλλοι τα φορανε για...κουκουλες!!

    εμεις προτιμαμε τα σκισμένα...εσυ?

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ loretta 07/12/2010 21:14:04

      Εγώ ψάχνω ηγέτη να διώξω το πασοκ.Αν νομίζεις ότι ο Σαμαράς με την τακτική του θα με πείσει ότι είναι ικανός και ότι αξίζει να μοχθήσω γι'αυτόν τότε απατάσαι.Και δυστυχώς δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό,αλλά και πολύ άλλοι νεοδημοκράτες (βλέπε τελευταίες εκλογές).

      • loretta avatar
        loretta @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:14:59

        για σας εσκισε η ντορα το δικο της καλσον....!!

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ loretta 07/12/2010 21:18:07

          Μου αρέσει να μου μιλάς βρώμικα.
          Αλλά πάλι δε με πείθεις.

          • loretta avatar
            loretta @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:23:14

            .....δεν υπαρχει λογος να θελω να σε πεισω....σε διαβεβαιώ!!

      • Y. avatar
        Y. @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:20:01

        Δε μένει παρά να προτείνεις τακτική. Που ξέρεις, μπορεί και να σε ακούσει και να γίνεις ο ινστρούκτορας της ΝΔ

        • Y. avatar
          Y. @ Y. 07/12/2010 21:22:24

          Τι έγινε? Το αντισχόλιο ήταν για σχόλιο, που μέχρι να το γράψω εξαφανίστηκε (το σχόλιο)

        • Y. avatar
          Y. @ Y. 07/12/2010 21:23:40

          factorx: μια φορά ακόμα να το γράψεις θα κοπείς μονίμως

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Y. 07/12/2010 21:26:14

          Πήγα και ξεροστάλιασα τον περασμένο Νοέμβρη να τον ψηφίσω και περιμένω από αυτόν να πραγματοποιήσει αυτά που μου υποσχέθηκε.Δηλαδή τώρα πρέπει να κάνω την κότα και να ανέχομαι τακτικές με τις οποίες διαφωνώ;

          • Αρματιστής avatar
            Αρματιστής @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/12/2010 10:30:51

            Το ίδιο και εγώ. Ξεροστάλια και τώρα μου λένε ότι επειδή ο Σαμαράς ήταν βλοσυρός ..................κλπ

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:21:23

        Προφανώς η Ντόρα σου κάνει για ηγέτης, ε?

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:31:39

        Τελικά όποιος διαφωνεί είναι ντορικός.
        Τα μεγάλα κόμματα πολεμούν με τους μεγάλους και όχι με το 1,5% της ντόρας.Η ντόρα είναι παρελθόν .
        Η εθνική λαίλαπα είναι το πασοκ.Αυτό καταστρέφει τη χώρα.Αν πιστεύεται ότι θα το διώξουμε με τέτοιες αντιπολτευτικές μεθόδους ,να είστε βέβαιοι ότι θα αργήσουμε δυστυχώς.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 23:01:35

          Μου φαίνεται ότι δεν έχεις επίγνωση της όλης κατάστασης.

          Βλέπεις ότι το ΔΝΤ επιχειρεί να μπει στη χώρα από το τέλος του 2008. Αμέσως μετά τα προβοκατόρικα "Δεκεμβριανά" βγαίνουν Σημίτης και Π. Γεννηματάς να ζητήσουν να μπει η χώρα στο ΔΝΤ. Είχαν ψιλοανεβεί προσωρινά και τα σπρεντς στα 300, πήγαν να δώσουν και μια αβάντα, τους έκοψε τον αέρα ο Καραμανλής, αλλά είδαμε την κατάληξη. Όχι ότι δεν φταίει ο ίδιος, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με εχθρό όχι μόνον ισχυρό, αλλά και αδίστακτο.

          Ο Σαμαράς καλείται, εκτός από τη λαϊκή στήριξη, να βρει και συμμάχους που θα του επιτρέψουν να εφαρμόσει την πολιτική του. Και συμμάχους ότι ευκαιριακούς που θα έρθουν για να πάρουν ένα κομμάτι από την Ελλάδα και τον ιδρώτα της, αλλά συμμάχους που θα πιστέψουν στην πολιτική που θα προτείνει και θα προχωρήσουν μαζί του επειδή θα το πιστεύουν.

          Καλώς ή κακώς δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις αυτή τη στιγμή για ένα λαϊκό κίνημα. Ίσως να υπάρχουν σε ένα χρόνο ή σε έξι μήνες ή σε μία εβδομάδα, αλλά αυτή τη στιγμή ακόμη δεν υπάρχουν. Δεν είναι επαρκώς συνειδητοποιημένος ο λαός. Στη σύγκρουση φορτηγατζήδων - κυβέρνησης ήταν με την κυβέρνηση. Στη σύγκρουση Δημοσίων Υπαλλήλων - κυβέρνησης ήταν με την κυβέρνηση. Στη σύγκρουση ΔΕΚΟ με την κυβέρνηση θα είναι με την κυβέρνηση. Στη σύγκρουση, αύριο, δικηγόρων και φαρμακοποιών με την κυβέρνηση, πάλι θα είναι με την κυβέρνηση. Μην το ψάχνεις.

          Τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι φαίνονται και ναι μεν ο Σαμαράς χρειάζεται να εκπαιδεύσει το λαό σε περισσότερη και καλύτερη αντίδραση, όμως από την άλλη υπάρχουν και ισορροπίες που πρέπει να κρατηθούν.

          Καλώς ή κακώς ο Σαμαράς φέρεται σαν να είναι κυβέρνηση χωρίς να έχει την εξουσία της κυβέρνησης στα χέρια του. Δεν φέρεται σαν αντιπολίτευση. Αυτό είναι κάτι που δεν ξέρω αν γίνεται συνειδητά ή ασυνείδητα, πάντως είναι ο πυρήνας του αντιπολιτευτικού προβλήματος της ΝΔ.

          • azxc avatar
            azxc @ Επώνυμος 07/12/2010 23:58:33

            Επώνυμε δεν γνωριζόμαστε...αλλά για άλλη μια φορά, ειδικά στην ιστορική αναδρομή που κάνεις, είσαι απολύτως ορθός..αναφορικά με την ασκούμενη αντιπολίτευση, αυτή σε σχέση με την αντεθνική λαίλαπα είναι ένα απλό χάδι...συνειδητά...

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 08/12/2010 10:40:00

            Επώνυμε , επειδή έχεις τις οικονομοτεχνικές γνωσεις αξίζει να γράψεις για το πώς η Ελλάδα έσωσε το ΔΝΤ που ήταν υπο κατάρρευση μέχρι περυσι.
            Μιλάμε για κανονικό μαφιοζικο σχεδιο εκτέλεσης της πατριδας από τους τοκογλυφους και καταλύτη τον ΓΑΠ.

          • Αρματιστής avatar
            Αρματιστής @ Επώνυμος 08/12/2010 11:03:51

            Βλέπω ότι έχεις και εσύ τις αμφιβολίες σου.

          • Αρματιστής avatar
            Αρματιστής @ Επώνυμος 08/12/2010 11:04:47

            Επώνυμε βλέπω ότι έχεις και εσύ τις αμφιβολίες σου

      • sofia or8h avatar
        sofia or8h @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/12/2010 21:50:26

        ...Εγώ ψάχνω ηγέτη να διώξω το πασοκ.... λες ..
        Eνας κούκος δεν φέρνει την Ανοιξη όμως,είδες πόσοι βολεμένοι υπάρχουν?Ποια ήταν η αντίδραση τους στο μνημόνιο ?8 περιφέρειες πήραν?
        Αν ο λαος είμαστε μαζόχες φταίει Ο Σαμαράς?
        Πότε θα ξυπνήσουμε?

      • aris avatar
        aris @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/12/2010 09:47:25

        τον ανθρωπο που ψαχνεις θα τον βρεις μονο στο φεγγαρι.επειδη ομως ειναι λιγο δυσκολο,αποφασισε να επιλεξεις καποιον γηινο.αλλιως ζησε με το μνημονιο μεχρι το 2026.οποτε που ξερεις.μπορει ως τοτε να κατοικειται και το φεγγαρι.ισως εκει να βρουν καταφυγιο ολοι αυτοι που θα χασουν τα σπιτια τους απο τις τραπεζες.καλη τυχη.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/12/2010 21:23:43

    Γιατί συναντήθηκε μαζί του;
    Όταν χλευάζει τη χώρα όλη ότι θα διαδήλωνε μαζί μας;
    Ποιος είναι ο Καν για να μιλάει από το "ναό της Δημοκρατίας";
    Ένας Υπάλληλος είναι.
    Για να πει τις θέσεις; Ας του έστελνε ένα οικονομικό σύμβουλό του.
    Διαφωνούμε με το Μνημόνιο και μιλάμε με τον αρχιτέκτονά του;

    • factorx avatar
      factorx @ Ο Ιθαγενής 07/12/2010 21:28:41

      Τι έγραφες για την αποχή αγαπητε εδώ στις εκλογές; Το να μην δει ο Σαμαράς τον Στρος Καν σημαίνει ότι δεν θα του τα πει κανένας. Κι από όσα είδαμε σήμερα μέχρι που επιτέθηκε ανοικτά ο Στρος Καν στη ΝΔ.
      Να ξεκαθαρίσουμε και κάτι άλλο: μπραβο φυσικά στο ΚΚΕ και το0ν ΣΥΡΙΖΑ που είναι στους δρόμους - με τα οργανωμένα στελέχη τους. Ειδες ομως εσυ καμια "επαναστατική κατάσταση" και δεν την είδα εγώ; Οι μορφές πάλης πρέπει να ανταποκρίνονται στο επίπεδο συνειδητοποίησης του λαού - και ο Σαμαράς κάνει πολύ καλά κατά την γνώμη μου που δεν εξαντλεί από τώρα όλα τα όπλα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ factorx 07/12/2010 21:37:32

        Στα Καλάβρυτα πχ φίλε Φάκτορα αν μιλάς για τις τελευταίες κατέβηκαν μόνο 2 μνημονιακοί οπότε ψήφισα μόνο για περιφερειάρχη με το κόμμα στις καρέκλες αν θυμάσαι....
        Το 2009 όπως πολλές φορές το έχω πει αποχή και αν ο ΚΚ ο Β ...ξανά ερχόταν πάλι αποχή γιατί όπως έχω πει και είναι άποψη μου, φταίει για ότι δεν έκανε και αυτό πληρώνουμε και όχι ότι έκανε.
        Ο Σαμαράς δεν είναι μόνο αρχηγός της ΝΔ είναι ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, θεσμικός ρόλος.
        Πως συναντά κάποιον που του ζητά συναίνεση από το βήμα της Βουλής και στην επόμενη στροφή του λόγου του θα διαδήλωνε εναντίον της συναίνεσης;
        Θα έπρεπε να στείλει κανένα οικονομικό σύμβουλο ή αν ήθελε τους αόρατους αντιπροέδρους.
        Μας εκπροσωπεί, προσωπικά τον στηρίζω, αλλά λευκή επιταγή δεν δίνω ξανά σε κανένα.
        Έδωσα δύο στο παρελθόν....και φορτωθήκαμε το ΓΑΠ του Μνημονίου.

      • anonymous avatar
        anonymous @ factorx 07/12/2010 21:40:01

        Πρέπει να του τα έχωσε γερά ο Σαμαράς, γι αυτό και η επίθεση. Πολύ καλά έκανε γιατί τώρα είναι στη γωνία. Δεν έχει δεν ξέρω δεν είδα δεν άκουσα. Τα ξέρουν όλα και ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του.
        Επίσης να θέσω και μια άλλη διάσταση. Ας υποθέσουμε ότι κάτι πάει στραβά και πέφτουμε στα δικαστήρια για το μνημόνιο. Μπορούμε να καταστήσουμε συνυπεύθυνους τους δανειστές διότι τα μέτρα που πρότειναν ήταν λάθος.

      • Orestios avatar
        Orestios @ factorx 07/12/2010 21:43:11

        Φάκτορα, χρησμοδοτείς?

  5. factorx avatar
    factorx 07/12/2010 21:41:06

    Πολύ καλά έκανε και τον είδε τον Στρος Καν ο Σαμαράς. Η Αλέκα δηλαδή που δεν τον είδε και ο Αλέξης, τους υπολογίζει κανένας; Και αν δεν κάνω λάθος ο Σαμαράς δεν είπε πότε πως είναι κομμουνιστής και βγαίνει μόνος στους δρόμους. Αλλά φαίνεται ότι το αντιπολιτευτικό - και επαναστατικό - μένος ορισμένων εξαντλείτε στα ζιβάγκο αλλά Αντρέα και το αποχωρούμε απο την Βουλή.

    Και στο κάτω- κατω ο Στρος-Καν αναγκάστηκε και τα άκουσε απο τον Σαμαρά

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 07/12/2010 21:47:14

      Η αλήθεια βέβαια είναι πως η Βουλή ακυρώνεται αν απουσιάζει η αντιπολίτευση. Με δεδομένη την πεποίθηση του ΚΚΕ για αμφισβήτηση του θεσμού αυτού, αλλά και την επιθυμία για απαξίωση του με την πρόσκληση σε διαδήλωση του Στρος, ο Σαμαράς καλώς έπραξε. Χρειάζεται όμως να σηκωθούν οι τόνοι.
      Στην βράση κολάει το σίδερο.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Orestios 08/12/2010 01:16:08

        Το παρακάτω σχόλιο μήπως είναι δικό σου;;;;;

        "Άρε, δούλεμα που κάνει ο Στρός.
        Καθήστε εκεί στην ΝΔ και διαβουλευτείτε μαζί του."

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ factorx 07/12/2010 23:38:16

      Αν ο Σαμαράς δεν έβλεπε τον Στρος, θα ήταν η σοβαρότερη καρπαζιά στο μνημόνιο. Εδώ που φθάσαμε το καθετί γράφει ιστορία που δεν ξεγράφεται.

      Αν ο Σαμαράς δεν έβλεπε τον Στρος και η ΝΔ απουσίαζε από τη βουλή, θα έγραφε παρακαταθήκες για το μέλλον.

      Δεν θα είναι μακριά η ώρα που ο Σαμαράς θα πεί το δικό του: "Μέα κούλπα".

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Αρματιστής 07/12/2010 23:58:19

        Ο Ούγγρος ΔΕΞΙΟΣ πρωθυπουργός πάντως, όταν ήρθαν οι του ΔΝΤ να τον επισκεφθούν το καλοκαίρι, αυτός πήρε το αεροπλάνο και πήγε στη Ν.Αφρική για το μουντιάλ.

        Δεν ήταν ένα ισχυρό μήνυμα αυτό;

        Τι να ακούσουν οι του ΔΝΤ που δεν ξέρουν;
        Οτι καταστρέφουν την οικονομία μας και το Μνημόνιό τους είναι αναποτελεσματικό; Και δεν το ξέρουν αυτό; Χρειάζεται να τους το πει και κάποιος επίσημος;

        Οσο οι του ΔΝΤ έχουν την δυνατότητα να συζητάνε με τους πολιτικούς αρχηγούς μας, και μάλιστα των μεγάλων κομμάτων, περνάνε την εικόνα ότι δεν τους έχει κηρύξει κανένας ακόμη τον πόλεμο

        Το ποιος είναι και το ποιος ΔΕΝ είναι αριστερός, αν φοράει ή όχι ζιβάγκο, αν κατεβαίνει ή όχι στις πορείες, τι σχέση έχει και τι μας νοιάζει εμάς, τον άνεργο κι αυτόν που έκανε "εταιρική σύμβαση";

        Εμένα δεν μου αρέσουν ούτε οι επαναστάσεις ούτε τα αίματα. Αλλά με τις ευγένειες και τις "συζητήσεις σε καλό κλίμα", κερδίζουμε κατι εμείς;

        Θραξ Αναρμόδιος

        • Αρματιστής avatar
          Αρματιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 00:29:55

          Δεν κερδίζουμε απολύτως τίποτε

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 10:07:43

          Aκουσες μηπως να κηρυξει η Ουγγαρια σταση πληρωμων;
          Ακουσες μηπως να κηρυξει η Τουρκια σταση πληρωμων οπου υποτιθεται οτι ο Ερντογαν "εδιωξε " το ΔΝΤ μετα απο 18 χρονια που ηταν εκει;
          Ολες αυτες οι μαγκιες εγιναν και γινονται απο χωρες που εχουν σχεδον ολοκληρωσει τα προγραμματα τους και προς το τελος κανουν και μια επιδειξη δυναμης.
          Εδω μολις αρχισε.Και φυσικα καμμια απο αυτες τις χωρες δεν ειναι στο ευρω.Εδω δεν εχεις να κανεις μονο με το ΔΝΤ αλλα και με τους εταιρους στην ΕΕ.

          • Misha avatar
            Misha @ ψυχραιμια 08/12/2010 10:28:47

            Έκανε σταση πληρωμών ο «καταχρεωμένος» και πήχτρα στο πετρέλαιο Ισημερινός.
            Ειχε δανειστει 3,2 δις και έδινε ετησίως 1,75 δις!!!!
            Βέβαια αυτη την έσχατη μορφη τοκογλυφίας την βρηκαν μόλις ο αριστερός Κορέα άνοιξε τα λογιστικά βιβλία του κράτους.
            Μόλις είδε την γιγαντιαία απάτη σε βάρους του χιλιοταλαιπωρημένου λαού της πετρελαιοπαραγωγού χωρας , είπε το εξής:
            για κάθε δολλάριο θα σάς δώσω 35 λεπτά.Και αν σας αρέσει.
            Πήγε και στην Κίνα, πήρε 3 δις δάνειο και καθάρισε.
            Αλλά αυτός έχει πίστη στην πατριδα του, είναι αντικαπιταλιστης κι έχει την ψυχή να κοντράρει τους τοκογλύφους.
            Δεν είναι τσατσόνι των τραπεζων...

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ ψυχραιμια 08/12/2010 12:54:21

            Το ουσιώδες ερώτημα ήταν και παραμένει:

            Δημοκρατία ή Βαρβαρότητα.

            Κι αυτό ισχύει για όλους. Και για τον σοσιαλισμό. Ο οποίος, ο υπαρκτός, δεν τα πήγε και τόσο καλά με την δημοκρατία.

            Και σήμερα ακόμη, αν δεις τα κόμματα που επαγγέλονται τον πρώην υπαρκτό, την εσωτερική τους λειτουργία, θα δεις κοινοβουλευτισμό, αντιπροσώπους που αναδεικνύονται με εκλογή και όχι κλήρωση, αντιπροσώπους με μακρές θητείες, και άρχοντες με ΠΟΛΥ μακρές θητείες.

            Δημοκρατία ή Βαρβαρότητα σύντροφοι.
            Ταιριάζει για όλους μας.

            Θραξ Αναρμόδιος

    • Misha avatar
      Misha @ factorx 08/12/2010 10:55:31

      Φάκτωρ,
      (και) ο Σαμαράς κατέβασε εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου στο δρόμο για το Μακεδονικό. Είχε βέβαια τη στηριξη των μεγάλων ΜΜΕ που είχαν «φτιάξει κλίμα».Κι αν εκείνες τις γιγαντιαίες διαδηλώσεις τις είχε εκμεταλλευτεί η πολιτική ηγεσία προς όφελος της πατριδας όχι για να πουλάει πετρέλαια ο κολλητός της οικογένειας στα Σκόπια, το γειτονικό ιστορικό ανέκδοτο θα είχε φυλλοροήσει εν μιά νυκτί.
      Ωστόσο και χωρις τη στηριξη των ΜΜΕ , ο αγωνας για εθνική αξιοπρέπεια έχει ΑΥΤΑΞΙΑ.
      Και στη χούντα ήσαν πολύ λίγοι όσοι αντιστάθηκαν. Οι πολλοί πήγαιναν στο Καλλιμάρμαρο να δουν τις κιτς αναπαραστάσεις των 300 του Λεωνίδα.

  6. Wolf avatar
    Wolf 07/12/2010 21:46:49

    "Κατά τα άλλα δείτε το ύφος του Σαμαρά στη συνάντηση για να καταλάβετε και το κλίμα".
    Εδω ο Σαμαρας του λέει: κοιτα λαμόγιο σε δεχομομαι για να καταλάβετε εσυ και οι δικοί σου, οτι στην Ελλάδα υπάρχουν πολιτικοί που δε σας τρεμουν και πολυ περισσότερο δεν ειναι υποτακτικοί υπάλληλοί σας.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Wolf 07/12/2010 23:38:53

      Σώπααααααααααααααα

    • sawas avatar
      sawas @ Wolf 08/12/2010 00:08:02

      παρτο αλλιως....

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2010 21:46:58

    Εαν ειναι το ΠΑΣΟΚ η εθνικη λαιλαπα δεν φταιει σε τιποτα ο Στρος Καν.
    Αυτον τον καλεσε η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ.Δεν εχει νοημα να μη συνανταται καποιος με αυτον που δανειζει τη χωρα του οταν την αποφαση την εχει παρει η κυβερνηση.
    Η πολιτικη εξουσια βασιζεται στην κυβερνηση.Δεν υπαρχει ξενος στρατος εδω ουτε κατοχη και τα παρομοια που λεγονται.Υπαρχει κυβερνηση που συμφωνει και συναλλασσεται.
    και κατι αλλο : οποιος τα βαζει με την τροικα κλπ ουσιαστικα ευνοει τον Παπανδρεου να το παιξει αντιστασιακος.Δεν εισεβαλε με οπλα η τροικα εδω.
    Ειτε ειναι αναγκαια η παρουσια της και εχει δικιο ο Παπανδρεου και αρα προς τι οι διαμαρτυριες ειτε δεν ειναι και αποκλειστικα υπευθυνος ειναι ο Παπανδρεου που τους εφερε.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 08/12/2010 10:33:06

      Να δεις τον «Οικονομικό Δολοφόνο».Θα σε βοηθήσει να ξεκολλήσεις

  8. Κώστας avatar
    Κώστας 07/12/2010 22:15:48

    **Στην επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου η Νέα Δημοκρατία λέει «ναι», αρκεί να περιλαμβάνει όλο το ποσό (τα 110 δισ. ευρώ) και να μην περιλαμβάνει νέα επαχθή μέτρα.**

    Δηλαδή ΔΝΤ για μια δεκαετία το λιγότερο, αυτή είναι η πρόταση Σαμαρά;

    Σωθήκαμε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας 07/12/2010 22:54:47

      Λαθος της ΝΔ, κατά τη γνώμη μου, η αποδοχή της επιμήκυνσης, θα επιχειρήσω ίσως σε μελλοντική ανάρτηση να εξηγήσω καλύτερα τη θέση μου.

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ Επώνυμος 07/12/2010 23:33:57

        Δεν μπορεί ένα κόμμα να μιλάει για άδικα μέτρα και από την άλλη να συμφωνεί με την επιμήκυνση του δανείου(Με όποιους όρους το ακολουθούν).

        Αν με ρωτάς δεν πρόκειται για "λάθος" αλλά για συνειδητή επιλογή.

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 08/12/2010 10:35:48

        Φίλε Επώνυμε, λάθος που ειδε τον ΣτροςΚαν, λάθος που δεχτηκε την τρόικα τις προάλλες, λάθος που δεχεται την επιμήκυνση, λάθος που έβαλε τον Δράκο, λάθος που στηριξε τον Κακλαμάνη, λάθος που δεν ξεκαθαρίζει σταράτα την αντιμνημονιακή θέση....
        Τελικά όλος ο καυγάς έγινε για να κάνει η Ντόρα το ελαιοτριβείο της;
        Για την πατριδα καμμιά έγνοια;

  9. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 07/12/2010 23:49:47

    Επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου των 110 δισ!!!!
    Θα την δώσει η διεθνής των τοκογλύφων.... Τι έχει να χάσει;;;
    Την ζητά και η ΝΔ για όλα τα λεφτά των 110!!!
    Θα τη γράψει σαν επιτυχία και ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς.....

    Ε και;;;;

    Η Ελλάδα αν όλα πάνε σύμφωνα με τους υπολογισμούς της κυβέρνησης, χρειάζεται για τα έτη 2012, 2013, 2014 και 2015 εκατοείκοσι (120) τόσα δισ ευρώπουλα για να αναχρηματοδοτήσει τα ομόλογα που λήγουν. Προσθέστε και την αποπληρωμή των τοκοχρεωλυσίων των 110 δισ, (ακόμα και αυτών που θα προκύψουν από την επιμήκυνση) και σκεφτείτε ΛΟΓΙΚΑ.

    Ποιος τοκογλύφος θα μας τα δώσει;;;
    Εγώ λέω κανένας......

  10. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 08/12/2010 00:06:32

    Πολύ πετυχημένες οι φωτογραφίες. Ειδικά η πρώτη μπαίνει όπως είναι και χωρίς λεζάντα. Σε πρώτο πλάνο ο λαδέμπορας Σάϋλοκ (χαρακτηριστικό προφίλ) και ο Σαμαράς να τον κοιτάει με απαξία. Και ο άλλος ο γλοιώδης πίσω από τον Σάϋλοκ, ρε τι μου θυμίζει ρε, τι μου θυμίζει...

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 08/12/2010 00:19:18

    Για όσους δεν κατάλαβαν ακόμη τι εστί το "ΝΑΙ" της ΝΔ στην επιμήκυνση.


    Επιμήκυνση-ανάσα έως το 2024 για αποπληρωμή των δανείων
    http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6666

    Δηλαδή 10 επιπλέον χρόνια ΔΝΤ-ΕΚΤ-E.E.

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 08/12/2010 00:46:19

    Διάβασα κάτι σχόλια ανάλογα με το ακόλουθο:

    “Κατά τα άλλα δείτε το ύφος του Σαμαρά στη συνάντηση για να καταλάβετε και το κλίμα”. Εδω ο Σαμαρας του λέει: κοιτα λαμόγιο σε δεχομομαι για να καταλάβετε εσυ και οι δικοί σου, οτι στην Ελλάδα υπάρχουν πολιτικοί που δε σας τρεμουν και πολυ περισσότερο δεν ειναι υποτακτικοί υπάλληλοί σας.

    Xα χα χα

    Ξέρετε τι θυμήθηκα;; Τον Κωνσταντίνο τον ΙΓ΄. Είχε δώσει συνέντευξη στον Χατζηνικολάου (νομίζω) και ερωτώμενος γιατί όρκισε τους Απριλιανούς και δεν αρνήθηκε..... Απάντησε κάτι ανάλογο:

    "Δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά γιατί βρισκόμουν υπό απειλή, οι υπεύθυνοι υπουργοί είχαν όλοι συλληφθεί και η χώρα έπρεπε να αποκτήσει κυβέρνηση. Έδειξα όμως τη δυσφορία μου στη φωτογραφία που βγήκε μετά την ορκωμοσία της κυβέρνησης. Αν προσέξατε ήμουν βλοσυρός. Ήθελα να δείξω στο λαό την αντίθεσή μου στο πραξικόπημα".

    Αν είστε λοιπόν ευχαριστημένοι από το ύφος του Σαμαρά, χάρισμά σας.

    Σας το επαναλαμβάνω και πάλι και ας μην αρέσει σε πάρα πολλούς εδώ: "Ο Σαμαράς έχασε μια μοναδική ευκαιρία να περάσει εμπρός και να γίνει ηγέτης. Ο Σαμαράς όφειλε να αφήσει τη συμμορία των προθύμων να υποδεχτεί τον Καν και να συζητήσει μαζί του. Αυτός δεν είχε καμιά δουλειά να το κάνει".

    Όλοι το αντιλαμβάνεστε αυτό και δυστυχώς προσπαθείτε να βρείτε δικαιολογίες και να σώσετε τα προσχήματα.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Αρματιστής 08/12/2010 09:52:39

      Αρματιστής

      να βγάλει ο κάθε έλληνας μια "βλοσυρή φωτογραφία" και να την στείλει στον κ. Στρος Καν. Ωστε να δείξει, με ευγένεια, την αντίθεσή του στο Μνημόνιο.

      Είμαι σίγουρος ότι ο κ. Στρος Καν θα λάβει πολύ σοβαρά υπόψη του την φωτογραφική μας βλοσυρότητα. Ισως τρομάξει κιόλας.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Misha avatar
        Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 10:30:02

        Ο Κούλης με γουρλωτά μάτια σε ημίφως θα είναι πολύ τρομακτική εμπειρία για τον κ.Στράους Κοέν.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Misha 08/12/2010 11:38:55

          Συνηθισμένος στίς φιγούρες τού σκότους..ό Ιάφεθ
          Ισως και να τού αρέσει.

  13. zackii avatar
    zackii 08/12/2010 07:27:32

    Ο Σαμαράς έπραξε απόλυτα ορθά που τον είδε. Τα δικά μου σχόλια γιά τον Σαμαρά αφορούν την αντιπολίτευση που πρέπει να κάνει στο ΠΑΣΟΚ. Στο ΔΝΤ όμως πρέπει να φαίνεται ότι κρατάει μία στάση που ναι μεν θα τους διασφαλίσει αν γίνει πρωθυπουργός τα λεφτά τους με μιά τέτοια πολιτική όμως λιγότερο επαχθή γιά το λαό. Και αυτό γιατί όπως όλοι ξέρετε αν δεν θέλουν δεν έρχεσαι στην εξουσία με τίποτα, ότι και να λέμε εμείς γιά λαικές κυριαρχίες και άλλα φαιδρά. Εδώ πρέπει να πάρεις την εξουσία κυριολεκτικά κάτω από τη μύτη τους.
    Μη μου πείτε ότι δεν ξέρετε ότι οι ΗΠΑ έχουν τμήματα στις υπηρεσίες τους που ασχολούνται μόνο με την αποσταθεροποίηση -ανατροπή μη βολικών κυβερνήσεων, και την υποστήριξη όποιων τους βολεύουν.
    Από τότε δε που την πάτησαν με τον ΚΚ, σίγουρα προσέχουν περισσότερο.
    Όπως πολύ σωστά γράφει ο Επώνυμος, προσπαθούσαν να βάλουν πόδι από νωρίτερα, εγώ δε λέω και πολύ νωρίτερα από το 2008. Τα προεόρτια τα τοποθετώ στην εποχή του Γιαννίτση. Οχι με μηχανισμούς στήριξης τότε, αλλά με μιά σταδιακή περικοπή ασφαλιστικών δικαιωμάτων, και κουτσουρέματος του κοινωνικού κράτους, έτσι γιά να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα.
    Μπορεί τότε να μην τους έκατσε, αλλά δυστυχώς αυτοί έχουν απεριόριστη υπομονή, και σχεδιασμούς ακόμα και σε βάθος 50ετίας.
    Δυστχώς από πουθενά δεν έφυγε το ΔΝΤ, χωρίς να έχει αφήσει ερείπια πίσω του. Γιαυτό δεν πιστεύω ότι το ΠΑΣΟΚ θα φύγει σύντομα.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ zackii 08/12/2010 10:28:51

      Ρώτα τους πολίτες αν ο Σαμαράς έπραξε σωστά που είδε τον Στρος Καν.

  14. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 08/12/2010 09:34:20

    Συμφωνεί η ΝΔ με την "επιμήκυση"! Μέχρι χθες δεν έλεγε ο κυρ Αντώνης ότι θα κάνει ό,τι μπορεί για να βγούμε όσο το δυνατόν γρηγορότερα από αυτή την κατάσταση; Το "γρηγορότερα" δηλαδή είναι σε δέκα+ χρόνια και βλέπουμε; Ωραία... Εφ' όσον είναι πράγματι έτσι, ας προετοιμαστούμε... κατάλληλα γιατί την "επιμήκυση" θα την νοιώσουμε πολύ βαθιά όλοι όσοι δεν μπορούμε να την αποφύγουμε...
    (ξανα)Ζητείται ελπίς...

  15. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 08/12/2010 11:06:48

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι απαντήσεις μου σε κάποιους σχολιαστές, βγαίνουν σαν ανεξάρτητα σχόλια;;;

  16. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 08/12/2010 11:09:21

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι απαντήσεις μου σε κάποιους σχολιαστές, βγαίνουν σαν ανεξάρτητα σχόλια;;;

    Και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια σχόλια μου δεν βγαίνουν στη σειρά ανάλογα με την ώρα που τα στέλνω.

    Ευχαριστώ

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Αρματιστής 08/12/2010 11:35:30

      Δεν είσαι ό μόνος...

    • Billy avatar
      Billy @ Αρματιστής 08/12/2010 13:21:00

      Μια χαρα καταλαβαινεις.Τα δικα μου δε βγαινουν καθολου.

  17. Κάποιος avatar
    Κάποιος 08/12/2010 11:30:41

    Aποδοχή της δανειακής σύμβασης, σημαίνει αποδοχή των όρων του Μνημονίου.
    Αποδοχή της επιμήκυνσης της δανειακής σύμβασης σημαίνει αποδοχή της επιμηκύνσης του Μνημονίου με ότι συνεπάγεται αυτό.
    Αυτό είναι σαφές από τα άρθρα της δανειακής σύμβασης που υπέγραψε αντισυνταγματικά το ΠΑΣΟΚ.

    Σύμφωνα με το άρθρο 8, οι δανειστές μπορούν να καταγγείλουν τη σύμβαση και να απαιτήσουν το ανεξόφλητο κεφάλαιο των δανείων ως άμεσα απαιτητό και πληρωτέο μαζί με τους δεδουλευμένους τόκους.

    Λόγοι καταγγελίας είναι:
    1. Αδυναμία εκ μέρους της Ελλάδας καταβολής οποιουδήποτε ποσού σε κάποιον από τους ως άνω δανειστές.
    2. ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠ'ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. (Δηλαδή σε περίπτωση μη εφαρμογής των διαφόρων αντιασφαλιστικών και αντιεργασιακών νόμων).
    3. Για οποιεσδήποτε παράνομες ή παραπλανητικές ενέργειες των ελληνικών αρχών.
    4. Όταν η Ελλάδα δεν εξοφλήσει εμπρόθεσμα τις οφειλές της προς το ΔΝΤ!!!
    5. Εάν η δανειακή σύμβαση κριθεί παράνομη και άκυρη από το Δικαστήριο της Ε.Ε.!!!
    6. Εάν η Ελλάδα προχωρήσει σε αναστολή πληρωμών.
    Παραίτηση από δικαίωμα ασυλίας λόγω εθνικής κυριαρχίας
    Σύμφωνα με το άρθρο 14.5 της σύμβασης και το σημείο 10 του υποδείγματος της νομικής γνωμοδότησης, η Ελλάδα παραιτείται από κάθε ασυλία που έχει η ίδια ή τα περιουσιακά της στοιχεία λόγω εθνικής κυριαρχίας ή διαφορετικά λόγω της δικαιοδοσίας, κατάσχεσης.