#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/03/2012 17:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοινή πολιτική Ελλάδας - Ισπανίας - Πορτογαλίας προωθεί ο Σαμαράς

[caption id="attachment_153027" align="alignnone" width="600" caption="Me Ισπανό πρωθυπουργό Μαριάνο Ραχόι"][/caption]

Στην Ισπανία και στην Πορτογαλία θα βρεθεί από σήμερα μέχρι το Σάββατο ο Αντώνης Σαμαράς, σε μία προσπάθεια να τεθούν οι βάσεις για κοινή αντιμετώπιση της κρίσης από τον ευρωπαϊκό νότο.

Ο πρόεδρος της ΝΔ έχει αναφερθεί πολλές φορές στην ανάγκη αλλαγής πορείας της Οικονομίας στις δοκιμαζόμενες χώρες του νότου, καθώς, κατά δήλωσή του, «το καθημερινό βασανιστήριο της ακραίας λιτότητας δεν βοηθάει, εκτρέφει την κοινωνική έκρηξη και έναν επικίνδυνο αντι-ευρωπαϊσμό».

Κατά την αναχώρησή του πριν από λίγο ο πρόεδρος της ΝΔ έκανε την εξής δήλωση:

"Πετάμε για Μαδρίτη. Απίστευτο και εκεί το δράμα της ανεργίας. Πρέπει με τον Ισπανό και τον Πορτογάλο πρωθυπουργό να συνεργαστούμε, ώστε ο Ευρωπαϊκός Νότος να αποκτήσει κοινή πολιτική. Kαι για τη λαθρομετανάστευση, επίσης...."

Αύριο, Παρασκευή, 23 Μαρτίου, στις 14:00, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας θα συναντηθεί με τον Πρωθυπουργό της Ισπανίας, κ. Mariano Rajoy στο Palacio de la Moncloa.

Ακολούθως, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας θα έχει συνάντηση με τον υπουργό Εξωτερικών και Διεθνούς Συνεργασίας της Ισπανίας, κ. Jose Garcia - Margallo y Marfil.

Την Κυριακή, 25 Μαρτίου, ο κ. Σαμαράς θα συναντηθεί στις 11:00 με τον Πρωθυπουργό της Πορτογαλίας κ. Pedro Passos Coelho στα γραφεία του κόμματος PSD.

Τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας συνοδεύουν ο Τομεάρχης Εξωτερικών του κόμματος κ. Π. Παναγιωτόπουλος, ο Αναπληρωτής Εκπρόσωπος κ. Γ. Μουρούτης, ο Ειδικός Σύμβουλος στην Επιτροπή για τη Διεθνή Συνεργασία, Ανθρωπιστική Βοήθεια και Αντιμετώπιση Κρίσεων κ. Μανώλης Μαυρομμάτης και ο Αναπληρωτής Τομεάρχης Ενέργειας κ. Μ. Παπαγεωργίου.

http://www.facebook.com/AntonisSamaras

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 22/03/2012 17:29:33

    Eπιτέλους, αυτό έπρεπε να γίνει πριν 2 χρόνια!...Κάλλιο αργά...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ franc 22/03/2012 18:45:57

      Πρίν δυό χρόνια από την εκλεγμένη κυβέρνηση, όχι από την αντιπολίτευση. Αν ο ΓΑΠ δεν έβλεπε μπροστά του δεν φταίει ο Σαμαράς γι' αυτό. Το "κάλλιο αργά", λοιπόν, απευθύνεται στον ΓΑΠ - "Λεφτά υπάρχουν" και το ΠΑΣΟΚ

      • franc avatar
        franc @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 22/03/2012 18:51:54

        Eνταξει φίλε Μανώλη, δεν ήταν ακόμα Πρωθυπουργός. Η αίτησή του άλλωστε δεν έχει πάρει ακόμα αριθμό πρωτοκόλλου. Ομως κανείς δεν τον εμπόδιζε να κτίζει συμμαχίες. Ακόμα και στο Πούτιν αργά πήγε...
        Υ.Γ. Να απευθύνω στον ΓΑΠ "κάλλιο αργά" ξέρω οτι θα ήταν μάταιος κόπος και αφέλεια εκ μέρους μου. Αλλωστε είμαι βέβαιος ότι δεν θα καταλάβαινε (Το κάλλιο για τους Αμερικανους έιναι μέταλλο...)

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ franc 22/03/2012 21:26:24

          Στον Πούτιν αργά πήγε ε; Δεν πάμε καλά λέω εγώ...

          • franc avatar
            franc @ Γεώργιος Τ. 23/03/2012 10:10:13

            Mε βρίσκεις υπερβολικά απαιτητικό? νομίζεις οτι έχουμε άφθονο χρόνο? Ξέρεις πόσο ακριβά τον αγοράζουμε?Εχεις την εντύπωση οτι τα κατασχετήρια θα αργήσουν πολύ ακόμα? Καί στο κάτω κάτω το να κάνεις το δέον νωρίτερα δεν σε ζημιώνει. Το αργότερα μπορεί να σε καταστρέψει...

  2. ano-kato avatar
    ano-kato 22/03/2012 19:02:13

    Σύμπνοια απόλυτη...
    Στους κατώτατους μισθούς,την ανεργία,την ύφεση,το χρέος,το έλλειμα,και την επιτροπεία της Ευρωπαικής Ένωσης.

  3. tasos1 avatar
    tasos1 22/03/2012 20:26:16

    Τηλεόραση ΑΝΤ1: Μπράβο Αντώνη! Επιτέλους! Καλά τα είπες! Αυτά περίμενε ο κόσμος να ακούσει από σένα!

  4. juliet avatar
    juliet 22/03/2012 20:31:24

    Αντε τώρα να δούμε τι θα βρούνε τα γιουσουφάκια.......ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ!!!

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ juliet 22/03/2012 20:32:45

      juliet γλυκιά μου, άριστος δεν ήταν;

  5. alex avatar
    alex 24/03/2012 00:56:17

    καιρός ήταν να βγούμε λίγο στην Ευρώπη. ο Μαυρομμάτης που συνόδευε τον Σαμαρά είναι προσωπικός φίλος του Ραχόι.