#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2010 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοινή άσκηση με Ισραήλ στην Ανδραβίδα


Όπως ανακοίνωσε το Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας, στο πλαίσιο του προγράμματος στρατιωτικής συνεργασίας μεταξύ Ελλάδος και Ισραήλ, θα διεξαχθεί από 11 έως 14 Οκτωβρίου 2010 κοινή εκπαιδευτική άσκηση Έρευνας-Διάσωσης Μάχης [Combat Search and Rescue (CSAR)] στo ΚΕΑΤ στην Αεροπορική Βάση Ανδραβίδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rage avatar
    rage 07/10/2010 14:26:42

    Το Γενάρη του 2010, το Al-Manar (Λιβανέζικο δορυφορικό κανάλι της Χεσμπολάχ) λίγο μετά το σεισμό στην Αϊτή μιλά για ένα δημοσίευμα της Ισραηλινής εφημερίδας Maariv, από τις μεγαλύτερες σε κυκλοφορία στο Ισραήλ. Η Maariv λέγεται πως έγραψε πως εντός του 2011 θα πραγματοποιηθεί στο Ισραήλ μεγάλη άσκηση προσομοίωσης για την αντιμετώπιση περίπτωσης καταστροφικού σεισμού μεγέθους 7,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Το σενάριο προβλέπει την ύπαρξη 14.000 νεκρών, 80.000 τραυματιών και 400.000 προσφύγων. Η Maariv ανέφερε επίσης πως το Ισραήλ έχει κάνει ηδη αίτηση στα Ηνωμένα Έθνη για βοήθεια στην αντιμετώπιση καταστροφών. Επαφές έχουν γίνει ακόμη και με την Ευρώπη και την Ιορδανία για να διευκολυνθεί η μεταφορά των τραυματιών σε νοσοκομεία.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/10/2010 15:28:04

    Κοινή άσκηση κινέζων και τούρκων το Σεπτέμβριο, ενόψει της προγραμματισμένης επίσκεψης του πρωθυπουργού της Κίνας στην Τουρκία.
    Στις ασκήσεις συμμετείχαν τα τουρκικά F-16 και τα κινέζικα Su-27.
    Οι ΗΠΑ δεν συμμετείχαν φέτος στην άσκηση „Anatolian Eagle“ διότι δεν είχε προσκληθεί το Ισραηλ, το οποίο οι τούρκοι έχουν αποκλείσει από τις ετήσιες ασκήσεις.
    Οι τούρκοι τότε προσκάλεσαν στις εικονικές αερομαχίες τους κινέζους, οι οποίοι για πρώτη φορά πέταξαν τόσο μακριά από την Κίνα και τόσο κοντά στην Ευρώπη, για κοινές ασκήσεις με μια χώρα μέλος της Α. Συμμαχίας.
    Για τον ίδιο λόγο άνοιξε και το Ιράν τον εναέριο χώρο του στα κινέζικα μαχητικά που πέταξαν προς Τουρκία μέσω Πακιστάν και Καζακστάν, εφόσον Ιράν και Κίνα δεν συνορεύουν.

  3. A.M. avatar
    A.M. 07/10/2010 15:35:26

    @rage
    Υπονοείς ότι το Ισραήλ ενδέχεται να δεχτεί πυρηνική επίθεση;

    Δεν καταλαβαίνω τον συσχετισμό των όσων γράφεις με τα όσα γράφει το άρθρο.

    Όσο για την κοινή άσκηση την βρίσκω μια καλή εξέλιξη.
    Αν δεχτώ βέβαια ότι εισάγει προϋποθέσεις για μια ανάλογη συνεργασία και στο Αιγαίο όπου η Τουρκία προσπαθεί να πάρει εργολαβία όλες τις έρευνες για διάσωση και να δημιουργήσει «προδεδικασμένο» για κυριαρχία.

    • rage avatar
      rage @ A.M. 08/10/2010 13:54:29

      όχι! εννοώ πως μπορεί να "γίνει" κάπου εκεί κάτω ένας μεγάλος σεισμός και να προκαλέσει πολλούς τραυματίες και πρόσφυγες.

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 07/10/2010 15:41:52

    Κοινώς είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...

    • A.M. avatar
      A.M. @ H pena tis orghs 07/10/2010 15:43:32

      Η τούρτα και οι σαμπάνιες λείπουν μόνο.

      • H pena tis orghs avatar
        H pena tis orghs @ A.M. 07/10/2010 16:15:38

        Ακριβώς! Χρεοκοπούν τους λαούς και τους οδηγούν στα όρια της εξαθλίωσης ώστε μετά να πουν να αυτός ο εχθρός σας! Ο Κινέζος, ο Ινδός, ο Πακιστανός. Αυτοί φταίνε για τα δεινά σας. Πόλεμήστε τους με όλη σας την ψυχή! Εξαφανίστε τους! Όχι για εσάς! Εσείς είστε ήδη ξοφλισμένοι και χρεοκωπημένοι! Για τα παιδιά σας και για τις επόμενες γεννεές πολεμίστε... Ζούμε επακριβώς μέρες περιόδου 1934 - 1939. Το θέμα είναι που θα κάτσει η μπίλια και ποιος θα την πληρώσει. Ο Θεός να μας λυπηθεί...

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/10/2010 15:44:37

    Βλέπω τον Φαήλο να παίρνει δίπλωμα "Τσέσνα".

    • stavkol avatar
      stavkol @ Ο Θείος 09/10/2010 18:00:43

      Τράβα μαλλί ανεβαίνω!!