#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2011 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοίτα ποιός μιλάει για “τσαμπατζήδες”



Άστραψαν και βρόντηξαν οι εθνοπατέρες μας, με προεξάρχοντα τον επί των Μεταφορών κ. Ρέππα. «Τσαμπατζήδες» και «μπατακτσήδες» είναι λοιπόν, όλοι όσο στενάζοντας από τα αλλεπάλληλα χαστούκια, αποφάσισαν να πουν «τέρμα, δεν πληρώνω» στα μέσα μαζικής μεταφοράς και στους σταθμούς διοδίων.

Και ποιοι επιδίδονται σε αυτούς τους άθλιους χαρακτηρισμούς; Οι κατ`εξοχήν τσαμπατζήδες, που ως βουλευτές, ανάθεμά με αν ποτέ πληρώνουν τίποτα. Όχι ότι ανέβηκε ποτέ σε λεωφορείο κανένας από αυτούς, αλλά θα ήθελα να ξέρω, πληρώνουν διόδια οι πολιτικάντηδες μας; Πληρώνουν τηλέφωνα; Πληρώνουν αεροπορικά εισιτήρια; Πληρώνουν τρένα; Πληρώνουν ξενοδοχεία; Πληρώνουν υπαλλήλους; Πληρώνουν φόρους στα πολυτελή τους ι.χ.; Και άλλα πολλά.

Όχι, δεν νομίζω να πληρώνουν. Αντιθέτως, ζουν σε μια εικονική πραγματικότητα, δωρεάν και εις βάρος μας. Οπότε τι να καταλάβουν από μια αύξηση της τάξης των 40 λεπτών;

Οι κύριοι (και οι κυρίες) αυτοί ταξιδεύουν δωρεάν, χρησιμοποιώντας τις αίθουσες VIP των αεροδρομίων, μη γνωρίζοντας τι σημαίνει ουρά, αναπαυόμενοι στα πολυτελή καθίσματα, και απολαμβάνοντας την ιδιαίτερη φροντίδα της Α` θέσης στα αεροπλάνα, διαθέτοντας μια ολόκληρη σειρά από παρατρεχάμενους βαστάζους, που τους οδηγούν τις λιμουζίνες τους, τις σταθμεύουν όπου θέλουν και όποτε θέλουν, τους κουβαλάνε τις βαλίτσες και τους χαρτοφύλακες, και πάει λέγοντας.

Κάτι σαν Βαρόνοι του μεσαίωνα δηλαδή. Και όλοι εμείς οι υπόλοιποι, οι δουλοπάροικοι, υπάρχουμε μόνο και μόνο για να πληρώνουμε τους φόρους, τα τέλη, τα πρόστιμα, κλπ. για να ζουν αυτοί καλά, και κάποιοι από αυτούς καλύτερα. Και επειδή τα πήγαν «μια χαρά» με την οικονομία τόσα χρόνια, τώρα θα πρέπει να μας πατήσουν κάτω σαν αράχνες, για να μας ξεζουμίσουν εντελώς, αφού όπως λένε «μαζί τα φάγαμε». Ναι μαζί φάγαμε ψωμί και αλάτι. Αυτοί το ψωμί κι εμείς το αλάτι.

Και να μη ξεχνάμε, πως όχι μόνο δεν πληρώνουν, όχι μόνο μπορούν να μας βρίζουν και να μας απαξιώνουν, αλλά αν τυχόν το θελήσουν, οι κ.κ. βουλευτές και υπουργοί, μπορούν ακόμη και να μας χαστουκίσουν μέσα στο δρόμο…. ατιμώρητα! Βλέπετε, διαθέτουν τη περιλάλητη βουλευτική ασυλία. Για να επιδίδονται ανεπηρέαστοι στο σημαντικό πολιτικό τους έργο!

Τι μας λέτε καλέ; Αντί να μας ζητήσετε συγγνώμη για τα χάλια στα οποία εσείς μας φέρατε, να ανασκουμπωθείτε, να σηκώσετε τα μανίκια, και με χαμηλά το κεφάλι να προσπαθήσετε να βοηθήσετε τον απλό εργαζόμενο που χρόνια τώρα σας ταϊζει, εσείς του επιτίθεστε; Και μάλιστα κρυβόμενοι πίσω από τις πλάτες  του ΔΝΤ. Και σε τι διαφέρετε τότε από τη κατοχική κυβέρνηση των Τσολάκογλου, Ράλλη, κλπ.

Ντροπή. Τίποτα άλλο.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NTINOS avatar
    NTINOS 02/02/2011 16:39:40

    ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΑΝ ΓΙΑ ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΔΕΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΛΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΖΩΓΟΠΟΥΛΟΥΣ ΝΑ ΞΕΒΡΑΚΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ Η ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΜΑ ,ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΠΟΥΡΙ ...ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ...ΤΟΤΕ Η ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ...ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ NTINOS 02/02/2011 18:21:52

      "Απελευθέρωση" το εξάμβλωμα του Μητσοτάκη και του Γκελεστάθη; Ήμαρτον Κύριε...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ NTINOS 02/02/2011 18:24:23

      Όσο για τις "δόσεις", τελικά βλέπω ότι υπάρχουν πολλά τζάνκια που εξαρτώνται από αυτές. Και αν περιμένουμε αντίσταση στην τρόικα από τέτοια τζάνκια, μάλλον θα γεράσουμε περιμένοντας.

    • σερτης avatar
      σερτης @ NTINOS 02/02/2011 19:11:09

      και ο μουμπαραγκ τα ιδια λεει

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 02/02/2011 16:43:15

    "Εκεί που μας χρωστούσανε ..... μας πήραν και το βόδι" ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ !!!

    ΠΟΙΟΣ ΕΧΑΣΕ ΤΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΤΗ ΒΡΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΤΗΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ" ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ !!!

    Θα μας πούν πάλι το γνωστό και αμίμητο : "Η Δημοκρατία είναι ακριβό spor "
    ........ ΡΕ δε πάτε μια βόλτα ΜΟΝΟΙ ....... ΜΗ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ'ΧΟΥΜΕ και ΒΑΡΟΣ (μιας κι εμείς έχουμε συνείδηση) !!!!!!


    *Μιά άποψη.-

  3. ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ avatar
    ΘΡΑΞ ΒΛΑΞ 02/02/2011 16:56:37

    Το χαρακτηρισμό "Τσαμπατζήδες" πρώτος χρησιμοποίησε ο
    γιαννάκης του μεγκάλου τσάνελ.........τώρα πήρε γραμμή κ ο υπουργός
    μη κακοκαρδίσει κανέναν

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 17:07:38

    Οι Πρασινες ΜΚΟ ειναι τσαμπατζηδες και πλυντηρια. Το Πατριωτικο ΠΑΣΟΚ τι λεει για ολα αυτα???? Ακους εκει Πατριωτικο ΠΑΣΟΚ.. χαχαχα φαφαλες.

    ΠΠ

  5. Misha avatar
    Misha 02/02/2011 17:13:25

    Eρχονται «γουρουνοχαρές» και Τσικνοπέμπτη...

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Misha 02/02/2011 17:58:26

      Το θέμα είναι να "καεί" ο ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ & για τ'άλλα "βλέπουμε" !!!!!




      *Μιά άποψη.-

  6. kiki avatar
    kiki 02/02/2011 17:33:54

    @ Attraktor,
    Ν αγιασει το στομα σου και στην προκειμενη περιπτωση η γραφιδα σου.
    συμπεριλαμβανονται μεσα σε ολα αυτα τα τρωκτικα της εξουσιας ελπιζω και ορισμενοι εκ της ΝΔ, χρονια ανεπαγγελτοι, τρωκτικα του δημοσιου κορβανα και των φορων μας,

  7. elsoto avatar
    elsoto 02/02/2011 17:38:47

    http://kepparou.blogspot.com/2011/02/2002.html ΣΤΟ ΚΙΝΗΜΑ
    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ...........ΤΟ 2002 Ανεξάρτητη
    Δημοτική Παράταξη Ενότητα για το μέλλον ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Πάρος 30
    Σεπτεμβρίου 2002 Αξιότιμοι κύριοι Υπουργοί . Η απόφαση σας για την
    επιβολή αμοιβής στα Κέντρα Υγείας, μας βρίσκει ολοκληρωτικά
    αντίθετους. Πρόκειται για μια απόφαση η οποία είναι ηθικά και
    κοινωνικά μη αποδεκτή. Είναι εντελώς ανεφάρμοστη, δεδομένης της
    ανυπαρξίας ταμειακής υποστήριξης στα Κέντρα Υγείας και προφανώς
    άνευ εισπρακτικής ουσίας. Κατόπιν τούτου ζητούμε την άμεση ανάκληση
    της απόφασης αυτής. Επίσης θεωρούμε επιτακτική την ανάγκη για
    δραστική αύξηση των ιατρών ειδικοτήτων που θα συμπληρώνουν το
    υπάρχον δυναμικό του Κέντρου Υγείας Πάρου. Η τελευταία απόφαση του
    Υπουργείου Υγείας να διαθέσει μόνον οκτώ ιατρούς για τις Κυκλάδες
    (εκ των οποίων ο ένας για την Πάρο) προφανώς δεν είναι άξια λόγου.
    Στη διάθεση σας για κάθε συνεργασία Με τιμή Ο Υποψήφιος Δήμαρχος
    Πάρου Γιάννης Ραγκούσης

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/02/2011 17:40:06

    κ αλλος τσαμπατζης !!!...
    *Ποσό ύψους 129,8 εκατ. ευρώ!!!!!!!!! ζητεί το ΙΚΑ από τον ΟΤΕ για την μεγάλη εθελουσία έξοδο προσωπικού του Οργανισμού που δρομολογήθηκε το 2005 και ολοκληρώθηκε έναν χρόνο αργότερα. Ο ΟΤΕ ανακοίνωσε χθες ότι «το ποσό των 129,8 εκατ. ευρώ, με βάση τις απαιτήσεις των Διεθνών Προτύπων Χρηματοοικονομικής Αναφοράς, θα επιβαρύνει τα αποτελέσματα της χρήσης 2010».
    χαχαχαχαα γραφτα στο Γερμανικο χιονι μαζι με τις αποζημιωσεις !!!

    κ διοικητα του ΙΚΑ τι θα κανετε για τα 13ο εκ Ευρω που χρωστα ο ΟΤΕ ??
    δεν δινετε συνυνταξεις σε συνταξιουχους και ΘΑ ΧΑΡΙΣΕΤΕ τα 130 Εκ Ευρω στους Γερμανους ?? Απαιτω απαντηση !! ΘΑ φωναζω καθε μερα....
    Ψοφια κλωσα ?? π λεει και ο Καλαμιτσης

    ΠΠ

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/02/2011 17:56:42

    Αξιότιμε και αξιοσέβαστε κύριε Υπουργέ:
    -όσοι δεν πληρώνουν τους φόρους τι είναι; μην απαντήσετε θα ρωτήσω πχ τον κύριο Βοσκόπουλο.
    -όσοι χρωστούν στο ΙΚΑ; μην απαντήσετε θα ρωτήσω πχ όσους φιλοξενούν αντιπροέδρους
    -όσοι δεν αποδίδουν τον ΦΠΑ (6 δις ...σύμφωνα με τον άλλο Υπουργό); μην απαντήσετε, θα είναι τίποτα κοπρίτες, αντιπαραγωγικοί, τεμπέληδες ... μισθωτοί κοινώς.
    Μπορείτε μόνο να μου απαντήσετε τι είναι όμως όσοι πχ εισπράττουν διόδια για κάτι που θα γίνει, (δηλαδή είσπραξη αντιτίμου σήμερα για κάτι που ΘΑ μου παρέχουν ...κάποτε) ενώ δραστηριοποιούνται σε ΜΜΕ με προσωρινές άδειες εικοσαετίας και ο φόρος επί του κύκλου εργασιών τους (διαφημίσεις) πηγαίνει από αναβολή σε αναβολή, ενώ νέμονται δημόσια αγαθά όπως είναι οι ψηφιακές συχνότητες πχ;

    ΥΓ

    εγώ δεν θα αναφερθώ όπως ο φίλος μου Strange Attractor για τις παροχές και τις αποζημιώσεις που παρέχονται στους 300 του κυνοβουλίου, καθώς δεν μπορούν να εξομοιώνονται οι πατέρες του έθνους με το έθνος: είμαι καθήκον μας και χρέος μας να τους παρέχουμε όλα όσα αναφέρει ο Strange Attractor γιατί άτομα πχ που παραλαμβάνουν τρένα φαρδύτερα από τις ράγες, F16 χωρίς συστήματα αυτοπροστασίας ή χορηγίες όπως πχ ο κύριος Μαντέλης ... χρήζουν κοινωνικών παροχών ως άτομα ιδιαιτέρων δεξιοτήτων.
    Οπότε θα διαφωνήσω με τον φίλο Strange Attractor καθώς και λίγα λαμβάνετε σε τόσα πολλά που μας προσφέρετε. Σε τελική ανάλυση 300 δις € χρέος + 110 δις από το κοινό μας φαγοπότι, σύμφωνα με τον κύριο Πάγκαλο, χρήζουν μιας κοινωνικής ευαισθησίας με τη χορήγηση κοινωνικών παροχών και προνομίων έναντι των δύσμοιρων και πενήτων βολευτών μας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 18:09:16

      Δεν καπνίζω, αντιβαίνει τους νόμους της αξιότιμης και αξιοσέβαστης κυβέρνησης.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 18:10:24

        ΥΓ

        αν δε αδυνατείς να αντιληφθείς το νόημα όσων διαβάζεις μπορείς να ...καπνίσεις εσύ μαζί του.

        • Misha avatar
          Misha @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 18:27:39

          Ιθαγενή,
          χαίρομαι που μερικοί συνομιλητές τα έχουν πάρει τοσο , ωστε δεν ανέχονται καλή κουβέντα προς τους κατοχικούς ακόμα κι αν αυτή ενέχει δηλητηριωδη ειρωνεία όπως το δικό σου σχόλιο.
          Μη παρεξηγείσαι, είναι ένδειξη πως φτάνουμε στην καλή εκτόνωση που θα διώξει τον ΔυΝάσΤη

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 18:11:30

      Ανάγνωση ξέρεις!
      Να διαβάζεις ξέρεις;;;

  10. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/02/2011 18:27:27

    "Τζαμπατζήδες" και Χιμπατζήδες.

    Τα cohiba τι σημαίνουν; Είναι έμμεση αναφορά στον Τσε;

  11. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 02/02/2011 18:35:19

    Η κοινωνία μας απαξιώνει το υπάρχον πολιτικό σύστημα, και με το να αρνείται να πληρώσει,κάνει την επανάστασή της.Δικαίως οι τσιφλικάδες της εξουσίας προβληματίζονται,γιατί φοβούνται μήπως το κίνημα "δεν πληρώνω" αποτελέσει την σπίθα για την φωτιά που θα ανάψει και τους κάψει όλους σαν πυροτέχνημα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Λιζα Αλεξίου 02/02/2011 18:54:11

      Συγνώμη αλλά κάνεις ένα μικρό λάθος, δεν είναι τσιφλικάδες απλά οι μπιστικοί των κοτζαμπάσηδων, οι έμμισθοί τους είναι, που γονοκλίνουν στα κελεύσματα των αφεντικών, γαβγίζοντας στην κοινωνία..
      Απλά άλλος είναι πολιτικός άλλος δημοσιογράφος, μην τους δίνεται αξία.

      • Λιζα Αλεξίου avatar
        Λιζα Αλεξίου @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 19:09:41

        Ιθαγενή
        Επειδή φιλοξενούμαι σ'αυτό το μπλόκ,και σέβομαι τους κανόνες του,θέλησα να δώσω έναν χαρακτηρισμό πιό light, ειδάλως θα τους προσφωνούσα όχι μόνο με τον χαρακτηρισμό που τους αρμόζει,αλλά και με την αγανάκτηση που βιώνω και αισθάνομαι.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Λιζα Αλεξίου 02/02/2011 19:12:42

          +1000

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 19:56:55

            Το πρόβλημα είναι η ηττοπάθεια.
            "Αυτοί δεν θα φερόντουσαν σαν λύκοι αν εμείς δεν φερόμασταν ως αρνιά. Ας γίνουμε εμείς λοιπόν λύκοι. Λυσσασμένοι λύκοι!"

  12. Misha avatar
    Misha 02/02/2011 18:43:24

    Moυ λεγανε κάποιοι παλιοί πως όταν ζυγώνανε τα χοιροσφάγια , τα γουρούνια ήσαν ανήσυχα σα να ήξεραν τι θα συμβεί....
    Κάτι εξαιρετικά πιθανόν , εφοσον η νοημοσύνη τους συναγωνίζεται αυτή των σκύλων .
    Βλέπω μια παρόμοια ταραχή στους ρουφιάνους από το κίνημα πολιτικής ανυπακοής που φουντώνει ...

  13. Κάποιος avatar
    Κάποιος 02/02/2011 18:47:15

    Συγχαρητήρια SA για το άρθρο σου!

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/02/2011 18:50:27

    Πιστεύω ότι για τους κατοχικούς μόνο η ειρωνεία και ο χλευασμός τους αρμόζει.
    Η σοβαρότητα δεν τους αρμόζει και η εμπάθεια τους συσπειρώνει.
    Οσο για .... τα λοιπά δεν παρεξηγούμε: κάποιοι έχουν κληρονομήσει από τώρα τη βασιλεία των ουρανών επιβεβαιώνοντας και τη ρήση του Αινστάιν...άστους να λένε δεν παρεξηγούμε με την γνώμη οποιουδήποτε, μόνο με την γνώμη όσων όρθιοι θωρούν, αυτή μόνο για μένα μετρά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 18:55:43

      Δεν αρκεί αυτό, Ιθαγενή. Πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση, ώστε μαζί με τους ναζήδες της τρόικας να διώξουμε και τους ποικίλους νεοφιλελεύθερους Τσολάκογλου που τους κάνουν πλάτες.

      Εδώ είναι Ελλάδα, κι αν δεν τους αρέσει να πάνε στις αυτοκτονικές κοινωνίες των πατρώνων τους, να βρουν την υγειά τους.

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/02/2011 18:53:38

    Ο Ρέππας δήλωσε σήμερα ότι προετοιμάζεται, λέει, συνολική νομοθετική ρύθμιση για την αντιμετώπιση των "τζαμπατζήδων", τόσο στα ΜΜΜ όσο και στα διόδια. (Μη και χάσουν οι μιζομπομπολαίοι κανα σένστι από τα διόδια.)

    Με τους τζαμπατζήδες της πολιτικής, δηλαδή με την αφεντιά του και τους ομοίους του, πότε θα ασχοληθεί κάποιος;

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Αυριανιστής 02/02/2011 19:01:20

      Θ' ασχοληθεί ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ και μάλιστα , απ'ότι φαίνεται , ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΑΝ.!!!!



      *Μιά άποψη.-

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/02/2011 18:57:54

    Strange,
    με την ανάρτηση αυτή επιβεβαιώνεις γιατί τα πιο σημαντικά πράγματα, είναι τα απλά.
    Μπράβο φίλε μου.
    Εξαιρετικός.

    Ομως έχω μια απορία: στην ηλικία σου χρησιμοποιείς ακόμα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ή γράφεις για συμπαράσταση σ' εμάς τους ...νεώτερους;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 02/02/2011 19:11:45

      χαχαχα μάλλον επειδή του ...παραχωρούν θέση για να κάτσει τα προτιμά
      ;-)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Ο Ιθαγενής 02/02/2011 19:24:36

        Μου λείπουν τα τραμ και η σκαλομαρία!!!!

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 02/02/2011 19:26:42

          ...και εμένα ο συνωστισμός όταν σχολάει το ΤΕΙ νοσηλευτικής...

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/02/2011 19:05:19

    Όπως και ορισμένοι εξ αυτών έχουν δηλώσει στο εξωτερικό μόνο οδοκαθαριστές ήταν με τη σκούπα... που να πάνε λοιπόν; εδώ οι μητέρες τους εκλιπαρούσαν να τους βρουν δουλειά.
    Σοβαρά τώρα σε κάθε χώρο, κοινωνικό ή εργασιακό, θα πρέπει να αντιδρούμε στο κατοχικό μνημόνιο, που μας έχει οδηγήσει έως και παραινέσεις για τις διατάξεις του Συντάγματός μας να μας υποδεικνύουν, αλλά και να χλευάζουμε - ειρωνευόμαστε τους εκπροσώπους - υπερασπιστές του. Σε βεβαιώνω ότι δεν τους πληγώνει τίποτα παραπάνω καθώς φαίνεται η γύμνια τους ενώ ταυτόχρονα τους απομονώνει.
    Το μνημόνιο είναι ένα απλό κομμάτι χαρτί χωρίς τους εγχώριους γραικύλους.

  18. STATHIS avatar
    STATHIS 02/02/2011 19:31:39

    Τι μου θύμισες τώρα ..... σκαλομαρία και στ' αμαξάκια τσι "κοντρα φόσσας" .!

    O TEMPORA O MORES !!



    *Μιά άποψη.-

  19. δημης avatar
    δημης 02/02/2011 22:03:45

    Μή μαλώνετε....ΠΑΝΤΑ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ Ο ΝΟΙΚΟΚΥΡΗΣ....
    -το ΠΑΣΟΚ για το χρέος
    -η Ντόρα για τα δύο κόμματα
    -το ΜΕΓΚΑ για την φορο-εισφοροδιαφυγή
    -ο ΣΚΑΪ για την πατρίδα
    κλπ,κλπ....

  20. δημης avatar
    δημης 02/02/2011 22:46:17

    Δέν άλλαξε άποψη ....ΘΕΣΗ ΑΛΛΑΞΕ (για αυτό μπορει και....αυτοαναιρείται)

  21. Monocultural avatar
    Monocultural 02/02/2011 23:35:20

    Καλά ρε Strange εσύ δεν έβριζες τον Γκλέτσο?

  22. aekaz12345 avatar
    aekaz12345 03/02/2011 07:37:01

    Εχουμε χουντα πρεπει να το καταλαβουμε,η γενια του πολυτεχνειου οταν καταλαβε οτι εχει να κανει με καφρους ιθαγενεις εδω και 30 χρονια ρουφανε ατιμωρητα το αιμα μας χωρις να λογοδοτουνε,ας βρεθει καποιος να παρει την κατασταση στα χερια του.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/02/2011 09:40:53

    Τον Γλέτσο...

  24. jmpetris avatar
    jmpetris 03/02/2011 19:04:30

    Ρε τζαμπατζήδες και κοπρίτες της εξουσίας: Πληρώνουμε τους φόρους που μας βάζετε. Πληρώνουμε τα χρέη που εσείς και τα φιλαράκια σας οι μιντιάρχες με την κρατικοδίαιτη επιχειρηματική ελίτ δημιουργήσατε βουλιάζοντας την χώρα. Πληρώνουμε τις ανομίες, παρανομίες και κάθε μορφής λοβιτούρες της κομματικής ιντελιγκέντσιας που στήσατε. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.
    Δεν ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ τα παράνομα και αντισυνταγματικά χαράτσια που τα αφεντικά και οι φίλοι σας μας επιβάλουν.
    Δεν ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ τα χρέη και την κοροϊδία σας
    Θα έπρεπε να ντρέπεστε πριν εκστομίσετε προς τον λαό μας και τις δίκαιες αντιδράσεις του φράσεις "τσαμπατζήδες" και "κοπρίτες"
    Θα έπρεπε να παραιτηθείτε αλλά που να βρουν τσίπα οι ξετσίπωτοι
    Σας απαντάμε με μια φράση του στρατηγού Γεώργιου Καραϊσκάκη που κι αυτόν θέλετε να τον σβήσετε από τον χάρτη
    “Άμα ζήσουμε, θα τους γαμήσουμε. Άμα πεθάνουμε, θα μας κλάσετε τον μπούτσο!”

  25. attilas avatar
    attilas 03/02/2011 21:51:25

    O Gembels θα αισθάνεται προσκοπάκι μπροστά σε όλον αυτό τον συμφερτό των πολιτικών μας και ειδικά των πρασίνων.
    Ας θυμούνται όμως πως όλα τα "ωραία" πράγματα έχουν ένα τέλος. Το κακό είναι οτι θα προλάβουν να φύγουν όπως όλοι οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ.