11/11/2009 13:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κοίτα ποιος μιλάει...



Τα κανάλια έχει πάρει εργολαβία από το πρωί το στέλεχος της Αγίας Οικογένειας Θόδωρος Σκυλακάκης, αναπάραγοντας το γνωστό παραμύθι περί "ανθρώπων που έχουν φύγει από τη ΝΔ παλαιότερα" και άλλα τέτοια συναφή.  Εκτός από το ό,τι αυτό πλέον έχει καταντήσει κουραστικό, αλλά και υποκριτικό από τους ίδιους ανθρώπους, δε πρέπει στη συγκεκριμένη περίπτωση να ξεχάσουμε πως ο . Σκυλακάκης υπήρξε Γενικός Γραμματέας του κόμματος "Οι Φιλελεύθεροι" των περίφημων Ταύρων του Στ. Μάνου, που αργότερα συγκολήθηκε στο άρμα της κας Μπακογιάννη. 

Σε κάθε περίπτωσση το στέλεχος της Αγίας Οικογένειας (που το πήρε αγκαζε, στο Δήμο και το ΥΠΕΞ), με κάθε τρόπο αλληθώριζε πάντα προς διασπαστικές κινήσεις, όπως αυτή του κ. Μάνου. Ας μην έχουμε αυταπάτες αγαπητοί φίλοι για το ποιοι μιλάνε και εκφράζουν απόψεις

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 11/11/2009 13:11:47

    Μα δεν τον στείλαμε στις Βρυξέλλες;
    Τι δουλειά έχει στην Αθήνα;

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ kanis 11/11/2009 13:19:57

      Ποιές Βρυξέλλες, με αυτά θα ασχολούμαστε τώρα, εδώ καίγεται το σπίτι μας!

      Είχε θεσμοθετημένο quota η Ντόρα στο ευρωψηφοδέλτιο όπως και παντού αλλού. Αυτό είναι το κόμμα μέσα στο κόμμα. Α ρε Κώστα, πως την ανεχόσουν!

  2. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 11/11/2009 13:23:57

    Η Θεοδώρα έχει την πλάτη στο τοίχο γι' αυτό επιστρατεύει και τις ρεζέρβες της, και τον τελευταίο φαντάρο σαν το Σκυλακάκη, και τη τελευταία μαγείρισσα σαν τη Βούλτεψη, και τον τελευταίο επίτιμο λοχία σαν το Δημήτρη Ρίζο.
    Υπομονή Θεοδώρα, το μαρτύριό σου θα περάσει.
    Ούτε τρείς εβδομάδες δεν μείνανε.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ οξεία γωνία 11/11/2009 13:41:02

      Με ενοχλεί που ο Ρίζος, καραμανλικός και μακεδόνας, είναι με Ντόρα. Ποιός ξέρει τι παίζει;
      Η Βούλτεψη είναι εκνευριστικότατη και λέει συνήθως ανοησίες.

      • loretta avatar
        loretta @ Kώστας Θ. 11/11/2009 14:03:30

        ε και ο χατζηνικος εχει καταγωγη απο Θρακη και τι εγινε?

        οσο γεμιζουν οι τσεπες χανονται οι συνειδησεις...αυτο παει σε ολες τις μεριες δυστηχως γιαυτο οι περισσοτεροι εδω ελπιζουμε στον ΣΑΜΑΡΑ.

        αλλος υφος αλλο ηθος και μεχρι στιγμης εχει αποδειξη οτι ειναι μακρια απο την διαπλοκη.

        Η Βουλτεψη γενικως ειναι φευγατη....ασχετα ποιον υποστηριζει παντα λογου φασαρτζου ο θυληκος γιακουματος.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ οξεία γωνία 11/11/2009 13:53:52

      Βούλτεψη και Ρίζος σιχαμεροί. Βέβαια, όχι περισσότερο από κάτι τύπους που ξαφνικά ψάχνουν από πού πάει για Βασ. Σοφίας. Τουλάχιστον αυτοί οι δύο τιμούν την επιλογή τους μέχρι τέλους.

      Ο Σκυλακάκης είναι πολύ αξιόλογος και ευφυής άνθρωπος. Μακάρι να μην ήταν με τη Ντόρα. Πιστεύω ότι κάπως εγκλωβίστηκε εκεί μέσα και από εντιμότητα δεν μπορεί να βγει. Αν μια μέρα "δει το φως του", όπως το είδαμε πολλοί πρώην Μητσοτακικοί, θα προσφέρει πολλά σε αυτή τη χώρα και στη ΝΔ υπό τον Σαμαρά.

      Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι όλοι όσοι άξιζαν λίγο παραπάνω σε αυτό το κόμμα (περιλαμβανομένου και του Σκυλακάκη) δοκίμασαν την τύχη τους και εκτός ΝΔ.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Blimblomblim 11/11/2009 17:38:19

        Ο Σκυλακάκης είναι σαρξ εκ σαρκός του Μητσοτακέϊκου. Η Ντόρα τον έχει μαζί της από τον Δήμο Αθήνας. Είναι ένα από τα αγαπημένα της παιδιά. Όπου πάει η ψηλή, θα πάει κι αυτός.

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Υ. 11/11/2009 17:42:56

          Γεια σου φίλε Υ.
          Με ενοχλεί το θέμα Δ. Ρίζου. Τι λες;

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 11/11/2009 17:51:39

          Καλησπεριζω συντορφε Υ

          ...ετσι στο τελος θα σκιζουν τις σαρκες τους...οι σαρξ εκ σαρκος!!

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 11/11/2009 17:55:01

          Γειά σου Κώστα
          Το διάβασα και μου ‘κανε εντύπωση. Περίμενα πιο ουδέτερη στάση, αν όχι υπέρ Σαμαρά (ως παλιός Καραμανλικός). Παίζονται διάφορα. Η οικογένεια έχει βάλει όλα τα λεφτά μπροστά της επάνω στο τραπέζι. Δύο εκδοχές. Ή θα πει ρέστα, ή θα αποτραβηχτεί. Σίγουρα δεν θα πάει ήρεμα και ψύχραιμα, μέχρι το τέλος

        • Υ. avatar
          Υ. @ Υ. 11/11/2009 18:03:19

          Γειά σου συντρόφισσα Λορέττα
          Σκέψου αντί για σάρκες, να σκίσουν τα καλτσόν τους?
          Φαντάσου εικόνα, ψηλή με σκισμένο καλτσόν και σπασμένο το ένα τακούνι, χωρίς τσάντα στο χέρι και ολίγον ως χαμένη, να περπατάει σε ένα άδειο ανοιχτό πλακόστρωτο (κάτι σαν την παραλία), το δε όλο μπαγκράουντ, τοπίο στην ομίχλη αλα-Αγγελόπουλου.

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 11/11/2009 18:05:32

          Δεν ξερω αν μπορω να απαντησω διοτι ο φακτορας μου την ειπε και δεν καταλαβα γιατι.

  3. Τσίπης avatar
    Τσίπης 11/11/2009 13:49:50

    Κι εγώ συμφωνώ για τον Δ.Ρίζο. Πού ζουμε πια σ΄αυτό το κόμμα; Τί κατάπτωση αξιών και τί ανταλλάγματα υπάρχουν. Ποιός ξέρει......

    Α, και τη Μπιρμπίλη ποιά την προσέλαβε στο ΥΠΕΞ , ως "εμπειρογνώμονα" (τρομάρα τους), λες και ήταν η κορυφή των επιστημόνων στην Ελλάδα; Η κα Μπακογιάννη φυσικά!Η κυρία νομίζει ότι με το να κάνει τα χατήρια των πασόκων ένεκα συναίνεσης (τρομάρα της) θα ψηφισθεί από τους ΝΔκράτες. Βρε δεν πάει μαζί με τον μπαμπά της .......Στις 29 Νοεμβρίου ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΔκράτες ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ κυρία Μπακογιάννη. ΄Οχι η Μπιρμπίλω!

    • prospero avatar
      prospero @ Τσίπης 11/11/2009 15:39:02

      είπαμε ρε παιδιά να επιτίθεσθε στη Ντόρα, αλλά μη γράφετε και ανακρίβειες...η Μπιρμπίλη προσελήφθη στο ΥΠΕΞ επί Μολυβιάτη και όχι επί Ντόρας...έλεος πια!!!

  4. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 11/11/2009 13:57:48

    Ρε παιδιά παίζουν και τα τελευταία τους χαρτιά αυτές τις μέρες.
    Βγήκε σήμερα και είπε στο μπλόγκ του ο γνωστός πρασινοφρουρός Κούλογλου ότι ο Αβραμόπουλος δεν πήρε τα ανταλλάγματα που ήθελε από τη Θεοδώρα Μητσοτάκη γι' αυτό πήγε με το Σαμαρά.
    Χωρίς να λέει που τα ξέρει, τίποτε.
    Τίποτε απολύτως.
    Μας περνάνε για πασόκους - μπέεε.
    Καταλάβαμε όλοι τί παίζει;
    ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΔΩΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΛΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΕΙΡΑ.
    Με οποιοδήποτε τρόπο, αρκεί να ψηφίσουμε την κόρη του Μητσοτάκη.
    ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΕΝΟΣ ΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ ΕΚΛΕΞΟΥΝ ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΠΗΤΣΟΤΑΚΗ.

  5. loretta avatar
    loretta 11/11/2009 14:05:06

    ...Aποτι φαινεται τελικα ο πατερουλης της εδωσε ευχες!

  6. loretta avatar
    loretta 11/11/2009 14:20:29

    ...ο πανικας σημερα τι μας ειπε? οτι μεχρι και οι εκκλησιαστικοι κυκλοι τον πιεζουν ....σιγα σιγα....τι μας λεει λοιπον εις την ποντιακη του γλωσσα???

    μαλλον οτι μεχρι τις 23 θα αποσυρθει...λογω θεικων παρεμβασεων....εκει δεν μπορει να πει οχι..!!

    α ρε πανικα ασε τα show γιατι οι οπαδοι της Νεας Δημοκρατιας δεν ειναι προβατα οπως πολλες φορες εχεις πει μεγαλοφωνα.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 14:26:52

    το πεπονι παγωνει, το το παγονι δεν πεπονει. οκ??

    ΠΠ

  8. Κρης avatar
    Κρης 11/11/2009 14:27:22

    Σημερα , μεταξυ αλλων ειναι και του Αγίου Δράκουλα

    ΔΡΑΚΩΝ (Δράκων, Δράκοντας, Δράκος, Δρακούλης, Δρακούλα, Δρακων, Δρακοντας, Δρακος, Δρακουλης, Δρακουλα)

    http://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_november.php

    μην στεναχωρειτε τον μπαμπα που εορταζει .

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 11/11/2009 14:40:49

    Λορεττα

    κατω τα χέρια από τον Πανίκα.
    Άμα εκδηλωθεί για Σαμαρά θα ανακαλύπτετε πάλι το "μεγαλείο" του όπως του Αβραμόπουλου τον οποίον υβρίζατε νομίζοντας οτι πάει προς Μπακογιάννη...

    • loretta avatar
      loretta @ Lavazza 11/11/2009 16:27:34

      Lavazza

      Τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη..Ολο μας μιλαει για πιεσεις !! Τοτε να τις κατονομασει...αυτα τα κολπα του Πανικα τα ξερουμε χρονια...δεν λεω ο ανθρωπος ειναι εργατης στην Νεα δημοκρτια και να στο πω και αλλιως οποιον και να στηριξει δεν θα αλλαξει την προσωπικη γνωμη που εχω εγω για αυτον (στο κατω κατω..στο ιδιο "χωριο ζουμε και μεσα στους ιδιου χωρους κινουμαστε ". Μεσα στα πλαισια του παιχνιδιου που παιζει απλα λεω οτι το παρατραβηξε και χανει την δυναμικη και σοβαροτητα του.

      Εσυ πραγματικα πιστευεις οτι ..μονο με δυο υπαλληλους της νομαρχιας φιλους του κανει τον αγωνα/?(δεν το λεω με κακη προθεση ειναι λογικο απλως να υπαρχουν και πολλοι αλλοι υποστρικτες απο πισω)

      Και καταληγω οτι καλα θα κανει μην υποτιμαει την νοημοσυνη μας γιατι ετσι χανει δεν κερδιζει (μακροπροθεσμα).

  10. fatfat avatar
    fatfat 11/11/2009 14:52:23

    @ loretta......έχει δίκιο ο Lavazza....και τι δεν έχετε σούρει όλες αυτές τις μέρες στον κύριο Ψωμιάδη, που σημειωτέον είναι υποψήφιος για την προεδρία της ΝΔ.....και τον κατηγορείτε, τον έχετε επανειλημμένως προσβάλλει γιατί δεν αποσύρει την υποψηφιότητά του, στηρίζοντας ταυτόχρονα τον κύριο Σαμαρά......αυτές οι συμπεριφορές δεν σας τιμούν.....και αν τελικά αποσύρει την υποψηφιότητα του, είμαι σίγουρος ότι θα τον εκθειάζετε....

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 11/11/2009 16:32:24

      Φατ Φατ

      καταρχας καλημερα..

      θα στο πω πολυ απλα..ΜΕΤΑΞΥ ΚΑΤΕΡΓΑΡΕΩΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ..!!

  11. spm avatar
    spm 11/11/2009 14:59:55

    Εμαθα γιατι θα κερδισει η Ντορα τις εκλογές για την προεδρια της ΝΔ. Ο μπαμπας Δρακουμέλ, έχει τάξει σε κάθε ψηφοφόρο της ΝΔ, εναν ΓΝΗΣΙΟ ΑΜΦΟΡΕΑ κλασσικών χρόνων, -από την συλλογή του- που θα ψηφίσει την θυγατερα του, Ντόρα Κούβελου-Μπακογιαννη-Μητσοτάκη.

    Αντε μετά να το παλεψεις αυτό, όταν κάθε ψηφορφόρος μετα τις εκλογές βρεθεί με ενα τετοιο αντικείμενο τεράστιας αξίας.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ spm 11/11/2009 15:09:27

      Φανατικός σαμαρικός μεν, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, την συλλογή την έχει δωρίσει στο Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων. Ελπίζω όλη.

      • loretta avatar
        loretta @ Kώστας Θ. 11/11/2009 16:04:37

        Κωστ ..

        ναι την δωρισε ...αλλα το τι ειχε προηγηει πριν μην ξεχνας..!! και στο κατω κατω...δεν αναρωτιεσαι πως βρεθηκαν ολα αυτα στα χερια του???

  12. panos avatar
    panos 11/11/2009 15:49:55

    ΤΗΝ ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΛΑΒΑΝ ΕΠΙ ΜΟΛΥΒΙΑΤΗ...
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ ΠΛΕΙΟΔΟΤΗΣΕ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΗΓΕ!ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η ΝΤΟΡΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ...ΟΥΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗ ΝΤΟΡΑ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ...ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΧΘΕΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ 5 ΩΡΕΣ ΝΑ ΩΗΦΙΣΕΙ ΑΛΗΘΕΥΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!

    • Παλιός avatar
      Παλιός @ panos 11/11/2009 16:05:38

      2-3 λεπτά θα διαρκεί η διαδικασία. Το θέμα είναι αν θα σχηματιστούν ουρές.

    • loretta avatar
      loretta @ panos 11/11/2009 16:09:26

      Σιγα βρε πανο ακουσες τωρα οτι θα κανει 5 ωρες....απο ποιον το ακουσες εχει σημασια...!

      και περαν αυτου τι ειναι 5 ωρες απο την ζωη σου ειδικα αν ειναι ΣΑΒ/ΚΟ μπροστα στο να αλλαξουμε εναν ολοκληρο κομματικο μηχανισμο??

      Αν Ολοι καναν πισω με τετοια ευκολια...τοτε λυπαμαι αλλα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.!!

      • Factorx avatar
        Factorx @ loretta 11/11/2009 16:17:02

        Οχι Loretta στον Panos

    • Factorx avatar
      Factorx @ panos 11/11/2009 16:09:51

      ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ.

      • loretta avatar
        loretta @ Factorx 11/11/2009 16:13:29

        Γιατι βρε φακτορα? τι συμβαινει???

      • loretta avatar
        loretta @ Factorx 11/11/2009 16:15:19

        για να μην μπερδευτουμε...σε μενα απευθύνεσαι?

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 15:55:23

    Αντιγράφω από το blog fimotro : Πάει με τον Σαμαρά o AΡΗΣ ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ. Θα το ανακοινώσει εντός των προσεχών ημερών σε συνέντευξη Τύπου που θα παραχωρήσει, μάλλον την επόμενη εβδομάδα. Τώρα ο Άρης βρίσκεται στο JK της πλατείας Κολωνακίου μαζί με φίλο του. Άνθρωπός μας βρίσκεται δίπλα του και ακούει τα πάντα. Το είπε καθαρά ο... Άρης Σπηλιωτόπουλος. "Πάω με τον Σαμαρά", έλεγε πριν από 5 λεπτά. Άρη, sorry που σε άκουσε ο άνθρωπός μας, αλλά δεν γινόταν διαφορετικά. Ήταν ακριβώς δίπλα και μας τα μετέφερε όλα. Ακόμα και αυτά που είπες για τον Κακλαμάνη. Σε αυτό, πάντως, για το Δήμαρχο συμφωνούμε μαζί σου. Θα έπρεπε να ντρέπεται...

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 16:02:56

      Γιαννη

      μετα τις δηλωσεις του Αρη χτες στο ΑΛΤΕΡ/(Χαζτηνικο απο την ΘΡΑΚΗ)ηταν ολοφανερο απο τις θεσεις του ποιον στηριζει...!!

      ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙ και μύριοι έπονται..!!

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ loretta 11/11/2009 16:07:13

        Επεται και Ευριπιδης εκ ροδοπης. Οι σαρανταρηδες φρεσκοι πολιτικοι ερχονται ολοι με τον Αντωνη. Υπερηλικες βαρωνοι μετα των ανεπαγγελτων τεκνων τους και λοιποι σκανδαλιαρηδες ας ειναι με την Οσία Κόρη, δεν τους χρειαζομαστε.

        • loretta avatar
          loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 16:11:21

          και εγω περιμενω απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ καποιους κυριους να βγουν επισήμως προς τα εξω ...Αλλα ποτε μην ξεχνας οτι ολα πρεπει να γινονται στο σωστο timing!!

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 16:29:11

          Σωστά. Λίγοι- λίγοι. Να΄χουμε σφαίρες για το τέλος...

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 17:24:06

          Oκ ο Ευριπίδης, αλλά τα Παρίσια και τα μπουζούκια κομμένα,έτσι; Σπίτι του.

  14. francosoldato avatar
    francosoldato 11/11/2009 17:13:14

    Μου αρέσει που όλοι μιλάτε για την ενότητα του κόμματος αλλά με λύπη διαπιστώνω πόσο εμπαθείς είναι κάποιοι σε αυτό το blog....
    Τόσο φανατισμένοι Σαμαρικοί, τόσο αντιΝτορικοί που έχουν τυφλωθεί...
    Όποιος υποστηρίζει Σαμαρά εξυμνείται άσχετα αν λίγα 24ωρα πριν τον χλεύαζαν...
    Ωραία ενότητα αδέρφια....εξαιρετική!
    Κι αν όλα δεν πάνε καλά για όσους υποστηρίζουν τον Σαμαρά και δεν πάρει την προεδρία μετά τι θα κάνουν: Θα σταθούν δίπλα στην Ντόρα:
    Γιατί αν θυμάμαι καλά ο αντίπαλος της παράταξής μας είναι το ΠΑΣΟΚ και ο Γιωργάκης....αν θυμάμαι καλά.

    • loretta avatar
      loretta @ francosoldato 11/11/2009 17:18:35

      Ναι αντιπαλος μας ειναι το ΠΑΣΟΚ και Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ γιαυτο μονο ο ΣΑΜΑΡΑΣ μπορει να δωσει τον αερα της νικης στην παραταξη αγαπητε.

      Η ΝΤΟΡΑ ειναι βουτηρο στο ψωμι του..(νομιζεις οτι ο γιωργος θα αφησει ετσι το θεμα της ζημενς??? )

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ francosoldato 11/11/2009 17:28:46

      Τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα για όλους εάν η Θεοδώρα Μητσοτάκη δεν προσπαθούσε να παρακάμψει το αλό και να πάρει την αρχηγία από το μαγειρεμένο συνέδριο.
      Πραξικοπήματα στη Ν.Δ. δεν γίνονται.
      Ο λαός ψηφίζει στις βουλευτικές εκλογές ο λαός ψηφίζει και για αρχηγό.
      Αλλιώς στις επόμενες εκλογές άλλοι 500.000 νεοδημκράτες θα προτιμήσουν την τηλεόρσαη από το να ψηφίσουν.
      Κατάλαβες francosoldato ποιά είναι η δοαφορά με το Σαμαρά;
      Η κυρία πήγε μπαμπέσικα να γίνει αρχηγός λές και ο απλός λαός δεν έχει κρίση, μόνο οι σύνεδροι έχουν κρίση.
      Άσε μας καημένε.

    • markella avatar
      markella @ francosoldato 11/11/2009 18:45:47

      Καλησπερα παιδια!

      Αγαπητε φραγκε,

      Ο πρωτος στοχος αντιπολιτευσης ειναι σαφεστατα ο GAP!
      Για να γινει συντεταγμενη αντιπολιτευση , πρεπει να εχουμε αρχηγο γιατι δυστηχως ο ΚΚ εχει λουφαξει στη Ραφηνα..
      Αρα οσο εχουμε "εκλογες " ενθεν, οι εκλογες προυποθετουν διαλογο, συζητηση αντιπολιτευση εκ των εσω.
      Τελος για να ειμαστε ειλικρινεις...αυτο που βλεπεις εδω μεσα "ως μαχη μεταξυ Σαμαρικων και Ντορικων, γινεται 5,5 χρονια μεσα στην παραταξη, απλα οι πιο πολλοι δεν το ηξεραν. Οκ?
      Ισως ειναι καιρος να σπασει το αποστημα.

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ francosoldato 11/11/2009 21:01:56

      Αυτό ακριβώς που περιγράφεις κάνει η Ντόρα με τον Αβραμόπουλο. Εχει αμολύσει τα σκυλιά της Γιακουματοι κτλ και τον πυροβολούν επειδή στήριξε Σαμαρά. Μεχρι πριν απο 2 ημέρες η Ντορα τον υμνούσε.... κ μετά σου φταίνε οι σχολιαστες του blog????

  15. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 11/11/2009 17:23:29

    Οι μουτζαχεντίν της αυτοκράτειρας Θεοδώρας παίρνουν ένας ένας το δρόμο για την άβυσσο της πολιτικής λήθης.
    Έτσι είναι η ζωή. Όταν στηρίζεις την πολιτική σου ύπαρξη σε προσωπικές χάρες και πάρε-δώσε, συμβαίνουν αυτά.
    Γειά σου κύριε Σκυλακάκη και να μας γράφεις.
    Να χαρείς όσο μπορείς τα χρόνια που θα σε πληρώνουμε στις Βρυξέλλες γιατί εκεί τελειώνει το πάρτυ.
    Τέτοιες δόξες δεν θα τις ξανάχεις στη ζωή σου.

  16. skeptiki avatar
    skeptiki 11/11/2009 17:27:49

    Εγώ μιά απορία έχω... όλοι "του κόμματος" είναι σε αυτό το μπλόγκ? Δεν υπάρχει άλλο θέμα συζήτησης?

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ skeptiki 11/11/2009 17:33:26

      Όχι.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ skeptiki 11/11/2009 20:46:43

      Για πες ένα θέμα σκεπτική.

  17. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 11/11/2009 18:44:57

    Προς francosoldato και λοιπούς με την ίδια απορία. Συμφωνώ μαζί σας ότι δεν μπορεί να "εξαγνίζεται" ξαφνικά όποιος στηρίζει Σαμαρά και να ρίχνεται στο βόρβορο όποιος πάει με τη Ντόρα. Όμως, σε παρακαλώ, δείξε και λίγη επιείκια στην ανθρώπινη αυτή αδυναμία. Πάντοτε όταν υπάρχουν τέτοιες μάχες αναπτύσσονται γηπεδικού χαρακτήρα καταστάσεις που καταλήγουν στη συνθηματολογία και την ανθρώπινη χαρά του "να νικήσει ο δικός μας", που ξεφεύγουν από τον ψυχρό πολιτικό λόγο. Αφού μαζευτήκαμε πολλοί "σαμαρικοί" εδώ πέρα, λογικό είναι να κάνουμε και λίγο χαβαλέ μεταξύ μας.

    Προσωπικά διατύπωσα από την πρώτη στιγμή το ερώτημα εάν το τεράστιο τίποτα που κατά τη γνώμη μου εξακολουθεί να εκπροσωπεί ο Αβραμόπουλος, θα κάνει καλό ή κακό στο Σαμαρά. Σε κάποιο thread ο Κώστας Θ. νομίζω μίλησε για το "καθαρό" αποτέλεσμα υπέρ Σαμαρά, που είναι πολύ σωστό ως έκφραση και διεργασία. Το "άνοιγμα" Σαμαρά τον κάνει λιγότερο αγνό ως εικόνα, όταν λες "καλά αυτός, ο ένας, ο άλλος, είναι δυνατόν να στηρίζουν Σαμαρά αυτοί, που μας τον παρουσιάζεται και άσπιλο και άμωμο;", αλλά αυτό από μόνο του δεν συμβαίνει τίποτα. Σε μια εκλογική μάχη δεν έχεις το περιθώριο να αρνηθείς καμία υποστήριξη ή έστω, όταν δεν υπάρχει ζήτημα σοβαρό, πέρα από την εικόνα ή το ποιόν αυτού που σε στηρίζει.

    Τώρα, για το Ρίζο και τη Βούλτεψη, είναι βέβαιο ότι υπάρχουν εκεί σύνδεσμο με το Μητσοτακέικο, γιατί όχι μέχρι και να παίζει και να μην κατάλαβαν τι ακριβώς εκπροσωπεί αυτή η υποψηφιότητα (της Ντόρας). Είναι φανερό πάντως ότι δεν ξέρουν τι να πουν και ο λόγος τους είναι πολύ πιο γηπεδικός από αυτόν που εκφράζουμε εμείς εδώ μέσα όταν μας πιάνει η κατάσταση χαβαλέ.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος για να μην υποστηριχθεί η Ντόρα. Όταν ο λόγος της είναι του τύπου "συμμαχία ΚΕΠ-ΠΟΛΑΝ" τι να πεις πια. Δεν το καταλαβαίνει ότι έχει φτάσει σε επίπεδο αυτοεξευτελισμού;

  18. Υ. avatar
    Υ. 11/11/2009 20:23:23

    Τα ‘δωσε όλα ο Χ#νικολάου στη Ντόρα (ειδήσεις ΑΛΤΕΡ), με λυσσαλέα επίθεση στη στήριξη Αβραμόπουλου προς Σαμαρά, και κόντρα με Τράγκα.

    • socrates avatar
      socrates @ Υ. 11/11/2009 21:02:53

      Τί περιμένεις από οσφυοκάμπτες;

  19. markella avatar
    markella 11/11/2009 20:49:17

    Γεια σου Υ!

    Ο Χ#νικολαου...εβρασε!... Σε λιγο θα βγαλει ατμο!

    • Υ. avatar
      Υ. @ markella 11/11/2009 21:07:30

      Γειά σου Μαρκέλλα
      Δεν τον έχω δει ποτέ έτσι ξανά. Λες και το ‘χει βάλει προσωπικό στοίχημα. Σίγουρα η ψηλή του ‘χει τάξει Επικρατείας. Δεν εξηγείται αλλιώς.

  20. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 11/11/2009 21:28:57

    Παιδιά, προτείνω ένα ποτήρι κόκκινο κρασί για να ηρεμούμε μετά τα δελτία ειδήσεων.
    Τι ήταν αυτό το σημερινό? Στο MEGA όρμηξαν όλοι εναντίον του Αβραμόπουλου, επειδή τόλμησε να πάει με τον Σαμαρά! Λες και δεν είχε το δικαίωμα! Μα τι τέλος πάντων, χούντα της Nτόρας έχουμε στη ΝΔ?
    Η αστεία Τρέμη τον ρώτησε, πώς είναι δυνατόν, αφού εσείς μιλάτε (στον Αβραμό) για "άνοιγμα στην κοινωνία" κι ο Σαμαράς για "επιστροφή στις παραδόσεις".
    Λες και η κοινωνία δεν έχει παραδόσεις.. Και κοιτούσε και το χαρτί να θυμηθεί την προσχεδιασμένη ερώτηση...
    Ο Αβραμόπουλος τους περιέλαβε βέβαια. Εχει αγριέψει τελευταία. Δεν είναι πιά ο μετρημένος διπλωμάτης. Μίλησε για μηχανισμούς, για τον πόλεμο εναντίον της πρότασής του από το κύκλωμα της Ντόρας, για παρέες κλπ. Στο τέλος έβαλε τον Πρετεντέρη στη θέση του με μιά ωραία ατάκα και τον κοιτούσαν οι άλλοι με ανοιχτό το στόμα..
    Ο Χατζηνικολάου για άλλη μια φορά έξαλλος. Συναντήθηκε λεει,ο Αβραμόπουλος και με την Ντόρα..
    Για καινούργιο μας το λες αυτό κ. Χατζηνικολάου? Ο Αβραμόπουλος είδε ανοιχτά όλους τους υποψηφίους εκατό φορές. Και τι, δηλαδή, σημαίνει αυτό?
    Εδωσαν τα ρέστα τους σήμερα.
    Αγώνας παιδιά, η φατρία του Μητσοτακεϊκου άρχισε τον βρώμικο πόλεμο. Όλοι στα keyboards!