#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2012 21:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλοπή έργου του Πικάσο: δεν θα παραιτηθεί κάποιος έστω για λόγους ευθιξίας;

[caption id="attachment_142273" align="alignnone" width="600" caption="Λεπτομέρεια από το έργο του Πικάσο"][/caption]

Ξέφραγο αμπέλι ήταν όπως αποδείχθηκε η Εθνική Πινακοθήκη με αποτέλεσμα να περάσουν ανενόχλητοι οι ληστές και να «απαλλοτριώσουν» τους τρεις πίνακες, η αξία των οποίων είναι ανεκτίμητη. Φαίνεται δε ότι πρόκειται για κύκλωμα διεθνών... προδιαγραφών καθώς γνώριζαν τα έργα που θα έκλεβαν, που ήταν αυτά ενώ χρησιμοποίησαν το κόλπο με την ενεργοποίηση των συναγερμών με στόχο την παραπλάνηση του φύλακα, κόλπο που είχε χρησιμοποιηθεί και στην κλοπή στο μουσείο του Παρισιού.

Τα ανύπαρκτα μέτρα φύλαξης παραδέχθηκε και ο Χρ. Παπουτσής, ο οποίος φάνηκε να έριξε τις ευθύνες στη διοίκηση της Πινακοθήκης, δηλαδή στην κυρία Μαρίνα Λαμπράκη – Πλάκα, η οποία είναι εκτεθειμένη έπειτα από τη μεγάλη ληστεία.

Και είναι πράγματι απορίας άξιο πως ένα κτίριο που περιέχει μοναδικούς θησαυρούς καλλιτεχνικής αξίας, είχε μόλις έναν φύλακα και συναγερμό συνδεδεμένο με κάποια εταιρεία σεκιούριτι. Εκτός κι αν έγιναν... περικοπές λόγω κρίσης και ο φύλακας δεν μπορούσε να κάνει και πολλά.

Η ουσία είναι ότι η Ελλάδα έγινε πάλι θέμα στα διεθνή μέσα ενημέρωσης, η Εθνική Πινακοθήκη στο κέντρο της Αθήνας, απέναντι από το Χίλτον, έγινε «σουρωτήρι» από τους ληστές, χάθηκαν τρεις πολύτιμοι πίνακες. Η χώρα αποδεικνύει για ακόμη μια φορά ότι δεν μπορεί να διαφυλάξει τον πολιτισμό της.

Αν ζούσε ο Πικάσο που χάρισε τον πίνακα προς τιμήν της Ελλάδας που αντιστάθηκε σθεναρά στο ναζισμό τότε θα σίγουρα θα τον ζητούσε πίσω.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 09/01/2012 22:05:32

    Καμμιά "απαλλοτρίωση" αυτού του τύπου δεν γίνεται χωρίς κάποια
    εσωτερική συνενοχή,της μιάς ή της άλλης βαθμίδας ....εκτός κι'άν η
    παράλυση έχει κτυπήσει ταβάνι....και πάλι δύσκολο να το καταπιείς!
    Η διεθνής εμπειρία ανάλογων κινήσεων δείχνει, κατα κανόνα, εσωτερική
    βοήθεια.
    ΄Αλλωστε, οι πίνακες αυτοί δεν βγαίνουν σε ανοιχτή πώληση πουθενά
    στον κόσμο,ούτε στη.... Βόρεια Κορέα. Μπορεί,για χρόνια πολλά,να
    παραμένουν, κρυμμένοι ζηλότυπα σε απομονωμένα δωμάτια...ευγενών
    ιδιωτών συλλεκτών.....η ανθρώπινη ματαιοδοξία και ο ναρκισσισμός
    δεν έχουν όρια!

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 09/01/2012 22:39:22

    Εντάξει, και η Γαλλία ξέφραγο αμπέλι, και εκεί κλάπηκαν πίνακες, μην τρελαθούμε. Αυτά γίνονται παντού!

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/01/2012 22:49:09

    Ιδιωτικές εταιρίες παρέχουν ασφάλεια????????
    Καλό το ανέκδοτο

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/01/2012 23:05:58

    Αν δεν απατώμαι, η μαθουσάλας (στη θέση) διευθύντρια είναι στενή προσωπική φίλη της Αγίας Οικογένειας. Με αυτό το δεδομένο λοιπόν, θα έλεγα και πολύ που άργησε το συμβάν.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Αυριανιστής 10/01/2012 10:26:04

      Πλακα -πλακα ετσι ειναι κολλητη της βασιλομητωρ απο την εποχη με τις αιγες ! ''Κανενα μετρο ασφαλειας δεν υπηρχε ''ειπε ο Παπου{..}ης!''Το μοναδικο εργο του Πικασσο σε Ελληνικο Μουσειο''λενε τα δημοσιευματα.Κι εμεις ζηταμε ευθυξια απο πασοκανθρωπους !

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/01/2012 23:35:52

    Θα πρότεινα πάντως να ανακληθεί στην ενέργεια ο... στρατηγός Νηστικάκης, να ψάξει την υπόθεση. Όλο και κάτι θα βρει...

  6. dimx avatar
    dimx 10/01/2012 00:41:25

    ενταξει μωρε και τι εγινε , δεν μπορουμε να βαλουμε καναν δικο μας να πασαλειψει ενα μουσαμα :-)

  7. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 10/01/2012 00:50:37

    Αν πήραν αυτόν τον πίνακα, καλά κάνανε!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΜΠΛΟΥΜ 10/01/2012 11:16:23

      Σωστooός...θα το έλεγα και εγώ αλλά φοβήθηκα το κράξιμο απο τους φιλότεχνους..

  8. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 10/01/2012 01:08:50

    Ναι, είναι γεγονός, τέτοιες περικοπές που έχουν πέσεις, σαφώς και τέτοια κρούσματα θα πολλαπλασιάζονται.
    Όσο για τις ιδιωτικές εταιρίες φύλαξης, στην ελλάδα ζούμε, πιστέυετε ότι ο ιδιωτικός τομέας θα τα πήγαινε καλύτερα;
    Στην ελλάδα φίλοι μου πρώτα είσαι έλληνας και μετά δημοσιος ή ιδιωτικός υπάλληλος. Αυτο το τελευταίο δεν αμφισβητείται από κανέναν.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 10/01/2012 01:28:25

    πριν απο μια εκθεση τα εργα τεχνης ελεγχονται για την γνησιοτητα τους,τα συγκεκριμενα ομως μαλλον ειχανε κλαπει προ πολλου.Μα τωρα επρεπε να κρυψουνε/κλεψουνε τα καλπικα εργα για ευννοητους λογους,παντα κατα την ταπεινη μου αποψη...Ετσι γλυτωνουνε τυχον διωξεις και τσεπωνουνε τα ασφαλιστρα.
    Διπλα κερδισμενοι και πανω απ'ολα ελευθεροι.

    Δεν υπαρχει αλλη δικαιολογια μιας και κατι αναλογο ειχε γινει και με την συλλογη Ιολα,τοτε ειχανε κλαπει 200 εργα τεχνης αλλα δεν εγινε τοσος θορυβος γυρω απο το θεμα αυτο.
    Σκεφτειτε το...

  10. ΠΑΝΟς avatar
    ΠΑΝΟς 10/01/2012 09:02:21

    Ειναι θεμα πια τιμης....στην εθνικη πινακοθηκη μπηκαν ...και οχι στο διπλανο μαγαζακι...
    ελεος ... βρησκομαι νοτια ουγγαρια και το θεμα επαιξε τριτο στις διεθνες ειδησεις εδω...ειναι αδιανοειτο για τους εδω ...ενδεικτικο του ξερχαβαλωματος του κρατους γενικα εκει κατω...εδω τετοιο πραγμα δεν θα γινοταν ουτε στους τρελους
    εφιαλτες τους ...
    Αυτο κι αν ειναι φοβερη διαφημιση...για τους απανταχου αετονυχιδες ...
    ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ......

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/01/2012 09:25:47

    Κάποτε που υπήρχε ευθιξία θα παραιτούταν ο υπουργός Πολιτισμού. Ευθιξία δεν σημαίνει ότι φταις απαραίτητα αλλά ότι αναλαμβάνεις μια ευθύνη οικιοθελώς για να υπερασπίσεις το κύρος της πολιτείας έναντι αυτών των φαινομένων. Ο πρωθυπουργός μετά μπορεί να δεχτεί ή όχι την παραίτησή σου αναλόγως του αντίκτυπου που είχε το θέμα στην κοινωνία. Αλλά χρειάζονται αδένες που λείπουν από τους πρίγκηπες που μας κυβερνούν

  12. juliet avatar
    juliet 10/01/2012 10:12:30

    Είπατε αν υπήρχε ΥΠ.ΠΟΛ, αλήθεια που είναι; διακοπές ; Μου αρέσει που σχολιάζουμε την κλοπή ,εδώ ξεπουλάνε τα πάντα ...πρέπει να το καταλάβουμε ,δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ.Οσο για την ιδιωτικές εταιρείες όλα είναι σχετικά .Εδω ξεφυγαν μέσα απο τα χέρια της αστυνομίας εγκληματίες μπροστά στα ματιά τους .Αν υπάρχει σχέδιο ....όλα συμβαίνουν.

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ juliet 10/01/2012 11:25:26

      Το ΥΠ.ΠΟΛ juliet ασχολείται με το πως να μοιράζει κονδύλια στις πολιτιστικές ΜΚΟ. Παρακαλώ μην ενοχλείτε το τιτάνιο έργο αυτών των ογκόλιθων του πολιτισμού και της πολιτικής.

      • juliet avatar
        juliet @ Q-Nihilism 10/01/2012 14:40:23

        Q-Nihilism
        Και εγώ που νόμιζα ότι ετοιμάζει επέκταση των ιχθυοκαλλιεργειών και μελετά τα σχέδια.Αυτοί οι ογκόλιθοι τώρα που σπάνε οι πέτρες έρχονται κατακέφαλα.Λες τους πίνακα να τον πήρε η Αγγέλα ...οι κακές αναμνήσεις σκοτώνουν τους μεγάλους έρωτες,και τούτος ο έρωτας είναι φαντασίωση!