27/08/2008 18:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλιμακώνουν τις προκλήσεις

Η Βουλή της ΠΓΔΜ ενέκρινε ομόφωνα, δια βοής, ψήφισμα για «τους πρόσφυγες από τις πολεμικές συρράξεις στην Ελλάδα, στη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και του Εμφυλίου Πολέμου 1941-1949». Το ψήφισμα προβλέπει, η κυβέρνηση να παράσχει νομική υποστήριξη στους αποκαλούμενους «Αιγαιάτες- Μακεδόνες» για «την επιστροφή των απαλλοτριωμένων περιουσιών τους στη διάρκεια του Εμφυλίου Πολέμου στην Ελλάδα», καθώς και «να ενημερώνει, κάθε έξι μήνες, τη Βουλή για την εξέλιξη της κατάστασης».

Μέσω της οργάνωσης «Να μην ξεχάσουμε τα μέρη μας», η οποία λειτουργεί με γραφεία στο κέντρο της πόλης των Σκοπίων, άτομα τα οποία όπως λένε έλκουν την καταγωγή τους από τη Βόρειο Ελλάδα συγκεντρώνουν στοιχεία με σκοπό την προσφυγή τους σε διεθνή δικαστήρια. Μέλη της οργάνωσης, έχουν ζητήσει και ζητούν, μέσω δικηγόρων, από τα υποθηκοφυλακεία των νομών της Βορείου Ελλάδας στοιχεία για τις περιουσίες τους. Όμως μέχρι τώρα οι απαντήσεις είναι αρνητικές, αφού οι νομάρχες και οι δήμαρχοι «δεν έχουν βρει στοιχεία που να τους συνδέουν με την περιοχή».

Διαβάστε περισσότερα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 27/08/2008 18:40:25

    Με αρέσει ο τίτλος "κλιμακώνουν τις προκλήσεις" όταν ζητάνε κάποιοι άνθρωποι τις περιουσίες τους πίσω. Αν είναι αληθινά όσα λένε τότε που είναι το πρόβλημα να πάρουν πίσω τις περιουσίες τους ή τέλος πάντων να αποζημιωθούν. Αν δεν είναι αληθινά τότε δεν θα πάρουν τίποτε! Βέβαια είναι κοινό μυστικό πως αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν. Από ότι θυμάμαι ακόμα και ο Γκρούεφσκι έχει ρίζες στην Ελλάδα! Όμως από που και που πρόκληση να προσφεύγει κανείς στα δικαστήρια;

  2. Nick avatar
    Nick 27/08/2008 19:03:00

    @Νικόλας: Ναι, το όνομα του παππού του ήταν Νικόλαος Γρούϊος

  3. Theodore avatar
    Theodore 27/08/2008 19:22:29

    Oπως ξερετε πιθανον, εν μεσω του εμφυλιου, ειχαν περασει καποια ψηφισματα και νομοι, που ρυθμιζαν διαφορα θεματα εν οις και τις περιουσιες ατομων, που ειχαν λαβει μερος στο ανταρτικο, με το μερος των ηττημενων.
    Βλεπεις οι μαλακες οι ΚΚΕδες, ειχαν βγαλει ενα ψηφισμα κι ατυοι, που μιλαγαν για ανεξαρτητη Μακεδονια, και ετσι οι αλλοι, τους χαρακτηρισαν προδοτες και τους κατεσχεσαν τις περιουσιες, που τις πηραν καποιοι κολλητοι.
    Το ιδιο εγινε και με τους Τσαμηδες, που ειχαν παει προηγουμενως, με τους Ιταλους.
    Ετσι, αν γινει καμμια στραβη, θα τη φαμε απο δυο μεριες. Και απο την FYROM και απο την Αλβανια.

  4. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 27/08/2008 20:14:25

    Ενα ενδιαφέρον οδοιπορικό στην περιοχη:

    http://glenn077.blogspot.com/

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 27/08/2008 20:17:37

    Επειδη ο "ρεαλισμος" ειναι της μοδας (Νικολας #1,ορατε ανω "υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι" κλπ)και εξυπηρετει τα ανωτερα ιδανικα της ισοτητας κλπ, κλπ που επαγγελονται πολλες ψυχουλες εγω προτεινω να αναγνωρισει η ρατσιστικη-εθνικιστικη (ΑΓ)Ελλαδα και τα δικαιωματα των τουρκοκρητικων, των ελληνοφωνων μουσουλμανων βαλααδων της δυτικης μακεδονιας, των "καυμενων" οθωμανων που σφαγιαστηκαν στην Τριπολιτσα απο τους φασιστες του εθνικιστη Κολοκοτρωνη -πως τολμησαν να χαλασουν την 400ετη ειρηνικη συμβιωση μας κ. Λιακο μ'ρεπουση και λοιποι; μαλιστα θα προτεινα να πηγαιναμε βαθμιαια πισω στους πελασγους που μαλλον τους ενσωματωσαμε αν δεν εξαφανισαμε.
    Εμπρος λοιπον, περαστε..εθνικιστικοι αλλοφυλοι σκυλοι, μπατε στο ανοικτο λογω βλακειας μαγαζι που λεγεται Ελλαδα, αλεστε και αλεστικα μη δωσετε. Σιγα μην υπαρχουν Ελληνες οπως λενε οι ανθελληναραδες τροφιμοι του Σορου και των λοιπων υπερασπιστων των ανθρωπινων -πλην των Ελληνικων-δικαιωματων.

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 27/08/2008 20:32:05

    "Oπως ξερετε πιθανον, εν μεσω του εμφυλιου"...

    Ντροπή στους "Τούρκους" με τα κόκκινα που επιτέθηκαν στους φιλάθλους με τα μπλε και τις ελληνικές σημαίες...

    Θα πρέπει να είσαστε πολύ υπερήφανοι πατριώτες ΟΛΟΙ εσείς οι Ολυμπιακοί ..."φίλαθλοι". Ειδικά οι "κουλτουριάρηδες" και "βαθυστόχαστοι που σχολιάζετε εδώ.

    Ντροπή σας, ξεφτίλες ανθέλληνες! Βάρβαροι! "Η Τουρκία είναι ασφαλέστερη από την Ελλάδα! Ντροπή σας, ρε! Ούτε στην Τουρκία δεν μας έκαναν τέτοια", έλεγαν οι Κύπριοι.

    Αλήτες της κουλτούρας Ριζούπολης, του "Θέμα" "Πρωταθλητή" και του ξεκωλο- κωστόπουλου. Ο ...Λοβέρδος τι δήλωση έκανε; Ο Μηλτιάδης Παπαϊωάννου; Ο Λιάπης; Ο Σημίτης; Ο Ιωαννίδης; Ο Τραγάκης; Όλοι αυτοί που σαλιαρίζουν στα επίσημα του Καραϊσκάκη και ζητιανεύουν την συμπάθεια του "θείου";
    ***

    Μέλος του ΔΣ του ΟΣΦΠ δικάζεται με άλλους 26 για τον φόνο στην Λαυρίου. ΤΟΥ "ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ" λέμε...

  7. Xase avatar
    Xase 27/08/2008 20:55:28

    ΜΠΡΑΒΟ ΝΗΠΙΕ. ΜΕ ΔΕΚΑ ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΑ.

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 27/08/2008 21:00:34

    6 νηπιος γερων

    Για ηρεμα παρακαλω!

    Απο που ορμωμενος ισοπεδωνεις ολους τους Ολυμπιακους με μια μειοψηφια αλητων η οποια πρεπει ντε και καλα να εκπροσωπει εμενα τον ενα,τον αλλο...Φωτια και λαυρα στους αλητες ΚΑΘΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ποδοσφαιρκου η πολιτικου (συχνα-πυκνα ειναι οι ιδιοι).


    Αν βεβαια για σενα κλασσικος Ολυμπιακος ειναι ο Σημιτης που αμφιβαλλω αν γνωριζει τα χρωματα της ομαδας (τον προεδρο ναι τον γνωριζει) παω πασο!

    Οι δε Τραγακης,Παπαιωαννου ειναι οι βαθυστοχαστοι κουλτουριαρηδες??? Βαλε τουλαχιστον Καστοριαδη Πουλαντζα που ηταν Ολυμπιακοι κυριε πολυξεριδη...

  9. Xase avatar
    Xase 27/08/2008 21:23:45

    Χαζε του χωριου, δεν τοποθετεισαι επι της ουσιας αλλα το μονο που μας λες ειναι, οτι εισαι αγνος ολυμπιακος. Ε τοτε η καταδικαζεις τετοια φαινομενα η κανεις την μαμουνα.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/08/2008 21:45:06

    «τους πρόσφυγες από τις πολεμικές συρράξεις στην Ελλάδα, στη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και του Εμφυλίου Πολέμου 1941-1949»

    Ας εξετασθούν τα αιτήματά τους με βάση τον νόμο, όπως σε κάθε κράτος που σέβεται τη Δημοκρατικές αξίες και την έννομη τάξη, φαντάζομαι όμως, όπως έχω ξαναγράψει, ότι αφού θεωρούνται πρόσφυγες ορισμένοι εξαιτίας πολεμικών συρράξεων θα πρέπει και κάποιες τοπικές κοινωνίες της Β Ελλάδος ή και το Ελληνικό κράτος να θέσει και θέμα αποζημιώσεων.
    Σωστά? γιατί σε "πολεμικές συρράξεις" δεν ευθύνεται πάντα η μία πλευρά...

    ΥΓ

    1.Αλήθεια ως το μεγαλύτερο όμορο κράτος, φαντάζομαι ότι το κράτος μας δια των εκπροσώπων του (ΥΠΕΞ, κα Μπακογιάννη), έχει ζητήσει και αποκτήσει τον έλεγχο και την διαχείριση των 2/3 των λιμνών των Πρεσπών, με βάση τα ισχύοντα από το Διεθνές Δίκαιο, αφού δεν υπάρχει πλέον Γιουγκοσλαβία. Σωστά?

    2. "Θα πρέπει να είσαστε πολύ υπερήφανοι πατριώτες ΟΛΟΙ εσείς οι Ολυμπιακοί …”φίλαθλοι”." ...συγνώμη αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει συλλογική ευθύνη για τις επιλογές.
    Λοιπόν αγαπητέ νηπιος γερων είμαι και εγώ Ολυμπιακός.
    Φταίω? επειδή η Ελληνική αστυνομία δεν τους "μπαγλαρώνει" και η Ελληνική Δικαιοσύνη δεν τους κλείνει μέσα, όσους παραβαίνουν τους νόμους?
    Αλήθεια τι ομάδα υποστηρίζεις? γιατί χωρίς παρεξήγηση και χωρίς καμιά διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης, η καμήλα δεν βλέπει την δική της καμπούρα.
    & για να τελειώνει το Ελληνικό παραμυθάκι: σε οποιαδήποτε κοινωνική - αθλητική - πολιτική εκδήλωση οι μεν επιτίθενται στους άλλους είτε είναι κόκκινοι / πράσινοι / κίτρινοι / Τούρκοι / Κύπριοι / Νεφελίμ είναι κατακριτέα παραβατική συμπεριφορά.Το ίδιο όπως και το κρέμασμα ταμπελών.
    Και το κράτος πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να εφαρμόσει τους νόμους.

  11. Νἰκος avatar
    Νἰκος 27/08/2008 23:20:31

    Δυο παρατηρησεις:

    1) Ή εγω χαζεψα και δεν πιανω τις "λεπτοτητες" που συζητουνται, ειτε μεταφορικα ειτε αλλως υπο τον τιτλο “Κλιμακώνουν τις προκλήσεις”, ή ξερετε κατι ΟΛΟΙ και δεν το λετε. Δεν μας λετε και μας τους εκτος (αμφισβητουμενων) συνορων παρεπιδημουντες ελληνες τι συμβολιζουν οι υψηλες ιδεες του Ολυμπιακου, τα κοκκινα κλπ; Διοτι Ολυμπιακος ειμι, καιτι μακεδων (μετα ξυγχωρησεως εκ'μερους των απο(νεο)δομιστων ανθελληναραδων δηλαδη) και οταν μιλαν για την ομαδα των...Βαμβακουλα, Σιδερη κ.α., ωχ! ζω σε αλλη δεκαετια παιδες. Βοηθηστε με καθ'οτι πτωχος το πνευματι ειμι.

    2) Σιγα-σιγα καταργουμε και την γενικη οπως και την κλητικη πτωση παραγονταΧ; Πως θα λεμε πλεον ως παγκοσμιοποιημενοι καταναλωτες εις την αυτοκρατορια υπαγομενοι; το σταδιο "γεωργιος καραισκακης;", διοτι εγω το εμαθα αλλιως. Οπως πεταξα στο "βενιζελος".
    Λεει ο ιθαγενης πιο πανω (σχολιο #13) σε ...απταιστη νεολληνικη κορακιστικη "Λοιπόν αγαπητέ νηπιος γερων...῾ Βλεπετε κανενα λαθος εσεις ή εγω τρελαθηκα;
    Τι θα λεμε;ο αυτοκινητοδρομος "αθηνα-πατρα;" Ολα σε εισαγωγικα απο εδω και στο εξης; Οπως πχ η ελληνικοτητα μας;
    Τροφη για σκεψη, λεμε τωρα...
    Τελος παντων δεν ξερω αν φταιει η Αυγουστιατικη ξεστη ή η ..δημοκρατια -εδω ειναι ελλας, ο,τι θελουμε λεμε και..κανουμε. Ουτε κανονες, ουτε σεβασμος σε ΚΟΙΝΕΣ γλωσσικες συντεταγμενες, προς ελλειψη καλυτερου ορου.

    προτεινω λυση: Επειδη χρειαζομαστε ολοι ολιγα ελληνικα, ας πουμε 100-200 λεξεις και πολλες αγγλικες, προτεινω να πασπαλιζουμε τα -ο Θεος να τα κανει- ελληνικα με μπολικες αγγλικουρες για να ειμαστε και μοδερνοι, που λεγαν πιο παλια.
    Μη παραξηγηθει κανεις, τιποτα το προσωπικο, πως να μας σεβαστουν οι ξενοι οταν εμεις πηδουμε τη γλωσσα μας, την ιστορια μας. Εδω οι.."Μακεδονες" κατασκευασαν ολοκληρη εθνοτητα, γλωσσα κλπ και εμεις...αυτομαστιγωνομαστε σε ιστολογια παιρνοντας ξενογλωσσα ψευδωνυμα. Ειμαστε για λυπη. Νεα Ελλαδα, περιγραφεται με δυο γραμματα, ενα εψιλον=εγκαταλειψη των παντων, και ενα αλφα=αναξιοπρεπεια. Καλα ελεγε ο Σεφερης...

    Σας χαιρετω ολους, ηταν τιμη μου να (μην) σας γνωριζω με τα αληθινα ονοματα σας αλλα πρεπει να παω στον οφθλαμιατρο μου, μια τα λατινοαλαμπουρνεζικα και μια η καταργηση (ολα προοδος ειναι στον ερημο τοπο που κατοικειται απο λευκους...καφρους)των πτωσεων...

    Για σας και καλη τυχη.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/08/2008 01:07:37

    :-) αγαπητέ Νίκο, η ταχύτητα πληκτρολόγησης δημιουργεί, ενίοτε "κλητικές πτώσεις" λαθών.
    Λυπούμαι αν έθιξα κανόνες ή γλωσσικές συντεταγμένες και λυπάμαι αν σε πρόσβαλλα με την " …απταιστη νεολληνικη κορακιστικη" που διέφυγε από τον έλεγχο των δαχτύλων μου.

    Ως λευκός κάφρος λατινοαλαμπουρνέζος, λυπάμαι που δεν έχω την τιμή να σας γνωρίζω.
    Προτιμώ να γνωρίζω τον συνομιλητή μου.

    Γεια σας.

    ΥΓ

    Επίγραμμα εις φθονερόν

    "Χθες φίδι τον εδάγκασε και σήμερα μαθαίνω
    πως πέθανε... ποιος απ' τους δυο; - το φίδι το καημένο!"

    Για την αντιγραφή Γ. Κ. Στρατήγης
    (1860-1938)

    2. παρατηρώντας την ανάρτηση στην οποία έχετε προβεί και ακολουθώντας την προτροπή σας "Τροφη για σκεψη, λεμε τωρα…" είδα ότι αποφεύγεται τη χρήση τόνων, σας καλωσορίζω λοιπόν και εσάς στη λέσχη των "λατινοαλαμπουρνεζικων"

    (τα εισαγωγικά στα κείμενα των αναρτήσεων μου δηλώνουν κείμενα ή εκφορές λόγων τρίτων προσώπων)

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/08/2008 01:17:12

    ...εκφορές λόγων

    ωχ πάλι ξέφυγε

    :-)

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/08/2008 01:21:13

    Μπραβο στην Ανορθωση!

    Δικαιωτατα προοκριθηκε. Και βεβαια καυτηριαζω τις αλητειες. Νομιζα εξ αλλου οτι ημουν σαφης, εστω και αν καταλαβα πως για ορισμενους δεν ημουν.

    Απλα δεν γινεται για μια χουφτα αλητες(θες 2-3 χουφτες,περισσοτεροι δεν ειναι) να στιγματιζονται ενα σορο ανθρωποι που αγαπουν τον Ολυμπιακο και το Αθλητικο πνευμα.

    Σε παραπεμπω,νηπιε γερων,στο πολυ καλο συλλογικο βιβλιο Θρησκευομενοι κοκκινοι επιστημονες...

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/08/2008 01:24:07

    6 Ο Ιθαγενης

    Αρχες 19ου ο Βολταιρος ειχε γραψει παρεμφερεις στιχους. Εκ μνημης

    Un jour au fond du vallon
    Un serpent piqua Jean Felon;
    Que pensez vous qu il arriva?
    Ce fût le serpent qui creva!

  16. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 28/08/2008 02:21:08

    Δεν γίνεται σωστή αποτίμηση της ενέργειας διεξαγωγής δικαστικής διεκδίκησης των περιουσιών από Σκοπιανούς, όσο αφορά τους σχολιαστές, που ορθά κρίνεται από τον ιστολόγο ότι αποτελεί πρόκληση.
    Οι σχολιαστές μένουν στην καθαρά νομική πλευρά του ζητήματος, ενώ το θέμα είναι απροκάλυπτα πολιτικό.
    Από μια άποψη αποτελεί παρήγορο γεγονός η λαθεμένη ανοχή που επιδεικνύουν οι σχολιογράφοι, γιατί δείχνει ότι οι Έλληνες διακατεχόμαστε από αισθήματα δικαιοσύνης, και προστασίας απέναντι σε κάποιους που μπορεί να αδικήθηκαν, ακόμη και στην περίπτωση που προωθείται οργανωμένη επιβουλή από κοινοβούλιο αντίπαλου, αν όχι εχθρικά διακείμενου κρατιδίου, κατ΄εντολή άλλων.
    Όμως το θέμα πρέπει να ιδωθεί πρώτιστα:
    1. Από την χρονική στιγμή που τίθεται. Γιατί δεν μπήκε πριν δέκα χρόνια. Δεν υφίστατο τότε;
    2. Από το πατρονάρισμα της πρωτοβουλίας αυτής από τη συγκεκριμένη πολιτική κλίκα, που προβαίνει σε έξαρση μεγαλοϊδεατισμού, ακριβώς πριν το συγκεκριμένο αυτό βήμα, που αποτελεί τη συνέχεια του σχεδίου. Δεν πρόκειται για συγκεκριμένη πρωτοβουλία αδικηθέντων, αλλά για ένα ακόμη πολιτικό πυροτέχνημα με αρχιτέκτονα την ομάδα Γκρουέφσκι.
    3. Από τα έκνομα συμφέροντα της μεγάλης δύναμης που δρα παρασκηνιακά και την απαράδεκτη τακτική της, εξωθούσα τους θιγόμενους σε πράξεις, που τελικά υποθάλπτουν τα καλώς νοούμενα συμφέροντα τους.
    4. Βεβαίως και από τα δίκαια αυτών των ανθρώπων, στο ποσοστό που υφίστανται. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΜΗΝΥΣΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.
    Καλώ τους σχολιογράφους να ξαναδιαβάσουν την ανάρτηση. Προφανώς ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΘΗΚΕ.

  17. poly anonymos avatar
    poly anonymos 28/08/2008 09:33:40

    Μήπως τώρα είναι καιρός να διακόψουμε και τις συνομιλίες για το όνομα του ανθυποκρατιδίου? Μήπως?

  18. isnogood avatar
    isnogood 28/08/2008 11:41:05

    χα,χα,χα!
    Γελώ...
    Αυτή ήταν η απάντηση του Ακατονόμαστου, όταν τον ρώτησαν πως σχολιάζει την μετακόμιση του Μάνου και του Ανδριανόπουλου στο ΠΑΣΟΚ.
    Αυτή είναι και η δική μου απάντηση στον Γκρουέφσκι.
    Απλά τα πράγματα κύριοι:στην Πολωνία και στην Τσεχία υπήρξαν πληθισμιακές ομάδες που σθνεργάστηκαν με τους ΝΑΖΙ. Με το τέλος του πολέμου εκδιώχθηκαν ως εγκληματίες ΠΟΛΕΜΟΥ στη Γερμανία και το θέμα΄σταμάτησε εκεί.
    Ποιος θα τολμήσει να το ανοίξει;
    Οι 'πρόσφυγες' που μας λέει με πολύ χιούμορ ο Γρούιος, δεν ήταν τίποτε άλλο απο ΕΓΛΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ, χαρακτηρίστηκαν έτσι δε με αποφάσεις του ΝΑΤΟ,των συμμάχων, αμερικανών κτλ...
    Προσωπικά θέλω να κάνουν προσφυγές και για έναν ακόμη απλό ΕΘΝΙΚΟ λόγο: θα στραφούν εναντίων των περιουσιών που σήμερα κατέχουν ...συγγενείς τους!
    Ξαδέλφια κτλ.

  19. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 28/08/2008 14:24:27

    Παρακαλώ όσους έχουν εμβαθύνει στο θέμα και ειδικά τον Νικόλα, που πρώτος βρίσκεται στην σειρά, να σκεφθούμε, τί είδους "κόλπο" είναι αυτό το ψήφισμα απο την Βουλή των Σκοπίων.

    1.- Ποιούς αφορά; Υπάρχουν Έλληνες εκεί με όνομα, καταγωγή, εθνικότητα και θρήσκευμα;

    2.- Πόσοι; 5; 10; 100; ή περισσότεροι; Γιατί αυτοί ανάγκασαν όσους έμειναν εκεί απο την οικογένεια της μάνας μου Έλληνες να αλλάξουν όνομα και φυσικά και προέλευση, δηλαδή εθνικότητα

    Άς το βάλουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων ως προς την εκεί ελληνική μειονότητα, για την οποία μέχρι σήμερα κανείς διαπραγματευτής μας δέν μιλάει. Θα μιλήσει άραγε στο εξής, αφού οι Σκοπιανοί θα του λένε πλήρωσε, γιατί η μειονότης αυτή υπάρχει;

    Θα έχει τέλος ενδιαφέρον όταν και άν κάποιος 'Ελληνας δικαστής καλέσει τους ενδιαφερομένους και τους ζητήσει την ταυτότητά τους. Υπάρχει περίπτωση να έχουν ακόμα την ταυτότητα, με την οποία ξεκίνησαν στο αντάρικο το ταξίδι τους στην ξενητειά; Και δέν θα έχουν επι τόσα χρόνια κάποια σκοπιανή ταυτότητα;

    Και άν υπάρχει αν΄λαλογα με την Οσετία ένας σε αριθμό αξιόλογος αριθμός Ελλήνων εμείς τί κανούμε;

    ΠΕΛΙΑΣ

  20. dra avatar
    dra 28/08/2008 16:55:16

    demographic Ottoman census of Hilmi Pasha (1904)
    Region Greeks Bulgarians
    Vilaeti of Monastiri 261,283 178,412
    Santzaki of Scopje 13,452 172,735

    Στατιστικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι υπήρχε ενεργός ελληνικός πληθυσμός στην περιοχή τους. Δεν ξέρει κανείς ποιοι από τους παραπάνω δηλώνουν ακόμα έλληνες ή "μακεδόνες", είναι τραγικό όμως ότι δεν γίνεται καμία προσπάθεια από Ελληνικής πλευράς για προσέγγισή τους.
    Συμφωνώ απόλυτα με isnogood η διεκδίκηση περιουσιών που υπήρχαν κατά τον 2ο ΠΠ είναι καυτή πατάτα για τους βόρειους και κανείς δεν θέλει να αγγίξει τέτοια ευαίσθητα θέματα

  21. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 28/08/2008 17:02:40

    Για να μην τρελλαθούμε τελείως.
    Από και ως που αναγνωρίζεται δικαίωμα σε κάποιον, που ενώ κατοικούσε σε έναν τόπο και αποδεδειγμένα στράφηκε εναντίον αυτού και όχι μόνον, αλλά συμμάχησε και με τον εχθρό, η διεκδίκηση της περιουσίας που έχασε;
    Μία λέξη υπάρχει για αυτόν ΠΡΟΔΟΤΗΣ.
    Και για να μην παρεξηγούμε αναφέρομαι σε αυτούς που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ λειτούργησαν έτσι, ή/και επέλεξαν να φύγουν, και όχι σε αυτούς που εκδιώχτηκαν.
    Τελεία και παύλα.-

    Όσον αφορά του αχαρακτήριστους ανθρωπίσκους που βάζοντας το κασκώλ της κάθε ομάδας λειτουργούν σαν υποψήφιοι δολοφόνοι (διότι από την στιγμή που θα πετάξεις σε κάποιον ένα αντικείμενο που μπορεί να τον σκοτώσει είσαι υποψήφιος ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ), με αφορμή το ποδόσφαιρο, που κατά τα άλλα μια χαρά άθλημα είναι, μόνο χλευασμός τους πρέπει και κάγγελα. Ο δε νήπιος γέροντας αμφιβάλλω σφόδρα εάν αναφέρθηκε σε όλους τους ολυμπιακούς, γιατί αποδεδειγμένα ένα πολύ μεγάλο κομμάτι των φιλάθλων του ολυμπιακού τα τελευταία χρόνια κρατάνε μεγάλη απόσταση από τέτοια ευτράπελα.
    Αλλά βέβαια όταν μετά τα προχθεσινά επεισόδια κατά την άφιξη των Κυπρίων η αντίδραση του επίσημου ολυμπιακού ήταν ....καταδικάζουμε τα γεγονότα, αλλά θεωρούμε ότι αφορά μία πολύ μικρή μερίδα κακών οπαδών...., ποιά μέτρα πήρε για να μην επαναληφθούν σε μεγαλύτερη έκταση και έχοντας γνώση ότι η ομάδα θα τιμωρηθεί.
    Ψάξτε λοιπόν, ως συνήθως, σε αυτούς που καλλιεργούν τέτοιους οπαδούς αφού δεν ικανοί να καλλιεργήσουν ούτε βλήτα (που είναι και νοστιμότατα).
    Για να μην τρελλαθούμε τελείως.