23/01/2009 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλιμακώνουν οι αγρότες

Εκμεταλλευόμενοι το έντονο πολιτικό κλίμα, αλλά και την αδυναμία της κυβέρνησης οι αγρότες κλιμακώνουν τις κινητοποιήσεις τους. Μπλοκάρουν όλους σχεδόν τους οδικούς άξονες της χώρας και συγκροτούν πανελλαδικό όργανο το οποίο θα εκπροσωπεί το αγροτικό κίνημα και εκπροσωπεί  20 μπλόκα.

Στην πανελλαδική συντονιστική επιτροπή μετέχουν αγρότες από τα μπλόκα του Προμαχώνα, της Κομοτηνής, των Φαρσάλων, των Τρικάλων, της Χαλκηδόνας, της Λοκρίδας, της Δράμας, του Έβρου, της Καβάλας, των Αλμυρού- Μαγνησίας- Πηλίου, της Καρδίτσας, των Σερρών, της Φθιώτιδας, του Δομοκού του Στρυμωνικού Σερρών, του Κιλκίς, της Χρυσούπολης Καβάλας και των Κερδυλίων Σερρών. Δεν μετέχουν προς το παρόν οι αγρότες που έχουν αποκλείσει τα Τέμπη και τον κόμβο της Νίκαιας, στη Λάρισα, επικεφαλής του οποίου είναι ο Βαγγέλης Μπούτας, καθώς οι εκπρόσωποι των Τεμπών διαφωνούν με την ανάγκη να συγκροτηθεί ενιαίο όργανο εκπροσώπησης για όλη τη χώρα.

Με επιστολή που έστειλε στον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης η επιτροπή των αγροτών κοινοποιεί την ατζέντα των αιτημάτων και υπογραμμίζει την κρισιμότητα των καταστάσεων, προειδοποιώντας ότι «εάν δεν δοθούν σήμερα ουσιαστικές λύσεις στους Έλληνες αγρότες, του χρόνου για πολλούς από εμάς η κατάσταση θα είναι μη ανατρέψιμη. Για δε τους υπόλοιπους θα χρειαστούν διπλάσιες δαπάνες από την πολιτεία για να μην καταρρεύσουν και αυτοί».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 20:03:30

    Τι μου θύμησε το άρθρο;
    Βαγγέλης Μπούτας.
    Εκ Καρδίτσης ορμώμενος. Εκ των σκληροπυρηνικών τρακτερτζήδων της κλίκας Πατάκη, Ναστούλη και σία. Διέλυσαν την Ελλάδα επί μια δεκαετία με συνεχή μπλόκα. Εξελέγη ευρωβουλευτής(!) με το ΚΚΕ. Η μία και μοναδική του πολιτική δήλωση στην Ευρωβουλή verbatim: "Άμας και καείς στην κουρκούτ, φυσάς και την γιαούρτ..." Πληροφορίες θέλουν τους διάφορους διερμηνείς & μεταφραστές να έχουν σηκώσει τα χέρια. Ακόμη προσπαθούν να το μεταφράσουν στα Γαλλικά για τα πρακτικά της συνεδρίασης. Μέχρι και η Μαίρη Ματσούκα φαντάζει μπροστά του Ευρωπαίστρια και πολιτικός ογκόλιθος:

  2. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:05:44

    Συμπαράσταση στον αγώνα των αγροτών-καλλιεργητών φράουλας. Να πέσει το ημερομίσθιο των συλλεκτών στο 1 ευρώ. Δεν βγαίνουν. Πουλάνε κάτω του κόστους.

  3. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 20:13:55

    Ειδικά για τη φράουλα, μόνο Αιγύπτου υπάρχουν στην αγορά.

  4. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 20:15:06

    Eichmann
    οχι ρε. Αυτό για τον Μπουτα είναι πλακα.
    Με άλλον ευρωβουλευτή του ΚΚΕ έγινε φάση. Είπε "μαθαιν'τε στου κασιδ του κεφαλι." τραβάγαν τα μαλια τους οι μεταφραστες..

  5. donaE avatar
    donaE 23/01/2009 20:17:23

    @1
    Δεν ητανε ευρωβουλευτης ο Μπουτας,κανονικος βουλευτης του ΚΚΕ.Κανεις λαθη συνεχεια.

  6. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 20:22:39

    Κανείς δεν είναι τέλειος.

  7. adbusters avatar
    adbusters 23/01/2009 20:24:14

    ο Πατάκης ήταν ευρωβουλή. Μετά τουν έφαγ η μαρμαγκ...

  8. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:28:08

    Ευκαιρία για να αυξηθούν οι τιμές στα ράφια με δικαιολογία τον αποκλεισμό και διάφορες άλλες παπ...... Πάντως οι "αγρότες" νοιάζονται για τους μεσάζοντες. Ένα από τα αιτήματα είναι: "Τιμές καταναλωτή μέχρι 100% από τις τιμές παραγωγού".

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/01/2009 20:44:46

    O Νεος Σιωνιστής τού φόρουμ απαιτεί απο τον Μπούτα να μιλάει Γαλλικά,Αγγλικά και νά παίζει και πιάνο..
    Ολοι στο Κολωνάκι μεγαλώσανε και έχουν ΄σβήσει΄τήν όποια αγροτική τους ρίζα μπάς και τούς θεωρήσουν ΄ξεπερασμένους΄..
    Τέτοιο κόμπλεξ μονον σε υπανάπτυκτες χώρες σαν την Ελλάδα μπορεί να εμφανίζεται..
    Ρε τι πάθαμε.
    Τιγκάραμε απο product managers εδώ μέσα..
    Γι΄αυτό τιναξε τά πέταλα η Ελλάδα.
    Απο τούς διάφορους Σκυλοπνίχτες που μαθανε 5 κολλυβογράμματα στά ΄Οικονομικά ΄Λονδίνα και πλακώσανε στήν Ελλάδα για να δημιουργήσουν τήν ΄Νέα Οικονομία΄...
    Ακου Αγρότης ..
    Μπλιάχ για τον αυτοπροσδιοριζόμενο ως Λουξεμβούργιο....
    Τράβα φάε κανά ρεβύθι μωρέ που νομίζεις οτι η ΄πάπια-φραγκοστάφυλο΄είναι το φαγητό πού τρώνε στά Χωριά.

  10. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 20:49:59

    Σπύρε εβραιοφάγε, και οι δικοί μου παπούδες ήταν γεωργοί αλλά ήταν 12-15 ώρες την ημέρα στο χωράφι και όχι στα φρουτάκια καφέ με τις Βουλγάρες.
    Όση σχέση έχει ο Πάπας με την Μαντόνα έχουν και οι σημερινοί "αγρότες" με τα χωράφια τους.
    Wake up and smell the coffee.
    Παρεμπιπτόντως, έχει κι`αλλού πανεπιστήμια εκτός από την Αγγλία στην οποία μάλλον δεν τα κατάφερες και τώρα λοιδωρείς.
    Τσιάο

  11. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 20:53:09

    Τι ζητούν οι εξεγερμένοι αγρότες και κτηνοτρόφοι

    Τιμή ασφαλείας στο ελαιόλαδο στα 2,80 ευρώ το λίτρο.
    Άμεση καταβολή οικονομικής ενίσχυσης στους αγρότες και τους κτηνοτρόφους.
    Καταβολή ενισχύσεων από προγράμματα.
    Αμεση επιστροφή ΦΠΑ με συντελεστή 15%.
    Αμεση επιστροφή του ΕΦΚ πετρελαίου με αυξημένο συντελεστή.
    Αμεση αποπληρωμή των εκκρεμών ποσών από επενδυτικά προγράμματα.
    Πάγωμα χρεών για τουλάχιστον μία τριετία και άμεση προσαρμογή των επιτοκίων με βάση το επιτόκιο της EKT.
    Αμεση καταβολή ΕΚΑΣ στους συνταξιούχους του ΟΓΑ.
    Αμεση καταβολή επιδόματος θέρμανσης.
    Μείωση κόστους παραγωγής (λιπάσματα, ηλεκτρικό ρεύμα κ.λπ.).
    Ρύθμιση πανωτοκίων από την ΑΤΕ για όλους τους αγρότες.
    Μείωση επιτοκίου αγροτικών δανείων, σύμφωνα με τη μείωση του επιτοκίου της EKT.
    Καταβολή όλων των ενισχύσεων μέχρι το τέλος του εκάστοτε έτους.
    Αναπροσαρμογή της ενιαίας ενίσχυσης με βάση τον πληθωρισμό.
    Μείωση ΦΠΑ αγροτικών μηχανημάτων κ.λπ. από 19% σε 9%.
    Απαλλαγή των αγροτικών εγκαταστάσεων από το ΕΤΑΠ.
    Αλλαγή της διαδικασίας εκτιμήσεων από τον ΕΛΓΑ.
    Καταβολή των ενισχύσεων από τον ΕΛΓΑ το αργότερο εντός διμήνου από τη λήξη της συγκομιδής.
    Τιμές καταναλωτή μέχρι 100% από τις τιμές παραγωγού
    Απαγόρευση εισόδου των μεταλλαγμένων.
    Οι χαμηλές συντάξεις του ΟΓΑ να ανέλθουν στις κατώτερες συντάξεις άλλων τραπεζών.
    Μείωση ορίων ηλικίας στα 60 έτη για άνδρες και γυναίκες.
    Μείωση του ποσοστού συμμετοχής των φαρμάκων από 25% σε 10%.

  12. οκτώ avatar
    οκτώ 23/01/2009 21:02:15

    Όπως οι αστοί έτσι και οι αγρότες δοκίμασαν να ζήσουν το αμερικάνικο όνειρο, αλλά δεν τους βγήκε.
    Αντί να στοιβάζονται σε δημόσιες υπηρεσίες καλύπτοντας πάγιες και διαρκείς ανάγκες, ανακάλυψαν τις επιδοτήσεις. Ετσι αυτοί όπως και εμείς, ψηφίζουν από χόμπυ όλα αυτά τα χρόνια.
    Με τα φτηνά και ανασφάλιστα αλλοδαπά εργατικά χέρια αύξησαν τα κέρδη τους μειώνοντας τον κόπο τους, το χρήμα γύριζε, το κράτος και οι τράπεζες γέμισαν τα ταμεία τους και ήταν όλοι ευτυχισμένοι και αγαπημένοι.
    Μέχρι που ήρθε το οικονομικό τσουνάμι και αποδείχθηκε ότι όλοι μας κολυμπάμε χωρίς μαγιώ…

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/01/2009 21:12:48

    Eichman
    Ξεκίνα απο τά βασικά αγόραρε.
    Αλλο Ισραηλίτης,άλλο Εβραίος,αλλο Σιωνιστής άλλο Αντισημίτης.
    Στάπανε και άλλοι.Οπότε άσε τίς αστειότητες περί Εβραιοφάγων.Αυτά στον Δημητρά.
    Η προσπάθεια συκοφαντήσεως τών Αγροτών ,γενικώς απο τήν αφεντιά σου, όπως και οιουδήποτε άλλου τολμά να διεκδικεί οτιδήποτε είναι η κλασσική αντίδραση όλων τών καλόπαιδων πού τέλειωσαν το Πανεπιστήμιο τού Leeds που είναι 65ο στην λίστα και θεωρείται κατώτερο και απο τά Βουλγάρικα και γύρισαν πίσω γιά να τούς δίνουν 1000 ευρώ τά Αφεντικά τών Τραπεζών και κλαίνε απο τό ΄κακό΄τους πού δεν αναγνωρίστηκαν σάν ΄Αλογοσκούφηδες΄.
    Φάε κανά ρεβυθάκι και ξέχνα την πάπια και τά φουαγκρά ,πού ανησυχείς για την οικονομία απο τίς κινητοποιήσεις τών Αγροτών...

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/01/2009 21:26:34

    Ποιός έκανε μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική οικονομία?
    Ο Μπούτας με το “Άμας και καείς στην κουρκούτ, φυσάς και την γιαούρτ…” ή ο Αλογοσκούφης απο το L.S.E.

  15. Greco avatar
    Greco 23/01/2009 21:27:14

    τι γινεται ρε παιδια?εχουμε εισβολη προβοκατορων κατα των ισραηλινων?μη τσιμπατε..ο μονος ευκολος τροπος για να δημιουργηθει λαθος εντυπωση για ενα λαο ειναι αυτη..και γω παιρνω το ονομα francois ,αρχιζω να σας σπαω τα νευρα ολων εδω μεσα ,ε στο τελος κατι θα πειτε απο μεσα σας για τη γαλλια!

  16. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 21:29:48

    Σπύρε, το μόνο που δεν με απασχολεί είναι η από πολλού διαλυμένη οικονομία του ψευδοκράτους μας. Απλώς τα μπλόκα των αγροτών μου έσπαγαν τα νεύρα όλη τη δεκαετία του `90 και φοβάμαι ότι θα αρχίσουν να με ταλαιπωρούν και πάλι.
    Τώρα αν εσύ (μάλλον λόγω νεανικότητας) θαυμάζεις τους κάθε λογής ταραξίες (κουκουλοφόρους, αγρότες κλπ) τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Απλώς ούτε στην Βουλγαρία που υποτιμάς δεν γίνεται αυτό το μπάχαλο που γίνεται στην Ελλάδα.
    Που όλοι διαμαρτύρονται και όλοι τα ίδια και τα ίδια κόμματα ψηφίζουν.
    Ακόμη βλέπω στον ύπνο μου τον Χατζηγάκη επάνω σε τρακτέρ να διαδηλώνει οργισμένος... Το πρόλαβες ή ήσουν μικρός;
    Όσο για την ανάλυσή σου περί εβραίων, ξέχασες τον βασικότερο προσδιορισμό. Τον Ισραηλινό. Αυτός άλλωστε δεν είναι που ρίχνει τον φώσφορο; Μη χέσω. 50 χρόνια μας φλόμωσαν οι αγρότες μας στο DDT και στα χίλια μύρια απαγορευμένα λιπάσματα,αλλά μας έφταιξε ο φώσφορος και ο... λίβας που τον φέρνει λέει στην Ρόδο.
    Μπανανία είμαστε που δεν βγάζουμε ούτε μπανάνες! (Από φρουτάκια όμως;....)

  17. neos agrotis avatar
    neos agrotis 23/01/2009 21:30:03

    @Eichmann
    Ρε συ Eichmann εχεις φαει τετοιο κραξιμο απο χτες που παρακολουθώ τα σχόλια και εσύ επιμενεις. χαράς το κουράγιο σου!!!!!!!

  18. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 21:31:05

    Eichman
    Τα κατάφερες στην αποστολή σου!!!
    Ο,τι και να συζητάμε η συζήτηση καταλήγει σε σένα και στις απόψεις σου αφού υπάρχουν κάποιοι που δεν σε αγνοούν και τσιμπάνε σαν ψαράκια…
    ΕΥΓΕ!!!

  19. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 21:31:55

    Τίποτα ρε, στάχτη στα μάτια (σου) είναι...

  20. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 21:32:18

    @15

  21. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/01/2009 21:34:01

    Αυτή η "λάθος εντύπωση για ένα λαό" δεν χρειάζεται προβοκάτορες για να δημιουργηθεί.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον.

  22. Frau Helga avatar
    Frau Helga 23/01/2009 21:37:28

    Να ζητήσεις επίδομα στρες "Eichmann" από την υπηρεσία σου.
    H Ελλάδα δεν είναι "ψευδοκράτος μας" όπως την αποκάλεσες.

  23. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 21:37:41

    Και, ρε παιδιά, εγώ δεν είμαι Γκάντι, δεν πιστεύω στο μή-τσίμπημα. Βοηθάτε όμως αδέρφια λίγο, γιατί έχει πιαστεί το χέρι μου από προχτές. Καλά αυτός την δουλειά του κάνει, και ένα μήνα αντέχει... εμείς όμως?

  24. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 21:38:48

    3 πουλάκια κλπ.
    Παραδέχεσαι; Ο Σωκράτης έλεγε ότι θέλει να τον θυμούνται ως την αλογόμυγα που τσίμπαγε την κοιμισμένη φοράδα (κοινωνία) με μοναδικό σκοπό να την ξυπνήσει.
    Βαράτε, αντέχω. Ως υδροχόος δεν θα μπορούσα να ζώ χωρίς πνευματικούς διαξιφισμούς. Γυμναστική για το μυαλό είναι. Τίποτα άλλο. Πάρτε το χαμπάρι.

  25. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 21:41:11

    Μα τι γυμναστική? Εδώ και 15 ώρες στέρεψες κακομοίρη, μόνο σύριζα και σύριζαμας λες...

  26. Greco avatar
    Greco 23/01/2009 21:41:17

    ο Σωκρατης ελεγε επισης οτι δεν γνωριζε τιποτα,σαντιθεση με σενα που απ'οτι διαβασα διαφημιζεις το μορφωτικο σου επιπεδο.Απ'την αλλη δεν ειναι και εγκλημα,αν σκεφτει κανεις την κατασταση του νοητικου σου επιεδου

  27. neos agrotis avatar
    neos agrotis 23/01/2009 21:43:29

    @Eichmann
    Επειδη τα τσιμπηματά σου προκαλούν αλλεργία δεν την κάνεις σιγά σιγά.

  28. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 21:46:52

    Ο ίδιος είναι, μην μασάτε. Προτείνω σύσκεψη για να δούμε τι θα κάνουμε φακτορα, θα μας πνίξουν στα βαλτά ποστ...

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/01/2009 21:48:58

    Eichmann
    Εσύ δεν κάνεις πνευματικούς διαξιφισμούς, αλογόμυγα δεν μπορείς να είσαι. απαιτείται γιαυτό, διαφορετική ποιότητα πνεύματος.
    Προσωπικά έχω πάψει να σου απαντάω, και σήμερα έκανα εξαίρεση επειδή ήταν η πλάκα για τον ευρωβουλευτή του ΚΚΕ( ήταν ο Ευφραιμίδης).
    Αλλον ουδεν
    ΥΓ :το μόνο που με χαλάει είναι ότι μας ξεστρατίζεις την συζήτηση όταν όλοι τσιμπάνε και ασχολούνται μαζί σου

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/01/2009 21:56:43

    Eichman
    Ολοι οι έμπειροι στην μπλογκόσφαιρα και στά διαδικτυακά φόρα έχουν εναν βασικό κανόνα
    ....
    Aντε να το γραψω Αγγλικά:Do not Feed the Troll...
    Εδω μπήκες γιά να ΄τρολλάρεις΄και μάλιστα δέν έχεις κάν διαβάσει παλιότερα σχόλια τών συνδαιτημόνων οπότε χρεώνεις στον καθένα ότι απόψεις σού κατέβουν..
    Η μπές στην Παρέα λοιπόν,μιάς και φαινεσαι ενδιαφέρων κάτω απο τον ρόλο πού υποδύεσαι ή ΄πάνε κάνε αλλού το τρολ΄που θάλεγε και ο Μπούτας.

  31. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 21:56:53

    Κάνω την εξής πρόταση:
    Αγνοήστε τον Άιχμαν και τα "ύποπτα" ποστ, και ελάτε όλοι στο /?p=5001, αν θέλετε να τον θαυμάσετε και να εκπλαγείτε. Εκείνο το ποστ ( Επιτροπή της Ευρωβουλής θέλει τα Σκόπια στην ΕΕ) θυσιάστηκε που θυσιάστηκε, ας γίνει ο σκουπιδοντενεκές του.

  32. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 22:00:38

    Και, Σπύρο, ΔΕΝ πρόκειται για troll, στοιχηματίζω το μουστάκι μου.

  33. adbusters avatar
    adbusters 23/01/2009 22:17:40

    κολιγα γιος του παππού μου ο παππούς
    κολίγα γιος του παππού μου ο πατέρας
    κι ο παππούς μου κολίγας κι αυτός
    και μονάχα εγώ του πατέρα μου γιος
    είμαι πια ένας αστος
    είμαι πια κα θε στώς...

  34. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 23/01/2009 22:42:02

    Υπό το βάρος της διογκούμενης κοινωνικής έντασης εξαιτίας της κατάρρευσης της εθνικής οικονομίας ο Ισλανδός πρωθυπουργός Γκέιρ Χάαρντε προκηρύσσει πρόωρες εκλογές για τις 9 Μαΐου, ανακοινώνοντας παράλληλα ότι δεν θα διεκδικήσει νέα θητεία καθώς διαγνώστηκε με καρκίνο. Επεσε λοιπόν η κυβέρνηση στην Ισλανδία τι να πούμε ..... ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ .

  35. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/01/2009 22:44:54

    "ΧΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΞΕΝΟ ΔΑΚΤΥΛΟ. STOP."

  36. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 22:45:05

    @38: Κατά τη γνώμη μου είναι ικανοί για τα πάντα, μην τους υποτιμάς αυτούς.

  37. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 23/01/2009 22:48:34

    @40 αυτοί το ξέρω ότι είναι ικανοί για τους δικούς μας που είναι ανίκανοι ακόμα και στο να πέσουν τρελαίνομαι .

  38. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 22:49:21

    Νήπιε κι εγώ την ίδια σκεψη έκανα.

  39. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 22:50:43

    @41: για τους δικούς μας λέω ...

  40. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 22:54:33

    Σπύρο,

    Δες λίγο και το
    "Τα εγκλήματα πολέμου της Τουρκίας αποκαλύπτονται"

    Ο Mannesmann η όπως τον λενε, έδρασε και εκεί...
    Μιλάμε για ΤΟΝ ξερόλα...

    ΕΙΔΙΚΗ περίπτωση!

  41. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 23/01/2009 22:55:55

    @ 43 Eίναι τόσο ανίκανοι που θα έχαναν στην Ελλάδα και απο τον Ερντογάν αφέντη σε εκλογές.

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/01/2009 23:00:01

    Deacay τον έχω διαβάσει σέ όλα...
    Αφού έχει καλύψει όλα τά θεματα το παλληκάρι ευκαιρία για τούς υπόλοιπους να κάνουμε Ξεκούραστο Σαββατοκύριακο.
    Δεν μπορεί..
    Μέχρι την Δευτέρα θαχει κάψει φλάτζα..

    Υ.Γ.

    Γιά να ιδούμε εάν η υποψία που αναφέρθηκε πιό πάνω ισχύει,αν και δεν το πιστεύω...
    Ο συμπαθής φίλος μας είχε μιά ευαισθησία και μόνον...
    Πουσαι βρέ να μάς πείς για τον Πάσχο τον Μανδραβέλη που τόσο αγαπούσες??
    Τον διάβασες στην Καθημερινή που ειχε βγάλει το Ισραηλινό Λάβαρο και αφού μπουμπούνιζε σέ εκατό σειρές την Χαμάς στο τέλος κάπου καταδίκασε το Ισραήλ...??
    Μεγάλε Πάσχο.

  43. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 23:00:49

    Έχουν όμως ειδικές "δεξιότητες" -παλαιού τύπου. Μην εφησυχάζεις.

  44. Σπύρος avatar
    Σπύρος 23/01/2009 23:00:51

    Decay,με συγχωρείς για την ΄παραλλαγή΄ στό nickname σου.

  45. donaE avatar
    donaE 23/01/2009 23:03:54

    @46 Σπύρος
    some like it hot

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/01/2009 23:07:08

    Η Βουλγαρία πάντως εκανε διάβημα και εξέφρασε τη δυσφορία της για τη διακοπή όλων των χερσαίων συγκοινωνιών με την Ελλάδα,πράγμα που παραβιάζει και τις συνθηκες ελεύθερης διακινησης και εμποριου της ΕΕ.

  47. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 23:08:25

    Σπύρο,

    Κάτι σαν τον Πάσχοντα πρέπει να είναι,
    τον "είδες" στο
    (Γάζα: η εσωτερική διαίρεση στο προσκήνιο)
    να ξεσαλώνει?
    Έπαιζε και ένα άλλο nickname (Abominable X)
    στο ίδιο περίπου στύλ αλλά τα περισσότερα έχουν διαγραφεί...

  48. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 23:10:12

    EXTRA τώρα "Ο Πέτρος Δούκας προτείνει επιτροπή σοφών υπό τον Κ.Σημίτη..."

    Λογικό. Ο κ.Δούκας ήταν ένας απο εκείνους, που ανήκαν στα ΝΕΑ ΤΖΑΚΙΑ(86-87) και που εκ τότε στηρίζουν Σημίτη.

  49. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 23:10:25

    Ψυχραιμία: δεν θα το πιστέψεις, λίγο πριν σκεφτόμουν που είναι ο Ψυχραιμία (μήπως δεν σου άρεσε το χαρτοφυλάκιο και προτιμούσες το εξωτερικών, που είναι και ειδικότητά σου, ελληνοτουρκικά, κυπριακά, ευρωατλαντικά κλπ.) και εκδήλωσες με την απουσία σου διπλωματικά μια ελαφριά δυσαρέσκεια;

  50. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 23:15:03

    Abominable X. Δηλαδή ο "Απαίσιος Χ". Δηλαδή ο ΆιΧμαν...

  51. t avatar
    t 23/01/2009 23:15:35

    Η Ελλάδα βουλιάζει στον βούρκο των χρεών», είναι ο τίτλος ανταπόκρισης του Γκερτ Χέλερ στη γερμανική οικονομική εφημερίδα Ηandelsblatt:

    «Ο προϋπολογισμός τέσσερις εβδομάδες μετά την ψήφισή του είναι για πέταμα. Το βουνό των χρεών μεγαλώνει και ο νέος υπουργός Οικονομικών Γιάννης Παπαθανασίου έχει να αντιμετωπίσει και τη δυσπιστία των αγορών. Το μέγεθος της δυσπιστίας αυτής φάνηκε την Τετάρτη (22.01.09) με την έκδοση των πενταετών κρατικών ομολόγων ύψους 5,5 δις ευρώ με επιτόκιο 5,5% , δηλαδή 3,25 μονάδες πάνω από το αντίστοιχο των γερμανικών ομολόγων».

  52. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 23:16:50

    Και για να επανέλθουμε λίγο στο αγροτικό, μαζί τους είμαι, ΕΙΔΙΚΑ ενάντια στα καρτέλ, αλλά τώρα πρέπει να το "κόψουν" λίγο, γιατι δεν βλέπω για φέτος άλλο ρευστό να πέφτει, 500 μύρια δεν είναι και λίγα.

    Γενικά πάντως ο αγροτικός τομέας της οικονομίας είναι προβληματικός- κυρίως λόγω καρτέλ- αλλα μήπως πρέπει να δοκιμάσουν και καμια άλλη μορφή κινητοποίησης?

    Να κατέβουν στο Σύνταγμα ας πούμε
    (όχι με τα τρακτερ βέβαια)

  53. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 23:18:51

    @ 54 (Α)θανάσης,

    Ρέ μήπως προσπαθεί να δυσφημήσει τον Φάκτορα? (Χ)

  54. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 23:20:20

    Ατυχος ο Καραμανλης...πολυ ατυχος..
    Ξερεις τι ειναι να νοικοκυρευεις 5 χρονια την οικονομια και να ερθει μια κριση ξαφνικα , ετσι απο τον ουρανο , και να στα τιναξει ολα στον αερα?

  55. donaE avatar
    donaE 23/01/2009 23:22:53

    @ 56 Decay
    500 ειναι οσα θα περνανε ουτως η αλλως.Με τοσα χρεη να πουλησουν και στο κοστος?Παντως συμφωνω στην Βουλη επρεπε να πανε.

  56. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 23:23:58

    @ 58
    Τυχερός ο Γιωργάκης, όλος ο πλανήτης έχει αναγνωρίσει οτι την κρίση την δημιούργησε ό αλογομούρης και η "επάρατος".
    Άντε και με τη Νίκη!

  57. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 23:26:26

    Στα σταυρόλεξα, τα οριζόντια βολεύουν καλύτερα

  58. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/01/2009 23:26:55

    Κary ID
    Μπα όχι,απλώς έπρεπε να κάνω δουλειές.
    Για τα αγροτικά είχα γραψει στο πρωτο ποστ.Γενικά είμαι υπέρ των αγροτών αλλά τωρα τα πράγματα είναι δυσκολα.Πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι είμαστε ο αδύνατος κρίκος του ευρω και τα δάνεια θα είναι ακριβά.

  59. Orestios avatar
    Orestios 23/01/2009 23:28:16

    Στη «νεκρή ζώνη» των συνόρων Ελλάδας- Βουλγαρίας εισήλθαν νωρίτερα απόψε αγρότες από το μπλόκο του Προμαχώνα Σερρών.

    Εξήντα αγρότες με τα τρακτέρ τους παρατάχθηκαν μπροστά στο βουλγαρικό φυλάκιο και επιδεικνύοντας τις «πράσινες κάρτες» και τις ταυτότητές τους ζήτησαν να τους επιτραπεί η είσοδος στη γείτονα χώρα, κάτι που δεν έγινε αποδεκτό από τις βουλγαρικές αρχές.

    Σύμφωνα με όσα δήλωσε ο πρόεδρος Αγροτικών Συνεταιρισμών Βισαλτίας, Παύλος Αραμπατζής, στα συνοριακά φυλάκια της Βουλγαρίας, απέναντι από τους αγρότες, βρίσκεται ενισχυμένη αστυνομική δύναμη της Βουλγαρίας που αποτελείται από τρεις διμοιρίες ΜΑΤ, τρία στάγερ, 15 αυτοκίνητα της αστυνομίας, ένα τεθωρακισμένο όχημα και αστυνομικά σκυλιά, που εμποδίζουν τη διέλευση των αγροτών στην όμορη χώρα. Οι αγροτοσυνδικαλιστές δεν εξήγησαν το λόγο για τον οποίο προχώρησαν στη «νεκρή ζώνη».

    Το απόγευμα τους αγρότες επισκέφτηκε στα μπλόκα του Προμαχώνα ο γενικός πρόξενος της Βουλγαρίας στη Θεσσαλονίκη, Πλάμεν Ιβανόφ, ενημερώθηκε για τις προθέσεις τους και ζήτησε τη διασφάλιση της διακίνησης των εμπορευμάτων από και προς τη χώρα του.

    Τελικά, αργά απόψε οι αγρότες αποχώρησαν από τη «νεκρή ζώνη» των συνόρων Ελλάδας- Βουλγαρίας.

  60. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 23:29:44

    Δεν μου λες Decay κανεις οτι δεν καταλαβαινεις?
    Λογω της παγκοσμιας κρισης εχουμε γινει πρωταθλητες στα επιτοκια δανεισμου?

  61. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 23/01/2009 23:31:39

    @ Decay μπορεί...

    Πάντως, δεν είναι ένας... Μερικά εγχώρια εβραιάκια σιωνιστόπουλα είναι (αναφέρομαι στο σχετικά νεαρόν της ηλικίας, το υποκοριστικό δεν είναι υποτιμητικό), που νομίζουν ότι κάτι κάνουν.
    Συνελήφθησαν πολλές φορές σε βαθιά μεσάνυχτα/απόγνωση/νερά..

  62. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 23:33:31

    @ 64

    Εσύ γιατί λές να γίναμε?

  63. KaryID avatar
    KaryID 23/01/2009 23:35:31

    Είπα κι' εγώ ...
    Και εγώ υποστηρίζω τους αγρότες. Αλλά η Βουλγαρία που βρήκε ευκαιρία να διαμαρτυρηθεί δεν έχει ωφεληθεί λίγα από την Ελλάδα και τις ελληνικές επιχειρήσεις που μετακόμισαν εκεί. Έκανε διάβημα λες και είναι η Μεγάλη Βρετανία, έλεος.

  64. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 23/01/2009 23:46:47

    "Μέχρι και οι φράουλες μεγάλωσαν.
    Έγιναν «να» με το συμπάθιο.
    Οι φράουλες λοιπόν, μοιάζουν με ντομάτες.
    Να δείτε πως σε λίγα χρόνια
    θα τις κάνουμε γεμιστές με ρύζι.
    Θα λέμε όλοι μας ότι:
    «Την γεμίζει ο Μαμαλάκης την φράουλα».
    Όμως στον αντίποδα, υπάρχουν
    και κάποια άλλα πράματα που όλο και μικραίνουν.
    Όπως οι μισθοί, οι θέσεις παρκαρίσματος,
    οι πιθανότητες να βγούμε στη σύνταξη
    και κάτι άλλο, που ο άντρας πρέπει
    να προσέχει που το βάζει και δεν είναι η υπογραφή του. "
    Γιάννης Σερβέτας για το Y-Magazine

    Ρε λέτε να έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ και τα αγγούρια για αυτό και ζοριζόμαστε .

  65. Decay avatar
    Decay 23/01/2009 23:47:50

    @ tiramola

    Χτές μεγάλη Αμερικανική τράπεζα (επενδυτική) πούλησε όπως όπως 200 εκατομμύρια ευρώ Ελληνικά δεκαετή ομόλογα.

    Η κίνηση αυτή παρέσυρε και άλλους, με αποτέλεσμα το σύνολο των πωλήσεων να φτάσει τα 1080 μύρια.
    Το spread πήρε άλλες 50 μονάδες βάσης.
    Η τράπεζα αυτή πούλησε με αρκετά μεγάλη ζημία και το έκανε αυτό γιατί έχει -όπως πολλές άλλες επενδυτικές- ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα ρευστότητας.
    (Μήπως έχεις ακουστά την Lehman Brothers?)

    Ο Αλογομούρης έφταιγε και εδώ.
    Τόσα κανόνια έσκασαν εσύ τι λές ΔΕΝ θα το νιώθαμε κάπως?

    Η προτείνεις το Σημιτικό "ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ!"
    Να το προτείνεις στον Τρισέ.
    Δέν έχεις δει που βρίσκεται η λίρα Αγγλίας?
    Τελικά το ΠΑΣΟΚ θα είχε σήμερα άλλο spread?
    Αν πιστεύεις οτι θα είχε, τότε ΨΗΦΙΣΕ ΠΑΣΟΚ!

    ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ!

  66. tiramola avatar
    tiramola 23/01/2009 23:56:38

    Δηλαδη το γεγονος οτι φωναξες δυνατα για να σε ακουσουν ολοι οτι το μαγαζι με την νεα διευθυνση ειναι χρεωκοπημενο και σας λεγαμε ψεματα μεχρι τωρα δεν παιζει κανεναν ρολο?

  67. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/01/2009 23:59:59

    @ Κary ID
    Οι Βούλγαροι φέρουν βαρεως ότι προπολεμικά ήσαν πλουσιοτεροι από εμάς -δεν είναι σαν τους Αλβανούς που ήταν πάντα φτωχότεροι - και λογω σοσιαλισμού έμειναν πίσω.

  68. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/01/2009 00:05:47

    Με όλες τις διευθυνσεις το μαγαζί είναι χρεωκοπημένο.
    Με όποια στοιχεία προ ,μετά απογραφης,ΠΑΣΟΚ,ΝΔ ή ότι θέλει ο καθένας το δημοσιο χρεος κυμαίνεται από 95-105% όλα αυτά τα χρόνια.Σε πρίπτωση στενότητας χρήματος παγκοσμιως θα γινονταν αυτά που γίνονται.
    Από τη στιγμή που φθάνει ένα σημείο και μετα οι τόκοι εμποδιζουν τη γρηγορη μειωση του.
    Μόνο ο Τσαουσεσκου προσπάθησε να ξεπληρωσει το χρεος της Ρουμανίας σύντομα και έβαλε τον κόσμο σε διαιτα και το πληρωσε.

  69. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/01/2009 00:06:00

    Ναι, ψυχραιμία71. Έχουν ένα μικρό κομπλεξάκι μαζί μας (δικαίως).

  70. Decay avatar
    Decay 24/01/2009 00:07:17

    @ tiramola,

    Για την απογραφή λες?
    ΟΥΤΕ μια μονάδα βάσης!!!

  71. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 00:08:01

    @ #72
    Το μηδένισε τον Οκτώβρη του 1989. Τον σκότωσαν τον Δεκέμβρη της ίδιας χρονιάς.

  72. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 00:10:00

    @ tiramola

    Φαντάζεσαι ότι είμαστε Γερμανία μάλλον. Μπορεί και Σουηδία μιας και το GAP την θαυμάζει. Πες μας κιόλας πως η οικονομία της χώρας ήταν ισχυρή.

  73. tiramola avatar
    tiramola 24/01/2009 00:16:41

    Υπηρχε σχεδιο απο τους ΝΔουλες.
    Οχι για την χωρα αλλα για τις τσεπες τους!
    Το σχεδιο ξεκινησε με την απογραφη...εμεις λεμε την "αληθεια"...
    Συνεχιστηκε η παραπλανηση με το επικοινωνιακα στημενο "φιασκο" του Βασικου Μετοχου...εμεις πολεμαμε τη διαπλοκη , αλλα οι Βρυξελλες δεν μας αφηνουν...
    (Μπορεις να πιστεψεις οτι κανενας δεν ηξερε απο την κυβερνηση οτι το νομοσχεδιο δεν θα περναγε στις Βρυξελλες?)
    Βαλε και τον Μπαιρακταρη , εξασφαλισαν την εξωθεν μαρτυρια του ηθικου και μετα επεσαν με τα μουτρα στο φαγοποτι!
    Μειωση σπαταλης στο δημοσιο τομεα?
    Αύξηση!
    Διαλυση ελεγκτικων μηχανισμων με κομματικους ανικανους φιλους...
    Και εσυ μου λες τωρα αν θα ειχαμε καλυτερο spread με το ΠΑΣΟΚ.....

  74. Decay avatar
    Decay 24/01/2009 00:19:34

    @ 59 donaE,

    Δέν νομίζω να είναι 500 εκ. ούτως η άλλως.
    Μερικά ΔΙΣ παίρνουν οι αγρότες.

    Πάντως όταν τα πάρουμε θα σε ενημερώσω στα σίγουρα.
    (Ο πατέρας μου είναι αγρότης)
    Τότε θα δώ άν είναι πολλά η λίγα...

  75. tiramola avatar
    tiramola 24/01/2009 00:20:33

    Εσυ Ορεστιε ειδες καμια βελτιωση της οικονομιας?
    Για τα 5 αυτα χρονια λεω...
    Λες η βλαβη που προξενησε το ΠΑΣΟΚ στην οικονομια της χωρας να ειναι τετοιας εκτασης οπου να μην παιρνει θεραπεια?

  76. Decay avatar
    Decay 24/01/2009 00:21:36

    @ tiramola,

    ΑΚΟΜΑ δεν έχεις καταλάβει τί ήταν το νομοσχέδιο περί Βασικού Μετόχου?

  77. tiramola avatar
    tiramola 24/01/2009 00:25:47

    ΟΧΙ

  78. donaE avatar
    donaE 24/01/2009 00:26:42

    @ 78 Decay
    Ειμαι και αγροτισσα η ιδια

  79. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/01/2009 00:29:29

    DonaE@83
    Ξερεις απο Κάμπο??
    Ομορφοχώρι,Πλατύκαμπο??

  80. Decay avatar
    Decay 24/01/2009 00:32:56

    @ donaE

    ΚΑΙ αγρότισσα, ή αποκλειστικά?
    Όπως και νάχει τα γνωρίζεις απο μέσα.
    κοινώς Insider...

  81. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/01/2009 00:34:06

    Δεν είναι θέμα βλάβης ή όχι.Υπάρχει τεράστιο χρεος από τις δεκαετίες του 80 και του 90.Το χρεος αυτό που το περισσοτερο ήταν σε δραχμές (κλάσμα μόνο ήταν σε δολλάρια ή ευρω) με την εισοδο στην ΟΝΕ μετατράπηκε όλο σε ευρώ και αρα δεν υπάρχει επιστροφή τωρα γιατί με μια υποτίμηση,αν βγούμε δηλ. από το ευρω θα πάει στο 150% του ΑΕΠ.
    Οι ρυθμοί ανάπτυξης επί ΝΔ ήσαν 4% περίπου όσο και επί Σημιτη.Αυτό μειωνε το χρεος κατά 2-3% το χρόνο.
    Δεν εχει σημασία το ακριβές νούμερο και οι τσακωμοί για απογραφές αφού έτσι κι αλλιως πρόκειται για την πιο αδυνατη οικονομια της ευωζωνης .Αν αυτό κρατούσε άλλα 10 χρόνια και φθάναμε 70% χρεος θα ειχε γινει σημαντική προοδος.
    Αλλά σε περίπτωση στενοτητας χρηματος παγκοσμιως θα είμαστε οι πρωτοι που θα πληρωναμε ψηλά επιτοκια όπως και έγινε.

  82. donaE avatar
    donaE 24/01/2009 00:40:43

    @85 Decay ΚΑΙ αγροτισσα

    @84 Σπυρο
    Πλατυκαμπο και ολο πιο δυτικα.

  83. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/01/2009 00:48:31

    DonaE@87
    Ωραία.
    Κάπου εκεί γύρο τριγυρνά και ο Θανάσης ο Παπακωνσταντίνου.

  84. donaE avatar
    donaE 24/01/2009 01:03:14

    @88 Σπύρος
    Α,ναι.Και οχι μονο,απο ολα εχει.Απο παλια.

  85. tiramola avatar
    tiramola 24/01/2009 01:13:13

    Η αγροτικη μας παραγωγη καλυπτει βιοτικες αναγκες των κατοικων αυτης χωρας.
    Απο μονο του αυτο θα επρεπε η στηριξη των αγροτων να ειναι προτεραιοτητα καθε κυβερνησης.
    Καιριο πληγμα στην αγροτικη μας παραγωγη ηταν η παγκοσμιοποιηση του δηθεν "ελευθερου ανταγωνισμου".
    Τα ποιοτικα Ελληνικα αγροτικα προιοντα εγιναν απροσωπα και χρηματιστηριακες αξιες μονο.
    Φυσικα η ηγεσια της ΕΕ επαιξε το ρολο της αφου προτεραιοτητα για αυτους ηταν τα συμφεροντα της Μοnsanto και Bayer.
    Μοναδικη οδος προοπτικης για την Ελληνικη αγροτια , η πιστοποιηση.
    Εχει μιλησει πολλες φορες ο Παπανδρεου σχετικα

  86. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 24/01/2009 01:38:18

    το καθεστώς θα πρέπει να πασχίσει ιδιαίτερα, για να κρατήσει τις εκρήξεις των διάφορων κοινωνικών ομάδων χωριστά και κατα προτίμηση τη μια απέναντι στην άλλη.
    Διακυδεύονται πολλά....

    ακόμη ακομη και ο πυρήνας του οικονομικού σύστηματος...ήδη βλεπουμε τις πρώτες αυτοοργανωμένες ΔΟΜΕΣ, έξω απο τα σάπια συνδικαλιστικά όργανα, που σε περιπτώσεις (κρητη) έχουν εμμέχως απειλήσει με ενδοαγροτικό (εν προκειμένω) αιματοκύλισμα, ακριβώς για αυτόν το λόγο...

    ΤΡΕΞΤΕ ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ! Μόλις οι κοινωνικές ομάδες αποτινάξουν τα συνδικαλιστικά βαρίδια τους, ενωθούν και αυτοοργανωθούν, δεν θα έχουμε εξεγερση...

    αλλά μια λέξη που δεν τολμώ να εκστομίσω!

  87. Factorx avatar
    Factorx 24/01/2009 01:38:48

    Προς όλους τους φίλους. Κάποιος απο εδω μέσα, που άρχισε να σχολιάζει τελευταία, χρησιμοποίησε το “νικ” άλλου σχολιαστή. Θεωρούμε αυτή την ενέργεια ως μια απο τις κακοηθέστερες παρεμβολές που μπορούν να γίνουν. Ο συγκεκριμένος κόπηκε δια παντός. Και τον συμβουλεύουμε οτι η ανοχή έχει και τα όριά της. Καλό θα ήταν να μην ξαναπατήσει εδω μέσα.

  88. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 24/01/2009 01:39:38

    εμμέχως=εμμέσως

  89. @$#@%^ avatar
    @$#@%^ 24/01/2009 03:31:06

    Αυτοί οι Έλληνες αγρότες εκτός από το να κλείνουν τίποτα δρόμους παράγουν τίποτα;

    Τελικά θαύματα έκανε αυτή η μεταπολίτευση. Κατάφερε να βάλει τους πάντες σε καθεστώς που στην ουσία είναι κάτι σαν ταμείο ανεργίας.

    Είτε στο δημόσιο φραπεδοκοιμώμενοι, είτε στα καφενεία της επαρχίας περιμένοντας την επόμενη επιδότηση.

  90. KaryID avatar
    KaryID 24/01/2009 08:20:06

    @70Ψυχραιμία: αυτό σκέφτηκα κι' εγώ.

  91. ataktos avatar
    ataktos 24/01/2009 11:27:37

    όποιος σπέρνει θύελλες θερίζει ανέμους....

  92. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 13:31:18

    Κλιμακώνουν τώρα που τα κανάλια τους δίνουν λόγο. Προ καιρού κάτι ταλαίπωροι στις Σέρρες παραπονούταν γιατί δεν έρχονται οι κάμερες να τους υποστηρίξουν. Τα κανάλια πιέζουν και χρησιμοποιούν τους αγρότες, μέσω αντιπροσώπων, για να εξασφαλίσουν πως δεν θα καταρρεύσουν οικονομικά.

  93. stelios avatar
    stelios 24/01/2009 16:03:27

    Οι φορτηγατζηδες θελουν να δειρουν τους αγροτες(με το δικιο τους),οι αγροτες χτυπησαν τους φορτηγατζηδες οταν εκαναν απεργια και εκλειναν τους δρομους(με το δικιο τους),οι αγροτες θελαν να δειρουν τους ΔΕΗτζηδες οταν κατεβαζαν τους διακοπτες(με το δικιο τους),ολα αυτα γιατι δεν εφαρμοζονται οι νομοι.Ο Μιτεραν ειχε βγαλει τα τανκς και ειχε απασει τα μπλοκα των φορτηγων,ειχε μηπως χουντα η Γαλια?Το τι περιμενει δε καποιον που θα αποφασισει να κλεισει τα συνορα της Γερμανιας η της Ιταλιας ακομη,ειναι περαν φαντασιας,θα του ριξουν στο κεφαλι κατευθειαν.
    Οταν πουλουσαν σε διπλασια τιμη περσι,σκεφτοταν που θα βρει λεφτα να πληρωσει στη λαικη ο συνταξιουχος?
    Αν δε θελουν να ειναι επιχειρηματιες,ας συνενωσους τις εκμεταλευσεις τους και να δουλεψουν με μισθο,δε θα παρουν παραπανω απο εναν ανασφαλιστο Αφγανο...

  94. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 17:09:58

    «Η βουλγάρικη πλευρά εκφράζει τη δυσφορία της από το κλείσιμο όλων των χερσαίων συνοριακών σταθμών ελέγχου, που συνδέουν τη Βουλγαρία και την Ελλάδα. Η έλλειψη δυνατότητας οδικής μετακίνησης παρεμποδίζει τις σχέσεις των δύο χωρών και έρχεται σε αντίθεση τόσο με τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των πολιτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, όσο και με τις αρχές της ενιαίας εσωτερικής αγοράς της Κοινότητας»

  95. kostas avatar
    kostas 24/01/2009 18:23:56

    Δηλαδή στην Ελλάδα νομιμοποιείται η λειτουργία εις βάρος των άλλων. Τότε όλοι, σε οποιαδήποτε επαγγελματική ομάδα και αν ανήκουν, θα μπορούν να κλείνουν τους δρόμους ? δηλ. αύριο θα κλείσουν τους δρόμους οι έμποροι και μετά απο αυτούς οι ξενοδοχουπάλληλοι, κ.ο.κ. Που θα το πάμε ?

  96. απολολός κουκουές avatar
    απολολός κουκουές 24/01/2009 18:59:35

    καλά που έγινε το tvxs.gr και δεν χρειάζεται να λουζόμαστε όλους τους εθνοχαπακωμένους εδώ μέσα. ότι θέμα και να ανοιξει κάτι σπύροι και σία το γυρνάνε στα εθνικά.

    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΚΑΡΒΟΥΝΟ. ΑΛΛΗΛΕΛΕΓΓΥΗ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ

  97. Aurora avatar
    Aurora 24/01/2009 19:03:59

    Kαι η Γερμανοι ασκουν αυστηρη κριτικη στο μπλοκο των αγροτων, τους οποιους, ως αναφερουν, εχουν κατ' επαναληψη χρυσωσει μεσα στην ΕΕ με τη στηριξη τους και μπροστα στη θεα του προβληματος ανεφοδιασμου των καταστηματων της εξοργιζεται.

  98. Ι6 avatar
    Ι6 24/01/2009 19:50:23

    @απολολός κουκουές

    κάτι τέτοιες μακακίες πετάτε κάτι αμετανόητοι παλαιοσταλινικοί σαν και σένα και αρχίζω να πιστεύω ότι έχει δίκιο ο Άδωνις και τα βιβλία του...

  99. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/01/2009 20:04:58

    Απολολός?
    Απολολός...

    @Απολολος κουκουές, Ι6, και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, πιο παιδαριώδη προβοκάτσια δεν έχω δει...

    Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες, ε?
    τα goyyim δεν είναι όπως παλιά, το internet σας την χαλάει τη δουλειά...

  100. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/01/2009 20:45:03

    Αυθαίρετα και χωρίς στοιχεία, θέλω να πω ότι "εξέγερση" μου μυρίζει η δουλειά με τους αγρότες. Κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτή την κινητοποίηση. Δεν είναι σαν τις άλλες.

  101. nyfitsa avatar
    nyfitsa 24/01/2009 20:50:43

    Το πρωί άκουσα τους αγρότες στα κανάλια: «Πληρώνουμε 3,5λεπτά τους εργάτες που μαζεύουν τα πορτοκάλια και έμπορας μας τα παίρνει με 1,5 λεπτό»!!.(στα SUPERMARKET τα πουλάνε 1 έως 1,5 Ευρώ!!!) Ή μας λένε ψέματα ή «μπαίνουν μέσα» …. και μετά ……….τι ? τι γίνεται,… πώς ζούνε, γιατί δεν αλλάζουνε επάγγελμα ή την παραγωγή ? Γιατί δεν παρακάμπτουνε τους «μεσάζοντες», αφού κυβέρνηση δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό?

  102. απολολός κουκουές avatar
    απολολός κουκουές 24/01/2009 21:07:08

    goyyim ????

  103. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/01/2009 21:30:35

    101@
    Αει ρέ νούμερο που θα σέ πάρω και στά σοβαρά.
    Και αγόρασε καινούρια συνταγή γιατί αυτά πού σού δίνουνε λήξανε.

  104. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/01/2009 21:33:05

    Και το ΄απολολός΄ τό ΄λόλανες΄............

  105. Decay avatar
    Decay 24/01/2009 23:06:57

    @ Λωλός ήθελε να πεί...

    @ 104 (Α) Θανάση,

    Πιθανόν να είναι
    Goebels μεταμφιεσμένος...χαχαχούααα

  106. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2009 23:10:04

    @ #101

    Ονειρεύεστε νέο Ίλιντεν στην Ελλάδα?

  107. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/01/2009 01:44:09

    "Παρακολουθώ εσχάτως με πολύ ενδιαφέρον τις κινητοποιήσεις των αγροτών... Παρατηρώ ποια είναι τα αιτήματά τους, ποιες οι διεκδικήσεις τους... Παρακολουθώ τις αντιδράσεις τους, κλείνοντας τις εθνικές οδούς και κόβοντας την Ελλάδα στην μέση ή στα 4... Κλείνοντας συνοριακούς σταθμούς. Πετώντας γάλα, βαμβάκι ή φρούτα έξω από κυβερνητικά κτίρια...
    Λίγο καιρό πριν είχαμε όλοι βιώσει τις κινητοποιήσεις των οδηγών Βυτιοφόρων... Τις αμέτρητες ουρές και την αφάνταστη ταλαιπωρία... Έπειτα είναι οι κινητοποιήσεις των οικοδόμων, των εργαζομένων στα ΜΜΜ, στα ΜΜΕ, των δημοσίων υπαλλήλων, και λοιπά και λοιπά.
    Όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι μάχονται κατά καιρούς για τα δικαιώματα και τα αιτήματά τους. Κατηγορούνται συχνά ότι ταλαιπωρούν άδικα τους συμπολίτες τους. Κατηγορούνται ότι είναι κομματικά υποκινούμενοι... Δεν θα ήθελα να μπω σε περαιτέρω ανάλυση..
    Αυτό που θέλω να φωνάξω όμως είναι το εξής: Σε τούτη την κοινωνία με τους Δημοκράτες, τους κοινωνικά ευαίσθητους, τους ασυμβίβαστους και τους Αγωνιστές δεν έχω δει ποτέ μου κάποιους ανθρώπους που καθημερινά τρώνε ΚΑΡΠΑΖΙΕΣ να κατεβαίνουν και να κλείνουν τους δρόμους.
    Έχετε δει εσείς ποτέ κανένα γκαρσόνι να κλείνει και να σπάει το κέντρο της Αθήνας; Μήπως έχετε δει κάποιον πιτσαδόρο, κάποιον διανομέα εταιρείας Κούριερ; Καμιά Τηλεφωνήτρια, κομμώτρια ή ταμία σε σούπερ μάρκετ που γεμίζει και τα ράφια; Κάποιον Υπάλληλο φαστ φούντ, κάποιον Σουβλατζή ή καμία Μπαργούμαν;
    Δηλαδή τι στο διάολο συμβαίνει με τους Εργαζομένους στον Ιδιωτικό Τομέα; Για εμάς δεν υπάρχουν εργατοπατέρες; Δεν ισχύουν οι νόμοι για μας; Εμείς είμαστε καλύτερα αμειβόμενοι από όσους κάνουν απεργίες και κατεβαίνουν στους δρόμους ή ζούμε σε καλύτερο εργασιακό περιβάλλον;

    Για άλλη μια φορά ο Νόμος των ισχυρών φαίνεται ανώτερος από οποιονδήποτε άλλον σε αυτή την πέρα για πέρα ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ κοινωνία. Σε αυτή την ξεφτιλισμένη κοινωνία που δεν μπορεί να δει πέρα από την μύτη της. Που δεν μπορεί να ιεραρχήσει τις προτεραιότητές της και της ανάγκες της. Που διαθέτει επιλεκτική μέριμνα.

    ΜΙΑ ΓΑ@@ΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ, ΕΝΩ ΜΕ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΜΕ ΣΤΑ ΑΟΡΑΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ"

    @ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΟΣ (για την αντιγραφή)

    Εχουμε καταντήσει τη δημοκρατία παρεούλες φίλων και γνωστών που έχουν διορισμένους εργατοπατέρες και δύναμη από τη σχέση με την εξουσία.
    Δίκαια τα αιτήματα των αγροτών.
    Ολα τα κιλά όλα τα λεφτά.
    Που κάποτε πηγαίναν τα κοπάδια πέρα δώθε μέσα στη νύκτα, όταν είχε σκάσει "εξωτερικός" έλεγχος για τις επιδοτήσεις.
    Που παράγουμε περισσότερο βαμβάκι από όλο το υπόλοιπο κόσμο, με βάση τις επιδοτήσεις.
    Που στα μαγαζιά στο Λονδίνο το Ελληνικό λάδι (που δεν το συζητώ είναι καλύτερο γιατί ...έχει κατουρήσει ο Περικλής σε αυτό το χώμα) πουλιέται +80% ακριβότερο από το Ισπανικό
    Που το Καλαμπόκι κάποτε έκανε τουρ για να εισπράττουμε επιδοτήσεις3
    Που έχουμε πρόβλημα στο πότισμα, αλλά χρησιμοποιούμε κανονάκια ως βλήματα που είμαστε
    Που έχουμε μάθει μια κοινωνία στις επιδοτήσεις και τώρα που κάναμε κοιλιές από τις επιδοτήσεις ποιος ξαναπιάνει δουλειά?

    Μια κοινωνία που σάπισε από την αρπαχτή και τώρα που τελείωσε και ξύνουμε το πάτο του βαρελιού, θυμόμαστε τα παλιά, κλείνουμε τους δρόμους.
    Υπομονή παιδιά σε λίγο δεν υπάρχουν ειδοτήσεις, θα πρέπει να σηκωθούμε από τις καρέκλες και τα καφενεία και να ξαναδουλέψουμε.
    Ξέρω δύσκολο αλλά κάποτε πρέπει να πούμε ότι το παραμύθι τελείωσε και δεν υπάρχει δράκος μόνο καθρέπτης.
    Θα τολμήσουμε να κοιτάξουμε μέσα?

  108. nyfitsa avatar
    nyfitsa 25/01/2009 14:11:50

    @Ιθαγενής
    Αυτό ακριβώς γίνεται. Αγρότες τρώνε τις επιδοτήσεις, κάθονται στα καφενεία (οι πιο «ματσωμένοι» κάθονται στα μπουζούκια,) και στα χωράφια δουλεύουνε μόνο αλλοδαποί.!!! Τι θα κάνουν, όταν θα στερέψουν οι επιδοτήσεις?

  109. ΔΖ avatar
    ΔΖ 25/01/2009 20:15:44

    ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ , ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ;ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 30 ΧΡΟΝΩΝ!