#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2010 18:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλιμακώνεται η ένταση στη Γάζα



Η ισλαμική Τζιχάντ, ανακοίνωσε πριν από λίγο πως οι Ισραηλινοί πραγματοποίησαν αεροπορική επίθεση στη βόρεια Γάζα με αποτέλεσμα το θάνατο τριών μελών της. Η συγκεκριμένη οργάνωση που στηρίζεται από το Ιράν, ανέφερε πως τα μέλη της σκοτώθηκαν αφού πρώτα εκτόξευσαν ρουκέτες εναντίον περιοχών του νοτίου Ισραήλ. Σύμφωνα με τις ισραηλινές αρχές, οι ρουκέτες έπεσαν σε ακατοίκητες  περιοχές και δεν προκάλεσαν ζημιές ή θύματα.

Στο μεταξύ , χιλιάδες κάτοικοι της Γάζας εγκαταλείπουν τις εστίες τους σπεύδοντας με κάθε μέσο προς τα σύνορα με την Αίγυπτο. Η Αίγυπτος έχει ανακοινώσει πως θα ανοίξει προσωρινά τα σύνορά της, λόγω της έκρυθμης κατάστασης που διαμορφώθηκε από τη χθεσινή επίθεση στρατιωτών του Ισραήλ στα πλοία των ακτιβιστών.

Οι δρόμοι που οδηγούν στα σύνορα είναι γεμάτοι από αυτοκίνητα πλήρη επιβατών και αποσκευών, ενώ πολλοί είναι και αυτοί που κινούνται πεζή φορτωμένοι με προσωπικά τους είδη. Ο πρόεδρος της Αιγύπτου Hosni Mubarak έχει δώσει εντολή να παραμείνει ανοιχτή η μεθόριος μεταξύ της χώρας του και της πόλης Rafah για μερικές ακόμη ημέρες, έτσι ώστε να «απαλυνθεί ο πόνος των Παλαιστίνιων αδελφών μας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2010 19:04:40

    Η φωτό αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους πονόψυχους (που όμως δεν θυμούνται τη Κύπρο). Εκτός και αν ο τύπος είναι λάτρης του πρώιμου βυζαντίου, το οποίο παρεμπιπτόντως πρώτο χρησιμοποίησε το σύμβολο της ημισελήνου.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Strange Attractor 02/06/2010 00:33:42

      Για την ακρίβεια, η ημισέληνος είναι σύμβολο πολύ παλιότερο της βυζαντινής αυτοκρατορίας αλλά και της ελληνικής πόλης του Βυζαντίου. Είναι μάλλον μεσοποταμιακής προέλευσης. Νομίζω ότι έχουν βρεθεί σφραγίδες με ημισέληνο στην αρχαία Βαβυλώνα.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ Professor Moriarty 02/06/2010 02:42:34

        Άρτεμης.

        Εισβολή Φιλίππου στο Βυζάντιο όπου απόκοσμο φως γύρω απο το δυόμενο φεγγάρι που παρουσίαζε ενα άστρο που φώτιζε τους εισβολείς και απο τότε η ημισέληνος με το άστρο έγινε το επίσημο έμβλημα της προστάτιδας θεάς Άρτεμης στη πολη του Βυζαντίου.
        Αν υπηρχε κάτι παρόμοιο σε κάποια μεσοποτάμια δεν είχε καμία σχέση με την βυζαντινή ημισέληνο.

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/06/2010 19:09:17

    Στην Μέση Ανατολή πάντα οι καλοκαιρινοί μήνες ήταν μήνες εχθροπραξιών...

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΒΡΑΧΟΣ 01/06/2010 22:22:39

      Θα ερθει ξαφνικα. Η το αλογο στ αλωνι, η το βοδι στο χωραφι (οχι αυτο της φωτογραφιας)

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ zonitis 02/06/2010 02:51:15

        Breaking news.

        Ούτε Breaking δηλαδή, ούτε News?

        Άκλαφτα θα πάνε τα καημένα τα ΜΜΕ?

        Φαντάζομαι πως θα τραβάν τα μαλλιά τους ορισμένοι που συνήθισαν τη τσάμπα μαγκιά της κάμερας κα της προπαγάνδας.
        Ο κόσμος θα κάνει σειρά για να πάει να τους πολεμήσει και τη τεράστια μηχανή που θα έχουν στήσει, σίγουροι οτι θα σκορπίσει το τρόμο και το φόβο θα την αγνοούν οι πάντες αφού ΜΜΕ δεν θα υπάρχουν για να κάνουν ζωντανές συνδέσεις οι ρουφιάνοι των λαών δημοσιοκάφροι.

        Τι να κάνουμε! Αν ειναι θέλημα Θεού ας πάει στα τσακίδια και το CNN και το Μέγκα κι οτι άλλο υπάρχει εκει εξω!

        Χε χε χε χε!!!

  3. πελ avatar
    πελ 01/06/2010 19:56:01

    ενταξει το καταλαβαινω οτι εχουν μπλεξει οι ισλαμοφασιστες με τους σιωνιστες πανω στο κεφαλι των αμοιρων των παλαιστινιων, αλλα εσεις δεν συγκινηστε μονο και μονο στο ακουσμα του MV Rachel Corrie, και ο Σολωμου ήρωας αλλα και η corie και ο Vanunu.

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/06/2010 20:48:51

    Τώρα καταλαβαίνουν οι Ισραηλινοί τι εστί Τουρκία.

    Μια πολιτική κουλτούρα φασισμού, εθνικισμού, ρατσισμού και τυφλού μίσους.

    • Greco avatar
      Greco @ Στέργιος 01/06/2010 21:06:09

      ναι οι ευγενεις τουρκοι...να τους συμπαρασταθουθμε γιατι πολυ στεναχωρηθηκαν

  5. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 01/06/2010 20:50:23

    Κάτι μεγάλο έρχεται για να φεύγει έτσι ο κόσμος απο την Γάζα. Αρκετοί αναλυτές μιλούν απο τον χειμώνα για μεγάλη στρατιωτική αντιπαράθεση με πολλούς εμπλεκόμενους στην Μέση Ανατολή.

    • man8os avatar
      man8os @ AegeanHawk 01/06/2010 21:36:11

      Be cool,δεν θα παιξουν ξυλο οι Ισραηλινοι με τους Τουρκους.

  6. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 01/06/2010 21:37:23

    ποιος το ειχε πει οτι ο 3ος παγκοσμιος θα ξεκινησει απο την μεση ανατολη?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ LEWNIDAS 01/06/2010 21:44:05

      Νοστράδαμος.

      • zonitis avatar
        zonitis @ Strange Attractor 01/06/2010 22:28:03

        Δεν ξερω τι ειπε ο Νοστραδαμος, αλλα ιγουρα δεν ηταν πιο αρχαιος απο τον προφητη Δανιηλ και τον ευαγγελιστη Ιωαννη

  7. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 01/06/2010 21:53:44

    Bre εγώ cool είμαι. Αλλά ποτέ μη λες ποτέ. Δεν μιλάμε μόνο για Τουρκοισραηλινή σύρραξη. Μιλάμε για ένα καλό ξεκαθάρισμα για το ποιός θα κάνει κουμάντο στη Μέση Ανατολή τα επόμενα ...30 χρόνια. Μιας και αμφισβητείται το Δυτικό κουμάντο μέσω του ικανότερου "χωροφύλακα" της περιοχής, δηλαδή του μικρού κράτους που κάνει μεγάλη φασαρία.
    Η Τουρκία μπήκε για τα καλά στο "χορό" και πρέπει να "χορέψει". Το θέμα είναι αν θα τα καταφέρει.
    Αραγε εμείς τι θέλομε ?.....

    • man8os avatar
      man8os @ AegeanHawk 01/06/2010 22:06:03

      Θα χορεψει,αλλα μαλλον αποφευγοντας την σωματικη επαφη.

    • zonitis avatar
      zonitis @ AegeanHawk 01/06/2010 22:26:46

      ΔΝΤ

    • xoirosima avatar
      xoirosima @ AegeanHawk 02/06/2010 23:58:49

      Σωστός,πολύ σωστός.
      Εμείς τι θέλουμε?Σαν Ελλάδα?
      Νομίζω το πρόβλημα δεν είναι εθνικό ή σε στενά εθνικά πλαίσια.Αν φάνε τα μουστάκια τους αυτοί θα χωθούν και οι "άλλοι" οι μεγάλοι και τότε θα γίνει της κακομοίρας,χωρίς Ζήκο και χωρίς γέλοιο.Για να μην σου πω ότι οι μεγάλοι "έβαλαν" τα σκυλιά τους να φαγωθούν.Σύμπτωση που η Β.Κορέα έστειλε για σπίρτα ένα Ν.Κορεάτικο πλοίο και μιλάνε και για ρεβάνς?
      Πως τα βλέπεις τα πράγματα?
      Σαλάτα φίλε τα γεωπολιτικά,μεγάλη σαλάτα.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2010 22:00:53

    Το 2012 λήγουν και χρειάζονται αναχρηματοδότηση ένα σωρό ομόλογα, πανευρωπαϊκά. Θα γίνει χαμός χαχαχα.

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 01/06/2010 22:05:02

    τώρα θα πείτε και για τους Μάγια

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/06/2010 22:07:51

    Υπαρχει μια εσωτερικη τουρκικη διασταση στο ζητημα.Για πρωτη φορα οι κεμαλιστες μετα απο 8 χρονια προηγουνται στις δημοσκοπησεις του Ερντογαν εστω ενα ποντο.
    Το Ισραηλ φυσικα θελει αυτους στην Τουρκια.Ετσι ριχνει ενα χερι ξυλο στους ισλαμιστες ακτιβιστες και περιμενει να δει πως θα αντιδρασει ο Ερντογαν.
    Αν κανει πισω θα αποδειχθει στον τουρκικο λαο οτι δεν μπορει να κανει αυτα που υποσχεται απεναντι στο Ισραηλ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 01/06/2010 22:13:23

      μα έτσι δεν συσπειρώνει τους αντικεμαλιστές; Ή για αυτό κλάινε τα Ισρηλινά ΜΜΕ περί φιάσκου; χεχεχε...

  11. smoking area avatar
    smoking area 01/06/2010 22:30:06

    Τα χθεσινα γεγονοτα δειχνουν παντως πως η ασπρομαυρη οπτικη δεν βοηθα στην εις βαθος αναγνωση των εξελιξεων.
    Σκληρη αληθεια για τους πολλους ασπρομαυρους σχολιαστες του αντινιουζ.

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2010 23:10:06

    " Τώρα καταλαβαίνουν οι Ισραηλινοί τι εστί Τουρκία.
    Μια πολιτική κουλτούρα φασισμού, εθνικισμού, ρατσισμού και τυφλού μίσους."

    το φασισμο των ισραηλινων δεν τον φτανουν...


    εγω θα προτιμουσα να εξαφανιστει το ισραηλ και ας γινει μια πιο ισχυρη ισλαμικη Τουρκια..

    • Lgz avatar
      Lgz @ Aggelos 01/06/2010 23:14:54

      εγώ θα προτιμούσα να εξαφανιστεί η Τουρκία

      και ας γίνει πιο ισχυρό το Ισραήλ απέναντι στο Ισλάμ

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ Lgz 02/06/2010 04:04:50

        Μάλλον να διαμελιστεί εννοείς, σε 3 ας πούμε κομμάτια?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Aggelos 01/06/2010 23:30:47

      Να προσέχεις τι εύχεσαι, γιατί μπορεί και να το πάθεις...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 01/06/2010 23:42:15

        Στον άγγελο το σχόλιο.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Aggelos 02/06/2010 14:30:37

      Φυσικο ειναι αφου εισαι μουσουλμανος.

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Mαρινα 02/06/2010 14:31:27

        Στον αγγελο(μεχμετ) το σχολιο

  13. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/06/2010 23:29:26

    Διαβάζοντας κάτι μου μπήκε στο μυαλό...Καμμιά φορά σκέφτομαι κιόλας...
    Κάτι μου θύμιζε η κατάσταση. Θα το γράψω με κάθε επιφύλαξη, γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.
    Η κατάσταση σήμερα μου θυμίζει μία χώρα, που νόμιζε ότι ήταν δυνατή, είχε αναλάβει στο μυαλό της την περηφάνεια των Αράβων, υποστήριζε, μετά από ένα σημείο τους Παλαιστίνιους, τα έβαλε με τους Ισραηλίτες και την κατέστρεψαν οι Αμερικάνοι...Νόμιζε ότι ήταν δυνατός παίκτης στην περιοχή, έχοντας εξουδετερώσει έναν άμεσο αντίπαλο, με βοήθεια και των Αμερικάνων και των Ισραηλιτών και μετά, θέλησε να κάνει ένα βήμα παραπάνω. Από λάθος(;) πληροφόρηση και νομίζοντας ότι οι Αμερικανοί δεν θα αντιδράσουν, γιατί μέχρι τότε ήταν ανάχωμα στο Ιράν, το Ιράκ επιτέθηκε στο Κουβεϊτ...Τα υπόλοιπα είναι νομίζω γνωστά...
    Κάτι μου κλωθογυρίζει στο μυαλό. Θα ήθελα την γνώμη σας.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ΒΡΑΧΟΣ 01/06/2010 23:48:12

      Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σύγκριση.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΒΡΑΧΟΣ 02/06/2010 00:00:15

      Δεν ειναι το ιδιο.Ποτε δεν πρεπει να συγκρινουμε την Τουρκια που ειναι κρατος - διαδοχος της Οθωμανικης Αυτοκρατοριας με κρατη σαν το Ιρακ που ξεκινησαν ως συνασπισμοι φυλαρχων.
      Η Τουρκια περασε μια εσωτερικη διαδικασια εκσυγχρονισμου και αναπτυξης,ποτε δεν κατακτηθηκε απο ξενη δυναμη και δεν εχει αισθηση κακομοιρη οπως Συροι,Ιρακινοι κλπ.Τελος ειναι ή ηταν πραγματικος συμμαχος των ΗΠΑ στο ΝΑΤΟ και οχι ουδετερος.
      Οι Αμερικανοι απο μονοι τους δεν θα υπονομευσουν την Τουρκια ουτε θα της στησουν καποια παγιδα.Βεβαια αν αυτη αποφασισει να απομακρυνθει και να κανει δικο της παιγνιδι θα παρει τα ρισκα της.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ψυχραιμια 02/06/2010 11:56:40

        Δεν συγκρίνω κράτη.Συγκρίνω καταστάσεις.
        Και κάτι μου λέει ότι μερικά πράγματα,είναι περισσότερο σύνθετα, απ'ότι φαίνονται και με προεκτάσεις που δεν γνωρίζουμε.
        Ας είναι.
        Ας κρατήσουμε ορισμένα πράγματα, στο πίσω μέρος του μυαλού μας.

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2010 23:30:13

    παντως αυτη τη στιγμη το Ισραηλ κραταει φυλακισμενους και δαρμενους ελληνες..
    αλλα δεν εχουμε κοτσια να παμε τα τους παρουμε με πολεμικα πλοια..περιμενουμε την εντολη της μαμας αμερικης..

    • Lgz avatar
      Lgz @ Aggelos 01/06/2010 23:46:39

      ακτιβιστές μέσα σε ένα πλοίο που ξεκίνησε από μία κατεχόμενη περιοχή από όπου οι τούρκοι (που πουλάνε τώρα ανθρωπισμό και ανθρώπινα δικαιώματα) έδιωξαν χιλιάδες ανθρώπους από τα σπίτια τους και τους στέρησαν την περιουσία τους για να πάνε σε μια άλλη κατεχόμενη περιοχή να προσφέρουν ανθρωπιστικές υπηρεσίες

      δουλεύοντας ουσιαστικά για τους τούρκους, μπλέκοντας την χώρα σε διαμάχη άλλων

      • Mαρινα avatar
        Mαρινα @ Lgz 02/06/2010 14:44:42

        Ντροπη στους Ελληνες που πηραν μερος μαζι με μια ισλαμοφασιστικη οργανωση της Τουρκιας που μελη της πρωτυτερα 2 η 3 χρονια πριν,ειχαν σφαξει αργα και τυρανικα τους ευαγγελικους γερμανους και τουρκους που διατηρουσαν χριστιανικο βιβλιοπωλειο και που ακομη πρωτυτερα ειχαν σκοτωσει τον καθολικο ιερεα Σαντορο!!!!!

        Μα ΠΟΣΟ ΜΠΟΥΝΤΑΛΑΔΕΣ ειμαστε ρε που να παρη....

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Aggelos 01/06/2010 23:51:23

      Μακάρι να τους κράταγαν, αλλά δεν πρόκειται. Ετσι θα μας γλύτωναν από μερικούς άχρηστους.
      Αλήθεια αυτοί οι τύποι πήραν άδεια απο την δουλειά τους και με το μειωμένο μηνιάτικο πήγαν να πουλήσουν "ελευθερία" στην Μέση Ανατολή?
      Ρε λέτε να είναι τίποτα φοροφυγάδες?.

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 02/06/2010 15:06:12

        Αααα ωραία, μιλάμε για επαγγελματία αγωνιστή λοιπόν. Αυτοί οι "επαγγελματίες" στα πόσα χρόνια βγαίνουν στην σύνταξη?

      • tiramola avatar
        tiramola @ AegeanHawk 02/06/2010 15:09:11

        AegeanHawk πρέπει να τα έχεις λίγο βαριά ρε παίδαρε για αυτές τις δουλειές...
        Άσε καλύτερα , άραξε στο καναπέ σου και απόλαυσέ το...

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 02/06/2010 17:21:54

        Ωπα...κι άλλος "επαγγελματίας" αγωνιστής. Τιραμόλα τι έγινε φίλε μου, δεν βρήκες εισιτήριο στο "πλοίο της αγάπης"??. Υπεράριθμοι θα ήσασταν ? ή δεν είχαν σφεντόνες για σένα?

      • AegeanHawk avatar
        AegeanHawk @ AegeanHawk 03/06/2010 01:02:15

        Κάνω αρκετά πράγματα και κατά καιρούς χάνω το χρόνο μου απαντώντας σε "αγωνιστές" όπως εσύ.

        Οσον αφορά για το τι θα γραφτεί στον τάφο μου, το αφήνω στους φίλους μου που θα με θάψουν. Ας αποφασίσουν αυτοί. Θα είναι και πιο αντικειμενικό.

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ Aggelos 01/06/2010 23:58:41

      "Δαρμένους".....Πολύ δραματικό και υπερβολικό ακούγεται. Ενας είναι που αρνείται την ιατρική βοήθεια.

      Είναι κουραστικό και εκνευριστικό να ακούς "κραυγές" όπως ένας γιατρός ακτιβιστής που διαμαρτυρόταν ότι οι combat medics των Ισραηλινών δυνάμεων φορούσαν μάσκες. Αυτό τον ενόχλησε ? ή ότι δεν δεχόντουσαν "φακελλάκι"....(Αστειάκι)

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Aggelos 02/06/2010 03:29:40

      Εγω λεω οτι λίγους έχουν να τους στείλουμε κι άλλους.
      Κάτι αργόμισθους στη Βουλή που το παίζουν επαναστάτες ισα ισα να μη χαθεί το ποσοστό, κάτι μπαχαλομπουνταλάδες.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Aggelos 02/06/2010 14:34:34

      Ελα αγγελε (μεχμετ),δωστα ολα!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Aggelos 02/06/2010 14:37:03

      Σιγά να μη στείλουμε και αεροπλάνα στούκας - ή το φάντασμα του Μέρτεν χα χα!

  15. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 01/06/2010 23:49:59

    Κάτι δεν ξέρουμε...
    Δεν μου το βγάζεις από το μυαλό.

  16. xristoforakos avatar
    xristoforakos 02/06/2010 00:53:38

    τουρκοι χάκερς κατέβασαν την ίστοσελιδα της ισραηλινης κυβερνησης!
    http://taxalia.blogspot.com/2010/06/hackers.html

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ xristoforakos 02/06/2010 14:38:57

      Τουρκοι χακερς κατεβασαν λιγους μηνες πριν και μια ιστιοσελιδα ευαγγελικης εκκλησιας στην Ελλαδα γιατι απλα εξηγουσε τις αρχες του κορανιου και την τρομερη αντιθεση του με το Ευαγγελιο του Χριστου.
      Το ιδιο εχουνε κανει και στην ιστιοσελιδα Totus Tuus της ιταλιας δυο χρονια πριν για τον ιδιο λογο.

      Οι αληθεια ηταν παντα ο μεγαλος εχθρος του σατανα τον οποιον και υπηρετουν χωρις να το ξερουν.