#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2009 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κλείστε τα όλα»

Η αποτυχία των επικοινωνιολόγων και η ανήμπορη κάθαρση


___________________________________________________________________________________________
Πλήρης σκανδάλων και σκανδαλολογίας η ημέρα.

1  Την άσκηση συμπληρωματικής ποινικής δίωξης, για το αδίκημα της απάτης σε βάρος του Ελληνικού Δημοσίου, σχετικά με την προμήθεια του συστήματος C4I ζήτησε σήμερα ο 4ος ειδικός ανακριτής Νίκος Ζαγοριανός με καθυστέρηση τουλάχιστον ενός χρόνου. Κάνει λόγο για καινούργια στοιχεία τα οποία προέκυψαν από την έρευνα.

2   Καταπέλτης για τον πρώην υπουργό Αιγαίου Αρ. Παυλίδη είναι η δεύτερη δικογραφία που έφτασε χθες στο Κοινοβούλιο με καθυστέρηση κι αυτή ενός χρόνου και αφορά τις άγονες γραμμές της Δωδεκανήσου. Στοιχειοθετεί τουλάχιστον δύο κακουργήματα προς διερεύνηση για τον βουλευτή της Ν.Δ., με αφορμή τη δρομολόγηση του πλοίου «Πρωτεύς» της «ΑΝΕ Σύμης» σε άγονη γραμμή.

3  Όπως προαναγγείλαμε την προηγούμενη εβδομάδα, με επιστολή του προς τον πρόεδρο της Βουλής Δ. Σιούφα, ο γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ Δ. Ρέππας ζητεί να διαβιβαστούν εγκαίρως στην Βουλή στοιχεία για τις υποθέσεις της Μονής Βατοπεδίου, των δομημένων ομολόγων και της εξαγοράς της εταιρείας ΓΕΡΜΑΝΟΣ λόγω του κινδύνου παραγραφής τους.

Και η Κουτσή Μαρία έχει καταλάβει πλέον πόσο ανόητα και πρόσκαιρα είναι τα παιχνιδάκια των επικοινωνιολόγων για τον μεσαίο χώρο, τον καταλληλότερο και τα δεξιά, ή αριστερά, προφίλ της χρεοκοπημένης πολιτικής ηγεσίας του τόπου. Όσο θα προχωράμε προς τις εκλογές το παιχνίδι θα παίζεται σε πιο κατανοητά επίπεδα για το φιλοθεάμον κοινό:

Ποιος έκλεψε περισσότερα;

Ποιος ξέρει να κρύβεται καλύτερα;

Αυτόν θα διαλέξουμε

Και φυσικά, επειδή η ΝΔ έχει ακόμα πλειοψηφία,  οι μεγάλες υποθέσεις της διακομματικής ρεμούλας (Ζήμενς, Ιντρακόμ, C4I, Ομόλογα, ΟΤΕ κλπ κλπ) θα παραγραφούν.

Κοροϊδεύουν λοιπόν τον κόσμο τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ σήμερα που προβάλουν την κίνηση του Ρέππα με τον τίτλο «Ανοίξτε τα Όλα».

«Κλείστε τα όλα» ήθελε να πει ο άνθρωπος.

Ο μόνος που ενδέχεται να την πληρώσει - προς όφελος όλων - είναι ο Παυλίδης. Επειδή στην περίπτωσή του δεν υπάρχει διακομματική ρεμούλα. Μόνος του ενήργησε και χάλασε την πιάτσα. Άσε που αν δεν τον τιμωρήσουν μπορεί να πηδήξει από το μπαλκόνι και κανένας αναξιοπαθών εφοπλιστής και φίλος του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 321 avatar
    321 14/04/2009 16:37:23

    Σιγά μην σπάσουν τα αυγά. Ακόμα με τα σκάνδαλα ασχολείσθε;
    Τα καταλάβαμε όλα, πάμε τώρα για μια επανάληψη, πριν από τις εξετάσεις. . .

  2. Naruto avatar
    Naruto 14/04/2009 16:39:39

    Λοιπον μια και μας εχετε συνηθίσει στα δυσκολα, θα σας βαλω και εγω μια δυσκολη αποστολη.

    Σε αυτη την κυβερνηση (βαση πιθανοτητων) πρεπει να εχουν κανει και κατι σωστο. Καντε και ενα ρεπορταζ πανω σε αυτο εαν καταφερετε να το εντοπισετε.
    Τουλαχιστον κατι εξυπνο. Κατι τις βρε αδερφε.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/04/2009 16:39:54

    πως τα τσακώνεις άτιμο ...

  4. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 14/04/2009 16:44:39

    Επειδη τυχαινει να γνωριζω προσωπικα τον κ Ρεππα να εισαι σιγουρος Φακτορα δεν θα δεχοταν απο χαρακτηρα και για λογους αρχων να πει κατι που να μη το εννοει.Για αυτο να εισαι σιγουρος..Οταν εννοει ΄΄ΑΝΟΙΞΤΕ ΟΛΑ΄΄΄το λεει και το εννοει.Ολα τα αλλα ειναι ερμηνειες που δεν στηριζονται πουθενα..

  5. 321 avatar
    321 14/04/2009 16:56:26

    @2
    -εκλογή Παπούλια, στο προεδρικό αξίωμα!

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/04/2009 17:04:44

    @2 Κάτι σωστό που έκαναν αλλά προέκυψε μπουμεραγκ: Έφτιαξαν έναν νεό δημοσιουπαλληλικό κώδικα (πριν 2-3 χρόνια) που προβλέπει απόλυτη και ποσοτικοποιημένη μοριοδότηση σε πτυχία, γλώσσες, εκπαιδεύσεις κλπ προκειμένου να προαχθεί κάποιος αλλά τώρα την πάτησαν τόσο τα γαλάζια όσο και τα πράσινα κομματόσκυλα καθώς στερούνται τυπικών προσόντων. Οπότε και αναστέλλονται επ`άπειρον όλες οι κρίσεις σε πολλές υπηρεσίες διότι δεν βρίσκουν κομματικό οσφυοκάμπτη που να καλύπτεται από προσόντα. Παράλληλα τρέχουν όλα τα λαμόγια και γράφονται άρον άρον σε μεταπτυχιακά και σε ΙΕΚ μπας και πάρουν κανένα χαρτί. Πολύ γέλιο...

  7. 321 avatar
    321 14/04/2009 17:07:19

    @6
    Μάλλον κατά λάθος έγινε. . .

  8. GAP-GAP avatar
    GAP-GAP 14/04/2009 17:12:41

    ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΝΑΙ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΠΠΑ ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΕ ΤΟΝ 4 Smash Direct

  9. LeProvocateur avatar
    LeProvocateur 14/04/2009 17:37:17

    @6 Δεν μπορουν να βρουν προισταμένους διότι όλοι οι κομματικοί βασίζονταν σε υψηλά τηλεφωνήματα και πλάτες για να προαχθούν στο δημόσιο τόσα χρόνια αλλά στην ουσία είναι όλοι τους αγράμματοι. Μπηκε το αβγό στον κώλο όμως και τρέχουν να αλλάξουν άρον άρον το σύστημα προαγωγών πριν αλλάξει και η κυβέρνηση.

  10. ataktos avatar
    ataktos 14/04/2009 17:46:22

    Χθες ο Ρουσόπουλος στο Αλτερ σήμερα ο Ρέππας πάλι .Τελικά τα παιδιά δεν έχουν το θεό τους αυτοί .Θράσος και αγνωμοσύνη

  11. ΡΩΣΣΙΑ avatar
    ΡΩΣΣΙΑ 14/04/2009 18:08:44

    SOSTO!

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/04/2009 18:14:53

    Εμένα μου αρέσει και το ... μωρό που λιάζεται στην φωτό. Σουηδέζα;

  13. Jimmy L avatar
    Jimmy L 14/04/2009 18:26:05

    @ 10 atactos. Τι σχεση εχουν ο Ρουσοπουλος και ο Ρεππας.Οταν θελεις να πεις κατι πες το να το καταλαβουμε ολοι και οχι να μη το καταλαβαινεις ουτε εσυ ο ιδιος??Που απευθυνεσαι με το να λες περι θρασους και αγνωμοσυνης???

  14. ataktos avatar
    ataktos 14/04/2009 18:53:21

    @13-σχέσει Ρουσόπουλος με Ρεπα σχολιάζω ως παλιά τηλεθεατής και αποδεκτής της κρατικής προπαγάνδας (κάλοι συνεχιστες του Goebbels) άρα το παλιό πυροβολικό

  15. Jimmy L avatar
    Jimmy L 14/04/2009 19:42:35

    @ 14 atactos..Τωρα μας φωτισες.!!!Την επομενη φορα να εισαι ποιο συγκεκριμενος στις απαντησεις σου..Τα περι Γκεμπελς αστα καλυτερα!!!

  16. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 14/04/2009 19:58:10

    Μην ξεχνάτε, δεν υπάρχουν σκάνδαλα.
    Έρχεται το πλυντήριο των εκλογών, όλα παραγράφονται και παραδίδονται άσπιλοι και αμόλυντοι στην κοινωνία για να τη σώσουν.... όπως το 2004 έτσι και το 2009.
    Υπάρχουν σκάνδαλα? κανένα:

    - Τράπεζα Κρήτης
    - ΙΝΤΡΑΚΟΜ
    - Εξοπλισμοί
    - ΟΤΕ
    - Καλαμπόκι
    - Κτηματολόγιο
    - Χωματερές
    - Ναυτιλία
    - SIEMENS
    - Ολυμπιακοί
    - Κουμπάροι
    - Κτηματολόγιο ξανά
    - Βατοπέδιο
    - Δομημένα
    - Αναψυκτήριο
    - SIEMENS ξανά
    - Ανταλλαγές
    - Ναυτιλία ξανά

    κλπ κλπ κλπ

    Ολοι αθώοι, στον αέναο κύκλο των άφθαρτων, αμόλυντων, καθαρών ασπόνδυλων σωτήρων....

  17. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 20:00:24

    @ 6
    Πολύ αστείο αυτό με τα κομματόσκυλα. :)))))))
    Φορούν όμως ακριβά κοστούμια και όλη μέρα χαιρετούρες.

  18. Μακρης Κωνστ avatar
    Μακρης Κωνστ 14/04/2009 20:09:35

    @ Strange Attractor Says
    πολυ Σεξουλιαρης μας βγηκες και δεν σου φαινοτανε.....

  19. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 14/04/2009 20:13:59

    Strange Attractor το έχουν λύσει το πρόβλημα είτε με αναθέσεις είτε με διορισμό ως Πρόεδρος σε Υπηρεσιακό Συμβούλιο.
    Οπότε αυτόματα γίνεσαι Δ/ντης χωρίς να έχεις κριθεί ποτέ...

  20. αναξιοπαθης avatar
    αναξιοπαθης 14/04/2009 20:28:35

    Συγνωμη εγω δεν καταλαβα απο που βγαινει το συμπερασμα οτι οταν ενα κομμα ζηταει να πανε ολοι οι φακελλοι στην Βουλη ουσιαστικα θελει το κουκουλωμα?
    Οποιος καταλαβε ας μου εξηγησει!

  21. αλληλούια avatar
    αλληλούια 14/04/2009 20:31:49

    Το Τροπάριο της Κασσιανής


    Κύριε, ἡ ἐν πολλαῖς ἁμαρτίαις περιπεσοῦσα γυνή,
    τὴν σὴν αἰσθομένη θεότητα, μυροφόρου ἀναλαβοῦσα τάξιν,
    ὀδυρομένη, μύρα σοι, πρὸ τοῦ ἐνταφιασμοῦ κομίζει.
    Οἴμοι! λέγουσα, ὅτι νύξ μοι ὑπάρχει, οἶστρος ἀκολασίας,
    ζοφώδης τε καὶ ἀσέληνος ἔρως τῆς ἁμαρτίας.
    Δέξαι μου τὰς πηγὰς τῶν δακρύων,
    ὁ νεφέλαις διεξάγων τῆς θαλάσσης τὸ ὕδωρ·
    κάμφθητί μοι πρὸς τοὺς στεναγμοὺς τῆς καρδίας,
    ὁ κλίνας τοὺς οὐρανοὺς τῇ ἀφάτῳ σου κενώσει.
    Καταφιλήσω τοὺς ἀχράντους σου πόδας,
    ἀποσμήξω τούτους δὲ πάλιν τοῖς τῆς κεφαλῆς μου βοστρύχοις·
    ὧν ἐν τῷ παραδείσῳ Εὔα τὸ δειλινόν,
    κρότον τοῖς ὠσὶν ἠχηθεῖσα, τῷ φόβῳ ἐκρύβη.
    Ἁμαρτιῶν μου τὰ πλήθη καὶ κριμάτων σου ἀβύσσους
    τίς ἐξιχνιάσει, ψυχοσῶστα Σωτήρ μου;
    Μή με τὴν σὴν δούλην παρίδῃς, ὁ ἀμέτρητον ἔχων τὸ ἔλεος.

  22. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 22:13:15

    @ 23
    Βέβαια, ο Ρέππας έχει πολλά προσόντα, τα οποία είναι ορατά ακόμα και δια γυμνού όφθαλμού. Ο μίστερ μισός εγκέφαλος.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/04/2009 22:28:16

    Ρέππας= το άλτερ έγκο του Χάρη - δια τούτο λέγω- Καστανίδη.