18/11/2010 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνουν τα Στρατιωτικά Νοσοκομεία στην πρώτη γραμμή άμυνας της χώρας

Κλείνουν τα στρατιωτικά νοσοκομεία στην πρώτη γραμμή άμυνας της χώρας μας. Εκεί όπου έχουν διαταχθεί μεγάλες στρατιωτικές δυνάμεις για να ανακόψουν τις επιθετικές βλέψεις της Αγκυρας. Το εντυπωσιακό είναι ότι αυτό γίνεται ενώ η Τουρκία αναβαθμίζει τις δυνάμεις της στον Εβρο και συγκεντρώνει ολοένα μεγαλύτερες. Να σημειωθεί ότι εδώ και μήνες βρίσκονται σε εξέλιξη, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, αμυντικά έργα ανάσχεσης στον Εβρο από τις ελληνικές Ενοπλες Δυνάμεις. Ιδού όμως, πως δικαιολογείται το υπουργείο Αμύνης γι'αυτή την απόφαση.

Αναφερόμενο στην αναστολή της λειτουργίας για ένα μήνα των στρατιωτικών νοσοκομείων στην Ξάνθη και την Αλεξανδρούπολη, το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας με ανακοίνωση του, αναφέρει τα εξής:«Στο πλαίσιο των αποφάσεων που έχει ανακοινώσει ο υπουργός Εθνικής Άμυνας για τα στρατιωτικά νοσοκομεία και γενικότερα για τις υγειονομικές υπηρεσίες των Ενόπλων Δυνάμεων και των σχετικών νομοθετικών ρυθμίσεων και των ρυθμίσεων της κοινής υπουργικής απόφασης που έχει εκδοθεί από τους υπουργούς Εθνικής Άμυνας και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης:

-Τα μικρά περιφερειακά νοσοκομεία των Ενόπλων Δυνάμεων θα μετασχηματιστούν σε Κέντρα Υγείας και έδρες υγειονομικών επιτροπών για την εξυπηρέτηση της στρατιωτικής υπηρεσίας,

-Το δε ιατρικό και νοσηλευτικό τους προσωπικό θα διασυνδεθεί με πανεπιστημιακά ή νομαρχιακά νοσοκομεία που υπάρχουν στην ίδια πόλη προκειμένου και το στρατιωτικό προσωπικό να εξυπηρετείται στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο, αλλά και το υγειονομικό προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων να αξιοποιείται και αυτό επιστημονικά με τον πληρέστερο δυνατό τρόπο, χάριν των Ενόπλων Δυνάμεων αλλά και του κοινωνικού συνόλου, χωρίς να παρακωλύεται η στρατιωτική υπηρεσία».

«Το μέτρο θα δοκιμαστεί για ένα μήνα πιλοτικά στην Ξάνθη και την Αλεξανδρούπολη, προκειμένου να εξαχθούν τα αναγκαία συμπεράσματα και να ρυθμιστούν οι αναγκαίες τεχνικές λεπτομέρειες, για την όσο γίνεται πιο επιτυχή και άμεση εφαρμογή του μέτρου», καταλήγει η ανακοίνωση.

Να σημειώσουμε πως, επειδή ουδέν μονιμότερο του προσωρινού, είναι μάταιο να αναμένει κανείς αλλαγή της απόφασης, ιδιαίτερα όταν κυριαρχεί η "πολιτική" των περικοπών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BABIS avatar
    BABIS 18/11/2010 14:36:43

    Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να κλείσουν μονάδες υγείας στην Θράκη.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/11/2010 14:49:42

    Γιατί δεν καταργείται και το Δ΄ ΣΣ τότε; Αφού το κάναμε που το κάναμε "μπάτε Τούρκοι αλέστε", γιατί δεν το αποκάνουμε τελείως;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Αυριανιστής 18/11/2010 16:13:23

      Η σειρά πού παρουσιάστηκε Τρίτη 9/11 στην Θήβα , ορκίστηκε τήν Πέμπτη 13/11,και εδόθησαν 15νθήμερες άδειες στούς νεοσσύλλεκτους με τό πρόσχημα τών εκλογών(!) να πάνε να ψηφίσουν.
      Πραγματική αιτία(γεγονός διασταυρωμένο): Δεν μπορύμε να σας ταίσουμε,δεν υπάρχουν λεφτά για τά έχτρα συσσίτια..!!!!!!
      Ποιά νοσοκομεία ; Ας τό αντιληφθούμε...τό πρόβλημα τής χώρας μας είναι κατ΄εξοχήν Εθνικό και Πολιτικό!

  3. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 15:13:03

    Ακολουθεί η αναχώρηση όλου του Στρατεύματος ανατολικά του 25ου.
    Ποιός θα αναλάβει την φύλαξη του? Η Τουρκία!
    Έρχονται και απολύσεις αξιωματικών μάλλον με την συρρίκνωση των Ενόπλων Δυνάμεων.
    Λέτε να τις καταργήσουν πλήρως?

    • Enzo avatar
      Enzo @ Orestios 18/11/2010 15:18:08

      μπορει να γινουμε και ελβετικος στρατος μονο με σουγιαδες. ποτε δεν ξερεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Enzo 18/11/2010 15:30:47

        Και ποδήλατα

      • Moriarty avatar
        Moriarty @ Enzo 19/11/2010 01:03:30

        δεν τα ξέρεις καλά... Ο Ελβετικός στρατός έχει σύγχρονο εξοπλισμό και πολεμική αεροπορία, και εκτεταμένη εφεδρεία υπό τα όπλα, η οποία καλείται συχνά για εκπαίδευση.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Moriarty 19/11/2010 01:09:14

          Ρατσιστές και εθνικιστές δηλαδή?
          Απαπαπαπαπα
          Να πάει η Αφροδίτη να τους κατακεραυνώσει μαζί με την Αννούλα και την Θάλεια.

        • Barbarian avatar
          Barbarian @ Moriarty 19/11/2010 03:21:46

          Πες τα χρυσόστομε. Αν είχαμε Ένοπλες Δυνάμεις σαν της Ελβετίας δεν θα τολμούσε να μπει κουνούπι στη χώρα χωρίς διαβατήριο, ούτε θα μας κουνιόταν κανείς.

  4. Enzo avatar
    Enzo 18/11/2010 15:23:29

    δειτε παραδειγματα των βαλτικων χωρων τι εγινε οταν πηγε εκει το ΔΝΤ.
    30% αυξηθηκε η θνησιμοτητα διοτι κλεισανε πολλα νοσοκομεια για να περικοψουν δαπανες.το ιδιο θα γινει και εδω.

  5. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 21:08:50

    Άσχετο (ίσως και όχι). Τα κτίρια αυτών των νοσοκομείων θα δωθούν για να γίνουν ξενοδοχεία ή ιδιωτικά νοσοκομεία?

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 18/11/2010 21:23:37

    Είπαμε βαζελίνη και ας το απολαύσουν όσοι δεν τους έδωσαν ένα γερό μήνυμα.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/11/2010 21:34:44

    Άρθρο 144 του Ποινικού Κώδικα:

    "Όποιος σχετικά με πόλεμο που ξέσπασε ή που επίκειται κατά της ελληνικής πολιτείας ενεργεί παράνομα και εν γνώσει, με τρόπο πού μπορεί να ενισχύει τις πολεμικές δυνάμεις του εχθρού ή να βλάψει τις πολεμικές δυνάμεις της ελληνικής πολιτείας, ή των συμμάχων της, τιμωρείται με ποινή θανάτου ή με ισόβια κάθειρξη".

    Αυτά ορίζει το ελληνικό δίκαιο.

    Και έρχομαι τώρα εγώ ο αφελής και σας ρωτάω: Όταν κλείνουμε τα στρατιωτικά νοσοκομεία στην πρώτη γραμμή άμυνας της χώρας, μήπως, λέω μήπως, βλάπτουμε τις πολεμικές δυνάμεις της ελληνικής πολιτείας;

    Αν είναι έτσι, τότε αυτός που το κάνει τιμωρείται με την ποινή του θανάτου ή με ισόβια κάθειρξη...

  8. ανέστης avatar
    ανέστης 18/11/2010 21:47:35

    Τα στρατιωτικά νοσοσκομεία σε περίπτωση πολέμου μετατρέπονται σε " μαχιμες " μονάδες προσφέροντας υγειονομικές και ιατρικές υπηρησίες στην πρώτη γραμμή , τώρα με τη κατάργηση τους τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ;
    Ακόμα ενα σημαδι τι μας περιμένει στην θράκη ο Θεός να βάλει το χέρι του

    • Orestios avatar
      Orestios @ ανέστης 18/11/2010 22:19:26

      Φεύγει η πρώτη γραμμή από την Θράκη.
      Αυτό συμβαίνει.
      Ανατολικά του 25ου σε γή και θάλασσα δεν πρέπει να υπάρχει στράτευμα.

  9. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/11/2010 22:37:21

    Στρατιωτικό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

    Είχα τη τύχη - ατυχία να νοσηλευθώ για εγχείριση αφαίρεσης μηνίσκου. Ανοικτή επέμβαση, χωρίς αρθροσκόπια κλπ. Επιτυχής επέμβαση από ένα άριστο αρχίατρο ορθοπεδικό και μετά από 23 χρόνια κανένα απολύτως πρόβλημα. Και χωρίς φακελάκι.

    Άλλα τι νοσοκομείο είναι αυτό της Αλεξανδρούπολης;

    Είναι ΚΙΧΝΕ. Δηλαδή Κινητό Χειρουργείο Νοσοκομείο Εκστρατείας. Δηλαδή θα τα μαζέψει από τη μόνιμη εγκατάσταση, θα μετακινηθεί στις προβλεπόμενες θέσεις, θα επανδρωθεί με ακόμη περισσότερο νοσηλευτικό προσωπικό από την επιστράτευση (γιατροί και νοσηλευτές) και θα εργαστεί σε σκηνές ή σε σύγχρονα αυτοκινούμενα οχήματα. Είναι αυτό που θα προσπαθήσει να σώσει τους βαριά τραυματίες (ακρωτηριασμένους, ξεκοιλιασμένους, εγκαυματίες κπλ, τραυματισμένους μαχητές που με βάση τους πίνακες επιβιώνει ένας στους δύο). Βεβαίως δεν είναι το μόνο που θα εξυπηρετήσει το Δ΄ Σώμα, αλλά είναι το μόνο ενεργό, ή τουλάχιστο ήταν μέχρι πριν κάποια χρόνια.

    Τώρα στην ειρήνη εξυπηρετεί τις XII και XVI Μηχανοκίνητες Μεραρχίες, την 50 Ταξιαρχία Πεζικού και την ΧΧΙΙΙ Τεθωρακισμένη Ταξιαρχία. Αντιλαμβάνεστε το μέγεθος του προσωπικού. Που θα τους στείλουν τώρα όλους αυτούς τους ανθρώπους; Στα δημόσια νοσοκομεία. Θα πληρώνουν φακελλάκι και αυτοί που φυλάνε Θερμοπύλες;;;;;

    Τι να πω; Αίσχος. Αιδώς Αργείοι.

  10. anonymous avatar
    anonymous 18/11/2010 23:34:10

    Συγκέντρωση διαμαρτυρίας αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων έξω από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας την 25η Νοεμβρίου 2010, ημέρα Πέμπτη 11 π.μ.
    1. Σε συνέχεια της από 26.10.2010 Ανακοίνωσης του Συνδέσμου, της σχετικής με την Συγκέντρωση Διαμαρτυρίας των Αποστράτων Αξ/κων ΕΔ και ΣΑ έξω από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, την 25η Νοεμβρίου 2010 και ώρα 11 το πρωί, γνωρίζουμε στους ταγούς της Πολιτείας και ιδιαίτερα στην Πολιτική και Στρατιωτική Ηγεσία των ΕΔ και των ΣΑ ότι οι Απόστρατοι Αξ/κοί απαιτούν:
    • ΟΧΙ στο ξεπούλημα της Εθνικής μας κυριαρχίας.
    • ΟΧΙ στην απαξίωση και υποτίμηση του ρόλου των ΕΔ και των ΣΑ.
    • Να σταματήσουν οι ύβρεις και οι προσβολές κατά των Αξ/κων από ορισμένους ταγούς της Πολιτείας.
    • Σεβασμό στους παλαίμαχους αναπήρους.
    • Τιμή και σεβασμό στους φονευθέντες για την πατρίδα.
    • Σεβασμό και ενίσχυση των ορφανικών οικογενειών.
    • ΟΧΙ στο ενιαίο μισθολόγιο.
    • ΟΧΙ στη διάλυση των Ασφαλιστικών Ταμείων.
    • ΟΧΙ στην ένταξη των Στρατιωτικών Νοσοκομείων στο ΕΣΥ. Είναι Στρατιωτικές Μονάδες.
    • ΟΧΙ άλλες περικοπές μισθών, Συντάξεων, επιδομάτων και μερισμάτων.
    2. Οι Απόστρατοι Αξ/κοι Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας απαιτούν την λύση των προβλημάτων των εν ενεργεία και Αποστράτων Αξ/κων Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας, και σεβασμό προς τις ένστολες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας.
    3. ΟΙ ΥΠΑΙΤΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ.
    Για το Διοικητικό Συμβούλιο
    Ο Γεν. Γραμματέας Ο Πρόεδρος
    Σταφυλάς Φώτιος Πανταζόπουλος Δημήτριος
    Ταξίαρχος ε.α. Αντιστράτηγος ε.α.

  11. Orestios avatar
    Orestios 18/11/2010 23:52:48

    Με αυτή την ρύθμιση δεν θα γίνουν προσλήψεις γιατρών σε πολιτικά νοσοκομεία και θα φανεί ο Υπουργός Υγείας αναξιόπιστος, ενώ ταυτόχρονα θα μειωθεί ο μισθός των πολιτών ιατρών, καθώς ο νόμος προβλέπει ίδιο μισθό για την ίδια εργασία.
    Το θέμα δεν αφορά μόνο το στράτευμα τελικά, αλλά και την ιατρική κοινότητα.

    Το ίδιο θα γίνει και με το νοσηλευτικό προσωπικό.
    Μείωση μισθών στα επίπεδα του στρατού.
    Καμία πρόσληψη.
    χο! χο!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 19/11/2010 00:00:59

      Βέβαια το στρατιωτικό προσωπικό και ειδικά το ανώτατο θα δεί πως είναι να περνάς ένα βράδυ στο ράντζο δίπλα σε Έλληνα πακιστανικής καταγωγής. χο! χο!

    • DrKot avatar
      DrKot @ Orestios 19/11/2010 12:40:49

      Πρώτον.
      Οι Στρατιωτικοί γιατροί παίρνουν μεγαλύτερο μισθό από τους πολίτες γιατρούς. Όπως και οι στρατιωτικοί νοσηλευτές εν σχέση με τους πολίτες συναδέλφους τους. Δικαίως ή αδίκως δεν μας ενδιαφέρει. Με μεγάλη χαρά θα δουν οι πολίτες γιατροί εξομοίωση των μισθών.

      Δεύτερον.
      Η συγχώνευση αυτών των περιφερειακών νοσοκομείων έπρεπε να είχε γίνει χρόνια τώρα. Οι λόγοι είναι πολλοί και κυρίως έχουν να κάνουν με την εκπαίδευση του προσωπικού του νοσοκομείου. Δεν μπορείς να περιμένεις από έναν χειρουργό πχ που για διάστημα 3 ετών το μόνο χειρουργείο που κάνει είναι σκωλικοειδίτιδα, χειρουργείο που κάνει και ειδικευόμενος του πρώτου έτους να δράσει σαν έμπειρος χειρουργός αν και όταν κληθεί να το κάνει.

      Όσο για τους ανωτάτους, πίστεψέ με είναι καλύτερα να νοσηλεύεσαι σε κρεββάτι νοσοκομείου από ότι σε ένα θάλαμο ενός κτηρίου που ήταν πρώην σταύλοι του 12ου Συντάγματος.

  12. man8os avatar
    man8os 18/11/2010 23:55:39

    Τι συμβαινει στην Θρακη? Απωδυναμωνεται περεταιρω το Δ ΣΣ?
    Και περικοπη ακομα 500 εκ Ε απο το ΥΠΕΘΑ!!

  13. what avatar
    what 19/11/2010 00:18:40

    Αυτό δεν είναι τίποτα. Πάνε επίσης να ξεδοντιάσουν και την αιχμή του δόρατός μας που λέγεται πολεμική αεροπορία.

    • man8os avatar
      man8os @ what 19/11/2010 00:22:59

      Ειναι αναγκαιοτητα να πεσει αυτη η κυβερνηση.

  14. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 19/11/2010 00:32:51

    Οι ηλίθιοι που ψήφισαν και πάλι το Γιωργάκη ας τους χαίρονται!Τίποτε δεν σέβονται;Ούτε πατρίδα,ούτε ένοπλες δυνάμεις;Ποιος θα τους φυλάξει όταν πλακώσει η απέναντι στρατιά;Ηδη το έχει ψιθυρίσει ο Β.Μαρκεζίνης...
    Ολοι στο συλλαλητήριο των αποστράτων στις 25/11 στο Υπ.Εθνικής(λέμε τώρα...) Αμυνας(να γελάσω ή να κλάψω με τη λέξη;) στις 11πμ.
    Οι καιροί ου μενετοί.Ελληνες γρηγορείτε.Μας αφορά!

  15. NONOS avatar
    NONOS 19/11/2010 00:36:18

    Να τους πει ο παπας στ'αυτί αυτούς που απεφασισαν κατι τετοιο.
    Δηλαδη ολο το Δ'ΣΣ θα κλείνει ραντεβού για να περασει ετησία υγειονομικη εξεταση και θα περνά του 'ΧΡΌΝΟΥ"
    Ρε δε πατε να πνιγητε αχρηστοι γιατι οπου ναναι θα σας πνίξει η λαική οργή και μη βαυκαλίζεστε απ τα αποτελεσματα των δηθεν εκλογών τα βουβα ποταμια ειναι που ξεχειλίζουν και οι στρατιωτικοί ( εφεδροι και μόνιμοι) ειναι σα το βουβό ποταμι καποτε θα εκραγούν και μετα δε σας ξεπλενει ουτε ο Εβρος ουτε ο Αρδας ουτε κι ο Ερυθροπόταμος μαζί.
    Μας κοψατε 12.000 το χρόνο απ τα μισθά που θαλεγε και η συγχωρεμένη η Νοταρα, μας κλείνετε τα νοσοκομεία,μας μεταθετετε καθε 1 με 2 χρόνια, μας αποκαλείτε αντιπαραγωγικούς,δουλευουμε χιλιαδες ωρες στο κρυο στη βροχή στον καυσωνα στη θαλασσα στον αερα ,βγαζουμε μια ζωή το σκασμό στου καθε προισταμενου το μακρυ και το κοντό, συντηρούμε δυο με τρια σπίτια, δε δικαιουμαστε να παμε σε πολιτη ιατρό, δε δικαιουμαστε γενικώς να ομιλούμε ,εχουμε τη ρετσινια του χουντικού λες και εμείς φταίμε γι αυτό, ΡΕ ΔΕ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ .

    • Orestios avatar
      Orestios @ NONOS 19/11/2010 00:42:14

      Κορόιδο!!!!!

      • NONOS avatar
        NONOS @ Orestios 19/11/2010 00:45:21

        Κοροιδό ξεκοροιδο αδερφέ καμμιά μερα ομως θα γίνουν ολα ρόιδο!!!!!

        • man8os avatar
          man8os @ NONOS 19/11/2010 00:46:26

          Προς το παρων εχουμε κυβερνηση ΠΑΣΟΚ.
          Περιμενε αλλα 3 χρονια, κατα την Παγκαλειο ρηση...

          • NONOS avatar
            NONOS @ man8os 19/11/2010 00:49:54

            Τρεις ναναι οι ωρες τους καρντασι

    • Orestios avatar
      Orestios @ NONOS 19/11/2010 00:53:01

      Ευτχώς που τα λές εδώ πάντως και ξελαμπικάρεις, γιατί στον ανώτερό σου τρέμεις σαν ψάρι αν σου πεί πως είσαι αγυάλιστος και ακομβίωτος αντί να του πείς πως πλέον δυσκολεύεσαι στη ζωή σου από αυτή την τροπή.
      Εύγε! Είσαι αξιόμαχος αν συνεχίσεις έτσι.

  16. Misha avatar
    Misha 19/11/2010 01:05:08

    Mάθατε τι γίνεται στην ΕΑΒ;
    Θα μείνουν τα τζετ καθηλωμένα και τα νησιά τουρτες για φάγωμα, πεσκέσι στα μεμέτια

    • Orestios avatar
      Orestios @ Misha 19/11/2010 01:07:10

      Μα την είχαν κλείσει πέρυσι τέτοια εποχή για περιβαλλοντικούς λόγους πάντα. χο! χο!

  17. tony avatar
    tony 19/11/2010 09:14:19

    Σοφή και τίμια ενεργεία από μέρους της κυβέρνησης.
    Δεν υπάρχει λόγος να συντηρούμε ένοπλες δυνάμεις
    αφού η εθνική κυριαρχία παραχωρήθηκε.
    Ποιος θα επιτεθεί σε κράτος του ΔΝΤ?
    Αν κάποιος ενδιαφέρεται πληρώνει το ΔΝΤ και τα κλειδιά στο χέρι.
    Τι υποκρισία το να συντηρούμε ένοπλες δυνάμεις?
    Α ντε με το καλό και την κυβέρνηση.
    Να μας φέρουν μια ωραία έτοιμη από την Γερμανία να τελειώνουμε και με δαύτους.