29/07/2010 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνουν προξενεία για οικονομία !!!

Στο πλαίσιο της εξοικονόμησης πόρων και εξορθολογισμού του υπουργείου Εξωτερικών αποφασίστηκε η αναστολή της λειτουργίας των γενικών προξενείων Ανοβέρου, Κολωνίας, Λειψίας, Νάπολης και των προξενείων Νις και Ντέρμπαν.

Αυτό ανακοίνωσε σήμερα ο εκπρόσωπος Τύπου του Υπουργείο Εξωτερικών, Γρηγόρης Δελαβεκούρας.

Καταργούνται, επίσης, τα γενικά προξενεία Λονδίνου, Παρισίων και Βρυξελλών και συστήνονται προξενικά γραφεία, που θα λειτουργούν μέσα σε κάθε πρεσβεία.

Οι αλλαγές αυτές εντάσσονται σε ευρύτερο πρόγραμμα εκσυγχρονισμού και αναδιάρθρωσης των διπλωματικών υπηρεσιών, λεπτομέρειες για το οποίο θα ανακοινωθούν το φθινόπωρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jeffrey avatar
    jeffrey 29/07/2010 14:58:43

    και τις πρεσβείες να κλείσουμε.Τι χρειάζονται όταν δεν θα υπάρχει χώρα?

  2. Enola Gay avatar
    Enola Gay 29/07/2010 15:07:02

    να και ενα καλο νεο

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Enola Gay 29/07/2010 17:03:55

      Ή ξέχασες τελευταία τους τόνους, και άλλαξες και απόψεις παράλληλα, ή είσαι και εσύ θύμα κλοπής νικ εκ μέρους κάποιων ανόητων. Ακούει ο Σπύρος;

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 29/07/2010 15:39:54

    Ποτε δεν ειναι καλη η ελλειψη διπλωματικης παρουσιας-εκπροσωπησης της χωρας.Αλλα οταν δεν υπαρχουν λεφτα (ενω ο βλαξ διαβεβαιωνε σε ολους τους τονους οτι υπαρχουν), αυτα που προαναφερθησαν ειναι φυσικα επακολουθα.Και δεν ειναι τιποτα, απο τα οσα "σιγοψελλιζονται" και ερχονται με "φουρια"...Κλεισιμο Νοσοκομειων-Σχολειων-Υπηρεσιων, απολυσεις Κρατικων Λειτουργων, υφεση παρατεταμενη, και εν ολιγεις Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 29/07/2010 15:54:31

      Από Σεπτέμβρη Νοσοκομεία γιοκ!

  4. antinor avatar
    antinor 29/07/2010 16:19:47

    ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ,ΛΟΓΩ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΑΣΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ.ΓΙΑ ΣΠΑ????

  5. TOMIS avatar
    TOMIS 29/07/2010 16:59:53

    ΦΑΝΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΣΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΕΝΑ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΤΗΣΗ...ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ.Η ΑΜΥΝΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΡΩΣΤΑΜΕ..ΑΣ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΚΕΙΝΟΥ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥΡΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΜΑ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ? ΑΝ ΟΧΙ ΚΥΡΗΞΤΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΩΣΤΕ ΤΙΣ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ θΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ?ΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/07/2010 17:19:02

    Να κλείσουν όλα τα προξενεία και οι πρεσβείες.
    Πιο άχρηστο διπλωματικό σώμα από το ελληνικό δεν υπάρχει.

    Τι να την κάνω την πρεσβεία μας στο Παρίσι όταν δεν έχει μορφωτικό ακόλουθο;

    • Ματθαιος Ρουσσος avatar
      Ματθαιος Ρουσσος @ Στέργιος 29/07/2010 17:29:33

      Το πιο σωστο σχολιο της ημερας.

      Το πιο αχρηστο και προνομιουχο σωμα ητανε οι αχρηστοι διπλωματες.
      Ολο χλιδη και προνομια και ασυλιες.

      Ειδαμε και την προκοπη μας στα εξωτερικα τοσα χρονια..

    • stelakis avatar
      stelakis @ Στέργιος 29/07/2010 20:05:49

      Επιτέλους κάποιος βάζει τάξη.

  7. Collision Course avatar
    Collision Course 29/07/2010 19:09:14

    Που είναι ορέ ο αυριανιστής; οέεοοοοο;
    Μίσια, να αναλάβουν οι παπάδες; Τι λές;

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/07/2010 20:32:11

    To προξενειο προερχεται απο το προξενιό !!

    γινονται προξενια στα μπουρδελα?? οεο

    ΠΠ

  9. takis avatar
    takis 29/07/2010 20:42:12

    καλα κανουν και τα κλεινουν με τετοια αχρηστιλα που υπαρχει στο δημοσιο επρεπε απο χρονια να μην υπηρχαν.δε θα πληρωνουμε μια ζωη ενα εκατ υπαλληλους και να μας κοροιδευουν κιολας οτι αμοιβονται με ψιχουλα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ takis 29/07/2010 20:48:16

      H πιπίλα ...769232 με την απογραφή τώρα με συμβασιούχους, ιερείς, στρατιωτικούς, συμβούλους, μετακλητούς.
      Τώρα που αποδεικνύεται ότι στο Δημόσιο είναι 500.000 άρχισε η καραμέλα της αχρηστίλας.
      Παίρνω καθαρά μετά από 22 με δύο παιδιά συνολικά τον μήνα 1380 € με 206 € επίδομα άδειας πλέον.
      Ενας άχρηστος σε χαιρετά.

      • koutoxorti avatar
        koutoxorti @ Ο Ιθαγενής 30/07/2010 07:50:48

        Και γιατί κάθεσαι εκει αγοράκι μου, σ΄αρέσει η ξάπλα; Για βγές έξω να δουλέψεις και λίγο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ takis 29/07/2010 21:23:02

      Κι εγώ άχρηστος!
      Μόνο που πληρώνω όλους τους φόρους που μου αναλογούν.
      Εσύ, ιδιώτη takis, μπορείς να πεις το ίδιο;
      Όχι.

      Αυτοί που πληρώνουν τους δημόσιους υπαλλήλους είναι οι ίδιοι οι δημόσιοι υπάλληλοι!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ takis 29/07/2010 23:06:22

      Στη πραγματικότητα ο ιδιωτικός τομέας της Ελλάδας είναι κρατικοδίαιτος αφού οι περισσότερες επιχειρήσεις ανάπτυξης (κατασκευές κλπ) στηρίζονται σε δημόσια έργα. Οι υπόλοιπες (λιανικό εμπόριο κ.ά.) διατηρούνται από τις αγορές των δημοσίων υπαλλήλων.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ takis 30/07/2010 08:09:52

      http://www.antinews.gr/?p=55661

      Ορίστε.
      200.000.000 ευρώ δώρο από το κράτος στον Κόκκαλη.
      Δηλαδή, 200.000.000 ευρώ από τα λεφτά των φορολογουμένων, δηλαδή κατά κύριο λόγο των ΔΥ, πήγαν στις τζέπες του "Προέδρου".
      ΕΤΣΙ χαντακώνεται το Δημόσιο, και όχι επειδή μου κολλάνε όλα τα ένσημα χωρίς γκρίνιες.

  10. Paranoia avatar
    Paranoia 29/07/2010 21:01:59

    Μας έχουν πρήξει στην "οικονομία" στις συμπτηξεις και στους Καλλικράτηδες.

    Κανέναν Καλλικράτη για τις τοπικές οργανώσεις του το ΠΑΣΟΚ θα κάνει; Π.χ. εδώ h--p://www.pasok.gr/portal/map/topikes.jsf θα βρείτε εκατοντάδες τοπικές του ανα την επικράτεια.

    Πρέπει τα κόμματα να έχουν και να συντηρούν τόσες τοπικές με ότι αυτό συνεπάγεται ενοίκια, τηλέφωνα, νερά, δεη. Ή μήπως όλα αυτά συντηρούνται αφιλοκερδώς από τα μέλη;...

    Μήπως ήρθε η ώρα να μπει και κανένας έλεγχος από ορκωτούς λογιστές και στα οικονομικά των διαφόρων κομμάτων;

  11. takis avatar
    takis 29/07/2010 22:25:57

    φιλε ιθαγενη μη πιανεις τη περιπτωση σου που πιθανον να εχεις δικηο αλλα για φαβτασου χιλιαδες ανθρωπους-νεους που ψαχνουν δουλεια για ενα 500ρικο ενω εσυ βολευτηκες με το βουλευτη σου οπως και οι αλλοι χιλιαδες εκτος ασεπ.δηλαδη δεν βλεπεις τους χιλιαδες συναδελφους σου που τη κοπανανε οποτε θελουν,αρωσταινουν οποτε θελουν,παιρνουν αδεια απο τη σημαια οποτε θελουν,εχετε κατασκηνωσεις για τα παιδια σας-πολυ σωστο- εχετε περιθαλψη δωρεαν και τοσα αλλα τα ξερεις μη διαμαρτυρεσαι δεν πρεπει να εισαι αγνωμων προς το δημοσιο και καθε πρωι να λες σευχαριστω θεε μου που ειμαι καλα και δουλευω μαυτα τα λιγα στο δημοσιο.οσον αφορα για τους φορους μου σε πληροφορω οτι δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας-φοροφυγας- και μαλιστα πληρωσα και το 5000 εκτακτης εισφορας του ανεκδιηγητου παπαθανασιου για τα εισοδηματα του 2007.αυτα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ takis 29/07/2010 23:37:42

      Λοιπόν όπως σου είπα μετά από 22 χρόνια με 2 πτυχία και 2 παιδιά με συνεχή επιμόρφωση παίρνω 1380 € καθαρά.
      Το ΕΑ έγινε 206 € και θα πρέπει να δουλεύω άλλα 18 χρόνια καθώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να δώσω 15.000 € για να εξαγοράσω θητεία και σπουδές.
      Λυπάμαι που σε απογοητεύω αλλά δεν βολεύτηκα με βουλευτή (2190) και για αυτό δεν έχω θέση ευθύνης που πολιτικά χαρίζονταν.
      Δεν έχω δωρεάν κατασκηνώσεις και τα παιδιά λόγω περικοπών θα πάνε στο χωριό ενώ μέχρι τώρα κάθονται 2 μήνες στην Αθήνα από την στιγμή που τελείωσε το δημοτικό.
      Δεν έχω δωρεάν υγεία γιατί το κράτος δεν καταβάλλει τις κρατήσεις στον ΟΠΑΔ.
      Δεν θα πάρω εφάπαξ που μου παρακρατούν 22 χρόνια κάθε μήνα και θα συνεχίσουν άλλα 18 γιατί τα αναδρομικά των δικαστικών και η διαχείριση τίναξαν το Ταμείο στον αέρα.
      Δυστυχώς και το έχω ξαναπεί χαρίζω τα πτυχία αν είναι να με πάνε καθαρίστρια στη Βουλή ή στο Οκικονομικών, για χάρη των παιδιών.
      Με 1380 € με πολιτικές παρεμβάσεις με μια κοινωνία δομημένη σε πελατειακή βάση η λειτουργία της εσύ και ο κάθε άλλος με αποκαλεί άχρηστο και απαιτεί να λειτουργώ ως Β. Ευρωπαϊκό κράτος.
      Τώρα που δεν είναι πλέον 1.000.000 άρχισε η καραμέλα των αχρήστων.
      Πριν μας έλεγαν για τους υψηλόμισθους μέχρι που βγήκε στα 1.025 € ο ΜΟ των μισθών στο Δημόσιο με υπαλλήλους Βουλής με Οικονομικών με Τελωνειακούς με ελεγκτές κλπ.
      Στο κράτος λοιπόν που ο κλητήρας της πλατείας Συντάγματος παίρνει με απολυτήριο δημοτικού τα διπλάσια από χειρούργο ιατρό, από πιλότο της πολεμικής αεροπορίας από εμένα είμαι άχρηστος.
      Καθώς ευθύνομαι για την φοροδιαφυγή, για τα αυθαίρετα, για την εισφοροδιαφυγή και για τα ελλείμματα.
      Είμαι λοιπόν άχρηστος και έχεις δίκαιο.
      Ολοι στο δημόσιο είναι άχρηστοι (ο ιατρός των 1000 € ο πιλότος των 1400 ο υπάλληλος των ΚΕΠ των 800 ο αστυνόμος των 700 ο πυροσβέστης χωρίς υπερωρίες κλπ) κατά εσένα και ο ιδιωτικός τομέας με τις ακριβότερες τιμές στην Ευρώπη, την φοροδιαφυγή, τις μίζες και τις δουλειές με τους πολιτικούς, την άψογη λειτουργία (ΡΙΚΟΜΕΞ ΣΑΜΙΝΑ ΑΣΩΠΟΣ κλπ)και το επίπεδο λειτουργίας του είναι ...εξαίσιος.
      Γιατί να διαφωνούμε λοιπόν;

      • καινός avatar
        καινός @ Ο Ιθαγενής 30/07/2010 01:06:52

        χαρά στο κουράγιο σου να απαντάς κιόλας...

        Δεν βαρέθηκες να τους λες τα αυτονόητα;

        Η μόνη λύση για αυτούς είναι η απομόνωση. άστους... θα καταλάβουν αργά η γρήγορα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 30/07/2010 01:49:44

        Ιθαγενή, το ήθος σου είναι αυτονόητο
        μπροστά σε ανήθικους ανόητους τύπου τάκις.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ takis 30/07/2010 08:11:51

      @ takis
      Για να είσαι ιδιώτης και να σε έπιασε η έκτακτη εισφορά, φαντάσου πόσα κρύβεις!
      Θα είσαι από αυτούς που έχουν Καγέν και παράλληλα παίρνουν επίδομα θέρμανσης...

      • καοσκ avatar
        καοσκ @ Στέργιος 24/05/2011 08:47:26

        ααα πολύ πετυχημένο χαχα! πέστα!

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/07/2010 10:46:53

    γιατί δεν έρχεσαι να κάτσεις παρέα;

  13. Φάνης avatar
    Φάνης 14/08/2010 13:15:00

    Και τώρα τι θα κάνουν οι διπλωμάτες που τα είχαν σχεδιάσει σαν μελλοντικά πόστα τους;

    Υπήρχαν και μόνιμοι διοικητικοί υπάλληλοι του ΥΠΕΞ που είχαν κάνει στα πόστα αυτά ή όλη τη σταδιοδρομία τους (π.χ. μία κυρία με ρώσικο επώνυμο ακριβώς για 35 χρόνια, δηλαδή ούτε που είχε πατήσει ποτέ στην Ελλάδα)ή τουλάχιστον από μία δεκαετία στο καθένα (π.χ. μια άλλη κυρία, 10 χρόνια στο Λονδίνο, 10 χρόνια στο Παρίσι και 10 χρόνια στο Σικάγο, σαν αποζημίωση επειδή στην αρχή της σταδιοδρομίας της την είχαν στείλει μόνο για 5 χρόνια στη Βοστώνη).

    Ακούγεται ότι οι διπλωμάτες θα υπομείνουν και τα νέα μέτρα καρτερικά, εφόσον τουλάχιστον θα συνεχίσει να ισχύει ότι στους τους κρινόμενους δυσμενώς από το Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο, δεν θα επιτρέπεται το δικαίωμα ακροάσεως (που προβλέπεται σπό το άρθρο 20 του Συντάγματος) ώστε να μπορέσει ο κρινόμενος να υπερασπίσει τον εαυτό του, από κατηγορίες όπως για το ότι πριν από 30 χρόνια είχε φτερνιστεί αδικαιολόγητα).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Φάνης 14/08/2010 14:18:28

      Άν είχαν πάρει και κανένα στεγαστικό για ν' αγοράσουν σπίτι στο Hampstead ή στο Curacao, τους κλαίνε οι ρέγγες τώρα!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 14/08/2010 14:20:18

        Είδικά για την περίπτωση της Νάπολης, τώρα κλαίει όλη η Καμόρα, σύν γυναιξί και τέκνοις.

  14. Αδωνης Εξής avatar
    Αδωνης Εξής 19/01/2011 19:33:22

    Το προξενείο στο Ντακάρ - Σενεγάλη, να κλείσουν. Ποτέ δεν κατάφερα να συναντήσω τον "πρόξενο" μας Cosse Djigal (?) μετά από 3 επισκέψεις στο προξενείο και 2 μήνες παραμονής στο Ντακάρ και αμέτρητων τηλεφωνημάτων. Στόχος η ενημέρωσή μας για εξαγωγές Ελληνικών προϊόντων στη Σενεγάλη. Όσο για την θεώρηση ενός εγγράφου πιστοποιητικού γάμου.... ( μετά απο 6 αναβολές , κάπου 8 στησίματα σε ραντεβού και 3-4 "απουσίες" σε συσκέψεις και παρέλευση 40 ημερών), δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Τι χρειάζεται για να κινηθεί το γρανάζι? Άραγε προξενείο σαν και αυτό ελέγχεται ποτέ? Ποια η βοήθεια προς ελληνα πολίτη εκεί? Ποιοι τον επέλεξαν και γιατί?