25/11/2010 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνει το καθημερινό Βήμα, οριστικά και αμετάκλητα;

Σύμφωνα με πληροφορίες μας, αύριο Παρασκευή θα εκδοθεί το τελευταίο φύλλο του ημερήσιου Βήματος καθώς ο Ψυχάρης αποφάσισε αυτό που έλεγε να κάνει από καιρό. Οι ίδιες πληροφορίες λένε ότι οι εργαζόμενοι, προς ώρας τουλάχιστον, θα απορροφηθούν στην κυριακάτικη έκδοση, αλλά αυτό μην το δέσετε και κόμπο.

Και μια μικρή λεπτομέρεια: Πόσο τυχαία μπορεί να είναι αυτή η απόφαση και οι εξελίξεις που έρχονται στα media, με το γεύμα που είχε πριν μερικές ημέρες ο Σταύρος Ψυχάρης με τον Γιώργο Μπόμπολα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/11/2010 12:17:07

    O TEΩΣ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ (ΤΟ ΘΥΜΑΣΘΕ ΑΥΤΟ ? ΤΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΕΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Ο ΑΠΟΘΑΝΩΝ, ΤΟΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ, ΚΟΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ ?) ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΑ ΣΕ ΑΡΜΕΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΜΙΟΥΤΑΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ...ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ ! ΙΣΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΛΕΙΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΑ... ΞΥΠΝΑΝΕ ΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΚΕ ΨΥΧΑΡΗ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ !

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 25/11/2010 14:20:40

      Φίλε μου καλά τα λες αλλά...

      1ον Μου έβγαλες τα μάτια με τα κεφαλαία. Γράφε με μικρά. Με τα κεφαλαία φωνάζουμε (εκτός αν φωνάζεις!) και
      2ον ΠΟΤΕ δεν προσφωνούμε έναν πεθαμένο ως κύριο! Για τον Λαμπράκη λέω.

      Καλή συνέχεια

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 25/11/2010 12:18:32

    Οσοι εκδοτες επελεξαν το δρομο της διαπλοκης θα εχουν την ιδια καταληξη. Το κοινο αργει, αλλα τελικα δεν συγχωρει.

  3. kiki avatar
    kiki 25/11/2010 12:19:30

    Το εμαθα χθες και στεναχωρηθηκα.Μην πατησετε τις φωνες ,το ξερω τι εστι Ψυχαρης ,Καψης.
    Αλλα να με αυτην μεγαλωσα,και υπαρχουν και εργαζομενοι,απλα στεναχωριεμαι.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 25/11/2010 12:21:47

    Μια πασοκική πατσαβούρα λιγότερη. Άντε να κλείσουν και οι υπόλοιπες...

  5. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 25/11/2010 12:37:19

    απο της πιο ρυπογονες και προδοτικες φυλαδες της πατριδας..οι μασκες πεσανε, επεται συνεχεια..

  6. Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
    Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) 25/11/2010 13:17:24

    Αντε τωρα να κλεισουν και οι αλλες παλιοφυλαδες, που μον κακο κανουν . Μαζι με τις Βαθια πασοκικες ΔΕΚΟ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) 25/11/2010 13:21:31

      Ε κοίτα, με τόση κρατική χρηματοδότηση, άμεση(διαφημίσεις) ή έμμεση(κρατικοδίαιτοι ιδιοκτήτες), και οι ΠΑΣΟΚοφυλλάδες ΔΕΚΟ θεωρούνται, απλά όπου Ο(φέλειας) βάλε Ο(χετού)...

      • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
        Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ TopGunZ 25/11/2010 16:24:51

        Ακριβως!

  7. Stalinikos Raveniotis avatar
    Stalinikos Raveniotis 25/11/2010 13:44:54

    «Εντός εικοσιτετραώρων η κατάληψις της χώρας μας θα έχει συμπληρωθή. Ετσι η Ελλάς βγαίνει από τον πόλεμο- και βγαίνει οριστικώς από τον πόλεμον, καθ' ον τρόπον εβγήκαν όλαι σχεδόν αι χώραι της ηπειρωτικής Ευρώπης. Δεν είνε μόνη η Ελλάς που ευρίσκεται εις αυτήν τη θέσιν. Από της Νορβηγίας μέχρι του Ταινάρου και από των Πυρηναίων μέχρι των παρυφών της Ουκρανίας υπάρχει δι' όλους τους λαούς της Ευρώπης απόλυτος ταυτότητα εις τας πολιτικάς και άλλας συνθήκας της υπάρξεώς των. Αυτό δεν το λέγομεν προς παρηγορίαν μας. Τα λέγομεν διά να τονίσωμεν τη βασικήν κατά τη γνώμην μας αλήθειαν που δεν πρέπει ποτέ να φεύγη από τα μάτια μας, ότι δηλαδή τα ελληνικά προβλήματα που εδημιουργήθησαν από της 27ης Απριλίου δεν ημπορούν να αντιμετωπισθούν παρά εις το πλαίσιο της Νέας Ευρωπαϊκής πραγματικότητος. Πρέπει να καταλάβουμε ότι εφεξής αποτελούμεν μέρος ενός εκτεταμένου ηπειρωτικού συνόλου του οποίου όλα τα τμήματα θα έχουν αναποφεύκτως κοινότητα κατευθύνσεων και προπαντός κοινότητα συμφερόντων, οικονομικών και άλλων. Αυτή η ηπειρωτική σύλληψις της υποστάσεώς μας πρέπει να αποτελέση το πλαίσιον μέσα εις το οποίον θα κινηθούμε. Η τύχη μας είναι εφεξής αρρήκτως συνδεδεμένη προς την τύχη της γηραιάς Ηπείρου της οποίας αποτελούμεν τη νοτιοανατολικήν εσχατιάν».

    Το "ΒΗΜΑ" στις 29/4/1941 ...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Stalinikos Raveniotis 25/11/2010 14:22:37

      Είναι γνωστά τα εμετικά δημοσιεύματα αυτής της πατσουροφυλλάδας την εποχή της Γερμανικής κατοχής...

  8. petros avatar
    petros 25/11/2010 13:50:38

    Μακάρι να κλείσουν όλα τα εκδοτικά συγκροτήματα των διαπλεκομένων, καθώς και οι νέου τύπου εφημερίδες χειραγώγησης των νέων, δηλαδή, οι φυλλάδες Athens Voice και Lifo.
    Στο χέρι μας είναι. Δεν τις αγοράζουμε, δεν δίνουμε διαφημίσεις, δεν αγοράζουμε προϊόντα που διαφημίζονται σε αυτές.

  9. kostis avatar
    kostis 25/11/2010 14:27:52

    να πάει στα τσακίδια.

  10. Hase avatar
    Hase 25/11/2010 15:25:45

    Αντε και στο κυριακατικο και με αλλα με υγεια.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/11/2010 15:43:31

    Αφόδευσεν η φορβάς εντός του άλωνος.

  12. ataktos avatar
    ataktos 25/11/2010 20:10:53

    κατά τα αλλά πολύ πετυχημένος ο μάνατζερ Στ.Νεζης χιχχι

  13. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 25/11/2010 20:35:04

    Έχω πάψει εδώ και καιρό να αγοράζω αυτό το άθλιο έντυπο. Τελευταία φορά ήταν το 2004, όταν βγήκε με οκτάστηλο τίτλο "Οι 3 αλλαγές που θα φέρει ο Γιώργος", τίτλος αντάξιος του "Οδηγητή". Αυτό με έκανε να καταλάβω ότι η έγκριτη κεντροαριστερή εφημερίδα (έτσι νόμιζα) που διάβαζα κάποτε πέθανε πιά. Γιά ένα διάστημα το γύρισα σε Καθημερινή, αλλά τώρα πλέον ούτε αυτή διαβάζω. Λυπάμαι για τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί, αλλά δεν πρόκειται να αγοράζω ένα πατσαβούρι γεμάτο παραπληροφόρηση για να τους στηρίξω. Σε τελευταία ανάλυση, τόσοι άνθρωποι χάνουν κάθε μέρα τις δουλειές τους σε βιομηχανίες, μαγαζιά και βιοτεχνίες, ρωτάει κανένας γι αυτούς;

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/11/2010 21:45:35

    Κλείνει ο Σταύρος ο Ψυχάρης το καθημερινό ΒΗΜΑ;
    Αλί αλί και τρις αλί... τι θα κάνουμε τώρα χωρίς ανεξάρτητη και αδέσμευτη δημοσιογραφία;Πως θα ενημερωνόμαστε;

    ...Σταύρος Ψυχάρης ....τι μου λέει τι μου λέει ...
    Αυτός δεν ήταν βρε Φάκτορα ο καθηγητής διοικητής του Αγίου Ορους που είχε παραιτηθεί στον τότε Υπουργό Εξωτερικών Γεώργιο Παπανδρέου τον νεώτερο;
    Συνωνυμία φαντάζομαι και τα δύο επίθετα.
    Καθώς ναι μεν όλοι μαζί τα φάγαμε (ΠΑΓΚΑΛΙΑ ρήση) αλλά και ο Πρωυπουργός μας προέκυψε το 2009, δεν είχε καμία ευθύνη, μόνο το 2007 - 2009 θυμάται.

    Μακάριοι οι κατέχοντες αλά καρτ μνήμες και βολικές ...επαναφορτίζονται μετά από διαμορφώσεις.

  15. Γιάννης Ι. avatar
    Γιάννης Ι. 25/11/2010 21:56:43

    Καλή αρχή. Αλλά η άλλη πρωινή, η Καθημερινή, είναι ακόμη χειρότερη.

  16. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 26/11/2010 01:26:15

    ΠΡΩΤΟ ΨΕΜΑ, Κυριακάτικο ΒΛήμα και ΝτοροΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ να έχουν σειρά..