#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2009 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνει την πόρτα στη Ντόρα Μπακογιάννη και ο Πάνος Καμμένος



Αγαπητοί φίλοι,

Στις  εκλογές της 4ης Οκτωβρίου με εμπιστευθήκατε με την ψήφο σας για να σας εκπροσωπώ στη Βουλή των Ελλήνων, να είμαι η δική σας φωνή στο κοινοβούλιο και με την δική σας δύναμη να νομοθετώ και να ασκώ κοινοβουλευτικό έλεγχο στην κυβέρνηση.

Η εμπιστοσύνη σας με τιμά ιδιαίτερα και όπως ασκούσα τα καθήκοντά μου ως μέλος της κυβέρνησης  θα ασκήσω τα νέα μου καθήκοντα με την ίδια συνέπεια, εργατικότητα και εντιμότητα. Θα αγωνισθώ με όλες μου τις δυνάμεις και από την αξιωματική αντιπολίτευση για να φανώ αντάξιος της εμπιστοσύνης σας.

 Ο Ελληνικός λαός μας  τιμώρησε  και μας έστειλε σαφή πολιτικά και κοινωνικά μηνύματα. Οι κλειστές πόρτες, η αλαζονεία, η απληστία  και οι ανήθικες συμπεριφορές και πράξεις κάποιων έκαναν πολλούς ΝέοΔημοκράτες να μας γυρίσουν την πλάτη.

Μετά το έκτακτο συνέδριο και την παραίτηση του Κώστα Καραμανλή προχωράμε στην εκλογή του νέου αρχηγού που θα εκλεγεί από την ψήφο όλων μας. Εάν θα ψήφιζε μόνο η κοινοβουλευτική ομάδα θα είχα την υποχρέωση να κάνω μια ανοιχτή διαβούλευση για να αποφασίσουμε μαζί για το νέο αρχηγό. Η απόφαση όμως της κεντρικής επιτροπής και του συνεδρίου να εκλεγεί ο νέος αρχηγός με δημοκρατικές και ανοικτές διαδικασίες με την συμμετοχή όλων μας, δίνει την απόλυτη κυριαρχία στην βάση του κόμματος.

 Επομένως η επιλογή Νέου αρχηγού είναι στα δικά σας χέρια. Η μακροχρόνια σχέση μας, ο αλληλοσεβασμός, και όλα όσα μαζί περάσαμε όλα αυτά τα χρόνια σε αγώνες δύσκολους και έντιμους σε καλές και κακές στιγμές μου επιβάλουν σε αυτή την διαδικασία να συμμετέχω μόνο ως απλός στρατιώτης και με ισοδύναμη και ισότιμη με εσάς ψήφο στις εκλογές της 29ης Νοεμβρίου.

 Σε μια δύσκολη στιγμή για την χώρα και την παράταξη προέχει η ομοψυχία και η ενότητα, αρχές που υπηρέτησα σε όλη την πολιτική μου σταδιοδρομία.

Λυπάμαι και διαφωνώ με φωνές και συμπεριφορές που έχουν σκοπό να πλήξουν ανέντιμα οποιονδήποτε από τους τρείς υποψηφίους για την αρχηγία του κόμματος και αρνούμαι να συμμετέχω σε δημόσιες αντιπαραθέσεις που πλήττουν την εικόνα της παράταξης.

 θα κάνω τα πάντα για να χτίσουμε μαζί την Νέα Δημοκρατία του αύριο για το καλό της πατρίδας και των πολιτών.

Το σημαντικότερο είναι από τις 30 Νοεμβρίου να είμαστε όλοι μαζί με την νέα ηγεσία του κόμματος για να ξανακερδίσουμε την εμπιστοσύνη εκείνων που προδώσαμε και να πάρουμε γρήγορα ξανά το τιμόνι της χώρας.

Πάνος  Καμμένος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 11/11/2009 15:36:42

    Πάνο εγώ σε πάω έτσι και αλλιώς. Ιδιαίτερα όταν το καλοκαίρι τα έχωσες εν ψυχρώ σε κάτι μεγαλοοικογένειες άμεσα και τηλεοπτικά...

    • Swell avatar
      Swell @ sauraki 11/11/2009 19:07:52

      Το πρωτοπαλλήκαρό του που πυροβόλησε έναν Πασόκο έξω από το εκλογικό του κέντρο στο Παγκράτι πριν χρόνια, το ξέχασες;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ sauraki 11/11/2009 22:13:17

      Και στη δικη μου εκτιμηση ειχε ανεβει τοτε, αλλα θα μπορουσε να μη βιαστει να στηριξει τη θοδωρα. Τελοσπαντων δικαιωμα του καθενος ειναι να στηριζει οποιον θελει, αλλα οι πολιτικοι κρινονται απο ολα.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 11/11/2009 22:15:02

        Όταν λεω τοτε, εννοω οταν ειχε βγει στο δελτιο του MEGA για να τα χωσει στο Βαρδινογιαννεικο.

  2. ilias avatar
    ilias 11/11/2009 15:47:36

    Απο που συμπεράνατε ότι ο Καμμένος είναι με τον Σαμαρά?΄Τουλάχοστν μην υποτιμάτε τους αναγνώστες σας

    • Factorx avatar
      Factorx @ ilias 11/11/2009 17:46:19

      Που είδες το συμπερασμα; Ρωτάμε με βάση τις θέσεις που εκφράζει

  3. σταμ avatar
    σταμ 11/11/2009 16:38:48

    ...συμφωνω!,,,ηταν λεβεντια

  4. loretta avatar
    loretta 11/11/2009 16:52:52

    ..ταιριαζει ο πανος στο προφιλ που διαμορφωνει ο ΣΑΜΑΡΑΣ ..ευχομαι να ανταποκριθει και να το δηλωσει ανοιχτα..!!

    και γω τον παω σαν πολιτικο ουτως η αλλως ξεχνιεται η ερευνα που εκανε στα αρχεια της ΣΤΑΖΙ για τον ΚΟΚΚΑΛΗ???

    Εσπαγε κοκκαλα αλλα ποιος τον ακουγε???

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 11/11/2009 17:01:21

      factorx: σε παρακαλώ να προσέχεις τι γράφεις, δεν είναι προσωπικό σου ημερολόγιο το antineww. αρχιζω και έχω ερωτηματικα

  5. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 11/11/2009 17:08:15

    Είχε ακουστεί,αν δεν κάνω λάθος,ότι πήγαινε με την Ντόρα...
    Δεν ξέρω..
    Αντώνη, τα μάτια σου δεκατέσσερα!

  6. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 11/11/2009 17:51:00

    Είναι το φίμωτρο αξιόπιστο blog; Δεν το παρακολουθώ, δεν το ξέρω, πάντως αναφέρει και τον Αρούλη να προσχωρεί στο Σαμαρά:
    "Πάει με τον Σαμαρά. Θα το ανακοινώσει εντός των προσεχών ημερών σε συνέντευξη Τύπου που θα παραχωρήσει, μάλλον την επόμενη εβδομάδα. Τώρα ο Άρης βρίσκεται στο JK της πλατείας Κολωνακίου μαζί με φίλο του. Άνθρωπός μας βρίσκεται δίπλα του και ακούει τα πάντα. Το είπε καθαρά ο... Άρης Σπηλιωτόπουλος. "Πάω με τον Σαμαρά", έλεγε πριν από 5 λεπτά. Άρη, sorry που σε άκουσε ο άνθρωπός μας, αλλά δεν γινόταν διαφορετικά. Ήταν ακριβώς δίπλα και μας τα μετέφερε όλα. Ακόμα και αυτά που είπες για τον Κακλαμάνη. Σε αυτό, πάντως, για το Δήμαρχο συμφωνούμε μαζί σου. Θα έπρεπε να ντρέπεται..."
    http://fimotro.blogspot.com/2009/11/blog-post_9193.html

    • markella avatar
      markella @ Αρράκις الراقص 11/11/2009 19:16:32

      Στον Πλανητη DUNE ολοι ακουνε και ολοι ξερουν!!
      Γιατι απορεις?

    • σταμ avatar
      σταμ @ Αρράκις الراقص 11/11/2009 21:12:24

      ,,μου φαινεται προβοκατσια,,,η ειδηση αυτη. στο αλτερ λεγανε οτι ο σπηλιος ειναι λαμπρο αστερι...και οτι τυχον προσχωρηση σε οποιονδηποτε,,ειναι μεγαλυτερο γεγονος απο του αβραμοπουλου!!!!!!!!!δεν σας φαινεται ΠΑΓΙΔΑ?

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/11/2009 17:57:57

    Μια χαρα ....

    ΠΠ

  8. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 11/11/2009 18:10:20

    Η Ν.Δ. πρέπει να ξαναγίνει ένα κόμμα ομογενοποιημένο όπου αυτά που λέμε τα κάνουμε και αυτά που κάνουμε τα λέμε.
    Δεν χωρούν στη Νέα Δημοκρατία άνθρωποι που δεν πιστεύουν στην πραγματική δημοκρατία, όπως κάποιοι που δεν ήθελαν εκλογή αρχηγού από τη βάση.
    Ήταν αντιδημοκρατικό και υπονοούσε ότι ο απλός νεοδημοκράτης έχει αξία μόνο όταν έχουμε εκλογές.
    Επίσης ήταν προσβλητικό για το μέσο νεοδημοκράτη, που ειδικά αυτή την εποχή ένιωσε ταπεινωμένος, διότι δεν περίμενε εκλογές στο μέσο της τετραετίας, ούτε και τόσο μεγάλη ήττα.
    Άρα, όποιος θέλει και μπορεί να βοηθήσει στον κοινό αγώνα είναι ευπρόσδεκτος, όσοι αρέσκονται στις ίντριγκες και τους βυζαντινισμούς δεν είναι ευπρόσδεκτοι.
    Να φύγουν να πάνε αλλού.
    Η Νέα Δημοκρατία έχει, δόξα τω Θεώ, εκατομμύρια οπαδούς και πάμπολλα άξια, μορφωμένα και ταλαντούχα στελέχη.

  9. markella avatar
    markella 11/11/2009 19:14:45

    Απαντωντας στο ερωτημα του Χ λεω...οτι κατα τη γνωμη μου ισως ο ορος "πατριδα των πολιτων" να παραπεμπει σε υποστηριξη Σαμαρα.
    Κατα τα αλλα εχει ουδετερα στοιχεια...Ποιος ξερει!

  10. Τσίπης avatar
    Τσίπης 11/11/2009 20:14:34

    Στο ερώτημα του Χ λέω ότι ο ΠΚ είναι ο "επιτήδειος ουδέτερος". Και μένα προσωπικά τα μισόλογα και οι δύο βάρκες να πατάει κανείς δεν μ΄αρέσουν .....

  11. fatfat avatar
    fatfat 12/11/2009 12:58:29

    από το κείμενο του κυρίου Καμμένου πως ο αρθρογράφος βγάζει το συμπέρασμα ότι ο "Καμμένος κλείνει την πόρτα στην Ντόρα?"....Το συμπέρασμά του είναι αυθαίρετο, εφόσον στο κείμενο που έχει αναρτηθεί ο κύριος Καμμένος δεν παίρνει θέση υπέρ κανενός υποψηφίου και καλεί τους ψηφοφόρους του να ψηφίσουν κατά συνείδηση....αν ακολουθήσω και εγώ αυτή την λογική του αρθρογράφου μπορώ να ισχυριστώ "ο Καμμένος κλείνει την πόρτα στον Σαμαρά".
    Γιατί να έχω εγώ άδικο και ο αρθρογράφος δίκιο?

  12. fatfat avatar
    fatfat 12/11/2009 15:13:59

    @ factorx....ούτε ο κύριος Σαμαράς δεν θα έβαζε τέτοιο τίτλο στο άρθρο.....βέβαια έβαλες σκόπιμα αυτόν τον τίτλο για να δημιουργήσεις εντυπώσεις υπέρ του κυρίου Σαμαρά...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ fatfat 12/11/2009 15:29:25

      Δες λοιπόν το ίδιο ρεπορτάζ από τα φιλο-ντορικά "Νέα", χωρίς καν το ερωτηματικό.

      Για να μην λες ότι ούτε ο Σαμαράς δεν θα έβαζε τέτοιον τίτλο... Τον βάζει το ίδιο το Συγκρότημα!...

      http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4545696&ct=1

  13. prokos avatar
    prokos 13/11/2009 15:02:23

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΔΗΜΟΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΤΑΦΑΝΏΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤOΝ ΑΛΛOΝ ΟΙ ΕΝΘΕΡΜΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ (ΜΕΪΜΑΡΑΚΗΣ, ΚΑΜΜΕΝΟΣ)ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ .... ΕΝΟΤΗΤΑΣ. ΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ..

    "Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται". Υπήρξε η παντοδύναμη Ντόρα. Όταν ήταν Υπουργός Εξωτερικών, στο Υπουργείο της:

    α. Το Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο γνωμοδοτούσε πάντοτε ομόφωνα εναντίον των υπαλλήλων που της ξύνιζαν.

    β. Ο εκπρόσωπος της Ένωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων, έκανε πάντοτε μόκο σε κρίσεις προαγωγών συναδέλφων του, έστω και αν έβλεπε του κόσμου τις παρανομίες και τις παρατυπίες με δεκάδες αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας να πετιώνται στα σκουπίδια, επειδή .. "έτσι ήθελε η κυρία Υπουργός".

    γ. Οι διπλωματικοί υπάλληλοι του Υπουργείου Εξωτερικών δεν έλεγαν ούτε "Καλημέρα" σε διωκόμενούς συναδέλφους τους από φόβο μήπως τους δει κανένα μάτι και τους καρφώσει στη Ντόρα.

    δ. Όταν κάποιος διπλωματικός υπάλληλος περίμενε την έκδοση ακυρωτικής απόφασης του Συμβουλίου Επικρατείας που θα τον εδικαίωνε, τότε έπεφταν όλοι οι συνάδελφοί του να τον πείσουν "Μα τι κάνεις; Θα τα βάλεις με τη Μπακογιάννη; Καί μόνο στο άκουσμα του ονόματός της θα χάσεις την υπόθεσή σου όσο δίκιο και να έχεις", "παραιτήσου για να την καλοπιάσεις" και άλλες αηδίες νοοτροπίας ραγιά που καλλιεργούσαν έντεχνα οι στερούμενη κάθε άλλης δεξιότητας διπλωματικοί υπάλληλοι, προκειμένου να παραστήσουν τους αρεστούς στο περιβάλλον της Ντόρας Μπακογιάννη και να μη φανεί η ασχετοσύνη τους, που άφησαν τα Σκόπια να έχουν αναγνωριστεί διμερώς με τουλάχιστον 130 άπό τα 180 κράτη μέλη του ΟΗΕ.
    Έτσι γνωστή Γραμματέας Πρεσβείας, για να παρει προαγωγή και να πάρει πόστο, υπέγραψε και παρέδωσε στη ΣΤ1 Διεύθυνση Προσωπικού:
    - Δήλωση παραίτησης από κάθε ένδικο μέσο για παράλειψή της σε προαγωγές προ 6ετίας.
    - Δήλωση παραίτησης από κάθε ένδικο μέσο για προσβολή φύλλων ποιότητάς της που έλεγαν ότι είναι "ζώον" και "ηλίθια".
    - Δήλωση παραίτησης από κάθε δικαίωμα που της έδινε ήδη εκδοθείσα ακυρωτική απόφαση του Συμβουλίου Επικρατείας. Σε παρατήρηση ότι δεν έχει νοημα τέτοιου είδους παραίτηση, κλαίγοντας απάντησε "δεν μπορώ να τα βάλω με τη Μπακογιάννη".
    - Δήλωση παραίτησης από οτιδήποτε ενδεχομένως θα κέρδιζε σε μελλοντική ακυρωτική ή αποζημιωτική δίκη κατά της Υπουργού Εξωτερικών και του δημοσίου γενικότερα.

    ε. Τί έγινε ο άνθρωπος της Ντόρας Μπακογιάννη, ο γνωστός Υφυπουργός ο Θεόδωρος Κασσίμης, ο δημιουργός των ΚΕΠΑ (τα γνωστά ΚΕΠ τα οποία έγιναν σε μια νύχτα και "Αποδήμων" για να κάνουν τις ίδιες δουλειές δίπλα στο Υπουργείο Εξωτερικών, αλλά επανδρωμένα με κοπελίτσες που δεν έδωσαν εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ). Ο άνθρωπος τον οποίο έστειλε η Ντόρα Μπακογιάννη κατά την ψήφιση του Οργανισμού του Υπουργείου Εξωτερικών στη Βουλή (10 Μαϊου 2007) για να υποστηρίξει ένα μεσαιωνικό σχέδιο νόμου, που απαγόρευε το δικαίωμα ακροάσεως που προβλέπει το Σύνταγμα, σε διαδικασίες του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου όπου κάποιος μπορεί σε μια νύχτα χωρίς να το πάρει χαμπάρι να θεωρηθεί ανεπαρκής και να πεταχθεί στο δρόμο. Τι λέει τώρα ο Θεόδωρος Κασσίμης; Δεν του έγινε μάθημα που δεν βγήκε καν βουλευτής; Θα συνεχίσει να ειρωνεύεται το ρόλο των δικαστηρίων και των υποχρεωτικών αποφάσεών τους όπως έκανε από το βήμα του Υφυπουργού Εξωτερικών στη συζήτηση του σχεδίου νόμου του Οργανισμού Υπουργείου Εξωτερικών στις 10 Μαϊου 2007; Πως θα ζήσει χωρίς τη Ντόρα Μπακογιάννη;