#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνει ο κύκλος ΠΑΣΟΚ, Βενιζέλου



Σφίγγει ο κλοιός γύρω από τον Ευ. Βενιζέλο, καθώς το ένα μετά το άλλο, στελέχη του ΠΑΣΟΚ που έχουν βρεθεί εκτός κέντρου λήψης αποφάσεων, αμφισβητούν ότι υπό την ηγεσία του το κόμμα μπορεί να ανακάμψει.

Στις φωνές των Θ. Πάγκαλου και Γ. Ραγκούση οι οποίοι τις τελευταίες ημέρες αμφισβήτησαν δημοσίως τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, θέτοντας ευθέως ζήτημα ηγεσίας, χθες προστέθηκαν ο Ανδρέας Λοβέρδος και ο Μιχ. Χρυσοχοΐδης. Τα δύο στελέχη τάχθηκαν υπέρ της δημιουργίας ενός νέου κόμματος. Δεν απέκλεισαν ωστόσο ότι μπορεί να γεννηθεί μέσα από τη συνεργασία ΠΑΣΟΚ και άλλων δυνάμεων, όμως δεν βλέπουν ρόλο για το σημερινό πρόεδρο του Κινήματος.

Λίγες ημέρες πριν από την κρίσιμη ψηφοφορία στη Βουλή, ο έλεγχος δείχνει να έχει χαθεί από τον Ευ. Βενιζέλο, ενώ μετά τις αποκαλύψεις στην υπόθεση της «λίστας Λαγκάρντ» ακόμα και εκείνοι που επί ημέρες σιωπούσαν, βγαίνουν πλέον στο προσκήνιο αισθανόμενοι ότι η αποδυνάμωση του ηγετικού προφίλ του Ευ. Βενιζέλου δυναμώνει τη δική τους φωνή. Σε αυτό το κλίμα, κάποιοι προσέθεταν χθες και την επιλογή της Α. Διαμαντοπούλου (το όνομά της έχει συμπεριληφθεί με αυτά των Α. Λοβέρδου, Μ. Χρυσοχοΐδη και Τ. Γιαννίτση στα σενάρια για δημιουργία νέου κόμματος στην Κεντροαριστερά) να «αποπασοκοποιήσει» από χθες το προσωπικό της site, αφαιρώντας κάθε τι που θυμίζει ΠΑΣΟΚ.

Ο Ανδρέας Λοβέρδος ο οποίος χθες παρουσίαζε το βιβλίο του (φωτό) και ετοιμάζεται για τη μεγάλη συγκέντρωση της 29ης Οκτωβρίου στην Αθήνα, επισημοποίησε χθες το πολιτικό του διαζύγιο με τον Ευ. Βενιζέλο. Εκτίμησε πως το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί να αντέξει ως έχει, ενώ είπε πως από τη νέα χρονιά μπορεί να υπάρξει μια μεγάλη Κεντροαριστερά, με διάφορες τάσεις που υπάρχουν σήμερα και τη συμμετοχή παλιών στελεχών ακόμα και από το ΠΑΣΟΚ. Απαντώντας στις επικρίσεις της Ιπποκράτους περί αποστασιοποίησής του, ο κ. Λοβέρδος είπε ότι μετά τις εκλογές και από τη στιγμή που δεν έγινε δεκτή η πρόταση στρατηγικής που κατέθεσε, αποφάσισε να μην ενοχλεί «με παρεμβάσεις την πολιτική της παράταξής του», πρόσθεσε ωστόσο ότι «το ΠΑΣΟΚ, με την πολιτική του δεν βρίσκεται πλέον στην Κεντροαριστερά» ενώ ξεκαθάρισε ότι ο ίδιος ανήκει στο σοσιαλδημοκρατικό χώρο και εκεί θα παραμείνει.

Δίνοντας το πλαίσιο στο οποίο θα κινηθεί, ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ είπε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ένας πολιτικός οργανισμός που κινείται στο πεδίο της δημαγωγίας κάτι που, όπως είπε, δεν βοηθά τη χώρα, ενώ προέβλεψε ότι «όπως χάνονται θέσεις εργασίας, επιχειρήσεις και περιουσίες, έτσι χάνονται κόμματα και πολιτικοί και μετά την ψήφιση των μέτρων και τα τρία κόμματα του κυβερνητικού συνασπισμού θα απονομιμοποιηθούν, με ραγδαίο τρόπο, όπως έγινε και στο ΠΑΣΟΚ».
Πάντως, ο κ. Λοβέρδος αναφερόμενος στο πακέτο των μέτρων, επέμεινε στη θέση του ότι «θα ψηφίσει στη Βουλή την επιλογή των τριών πολιτικών αρχηγών».
Θέμα ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ έθεσε με σαφέστατο τρόπο και ο πρώην υπουργός και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, επισημαίνοντας ότι ο Ευ. Βενιζέλος«δυστυχώς, είναι εγκλωβισμένος στα αρχικά του λάθη και στα αρχικά του στρατηγικά αδιέξοδα». Ο κ. Χρυσοχοΐδης ζήτησε τη δημιουργία ενός κόμματος κεντροαριστερής κατεύθυνσης με την αναδιάταξη όλων των συστημικών αστικών δυνάμεων, που θέλουν την παραμονή της χώρας στην Ευρώπη.«Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δημιουργηθεί ένα νέο κόμμα, μπορεί να γίνει μέσα από το ΠΑΣΟΚ», είπε. Συμπλήρωσε, ωστόσο, ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει με τη σημερινή του μορφή του, «γιατί αυτή το εξαϋλώνει».

«Εγώ» -επισήμανε ο κ. Χρυσοχοΐδης- «θέλω να επιδιώξω μια συνεννόηση μέσα στο χώρο του υφιστάμενου ΠΑΣΟΚ αλλά και του χθεσινού, με την επιστροφή όλων εκείνων των δυνάμεων που έφυγαν είτε προς τον ΣΥΡΙΖΑ είτε προς τη Νέα Δημοκρατία, ήταν όμως ξεκάθαρο πως θεωρεί ότι σε μια τέτοια προσπάθεια δεν μπορεί να ηγηθεί ο κ. Βενιζέλος. Παράλληλα με την κριτική αυτή, ο κ. Βενιζέλος οφείλει μέσα στις λίγες ημέρες που απομένουν ως την ψήφιση των μέτρων να διαχειριστεί και το ρήγμα που έχει δημιουργηθεί μέσα στο ΠΑΣΟΚ, σε ό,τι αφορά την ψήφιση των μέτρων αλλά και τη συμμετοχή του στην κυβέρνηση, καθώς στελέχη όπως ο Κ. Σκανδαλίδης δεν κρύβουν ότι θεωρούν πως το ΠΑΣΟΚ πρέπει να τηρήσεις αποστάσεις από τη Νέα Δημοκρατία, χωρίς να αποκλείουν ακόμα και την αποχώρηση από την κυβέρνηση, ενώ από την άλλη πλευρά υπάρχει κύμα εισηγήσεων για ενεργότερη συμμετοχή του ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση.

Μετά τη χθεσινή σύσκεψη στην Ιπποκράτους υπό τον Ευ. Βενιζέλο, στελέχη της Ιπποκράτους επέμεναν ότι τα εσωκομματικά θέματα δεν είναι προτεραιότητα αυτή τη στιγμή για τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ο οποίος, όπως έλεγαν, προετοιμάζεται για τη σημερινή σύσκεψη στο Μαξίμου, που έχει αντικείμενο την οριστικοποίηση του πακέτου των μέτρων.

Γιάννη Καμπουράκης, στον Ελεύθερο Τύπο  

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 23/10/2012 08:27:03

    ..... Εδώ καράβια χάνονται.. βαρκούλες αρμενίζουν..

    • GO avatar
      GO @ Σωκράτης 23/10/2012 08:54:15

      'Οχι και βαρκούλα η ...φορτηγίδα!

  2. θησεας avatar
    θησεας 23/10/2012 09:14:55

    ο κυκλος θα κλεισει μονο οταν παει φυλακη, κ αυτος πρεπει να ειναι ο στοχος του Σαμαρα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ θησεας 23/10/2012 19:46:15

      Και οταν γινει αυτο, εμεις τα κοροιδα της Ελληνικης μεσαιας ταξης, που στηριξαμε τη ΝΔ, θα δουμε καποιες φορολογικες ελαφρυνσεις, και θα σταματησουν οι οριζοντιες περικοπες στις συνταξεις των ηλικιωμενων και αναπηρων συγγενων μας?? Αν ναι, πες το και σε μας να χαρουμε... αλλοιως... ''αλλη δουλεια'' , οπως λενε και στο χωριο μου.

    • liapis avatar
      liapis @ θησεας 23/10/2012 23:37:22

      onirepsou esi!!!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/10/2012 09:22:30

    Το ΠΑΣΟΚ συρρικνώνεται έτσι κι αλλιώς, και έχει φτάσει (δημοσκοπικά) σε επίπεδα ΡΗΜΑΔ. Οπότε, "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος... εκλογική βάση", για τους Λοβερδοραγκούσηδες. Προφανώς δεν έχουν ακόμα καταλάβει ότι, συγκροτώντας έναν ψευδεπίγραφο "κεντροαριστερό", στην πραγματικότητα νεοφιλελεύθερο πόλο με την προβιά των δήθεν "μεταρρυθμιστών", θα έχουν την τύχη των Μανοτζήμερων. Αυτή είναι διαχρονικά η απήχηση του νεοφιλελευθερισμού στην Ελλάδα, και όσο βαθαίνουν οι συνέπειες της μνημονιακής κτηνωδίας, τόσο θα συρρικνώνεται.

    "Μεγάλη αναταραχή, υπέροχη κατάσταση"...

  4. Nikos Petropoulos avatar
    Nikos Petropoulos 23/10/2012 11:26:42

    Διαγωνισμός. Κάποια λεφτουδάκια χρωστούμενα ποιός θα τα πληρώσει; Ο Αλέκος.

  5. george avatar
    george 23/10/2012 13:42:42

    ρε φιλε αυριανιστη τι αναμασας τις ιδιες αριστερες αγκυλωσεις περι νεοφιλελευθερισμου χωρις να ξες τι εστι σαν ιδεα αποσο φαινεται στα σχολια σου???ειναι δυνατον πια με την ημιμαθεια ορισμενων και τις αριστερες εμμονες τους να ισοπεδωνονται ολα???τι ειναι νεοφιλελευθερο ρε φιλε??οι φοροι που μπαινουν για να συντηρουν το μεγαλο πελατειακο κρατος???μα αυτα τα 2 ειναι εντελως αντιθετα με τις αρχες του φιλελευθερισμου οπως επαναδιατυπωθηκαν απο τον μεγαλο φριντμαν..που τον ειδες τον νεοφιλελευθερισμο???πουληθηκε καμια κρατικη εταιρεια??απολυθηκε κανενας δημοσιος υπαλληλος??μονο ο ιδιωτικος τομεας εξοντωνεται απο τις κρατιτιστικες πολιτικες και μιλας περι νεοφιλελευθερισμου???δηλ εκτος απο αυτην την καραμελα στην αριστερα δεν μαθατε τπτ αλλο οπως να ξεχωριζετε τις διαφορες πολιτικες??οσο για μανο τζημερο αυτοι πιστευω πηγαν ασχημα πρωτον για την ελιτιστικη συμπεριφορα δευτερον για τις αριστεριστικες ιδεες σε εθνικα θεματα και τριτον αφου σαν λαος στην πλειψηφια γαληνουχηθηκαμε απο τις αριστερες αγκυλωσεις και ειμαστε ημιμαθεις οπως φαινεται και απο τις αποψεις σου που ανμασς μια καραμελα χωρις να ξες τι εστι πραγματικα φιλελευθερισμος..

  6. Tryphoon avatar
    Tryphoon 23/10/2012 14:44:52

    George εσύ που ξέρεις τι σημαίνει φιλελευθερισμός κατα Φρίντμαν ρίξε και μια ματιά στην Χιλή του Πίνοσετ γιατί οι ίδέες του μεγα Φρίντμαν εκεί εφαρμόστηκαν σε όλη τους την καθαρότητα. Όσο για την πολιτική που εφαρμόζεται στην Ελλάδα από την "φιλελεύθερη" τρόικα πες μου εσύ αν ο ορισμός των μισθών με νόμο θυμίζει ελέυθερη αγορά η σοβιετική ένωση.

  7. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 23/10/2012 14:46:53

    Είναι κι ο Βενιζέλος, είναι και οι ....επικριτές του, διαμάντια !!!! Όλοι μαζί ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ. ΄Η θαρρούν οτι θα ξεχάσουμε το βίο και την πολιτεία τους επί δυναστείας ΓΑΠ, που συναινούσαν σε όλα, που βολεύονταν, που δεν τον έστειλαν όταν κουβάλησε το ΔΝΤ, που ψήφισαν σα ζώα τα Μνημόνια..... ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ ΠΡΟΔΟΤΕΣ. Ο ΛΑΟΣ ΣΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ. Ελπίζω να μη σας μαζέψει ΚΑΝΕΝΑΣ προς ....ίδιαν χρήσιν και να λάβετε και τη χαριστική βολή που σας οφείλουμε και εκκρεμεί, στις επερχόμενες εκλογές.

  8. george avatar
    george 23/10/2012 14:55:11

    ασε φιλε τη χιλη και κοιτα αγγλια-θατσερ και αμερικη-ρηγκαν..δεν πιστευω να θεωρεις οτι πριν ηταν καλυτερα τα πραγματα..ισα ισα που χαρις σε αυτους ορθοπωδησαν οι χωρες..οσο για τη χιλη δεν ξερω καθολου οποτε δεν θα κανω τον ξερολα..αμερικη ομως που μεγαλωσα και ζω μερικους μηνες το χρονο τωρα επιτρεψε να γνωριζω πολυ καλα!!!!!οτι πριν τον ρηγκαν ηταν πολυ πιο αθλια τα πραγματα στον ιδωτικο τομεα και στο κρατος..οποτε ναι φιλε οταν εφαρμοζεται σωστα ο φιλελευθερισμος οδηγει σε θαυματα!!!οσο για τον κατωτατο μισθο παγια θεση μου ειναι οπως γινεται στην αμερικη αυτο τον καθοριζει η αγορα και οχι το κρατος..γιατι τι πιο ευκολο να ορισουμε στην ελλαδα κατωτατο μισθο 2000 ευρω???το θεμα ομως ειναι ποιος μπορει να το δινει τωρα στην κριση...οποτε αφηνεις την αγορα να το ρυθμιζει παντα (εννοειται σε ανεπτυγμενα κρατη) και οφελειται και ο εργαζομενος...αυτο πιστευω εγω

    • Tryphoon avatar
      Tryphoon @ george 23/10/2012 18:21:20

      George είναι φανερό ότι δεν γνωρίζεις πολλά ούτε από ιστορία ούτε από οικονομικά. Ούτε κι εγώ γνωρίζω τόσα πολλά αλλά νομίζω ότι έχω καλύτερη εικόνα. Ο νέο-φιλελευθερισμός (γιατί αυτός είναι ο σωστός) όρος του Ρήγκαν και της Θατσερ που τόσο θαυμάζεις είναι η πηγή όλου του κακού που βιώνει σήμερα ο ανεπτυγμένος κόσμος. Είναι η απορύθμιση και η εξάλειψη κάθε κρατικού ελέγχου που οδήγησε στην δημιουργία της ασύλληπτης φούσκας τον δομημένων παραγώγων –μια ανεξέλεγκτη μηχανή παραγωγής χρήματος- στην Wall street και στο City και στο σπάσιμο της το 2008 που συμπαρέσυρε την υφήλιο στην άβυσσο. Το ίδιο είχε γίνει και το ’29 με το κραχ όταν έσκασε τότε το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης. Έτσι το «απεχθές» κράτος έπρεπε να παρέμβει –το 2008- και ο Ομπάμα κρατικοποιούσε τράπεζες και επιχειρήσεις για τις διασώσει με ρυθμούς που η Παπαρήγα ούτε στα πιο τρελά της όνειρα δεν είχε δει. O Alan Greenspan ο μάγος όπως τον αποκαλούσαν –πρώην πρόεδρος της FED ένας σύγχρονος θεός για τους απανταχού νεοφιλελευθερους και διαμορφωτής της αμερικανικής οικονομική πολιτικής των ΗΠΑ από το 1987 μέχρι σήμερα- όταν κλήθηκε να δώσει εξηγήσεις στο Κογκρέσο για το κραχ του 2008 είπε απλα: «συγνώμη ανακάλυψα ένας λάθος στο μοντέλο που είχα διαμορφώσει για την λειτουργία του κόσμου». Για να μη μιλήσω για τις κρατικοποιήσεις της Θάτσερ, στους σιδηροδρόμους π.χ που πολλαπλασίασε το κόστος τον μεταφορών και τα ατυχήματα χωρίς κανένα κοινωνικό όφελος και τώρα πια έχουν πάλι κρατικοποιηθεί. Το σύστημα που τόσο σθεναρά υπερασπίζεσαι χωρίς γνώση και με ιδεολογικές παρωπίδες έχει καταρρεύσει και η κατάρρευση ξεκίνησε στις ΗΠΑ –που τόσο θαυμάζεις- και στην Αγγλία την μητέρα του καπιταλισμού. Ο λόγος είναι απλός: αν δεν ρυθμίσει το κράτος την αγορά θα την ρυθμίσουν οι λίγοι μεγάλοι παίχτες και όχι με γνώμονα το κοινό καλό. Βεβαία μεταξύ της ζούγκλας της αγοράς που βιώνουμε σήμερα και την σοβιετική ένωση υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια.

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/10/2012 18:40:32

    Ο κύκλος έχει κλείσει και για τα δύο,ο μόνος που δεν το έχει καταλάβει είναι αυτός
    ο παχύσαρκος.