#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2011 16:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κλείνει» ο Άρειος Πάγος λόγω παραγραφής την υπόθεση του Βατοπεδίου



Τόσο ο Πρόεδρος του Ανώτατου δικαστικού Συμβουλίου Γιάννης Γιανακόπουλος όσο και ο Αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου Μιλτιάδης Ανδριοτέλης συμφωνούν ότι υπάρχει θέμα παραγραφής επειδή μεσολάβησαν δυο κοινοβουλευτικές περίοδοι μέχρι να στείλει η Βουλή τον φάκελο στο Ανώτατο Δικαστήριο.

Αναμένεται βούλευμα στο οποίο είναι σίγουρο ότι θα συμφωνήσουν και τα άλλα μέλη του συμβουλίου ενώ αναμένεται η έκδοση τυπικά του βουλεύματος την ερχόμενη εβδομάδα.
Προφανώς, ο εισαγγελέας θα αναφέρει επίσης ότι κακώς η Βουλή το έστειλε στο Δικαστικό Συμβούλιο καθώς γνώριζε ότι ο νόμος απαιτεί να παραγράφονται τα όποια αδικήματα πρώην Υπουργών όταν μεσολαβούν δυο κοινοβουλευτικοί περίοδοι…

Κύκλοι της ΝΔ σχολίασαν: Η σημερινή πρόταση του Εισαγγελέα προς το Δικαστικό Συμβούλιο αποτελεί κόλαφο για το ΠΑΣΟΚ.  Η παραβίαση του Συντάγματος από την Κυβερνητική πλειοψηφία, προκειμένου να υλοποιηθεί στο ακέραιο η σκευωρία, έπεσε στο κενό. Η κυβέρνηση επιχείρησε θεσμική εκτροπή. Η Ν.Δ. εξαρχής το κατήγγειλε. Η σημερινή πρόταση του αρμοδίου δικαστικού λειτουργού, αποτελεί δικαίωση της Ν.Δ., της θεσμικής τάξης και της κοινής λογικής. Αποκαλύπτεται πλέον ο πολιτικός αμοραλισμός και ο λαϊκισμός από τον οποίο διακατέχεται η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για προφανείς επικοινωνιακούς λόγους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rs avatar
    rs 14/01/2011 17:08:20

    Δικαστικά (αλήθεια με ποιά νομοθεσία; Μ' αυτήν που ψήφισαν και οι ... όποιοι κατηγορούμενοι) σωστό, είναι!
    Ηθικό όμως;
    Ας επιστρέψουν λοιπόν όσοι "απομακρύνθηκαν" γι' αυτό στη ΝΔ και ας κριθούν σε εκλογές! Ιδού η Ρόδος ....

  2. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 14/01/2011 17:39:40

    Φοβερη φωτογραφια!:)

  3. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 14/01/2011 18:01:37

    Με τα "βουβάλια" 'οπως λέει η λαϊκή παροιμία τέλος.Με τα "βατράχια" τι γίνεται..?Στον Κεάδα (ή Καιάδα, δεν είμαι σίγουρος για την ορθογραφία)..?Ποινικές ευθύνες, αν υπάρχουν, μόνο για τους μικρούς ( χαμηλόβαθμους υπαλλήλους, υπηρεσιακούς παράγοντες κ.λ.π)....??

  4. tiramola avatar
    tiramola 14/01/2011 18:18:21

    Άλλο ένα σκάνδαλο, από τα μεγαλύτερα της μεταπολίτευσης, κουκουλώθηκε.
    Όλη η Ελλάδα φτύνει και κάποιοι προσποιούνται πως βρέχει....

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ tiramola 14/01/2011 18:27:02

      Α ναι ρε Τιραμολα και γιατι δεν τα λες στην Ιπποκρατους ειχε καθε δυνατοτητα να κανει πραξη τις υποσχεσεις τις και τα κουκουλωσε....οπως και του Ακη και του Τσουκατου που τα πιασανε και το ομολογησαν.....μπεεεεεεεε Τιραμολαα προβατα του ΓΑΠ ειστε...

  5. hasu avatar
    hasu 14/01/2011 20:58:11

    Τέλος καλό όλα καλά.Βουρ για τα επόμενα.

  6. pavlina avatar
    pavlina 14/01/2011 22:15:21

    να δουμε τί θα κάνει το ΠΑΣΟΚ όταν από τους πρώην υπουργούς που κατηγορούνται πέσουν οι μηνύσεις που έχουν προαναγγελθεί για κατάχρηση εξουσίας και οι βουλευτές του θα κληθούν να ψηφίσουν για την άρση των συναδέλφων τους. Τότε τί θα κάνουν;
    και αν στη συνέχεια πέσουν και αγωγές κατά των βουλευτών του, για τις οποίες κάπου διάβασα ένα νομικό να εξηγεί πως δεν ισχύει η βουλευτική ασυλία, τί θα κάνουν;

  7. factorx avatar
    factorx 15/01/2011 12:05:40

    Η αντίδραση της Ν.Δ.

    Στην πληροφορία της εισαγγελικής εισήγησης, κοινοβουλευτικοί κύκλοι της Ν.Δ. σημείωναν πως η πρόταση του εισαγγελέα προς το Δικαστικό Συμβούλιο αποτελεί κόλαφο για το ΠΑΣΟΚ. «Η παραβίαση του Συντάγματος, άρθρο 86 παρ. 3, από την κυβερνητική πλειοψηφία, προκειμένου να υλοποιηθεί στο ακέραιο η σκευωρία, έπεσε στο κενό», ανέφεραν. Οι ίδιες πηγές προσέθεταν ότι η κυβέρνηση επιχείρησε θεσμική εκτροπή, την οποία η Ν.Δ. εξαρχής κατήγγειλε. Εκτιμούσαν δε πως η πρόταση του δικαστικού λειτουργού συνιστά δικαίωση της Νέας Δημοκρατίας, της θεσμικής τάξης, αλλά και της κοινής λογικής. «Αποκαλύπτεται περίτρανα πλέον ο πολιτικός αμοραλισμός και ο λαϊκισμός από τον οποίο διακατέχεται η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για προφανείς επικοινωνιακούς λόγους», κατέληγαν οι ίδιες πηγές.

    Η Ρηγίλλης αναμένει και την επίσημη απόφαση του Δικαστικού Συμβουλίου προκειμένου να τοποθετηθεί και επισήμως, ωστόσο συνεργάτες του κ. Αντ. Σαμαρά χαρακτήριζαν τη χθεσινή εξέλιξη επιτυχία της νέας, επιθετικής γραμμής που χάραξε η ηγεσία της Ν.Δ. στην υπόθεση Βατοπεδίου, μετά μία μακρά περίοδο παθητικής αντίδρασης στην επικοινωνιακή υπεροπλία του ΠΑΣΟΚ.

  8. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/01/2011 12:15:33

    Οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό ;