16/10/2010 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνει η διαφορά ΠΑΣΟΚ – Ν.Δ.

Κλείνει κι άλλο η διαφορά ανάμεσα στο ΠΑΣΟΚ και τη Ν.Δ.σύμφωνα με δημοσκόπηση της RASS στο “Παρόν της Κυριακής”. Τρεις εβδομάδες πριν απ΄πο τις περιφερειακές εκλογές, η διαφορά μειώνεται από το 5,8% που ήταν πριν από 15 μέρες στο 5,2%. Σύμφωνα με την έρευνα το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει ποσοστό 26,5% στην πρόθεση ψήφου, η Ν.Δ. 21,3%, το ΚΚΕ 8%, ο ΛΑΟΣ 4,3%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3%, οι Οικολόγοι 2,7%, η Δημοκρατική Αριστερά 1,7%, ενώ το 2,2% των ερωτηθέντων επιλέγουν “άλλο” και το 3,6% άκυρο – λευκό. Η αδειυκρίνιστη ψήφος ανέρχεται σε 26,&%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 16/10/2010 21:11:29

    ΔΕ ΛΕΩ, ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ...
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ 5,2 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΤΙΚΟ!!!
    ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΤΙ ΜΥΑΛΟ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΟΙ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ!!!
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΑ;;;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΜΑΝΙΑ 16/10/2010 21:18:46

      Μάνια, δεν σου κάνει εντύπωση ότι η ψαλίδα κλείνει, έστω και με αργό ρυθμό? ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να ομολογήσουν την πραγματική δυναμική, που είναι βέβαια εντελώς διαφορετική απ' ό,τι μας λένε (απόδειξη και τα πολλά νευράκια του ΓΑΠ, που τίποτε δεν του πάει καλά πια..)

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ δρόμος 16/10/2010 21:28:28

        ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.
        ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ "ΝΕΥΡΑΚΙΑ" ΜΟΝΟ Ο ΓΑΠ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ!
        ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΛΕΙΝΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΨΑΛΙΔΑ.
        ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΝΔ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ....
        ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ!!!...

      • Roulis avatar
        Roulis @ δρόμος 17/10/2010 12:13:39

        Γενικα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι πασοκοι λειτουργουν σαν καστα οποτε ειναι πιο δυσκολο να σπασουν...Εξαλλου,μην ξεχνας οτι απο σχεδον 11% ηττα προερχεσαι...Θυμησου ποσο πηρε του Καραμανλη να ριξει τον Σημιτη...

      • LEWNIDAS avatar
        LEWNIDAS @ δρόμος 17/10/2010 14:19:15

        μανια! οπως τα λεει ο δρομος. εδω ο κοσμος γελαει που το δινουν ακομα μπροστα.

    • Green St avatar
      Green St @ ΜΑΝΙΑ 16/10/2010 21:55:27

      Να κοιμηθεί με την γυναίκα τους στο ίδιο κρεβάτι πιθανώς?????

  2. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 16/10/2010 21:29:34

    @ ΜΑΝΙΑ

    Την ίδια απορία εχω κι εγω! Και επειδή όλα τα μικρότερα κόμματα διατηρούν τίς δυνάμεις τους εκτός του ΛΑΟΣ που παρουσιάζει μια αναμενόμενη μικρή πτώση, την μόνη εξήγηση που αποδίδω ειναι οτι το μιντιακό κατεστημένο εχει καταφέρει να μειώσει τον ρυθμό της πτώσης του ΠΑΣΟΚ και ταυτόχρονα να "μπλοκάρει" τίς όποιες διαρροές του προς όφελος της Ν.Δ.

    Μην αυταπατώμεθα οτι επειδή εμείς εχουμε μία πληρέστερη ενημέρωση μέσα απο το διαδίκτυο και τα διάφορα blogs την ίδια ενημέρωση έχουν ολοι οι αλλοι απο την επαρχία οπου η κύρια πηγή της πληροφόρησής τους ειναι η τηλεόραση και δευτερευόντως οι εφημερίδες.

    Αρα κατά την γνώμη μου το "κουμπί" ειναι εκει. Πως θα επικοινωνήσουμε καλύτερα με την μεγάλη "μαζα" του λαού. Και δυστυχώς αν δεν κινητοποιηθούμε με δραστικά μέσα και κλεφτοπόλεμο προς όλο το μιντιακό κατεστημένο, η οποιαδήποτε μείωση της ψαλίδας θα έρχεται σε ρυθμό χελώνας...

    • Greekx avatar
      Greekx @ DeltaLamda 16/10/2010 22:46:52

      Εσχάτως τα blogs...κυκλοφορούν και στην επαρχία!!!!! 8)

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/10/2010 21:46:10

    Eιναι πολυ νωρις ακομη.Μη βιαζεστε.

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 16/10/2010 22:39:58

    Μη το τρώτε. Δεν υπάρχει διαφορά. Το πασόκ υπολείπεται. Οι τελευταίες εφεδρείες των πασόκων για να κρατήσουν όρθιο το πολιτικό πτώμα που λέγεται πασόκ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ BlueSky 17/10/2010 16:35:04

      Πάντως εγώ όπου σταθώ και βρεθώ και καλημερίζω κόσμο με το "Χαίρετε διεφθαρμένοι" όλος ο κόσμος μου λέει ότι αν ξαναψηφίσει Πασοκ να του κοπούν τα χέρια.....

  5. blackpeteg avatar
    blackpeteg 16/10/2010 22:48:46

    Παίδες, μην πιστεύετε τις δημοσκοπήσεις.
    Μιλάμε για αμφίβολες τεχνικές που μπορούν να βγάλουν οποιοδήποτε συμπέρασμα παραγγείλει ο πελάτης.

  6. man8os avatar
    man8os 17/10/2010 00:49:06

    Σιγα μην ειναι 5. Αντε 3 το πολυ. Θα το δειτε τον Νοεμβριο, που θα υπαρχουν συγκεντρωτικα στοιχεια.

  7. diasapollon avatar
    diasapollon 17/10/2010 00:56:31

    Φάκτορά μου είμαι σε θέση να ξέρω ότι η διαφορά είναι ίσα βάρκα ίσα νερά,με πρόβλεψη και τάση καθοδική γιά το ΠΑΣΟΚ,βλέπεις πολυ συγγενικό μου πρόσωπο ζει και εργάζεται στις Βρυξέλλες.Αυτό δε ίσχυε πριν δύο μήνες περίπου.Δυστυχώς το παιντί το ΓΑΠ είναι πολύ κάτω.Μόλις τα ΜΜΕ αρχίσουν και λένε αλήθειες θα δεις...

    • Aris avatar
      Aris @ diasapollon 17/10/2010 01:02:46

      Μπα... Λένε τα ΜΜΕ και αλήθειες; Πραγματικά αυτό δεν το γνώριζα...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ diasapollon 17/10/2010 01:21:41

      Sumfono apoluta!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ diasapollon 17/10/2010 17:02:13

      έτσι εξηγείται και η προσεκτική στροφή του Σκαϊ στα τέλη Αυγούστου

  8. petros avatar
    petros 17/10/2010 01:13:39

    Παιδιά, επειδή αρκετοί "χαζοί" ( για να μην πω τίποτα χειρότερο ) δεξιοί, επηρεασμένοι από τα βρωμοκάναλα ( άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που βλέπουν ώρες τηλεόραση ) μπορεί και να μην πάνε να ψηφίσουν, επειδή υπάρχουν νέοι που είναι στη "κοσμάρα" ( γκόμενες, μπαράκια, φάρμα κλπ ) τους και δεν καταλαβαίνουν τι μας περιμένει από 15 Νοεμβρίου, γι' αυτό η αδιευκρίνηστη ψήφος είναι στο 25-30% και η αποχή ( σύμφωνα με το nooz.gr - όχι αντιπροσωπευτικό δείγμα ) θα είναι μεγάλη.

    Βέβαια, όλοι αυτοί, την επαύριο των εκλογών θα κλαίγονται σαν ΜΥΞΟΠΑΡΘΕΝΕΣ για τους φόρους, τις αντικειμενικές αξίες, για την ανεργία, για τις περικοπές, ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΤΟΤΕ και γι' αυτούς και για όλους εμάς.

    Άρα, θέλει δουλειά από όλους όσους κινούνται στο χώρο της ενημέρωσης του ελληνικού λαού για τις καταστροφικές συνέπειες του μνημονίου. Μόνο οι νέοι που έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ, μπορούν να γίνουν η μαγιά αφύπνισης και των βαθιά νυχτωμένων, τηλεορασόπληκτων μεγάλων. Και φυσικά έχει ευθύνη και η ΝΔ και όλοι όσοι αγωνίζονται κατά του αδιέξοδου μνημονίου.

    Αν μειωθεί η αποχή, εάν αφυπνιστούν οι νέοι και καταλάβουν το νόημα αυτών των εκλογών ως απαρχή διεκδίκησης ΕΛΠΙΔΑΣ και απαγκίστρωσης από ένα νέο μνημόνιο, τότε θα υπάρξει ανατροπή σκηνικού. Ακόμα, όμως, το καθεστώς ΠαπανδρεοΜητσοτάκη έχει και κομματικό μηχανισμό ( θα τους αδειάσει μετά τις εκλογές, για να ακολουθήσει τη γραμμή της τρόικας ) και τα Μέσα Μαζικής Αποβλάκωσης και διαπλοκής στην υπηρεσία του μέχρι την τελευταία Κυριακή. Θέλει δουλειά πολύ ...ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ ! Ε, και στο κάτω κάτω της γραφής, εάν θέλουν να τους ξεπουλάνε τα σπίτια τους, τα αυτοκίνητά τους, τις καταθέσεις τους για να πληρώνουν φόρους ,ακόμα και τα βασικά είδη διατροφής και να ψηφίζουν τα τζάκια που κυβέρνησαν τη χώρα τα τελευταία 25 /30 χρόνια, με γειά τους, με χαρά τους. Και είναι "χαζοί",γιατί ξέρουν ότι τα δημοτικά τέλη θα διπλασιαστούν με τις νέες αντικειμενικές αξίες ( 100% πάνω στις εντός σχεδίου, 500% πάνω στις εκτός σχεδίου περιοχές της Αττικής, της Κρήτης, της Ρόδου ) κλπ. Ας ψηφίσουν, λοιπόν, τους εκλεκτούς περιφερειάρχες-δημάρχους του ΠΑΣΟΚ και της Ντόρας, και ας τους χρυσοπληρώνουν μετά για άλλα 10 χρόνια...

    • malaxias avatar
      malaxias @ petros 17/10/2010 02:46:36

      το ότι βιαζόμαστε εμείς να περισωθεί οτι είναι δυνατόν δέν σημαίνει οτι είναι η ώρα.Μυαλά χρειάζεται πρώτα ο έλληνας καί να χάση τα υλικά του αγαθά. Τότε θα αντιδράση. Τότε θα έχη πάρη το μάθημα που χρειάζεται. Τότε θα έχη ξαναγίνει Ελληνας.

  9. kolokotronis avatar
    kolokotronis 17/10/2010 03:55:54

    Καταρχάς να διευκρινήσω ότι θεωρώ τις δημοσκοπήσεις εργαλείο χειραγώγησης του λαού και τίποτε άλλο.Διότι εάν υποθέσουμε,πως σε κάθε εκλογική αναμέτρηση μετακινείται ένα 10-15% των εκλογέων και αυτό διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα,αυτό το ποσοστό είναι σχετικά μικρό και μπορεί πολύ εύκολα να "μαγειρευτεί" στα γραφεία των εταιρειών δημοσκοπήσεων σε συνεργασία βέβαια με τα ΜΜΕ,περί της αξιοπιστίας(χα,χα!)των οποίων κανείς δεν έχει πλέον αυταπάτες.
    Κάνοντας,επίσης,την διευκρίνηση ότι δεν θεωρώ τις εκλογές τον μοναδικό τρόπο αλλαγής των πραγμάτων,εντούτοις θέλω να υποδείξω μία μέθοδο ανάγνωσης των αποτελεσμάτων των δημοσκοπήσεων,η οποία είναι πιό κοντά στην πραγματικότητα:
    Το ποσοστό της λεγόμενης "αδιευκρίνιστης ψήφου" περιλαμβάνει συνήθως τα: "δεν απαντώ","δεν γνωρίζω","δεν έχω αποφασίσει","κανέναν"κλπ.Αυτό το ποσοστό,που στη συγκεκριμένη δημοσκόπηση είναι 26,7%,πρέπει να αφαιρείται και μετά να βγαίνουν τα ποσοστά των κομμάτων,για τον απλούστατο λόγο ότι σχεδόν όλοι αυτοί θα απέχουν από τις εκλογές.Μην ξεχνάμε, πως στις τελευταίες βουλευτικές, η αποχή ήταν 30% και δεν φαίνεται πιθανότητα να μειωθεί αισθητά στις επόμενες(το αντίθετο είναι πιό πιθανό).Εξάλλου σε όλες τις βουλευτικές,η αποχή κυμαίνεται μεταξύ 20% και 30%.Επίσης,πρέπει να αφαιρεθεί και το 3,6% των άκυρων-λευκών,καθόσον τα ποσοστά των κομμάτων προκύπτουν μόνο επί των εγκύρων.
    Βάσει αυτών,λοιπόν,στην συγκεκριμένη δημοσκόπηση(αλλά και σε όλες τις σχετικές),αφού αφαιρέσουμε την "αδιευκρίνιστη ψήφο",που θα είναι τελικά η απόχη,καθώς και τα άκυρα-λευκά,κάνουμε αναγωγή του υπολοίπου 70%,που θα ψηφίσει, στο 100% και έχουμε:
    ΠΑΣΟΚ 37,8%
    ΝΔ 30,4%
    ΚΚΕ 11,4%
    ΛΑΟΣ 6,1%
    ΣΥΝ 4,3%
    ΟΙΚΟΛ. 3,8%
    ΔΗΜ.ΑΡ. 2,4%
    ΑΛΛΟ 3,1%

    Ξανά λέω,ότι αυτά είναι μόνον αριθμοί,δεν λαμβάνουν υπόψη δυναμικές που πιθανόν θα δημιουργηθούν,αλλά πάντως, όποιος θέλει να βγάζει συμπεράσματα από τις δημοσκοπήσεις,γιά το ποιά κόμματα ανεβαίνουν,ποιά πέφτουν κλπ, μόνο έτσι μπορεί να βρεί μιά άκρη.

  10. Aggelos avatar
    Aggelos 17/10/2010 09:36:16

    "Μυαλά χρειάζεται πρώτα ο έλληνας καί να χάση τα υλικά του αγαθά. Τότε θα αντιδράση. Τότε θα έχη πάρη το μάθημα που χρειάζεται. Τότε θα έχη ξαναγίνει Ελληνας."



    αα,μπραααβοο..

    μονο αν νιωσει το κοψιμο βαθια θα αλλαξει ο ελληνας..

  11. aristotelis avatar
    aristotelis 17/10/2010 09:48:00

    Δυστυχώς και το έχω ξαναγράψει, ως άνθρωπος που κινείται πολύ μέσα στην αγορά και ως εκ τούτου θεωρώ ότι έχω κάποια αίσθηση του τι γίνεται, ακόμα δεν υπάρχει έντονη μεταστροφή της κοινής γνωμής. Τα μέσα έχουν κάνει καλά την δουλειά τους και η αίσθηση του απλού ανενημέρωτου πολίτη είναι ότι ο Γιωργάκης είναι καλό παιδί, προσπαθεί, είναι Ευρωπαίος και έχει δίκιο σε αυτά που λέει και τι άλλο να κάνει...Δεν ξέρω δυστυχώς πως μπορεί να αλλάξει αυτή η κατάσταση..Οι περισσότεροι από τους άλλους που είναι εξοργισμένοι μαζί του, είναι αυτοί που είτε δεν τον είχαν ψηφίσει εξαρχής (όπως εγώ)..ή ακόμα και αν τον είχαν ψηφίσει, προχωράνε σε άλλες επιλογές και δεν επιλέγουν Ν.Δ. Το άλλο κακό είναι ότι το ΠΑΣΟΚ έχει καταφέρει και περάσει ένα προφίλ ότι δήθεν τα στελέχη του είναι πιο ικανά και πιο τεχνοκράτες (κούνια που μας κούναγε..)και γι' αυτό το λόγο ακόμα και ψηφοφόροι με φιλελεύθερες απόψεις αλλά όχι ιδιαίτερα ψαγμένοι το επιλέγουν...

  12. Wonderland avatar
    Wonderland 17/10/2010 10:25:56

    Το 5,2 ειναι το μισο του 10,4 , διλαδι οπως και ο Σαμαρας ειπε στην ΔΕΘ καλυψαμε την μιση αποσταση το οποιο δεν ειναι και λιγο για εναν χρονο μετα . Για να κρινουμε καταστασεις πρεπει να ανατρεχουμε στο παρελθον , ολες οι νεες κυβερνησεις αρχιζουν να εχουν φθορα στον 2ο-3ο χρονο , εδω λογω ιδιοτυπων συνθηκων και ΔΝΤ αυτο αρχισε πριν και απο τον πρωτο χρονο .
    Του χρονου θα ειναι η ακριβως αντιστροφη εικονα , διλαδι η ΝΔ θα ειναι 4-5 μοναδες μπροστα , τοτε θα μπορει και ο Σαμαρας να ζητησει εκλογες . Καιρος να πουμε και μια πικρη αληθεια , ο Σαμαρας πρεπει να φτιαξει κομμα και ηγετικη ομαδα , βλεπω οτι ειναι σε καλο δρομο αλλα ακομα θελει πολυ δουλεια , μια ανανεωση δεν γινεται με ενα κλικ , ειδικα απο ενα δεξιο κομμα στην Ελλαδα μιας και για πολλα χροννια καταφεραμε να χασουμε την ιδεολογικη ηγεμονια και παψαμε να ειμαστε ελκυστικοι . Οταν εχεις τοσο εχθρικα απεναντι σου ΜΜΕ ειναι σαν να δινεις μαχη μεσα σε ναρκοπεδιο .

  13. Alex avatar
    Alex 17/10/2010 10:49:29

    Ας κανουμε λιγο υπομονη ακομα γιατι και να μη βιαζομαστε...........στις εκλογες θα φανει ξεκαθαρα η ανοδος της Ν.Δ και θα ειναι η απαρχη της αληθινα μετρησιμης πολιτικης κυριαρχιας του Σαμαρα...τοτε να σω τα παπαγαλακια των ΜΜΕ που πλεον θα πρεπει να σχολιασουν πραγματικο γεγονος και οχι δημοσκοπηση τι θα λενε

  14. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 17/10/2010 15:34:39

    ....όταν στη RASS εργαζόταν ως υψηλόβαθμο στέλεχος η κουμπάρα ενός άλλου υψηλόβαθμου στελέχους της Ρηγίλλης (σε ελαφρά δυσμένεια σήμερα), η Μαρία Καρακλιούμη......

  15. anonymos avatar
    anonymos 17/10/2010 21:48:30

    Διαβαστε το σημερινό ΕΘΝΟΣ που λέει οτι ετοιμαζονται νεες αγριες περικοπές στους μισθούς. Αυτό το επιχείρημα πρέπει να χρησιμοποιηθεί για να τελείωνουμε με το ΠΑΣΟΚ. Οποιος ψηφίσει υποψηφιούς του ΠΑΣΟΚ ψηφίζει νεες μειώσεις του μισού τους νεα κλεισίματα μαγαζιών. Αυτό πρέπι να είναι το βασικό προεκλογικό σύνθημα.

  16. Aravas avatar
    Aravas 18/10/2010 15:45:06

    Συγνώμη ρε παιδιά και αν είναι δυνατόν μη με φάτε ζωντανό, αλλά όλοι εσείς είστε ευχαριστημένοι από τα 5-6 χρόνια της νδ στην εξουσία; Δηλαδή είδατε το αποτέλεσμα στο τέλος το είδατε και είπατε, "ναι, αυτό θέλαμε όταν ψηφίζαμε νδ";

    Είναι ειλικρινής η απορία, δεν το λέω για να δυναμιτίσω το κλίμα.