#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2011 22:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι ύστερα διαμαρτύρονται γιατί τρώνε γιαούρτια



Τσίπα: Λέξη σλαβικής, κατά πάσα πιθανότητα, προελεύσεως, που σημαίνει πέτσα, αλλά εναλλακτικά αναφέρεται και στην παχιά κρούστα των γαλακτοκομικών προϊόντων.
Μεταφορικά αναφέρεται στη ντροπή και την έλλειψη ηθικής συμπεριφοράς. Ο μη έχων τσίπα -ξετσίπωτος- είναι ο ξεδιάντροπος, ωσάν δεν έχει δέρμα, ο άσεμνος, ο ανήθικος χωρίς κανέναν φραγμό.

Ας πάει κάποιος ένα λεξικό στη Βουλή μπας και μάθουν την ετυμολογία της λέξης που τόσο τους χαρακτηρίζει. Και κυρίως οι βουλευτές που αποφάσισαν να “αναστήσουν” το σκάνδαλο της Siemens, όχι γιατί πράγματι θέλουν την κάθαρση αλλά για λόγους καθαρά μικροκομματικούς, για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας και το χειρότερο: γιατί θέλουν να συγκαλύψουν ευθύνες βαρύτατες κάποιων εν ενεργεία πολιτικών, επιχειρηματιών κ.λπ.

Ωσάν να μην έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος απαιτεί δικαιοσύνη και τιμωρία των συμπεριφορών που πληγώνουν την κοινωνία. Οι πολίτες δε θέλουν άλλα σκάνδαλα, ζητούν πραγματικό κολασμό αυτών που φταίνε.

Αποφάσισε λοιπόν το ΠΑΣΟΚ να μαζέψει υπογραφές για να στείλει στην προανακριτική τέσσερα πολιτικά “πτώματα”. Και μάλιστα 2 από κάθε κόμμα. Ο Ακης Τσοχατζόπουλος και ο Τ Μαντέλης από το ΠΑΣΟΚ και ο Γ. Αλογοσκούφης και Χρ. Μαρκογιαννάκης από τη ΝΔ, αν και ο τελευταίος έχει αποχωρήσει.

Δηλαδή με τη δίωξη αυτών δικαιώθηκαν όσοι πέρασαν χιλιάδες ώρες πάνω από τη δικογραφία για το σκάνδαλο της Siemens;

Με την απίστευτη αυτή πολιτική ξεφτίλα και τον ανεκδιήγητο πολιτικό συμβιβασμό κλείνει το μεγαλύτερο πολιτικο-οικονομικό σκάνδαλο της μεταπολίτευσης;

Κανείς δε θα πάει φυλακή;

Και ξαφνικά θα ξεχάσουμε τα “μαύρα ταμεία”; Που είναι ο στρατηγός Τσουκάτος που δήλωσε ότι γέμισε τα ταμεία του ΠΑΣΟΚ με χρήματα από μίζες; Ο Σημίτης δεν ήξερε από που χρηματοτοδούνταν η προεκλογική εκστρατεία του κόμματός του;

Οι φήμες για ανάλογες χρηματοδοτήσεις και των ταμείων της ΝΔ με τον μακαρίτη Βαρθολομαίο δεν θα εξεταστούν ποτέ;

Τα ταξιδάκια υπουργών και δημοσιογράφων με χορηγίες της Siemens που είναι;

Οι ηλεκτρικές συσκευές που δόθηκαν σε πολιτικούς δεν θα ερευνηθούν ποτέ;

Το σημαντικότερο: Η Siemens έχει αποκαλύψει ότι έφυγαν από τα ταμεία της για χρηματοδοτήσεις στην Ελλάδα πάνω από 200 εκατ. ευρώ. Που είναι όλα αυτά τα λεφτά, κανείς δε θα το ψάξει; Θα μείνουμε στους τέσσερις που παραπέμπονται;

Λίγη τσίπα δεν υπάρχει να ξεπεράσουν οι πολιτικοί ταγοί της χώρας τις σκοπιμότητές τους και να δικαιώσουν τις προσδοκίες του κόσμου;

Κι ύστερα διαμαρτύρονται γιατί τρώνε γιαούρτια.

Θα επανέλθουμε φυσικά στο θέμα. Αλλά μέχρι τότε μπορεί να μας απαντήσει κάποιος απο την κυβέρνηση αν υπάρχει κανένα μυστικό και υπόγειο "ντηλ" με την κ. Μέρκελ. Γιατί ένα φλύαρο πουλάκι μας είπε ότι η Γερμανίδα Καγκελάριος ενδιαφέρεται τα μάλλα να κλείσει τυπικά και χωρίς μεγάλες ζημιές η υπόθεση της Ζήμενς, για λόγους πολιτικούς εσωτερικούς δικούς της (βλ, ψηθορικούς). Με αντάλλαγμα την "βοήθεια" της Γερμανίας στην Ευρώπη. Ο κ. Παμπούκης που είχε επισκεφθεί για τον σκοπό αυτό την Γερμανία και είχε εξετάσει με την ....Ζήμενς τις "εκκρεμότητες" (!!!) γνωρίζει άραγε τίποτα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o politikos avatar
    o politikos 07/07/2011 22:26:27

    Η Siemens στους χρύσους Ολυμπιακούς Αγώνες έδινε χοντρά μπαξίσια προκειμένου το αρμόδιο Ντορο-κρατούμενο υπουργείο (Δημόσιας Τάξης) να παραλάβει το άχρηστο σύστημα C4 I και να την εξοφλήσουν».

    Ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Δημ. Τάξης ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ η ΝΤΟΡΑΚΗΣ, είναι από τους βασικούς εμπλεκόμενους, διότι στις αρχές του 2009 είχε υπογράψει την παραλαβή ενός από...τα υποσυστήματα του C4IΡε Ντοροσφουγγοκωλάριε Mαρκογιαννάκη πιστεύεις ακόμη ότι άδικα σε δαχτυλοδείχνουνε ???

    Για ποιο λόγο σε πήρε η υπό την αιγίδα της η φίλη σου, η πρωθιέρεια της διαπλοκής Ντόρα ( δεδηλωμένη συμμαθήτρια του Μιζοφοράκου).

    Μαρκογιαννάκη, τι θωρείς
    εκια αποσβολωμένος;
    Πες μας ντορακη τι θωρείς
    μεσ' στα σκατά χωμένος.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ o politikos 08/07/2011 00:48:48

      Nτορακης ή Ντορακιας ειναι άλλου υπουργου τιτλος και για αλλους λογους σε αλλες εποχες !!!
      Μην τα μπερδευουμε τα αξιωματα !!!

  2. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 07/07/2011 22:28:57

    ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ...
    ΜΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΛΑΔΙ ΑΥΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ "ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΤΩΜΑΤΑ"... Ο ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΥΠΟΓΛΩΣΣΙΑ!!!!!!

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 07/07/2011 22:32:25

    Εδώ και 30 χρόνια το πασοκικό καθεστώς ΚΑΤΕΚΛΕΨΕ το σύμπαν,ΒΟΥΛΙΑΞΕ τη χώρα,ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ την εθνική αξιοπρέπεια,ΞΕΦΤΙΛΙΣΕ κάθε έννοια δικαίου και νομιμότητας...τι να πρωτογράψει κάποιος....ο ΠΡΩΤΟΣ που έδωσε το ΕΝΑΥΣΜΑ για τη ΛΕΗΛΑΣΙΑ της πατρίδας ήταν ο μέγας δημαγωγός Αν.Παπανδρέου που είχε πει,μόλις ανέλαβε τη διακυβέρνηση,για μεγάλο ''σοσιαλιστή'' διοικητή οργανισμού,το περίφημο ''είπαμε να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του αλλά όχι και 500 εκατομμύρια...''....αυτό ήταν...ΟΡΜΗΣΑΝ σαν αρπακτικά και δεν άφησαν τίποτα όρθιο....ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.....

    • Λιζα Αλεξίου avatar
      Λιζα Αλεξίου @ Komis Montechristo 07/07/2011 23:27:03

      Πες και το άλλο, το νόημα που έκανε στην Μιμή να βγεί από αεροπλάνο και να σταθεί δίπλα του. Αν θυμάσαι καλά δεν είχε πάρει διαζύγιο ακόμη απο την Μαργαρώ.Έκανε νόμιμο και μάγκα έτσι ,τον κάθε ανεγκέφαλο παντρεμένο ανήθικο που του άρεσε να ξεν........ει.Εκτός από την οικονομία διέλυσε και την συντηρητική Ελληνική οικογένεια.Κατέστρεψε τα πάντα και για πάντα.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2011 22:42:20

    Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλο το Πασόκ: Ο Γιαουρτάς!
    h__p://www.youtube.com/watch?v=UlVjJ6ES65M

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/07/2011 23:17:24

    Μόνο ο Καρ. έστειλε τα κ..δα του Καράβελα φυλακή, των οποίων σαφώς η πολυτελής ζωή που απολάμβαναν οφειλόταν επαγωγικά σε προϊόντα από τις πράξεις του πατέρα τους.
    Και ξεσηκώθηκαν τα μιλιούνια των ηλιθίων "ευαίσθητων".

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 00:06:44

    Δηλ. ( για να υπάρχει σωστή αντιστοιχία σημασίας λέξης και πράξης ) τώρα να χρησιμοποιούνται γιαουρτάκια όχι ομογενοποιημένα αλλά με ευδιάκριτη την πέτσα πάνω...
    ΥΓ1: Τσίπα στην περιοχή μου λένε το μαντήλι για το κεφάλι
    ΥΓ2: Όταν ένας άντρας πρέπει να...ξέρετε...με μια γυναίκα που δεν του αρέσει καθόλου, τότε λέει ότι θα ΄΄καθαρίσει΄΄ με μια τσίπα (τοπικό έθιμο, χα,χα)

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΥΑ 08/07/2011 01:05:45

      Δένοντας ένα μαντήλι (τσίπα) στα μάτια προφανώς να μη βλέπει το θέαμα...

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 01:35:54

    Όοοχι....βάζοντας την τσίπα στο πρόσωπο τής, εν τέλει, ευτυχήσασας!!!!

  8. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/07/2011 02:08:14

    scapegoat syndrom.... και τίποτα περισσότερο!

  9. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 08/07/2011 02:17:10

    "Οι ανεξέλεγκτες ρίψεις γιαουρτιών είναι ψυχοτρονική παρενέργεια από την συνεχόμενη εισπνοή τοξικών, την συνεχή έκθεση σε υπεριώδεις ψεύδη σε συνδυασμό με την φτωχή σε πρωτεΐνες διατροφή σύμφωνα με τον Δόκτορα Κόκο Μπλόκο του πανεπιστημίου Keses University."

    ΥΓ
    Συνεχίζονται οι επιστημονικές έρευνες για ρίψεις ροδάκινων αυγών και Φραπέδων.

  10. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 08/07/2011 03:13:53

    Χημικά καρκινογόνα κι απαγορευμένα εσείς, γιαουρτάκι που κάνει καλό και στην επιδερμίδα εμείς. Είναι χαοτική η πολιτισμική διαφορά μεταξύ των νεογενίτσαρων και των Ελλήνων πολιτών.

  11. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 08/07/2011 12:38:14

    Τσιπα ειναι και ο ομφαλιος λωρος η το κολοβωμα του οποτε αποκτα μεγαλυτερη αξια γι αυτον που τον λεμε οτι δεν εχει τσιπα.

  12. δημης avatar
    δημης 08/07/2011 13:24:54

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ...
    ΣΑΝ ΤΗΝ ..ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ....
    ΑΣΠΡΗ ΑΠΟ ΤΟ...ΓΙΑΟΥΡΤΙ (ΣΑΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ..ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ)
    ΚΑΙ ΣΤΑ..ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΡΑΣΙΝΗ.... ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ..ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ...

  13. m.s avatar
    m.s 09/07/2011 00:04:35

    Όταν ανέλαβε η Ν Δ το 2004 είχε δύο επιλογές.
    Η μία να χώσει στη φυλακή τους εμπλεκόμενους στα σκάνδαλα, ξηλώνοντας ταυτόχρονα τα παραμάγαζα του ΠΑΣΟΚ στην κρατική μηχανή
    και η άλλη να επιδείξει έναν πολιτικό πολιτισμό και χάριν της ενότητας της κοινωνίας να προχωρήσει στην επανίδρυση του κράτους αλλάζοντας τις δομές που κρατούσαν την ανάπτυξη του τόπου όμηρο 10-15 οικογενειών.
    Ίδιοι κανόνες για όλους , όχι στο κυνήγι μαγισσών, ήπια προσαρμογή. Αυτό ήταν το μοτίβο.
    Μόνο που είχε μια διπλή ανάγνωση. Από τους πολιτικούς αριβίστες του Πασόκ αυτό εκλήφθηκε σαν αδυναμία επιβολής δικαιοσύνης και μετά τις γλοιώδεις πολιτικές αβρότητες του πρώτου καιρού επιδόθηκαν σε ένα λαϊκίστικο πολιτικό λόγο που έλεγε όχι σε όλα
    και από ορισμένους αφελείς της Ν.Δ σαν νεύμα ότι το τραπέζι είναι στρωμένο μπορείτε να καθίσετε .
    Με μία συνεχή σκανδαλολογία συντηρούμενη από τα ΜΜΕ το Πασοκ ροκάνισε το ηθικό πλεονέκτημα της προηγούμενης πολιτικής ηγεσίας της ΝΔ, κάνοντας την αναξιόπιστη στην πιο κρίσιμη στιγμή που έπρεπε να παρθούν οι πιο κρίσιμες αποφάσεις.
    Έτσι όλος ο πολιτικός της λόγος διαλύθηκε από ένα απλό , ελεεινό και υποκριτικό ‘λεφτά υπάρχουν᾿.
    Πιστεύω ότι η νέα ηγετική ομάδα της ΝΔ με φρέσκιες φωνές , άφθαρτα στελέχη ανακτά μέρα με την μέρα πάλι αυτό το ηθικό πλεονέκτημα που το θεωρώ σαν τη μεγαλύτερη αξία που πρέπει να έχει ένα κόμμα που θα κληθεί να πάρει και δύσκολες αποφάσεις στο μέλλον.
    Δυστυχώς για όλους μας , η μοίρα επιφύλαξε στο Πασόκ να αποδώσει δικαιοσύνη για τα αίσχη του παρελθόντος , μια πρώτη γεύση πήραμε για το πώς την εννοεί (Τσοχατζόπουλος Μαντέλης παραγραφόμενα τα αδικήματα !!!!!!! Αλογοσκούφης Μαρκογιαννάκης στη σέντρα!!!!!!!!!!!!) θα παίξει με τα νεύρα μας, θα κακοποιήσει βάναυσα την πολιτική αισθητική μας και στο τέλος δεν θα παραλείψει να ζητήσει συναίνεση για τις μεγάλες αλλαγές που χρειάζεται ο τόπος.