#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/07/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι όμως είναι ακόμα εδώ – κι αυτό το καλοκαίρι 




Θα λάβουν επιτέλους τέλος οι απογοητεύσεις για τους ψηφοφόρους της ΝΔ; Η τελευταία, από την ανακοίνωση των νέων Γενικών Γραμματέων Αποκεντρωμένων Διοικήσεων Περιφερειών.

 

Για παράδειγμα : Βλέπουμε στον κορμό της ηπειρωτικής Ελλάδας, στην ενοποιημένη Περιφέρεια Θεσσαλίας-Στερεάς, να διατηρείται η κ. Γερακούδη, εκλεκτή του κωπηλάτη.

Με ποια κριτήρια;

Τα δυσθεώρητα επιστημονικά της προσόντα;

Την μακρά άσκηση υψηλής ευθύνης διευθυντικών καθηκόντων;

Την επιτυχή θητεία της κατά την βδελυρή Παπανδρεϊκή περίοδο;

Γνωστό ότι η άσκηση της κυβερνητικής εξουσίας περνάει σήμερα από πολυδαίδαλα κανάλια συνεννοήσεων, συμβιβασμών και πάρε-δώσε μεταξύ των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση.

Αλλά στο Μαξίμου οφείλουν να αντιληφθούν ότι στην επαρχία Κυβέρνηση είναι ο Περιφερειάρχης.

 Εκεί, δεν βλέπουν δίπλα τους την κεντρική εξουσία, υπουργούς και παρατρεχάμενους, ο δε πρωθυπουργός θεωρείται μια μακρινή τηλεοπτική φιγούρα χωρίς άμεση επήρεια στη ζωή τους.

Αντίθετα, άμεση σχέση με τη ζωή τους έχει ο Περιφερειάρχης και οι ακόλουθοί του, οι αποφάσεις του, οι επιλογές του για στελέχωση των περιφερειακών υπηρεσιών της Διοίκησης, η επίδραση των επιλογών στην καθημερινότητα, η ευαισθησία και η άμεση αντίδραση σε έκτακτη ανάγκη.

 Δέχεται λοιπόν ο κ. Πρωθυπουργός να ταυτίζεται στη συνείδηση των πολιτών με την κ. Γερακούδη;

Δεν τον προστατεύουν όσοι είναι γύρω του σε ζητήματα όπου, προφανώς, έχει εκχωρήσει αρμοδιότητες λήψης αποφάσεων;

Έπειτα, σύμφωνα με πληροφορίες, ούτε το «Βενιζελικό» ΠΑΣΟΚ είχε την συγκεκριμένη ως ευνοούμενη.

Συνεπώς, πώς επελέγη τελικά;

Υποψιαζόμαστε από τη δύναμη της αδρανείας.

Από το «άσε να μην προκαλούμε περισσότερες τριβές και έριδες, τοποθετώντας ένα νέο πρόσωπο».

Και η μετριοκρατία προς τη δόξα τραβά.

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. antonio avatar
    antonio 27/07/2012 16:54:22

    Τα δάση τις λίμνες το νερό η κ. Γερακουδη τα ελέγχει,το γνωρίζουν άραγε .
    Τις Άδειες για Λατομεία ,υδροηλεκτρικά, φωτοβολταϊκά, αιολικά, και ότι άλλο έχει σχέση με ΑΠΕ απο την ΓΓ περνάνε με οτι αυτό συνεπάγεται .
    Για παράδειγμα αποφάσισε πριν 2 ημέρες χωρίς να δώσει λόγο σε κανένα την παροχέτευση 1.900 κμ νερού από τη Λίμνη Πλαστήρα.
    Η Περιφέρεια μπορεί να παράγει πολιτική και αυτό πρέπει κάποιοι στο Μαξίμου να το αντιληφθούν

    • Εύα avatar
      Εύα @ antonio 27/07/2012 17:40:07

      Σωστά!

  2. Εύα avatar
    Εύα 27/07/2012 16:55:37

    Μπράβο για τις επισημάνσεις...
    ΥΓ:'' Έφαγε '' τον Καρτάλη ή ήταν απλά φήμες;

  3. Kimon avatar
    Kimon 27/07/2012 18:02:04

    Γιατί εκπλήσσεσθε που «ακόμα ζουν και δρουν ανάμεσα μας». Ο κ. Σαμαράς τοποθέτησε Γενικό Γραμματέα Ερευνάς και Τεχνολογίας τον κ. Μάγκλαρη καθηγητή του ΕΜΠ, «γνωστό» από τα παλιά στο βαθύ ΠΑΣΟΚ και τον ΣΥΡΙΖΑ. Συνυποψήφιος υπήρξε και ικανό κομματικό στέλεχος της ΝΔ από τον χώρο της έρευνας το οποίο αγνοήθηκε προκλητικά από την Συγγρού ως είθισθε. ...

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Kimon 27/07/2012 23:45:27

      Είναι το σύνδρομο της Στοκχόλμης

  4. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 27/07/2012 19:40:48

    Πάρτε χαμπάρι οτι ο Σαμαράς δεν βγήκε πρωθυπουργός με 45%...

    Ο Σαμαράς είναι πρωθυπουργός επειδή μας έκαναν ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ "τη χάρη"...

    Τα λάθη της Συγγρού δεν είναι οι επιλογές Πασόκων ή Συριζαίων σε διάφορες θέσεις.

    Τα λάθη της Συγγρού έγιναν προεκλογικά όταν δεν κατάφερε να ξεσηκώσει τον κόσμο από τον καναπέ και από τις παραλίες...

  5. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 27/07/2012 20:31:54

    Ξέρετε ρε παιδιά ο έρως είναι τυφλός .
    Η κυρία είναι απλά διοικητικη υπάλληλος του ΤΕΙ Καβάλας χωρις καμμιά επιστημονική κατάρτηση.Κι ομως ανελαβε την μεγαλύτερη υπερπεριφέρεια της χώρας χάρη στα ανύπαρκτα προσοντα της ,τωρα ποιος την προωθησε στο ΠΑΣΟΚ τοτε και ποιος νεοδημοκρατης την στηριζει τωρα το ξέρουν κακά εκει στη θεσσαλία , ο κοσμος το εχει τουμπανο αγορασμένο.
    Αλήθεια εκεινος ο γραμμτικός της επι του τύπου είναι ακομη γραμματέας της Νομαρχιακης του ΠΑΣΟΚ Λαρισας; Ωραία πράματα

    • Εύα avatar
      Εύα @ Παρατηρητής 27/07/2012 21:39:18

      egnomi.gr/article.php?id=19307&category_id=6
      Κουτσομπολιό θα μου πεις...αλλά..ποιος ΝΔκράτης τη στηρίζει;;;

    • Εύα avatar
      Εύα @ Παρατηρητής 28/07/2012 16:43:58

      Εντάξει Παρατηρητή..ενημερώθηκα...πραγματικά σέρνει όχι απλά καράβι, αλλά στόλο....

  6. Λίνα avatar
    Λίνα 27/07/2012 20:55:16

    Ηταν μεγάλη έκπληξη ακόμη και η τοποθετησή της ως Περιφεριάρχης. Με ανύπαρκτο βιογραφικό, με ανύπαρκτη προυπηρεσία, μια απλή διοικητική υπάλληλος Γραμματείας ΤΕΙ, γίνεται Περιφερειάρχης μιας μεγάλης και σημαντικής Περιφέρειας. Και δεν ειναι μοναδική. Απο υπερφιλόδοξες ασημαντότητες που με μόνο όπλο την ομορφια τους, τις γνωριμίες τους και την άμετρες φιλοδοξιες τους, γεμάτη η πολιτική.

  7. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 27/07/2012 23:49:47

    Καλό θα είναι να μην συνδέουμε τα προσόντα με τις θέσεις.
    Θα γράψει κανένας Πασόκος εκείνη την παροιμία για το σπίτι του κρεμασμενου και δεν θα ξέρουμε τι να πούμε

    • Λίνα avatar
      Λίνα @ Iωάννης34 28/07/2012 03:05:05

      Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς "καλό ειναι μην συνδέουμε τα προσόντα με τις θέσεις";Με τι ειναι καλό να τα συνδέουμε;
      Και το θέμα δεν έχει να κάνει με μπλέ , πράσινες και φλού μαριονέτες και καριερίστες των πολιτικών καφενείων και του κομματικού σωλήνα αλλα με μια κοινωνία και ένα κράτος στο καναβάτσο, που την οδήγησε εδώ μια πολιτική "κουλτούρα" για τα σκουπίδια. Και ανθρώπους σε θέσεις ευθύνης με τέτοια έλλειψη σοβαρότητας, διανοητικών ικανοτήτων και ευθύνης που σε πιάνει πανικός. Κρίμα για αυτόν τον λαό και την ιστορία του.

      • Iωάννης34 avatar
        Iωάννης34 @ Λίνα 28/07/2012 04:34:07

        Δυστυχώς ανέκαθεν η Ιστορία μας περιείχε μαριονέτες.Και το χρώμα της μαριονέτας ήταν η βάση στο σχόλιο με την έννοια οτι δεν έχει ένα χρώμα,ένα κόμμα την αποκλειστικότητα στο να προωθεί ανάξιους.

  8. Vicky avatar
    Vicky 28/07/2012 13:13:56

    Έχουμε να δούμε ακόμα τέτοια .... Ακόμη δεν ξεκινήσαμε. Όταν λέμε συγκυβέρνηση, το εννοούμε. Αυτό λέει ο πολιτικός πολιτισμός !!!!!!!!

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/07/2012 16:25:26

    Μαλλον αποτελει το αλλοθι παρομοιων περιπτωσεων ανικανων με την προβια της στηριξης απο την ΝΔ!Τιθεται το ερωτημα ποιος αποφασιζει για ποιον ?Στο τελος θα του χρεωθουν ΟΛΑ του Σαμαρα χωρις να φταιει !

  10. antonio avatar
    antonio 28/07/2012 18:25:36

    Η Μεγαλύτερη ΒΙΠΕ της Χώρας οι μεγαλύτερες και περισσότερες μονάδες ιχθυοκαλλιέργειας, τα μεγάλα αιολικά πάρκα , οι μονάδες παραγωγής Βωξίτη , η μεγαλύτερη Αγροτική παραγωγή και πολλά αλλά από την Γερακούδη ελέγχονται .
    Τώρα πως θα έλθει η πολυπόθητη Ανάπτυξη δεν μπορώ να το κατανοήσω .