#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 22:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι αποχαιρέτα την συναίνεση που χάνεις…



Παγωμάρα έπεσε στην κοινωνία μετά τις νέες εξαγγελίες της κυβέρνησης, ή τουλάχιστον σε όσους τις άκουσαν. Ακόμη και οι υπουργοί έφυγαν από το υπουργικό με ένα κενό. Συναισθηματικό και πολιτικό. Από αυτά που τους είπαν ο πρωθυπουργός και ο Γ. Παπακωνσταντίνου δεν συσπειρώθηκαν, δεν έγιναν σοφότεροι (μόνο η τρόικα και ο υπουργός Οικονομικών γνωρίζουν την πραγματική κατάσταση), δεν είδαν το δίλημμα, δεν είδαν το πολιτικό σχέδιο για την έξοδο από την κρίση. Είδαν μόνο τον εκβιασμό «ή υπακούτε ή…».

Οι καιροί, όμως, έχουν αλλάξει. Και ουδείς υπουργός πρόκειται «να βάλει το κεφάλι του στον ντορβά» για να αποκομίσει οφέλη άλλος υπουργός. Γι’ αυτό και η συναίνεση είναι επιφανειακή και αφορά μόνο το πρόσωπο του πρωθυπουργού, ότι αυτός μπορεί να τους κρατήσει στην εξουσία, και αυτό για όσο μπορεί. Εξ ου και δεν υπάρχει κλίμα πολιτικής ενότητας, αλλά εκβιασμού. Γι’ αυτό και ο ΓΑΠ έστειλε μηνύματα προς το εσωτερικό του κόμματός του και της κυβέρνησής του, και όχι προς τις αγορές που υποτίθεται ότι πρέπει να πειστούν ότι το ελληνικό χρέος είναι διαχειρίσιμο.

Ποιο είναι το πολιτικό αποτέλεσμα των ανακοινώσεων του υπουργικού; Ότι καθιστά αδύνατη την συναίνεση με την ΝΔ, ενώ εδώ και μέρες (μας έλεγαν ότι) ήταν το αιτούμενο για την κυβέρνηση! Τα μέτρα που ανακοίνωσε η κυβέρνηση κάνουν ακόμα πιο καθαρή την διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην κυβερνητική πολιτική και την πρόταση της ΝΔ. Λύνει δηλαδή ο ΓΑΠ ένα από τα προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει ο Σαμαράς! Και του δίνει κάθε επιχείρημα για να αρνηθεί την (ούτως ή αλλέως) ψευδεπίγραφη συναίνεση που ζητούσε ο Γ. Παπανδρέου.

Γιατί η πραγματικότητα καταγράφεται σήμερα ως εξής: αυτή η οικονομική πολιτική απέτυχε. Το λογικό θα ήταν να διορθωθεί. Το αντιφατικό θα ήταν να επιχειρηθεί η εμβάθυνσή της - ποιο είναι το όφελος να αυξήσεις τον ΦΠΑ τη στιγμή που μετά κόπων και βασάνων μειώνεις τον πληθωρισμό στο 3,5%; Ο ΓΑΠ, μαζί με τον Παπακωνσταντίνου, επέλεξαν το αντιφατικό.

Κ.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/05/2011 22:33:41

    Έτσι είναι, αλλά το ερώτημα είναι γιατί το κάνει;
    α. είναι εκβιαστής κατά φύσιν (έτσι είχε εκβιάσει και την ΚΟ ομάδα του στις εσωκομματικές εκλογές, έτσι είχε εκβιάσει και στις δημοτικές εκλογές, το φαινόμενο επαναλαμβάνεται τρις, άρα δεν είναι στιγμαία τακτική για μάντρωμα των απόψεων)
    β. είναι τόσο πωρωμένος και προσηλυτισμένος στη σχολή του Σικάγο (φράση του Μ. Θεοδωράκη, που δεν βλέπει μπροστά του)
    γ. είναι εκδικητικός κατά φύσιν (αποθέτει τα κάρβουνα στα χέρια του Α.Σ., ή έτσι νομίζει...)
    δ. προκαλεί τις εκλογές γιατί ελπίζει ότι έτσι θα την σκαπουλάρει
    ε. όλα τα παραπάνω

    • drider avatar
      drider @ αλλενάκι 23/05/2011 22:41:24

      Θα τολμήσω να πω το δ. και μάλιστα ελπίζοντας ότι έτσι θα παραμείνει!
      Μάλλον ξεχνά ότι αυτή τη φορά οι εκλογές δεν θα είναι αυτοδιοικητικές. Ούτε ότι έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από τότε...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ drider 23/05/2011 22:59:43

        Παίζει και αυτό Drider βάσει της εμπειρίας από το αποτέλεσμα των αυτοδιοικητικών εκλογών που ο κόσμος "αψήφισε" το δίλημμα και το πληρώνει με το αίμα του πλέον, ως μακρινή πιθανότητα όμως πια, οι κοψοχέρηδες έχουν πολλαπλασιαστεί, απομένει ο σκληρός πυρήνας των διορισμένων

        • drider avatar
          drider @ αλλενάκι 23/05/2011 23:17:31

          Αυτό που μπορώ να πω, είναι ότι οι "δόσεις" του μνημονίου είναι ναρκωτικό - ισχυρό υπνωτικό.
          Δυστυχώς αρχίζουμε να θυμίζουμε τρόφιμους σε ψυχιατρικό άσυλο, οι οποίοι εθίζονται όλο και περισσότερο στα φάρμακα τους.
          Μια ολόκληρη χώρα σε ύπνωση - μέχρι να μην υπάρχει πια τίποτα...

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ drider 23/05/2011 23:52:44

            +10000

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ αλλενάκι 23/05/2011 22:44:27

      Αλλενάκι, τον παράγοντα "ανοησία και μικρόνοια" μήπως να τον βάλεις ώς στ. επιλογή;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ierofantis 23/05/2011 22:55:57

        Δε νομίζω ότι είναι επιλογή.

        Μικρόνους μπορεί να είναι, αλλά το ρόλο που του ανέθεσαν οι πάτρωνές του ξέρει να τον φέρει σε πέρας άριστα.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Αυριανιστής 23/05/2011 22:57:46

          Τί να πω και εγώ ρε Αυριανιστή...

          Οι τύποι είναι αφοπλιστικά ... ηλίθιοι.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ierofantis 23/05/2011 22:57:21

        με τίποτα Ιεροφάντη όμως... μην υποτιμούμε τον αντίπαλο... έτσι έχω μάθει στη ζωή μου...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ αλλενάκι 23/05/2011 22:59:20

          Καλά τα έμαθες αλλενάκι μου...

          Απλά μου βγάζει λίγο από ... Άβερελ το όλο σκηνικό και η παρουσία...

    • man8os avatar
      man8os @ αλλενάκι 24/05/2011 00:47:47

      Ολα αυτα που λες Αλλενακι εκτος του γ που δεν νομιζω οτι συντρεχει περα απο το οτι ειναι φανερα κομπλεξικος.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/05/2011 22:42:06

    Σε τι να συναινέσει κάποιος;
    Οχι ο Σαμαράς που ο ρόλος του είναι θεσμικός αλλά οποιοσδήποτε.
    Να συνομιλήσει με μια κυβέρνηση που είναι υπό δημοσιονομική κατοχή;
    Δεν μιλώ για τα μέτρα.
    Τα μέτρα είναι αποτέλεσμα απόψεων οπτικής γωνίας σκοπιμοτήτων.

    Πως συνομιλεί ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης με τον Πρωθυπουργό της χώρας που η κυβέρνηση που ηγείται για την διαχείριση της χώρας έχει πρόβλημα πολιτικής διεύθυνσης ή είναι υπό δημοσιονομική κατοχή ή παρουσιάζει προβλήματα αλαζονείας;

    Αύριο αν πάει ο κύριος Σαμαράς ο κύριος Παπανδρέου θα του πει ότι θα επιβάλλει νέους φόρους (Παπακωνσταντίνου) ή ότι δεν πρέπει να επιβληθούν νέοι φόροι (Χρυσοχοίδης);

    Σε ποια βάση θα συνομιλήσει;

    Δεν έχει καταθέσει προτάσεις;
    Ας καταθέσει και η κυβέρνηση και ας συνομιλήσουν στη Βουλή.
    Ας υπάρχει συγκερασμός απόριψη ή μερική αποδοχή άρθρων στη Βουλή σε γραπτά κείμενα.

    Δεν θέτω το ζήτημα της "συναίνεσης" εκ μέρους του ΠΑΣΟΚ το 2008 ή το 2009.

    Αναρωτιέμαι σε τι θα εξυπηρετούσε μια διαπροσωπική συζήτηση.
    Ας καταθέσει τις προτάσεις και όχι εκθέσεις ιδεών και το ΠΑΣΟΚ και ας γίνει μια σύγκλιση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών.

    Δεν βλέπω το λόγο να συνομιλήσει ο οποιοσδήποτε σε μια ανύπαρκτη βάση.

    Ορισμένοι επισείουν τη φοβέρα της χρεωκοπίας. Ας αποφασίσει ο μόνος αρμόδιος λοιπόν το εκλογικό σώμα.Αυτός που θα χρεοκοπήσει ή θα σωθεί.
    Διαφορετικά ας καταργήσουμε τις εκλογές έως το 2015 που θα ισχύει το ...Μεσοπρόθεσμο.

  3. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 23/05/2011 22:57:43

    Δεν καταλείπεται πλέον η παραμικρή αμφιβολία ότι ο "κλειστός πυρήνας" που κυβερνά αυτή τη στιγμή τον τόπο μας, είναι άκρως επικίνδυνος για την συνέχιση της ύπαρξης του κράτους αλλά και του έθνους μας εν συνόλω.
    Αποκλύπτεται οσημέραι, ότι η ηγετική αυτή "κλίκα" ήταν από τριετίας και πλέον,πλήρως και ενδελεχώς ενήμερη για την πραγματική κατάσταση της εθνικής οικονομίας και παρ' όλα αυτά εξεβίασε τις εκλογές του 2009 με άμεσο στόχο την κατάληψη της εξουσίας. Βιώνουμε εδώ και 18 μήνες την urbi et orbi μεθοδευμένη προσπάθεια της ηγετικής κλίκας να καταβαραθρώσει τον ελληνικό λαό σε δεσμά που υπερκαλύπτουν την χρονική διάρκεια δύο τουλάχιστον γεννεών.Η οικονομική "κρίση" ήταν ένα καλό πρόσχημα για την απόλυτη εκποίηση του εθνικού πλούτου και την υποθήκευση κάθε εννοίας εθνικής κυριαρχίας. Ασφαλώς λάθη διαπράξαμε όλοι μας, συλλογικά και ατομικά.Δεν υπάρχει αντίρρηση επί τούτου. Ομως η επιχειρούμενη "τιμωρία" είναι δυσανάλογα σκληρή και προδιαγράφει την απόλυτη διάλυση της κοινωνίας μας και την "καντονοποίησή" της.Επιχειρείται η βίαιη επιστροφή στις συνθήκες της δεκαετίας του ΄50.
    Απευθύνω έκκληση στον κο. Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης να θέσει θέμα διενεργείας δημοψηφίσματος.Η παρούσα κυβέρνηση ΔΕΝ νομιμοποιείται να λάβει αποφάσεις που διακυβεύουν την εθνική μας υπόσταση.Εκείνος με το "Ζάππειο 2" τοποθετήθηκε ευθέως.Ας λάβει ο λαός τις αποφάσεις του και ας κρίνει υπό ποιές ειδικότερα συνθήκες και προϋποθέσεις θέλει να ζήσει.

    • SAS avatar
      SAS @ ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 24/05/2011 08:38:04

      +1000000

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 23/05/2011 23:04:03

    Έλλειμα τετραμήνου 7,2 δις
    Χρέος τετραμήνου από 340 δις 354 δις διπλάσια αύξηση.
    Τι γίνεται ρε παιδιά.Αν πάνε έτσι τέλος του 2011 θα είναι 400 δις.
    Ποιός τα παίρνει τα λεφτά;
    Ποιούς κοροιδεύουν;
    Δεν ξέρουν τι τους γίνεται;
    H κατάσταση είναι εξωφρενική.
    Αν αυξηθεί το χρέος σε ένα χρονο κατα 60 δις και όλα να τα πουλησουν στο εξάμηνο πάλι θα είμαστε με αύξηση 10 δις στα 360!!!!!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 23:10:20

    Οποιος νομιζει οτι ειναι καλος στο ποκερ.... ας προσεχε !!! ;)

    ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 23:13:41

      Φτάνει να παίζει με τα λεφτά του και να μην ποντάρει τις ζωές μας...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Ιθαγενής 23/05/2011 23:18:23

        εικαζόμενη συναίνεση και longevity bonds...
        σε απόλα έχουν σορτάρει... δεν έχουν αφήσει τίποτα στην τύχη και τα μέτρα είναι μέτρα εθνοκάθαρσης μην τυχόν και πεθάνουμε 10 χρόνια πιο μετά από την ημερομηνία λήξης του αντασφάλιστρου συμβόλαιου... .

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 23/05/2011 23:26:53

          γι αυτό και εισάγουν αβέρτα νεαρούς λαθραίους 18 έως 25 για αντικατάσταση του πληθυσμού των σαρανταπεντάρηδων που θέλουν να "αποσύρουν" από την κυκλοφορία και γρήγορα...
          ώστε οι τοκογλύφοι δανειστές να έχουν διασφαλισμένη την "εργασιακή παραγωγικότητα"

          μιλάμε για τους σύγχρονους Μέγκελε με πιο "εκλεπτυσμένες" μεθόδους, να μην προκαλούν με στρατόπεδα συγκέντρωσης (αντ΄αυτών Κάρτες Πολίτη και τα σχετικά)

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 23:20:22

      Και σε λίγο ούτε "straight face" θα μπορούν να κρατήσουν. Με το δούλεμα που μας ρίχνουν...

  6. player45gr avatar
    player45gr 23/05/2011 23:10:37

    TO FILM ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ........
    Η ΑΠΟΔΡΑΣΗ ........... ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ.....

  7. anonymous avatar
    anonymous 23/05/2011 23:18:48

    Σαμαρά προλαβαίνεις μην πάς αύριο ας τον με τα εξαπτέρυγα του και υποσχέσου ότι θα τους στείλεις όλους στο ειδικό δικαστήριο.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ anonymous 23/05/2011 23:24:14

      Πολύ σωστός.
      Σαμαρά ξεφτίλισε τους δοσίλογους.

    • drider avatar
      drider @ anonymous 23/05/2011 23:25:45

      Καλά μην βασίζεσαι στα "ειδικά δικαστήρια". Τα τελευταία που γίνανε μας φορτώσανε στον σβέρκο τους εκδότες-καναλάρχες.

      Εγώ προσωπικά προτιμάω τον όρο "λαϊκά δικαστήρια".

  8. a.p avatar
    a.p 23/05/2011 23:26:25

    ΣΟΣΙΑ(ΛΗΣΤΕΣ) ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ.

    Η ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ!!!

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

  9. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 23/05/2011 23:38:16

    @allenaki
    όλα τα παραπάνω μα κυρίως το β και το γ.
    Αυτός πονάει την πατρίδα του που μόνο η Ελλάδα δεν είναι!!!
    Ολοκλήρωσε το σχέδιο και τις εντολές που είχε πάρει με την καταστροφή της Ελλάδος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 23/05/2011 23:55:17

      Έχουμε μπλέξει πολύ άσχημα ΚΑΤΕΡΙΝΑ.

  10. man8os avatar
    man8os 24/05/2011 00:45:33

    Ο τελικος στοχος οφειλει να ειναι η καταθεση αιτηματος εκλογων. Η ολη στρατηγικη του κομματος πρεπει να περιστραφει γυρω απο αυτον το στοχο.

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 24/05/2011 01:00:14

    Εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί προκαλεί ο ΓΑΠ τη μη συναίνεση Σαμαρά και λοιπών αριστερών κομμάτων.
    Γιατί αυτό έκανε σήμερα όταν ανακοίνωσε τη βροχή μέτρων εναντίον κυρίως των χαμηλών στρωμάτων της κοινωνίας, μια μέρα πριν τη συνάντησή του με τους αρχηγούς των κομμάτων...
    Μήπως θέλει να τελειώσει γρήγορα και αποτελεσματικά τη δουλειά που ανέλαβε "τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος" και να δραπετεύσει βλέποντας ότι αρχίζει να βράζει το νερό στην κατσαρόλα και να χύνεται έξω -τουτέστιν να πλησιάζει ο καιρός για μια κοινωνική έκρηξη;

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/05/2011 01:31:19

    Δεν μπορεί να υπάρχει συναίνεση σε εξαπάτηση. Απορώ πως οι του Πασόκ δεν έχουν ξεσηκωθεί... Πού ζόυνε; Ή πιστεύουν ότι σώζουν την χώρα από χρεοκοπία; Όσο το καθυστερούν τόσο δένονται και οι ίδιοι χεροπόδαρα.

  13. pizza avatar
    pizza 24/05/2011 07:09:37

    ΨΕΥΤΕΣ, ΨΕΥΤΕΣ, ΨΕΥΤΕΣ!!! ΟΥΣΤ ΑΧΡΙΣΤΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΤΡΟΜΑΡΑΣ.

  14. Y. avatar
    Y. 24/05/2011 08:09:28

    Τι συναισθηματικό και πολιτικό κενό βρε Κ.Δ.? Οι ανάλγητοι και χωρίς τσίπα? Όλοι ετούτοι έχουν θωρακίσει το πετσί τους, με πέντε δάκτυλα λίπος. Τίποτα δε το διαπερνά

  15. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 24/05/2011 08:31:22

    Μα ο άνθρωπος το είχε πεί παλαιότερα: "Αγαπώ την Ελλάδα σαν Έλληνας κυρία Στάη". Τι άλλο θέλετε δηλαδή; "Σαν Έλληνας".

  16. pizza avatar
    pizza 24/05/2011 08:39:07

    Ακομη την ΔΕΗ δεν την πειραζουν. Ακομη τους χαιδευουν

  17. Αννίτα avatar
    Αννίτα 24/05/2011 10:23:50

    Λοιπόν για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Συνέναιση δεν πρέπει να γίνει για κανένα λόγο. ΄Ας το καταλάβουν και οι βουλευτές της Ν.Δ. που πιέζουν τον αρχηγό για τέτοια πράξη. Σίγουρα εξυπηρετούν συμφέροντα η μικροσυντεχνιών η κάποιων άλλων παραγόντων. Το βέβαιο και στις δύο[2] περιπτώσεις είναι οτι δεν αγαπούν την χώρα τους παρά μόνο τα συμφέροντά τους. ΄Ομως πάντα τον τελευταίο λόγο τον έχει ο λαός όσο και αν τον υποτιμούν. Είδα χθές στις ειδήσεις το σχετικό θέμα της "πίεσης" από βουλευτές της Ν.Δ. προς τον Αρχηγό. Αρα δεν τον στηρίζουν επαρκώς στις αποφάσεις του.!
    Για να ισχυρίζεται ο κ. Σαμαράς οτι δεν πρόκειται να δώσει συνέναιση υπάρχουν λόγοι σοβαροί, ας το πάρουν απόφαση επιτέλους οι δελφίνοι και ας ακολουθήσουν αυτή την γραμμή που χαράζει ο Αρχηγός και Πρόεδρος. Γιατί πιστεύουν οτι ακόμα και αν φύγουν από το κόμμα και προσχωρήσουν σε άλλο θα τους δοθεί η αξία που αποζητούν; Και πάλι ο ΛΑΟΣ θα τους κρίνει. Είναι αποδεδειγμένο εδώ και χρόνια.!! Ο κ. Σαμαράς με την οξύτητα πνεύματος που τον διακρίνει βλέπει καθαρά, και μερικά χρόνια αργότερα τι θα προκύψει ακολουθώντας και εφαρμόζοντας το πρόγραμμά του. Και... είναι βέβαιο οτι θα ανακάμψουμε, αν οχι σε όλα τα επίπεδα με μιας, τουλάχιστον θα γίνει μια καινούργια αρχή να αποκτήσουμε την χαμένη μας αξιοπρέπεια σαν λαός που μας κατάντησαν μέσα σε 2 χρόνια ζητιάνους. Μάπως λοιπόν οι επαναστατούντες βουλευτές της Ν.Δ .,που πιέζουν για συνέναιση θα ήθελαν να βρίσκονται στην θέση του λαού; OXI σταθερά και αμετάκλητα στην συνέναιση.!!!