13/05/2009 21:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι άλλο κουτόχορτο από τα κανάλια για την Ζήμενς

Διαγωνισμό «ανεγγυρότητας» έκαναν πάλι σήμερα τα κανάλια με αφορμή την παράσταση πολιτικής του ελληνικού δημοσίου στην υπόθεση της Ζήμενς. Πρώτον επειδή εμφάνισαν σήμερα σαν δικιά τους μια είδηση που αποκάλυψε η Α. Μπουγάτσου στην «Ε» από το περασμένο Σάββατο. Δεύτερον, επειδή την συσχέτισαν με το κλείσιμο της Βουλής, επειδή υποτίθεται «η κίνηση αυτή δημοσιοποιείται λίγες ημέρες μετά το κλείσιμο της Βουλής, που οδήγησε σε οριστική παραγραφή των πιθανών ποινικών ευθυνών πολιτικών προσώπων». Όλα αυτά βέβαια «θεμελιωμένα» στους συνηγόρους των κατηγορουμένων που σπεύδουν να υπερασπιστούν τα συμφέροντα των πελατών τους.

Στην πραγματικότητα, όπως διαβάζουμε στην «Ε», συνέβησαν τα εξής:

Με μια γνωμοδότηση-καταπέλτη, που εξέδωσε ομόφωνα η Ολομέλεια του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (ΝΣΚ), συνολικά 76 σελίδων, ζητεί τον απηνή διωγμό της Siemens για τη διασφάλιση της αξιοπρέπειας αλλά και των συμφερόντων του Δημοσίου. Στις 16 Φεβρουαρίου 2009 η εισήγηση του προέδρου του ΝΣΚ Αλ. Τζεφεράκου για το σκάνδαλο Siemens έγινε αποδεκτή από την Ολομέλεια και ακολούθως εγκρίθηκε (στις 13/3/2009) από τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών Γ. Παπαθανασίου. Ήδη το Δημόσιο έχει δηλώσει παράσταση πολιτικής αγωγής (από τις 3 Απριλίου 2009) στην ποινική διαδικασία που εξελίσσεται από τον 4ο ειδικό ανακριτή, ενώ ο πρόεδρος του ΝΣΚ ως συμπαραστάτες του Δημοσίου έχει ορίσει τους Ευγενία Βελώνη, Παναγιώτη Παππά και Μυρτώ Γερμάνη και με έγγραφό του προς τους υπουργούς ζητεί να συγκεντρωθούν στοιχεία αλλά και να προσδιοριστούν απαιτήσεις του Δημοσίου και των ΔΕΚΟ κατά της Siemens. Η σχετική γνωμοδότηση, με την οποία δίδεται το έναυσμα για πυρ ομαδόν κατά της Siemens, αν και έχει διαβιβαστεί σε υπουργεία και σε ΔΕΚΟ από τα μέσα Απριλίου, κρατιέται στα συρτάρια με το χαρακτηριστικό «Εμπιστευτικό». Ακινησία και αμηχανία...». http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=42543

Το θέμα δηλαδή είναι ότι τα αρμόδια υπουργεία και οι ΔΕΚΟ που έκαναν μπίζνες με την Ζήμενς αγνόησαν απόφαση του ΝΣΚ που προσυπέγραψε η ίδια η κυβέρνηση για να διωχθεί η Ζήμενς και όχι αυτά που λένε τα κανάλια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ep avatar
    ep 13/05/2009 22:39:58

    ΕΠ!
    Μήπως σου διαφεύγει το πιο σημαντικό;
    Ότι το ΝΣΚ γράφει ότι χρηματίστηκαν στελέχη των δύο μεγάλων κομμάτων;;

    ε;

    Γιατί δεν το λες;

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 13/05/2009 23:03:41

    Πάντως ΦΑΚΤΟΡΑ είσαι απίστευτος. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι οι συνήγοροι βρήκαν τρόπο να κάνουν πολιτικό θέμα με κάτι που δεν υφίσταται. Εδώ το κράτος κάνει πολυ καλά την δουλειά του, ας λέει η Μπουγάτσου, ισορροπεί, στην Ε γράφει.
    Αν καταλάβουν οι ΝΔκράτες τι ακριβώς παίζεται θα γίνει κόλαση στις Ευρωεκλογές.

  3. daris avatar
    daris 13/05/2009 23:09:25

    "Στην παράσταση πολιτικής αγωγής το δημόσιο αναφέρει ότι μέρος των χρημάτων από τα μαύρα "ταμεία" της Siemens κατέληξε μεταξύ άλλων σε πολιτικούς των δύο μεγάλων κομμάτων"

    Αυτη η "λεπτομερεια" ειναι που σου διαφευγει Φακτορα και οτι χρηματισμοι γινοταν και μεχρι το 2008 αφου ειχε μεταρυθμιστει η Ελλαδα απο τον ΚΚ και την Νεα Διακυβερνηση.
    Ακομα και μετα την δευτερη εκλογικη νικη της ΝΔ δηλαδη.
    Φυσικα φταιει το ΠΑΣΟΚ,το πεσιμο του ΓΑΠ απο το ποδηλατο,και τα σαρδαμ που κανει.
    Θυμαστε τον ΚΚ να δηλωνει οτι η ΝΔ δεν εχει καμια σχεση με Ζημενς?
    Ψευταρακος ή παραπλανηθεις?

  4. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2009 23:23:32

    @daris, ε οχι και μου διοαφεύγει το 2%. Το έβγαλα πριν απο δέκα χρόνια, θαψαν την δικογραφία για τον Κόκκαλη και εμένα με βρίζουν ακόμα

  5. Factorx avatar
    Factorx 13/05/2009 23:25:30

    @ΣΚΑΙ: θα προσέχεις τι γράφεις ; Το θέμα είναι οτι ο Καραμανλής λεέι στον Παπαθανασίου να υπογράψει την γνωμοδότηση του ΝΣΚ και οι άλλοι τον γράφουν στα π....

  6. M avatar
    M 13/05/2009 23:26:09

    ΣΚΑΙς είπε:

    >>Εδώ το κράτος κάνει πολυ καλά την δουλειά του, ας λέει η Μπουγάτσου, ισορροπεί, στην Ε γράφει.>>

    Εμχ...
    Ας μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
    Οι ΔΕΚΟ και τα Υπουργεία το 2001 για παράδειγμα δεν ανήκουν στην κατηγορία ΚΡΑΤΟΣ;


    Δυστυχώς το κουτόχορτο δεν έρχεται μόνο από τα χαζοκάναλα.
    Εδώ ολόκληρο ΝΣΚ και "ξύπνησε" μόλις στις 19/02/2009.
    Τι ξύπνησε δηλαδή, απλώς αποφάσισε να κάνει ένα καθαρό "δώσιμο", επειδή 29 μέλη του είχαν κληθεί ως ύποπτοι για το Βατοπαίδι.

    Γιατί κατά τα άλλα... Και κάτι τρέχει στα γύφτικα με αυτό το έγγραφο.

    Επίσης οι 300 ακατανόμαστοι που δεν αλλάζουν τον νόμο περί ευθύνης υπουργών δεν ανήκουν ούτε αυτοί στην κατηγορία ΚΡΑΤΟΣ;

    @daris daris.
    Ξεχνάς ότι πολλές "χοντρές" συμβάσεις τύπου C4I δεν γίνεται να αλλάζουν μετά το πέσιμο των υπογραφών.

    Όπως επίσης σου διαφεύγει, όπως τόσο χύμα και προκλητικά είπε και ένας δικηγόρος από το "σόι" Χριστοφοράκου, ότι αυτές οι συμβάσεις περιέχουν τόσους πολλούς όρους που και να θες να βρεις την απάτη, απλά ΔΕΝ θα μπορέσεις ΠΟΤΕ που να χτυπιέσαι κάτω 7 ζωές.

    Και μάντεψε υπό ποίων την κυβέρνηση είχαν συνταχθεί αυτά τα υπέροχα συμφωνητικά...

    Ουπς...

  7. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 13/05/2009 23:47:46

    @5 και τα άλλα παιδιά.
    Θέλετε αλλά δεν μπορείτε. Το πράγμα έχει γίνει λάστιχο. Μην το τραβάτε άλλο.

    και μια ερώτηση... ποιος θα την απαντήσει ρε καλόπαιδα??
    Όταν το ΝΣΚ με αλλεπάληλες γνωμοδοτήσεις κατοχύρωνε την Βιστωνίδα στο Βατοπαίδι έκανε ή δεν έκανε σωστά την δουλειά του???
    Πειμένω απάντηση τεκμηριωμένη.

  8. αδέξιος δεξιός avatar
    αδέξιος δεξιός 14/05/2009 00:06:18

    Και μόνο οτι το παιχνίδι για το θεμα αυτό το κάνει ο δικηγόρος Γιάννης Μαντζουράνη (και απο κανάλια και απο γνωαστά κίτρινα μπλογκς) ο οποίος ήταν βασικός κατηγορούμενος στην υπόθεση Κοσκωτά και καταδικάστηκε, τα λέει όλα. Το βρώμικο 89 εκδικείται με βρώμικο 2009;

  9. M avatar
    M 14/05/2009 00:38:26

    Factorα

    Γιατί λες ότι είναι τόσο πολύ θέμα αυτή η κίνηση του ΠΘ;

    Εμένα μου κάνει περισσότερο σαν "κρατάω και λίγο τα προσχήματα".

    Για να στο θέσω αλλιώς. Με ποια λογική η ελληνική δικαιοσύνη δεν έχει ζητήσει ακόμα τις χιλιάδες σελίδες της δικογραφίας από την γερμανική; Να βγουν έξω ονόματα, να γίνει λίγο κίνηση έστω και επικοινωνιακή; Θα την βόλευε πολύ την ΝΔ να κάνει κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ χρονικά και μόνο είχε μεγαλύτερη εμπλοκή και σχέση με Siemens/Intrakom.
    Θα ακούγαμε πολύ περισσότερο πολλά εκσυγχρονιστικά ονόματα από ό,τι τα ακούμε τώρα με παραιτήσεις που θέλουν να μας βγουν κι από πάνω.

    Επίσης, πόσοι μήνες πρέπει ακόμα να περάσουν για να γίνουν οι... υπόνοιες που προκύπτουν από την δήλωση "Ναι, τα πήρα" κατηγορίες;

    Μήπως το new deal που ευαγγελίζεται ο ΓΑΠ δεν είναι οικονομικού τύπου αλλά πολιτικού βλ. άλλος ένας συμψηφισμός αν όχι συγκυβέρνηση στο απώτερο μέλλον;


    ================================

    7 Γραφίδης
    >>Όταν το ΝΣΚ με αλλεπάληλες γνωμοδοτήσεις κατοχύρωνε την Βιστωνίδα στο Βατοπαίδι έκανε ή δεν έκανε σωστά την δουλειά του???
    Πειμένω απάντηση τεκμηριωμένη.>>

    Δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση σε αυτό που ρωτάς.

    Η Βιστωνίδα σαν λιμνοθάλασσα, από τα χρυσόβουλα, ανήκε στην μονή. Μέχρι που κάποιος της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ αποφάσισε να συμμετάσχει στο... ψάρεμα και τα κονδύλια της ΕΟΚ και θέλησε να την νοικιάσει. Γιατί να την αγοράσει, πρακτικώς, δηλαδή νομικώς δεν γινόταν.
    Απαγόρεψε στους κατοίκους την παραμικρή κυριότητα στην λίμνη, πάνε στα δικαστήρια οι κάτοικοι τους μοναχούς, τοπικό δικαστήριο δικαιώνει την Μονή, και στην συνέχεια το ΠΑΣΟΚ πάλι, χαρακτηρίζει την λιμνοθάλασσα ΛΙΜΝΗ αυτή την φορά για να μην τους πειράξει κανείς ως προς την ενοικίασή ή/και την πώλησή της πλέον.

    Με τα πολλά μονή και πολιτικοί μαζί με τους κατοίκους αποφάσισαν να αρχίσουν τις ανταλλαγές. Σου δίνω οικόπεδα και ολυμπιακά ακίνητα, για να μας δώσεις μονή εσύ αγαπητή την λίμνη, πήραν τα οικόπεδα και τα ακίνητα οι μοναχοί, τα πουλούσαν στο μεταξύ και αυτά με τη σειρά τους κ.λπ κ.λπ.

    Κάποιοι που ενδεχομένως είχαν ριχτεί ως προς τις αγορές τότε, αλλά που στο μεταξύ προέκυψαν και ΑΛΛΑ θέματα εναντίον τους, αποφάσισαν να κάνουν αυτές τις νόμιμες ανταλλαγές σκάνδαλο. Μέσω των ΜΜΕ φυσικά.


    Και by the way... εκείνος ο Κοντομηνάς και εκείνος ο Κυριακού την γλίτωσαν τελικά την στενή;

  10. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 14/05/2009 00:46:30

    @M 9
    Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ωστόσο δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτησή μου.
    Η Μπουγάτσου θεωρεί βεβαίως ότι έκαναν την δουλειά τους περίφημα για την Siemens... ΝΣΚ a la carte δηλάδή.Αυτή η υποκρισία με χαλάει στη χώρα μας.

  11. M avatar
    M 14/05/2009 01:00:43

    Μα δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτησή σου όντως.

    Αντικειμενικά ναι, τότε το ΝΣΚ έκανε καλά την δουλειά του, γιατί η λιμνοθάλασσα για έναν αιώνα τουλάχιστον ανήκε στην Μονή.

    Και έμεινε στην Μονή μέχρι να γίνουν πάρε δώσε με τους πολιτικούς και πάλι εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος.

    Το ίδιο γίνεται και με την περίπτωση της siemens.
    Χρόνια τώρα, συμφωνίες κάτω από το τραπέζι, παράνομοι -φωτογραφικοί- διαγωνισμοί, το Δημόσιο χάνει χρήμα (και δυναμικό αν θέλουμε να "ανοίξουμε" την εικόνα), αλλά κατά τα άλλα ο Κόκκαλης συμβάλλει στην μείωση της ανεργίας.
    Πλέον ακούγεται ότι θα σώσει και τον ευρωπαϊκό διαφωτισμό με την Τζαβέλλα ευρωβουλευτίνα.

    Τώρα, αντικειμενικά πάλι, το ΝΣΚ κάνει καλά την δουλειά του.

    Τώρα όμως... "είναι αργά αγάπη μου γλυκιά".
    Το ΠΑΣΟΚ την βγάζει φθηνά καθώς όλα έχουν παραγραφεί, και εκεί το πάει και η ΝΔ που την πιάνει η περίοδος της παραλαβής. (της θεωρητικής έστω...)

    Και προφανώς ο λόγος που το κάνει τώρα το ΝΣΚ δεν είναι για να συγχωρεθούν τα πεθαμένα του.

    Φυσικά και είναι a la carte το ΝΣΚ.
    Όλα τα όργανα του κράτους δουλεύουν με βάση το συμφέρον κάποιων λίγων και την διάλυση των πολλών. ΟΛΑ.
    Γιατί έτσι μας έμαθε 20 χρόνια το ΠΑΣΟΚ.
    Και αυτή η νοοτροπία έχει μπολιάσει τόσο βαθιά στην αντίληψη των πολιτών που ούτε σε θαύμα δεν τον αφήνει να πιστέψει.

    Για αυτό και δεν υπάρχει κράτος. Μόνο συμφέροντα και επιχειρηματίες.

    Και το Mega.

  12. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 14/05/2009 01:17:36

    @11 MS

    Σ'ευχαριστώ και πάλι... και νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Η δυστυχία είναι ότι είμαστε μόνοι μας που τα πιστεύουμε αυτά. Έτσι μου φαίνεται δεν ξέρω εσύ τι λες?

  13. mareli avatar
    mareli 14/05/2009 01:27:59

    ΟΧΙ δεν είσαστε μόνοι σας!!!!
    Εγώ και άλλοι πολλοί συμφωνούμε και σας παρακολουθούμε καιρό τώρα...
    Το Νοέμβριο αποφάσισα να μην συμμετέχω σ' αυτό εδώ το blog μέχρι τις Ευρωεκλογές. Όμως η παρουσία σας με πίεσε... και ο Φάκτορας έχει γίνει large!
    mareli is back!

    PS. Μπάμια, έρχεται καλοκαιράκι. Θα πάμε για παφωτό στου Σταύρου;

  14. μπάμιας avatar
    μπάμιας 14/05/2009 07:52:54

    όπως είπε και ο Τοτός, καλώς τα μαρέλια μας τα δυό

  15. Jimmy L avatar
    Jimmy L 14/05/2009 09:23:29

    Κατα τα αλλα κατα τος παγιους και εξωφρενικους ισχυρισμους της κυβερνησης ολα τα σκανδαλα ερευνωνται απο την ''ανεξαρτητη""δικαιοσυνη οταν η ιδια αποκρυπτει στοιχεια της δικογραφιας με τον αστειο ισχυρισμο οτι ειχε χαλασει το φωτοτυπικο μηχανημα!!!!Οπως ολοι καταλαβαινουμε εχουν απαξιωθει και εχουν εξευτελισθει τα παντα.Μου ερχεται στο νου ενα παλαιο τραγουδι που ελεγε''Σε τι κοσμο μπαμπα με εχεις φερει να ζησω....."" ΟΥΣΤ ΡΕ...

  16. M avatar
    M 14/05/2009 12:07:16

    12 Γραφίδης

    >>Η δυστυχία είναι ότι είμαστε μόνοι μας που τα πιστεύουμε αυτά. Έτσι μου φαίνεται δεν ξέρω εσύ τι λες?>>

    Καλημέρα!

    Ναι. Σε γενικές γραμμές είμαστε μόνοι μας.
    Δεν γίνεται μάλλον διαφορετικά.

  17. mareli avatar
    mareli 14/05/2009 13:28:29

    Έτσι σε θέλω Σταύρο, όπως τον παλιό καλό καιρό, που πρόσφερες τα παγωτά και τελικά έγινες μπάμια...(μπλιαχ!)

  18. lypon avatar
    lypon 14/05/2009 13:34:24

    @M, 11:

    Γράφεις:
    "Φυσικά και είναι a la carte το ΝΣΚ.
    Όλα τα όργανα του κράτους δουλεύουν με βάση το συμφέρον κάποιων λίγων και την διάλυση των πολλών. ΟΛΑ.
    Γιατί έτσι μας έμαθε 20 χρόνια το ΠΑΣΟΚ.
    Και αυτή η νοοτροπία έχει μπολιάσει τόσο βαθιά στην αντίληψη των πολιτών που ούτε σε θαύμα δεν τον αφήνει να πιστέψει.

    Για αυτό και δεν υπάρχει κράτος. Μόνο συμφέροντα και επιχειρηματίες."

    Θα διαφωνήσω μόνο ώς προς το χρονικό μέρος. Δεν είναι 20ετία, είναι από γενέσεως Ελληνικού Κράτους.

    Η αναφορά στην 20ετία του Πασοκ μισο-στέκει... Και μόνο επειδή μιλάς για νοοτροπία. Βλέπεις, αυτοί είναι οι διδάξαντες την αβάσταχτη ελαφρότητα της δημόσιας ζωής!

  19. thanos avatar
    thanos 15/05/2009 00:54:24

    2-ΣΚΑΙς Says:
    May 13th, 2009 at 11:03 pm

    Εσυ μαλλον θα πρεπει να εισαι νομικος στο επαγγελμα.
    Εδω καραβια πνιγονται, βαρκουλες αρμενιζουν.

  20. M avatar
    M 15/05/2009 01:20:20

    18 lypon

    >>Θα διαφωνήσω μόνο ώς προς το χρονικό μέρος. Δεν είναι 20ετία, είναι από γενέσεως Ελληνικού Κράτους.>>

    Σωστή η επισήμανση. Το Ελληνικό Κράτος υπήρξε το αποτέλεσμα συμφωνίας των Μεγάλων Δυνάμεων, και αυτές τοποθετούσαν τους δικούς τους ανθρώπους και αυτοί οι άνθρωποι με την σειρά τους συντηρούσαν τα συμφέροντα των αφεντικών τους.

    Όμως, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι η γενιά του Πολυτεχνείου δεν θα άλλαζε μόνο σελίδα αλλά και βιβλίο. Και αντ' αυτού έγινε το πιο θανατηφόρο καρκινικό κύτταρο στον ελληνικό νου προσπαθώντας μέχρι σήμερα να εξοντώσει και τα τελευταία του αντισώματα.

    Δεν διαφωνώ. Αν αντί για ΠΑΣΟΚ είχαμε ΝΔ στην 20ετία, πιθανότατα κάπως έτσι θα ήταν και πάλι η εξέλιξη του κράτους.

    Αλλά η ιστορία τα έφερε έτσι και ήταν ο Ανδρέας Παπανδρέου ο άνθρωπος που κατέστρεψε την χώρα.

    Και ο Κων/νος Καραμανλής ο άνθρωπος που τον έφερε από το εξωτερικό.

    Τι τα θες... Το ερώτημα είναι αν μπορεί να γίνει κάτι.
    Και η απάντηση πικρή.

    Ένα απλό παράδειγμα. Ελαφρό μεν, αλλά έχει την σημασία του.

    Δεν έχω πολλή ώρα που γύρισα από το σινεμά.
    Είδα το Illuminati. Δεν ξετρελάθηκα, ειδικά σε σχέση με τον Da Vinci Code τον οποίο συγκριτικά, τον βρήκα αρκετά ανώτερο. Αλλά βρε παιδί μου να... Στα τρέηλερ, παίχτηκε και ένα με την Καρύδη και τον Γεωργίου (τον γνωστό "ήμαρτον").
    Και σκεφτόμουνα το χάος που τα χωρίζει. ΈΛΕΟΣ δηλαδή... Και το πλασάρουν και για τον επόμενο Δεκέμβρη. Δηλαδή μιλάμε για την υπέρ παραγωγή...

    Εντάξει, δεν είπα να μου γυρίσεις την υπέρ ταινία της ποιότητας και της δράσης μαζί, αλλά ούτε ένα αξιοπρεπές μαίηνστριμ μπλοκμπάστερ για το καλοκαίρι δεν είσαι;

    Χαζό ίσως επαναλαμβάνω το παράδειγμα, αλλά θέλω να σου πω. Το ελληνικό κράτος δεν είναι ότι δεν μπορεί να ξεφύγει. Είναι ότι δεν θέλει. Και αυτό είναι μάλλον και το πιο επικίνδυνο.

  21. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 15/05/2009 01:36:24

    @7 Μ έχεις κάποιο blog όπου γράφεις περισότερα για το θέμα ή μήπως μπορείς να επανέλθεις δριμύτερος; Σχεδόν πείστηκα απο την περίληψη γιά το Βατοπέδι αλλά χρειάζομαι να πείσω κάποιον φίλο ...