#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/08/2013 14:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι άλλο ανέκδοτο: Τουρίστας από τα Σκόπια



Το αυτοκίνητο μπροστά μου, αγκομαχούσε στο δρόμο από Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική. Ήταν δε τόσο φορτωμένο που τα πίσω αμορτισέρ είχαν τερματίσει. Τουρίστες  είπα και  γέλασα. Σύνηθες φαινόμενο των Βαλκάνιων τουριστών, να τιγκάρουν τα αυτοκίνητά τους. Αλλά το γέλιο μου κόπηκε όταν πρόσεξα την πινακίδα.

ΜΚ. Τι να ναι τούτο; είπα στον συνεπιβάτη μου. Ξέρω ότι η κάθε  χώρα της Ευρώπης, τοποθετεί  τα αρχικά της συνταγματικής ονομασίας της στις πινακίδες των αυτοκινήτων. Η Γερμανία ενσωμάτωσε το D, η Ιταλία το Ι,  η Γαλλία το F, εμείς το GR και ούτω καθεξής.

Αυτό το ΜΚ τι είναι γαμώτο;

« Πρώτη φορά το βλέπεις; Μυωπία έχεις; MAKEDONIA. Απλά όταν έμπαιναν στην Ελλάδα κολλούσαν αυτοκόλλητο με τη λέξη FYRΟΜ. Τώρα πάει κι αυτό»,   μου  είπε.

Κι εμείς τι κάνουμε ρε;

Κοίταξε μου λέει:

«Η Ευρωπαϊκή αλλά και η Παγκόσμια κοινότητα το αποδέχεται, όπως και παλιότερα, όταν όλες οι χώρες του πλανήτη αναγνώρισαν το γειτονικό κρατιδίο ως Μακεδονία.

Από την στιγμή που εμείς οι ίδιοι τους δεχόμαστε ως Μακεδονία, αφού δεν αντιδρούμε, όταν άλλες χώρες του πλανήτη τους αναγνωρίζουν με αυτήν την ονομασία, όταν εμείς οι ίδιοι μεταφέρουμε τις βιομηχανίες μας και τα εργοστάσια μας εκεί, δίνοντάς τους δουλειά, όταν ακόμα και τα ταξί της Θεσσαλονίκης, στις πόρτες τους, διαφημίζουν τα καζίνα των Σκοπίων, για ποιά ελληνική Μακεδονία να μιλήσουμε; Όλοι τους έχουμε αποδεχτεί ως Μακεδονία με τα έργα μας και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Ελληνική Μακεδονία δεν υφίσταται πουθενά παρά μόνο στον εθνικό εγωισμό μας. Και βλέπεις δε νοιάζεται κανένας. Κανένας δε μιλάει. Εξ άλλου τουρισμό δε θέλουμε;»

Βλέπεις του λέω το αυτοκίνητο; Τίγκα! Μέχρι και τα νερά τους φέρνουν. Τουρισμός είναι αυτός; Να τον χέσω ρε τέτοιον τουρισμό. Τους βλέπω κάθε μέρα. Έναν φραπέ με τέσσερα καλαμάκια. Κονσέρβες, λίγα ψώνια απ’ τα Λιντλ και όλη μέρα ξάπλα στην παραλία. Ούτε ευρώ  δεν αφήνουν. Άντε που και που να πάρουν κανένα πεπόνι τη βδομάδα από κανέναν πλανόδιο!

Μάλιστα. Κι εμείς γι αυτόν τον τουρισμό, που τόσο έχουμε ανάγκη, κάνουμε γαργάρα το ΜΚ.

Αλλά τι περιμένεις; Εδώ για να παντελονιάσει ο άλλος το 20ευρω, κολλάει στο ταξί του το διαφημιστικό αυτοκόλλητο του καζίνο των Σκοπίων είπαμε!

Αλλά κι εσείς κύριοι διπλωμάτες  μου, πού  είστε μωρέ; Των κεκοιμημένων  δούλων την ανάπαυση απολαμβάνετε; Ε ρε καμουτσίκι  που σας χρειάζεται!

Δαναός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/08/2013 14:47:37

    "Βλέπεις του λέω το αυτοκίνητο; Τίγκα! Μέχρι και τα νερά τους φέρνουν. Τουρισμός είναι αυτός;"

    Λοιπόν τα αλβανός τουρίστας, σκοπιανός τουρίστας, κτλ παραμένουν ανέκδοτα.....

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/08/2013 16:09:53

    Η μάχη για το όνομα τής Μακεδονίας δεν δίνεται στο πάρκινγκ τού Lidl, ούτε στους Ευζώνους. Με το να ταλαιπωρούμε τους ήδη ταλαιπωρημένους βόρειους γείτονές μας με σαδιστικά εφευρήματα της ελληνικής γραφειοκρατίας ενώ παράλληλα η ηγεσία μας να παζαρεύει παράδοση τού ονόματος πίσω από κλειστές πόρτες δεν περιποιεί τιμή σε κανέναν μας. Δεν είναι ντροπή να είσαι φτωχός. Ας έρθουν όσοι Σκοπιανοί θέλουν. Δεν φταίνε αυτοί για το ΜΚ στις πινακίδες τους. Δεν φταίνε αυτοί που κακοφόρμισε το θέμα της ονομασίας. Ας κάνει η ελληνική διπλωματία ένα ντου στους διεθνείς οργανισμούς για επανεξέταση του θέματος από το μηδέν (αφού η ενδιάμεση συμφωνία έγινε κουρελόχαρτο) με κύριο επιχείρημα ότι μια χώρα που είναι 60% Σκοπιανοί - 40% μειονότητες, και που σύντομα θα δει το ποσοστό τής πλειοψηφίας να πέφτει κάτω από το 50%, ΔΕΝ μπορεί να έχει εθνική ονομασία, παρά μόνο ουδέτερη γεωγραφική ονομασία τύπου "Κεντρική Βαλκανική Δημοκρατία". Και οι επιμέρους εθνότητες ας λέγονται όπως θέλουν. Ας γίνουν αυτές οι κινήσεις και ας αφήσουμε τους βόρειους γείτονές μας να έρχονται με τα ΜΚ τους.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Στέργιος 15/08/2013 21:11:39

      Ρωτησε τους καλους αυτους ανθρωπους, τι πιστευουν; Η Θεσσαλονικη ειναι ελληνικη; η Χαλκιδικη ειναι ελληνικη; η Μακεδονια ειναι ελληνικη; Και ελα μετα να μας πεις τι σου απαντησαν. Θα δουμε τοτε αν θα εχεις ακομη ορεξη νας μας κανεις μαθημα. Εκτος αν εισαι ενας απο τους ελαχιστους οπαδους του Μπουταρη...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Zugzwang 15/08/2013 23:18:33

        Όπως έμαθαν ότι η Θεσσαλονίκη είναι "μακεντόνσκατα" και ξέμαθαν ότι οι ίδιοι είναι Βούλγαροι, έτσι και θα αλλάξουν πάλι τα μυαλά τους σε καμμιά 20ριά χρόνια αν η ελληνική πολιτική ελίτ φροντίσει να πιέσει μαχητικά έτσι ώστε να αποκατασταθεί η ιστορική αλήθεια σε σχέση με την χώρα αυτή και την ονομασία της.
        Αυτό που λέω εγώ είναι ότι είναι ΓΕΛΟΙΟ να δημιουργούμε προβλήματα σαδιστικής γραφειοκρατικής φύσης στον απλό τουρίστα από τα Σκόπια όταν το θέμα της ονομασίας έχει ΚΑΚΟΦΟΡΜΙΣΕΙ από την αδιαφορία της ελληνικής πολιτικής ελίτ και τα κόμπλεξ των αριστερών.

        • Last_Chance avatar
          Last_Chance @ Στέργιος 16/08/2013 11:01:18

          Τι λέτε αγαπητέ? Έτσι εσύ το χαρακτηρίζεις γραφειοκρατικό?
          Για τόλμα να πας εσύ στα Σκόπια με ελληνικές πινακίδες και να γράφει από πίσω η "Μακεδονία είναι ελληνική"…..(Αυτό υπονοεί η πινακίδα τους, οτι η Μακεδονια ειναι δικη τους)
          Ξέρεις που θα βρεθείς? Στο Silver Alert…αγνοούμενος…

          Μπορεί η άναρχοοσυριζαίοι και το ΚΚΕ η και εγώ δεν ξέρω ποιος ακόμη , να το αποδεχτούν το κρατίδιο αυτό με το όνομα Μακεδονία, αλλά εμείς εδώ στην Θεσσαλονίκη όταν βλέπουμε αυτές τις πινακίδες, βγαίνουν από μέσα μας πρωτόγνωρα ένστικτα οργής και αγανάκτησης…

          Είχαμε περιστατικά με σπασίματα παρμπρίζ κτλ και κάποιοι «ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΥ ΤΑΤΣΟΠΟΥΛΟΥ » έσπευσαν να τους χαρακτηρίσουν βάνδαλους….
          Όταν δέχεσαι αυτό το πράγμα χωρίς να αντιδράς, τότε κάποια μέρα θα σου πουν εφόσον δεν αντέδρασες τότε, τώρα είναι αργά…..

          Και κάτι ακόμα από κάτι κακομοίρηδες ενοικιαστές δωματίων στην Ασπροβάλτα….
          Μειώστε τις τιμές σας φτιάξτε δωμάτια σωστά χωρίς να κολυμπανε μέσα βατράχια και να είστε σίγουροι ότι αυτό θα εκτιμηθεί….
          Οι γύφτοσκοπιανοί αυτό που τους προσφέρεται τους αρκεί, τόσο απλά…

          Δεν το κατάλαβα δηλαδή ότι λόγο της κρίσης θα πρέπει να ανεχόμαστε τέτοια φαινόμενα… Με αυτή την λογική ας έρθει κάποιο άλλο κράτος να μας αγοράσει σαν έθνος να μας αλλάξει ονομασία για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε σαν πολίτες….

          Και κάτι τελευταίο, γύφτος γεννιέσαι και είσαι, ακόμα και εάν κυκλοφορείς με 500αρα μερσεντές….

          Τις καλημέρες μου….

          • ΣΕΡΡΕΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ avatar
            ΣΕΡΡΕΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ @ Last_Chance 18/08/2013 14:05:25

            Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Μερικοί δεν τα καταλαβαίνουν αυτά...Τζάμπα κουράζεσαι...Εμείς τη δουλειά μας, οι ψευτοπροοδευτικοί και ΄΄πολίτες του κόσμου΄΄ τη δική τους, κι όποιος νικήσει. Πάντα το Ελληνικό έθνος είχε τους προδότες του...

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ Zugzwang 16/08/2013 00:29:02

        Καλησπέρα αγαπητέ @Ζugzwang,
        Bλέπω με χαρά τα σχόλιά σου γιατί αναθαρρώ πάντα.
        Να είσαι καλά.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ je ne regrette rien 16/08/2013 19:07:37

          Ευχαριστω και αντευχομαι chère Je ne regrette rien!

  3. Νίκος Μαρινάκης avatar
    Νίκος Μαρινάκης 15/08/2013 16:12:36

    Κυκλοφορούν με super Audi μέχρι την Πάρο και φορά παρτίδα τo.
    MK

  4. GO avatar
    GO 15/08/2013 20:12:11

    Με το "κύριοι διπλωμάτες", ποιους εννοείς; Τους διπλωμάτες;

  5. panos avatar
    panos 15/08/2013 20:16:46

    Υπαρχει κι ενα αλλο ανεκδοτο...Ελληνας τουριστας!..Οσο αφορα το ΜΚ απο τη στιγμη που η πολιτικη ελιτ απο το 1945 και μεχρι το 1992 ειχε αποδεχθει μια κατασταση προκειμενου να ειναι αρεστη στα κρατη της Δυσης που στηριζαν τον ''αντιφρονουντα'' Τιτο,ειναι αστειο να κριτικαρουμε τους γραφικους Σκοπιανους..

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ panos 16/08/2013 11:00:27

      Σωστός ! @ Panos
      Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.
      Γιά άλλη μιά φορά οι Ελληνες πολιτικοί και η ελληνική διπλωματία (υπάρχει;)μάς άφησαν εκτεθημένους.

  6. Last_Chance avatar
    Last_Chance 15/08/2013 20:19:26

    Τρίζουν τα κόκαλα του Μεγάλου Αλεξάνδρου που άφησε εμάς για απόγονους για να ρεζιλευόμαστε έτσι…
    Μια απλή Ντροπή που αφήνουμε τους γύφτοσκοπιανούς να μας καβαλιόνται και στο σβέρκο….
    Και για όσους έχουν μαύρα μεσάνυχτα εάν τους ρωτήσεις σου λένε ότι η Χαλκιδική είναι και δική τους….
    Μετά μιλάμε εμείς για το αυγό του φιδιού που εκκολάπτετε

    Ντροπή για εμάς τους θεσσαλονικείς που με την δημαρχάρα που ψηφίσαμε σε λίγο καιρό θα νιώθουμε μειονότητα στην ίδια μας την παρτίδα.

    Ευχαριστώ και χρόνια πολλά για την Παναγιά μας.

    • Simon Bolivar II avatar
      Simon Bolivar II @ Last_Chance 15/08/2013 21:10:07

      Με αγορά 250 χιλ ευρώ ακίνητο όμως τι τους κάνουμε ? Ποιος είναι ο γύφτος τώρα ?

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Simon Bolivar II 15/08/2013 23:46:30

        Για να ρωτάς, εσύ, τεμενάδες τους κάνεις προφανώς! Μην κρίνεις εξ'ιδίων όμως...

        • Simon Bolivar II avatar
          Simon Bolivar II @ ΚΜ 16/08/2013 00:44:27

          Άμα δεν ξέρεις τι τους κάνουμε με αγορά ακινήτου 250 χιλ τι πετιέσαι ?

  7. GO avatar
    GO 15/08/2013 20:36:15

    Σου θυμίζω, Δαναέ, αλλεπάλληλες συνεντεύξεις του Γκλιγκόροφ, περί πλήρους συμφωνίας με Μητσοτάκη για ολική και πλήρη χρήση της ονομασίας "Σλαβομακεδονία". Δεν υλοποιήθηκε η συμφωνία και τα πράγματα κύλησαν προς το χειρότερο.
    Τώρα πια, μία ελπίδα υπάρχει για να ξαναγυρίσουμε στα 1992 και τη "Σλαβομακεδονία" ή το πιθανότερο "Βόρεια Μακεδονία". Να επιθυμούν, διακαώς, να ενταχθούν σε Ε.Ε και ΝΑΤΟ και να υπάρχουν Καραμανλήδες να λένε "Όχι" στους Bushηδες.

  8. vasa avatar
    vasa 15/08/2013 23:03:25

    καλα ας μην ερθουν και αυτοι και του χρονου η βορεια ελλαδα θα πλημμυρισει απο νορβηγους και σουηδους, οποιος τα γραφει αυτα ειναι βαθια νυχτωμενος για την κατασταση στις εν λογω τουριστικες περιοχες, εγω εχω εξοχικο στην ασπροβαλτα οπου πλεον κοσμος παει στα βουνα τον χειμωνα για να κοψει ξυλα για θερμανση και ελπιζει μονο στο καλοκαιρι να νοικιασει τα δωματια για να επιβιωσει τον χειμωνα, οποιος ερχεται εκτος απο τα λεφτα που αφηνει στα δωματια αφηνει και κατι στην τοπικη οικονομια, ελληνες που εχουν εξοχικα δεν πατανε πλεον ουτε για σαββατοκυριακο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ vasa 15/08/2013 23:29:52

      Υπονοείς να κάνουμε το κορόιδο, μην τυχόν στραβώσουν και δεν έρχονται
      να μας αφησουν ελεημοσύνη (λες και υπάρχουν άλλες παραλίες κοντινές σε αυτούς, πλην των ελληνικών); Άν ναι, τότε στην ίδια λογική, πόσο να τους αφήσουμε το όνομα, να πάει στην ευχή;

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ ΚΜ 16/08/2013 00:39:50

        @ ΚΜ και υπόλοιποι :
        Συνέλθετε παιδιά ! Μας έχει χτυπήσει η κατάσταση και γίναμε συμπλεγματικοί ! Πού υπάρχουν τέτοια μέρη ονειρεμένα βρέ παιδιά ; Τα ονειρώδη τοπία της Χαλκιδικής τα χαίρονται οι γυφτοτουρίστες τού πρώην Ανατολικού μπλόκ γιά πενταροδεκάρες ! Δεν της αξίζει τέτοιος τουρισμός της Ελλάδας !
        Θα έπρεπε να πληρώνουν και μόνον γιά να μπορούν να πατούν τα ιερά χώματα με την τόση ομορφιά, όχι να τους ...παρακαλάμε !
        Και θα έπρεπε επίσης μόνον γερά πορτοφόλια να έχουν δικαίωμα να απολαμβάνουν "το ωραιότερο οικόπεδο της γής"
        Αφού δεν το καταλαβαίνουμε...είμαστε άξιοι της μοίρας μας

    • helios avatar
      helios @ vasa 16/08/2013 06:18:41

      ''και του χρονου η βορεια ελλαδα θα πλημμυρισει απο νορβηγους και σουηδους''

      αν ειμασταν σοβαρο κρατος ακριβως εκει θα επρεπε να στοχευουμε,στον ποιοτικο τουρισμο που εχει προστιθεμενη αξια και αφηνει χρηματα στις τοπικες κοινωνιες.
      κανενας βορειοευρωπαιος δεν θα σε ξανα επισκεφτει αν οι τουριστικες σου περιοχες εχουν γεμισει με βαλκανιους και ερχονται αντιμετωποι με τριτοκοσμικες καταστασεις.

  9. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 15/08/2013 23:49:22

    ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΥΖΩΝΟΥΣ Ο ΤΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2009 ΚΑΙ Ο Κ. ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΟΚ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΞΑΙ ΟΥΤΕ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΘΑΡΡΟΣ .ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΗ ΤΡΟΙΚΑ

  10. Greco avatar
    Greco 16/08/2013 01:07:43

    Για να γινει αυτο που λες==τυπου μονακο δλδ--θα επρεπε οι ελληνες να ειχαν κεντροευρωπαικη, πχ ελβετικη νοοτροπια και δραση

    Οσο για τους σκοπιανους, δυσκολη η φαση. Το κκε τους βαφτησε και μετα τους πουλησε κανονικοτατα. Το παρελθον εκδικειται

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ Greco 16/08/2013 11:11:43

      Οχι καλέ μου @ Greco ! Δέν εννοώ "τύπου Μονακό" ! Εχει ιερά χώματα το Μονακό ;
      Εμείς συνδυάζουμε την "ιερότητα" με τα συμπαρομαρτούντα σύν τα απαράμιλλα τοπία σε συνδυασμό με το ΜΟΝΑΔΙΚΟ κλίμα.
      Βεβαίως συμφωνώ ότι πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία και πρώτα η κρατική.
      Μά εκεί είναι το θέμα και λέω "συνέλθετε γίναμε συμπλεγματικοί κλπ."
      Πιό κάτω ο @helios συμπληρώνει τη θεωρία μου.

  11. GO avatar
    GO 16/08/2013 07:24:19

    Να θυμηθούμε όλοι ότι στις αλλεπάλληλες συνεντεύξεις του, ο Γκλιγκόροφ δήλωνε ότι είχε καταλήξει σε συμφωνία με τον Μητσοτάκη για "Σλαβομακεδονία", σε όλες τις χρήσεις. Η συμφωνία δεν υλοποιήθηκε, για τους γνωστούς λόγους και τα πράγματα κύλησαν στο χείριστο δυνατό. Όλος ο κόσμος έχει αναγνωρίσει την "Μακεδονία".
    Τώρα πια, για να επανέλθουμε στην "Σλαβομακεδονία" ή στην "Βόρεια Μακεδονία", δηλαδή στο 1992, θα πρέπει οι Σκοπιανοί να επιθυμούν διακαώς να ενταχθούν στην Ε.Ε και το ΝΑΤΟ και να υπάρχουν Καραμανλήδες να λένε "Όχι" στους Μπούσ...ηδες.

  12. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 16/08/2013 15:22:28

    Ναι,εχουν ερθει πάρα πολλοί για τουρισμό στη Β.Ελλάδα
    Ναι,γραφουν ΜΚ.Μεχρι και σε καρδούλες στο πίσω τζάμι αλλά δεν είναι καθόλου γύφτοι ή ξιπασμενοι.Σχεδόν όλοι είναι με αυτοκινητάρες πολλών κυβικών,συγχρονα δυτικά μοντελα και είναι ''απλες'' στις διακοπές τους.
    Μεμονωμενο περιστατικό θα είδες δάσκαλε,αν πας Αμουλιανη θα καταλάβεις

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Μεγάλες στιγμές 16/08/2013 17:14:29

      Αμ δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό. Έλα μια βόλτα προς Σιθωνία και τα λέμε. Και ρώτα και την ένωση ξενοδόχων, ενοικιαζομένων δωματίων κλπ για το κύμα του low budget τουριστών και θα δεις ότι και λίγα γράφω.
      Το θέμα όμως που θίγω δεν είναι οι "αυτοκινητάρες" τους αλλά το ΜΚ στις "αυτοκινητάρες τους".

  13. γοπ avatar
    γοπ 16/08/2013 22:05:22

    οι σκοπιανοι κανουν διακοπες σε χαλκιδικη και πιερια τα τελευταια 50 χρονια, και δεν ειναι καθολου ανεκδοτο. ατυχες το αρθρο

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ γοπ 18/08/2013 23:46:46

      στον πλαταμωνα τους βλεπω τα τελευταια 15-20 χρονια που παραθεριζω..τωρα τους πηρατε χαμπαρι??

  14. Billis avatar
    Billis 17/08/2013 13:10:09

    Η μεγάλη ζημιά δεν βρίσκετε στην αναγραφή του ΜΚ στην πινακίδα, αλλά αυτό το γεγονός το εκμετελεύονται και το επικαλούνται όπου τους εξηπυρετεί.
    Ομως η αλήθεια είναι ότι μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας :
    Παράδηγμα 1ο. Επί υπουργίας εξωτερικών της κ. Θεοδώρας Μητσοτάκη υπεγράφη απόφαση για την μετάβαση στα Σκόπια ελλήνων μόνο με την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας. Ποιά ανάγκη επέβαλε αυτό το μέτρο και σήμερα με την κρίση τρέχουν οι πάντες για αγορές στα Σκόπια και όχι μόνο. Ο μακεδόνας πρωθυπουργός αγρό αγόραζε και η κ. Ντόρα έκανε το ρουσφέτι της στούς Σκοπιανούς γιατί μόνο αυούς εξυπηρετεί το μέτρο, αυξήθηκαν οι επισκέψεις των Ελλήνων.
    Παράδειγμα 2ο .Επί πρωθυπουργίας Μητσοτάκη ο κ. Σαμαράς , υπουργός τότε εξωτερικών θέλησε να υποβάλει τους γειτόνους μας σε μιά δοκιμασία.
    Μπλόκαραν για κάποια 24ωρα τα τρένα που πήγαιναν πετρέλαιο στα σκόπια. (σημείωση με νόημα, το εμπόριο πετρελαίου ήταν αποκλειστικότητα των εταιριών Μαμηδάκη). Οι Μαμηδάκιδες βγάζανε αφρούς τότε , κόντεψαν τα πνίξουν τον διευθυντή του αρμόδιου τελωνίου ο οποίος κρατούσε τα φορτομένα βαγώνια και προς τιμήν του άντεχε στις πιέσεις. Η κ. Ντόρα ( ουσιαστικός πρωθυπουργός της εποχής εκείνης ) δεν κρατήθηκε έβαλε την ουρά της και ο αποκλεισμός ήρθει, ο δε κ. Σαμαράς όπως και όσοι χειριζόμασταν την υπόθεση βγάλαμε τα συμπεράσματά μας. Ασφαλώς δεν ήταν τυχαία και η παρατήρηση του κ. Μητσοτάκη ότι σε δέκα χρόνια κανείς δεν θα θυμάτε το όνομα μακεδονία. Δυστοιχώς γι άυτόν εμείς το θυμόμαστε και παλεύουμε , δεν θα τους χαρίσουμε το όνομα ποτέ.

  15. Hase avatar
    Hase 17/08/2013 13:57:44

    Ελληνα τουριστα ειδε κανειςσας;;;

    • Βασικά καλησπέρα σας avatar
      Βασικά καλησπέρα σας @ Hase 19/08/2013 18:15:57

      Σωστός, στη Χαλκιδική που πήγαμε ήμασταν σχεδόν οι μόνοι Έλληνες τουρίστες στην Καλλιθέα!
      Θα του λείψουμε πολύ του Ελληναρά εισοδηματία με τα δωμάτια και την ταβέρνα, εμείς οι Έλληνες τουρίστες.
      Γιατί ο Ελληναράς εισοδηματίας, ο κατευθείαν εκ Μεγάλου Αλεξάνδρου προερχόμενος, θέλει να έχει τουρίστες ανοιχτοχέρηδες αλλά και μη απαιτητικούς. Οι Βαλκάνιοι δεν είναι μεν απαιτητικοί αλλά από παραδάκι...νιέντε! Οι βόρειοι δεν έρχονται γιατί όταν δίνουν τον παρά τους θέλουν σέρβις και η Ελλάδα είναι πολύ ακριβή πλεον και φυσικά είναι και η δυσφήμιση των τελευταίων χρόνων.
      Με λίγα λόγια...
      ας είναι καλά κι αυτοί που τους βρίζετε ως γυφτοσκοπιανούς γιατί χάρη σ' αυτούς αρκετές οικογένειες θα έχουν έστω ένα μικρό εισόδημα στις τουριστικές περιοχές.

  16. XY avatar
    XY 18/08/2013 05:43:02

    Στις γερμανικές πινακίδες απο το διεθνώς αναγνωρισμένο όνομα Bundesrepublik Deutschland κρατήσανε μόνο το D. Δεν είναι λογικό απο το former Yugoslav republic of macedonia να κρατήσουν μόνο το Μ ή στην περίπτωση αυτη το ΜΚ;
    Πού είναι το παράλογο;
    Μήπως είμαστε εμείς που ενώ κοπτομαστε για το 'επίσημο' όνομα ΠΓΔΜ, αναφερόμαστε συνεχώς στο συγκεκριμένο κράτος με το όνομα της πρωτεύουσάς του;

  17. Βασικά καλησπέρα σας avatar
    Βασικά καλησπέρα σας 19/08/2013 18:10:23

    Σωστά όλα τα παραπάνω, απλά θέλω να επισημάνω την υπεροψία μας ως λαού.
    Έχουμε την εντύπωση ότι είμαστε ανώτεροι όλων επειδή -και καλά- προερχόμαστε από τους αρχαίους Έλληνες. Ναι, ως κάποιο βαθμό είμαστε απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, φυσικά.
    Ας το αποδείξουμε λοιπόν με κάποιον άλλον τρόπο αντί να σηκώνουμε τη μύτη μας και να κοιτάζουμε αφ υψηλού τους γείτονές μας επειδή είναι φτωχοί.
    Είμαστε 'ψώνια' κύριοι!
    Νομίζουμε πως είμαστε κάτι σημαντικό! Για να μας δω τώρα που θα είμαστε κι εμείς φτωχοί όπως κι εκείνοι!