04/10/2008 22:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι άλλος υπουργός μπίζνεσμαν

Τις δραστηριότητες ενός ακόμα υπουργού επιχειρηματία αποκαλύπτει στο αυριανό φύλλο του το ΠΘ. Πρόκειται για τον υπουργό Ανάπτυξης Χρήστο Φώλια, η σύζυγος και τα παιδιά του οποίου είναι ιδιοκτήτες εταιρείας που αγοράζει, αναπαλαιώνει και πωλεί ακίνητα αξίας εκατομμυρίων ευρώ σε ολόκληρη τη χώρα μέσω της εταιρείας MIST Α.Ε.

Η εταιρεία ιδρύθηκε πριν από έναν χρόνο, όταν ο κ. Φώλιας ήταν υφυπουργός Οικονομίας, αρμόδιος για τα κοινοτικά κονδύλια, στους δε σκοπούς του καταστατικού της προβλέπεται και η παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε θέματα αξιοποίησης εθνικών και κοινοτικών προγραμμάτων! Η εταιρεία της οικογένειας Φώλια έχει ήδη αναπτύξει μια εντυπωσιακή κατασκευαστική δραστηριότητα.

Φυσικά δεν εκπλήσσουν κανέναν πλέον οι συνεχιζόμενες αποκαλύψεις για τους μπίζνεσμαν υπουργούς. Μόνο ένα ερωτηματάκι έχουμε: Καλά, τόσα λεφτά έβγαλαν με την ψήφο των ζώων που γιορτάζουμε κιόλας σήμερα. Κάτι να βρουν να κάνουν και για την χώρα αυτή δεν μπορούσαν; Τόσο ανενδοίαστοι;

http://www.protothema.gr/content.php?id=15864

ΣΧΟΛΙΑ

  1. α avatar
    α 04/10/2008 22:14:52

    Αναφορικά με δημοσίευμα της κυριακάτικης εφημερίδας «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ» ο Υπουργός Ανάπτυξης κ. Χρήστος Φώλιας έκανε την ακόλουθη δήλωση:
    Στην πολιτική μπήκα ως επιτυχημένος επιχειρηματίας. Για μένα η πολιτική δεν υπήρξε ούτε λύση ανάγκης, ούτε όχημα πλουτισμού. Αποτέλεσε και αποτελεί χρέος προσφοράς στον τόπο μου και στους συμπολίτες μου των Γρεβενών και της Δυτ. Μακεδονίας. Η δική μου διαδρομή είναι γνωστή και απολύτως διάφανη.
    Δυστυχώς δεν συνιστά έκπληξη πλέον το γεγονός ότι ορισμένοι μετέρχονται των πιο φτηνών μέσων για να δημιουργήσουν εντυπώσεις και να υπηρετήσουν ιδιοτελείς σκοπιμότητες. Είναι γνωστοί, άλλωστε, για «τον βίο και την πολιτεία τους».
    Στοχοποιούν την οικογένειά μου, τη σύζυγό μου και τα παιδιά μου, επειδή ασχολούνται με την ανάπτυξη μιας μικρομεσαίας επιχείρησης, η οποία ουδέποτε πήρε και ούτε πρόκειται να πάρει έστω και ένα ευρώ κοινοτικών πόρων ή οιασδήποτε άλλης κρατικής επιχορήγησης. Θέτουν δήθεν ηθικά ζητήματα μέσα από κακόβουλους και παραπλανητικούς ισχυρισμούς.
    Οι εμπνευστές του δημοσιεύματος και οι θλιβεροί υπάλληλοί τους, ματαιοπονούν. Δεν θα βρουν τίποτα «κάτω απ’ το χαλί». Όλα είναι στο φως. Όλα τα πραγματικά στοιχεία θα δημοσιευτούν στους ισολογισμούς της εταιρείας, σύμφωνα με το νόμο. Αν έχουν άλλη άποψη, ας την καταθέσουν στον εισαγγελέα.
    Κατά συνέπεια, θέλω να καταστήσω απόλυτα σαφές πως ούτε δέχομαι πιέσεις, ούτε πρόκειται να υποταχθώ σε επιδιώξεις ξένες προς τα συμφέροντα της πατρίδας, του ελληνικού λαού και της παράταξης που υπηρετώ. Και όσοι δεν το έχουν κατανοήσει αυτό όπως πρέπει μέχρι σήμερα, θα το καταλάβουν άμεσα

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 22:22:12

    ΕΛΛΑΔΑ η Χωρα της Μεσιτιας.

    Ολοι πουλανε τα παντα σε ολους.

    Υπαρχει και ενα στατιστικο να σας βοηθησω.

    Για να φτασεις στον οποιοδηποτε ανθρωπο στον κοσμο χρειαζεσαι αλλους 5-7 ανθρωπους. Στατιστικα ο καθενας μας γνωριζει 50-80 ανθρωπους. ντου δε μαθ.
    Εμεις φυσικα γνωριζουμε και τις ριζες των δεντρων εδω την Ελλαδα... οποτε εχουμε αναγαγει τη "γνωριμια" σε μπιζνα ολκης μετα μεσιτιας.

    Διαφωνει κανεις?

    ΠΠ

    ΥΓ. η φωτο του Φωλια να γινει φωλιά.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 22:23:57

    ΥΓ 2.

    ο κουκος δε λειπει απο τι φωλιά --> Κανεις μας δεν ανησυχει. με πολλαπλα καπελα.

    ΠΠ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2008 22:27:44

    δεν νομίζω ότι έχει το καλύτερο των ονομάτων ο κύριος (αλλά προφανώς δεν μετράνε κάτι τέτοια...)

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 22:32:37

    καλα να τον φωναζουμε Χρηστο Αρχαιοπτερυγα να το "σωσει"
    χαχααααα

    ΠΠ

  6. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 04/10/2008 23:49:08

    Γερμανιστί Nestbeschmuetzer

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/10/2008 07:45:17

    κάποιος εδώ μας είχε συγκρίνει με τους Αλβανούς. Εκείνοι ξεσηκώθηκαν και τις έβρεξαν στους άρχοντες των πυραμίδων. Εμείς είμαστε ή πολύ νομοταγείς ή όχι αρκετά απελπισμένοι.

    όσο για την βαρετή, με συγχωρείτε επίκκληση των ατασθαλιών των Πασόκων σαν δικαιολογία των σημερινών, (1)άρρωστη η σύγκριση (θα σου απαυτώσω την σύζυγο γιατί συνέβαινε και το 1850) (2) οι πασόκοι ήρθαν πειναλέοι πειρατές, ενω τούτοι ήρθαν δήθεν ευπρεπείς αστοί.

    Ο Φώλιας ήταν ο επιχειρηματίας ή κάποιος στενός συγγενής του; (ή δεν τον είχαν στο μαγαζί λόγω μυαλού και χεριού;)

  8. fantomas avatar
    fantomas 05/10/2008 09:07:04

    Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ .... ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΕΙΟ;;;;

    ΕΑΝ ΟΧΙ.... ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

    ΕΑΝ ...ΟΜΩΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ... ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΓΙΑ ΛΟΒΗΤΟΥΡΑ..... ΤΟΤΕ!!!!!

  9. GMnickgrek2456 avatar
    GMnickgrek2456 05/10/2008 10:45:12

    FOCTORA ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
    ΑΛΛΑ ΚΟΒΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ
    ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ


    FACTORAS; ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΒΩ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΠΕΞΩ

  10. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 05/10/2008 10:52:12

    GMnickgrek2456

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ... ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ.... ¨ΤΟΥ....

    ΣΤΡΑΥΡΩΣΤΕ ΜΕ .... ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΜΕ ....
    ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΥΨΩΣΤΕ ΜΕ !!!

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/10/2008 10:55:37

    πάντως αν θες να αμοίψεις υπουργό, κάνεις δουλειά με το γραφείο του συγγενούς του. Και αν θες να δώσεις πολλά, δίνεις για 200 ένα χωράφι που κάνει 100 (άσχετο τι λέει η αντικειμενική.

    Οι οικονομολόγοι, που αναλύουν τις κινήσεις του χρήματος, μιλάνε για Μ1, Μ2, Μ3 (money 1 money2 κλπ. Στην Ελλάδα έχουμε το MM1,2,3 (μαύρο money)

  12. Keep Talking avatar
    Keep Talking 05/10/2008 12:15:05

    Καλημερα σας,
    εγω τωρα πινοντας τον καφε μου βρισκομαι σχεδον στον πατο μιας νευρικης κρισης, θεωρωντας με ακρως αποτυχημενη.

    Ρωτω και ξαναρωτω: Γιατι μπορουν οι υπουργοι της κυβερνησης να κερδιζουν εκατομμυρια ξεκινωντας με εταιρειες κεφαλαιου 60.000 Ε (My name is Folias, Christos Folias!) η και λιγωτερα (call me Voulgarakis, babe) , να αποπληρωνουν τραπεζικα δανεια πολλων χιλιαδων και ολα αυτα σε χρονο DT και εγω να μην μπορω!
    Τι φταιει; Βοηθειστε με! Δωστε μου λιγη, μια μικρη ελπιδα, οτι και εγω μπορω καποια μερα να γινω εξυπνη επιχειρηματιας και πλουσια ( ΜΠΟΥΑΑΑΑΑΑΧ!)

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/10/2008 16:49:07

    Να το χοντρύνω?

    Γιατί οι υπουργοί και οι κυβερνητικοί πάνε και παίρνουν δάνεια με το που αναλαμβάνουν? Μήπως για να παλύψουν το πόθεν έσχες?

    Να επερώτηση για την Βουλή (κανένας έντιμος βολευτής?): Ποιοί υπουργοί και κυβερνητικοί και βουλευτές πήραν δάνεια από τράπεζες (πάσης φύσεως) και πόσα, τα τελευταία χ χρόνια???

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/10/2008 17:14:15

    Άκυρον!

    Γράφει η Ναυτεμπορική ότι ο κ. Φώλιας δήλωσε ότι ΔΕΝ έχει πάρει επιχορηγήσεις δηλαδή δεν έχει ασυμβίβαστο το real estate του με τα κυβερνητικά του.

    Εγώ λοιπόν δεν θέωρησα ποτέ κάτι τέτοιο.

    Υποθετικά όμως, όταν αναπαλαιώνεις κτίρια, εύκολα αγοράζεις κάτι για 1.000 όταν κάνει 2.000 (παλιό γαρ, άντε βγάλε άκρη) και εύκολα το πουλάς για 6.000 όταν κάνει 3.000 (αναπαλαιωμένο, συλλεκτικό κομμάτι). Και άντε να πάει κάποιος ελεγκτής να ελέγξει πόσο κάνουν τα παλιά ερείπια και πόσο τα αναπαλαιωμένα έργα τέχνης.

    Φυσικά, όλα αυτά υποθετικά, δεν έχουν σχέση με υπαρκτά πρόσωπα και κακώς τα γράφω γιατί θα δώσω ιδέες.

  15. nas avatar
    nas 05/10/2008 18:30:59

    Εάν υποθέσουμε πως κάποιοι εξ ημών των μετεχόντων στον διάλογο αυτό έχουν βασικές γνώσεις οικονομίας αλλά και κάτι απο δημόσια διοίκηση, όπου το "αναπαλαιώνω κτίρια" είναι γνωστό πως χρήζει μύριων όσων εγγράφων και δικαιολογητικών τότε πράγματι ο επιτυχημένος επιχειρηματίας την έκανε τη λαμογιά του! Και αφού όποιος επιτυχημένος κατέρχεται στην πολιτική και μπορεί να συνεχίζει την καριέρα του μέσω τρίτων, μεσω οφ σορ κ.α. γιατί καταγγέλονται οι νταβατζήδες που λειτουργούν δι' αντιπροσώπων πτωχών μεν, επιτυχημένων επαγγελματιών (της πολιτικής) δε; μένει να δούμε ποιούς επιτυχημένους δικηγόρους και συμβολαιογράφους χρησιμοποιούσε...

  16. Factorx avatar
    Factorx 05/10/2008 22:37:16

    η Mist A.Ε διευκρινίζει αναφορικά με δημοσίευμα της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα»

    Αναφορικά με δημοσίευμα της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα» η Mist A.E. επιθυμεί να
    διευκρινίσει τα ακόλουθα:

    Κατ' αρχάς υφίσταται σαφής διαφορά μεταξύ των όρων «ιδιοκτησία» και
    «μεσιτεία». Οι ιδιοκτησίες της εταιρίες ανέρχονται σε συνολικό ποσό
    χαμηλότερο του 1,000,000 ευρώ.

    Η Mist Α.Ε. αγοράζει εγκαταλελειμμένες και ερειπωμένες πετρόκτιστες
    κατοικίες σε ορεινά, απομακρυσμένα χωριά της Ανατολικής Κρήτης και τα
    ανακατασκευάζει. Αυτά είναι ιδιόκτητα. Τα υπόλοιπα ακίνητα, στην υπόλοιπη
    Ελλάδα είναι μεσιτείες, χωρίς καμία συμμετοχή στην ιδιοκτησία, ανακατασκευή
    ή εκμετάλλευση. Στη τελευταία περίπτωση η εταιρία αναλαμβάνει ρόλο μεσίτη,
    όπως και χιλιάδες άλλοι επαγγελματίες του χώρου.


    Τα ακίνητα προωθούνται κυρίως σε κατοίκους του εξωτερικού. Στην ιστοσελίδα
    μας www.mistsa.com , υπήρχαν και υπάρχουν όλες οι
    λεπτομέρειες σχετικά με τις δραστηριότητες της εταιρίας.


    Σχετικά με τη χρηματοδότηση, η Mist Α.Ε. δεν έχει λάβει ποτέ, ούτε ένα ευρώ
    από Ευρωπαϊκά κονδύλια! Είναι μία μικρομεσαία επιχείρηση, η οποία δεν έχει
    καμία σχέση με κοινοτικές χρηματοδοτήσεις, δημόσιο χρήμα, εθνικές
    επιδοτήσεις.

    Τα μέλη της Mist A.E., η σύζυγος και τα τρία παιδιά του Χρήστου Φώλια,
    ξεκίνησαν αυτήν την εταιρία το 2007, μετά την ολοκλήρωση των σπουδών των
    παιδιών. Είναι δε σαφές ότι ο ίδιος ο κ. Φώλιας δεν μετέχει ούτε ως μέτοχος
    ούτε ως μέλος του ΔΣ.

    Παρά το γεγονός ότι θεωρούμε εντελώς αυθαίρετα και αβάσιμα τα όσα
    αναφέρονται στο δημοσίευμα, μπαίνουμε στην διαδικασία να απαντήσουμε στα
    δήθεν «καυτά εννέα ερωτήματα», διότι πολύ απλά δεν έχουμε τίποτα να
    κρύψουμε.



    1. Είναι ηθικά και πολιτικά αποδεκτό μέλη της οικογένειας εν ενεργεία
    υπουργού να συστήνουν εταιρία Real Estate αλλά και μελετών αναπτυξιακών και
    κοινοτικών προγραμμάτων, όταν μάλιστα εκείνος βρίσκεται στο αρμόδιο
    υπουργείο και ειδικά στον ίδιο ακριβώς τομέα δράσης;

    Ουδέποτε είχαμε σχέση με ευρωπαϊκά κονδύλια και δεν έχουμε λάβει ούτε ένα
    ευρώ!

    2. Πώς η επίμαχη εταιρία αγόρασε ακίνητα τεράστιας αξίας (περίπου 6 εκατ.
    ευρώ) και ανακατασκεύασε τόσα άλλα εξοχικά σπίτια όταν το μετοχικό της
    κεφάλαιο φτάνει μόλις τα 60 χιλ. ευρώ;

    Τα ποσά που αναφέρονται στο δημοσίευμα είναι αυθαίρετα, παραπλανητικά και εκ
    του πονηρού κατασκευασμένα. Επιπροσθέτως, οι ισολογισμοί της εταιρίας θα
    δημοσιευθούν σύμφωνα με το νόμο. Όποιος επιθυμεί περαιτέρω πληροφόρηση να
    απευθυνθεί στον πληρεξούσιο δικηγόρο της εταιρίας.

    3. Αυτό έγινε με αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, με δάνεια ή με ιδιωτική
    χρηματοδότηση;

    Η εταιρία έχει πλήρως την οικονομική δυνατότητα να πραγματοποιήσει τις
    όποιες επενδύσεις αποφασίσει. Τα κεφάλαια αντλούνται με τραπεζικό δανεισμό
    και ιδιωτική χρηματοδότηση.

    4. Αν ισχύει η τελευταία περίπτωση, πώς προχώρησαν επενδύσεις της τάξεως
    των 6 εκατ. ευρώ, τη στιγμή που το «πόθεν έσχες» του ο υπουργός δηλώνει
    καταθέσεις 950 χιλ. ευρώ;

    Το πόθεν έσχες του Υπουργού δεν έχει καμία σχέση με τη εταιρία. Τα περί
    επενδύσεων 6 εκατομμυρίων υπάρχουν μόνο στη φαντασία του συντάκτη του
    δημοσιεύματος και στις σκοπιμότητες που υπηρετεί. Χαρακτηριστικό παράδειγμα
    η αναφορά στην αγορά «ολόκληρου χωριού», όταν στην πραγματικότητα πρόκειται
    για 8 ερείπια!

    5. Παράλληλα, εάν έχει υπάρξει τραπεζικός δανεισμός, με τι όρους και με
    ποιες προσωπικές εγγυήσεις (και φυσικά από ποια τράπεζα) δόθηκαν τα χρήματα;

    Δανειακές συμβάσεις έχουν συναφθεί με την τράπεζα Πειραιώς και στη βάση
    αμιγώς τραπεζικών κριτηρίων.

    6. Γιατί υπήρξε αλλαγή του Δ.Σ. του εταιρίας 18 μόλις ημέρες μετά τη
    καταχώρηση της εταιρίας στο μητρώο Α.Ε.; Υπήρχε κάποιος λόγος για τον οποίο
    τα τρία του παιδιά που φέρουν το επώνυμο του, κάτι που δεν συμβαίνει με την
    σύζυγο του αποχώρησαν;

    Για να μην θεωρηθεί ότι τα παιδιά προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το όνομα του
    πατέρα τους.

    7. Μπορεί μία εταιρία, σε μόλις 21 μήνες λειτουργίας να παρουσιάζει τόσο
    μεγάλες δραστηριότητες; Μήπως προΰπήρχε κάποιο άλλο σχήμα, το οποίο και δεν
    δηλώθηκε στο «πόθεν έσχες»;

    Ούτε μεγάλες δραστηριότητες παρουσίασε η εταιρία, ούτε υπήρξε ποτέ στο
    παρελθόν άλλη παρόμοια εταιρία.

    8. Η εταιρία συμφερόντων της οικογένειάς του έχει εκπονήσει μελέτες για
    κοινοτικά προγράμματα και, αν ναι, ποιες είναι αυτές και για ποιους;

    Καμία απολύτως μελέτη.

    9. Η Mist Α.Ε. έχει εισπράξει κοινοτικές και εθνικές επιδοτήσεις;

    Ούτε ένα ευρώ!





    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στον κ. Ιωάννη
    Τσαμούρη, πληρεξούσιο δικηγόρο της εταιρίας MIST AE, στο τηλέφωνο 6944 362
    449.

    Η εταιρία επιφυλάσσεται για την άσκηση κάθε νόμιμου δικαιώματός της σχετικά
    με τα στοιχεία του δημοσιεύματος που δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια, τόσο
    για τους συντάκτες του δημοσιεύματος όσο και για αυτούς που θα είχαν την
    πρόθεση να το αναπαράγουν.

  17. stelios avatar
    stelios 06/10/2008 11:20:23

    Δηλαδη καποιος πρεπει να ειναι στη μισθοδοσια νταβατζη για να πολιτευτει;
    Ο Φωλιας ειχε απειρα λεφτα πριν γινει καν βουλευτης,τα Goody's και ενα σωρο αλλες δουλειες
    της οικογενειας του του επιτρεπουν να ζησουν σα μεγιστανες και τα τρισεγγονά του,δηλ.τα παιδια του δικαιουνται να γινουν μονον μπαροβιοι η καφενοβιοιο στο Κολωνακι, η ψευτοθεωρητικοι διδακτορες ανυπαρκτων ερευνων?
    Πιοα κατα τη γνωμη των μελλων του forum θα ηταν
    μη υποπτη δραστηριοτητα?Να γινουν οικοδομοι?
    Διοτι ακομη και αν δικηγορησεις,το ονομα μετρα στην εδρα,ποια λοιπον δουλεια θα ηταν πιο καθαρη απο αυτην?Ισως το λαθος τους να ειναι οτι δεν ειναι αργοσχολοι,η ιστιοπλοοι η τενιστες χωρις κανενα ενσημο στη ζωη τους.

  18. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2008 12:52:20

    @stelios:
    Το πρόβλημα είναι οτι η πρώτη τους φροντίδα μόλις πάνε σε ένα υπουργείο είναι πως θα κάνουν δικές τους δουλειές (οχι αναγκαστικά παράνομες - σε αυτό συμφωνω). Νοιάζονται μόνο πως θα διασφαλιστούν λες και δεν υπάρχει άυριο γι αυτήν την κυβέρνηση.

    Κι αυτός ειναι κατα τη γνώμη μου ένας απο τους βασικούς λόγους που ανεβαίνει το ΠΑΣΟΚ: Εκείνοι μοιράζαν τις δουλειές. Ετούτοι μόνο για πάρτη τους.

  19. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 06/10/2008 13:27:36

    Τα δάνεια τα πήρανε από την Πειραιώς. Σύμπτωση;

  20. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 06/10/2008 13:37:59

    Πολύ ωραία.
    Φύγανε οι θεωρητικοί (σοσιαλιστές ιδεολόγοι) που κάνανε την πρακτική τους στην τσέπη μας, και ήρθανε οι πρακτικοί (δεξιοί επιχειρηματίες), για να εφαρμόσουν την θεωρία τους.
    Τι μένει;
    Να συμπράξουν για να αναθεωρήσουμε και να εμπεδώσουμε την πρακτική της γεμάτης (τους) και της άδειας τσέπης (μας).

  21. stelios avatar
    stelios 06/10/2008 15:25:27

    Εγω πιστευω οτι πρεπει να παρει δρομο ΑΜΕΣΑ ο Φωλιας,διοτι ειναι εξοργιστικο ενας ανθρωπος της αγορας που αντιπολιτευτικα εσκιζε τα ρουχα του οτι μια εταιρια θα γινεται με 6 χαρτια και σε 2 βδομαδες,ενω στην πραξη μας εχει γυρισει στην δεκαετια του '50.Πρεπει να παρει δρομο,ασχετα αν ειναι κατ'εμε ο πιο εντιμος υπουργος,εντιμη εινια και η θεια μου.

  22. Keep Talking avatar
    Keep Talking 06/10/2008 17:45:12

    ναι, ναι και παλι η ΠΕΙΡΑΙΩΣ ! μηπως να παω να της ζητησω κανενα δανειο για την εταιρεια ριαλ εστειτ που θα συστησω με κεφαλαιο 20.000Ε ; και στο τελος να πολιτευτω και να γινω υπουργος; Η μηπως θα πρεπει να γινω πρωτα υπουργος;